'Musical met een knipoog' Cultuur& Kunst Oude werkkamer prins Claus is nu expositieruimte Nieuw fonds wil gelijke behandeling jeugddans Veilingen verkopen steeds meer Indonesische kunst DINSDAG 27 OKTOBER 1992 'Spaanse' Fotobiënnale in Enschede enschede De FotobiënnaJe Enschede, die van 5 tot en met 28 fe bruari 1993 wordt gehouden, staat vooral in het teken van Span je. In dit land manifesteren zich fotografen die grensverleggend werken en daarmee internationaal de aandacht trekken. Op meerdere locaties in Enschede zijn tijdens de fotobiënnale exposities te zien. Ook worden er symposia, workshops en lezin gen gehouden. Niet-Spaanse fotografen van internationale faam nemen overigens ook aan deel aan het evenement. De Fotobiën nale Enschede is volgens organisatoren uitgegroeid tot een ma nifestatie waarvoor wereldwijd belangstelling bestaat. Prijs voor Amsterdamse theatergroep ^msterdam Theatergroep De Nieuw Amsterdam (DNA) heeft de Helffer-Kootkar Prijs 1992 gekregen. Aan de prijs, die wordt toe gekend om de 'etnische minderheden in de Nederlandse sa menleving te doen inburgeren', is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. De prijs wordt 6 januari in hel raadhuis van Amstel veen uitgereikt. Ze is vooral bedoeld voor het theaterscholingsproject van DNA, dat in samenwerking met de Theaterschool Amsterdam en het Arbeidsbureau Amsterdam is opgezet. Het betrof een theater cursus voor niet-autochtone Amsterdammers. Nieuwe serie 'Cosi fan tutte' amsterdam De Nederlandse Opera geeft van 4 t/m 29 novem ber een nieuwe serie voorstellingen van 'Cosi fan tutte' van Mo zart in het Amsterdamse Muziektheater. Het betreft een reprise van de produktie uit 1990. Marjorie Barnes in Concertgebouw amsterdam De Amerikaan se zangeres Marjorie Bar nes, die vooral bekend is door haar rol in de musical 'Bubbling Brown Sugar' geeft op maandag 9 novem ber een concert in het Con certgebouw in Amsterdam. Barnes maakte ooit deel uit van The Fifth Dimension. De laatste jaren heeft ze haar werkterrein voor een groot deel verlegd van Amerika naar Europa. In Nederland nam ze vorige maand haar nieuwe cd op die na afloop van het con cert ten doop wordt gehou den. Kaarten zijn te bestel len via 020-6718345. België beloont culturele samenwerking den haag fmpressario Jacques Senf, museumdirecteur Derk Snoep en diplomaat Paul Beugels zijn vandaag op de Belgische ambassade in Den Haag benoemd tot Ridder in de Kroonorde. Ze kregen de onderscheiding voor de culturele samenwerking tussen Nederland en België. Senf zorgt ervoor dat het Belgische culturele aanbod in Neder land grote belangstelling krijgt, Snoep belicht in zijn Frans Hals museum uitvoerig de bijdrage van Zuid-Nederland aan de Gou den Eeuw en Beugels is onder meer lid van de Commissie van het Belgisch-Nederlands Cultureel Verdrag. 'Asvers': een luchtige nachtmerrie van HauserOrkater in LAKtheater Orkater heeft een eigen vorm van muziektheater ontwik keld waarin tekst, live uitgevoerde muziek en beeldende vormgeving worden gecombineerd. Deze week speelt het gezelschap nog vier proefvoorstellingen in het LAKthea ter. 