Feyenoord komt in actie I Profbaas Bayer: 'Van Bracht is veel te ver gegaan' Sport Zwitserse spelers solidair met coach Dittmar en Khan spelen droomfinale Boris Gelfand in gedachten verzonken -3 DINSDAG 27 OKTOBER 1992 21 Van Basten en Rijkaard tekenen bij milaan Marco van Basten en Frank Rijkaard zullen een dezer dagen hun contract bij AC Milan verlengen tot medio 1995. Dat is gisteren gemeld door de krant Tutto Sport en bevestigd door een woordvoerder van de landskampioen. De contracten bevat ten betere financiële voorwaarden voor beide spelers. Voor Ruud Gullit ligt de situatie ingewikkelder. Zijn prestaties van de laatste weken hebben hem en de club dichter bij elkaar ge bracht, maar voor Gullit is een nieuw contract nog ver weg. De belangen van het Nederlandse trio van Milan worden behartigd door de Nederlandse advocate Ella Adriaanse. Zij wordt binnen kort in Milaan verwacht. Noorse demonstranten beboet oslo» Vijf Noren zijn gisteren beboet omdat zij zondag de au to's, waarin Juan Antonio Samaranch en andere leden van het Internationaal Olympisch Comité vervoerd werden, hebben be schadigd. Het IOC-gezelschap was in Lillehammer voor het be zichtigen van de installaties van de Olympische Winterspelen van 1994. Een groep van twintig mensen demonstreerde in Ha- mar tegen Samaranch voor diens rol in de regering van de vroe gere Spaanse dictator Franco. De groep riep onder meer „Fascist ga naar huis". De vijf arrestanten kregen boetes opgelegd vari ërend van 1000 tot 1500 gulden. Bovendien moeten zij de scha de vergoeden. Volleybalsters Brazilië plaatsen zich parus De vrouwenvolleybalploeg van Brazilië heeft zich als ze vende land geplaatst voor de Grand Prix, een toernooi met 1,7 miljoen gulden prijzengeld dat komend jaar voor het eerst wordt gehouden in Azië. De nummer vier van de Olympische Spelen bleek in de Zuidamerikaanse kwalificatie beter dan Peru en Ar gentinië. Cuba, Rusland, de Verenigde Staten, Japan, China en Zuid-Korea waren al zeker van deelname aan de tegenhanger van de World League bij de mannen. Nederland, Italië, Duits land en Tsjechoslowakije spelen in januari in Bremen om de achtste plaats in het veld. Bush nodigt Toronto Blue Jays uit billings President George Bush heeft de Toronto Blue Jays uit genodigd voor een bezoek aan het Witte Huis. Bush heeft Cito Gaston, de manager van de Blue Jays, zondag telefonisch gefeli citeerd en hem gevraagd met zijn spelers naar Washington te komen op een tijdstip dat hen schikt. De president van de Vere nigde Staten had er tijdens zijn verkiezingscampagne geen ge heim van gemaakt een voorkeur te hebben voor de Atlanta Bra ves. Volgens voorlichter Fitzwater heeft Bush tegen Gaston ge zegd dat Amerika trots is op de winnaars van de World Series. Bush heeft zaterdag op de televisie de zesde en beslissende wed strijd gevolgd. Bergström speelt met Paul Haarhuis Stockholm Het optreden van Paul Haarhuis in het met 2,2 mil joen gedoteerde tennistoernooi van Stockholm is van zeer korte duur geweest. De Brabander, 34ste op de wereldranglijst, verloor in de eerste ronde kansloos van de Zweed Bergström. De setstanden waren 6-2 en 6-1. FOTO •ARCHIEF De vier Zwitserse tennissers die begin december de finale van het toernooi om de Davis Cup tegen de Verenigde Staten moe ten spelen, staan vierkant ach ter hun Franse coach Georges Deniau. Jakob Hlasek, Mare Rosset, Claudio Mezzadri en Thierry Grin vinden dat de coach gelijk heeft in zijn geschil met de Zwitserse tennisbond. Deniau verzet zich tegen het plan van de bond het nationale trainingscentrum van Ecublens naar Burgdorf te verplaatsen, van het Franstalige deel van het land naar het Duitssprekende. De coach vindt het in de eerste plaats een stap terug en ten tweede ziet hij hoog op tegen de taalproblemen, die Zwitsers uit La Suisse Romande altijd on dervinden in het andere en gro