'Verdeling onderwijsgeld omgooien' 116 'Jan Modaal betaalt ook uw studie' Binnenland Politie ontdekt grote fraude met rijbewijzen Brinkman: Ombuigen nodig door zwaar tij Gevaarlijk schoonmaakklusje Ter Veld daagt steden uit over regels bijstand Kamer wil grijs kenteken niet kwijt Kleurentelevisies zijn milieu-onvriendelijk Cards Ah DINSDAG 27 OKTOBER 1992 3 CPO Gemeenschappelijke Persdiens Bacteriën maken salades lekkerder wageningen In de toekomst kunnen vlees-, vis-, groenten- en vruchtensalades door toevoeging van bacteriën houdbaar èn lekkerder worden gemaakt. Dat heeft ir. M. Bonestroo van de Landbouwuniversiteit in Wageningen uitgevonden. Volgens zijn methode worden aan salades melkzuurbacteriën toegevoegd. De salade wordt vervolgens in de verpakking een aantal uren op een temperatuur van 42 tot 45 graden gehouden (fermentatie) en daarna afgekoeld tot koelkasttemperatuur. De bacteriën zor gen ervoor dat de salade daarna vijf tot zes weken houdbaar is, terwijl de smaak nog beter is ook. Tot nu toe worden aan salades altijd voedingszuren en conserveermiddelen toegevoegd. Acht jaar voor dodelijke schietpartij Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 20- jarige man uit de hoofdstad veroordeeld tot acht jaar cel wegens doodslag, poging tot doodslag en wapenbezit. De veroordeelde heeft op 5 maart een 18-jarige plaatsgenoot doodgeschoten en een ander zwaar verwond. Er was tien jaar geëist. De schietpartij speelde zich af op het Rembrandtplein na een ruzie tussen on geveer twintig jongeren, die behoorden tot twee rivaliserende groepen. De dader haalde plotseling een vuurwapen tevoor schijn en vuurde van dichtbij een kogel af. Daarna liep hij naar de andere kant van het plein, waar hij opnieuw op enkele leden van de rivaliserende groep schoot. Eén van hen raakte hierbij zwaar gewond. rotterdam anp Met de aanhouding van vier Rotterdammers heeft de Rotter damse politie een fraude met theorie-certificaten voor rijbe wijzen opgelost. Een 35-jarige hoofdverdachte, die rijschool houder is, heeft bovendien be kend ook met rijbewijzen te hebben geknoeid. Volgens de politie zijn meer rijscholen bij de fraude betrokken. Leerlingen die enkele malen voor hun theorie-examen waren gezakt, konden tegen betaling van 500 gulden het theorie-cer tificaat krijgen. De rijschoolhou der stuurde een van zijn hand langers om het examen te doen. Naderhand werden de pasfoto's verwisseld. Zo hebben zo'n 80 mensen een vals theorie-certifi caat gekregen, dat nodig is om harderwijk gpd CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman meent dat extra be zuinigingen noodzakelijk zijn, nu het economische tij tegenzit. Brinkman zei dat gisteren tij dens een CDA-bijeenkomst in Harderwijk. „Als het tegenzit moet je de problemen niet voor je uit schuiven", aldus Brinkman. Hij nam daarmee afstand van pre mier Lubbers, die vorige week in het CDA-partijblad zei dat maatregelen misschien niet no dig zijn. Brinkman voelt er niets voor bezuinigingen uit te stellen. „Nu het economisch tegenzit, zullen er maatregelen genomen moeten worden die de koop kracht van de burgers, maar ook de uitgaven van de departe menten zullen treffen", aldus de CDA'er. Brinkman zette het kabinet ook onder druk op het terrein van de overheveling van taken van rijk naar gemeenten. Hij meent dat het kabinet de ge meenten een grotere verant woordelijkheid moet geven bij Je hoeft 't niet aan het toeval over te laten om een goed restaurant te vinden. Cards Welcome De betere zaken herken je zo. Commissie Van Kemenade wil nadruk op kinderen met minste kansen De verdeling van het onderwijsgeld aan kinderen met