Leidsch Dagblad A Botsing dreigt over reiskaart Leiden krijgt komende jaren bijna miljoen meer Gebrek aan niet-Nederlandse beenmergdonors In 1998 vier treinen per uur naar Alphen 'Dit is het Europa van Maastricht' Prijzenoorlog om klant supermarkten Boeing 747 in problemen op Schiphol OOK LEIDEN WORDT VERRASSEND VERRUKKELIIK. .la Place, 'Kloof met China nog erg groot' DINSDAG 27 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39992 LOSSE NUMMERS 1.50 Spoorwegen passen Rail 21 aan leiden/alphen jan westerlaken Over ruim vijf jaar, in 1998, moeten tussen Leiden en Alp hen vier treinen per uur rij den. Deze kwartiersdienst is de hele dag van kracht. In dat jaar is het baanvak tussen beide plaatsen verdubbeld. De Nederlandse Spoorwegen konden vanmorgen niet mee delen of de baanvakverdub beling tussen Alphen en Utrecht dan ook in gebruik kan worden genomen. Een en ander blijkt uit het bijgestelde NS-plan Rail 21. Dit plan gaat er globaal van uit dat de Spoorwegen in het jaar 2010 eens zoveel reizigers vervoeren dan op dit ogen blik. Rail 21, een miljarden project, wordt in fasen uitge voerd. De plannen vormen een rigoreuze koerswijzging want nog geen drie weken ge leden deelde een NS-woord- voerder mee dat van een baanverdubbeling deze eeuw geen sprake zou zijn. Vanaf 1996 moeten er in de Randstad aanzienlijk meer treinen rijden. Dit geldt voor al voor de oude lijn Amster- dam-Haarlem-Leiden-Den Haag-Rotterdam. De frequen tie van de stoptreinen op het traject Leiden-Den Haag wordt verhoogd tot vier keer per uur. De TGV-treinen rij den met ingang van dat jaar enkele keren per dag op de lijn Amsterdam-Brussel-Pa rijs. De NS gaan er nog steeds vanuit dat de zogenoemde bollenstations in Amsterdam- Geuzenveld, Haarlem-oost, Voorhout, Hillegom en in de Merenwijk in Leiden in 1996 worden opengesteld. Minister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) heeft ingestemd met de aangepaste NS-plannen. Kleurentelevisie 3 Kleurentelevisies zijn schadelijk voor het milieu en moeten apart worden ingezameld, vindt de Consumentenbond. Nieuwe grondwet 9 In een referendum hebben de Canadese kiezers zich tegen een nieuwe grondwet uitge sproken. Komeet -y De komeet Swift- I Tuttle die in 2116 in botsing met de aarde kan komen, is dezer dagen aan de hemel te zien. Nachtmerrie /t q Een luchtige nacht- I -/ merrie in het LAK- theater: jonge onschuld belaagd door het dood en verderf zaaiende kwaad. John de Wolf Feyenoord komt Z I alsnog in actie voor John de Wolf. Tegen Lu- zem werd hij ten onrechte uit het veld gestuurd De Graajf-Nauta houdt tegen zin Kamer vast aan eigen project Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) riskeert een botsing met de gehele Tweede Kamer. De bewindsvrouw gaat ondanks de uitdrukkelijke wens van de Kamer toch door met de aanbesteding van een eigen rijksidentiteitskaart, tevens Europese reiskaart. Het parle ment liet vorige week weten liever door te gaan met de identiteitskaart van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), die al klaar is. Eind deze zomer verbrak De In een gesprek met het och tendblad Trouw zegt de staats secretaris ook de wens van de Kamer te negeren om opnieuw met de VNG te gaan overleggen. Graaff het overleg met de ge meenten over een gezamenlijke aanbesteding van een nationale identiteitskaart, die nodig is als het parlement instemt met een legitimatieplicht. Door een uitspraak van het Europese Hof is deze kaart in dat geval tevens geldig als Eu ropese reiskaart. Het kabinet heeft in mei dit jaar te kennen gegeven de VNG-kaart, die toen al bijna klaar was, van legitima- tiekaart voor gemeenten op te waarderen tot nationale identi teitskaart. Voorwaarde was nog wel dat volgens EG-regels op nieuw zou moeten worden aan besteed. Volgens de staatssecretaris wilde de VNG alleen samen met het rijk een kaart aanbesteden, als de vereniging