tere deel van het land. Zelfs als zij goed Duits hebben geleerd, worden zij overvallen door een 'vreemde' taal, die maar in heel weinig lijkt op wat zij geleerd hebben. De coach wijst er bo vendien op dat het ongewenst is de spelers, die allen Frans spre ken, in een vreemde omgeving te laten werken. Het viertal stelt in een brief aan de bond dat het de voor stellen verwerpt. „Wij staan vol ledig achter de gedachten van Deniau die in Ecublens een op leidingsvorm heeft geschapen die volkomen nieuw en boven dien zeer doelmatig is. Ieder van ons heeft van het begin af zelf alles moeten doen om een plaats in de tenniswereld te ver overen. maar Deniau werkt ge richt met jong talent. Wij zullen ons moeten beraden op de toe komst van onze ploeg, wanneer de door Deniau opgezette structuur gewijzigd wordt." Brief naar UEFA over persoonsverwisseling De Wolf en Frciser ROTTERDAM GPD Feyenoord stuurt vandaag een brief naar de UEFA, waar in het zijn visie geeft op het incident in de Europa Cup wedstrijd tegen FC Luzern, waarbij John de Wolf ten on rechte uit het veld werd gestuurd. dat het nalatig is geweest in het protesteren tegen de rode kaart van De Wolf. Het reglement van de Europese bekercompetities zegt in artikel 17 lid 1 dat pro testen binnen 24 uur bij de tuchtcommissie van de UEFA moeten worden ingediend. Feyenoord verwijst echter naar lid 3 dat zegt dat geen pro testen mogelijk zijn tegen feite- Feyenoord heeft overleg ge pleegd met de KNVB en beslo ten om de behandeling van de strafzaak door de tuchtcommis sie van de UEFA niet af te wach ten. Over de inhoud van de brief wenste Feyenoord geen nadere mededelingen te doen. Feyenoord bestrijdt overigens lijke beslissingen van de scheidsrechter. Volgens UEFA-woordvoerder Eberle is het twijfelachtig of het incident, zoals dat zich in Lu zern voordeed, onder deze noe mer valt. Hij meent dat de regel alleen geldt voor afgekeurde doelpunten e.d. Feyenoord had er dus wel degelijk goed aan ge daan om meteen een protest in te dienen. Bij de UEFA was men gister middag al van de komende brief van Feyenoord op de hoogte. Voor John de Wolf is te hopen dat de tuchtcommissie nog ken- AMSTERDAM ANP Het open Nederlands squash- kampioenschap heeft de ge wenste finale opgeleverd. De nummers één, Jansher Khan, en twee, Chris Dittmar, van de we- reld en het Dutch Open bleven als laatsten over. De wereldkampioen uit Pakistan versloeg gisteren in vier games de Australische druktemaker Tristan Nancar- row. Dittmar nam wraak voor zijn landgenoot Rodney Martin, die hij en de organisatie eigen lijk naast zich had verwacht, door de jonge Engelsman Peter Marshall snel en gedecideerd op diens tekortkomingen te wij- De confrontatie tussen Khan en Nancarrow was behalve een uiterst leuke partij squash voor al een botsing van stijlen. Khan houdt van het balletje, de oppo nent en de scheidsrechters, on geacht of diens beslissingen re delijk of onredelijk zijn; Nancar row haat allen hartgrondig. De Australiër heeft agressie en ver ontwaardiging nodig om het beste uit zijn mogelijkheden te halen en in zijn spel te leggen. Provocaties Nancarrow liet niets onbe proefd. Het kwam hem onder meer op een waarschuwing te staan, toen hij de umpire „Shut your mouth" toevoegde en be terschap beloofde door in het vervolg „Shut the door" te zeg gen. Meer dan winst in de derde game leverden de provocaties, ondersteund door regelmatig hoogstaande staaltjes squash, niet op. In de vierde reeks hervond Khan zijn brille. Met subliem voorbereidend werk sloeg hij de punten in hoog tempo bijeen. Hij raakte pas veel later, toen Dittmar al als zijn laatste tegen stander bekend stond, van slag doordat zijn tas met zijn hele hebben en houden in Neder land paspoort, rackets, schoenen, ticket en geld ver dwenen bleek. Dittmar was royaal binnen het uur klaar met Marshall. Zijn superieure