een achterstand moet drastisch veranderen en minder worden versnipperd. De beschikbare 540 miljoen gulden moet worden gebruikt voor de leerlingen met de minste kansen. Dat zijn niet-Nederlandse kinderen in stedelijke gebieden. utrechtgpd-anpNoord-Holland en oud-minister van onderwijs. Staatssecretaris Die aanbeveling doet de advies- Wallage van onderwijs neemt commissie Allochtone Leerlin- het advies in hoofdlijnen over. gen in het Onderwijs, onder lei- De onderwijsbonden reage- ding van J. van Kemenade, ren geschrokken op de drasti- commissaris van de koningin in sche koerswijziging die Van Ke menade voorstelt. Nu krijgt tachtig procent van de scholen extra geld om achterstanden weg te werken. Als Van Ke menade zijn zin krijgt, zakt dat naar veertig procent. Vooral scholen op het platteland, met relatief weinig kinderen uit etni sche minderheden, zullen dat in hun portemonnee voelen. Van Kemenade wil korte met ten maken met het huidige sys teem, waarin de achterstands- gelden direct naar de scholen worden gesluisd. Het is beter 'urgentiegebieden' aan te wij deren v Scholen kunnen pas geld uit die pot krijgen als ze een helder plan van aanpak hebben. Hoe beter de school erin slaagt zwakke leerlingen verder te hel pen, hoe meer geld ze krijgen. De achterstandsgelden worden nu in de meeste scholen ge bruikt om het aantal leraren uit te breiden en dus de groeps grootte te verkleinen. Van Kemenade bepleit ook een nieuwe definitie van het be grip 'achterstandsleerling'. Nu valt de helft van alle leerlingen wel onder de een of andere ach terstandsregeling. Van Kemena de: „Belachelijk. Het is natuur lijk ondenkbaar dat vijftig pro cent van de leerlingen achter standskinderen zijn." Ervan uitgaande dat het op leidingsniveau van de ouders (en niet de etnische afkomst) bepalend is voor het schoolsuc ces van de kinderen, komt er in de nieuwe definitie alleen extra geld voor leerlingen van wie beide ouders slechts twee jaar of minder voortgezet onderwij;, hebben gevolgd. Dat zijn vooral kinderen uit etnische minder heden. Staatssecretaris Wallage on dersteunt de hoofdlijnen van het rapport. Hij vindt dat het onderwijs op een dood spoor zit als het gaat om het wegwerken van achterstanden. Achter standskinderen zien hun ach terstand in de loop van hun ba sisschooltijd alleen maar groter worden. Dat mechanisme wil Wallage doorbreken. het praktisch rijexamen te doen. Op dezelfde manier is ook met rijvaardigheidsbewijzen is geknoeid. Het praktijkexamen werd door één van de verdach ten afgelegd, waarna de pasfoto werd vervangen door een foto van de klant. Hiervoor moest tussen de 3500 en 5000 gulden worden betaald. De zwendel kwam aan het licht nadat een medewerkster van het CBR in Haarlem arg waan kreeg, toen een Rotter damse daar theorie-examen kwam doen. Zij waarschuwde de andere vestigingen van het CBR. Enige tijd later kwam in Rotterdam een vrouw met een in Haarlem behaald theorie certificaat het praktisch rijexa men doen. Toen zat er een an dere foto op het certificaat. het uitvoeren van het huursub- sidiebeleid en de bijstandswet. „Als het kabinet dat niet doet, zal de CDA-fractie zich keren tegen de voornemens van het kabinet om tot een herverdeling van geld te komen." Het kabinet wil grotere ge meenten meer geld geven ten koste van de kleinere. Brinkman is daar op zichzelf niet tegen, maar dan moet het kabinet seri eus werk maken van de decen tralisatie van rijkstaken. Brinkman verzette zich hevig tegen een mogelijke inentings plicht tegen polio. Het kabinet heeft die plicht vorige week weer ter discussie gesteld. De CDA'er wees erop dat mensen die ingeënt zijn