volledig ver antwoordelijk voor het project zou blijven. De Graaff weigert dit, omdat zij politiek verant woordelijk wil zijn voor de iden titeitskaart. De VNG stelde toen voor dat Binnenlandse Zaken het project uitbesteedt aan de gemeenten, met behoud van de politieke verantwoordelijkheid. De WD steunt dit voorstel. De staatssecretaris besloot echter begin oktober zelf aan te besteden, gelijk met de aanbe steding van een nieuw fraude bestendig paspoort. Daardoor is de kans groot dat straks twee identiteitskaarten op de markt komen. De Kamer vindt dit „ab surd en niet aan de burgers te verkopen". Onder voorwaarde dat er geen schadeclaims zijn te verwachten, eiste zij vorige week stopzetting van de aanbe steding van het rijk. De WD heeft gedreigd met een motie te komen waarin de gang van zaken wordt afge keurd. Ook zal daarin worden gesteld dat er maar één kaart mag komen. Het CDA gaf al aan voorkeur te hebben voor de VNG-kaart als nationale identi teitskaart. Edah in de slag met Albert Heijn den haag gpd Supermarktgigant Edah gaat de strijd aanbinden met de andere grootgrutters in Nederland. Vierhonderd produkten worden vanaf vandaag vijf tot twintig procent goedkoper. Voorlichter G. van Huisstede zegt triomfan telijk dat „de collega in Zaan dam de bui blijkbaar niet heeft zien hangen". Albert Heijn is van plan de handschoen op te rapen. Het Zaanse bedrijf meldt dat de economische situatie dusdanig is dat ook AH „klanten bij de concurrenten moet weghalen". Hoe het Zaanse bedrijf dat wil gaan doen, is nog niet bekend. Vanwege stijgende loonkos ten schroefde marktleider AH vorig jaar al zijn prijzen op. De concurrentie deed dat niet. Toch hqalt woordvoerder Smeets van AH haar schouders op voor een groter prijsverschil met Edah. „Wij voeren een heel ander beleid", legt ze uit. Vol gens haar spelen bij AH service, bediening en assortiment een schiphol henny van egmond Een Boeing 747 van Cathay Pa cific heeft gisteren op Schiphol twee keer een start afgebroken vanwege motorpech. De Boeing bleek niet te repareren en is 'op drie motoren' zonder passagiers naar Londen gevlogen. De pas sagiers zijn afgelopen nacht on dergebracht in een hotel en vanmorgen vertrokken met een ander toestel van Cathay. Het vliegtuig - nog geen drie jaar oud - zou om half twaalf vertrekken voor een vlucht naar Hongkong via Frankfurt. Tij dens de start kreeg de gezag voerder een melding van een storing in een van de vier moto ren, waarna hij het vliegtuig stil zette. Besloten werd de motor op Schiphol te repareren. De passagiers bleven in het toestel tijdens de vier uur durende werkzaamheden. „Ze hebben een maaltijd gehad", aldus een woordvoerder van Cathay. concurrerende rol ten opzichte van andere bedrijven en is de prijs niet doorslaggevend. Edah-voorlichter Van Huis stede bestrijdt dat 'zijn' bedrijf een risico neemt met de algehe le prijsverlaging. „We hebben eerst de proef op de som geno men in winkels in het noorden en midden van het land. De omzet nam toe. Vandaar dat we de stap in alle filialen aandur- Los hiervan heeft Vendex- dochter Edah in vijf filialen in het land voor een totaal andere aanpak gekozen. Het gaat om een proef met de helft van het assortiment en lagere prijzen. De consument heeft hier moei te mee, blijkt uit een enquête van het Instituut voor Toege past Winkelonderzoek (ITW) onder driehonderd mensen. Klanten missen merkartikelen als Calvé en Hak. Bijna de helft van de ondervraagde klanten zou afhaken. Van Huisstede wil hierop geen commentaar ge- >7^^. j1 uN LA SlOEïtui* \tSTAUa L*>UR0PA OE'MAAOTR^HTI f *»CHA COMT1 i. .AAS NOCH! J OOBIBHHO madrid Tienduizend ontslagen in de staalindustrie: Dit is het Europa van Maastricht'. Met leuzen van deze strekking hebben gisteren tienduizenden metaalarbeiders in Madrid gedemonstreerd tegen de voorgenomen hervorming in de metaalindustrie die 10.000 banen