conditie, anticipatie vermogen, snelheid en kracht beloven veel in de eindstrijd te genover de vaak oogstrelende aaien an Khan. tilburg» De Witrus Boris Gelfand staart in afwachting van de eerste zet van zijn tegenstrever Michael Adams naar de schaak stukken. De eerste finalepartij van het Interpolistoernooi tussen de Engelsman en Gelfand eindig de gisteren in Tilburg na 25 zet ten onbeslist. Na drie uur beslo ten de spelers tot deling van het punt. Het was de vierde maal se dert 1988 dat beide spelers te genover elkaar aan het schaak bord zaten. In de drie voorgaande ontmoetingen had Gelfand twee maal gewonnen en was een partij in remise geëindigd. Die score leek in het voordeel van Gelfand maar ook hij weet dat Adams in de afgelopen vier jaar als schaker gerijpt is en veelzijdiger is gewor den. In Tilburg kwam in de eerste finalepartij, waarvoor de belang stelling opmerkelijk groot was, een Siciliaan op het bord. Adams, die alle typen stellingen speelt zonder een speciale voorkeur, koos een wat ongebruikelijke op stelling. Hij wilde daarmee Gelfand, die sterk voor samen hangende posities voelt van ge baande wegen lokken. Het lukte overigens nauwelijks. De Witrus ontweek het bevrijdende ..d5 in een bekend type van het Sicili- aans en koos voor een verdedi gende stelling. Adams slaagde er overigens niet in actief spel te krijgen. Daarom werd na drie uur en 25 zetten tot remise besloten. Vandaag zal de beslissing vallen tijdens de tweede en laatste fina ledag. FOTO ANP D66: verouderd denken van de bond, Christine l «ngricht, geeft toe dat het plan voor veranderingen misschien op een verkeerd mo ment gekozen is, maar dat de beslissing uitsluitend uit finan ciële overwegingen is genomen. Zij weigert nadrukkelijk in te gaan op wat zij chantage van de spelersgroep noemt en zegt niets liever te willen dan dat de coach zijn werkzaamheden voortzet. nis zal nemen van de brief, voordat zij de strafzaken van af gelopen woensdag zal behande len. Dat gebeurt gewoonlijk op donderdag of vrijdag. Mocht De Wolf toch gestraft worden, dan kan Feyenoord alleen beroep aantekenen als de schorsing drie wedstrijden of meer be draagt. Het bestuur van Feyenoord beraadt zich vanavond over de maatregelen die tegen Henk Fraser genomen moeten wor den. Het meest waarschijnlijk is dat hij een boete krijgt. m e n de krant van vrijdag trof ik onder de kop 'D66 wil fusie sportclubs' de volgende regels aan: „Ver enigingen (in Leiden) die verschillende sporten aanbieden, moeten met elkaar gaan fuseren. Voor de Leidenaars is dat gunstig, omdat een breder sportaan- bod' ontstaat. De verenigingen zelf profiteren ervan omdat zij de 'professionele ondersteuning' beter kun nen benutten en de gemeente is minder geld kwijt aan subsidie." Dat D66 toch. Het is een nog betrekkelijk jonge politie ke groepering (net het zilveren jubileum gevierd) en wie jong is wil wat nieuws, nietwaar? Maar wat de De mocraten hier voorstellen is behalve uiterst gecompli ceerd vooral voltooid verleden tijd. Het is tragisch dat ze de historie zo slecht kennen. Vroeger was wat D66 nu als spiksplinternieuw voorstelt, scheringen inslag. Tal van voetbalverenigingen beza ten bijv. een atletiekafdeling. In de namen vind je het hier en daar nog terug, zoals bijv. de Leidse Atletiek- en Voetbalvereniging Roodenburg. De da- mesgymnastiekverenigingBrunhilde had in het verre verleden een atletiek- sectie en het uit haar geboren Nieuw Brunhilde bezat zelfs gymnastiek-, atle tiek- en volleybal-afdelingen. Donar had ook zowel gymnastiek- als volleybal in zijn pakket. En Excelsior, als ik het me goed herinner, gymnastiek en scher men. Zo zou ik nog even door kunnen gaan. Er is vrijwel overal niets meer van over (alleen ASC heeft behalve voetbal nog een cricket-afdelinkje). Al die clubs hebben zich teruggetrokken op één tak door van sport. En waarom is dat gebeurd? JD