geen gevaar lo pen. Hij vindt dat de mensen die zich om geloofsredenen niet laten inenten, daarvoor een ei gen verantwoordelijkheid dra gen. Hij wees erop dat de voor standers van de inentingsplicht (vooral de PvdA) zich heftig ver zetten tegen een verplichte AIDS-keuring. „AIDS is toch ook een zeer besmettelijke ziek te", aldus Brinkman. Rotterdam Rotterdamse brandweerlieden in beschermende pakken moesten er gisteren aan te pas komen om de inhoud van een lekkend vat met het giftige chloorsulfon over te pompen in een ander vat. Het vat raakte lek op een bedrijfsterrein in de Waalhaven. Vijf mensen moesten worden behandeld wegens ademhalingsmoeilijkheden. Chloorsulfon is een bijtende stof, die keelpijn, hoesten, kortademigheid en ademnood kan veroorzaken. Gemeentelijke sociale diensten die de bijstandsregels 'soepel' naleven, ondergraven bij wer kenden de bereidheid te betalen voor hen die geen inkomen hebben. Dat stelde staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) gisteravond op een bijeenkomst in Rotterdam. Ter Veld daagde de wethouders sociale zaken van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam uit voor een discus sie over de verscherpte naleving van de regels, die het ministerie met terugwerkende kracht per 1 januari 1991 heeft afgekondigd. De drie wethouders van PvdA-huize lieten vorige week in een persoonlijke brief hun partijgenoot Ter Veld weten niet uit de voeten te kunnen met het strikt volgen van de regels. Maatwerk is daarmee onmoge- M lijk, aldus de drie. Met zo weinig eigen beleidsruimte laten de drie gemeenten de uitvoering van de bijstandswet liever aan het rijk over. Volgens een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) leidt de terugwerken de kracht tot een aanslag op de sociale diensten van mogelijk honderden miljoenen guldens. Ter Veld greep haar spreek beurt in Rotterdam aan om het beeld van een keurslijf voor ge meenten „te corrigeren". Vol- den haag gpd De Tweede Kamer verzet zich tegen de afschaffing van het grijs kenteken voor lichte be stelauto's. Het bedrijfsleven zou te zwaar worden belast door de maatregelen. Particulieren die misbruik maken van het grijze kenteken, moeten wel worden aangepakt. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) heeft voorge steld geen grijze kentekens meer af te geven voor auto's die lichter zijn dan 2500 kilo. Veel particulieren maken misbruik van het huidige systeem, door een personenauto te kopen met een geblindeerde linker zijruit en zonder achterbank. Dat le vert bij aanschaf vele honder den tot duizenden guldens voordeel op. Bovendien hoeft veel minder motorrijtuigenbe lasting te worden betaald. Van Amelsvoort dacht met zijn wetsvoorstel tot wijziging van de bijzondere verbruiksbe lasting ongeveer vijfhonderd miljoen gulden voor de schat kist binnen te halen. Dit zou echter voor het grootste deel ten koste gaan van dat deel van het bedrijfsleven dat veel van kleine bestelauto's gebruik maakt, zoals koeriers- en bestel diensten. CDA, PvdA en WD zijn eens gezind in hun afwijzing van de voorstellen van Van Amelsvoort. Hoe zij onderscheid willen ma ken tussen particulieren en on dernemers die met kleine be stelauto's rijden, is nog niet he lemaal duidelijk. Een mogelijk heid is de fiscus een verklaring van ondernemerschap te laten afgeven, waarna het belasting voordeel kan worden verstrekt. CDA en PvdA stellen ook voor over enkele jaren de belasting op de aanschaf van nieuwe au to's helemaal af te schaffen, en deze te vervangen door een ver hoging van de motorrijtuigen belasting. De bijzondere ver bruiksbelasting, die nu nog op personenauto's wordt