HEMA: HALOGEEN President Larouche wil Mars koloniseren vs Peilingen uit verontrustend voor Bush Niet-erkende illegalen kansloos in procedure 199.- Feiten &Meningen VERKIEZINGEN DINSDAG 27 OKTOBER 1992 CAMPAGNESNIPPERS Bloopers van president Bush ridgewoqdZijn voorganger Ronald Reagan blonk er in uit, plaatsvervanger Dan Quayle doet het zo mogelijk nog beter. Maar nu heeft ook George Bush laten zien dat hij de kunst van het blunderen machtig is. Op toemee in New Jersey sneed hij ongewild een heikel onderwerp aan: de economische recessie. Tot hilariteit van de duizenden belangstellenden bedankte hij hen na afloop van de bijeenkomst niet voor een magnificent re ception (magnifieke ontvangst), maar voor een magnificent re cession (magnifieke recessie). Op 3 november kunnen de kiezers Bush op hun beurt bedanken voor die recessie. Ross Perots hond was getuige Washington Ross Perot is 'paranoïde' en 'een gek'. Op deze omschrijving werd de Texaanse miljardair gisteren getrakteerd door Marlin Fitzwater, de woordvoerder van president Bush. Aanleiding waren de beweringen van Perot dat de Republikei nen zijn telefoon hadden afgetapt, wilden proberen het huwelijk van zijn dochter te verstoren en vervalste compromitterende fo to's van zijn dochter in omloop hadden willen brengen. Perot herhaalde gisteren ook zijn verhaal dat huurmoordenaars een poging hebben gedaan hem twintig jaar geleden te vermoorden. Dat zou zijn gebeurd in opdracht van het Noord Vietnamese be wind, vanwege zijn bemoeienissen met het vrij krijgen van Ame rikaanse krijgsgevangenen. Perot had zelfs een getuige. Het pro bleem is alleen dat die niet kan praten. Het is zijn hond, die een van de op de vlucht geslagen indringers op zijn landgoed een stuk uit de bil zou hebben gebeten. Oxford hoopt op bezoek Clinton oxford Als het even meezit heeft Oxford er binnenkort een nieuwe attractie bij: het 'Clinton-huis'. De gouverneur van Ar kansas studeerde in de jaren zestig een jaar in de Britse universi teitsstad, een zusterstad van Leiden. De huidige bewoner van het studentenhuis aan de Leckford Road 46 heeft zijn zinnen ge zet op een presidentieel bezoek. Of Bill Clinton daar zin in heeft is de vraag. Clinton wordt liever niet te veel herinnerd aan zijn tijd in Oxford, toen hij anti-Vietnamdemonstraties organiseerde en hasj rookte (maar niet inhaleerde). Campagne met een luchtje little rock Voor het campagneteam van Bill Clinton kan de morgen van 3 november niet snel genoeg aanbreken. Niet alleen omdat de voorsprong van de Democraat met de dag kleiner wordt, maar ook omdat de 'atmosfeer' in het team met de dag achteruit gaat. James Carville, Clintons campagnestrateeg volgens menigeen het slechts geklede lid van het campagneteam is een bijgelovige Cajun (Franssprekende Amerikaan uit Loui siana). Tot aan de verkiezingen doet hij geen schone onderbroek meer aan. Voor goed geluk. Amerikanen vervelen zich niet trenton De toegenomen belangstelling van de kiezers voor de Amerikaanse verkiezingen en politiek zijn een zware tegenslag voor Alan Caruba. De voorzitter en het enige lid van de Boring Party (Saaie Partij) had gehoopt op de golf van verveeldheid on der Amerikanen het Bruine Huis binnen te kunnen varen als president zou hij het Witte Huis bruin hebben geverfd. De slo gan Verveeld in de VS! Stem Caruda!' slaat echter niet aan en Caruda staat nog in geen enkele staat op de kieslijst. Hij besloot zich daarom maar toe te leggen op een beproefd recept van Ross Perot. „Ik besloot om iedere vrijdag uit de race te stappen en ie dere maandag weer terug te komen. Zo heb ik elk weekeinde vrij", aldus Caruda. Het recept is klaarblijkelijk minder succesvol dan bij Perot. Maarten Kuipe, Ambities 'kleinepresidentskandidaten groter dan realiteitszin ILLUSTRATIE LE MONDE George Bush kennen we. Bill Clinton is ook al een ver trouwd gezicht geworden. En Ross Perot koopt zich als het ware via de beeldbuis dagelijks een plaats in de huis kamers. Maar wie is John Hagelin? Of Andre Marrou? Ook de naam Lenora Fulani zegt niemand iets. En Lyndon