zal kosten. De betogers trokken naar het ministerie van industrie, waar de verant woordelijke minister een delegatie van de demonstranten ontving. De stoet werd geleid door 700 metaalarbeiders uit Asturia en Baskenland die in 18 dagen vanuit hun regio naar Madrid waren gelopen, een afstand van circa 500 kilo meter. Reden voor een van de staalarbeiders zijn schoenen even uit te trekken (foto). De overige demonstranten waren met bussen naar de Spaanse hoofdstad gekomen. De rege ring wil de overproduce in de metaalsector aanpakken. Zij wil metaalfabrieken en kolenmijnen sluiten in de noordelij ke provincies, rond de eeuwwisseling nog het zenuwcen trum van de Spaanse industrie, maar nu verouderd en niet meer in staat te concurreren. De regering wil twee verlies lijdende metaalbedrijven in Asturia en Baskenland laten opgaan in een kleinere staatsonderneming. Daarbij zouden bijna 10.000 banen verloren gaan. foto s epa den haag jan kuys haags redacteur De gemeente Leiden krijgt.in 1994 mogelijk bijna negen ton extra erbij uit het gemeente fonds, de belangrijkste geld stroom van rijk naar gemeen ten. Dit is het gevolg van een wijziging in de verdelingssyste- matiek, die de staatssecretaris sen Van Amelsvoort (financiën) en De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) gisteren aan de Tweede Kamer hebben voorge steld. Voor 1995 wordt het be drag verdubbeld. Ook Noordwijk heeft baat bij de nieuwe verdelingssystema- tiek, die de gemeente 262.000 gulden oplevert. Een lagere uit kering 'per woonruimte' is ruim 122.000 gulden nadelig, maar per saldo gaat Noordwijk er bij na 262.000 gulden op vooruit. Kleinere gemeenten in de regio moeten hierdoor fors inleveren. Het kabinetsvoorstel is geba seerd op het rapport 'Insnoeren en uitbuiken', dat gisteren is ge presenteerd door prof. dr. J. van der Dussen, voorzitter van de Raad voor de Gemeentefinanci- In die verdeling ligt de nadruk nu vooral op het aantal woon ruimten in een gemeente. Daar door ontstaan vooral knelpun ten bij grote gemeenten, die al lerlei algemene voorzieningen in stand houden, waarvan ook de buren profiteren. Om die re den heeft het kabinet, na een advies van de Raad voor de Ge- meentefinanciën, besloten bij de verdeling van het geld voort aan ook rekening te houden met het aantal inwoners met een laag inkomen. De verfijningsregeling levert de stad Leiden 1,7 miljoen op, maar door de daling van de uit kering 'per woonruimte' gaat daar ruim acht ton van af. Voor de overige gemeenten in de re gio pakt de nieuwe verfijnings regeling voor 1994 negatief uit: Alphen aan den Rijn (341.000), Katwijk (191.500), Voorschoten (113.000), Leiderdorp (115.000), Oegstgeest (99.500), Rijnsburg (58.000), Lisse (101.000), Hille gom (94.500), Noordwijkerhout (64.600) en Jacobswoude (48.000). Ook deze bedragen worden in 1995 verdubbeld. Nog even, dan heeft ook Leiden een versrestaurant 'La Place'. Feestelijke opening: donderdag 29 oktober - 10.30 uur. ^R^stauranT V&D, UW WARENHUIS peking yvonne v Recreatiegebied leiden .jan westerlaken amersfoort De Voordelta, het kustgebied van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, mag niet worden afgesloten voor recre anten. Dat vindt de Varor, de voorlopige adviesraad voor de openluchtrecreatie. De raad vindt afsluiting „buiten propor ties". De Varor reageert hiermee op het Intergraal Beleidsplan Voordelta, waarin wordt aange geven hoe recreatie en toerisme zijn in te passen in het natuur- ontv ikkelmgsplan De Stichting Europdonor is op zoek naar beenmergdonors van niet-Nederlandse afkomst. Omdat die er vooralsnog niet zijn, sterven mensen uit etnische min derheden veel eerder aan leukemie dan blanken. Voor hen zijn wereldwijd een miljoen donors beschikbaar. De kans dat beenmerg van een blanke geschikt is voor een niét-blanke is zo goed als uitgesloten. Het weefsel ver schilt per etnische