geheven, wordt omgevormd tot een 'be lasting op personenauto's en motorrijwielen'. den haag*anp De Consumentenbond pleit voor een inzamel en verwer kingssysteem voor afgedankte kleurentelevisies, omdat on derdelen daarvan vaak stoffen bevatten die schadelijk zijn voor het milieu en de gezond heid. Achterwanden en andere on derdelen bevatten vaak broomhoudende brandvertra- gers, die ervoor moeten zorgen dat het apparaat bij kortslui ting of oververhitting niet di rect in brand vliegt. Daarnaast zitten er in de kijkkasten nog tal van andere milieubelasten de stoffen. Als de brandvertragers bij de afvalverwerking worden ver brand, ontstaan stoffen die net zo giftig zijn als de bekende dioxinen, zegt de bond. Bij storting kunnen de broom houdende stoffen in de bodem en het grondwater terecht ko- Om inzicht te krijgen in de milieubelasting van televisies, is één toestel geheel ontleed. Daarbij is antimoon, zink, eu- ropeum, kwik, kobalt, arseen, chroom, lood, tin en koper ge vonden. gens Ter Veld krijgen gemeen ten steeds meer de mogelijk heid zelf het beleid uit te stippe len. De bijzondere bijstand is al naar de gemeenten overgehe veld en de aankomende herzie ning van de bijstandswet leidt ook tot minder regels. De staatssecretaris verdedig de de scherpere naleving van de bestaande regels met een ver wijzing naar de financiële soli dariteit. Als werkenden het idee krijgen dat sociale diensten erg soepel zijn, zou de bereidheid tot premie-afdracht voor de bij standswet dalen. Zij nodigde de drie wethouders uit eind no vember bij het eerstkomende overleg tussen VNG, rijk en Di- vosa (directeuren van sociale diensten) aanwezig te zijn. Nog geen advies om niet naar Egypte te reizen Nederland geeft toeristen nog niet het advies om delen van Egypte te mijden in verband met recente aanslagen op toe risten in dat land. Dat heeft het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (AN VR) gisteren bekendgemaakt. De EG-ambassadeurs in Egypte komen maandag bijeen om de aanslagen te bespreken. Ook de ANVR en het ministerie van buitenlandse zaken hebben inmiddels over de situatie in Egypte overlegd. Het persbureau Reuter meld de gisteren dat de ambassa deurs in Egypte van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Australië het advies hebben ge geven om bolwerken van mili tante moslims in het zuiden van Egypte te mijden. Het advies had geen betrekking op toeristi sche trekpleisters als Luxor en Aswan. Het ministerie van buiten landse zaken verklaarde giste ren niet langer algemene reis adviezen te geven via de media. Het zal uitsluitend individuele burgers voorlichten over moge lijke risico's bij buitenlandse utrecht xandra feije Minister Ritzen (onderwijs) liet er gisteren geen enkele twijfel over bestaan: studenten hebben rechten, maar vooral ook de plicht zo snel mogelijk af te studeren. Daartoe dient wat hem betreft de tempobeurs: stu denten moeten vanaf het komend studie jaar een bepaald aantal studiepunten per leerjaar halen. Lukt dat niet, dan vervalt de beurs voor dat jaar en moet de student een rentedragende lening afsluiten. Om dat alles op hogescholen en universi teiten te kunnen controleren, is een studie voortgangscontrole onontbeerlijk. Invoe ring van deze controle was gistermiddag in de Janskerk in Utrecht onderwerp van dis cussie. Een panel, waarin onder anderen di recteur Van Eijkern van de samenwerkende universiteiten (VSNU), ir. P. van Duursen (president-directeur van Shell) en de minis ter, moest met studenten in discussie over de studiecontrole. Hoewel Ritzen de overige forumleden te gen zich had, bleef hij op zijn standpunt staan. Dat was