Larouche? Toch willen zij allemaal hetzelfde: de 42e president van de Verenigde Staten worden. washington hans de bruun correspondent Behalve Bush, Clinton en Perot doen op 3 november nog twin tig andere Amerikanen mee aan de race naar het Witte Huis. Kansloos natuurlijk, maar des ondanks met een bewonderens waardige ijver. Sommigen heb ben er tienduizenden dollars voor over (en een enkeling nog véél meer) om op de kieslijsten te komen. Maar de meesten zullen het moeten doen met de stemmen van familie en vrien den. Hun ambities zijn groter dan hun realiteitszin. Voor een en keling is dat echter niet vol doende. Neem nou Andre Mar rou, een makelaar uit Las Vegas, die erin geslaagd is om als enige naast Bush, Clinton en Perot in alle vijftig staten op de stembil jetten te komen. Dat heeft hem en zijn aanhangers een hoop geld gekost. Maar Marrou denkt wel degelijk een belangrijke rol te kunnen spelen. „Vijf tot tien procent", zegt hij zonder aarzelen. „Als wij ook in de opiniepeilingen waren opge nomen, dan hadden de mensen meer van ons gehoord en had er nog meer in gezeten". Mar rou is boos op de media. „Waarom wordt ik anders be handeld dan Perot? Ik stond eerder op alle vijftig lijsten dan hij. Ik heb politieke ervaring. Hij niet. Ik had ook aan de tv-de- batten moeten meedoen". Libertijn Marrou leidt de Liberatian Party Zijn ideeën zijn schoolvoor beelden van het libertijnse den ken. Weg met de inkomstenbe lasting, de overheid moet zich niet met het onderwijs of de ge zondheidszorg bemoeien, alle Amerikaanse soldaten moeten uit Europa weg, druggebruik moet vrij zijn (wie drugs wil ge bruiken moet dat zelf weten) en de overheid moet alle grond die zij bezit verkopen. Marrou, ooit lid van het Huis van Afgevaardigden voor Alas ka, noemt Clinton een linkse so cialist, Bush een rechtse socia list en Perot een fascistische so cialist. Hij meent het allemaal bloedserieus. En Marrou heeft een echte partij achter zich („Dat heen Perot óók niet"), met tweehonderd kandidaten voor het Congres. „Het enige dat Perot heeft en wat ik niet heb is geld". Toch lijkt MarTou de enige wiens naam we volgende week in de uitslag van de verkiezin gen misschien nog tegen zullen komen. Vergeleken met Marrou is Lyndon H. larouche een ou we rot als het op verkiezingen aankomt. Voor de vierde ach tereenvolgende keer al doet hij mee en zijn naam staat in acht tien staten op de stemlijsten. Maar hij komt niet op de tv en houdt geen speeches. Dat is ook lastig als je in Minne sota in de gevangenis zit. Vijf tien jaar moet hij nog, en de kans dat hij binnenkort de cel verruilt voor het Oval Office is nihil. Larouche is een querulant met ideeën, waar je aanstoot aan neemt of de schouders over ophaalt. Hij wil AIDS-lijders in quarantaine stoppen en Mars koloniseren, is tegen drugs en noemt de Britse koningin Eliza beth een drugsdealer. Doodstraf Maar hij wil ook de doostraf af schaffen en de Amerikaanse na tionale bank onder controle van de regering brengen. Larouche bestookt de media met verhalen over internationale complotten van wereldleiders. Hij belandde in de cel wegens fraude, onder meer door alleenstaande oude dames hun spaargeld afhandig te maken met loze beloften over miljoenenwinsten. Zijn naam is ook in verband ge bracht met de ontvoering van een telg van de schatrijke Du Pont-familie, waarmee hij een financieel geschil uitvocht. Zijn kandidaat voor het vice-presi- dentsschap, dominee James Be vel, neemt op de tv de honneurs waar. Bevel is een oude mede stander van Martin Luther King en had in de jaren zestig enige bekendheid als leider van de zwarten in Mississippi. Lenora Fulani voert ook actie tegen racisme in de VS. Aan ambities heeft deze Newyorkse psychotherapeute geen gebrek, maar zij behoort tot het soort dat bij elke mislukking hoger grijpt. Zo probeerde zij eerder burgemeester van New York te worden, en toen dat niet lukte gouverneur. Ze staat toch maar iri 39 staten op de lijsten. Haar New Alliance Party is 'pro-gay' en multiraciaal. Alternatief Onder de twintig 'alternatieve' kandidaten