'Asvers' is de titel, en het script werd geschreven door Peter Zegveld en Dick Hauser. Laatstgenoemde is daar mee na negen jaar terug op het podium, en dan nog wel in een Orkater-produktie, zodat dit een beetje aan een wedergeboorte van het nog altijd befaamde 'Hauser Orkater' doet denken. leiden wunand zeilstra „Tjonge, tjonge, wat een vuur doop om na al die tijd zelf weer eens op de planken te staan", verklaart Dick Hauser na één van de eerste voorstellingen voor publiek. De afgelopen ja ren heeft hij veel geregisseerd. Hoe het was om met een collec tief aan een produktie te wer ken, was hij zelfs bijna vergeten. „Enerzijds heel gezellig, maar anderzijds is dat groepsgedoe met al die uiteenlopende me ningen en visies ongelofelijk vermoeiend. Maar na zo'n proefvoorstelling blijkt dat het allemaal toch terecht is ge weest" Bij deze nieuwe samenwer king met Orkater was het zeker niet de bedoeling om terug te vallen op oude succesformules. Dat oude bekenden en nieuw komers gezamenlijk aan een nieuwe produktie zijn gaan werken, is als het ware 'orga nisch' gegroeid. Ook al kan hij zich voorstellen, dat deze pro duktie als sterk visueel ingesteld theater onwillekeurig herinnert aan het in 1980 uiteengevallen Hauser Orkater. Nachtmerrie Hoofdrollen in 'Asvers' worden vertolkt door Ben Ramakers en Simone de Jong, een leerlinge van Hauser. Zij is speciaal voor deze produktie gevraagd om hierin de rol van de jonge on schuld te spelen. In het verhaal wordt zij belaagd door de per sonificatie van het dood en ver derf zaaiende Kwaad. Zo wordt de streekromanachtige idylle aan het begin van de voorstel ling door de man in de lange jas wreed verstoord. Zowel het Lief lijke als het Kwade krijgen daar bij een relativerende lichte Orkater-toets mee: een luchtige verpakking van de beoogde nachtmerrie-achtige beelden. Toch wilde men volgens Dick Hauser juist een wat zwaardere voorstelling met een zwaarder geluid maken. Als de man een maal het meisje op een bijzon dere manier heeft geschaakt, krijgt hij dan ook bewust de kans om verbaal uit te pakken en aldus zijn destructieve instel ling aan een bepaald ideaal, hoe negatief dan ook, op te hangen. Het lukt de man uiteindelijk niet om het meisje te vernieti gen. Om dit falen van deze kwaadaardige man te laten zien werken de beide scriptschrij vers, Peter Zegveld en Dick Hauser. naar een abrupte wen ding toe. De voorstelling begint spelend met fictie en werke lijkheid bij het einde, en ein digt bij een soort van begin. Vlak vóór de (fictieve, en daar om verwarring onder het pu bliek veroorzakende) 'pauze' worden de rollen omgedraaid: als het lieflijke speelgoedkonijn tje binnenste buiten is gekeerd, is het meisje een verleidelijk ko nijntje geworden dat het van haar grillen afhankelijke man netje haar fantasiewereld bin nenlokt, hetgeen zijn onder gang betekent. Grimmig 'Asvers' is aangekondigd als een grimmige musical. 'Grimmig', ja, maar 'musical' als traditione le genre-aanduiding voor het soort muziektheater van Orka ter ligt niet bepaald voor de hand. Dick Hauser: ,Ach, 'mu sical' is achteraf misschien niet helemaal een terechte kreet, al zijn we er natuurlijk niet vies Orkater: oude bekenden en nieuwkomers. Van links naar rechts: Peter Zegveld, Eddie B. Wahr, Ben Ramakers, Simone de Jong. Dick Hauser en Thijs van der Poll. foto hans meerman van om mensen af en toe op een dwaalspoor te zetten. Men sen die Orkater kennen, weten dat we zo'n begrip met een knipoog hanteren. Toch is de term in zekere zin wel terecht. Er zit naar verhouding vrij veel zang in de voorstelling, en bo vendien gaat het hier om een verhaal dat stapsgewijs wordt gevolgd. Weliswaar een grillig verhaal dat op een filmische wijze wordt verteld, een soort ook legpuzzel, maar