zo helder als glas: studenten hebben de grote verantwoordelijkheid zo efficiënt mogelijk met de studiefinanciering om te gaan. Ook een studente uit de zaal, die vertelde dat zij heel hard studeerde om binnen de vier jaar klaar te zijn en graag haar vijfde jaar wilde gebruiken „voor ande re zaken", ving bot bij Ritzen. „Hoe denkt u dat zoiets overkomt bij Jan Modaal, die ook voor uw studie moet betalen maar zelf waarschijnlijk nooit heeft gestudeerd?", al dus de minister. Maar daarin schuilt nu precies het pro bleem, stelde Van Eijkern. „De huidige ge neratie studenten denkt in termen van 'vier plus één'. Vier jaren hard studeren en dan een jaar rustig aan. Zij hebben zich daar al lang op ingesteld en dan worden ze nu op eens geconfronteerd met een studievoort gangscontrole. Ze worden opeens opge jaagd." Hij is voorstander van een geleide lijke invoering of „slippende koppeling" van studiecontrole in de doctoraalfase, en dus niet meteen ook in de propeadeuse, zoals Ritzen dat voorstaat. De minister zal zijn wetsvoorstel voor invoering binnenkort naar de Tweede Kamer sturen. De bewindsman hield gisteren stevig vast aan zijn plannen, omdat hij denkt dat juist daardoor de kwaliteit van het hoger onder wijs wordt gegarandeerd. Hij verwees naar het buitenland, waar een koppeling tussen beurs en studieprestaties normaal is. „Wil len wij straks op de internationale markt blijven meetellen, dan is een systeem van voortgangscontrole noodzakelijk. De overige leden van het panel en de stu denten waren daarvan niet overtuigd. „Waarom nu zo'n paardemiddel", vroeg een student zich geïrriteerd af. „En waarom zo snel", aldus van Eijkern, die twee punten in de discussie van belang achtte: de uit voerbaarheid en de redelijkheid. Zeker wat betreft de uitvoerbaarheid had hij zijn bedenkingen: „Veel universiteiten hebben nog geen systeem van studievoort gangscontrole of zijn er mee bezig. Met dat gekoppeld aan de consequenties van de tempobeurs, jaag je straks de studenten het moeras in." Bovendien moeten de teiten de tijd krijgen hun programma's aan de nieuwe eisen van de minister aan te pas sen, vond Van Eijkern. Hij zegde wel toe be reid te zijn eerst eens mee te werken aan een 'proefronde' voor studievoortgangscon trole in de propeadeuse. De topman van Shell pleitte voor diffe rentiatie in studieduur: moeilijke, exacte studies zouden meer tijd vergen dan de makkelijke (alfa en gamma). Maar ook op die suggestie reageerde Ritzen terughou dend: „Het bedrijfsleven wil altijd maar lan gere studies en ik hoor ze nooit eens over korter studeren." Volgens Van Duursen „is het apert onjuist te veronderstellen dat alle studies in vier jaar kunnen worden afge rond, zonder dat daarbij de kwaliteit wordt aangetast." De gemiddelde studielast per jaar per stu dent is nu 1600 uur. In vergelijking tot het buitenland is dat nog redelijk laag, aldus Ritzen. „De studie-intensiteit zal dan ook opnieuw moeten worden bekeken." Wat betreft de bewindsman zou hij straks best eens „kunnen inzetten op 1800 uur". Van Duursen vreest dat steeds minder studenten de bèta-richting kiezen als zij minder tijd krijgen. Ritzen maakte van die gelegenheid gebruik door de bedrijven op het hart te drukken dat juist zij degenen zijn die studenten weer naar de bèta-studies (die niet meer polulair zijn) kunnen lokken, door zich duidelijk te profileren in de be- roepensfeer. „Het is voor studenten vaak niet duidelijk wat zij met een bèta-studie kunnen worden." 1 >fT Je hoeft niet op goed geluk een modezaak binnen te stappen. Welcome^ De betere zaken herken je zo.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3