PAAUW Er zijn globaal twee oorzaken voor aan te wijzen. De diverse takken van sport vereisten in de loop der jaren steeds meer specialisatie. Niet alleen op het gebied van kennis en beoefening, ook op dat van accommodaties. Atletiek werd bijv. voor de oorlog veelvuldig op grasbanen beoefend en dat kon dus ook op voetbalvelden. Daar was na de bevrijding echter absoluut een sintelbaan voor nodig. Dat konden voetbalclubs zich niet permitteren, er was trouwens ook geen ruimte voor. Bovendien leverden die totaal van elkaar verschillende takken van sport in één huis bestuurlijk steeds meer spanningen en wrijvingen op. Wat zich op natuurlijke wijze is gaan afscheiden, pro beert D66 nu weer aan elkaar te plakken. Het loont niet. Je kunt bij voorbeeld de voetbalclub UVS wel laten fu seren met de tennisclub Roomburg, maar wat schiet je er, zelfs al zou men het willen, mee op? Ik voorspel al leen maar grotere problemen. Je houdt bovendien twee afzonderlijke complexen en ik vermag niet in te zien wat de 'professionele ondersteuning' van de tennisclub voor nut heeft voor de voetbalvereniging en andersom. En nu laat ik verder maar onbelicht dat teamsporten en individuele sporten een heel andere benadering vragen. D66 denkt, geloof ik, dat de sport één door elkaar krioe lende menigte is, maar dat is zowel een misvatting als een onderschatting. (Kijk in dit verband eens naar de enorme ruzies binnen de KNSB over het marathonschaatsen. Je zou zeggen: het gaat toch om één tak van sport, dat moet geen pro blemen geven. Maar al een paar jaar kunnen de schaatsbond en de marathonschaatsers niet meer door één deur). Heeft D66, zoals zij beweert, het beste voor met de Leidse clubs en de Leidse sportbeoefenaar? Nee. In het geheel niet. Anders was zij ook wel veel eerder met een dergelijk voorstel gekomen. De adder komt uit het gras in de laatste zin van het in de aanhef gegeven citaat: D66 denkt dat de gemeente dan minder geld kwijt is aan subsidies. Daarom gaat het en om niets anders. Het is weer het oude liedje. De politiek heeft geen echte belangstelling voor de sport. Alleen als men er geld denkt te kunnen halen dan verdiept men zich erin. En dan blijkt wee| sche kennis. D66: zo jong e Vitesse In een al weer tamelijk ver verleden was de overheid in handen van saaie, maar wel degelijke lieden. Om een paar duiten uit hun handen te krijgen moest je van goeden huize komen. Maar ja, in die tijd lette de oude lieer Drees persoonlijk nog op de gang der penningen. Nu is het maar een raar zootje, als u het mij vraagt. Minister Kok drukt 65 mille in handen van RTL-4 om enkele minuten op het scherm te mogen komen. En dan is daar nu de Provinciaal Gelderse Elektriciteits Maatschappij (PGLM) die het Arnhemse Vitesse in drie jaar evenzovele miljoenen verstrekt om de provincie Gelderland in binnen- en buitenland te 'promoten'. Weer zo iets raars. De provincie behoort niet de ene club (Vitesse) te prefereren boven de andere (NEC), hoewel ik eigenlijk vind dat de overheid zich so-wie-so verre moet houden van zoiets groezeligs als het betaald voetbal. Laat dat nou maar over aan Tedjes van Es, var kenshandelaren en andere gelukszoekers. Uit protest heeft NEC zaterdagavond het licht in het Goffert-stadion even gedoofd. Maar men had beter de lampen kunnen aandoen in de burelen van de PGEM. want de geesten lijken zich daar in wel heel diepe duis ternis te bevinden. eens het schromelijke tekort aan prakti- i toch ook al zo oud. Driebander moet zich voor rechter verantwoorden voor beledigingen berlun gpd Het conflict tussen Rini van Bracht en de Duitser Werner Bayer, manager en vice-president van de wereldbeker driebanden, is verder geëscaleerd. Bayer wil Van Bracht, via de Neder landse rechter, ter verantwoording roe pen voor diens uitlatingen na afloop van het eerste toernooi om de wereld beker in Oosterhout. De