bevolkingsgroep. De voorlichtingsarts van Europdonor uit Leiden, Leo Ebeling. zegt: „Het type weefsel houdt verband met de etnische afkomst. Hoe groter de verwantschap, hoe groter de kans dat weefsels op elkaar lijken. Als we beenmerg nodig hebben, kijken we eerst of er een geschikte donor in de familie is." Europdonor is een internationaal be middelingsbureau voor allerlei menselij ke organen. Volgens Ebeling bestaat 95 procent van de beschikbare donors uit blanke Europese en Amerikaanse men sen. „Dat betekent dat een leukemiepa- tiënt uit Nederland vijftig procent kans heeft dat hij hier een geschikte donor vindt. Voor de niet-blanke buitenlander is die kans kleiner dan tien procent, mis schien wel minder dan een procent." Europdonor wil er alles aan doen ook de etnische minderheden van dienst te zijn. Tot nu toe wierf de stichting om praktische redenen beenmergdonors on der de bloeddonors. Onder hen bevin den zich maar weinig mensen uit de et nische minderheden. Europdonor wil nu voor etnische minderheden een uitzon dering maken: ze hoeven niet per se bloeddonor te worden om als beenmerg- donor te worden geregistreerd. Het tekort is heel groot. Tot nu toe heeft zich bij Europdonor één buiten landse beenmergdonor aangemeld. Ebe ling: „Als we een Chinees net zoveel kans geven als een westerling, dan heb je dus een miljoen landgenoten van hem nodig van wie er één geschikt is om beenmerg af te nemen. Hetzelfde verhaal gaat op voor alle andere allochtone groepen. Op de kinderafdeling van een ziekenhuis ligt nu een Turks meisje. Ze heeft leukemie. De laatste redding is een transplantatie van beenmerg. Maar er is geen donor." Eenvoudig is het niet. Taalproblemen kunnen een barrière zijn. „Daarom zegt Ebeling, „is het zinvol eerst die mensen aan te spreken die Nederlands verstaan. Lukt dat. dan zijn we weer een stapje verder. We overwegen speciaal voor hen een voorlichtingsavond te hou den. waarin we uitleggen waar het om gaat. Op die avond nemen we wat bloed af waaruit we het weefseltype kunnen bepalen." HET WOORD IS AAN Earl Wilson De automobilist is veiliger als de weg droog is; de weg is veiliger als de automobilist droog is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 18 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtemperatuuron geveer 10 graden. Kamsteeg AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071 317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720 35832 VAN. dubbel cabine en overige bedrijfswagens tot 2500 kg GVW CORRESPONDENT De kloof tussen de Nederlandse en Chinese opvattingen over de behandeling van dissidenten in China is nog steeds „buitenge woon groot". Dat zei de Neder landse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vanmor gen in Peking na afloop van ge sprekken met Chinese leiders. Toch is China volgens de minis ter minder terughoudend over de handhaving van de mensen rechten dan voorheen het geval was. Nederland heeft enkele weken geleden opheldering ge vraagd over het lot van 118 ge vangen gezette of verdwenen dissidente Chinezen. „Ze heb ben die lijst bekeken en zijn be reid informatie te geven over die personen. Er bleek toch wat meer openheid mogelijk in de discussies dan voorheenvatte minister Van den Broek zijn er varingen samen. Hij heeft ook het op grote schaal schenden van de mensenrechten in Tibet aan de orde gesteld. Thuiswerkers ENSCHEDE GPD De Dienstenbond FNV ver wacht dat binnen enkele jaren de eerste CAO voor thuiswer kers kan worden afgesloten. De ze sector, die nu nog buiten bij na alle regels valt, zal dezelfde ontwikkeling doormaken als de uitzendbureaus, waarvoor pas in 1987 een eerste CAO werd af gesloten. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik aaam aan iatrofactie- nnnamant en om Postcode. Woonplaats Telefoon (i v.m controle bezorging) ir bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1