zitten vreemde vo gels. Zoals Jim Boren van de Apathy Part}' uit Oklahoma, die heeft beloofd als president twee jaar niet te zullen stelen („En dat is een hele verandering"). John Hagelin van de Nature Law Party (28 staten) wil van de VS een 'transcendentale ge meenschap' maken. Hij is dan ook een aanhanger van de Ma- harashi. Dan zijn er nog de Prohibition Party van Earl Dodge die voor de derde keer meedoet (hij is te gen alcohol, drugs, abortus, be lastingen en de regering), de Looking Back Group van Isabel- le Masters (terug naar de goeie ouwe tijd) en allerlei splinter partijtjes waarvan de naam al genoeg zegt, zoals de Socialisti sche Arbeiderspartij, de Saaie Partij (Boring Party) en de Anti- Belastingenpartij. WIM STEVENHAGEN uireiweii^ gpacht \ie£<oop vam fokten meöC <d\W0 VW VêR*YA6H-T in) H£T jAATjê.,,.. haarlem hans jacobs De telefoons in het Witte Huis en in het hoofdkwartier van Bill Clinton stonden vorige week roodgloeiend. Uit Amsterdam waren de laatste opiniepeilin gen binnengekomen. En die ga ven met name voor president Bush te denken. Bush is onmid dellijk in conclaaf gegaan met campagneleider James Baker. Het roer moet om, want de steun in Holland is afgekalfd. Gekkigheid natuurlijk. De ge middelde Amerikaan weet niet eens waar Holland ligt, of het moet gaan om het pittoreske Holland in de noordelijke staat Michigan. De opiniepeilingen die Elsevier en NRC Handels blad vorige week hielden onder leden van de Tweede Kamer hebben in Washington en Little Rock geen schokgolven teweeg gebracht. Who cares? Maar voor wie het toch wil we ten: alle politici die Elsevier hun mening kenbaar maakten, steu nen Clinton. Er is één uitzonde ring. Meindert Leerling (RPF) steunt Bush. De reformatori sche politicus kan zich niet ver enigen met het abortus-stand- punt van Clinton. SGP-voorman Bas van der Vlies maakt geen keuze: „Betreffende abortus provocatus staan wij achter Bush, maar inzake de economie zouden wij de accenten anders leggen". Verder krijgt de gou verneur uit Arkansas brede steun in de Kamer, van GPV (Schutte) tot en met Groen Links. Die trend viel ook waar te ne men in de peiling van NRC Handelsblad, waaraan 85 Ka merleden deelnamen. Alle on dervraagde PvdA'ers zijn voor Clinton, evenals alle leden van D66. Niet iedereen in het CDA inclusief fractievoorzitter El- co Brinkman wilde zich mengen in de 'binnenlandse za ken' van Amerika. Bush heeft de meeste volgelingen bij de WD, zeven Kamerleden zeggen de voorkeur te geven aan de presi dent. Ook een aantal CDA'ers en GPV-kamerlid Middelkoop steunt Bush. Peter Lankhorst (Groen Links) zou zijn stem uit brengen op Lenora Fulani van de New Alliance Party. Opvallend is dat Ross Perot geen enkele Haagse stem krijgt. Misschien omdat in het verle den ook Boer Koekkoek, waar mee de populistische Texaanse miljardair wel wordt vergeleken, aan het Binnenhof weinig men sen kon bekoren? amsterdam gijs schreuders juridisch medewerker Voor de verstrekking van verblijfsvergun ningen aan slachtoffers van de Bijlmer ramp die hier illegaal verbleven, kent het Nederlandse vreemdelingenrecht een eenvoudig criterium. Het is de bevoegd heid van de staatssecretaris van justitie om iemands verblijf te legaliseren op grond van 'klemmende redenen van hu manitaire aard'. Of deze klemmende humanitaire rede nen aanwezig zijn, kan staatssecretaris Kosto afleiden uit de plaatsing op een door de gemeente Amsterdam opge maakte lijst. Daarvoor geldt als norm dat de illegaal moet kunnen aantonen woonachtig te zijn geweest in een van de 160 appartementen die op 4 oktober ge heel of gedeeltelijk werden vernield. Door aansluiting te zoeken bij de criteria die de gemeente aanlegt bij de toewij zing van woningen aan slachtoffers, wordt het risico van willekeuren rechts ongelijkheid vermeden. Als duidelijk is wie slachtoffer is, is ook duidelijk welke illegalen op grond van het slachtoffer schap in aanmerking komen vöor hulp en dus voor legalisering. De op deze manier door Amsterdam op gestelde lijst telt thans 52 personen. Dat betekent dat 