Waalwijkse driebander, die het toernooi verrassend won, typeerde Bayer daar als „een vieze oplichter" en een „leugenaar." Van Bracht zei toen ook nog: „Wat ik met die man heb meegemaakt, daar lusten de honden geen brood van." Die uitlatingen zijn 'profbaas' Bayer in het verkeerde keelgat geschoten. „Hij is te ver gegaan. Wat er in de Ne derlandse pers is verschenen, dat kan niet. Ik voel me persoonlijk beledigd. Hij moet zich voor de Nederlandse rechter maar verantwoorden. Ik heb m'n advocaten opdracht gegeven een procedure aanhangig te maken." Aan de vete tussen Bayer en Van Bracht wordt dus een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Het zoveelste. De Duitser en de Nederlander liggen immers al ja ren met elkaar in de clinch. Nog voor de BWA-profgroep zes jaar geleden het eerste officiële toernooi afwerkte, was er al sprake van een confict tussen de twee kemphanen. Van Bracht speelde in Oosterhout een BWA-Grand Prix- toernooi met ongeoorloofde reclame en werd vervolgens beboet met 10.000 Duitse Marken. Een week later werd dat bedrag ingehouden op het prijzen geld 12.000 DM dat Van Bracht verdiende met een vierde plaats tijdens het eerste officiële toernooi in Parijs. De 45-jarige oud-wereldkampioen driebanden heeft de rechtmatigheid van die boete altijd bestreden. Maar aangezien hij als lid van de profgroep van Bayer vervolgens niet in staat bleek tot opmerkelijke prestaties, verdween het conflict min of meer in de anoni miteit. Tot het eerste toernooi van dit jaar in Oosterhout. Daar kreeg Van Bracht, in middels al twee jaar verdwenen uit de groep van Bayer, als regionale troef een wild-card. Tot ieders verrassing won hij het toernooi door in de finale de Waal se kadrist Frederic Caudron met 3-0 van het laken te vegen. Frustraties Na afloop kwamen alle frustraties van de afgelopen jaren weer bovendrijven. Zeker toen hem een envelop werd overhandigd met daarin geen 27.000 gulden prijzengeld, maar slechts een briefje met de mededeling 'even con tact te zoeken met Bayer.' I letgeen Van Bracht niet deed op het afsluitende banket. „Ik moet toch niet om m n geld gaan zeuren? Ik heb gewerkt en wil boter bij de vis." Volgens Bayer heeft Van Bracht inmiddels meer dan de helft van die 27.000 gulden gekre gen. „Een voorschot dat beduidend noger ligt dan we normaal uitkeren na een toernooi. De reglementen van de BWA schrijven immers voor dat er pas na het laatste toernooi wordt uitbe taald aan de hand van het dan behaal de aantal wereldbekerpunten", zegt de geldschieter achter de proforganisatie. „Tijdens het seizoen worden slechts voorschotten uitgekeerd, ruim toerei kend om de reis- en verblijfskosten te betalen." Bayer zegt dat hij aan zijn verplich tingen heeft voldaan. En meer dan dat. „Ik heb Van Bracht zelfs schriftelijk uit genodigd om op 15 oktober naar Gent te komen. Daar werd die dag een pers conferentie belegd voor het tweede Wereldbekertoernooi. Toen ik onder weg was naar België, liet hij weten niet te kunnen komen. Die boodschap be reikte me pas toen ik al in Belgie was." Van Bracht sloeg terug met de mede deling dat hij de uitnodiging pas 14 ok tober ontving. Om vervolgens opnieuw uit te halen naar de BWA die hem ge boycot zou hebben voor het toernooi in Gent. De handelaar in biljarts, die er momenteel het zwijgen toe doet („Er is geen nieuws"), beweerde anderhalve week geleden dat hij voor aanvang van het seizoen BWA wedstrijdsecretaris Michel Cielen heeft laten weten dat hij aan alle Wereldbeker-toernooien deel Cielen houdt er een andere lezing op na. Die ontkent en zegt zelfs dat Van Bracht zich heeft afgemeld voor het toernooi in (Jent, dat donderdag be gint. De Waalwijker speelt daar dus ook niet. Kortom, opnieuw olie op het vuur. De epiloog van het boek 'Van Bracht contra Bayer' is nog lang niet geschre-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21