230 mensen die zich tot vo rige week maandag hadden aangemeld niet voldoen aan de criteria en het is hoogst waarschijnlijk dat maar een enke ling van de zestienhonderd mensen die zich daarna nog bij het Amsterdamse bevolkingsregister hebben aangemeld alsnog aan de norm zal blijken te vol doen. Staan er voor het grote aantal afgeweze nen nog juridische wegen open om te proberen toch voor een verblijfsvergun ning in aanmerking te komen? Ja, er zijn twee procedures mogelijk. De weigering van de gemeente Amsterdam om ie mand te plaatsen op de lijst die aan staatssecretaris Kosto wordt voorgelegd, is een overheidsbeschikking in de zin van de wet-AROB, waartegen dus beroep op de administratieve rechter mogelijk is. Tegen de weigering van de staatsse cretaris om een verblijfsvergunning te verlenen, staat beroep bij de burgerlijke rechter open. Maar het valt niet te verwachten dat mensen die in beroep gaan enige kans maken. Dit zou anders zijn, als de ge meente voor het begrip slachtoffer een onduidelijke maatstaf zou hebben aan gelegd, bijvoorbeeld wonen in de buurt van de rampplek. Als anderen een spe ciale behandeling krijgen, moet een ille gale buitenlander daar ook aanspraak op kunnen maken. Nu men zich uitdrukke lijk heeft beperkt tot de bewoners van de getroffen appartementen, ontstaat er weinig of geen ruimte voor twijfel of voor een beroep op rechtsgelijkheid. Dit ver eist wel een zorgvuldige en duidelijke motivering van de afwijzing door de ge meente Amsterdam. Doos van Pandora Hiermee is het verhaal echter niet ten einde. Terecht worden de illegalen die zich nu hebben aangemeld niet het land uitgezet: het zou te gemeen voor woor den zijn om hen op een dergelijke ma nier als het ware in een val te laten lo pen. Hun gegevens worden vernietigd (althans, dat verklaart de Amsterdamse politie) en zij gaan terug in de illegaliteit. De vraag dringt zich op of de grote groep van afgewezen pseudo-slachtoffers hier aan een zogeheten gedoogstatus kan ontlenen. Vreemdelingen die geen ver blijfsvergunning krijgen, maar ook niet worden teruggestuurd naar het land van herkomst om redenen die buiten hun schuld liggen, worden gedoogden ge noemd. Na drieënhalf jaar gedoogd te zijn, kunnen zij alsnog in aanmerking komen vooreen verblijfsvergunning. Het lijkt erop alsof met het humanitaire gebaar, dat nodig was voor een ordelijke afwikkeling van hulpverlening aan echte slachtoffers van de Bijlmerramp, een doos van Pandora is opengetrokken. De Amsterdamse hoofdcommissaris van po litie Nordholt heeft al eerder gewaar schuwd dat het probleem van illegale vreemdelingen in ons land uit de sfeer van politieke verdringing moet worden gehaald. En inderdaad: wie het dramati sche tafereel ziet van duizenden vreem delingen die in de rij staan voor een ver blijfsvergunning op oneigenlijke gron den, wordt het droef te moede. De kern van het regeringsbeleid is dat feitelijk illegaal verblijf in ons land on mogelijk moet worden gemaakt. Tenzij zich een acute noodsituatie voordoet, zoals in de Bijlmer voor een beperkt aan tal mensen het geval is, zijn illegale vreemdelingen uitgesloten van het ge bruik van collectieve voorzieningen. Maar het blijkt te gaan om zulke aantal len, dat het kabinetsbeleid gericht op uitzetting losraakt van de werkelijkheid. Heksenjacht In Amsterdam en andere grote steden wordt het kabinetsbeleid al sinds jaar en dag onuitvoerbaar geacht. De politie in die steden beperkt zich tot het aanpak ken van illegalen die zich schuldig ma ken aan crimineel gedrag. Het ontbreekt de politie aan middelen om tegen de overigen op te treden. Het zou boven dien leiden tot een onverkwikkelijke hek senjacht. Het minste wat men kan zeg gen, is dat de nasleep van de Bijlmer ramp dit dilemma op een schrijnende wijze in de aandacht plaatst. 'SfcÉ* Pf Complete set. Zwart of wit.. Ook verkrijgbaar in chroom of messing 279T- 239.- Aanbiedingen gelden t/m 7-111992. Zo lang de voorraad strekt. H92.016-27/10. Vermelde prijzen zi|n adviesverkoopprijzen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2