echt kant klaar hoeven we het n weer niet aan te bieden." Voor de muzikale begeleiding van deze produktie is speciaal een hoogst eigenzinnig instru mentarium ontwikkeld. Aan weerszijden van het podium be vinden zich twee omvangrijke installaties die een wonderlijke combinatie van geluidsdragers bevatten. Sommige instrumen ten worden zelfs door elders in het gebouw opgestelde com pressoren aangedreven, waar door enorm krachtige klanken ten gehore gebracht kunnen worden. Dat men dit instrumentarium misschien wel wat te weinig aandacht geeft tijdens de voor stelling, beaamt Dick Hauser. Hij wijt dat aan een zekere tijd nood. Naar hij verwacht, zal dat hoogstwaarschijnlijk gedurende de komende proefvoorstellin gen veranderen. Zo wil hij ook het slot van de voorstelling mu zikaal nog steviger onderbou wen. „Qua idee en beeld is het goed. maar 't is nog een beetje armoedig. Dat moeten we dus de komende dagen echt goed gaan afwerken." De voorstelling 'Asvers' is nog te zien in het LAKtheater van woensdag 28 oktober tot en met zaterdag 31 oktober. Nederlandse formatie wint i jazzconcours in Duitsland amsterdam gpd Paleis Lange Voorhout in Den Haag veranderd in museum De Amsterdamse jazzformatie SFEQ is het afgelopen weekein- winnaar geworden van het tzconcours op de Lever- isener Jazztage. Met vijf ande re Europese orkesten was SFEQ geselecteerd voor de finale. Behalve een prijs van tiendui zend mark sleepte de groep di verse optredens op Europese festivals in de wacht, alsmede urnee door Finland. SFEQ bestaat uit saxofonist Bart Suèr, gitarist Francois van Bemmel, bassist Peter Bergman en drum- Stefan Kruger. Dit voorjaar verscheen de eerste, in eigen beheer opgenomen compact in de groep: 'Rumble'. Country-zanger Roger Miller overleden angeles >afp/reuter Zanger en componist van coun- try-muziek Roger Miller is zon- g aan kanker overleden. Mil- die 56 geworden is, kreeg zijn grootste bekendheid met het lied King of the Road', waarvoor hij in 1965 een Gram my Award kreeg. De lp waarop dit nummer opgenomen was, Return of Roger Miller', kreeg hetzelfde jaar een Grammy als beste lp in de categorie country en western-muziek. Andere succesnummers van Miller zijn 'Dang Me', 'Chug-a- Lug'. 'Little Green Apples' en "Walking in the Sunshine'. Als componist schreef Miller historie met 'Big River', een musical op basis van het boek The Adventures of Huckleberry Finn' van Mark Twain. Deze musical verwierf in 1985 zeven Tony Awards, waaronder een in de categorie beste muzikale produktie. Big River is tweeën half jaar gespeeld op Broadway. DEN HAAG monique brandt Het statige Paleis Lange Voor hout is vanaf morgen weer volop in gebruik. Niet meer zoals vroeger ten dienste van het Koninklijk Huis, maar als sjieke dependance van het Haags Gemeentemuseum. Di recteur Rudi Fuchs mag 'het pa leisje' gaan gebruiken als expo sitieruimte. In het achterliggen de koetshuis is nu een kunstuit leenbedrijf gevestigd. Voor de openingstentoonstel ling 'De kamer, de spiegel en het raam' (tot en met 24 januari 1993) lieten de samenstellers zich inspireren door de bouw en het interieur van het uit 1760 daterende paleis. Tegen de prachtig bewerkte wanden is plaats ingeruimd voor romanti sche werken van Feuerbach en Carus, grafieken van Goltzius, maar ook voor James Ensor, Jo seph Beuys en Arnulf Rainer. Klassieke en moderne kunst werken vormen een eenheid met de verfijnde inrichting, die ook bij de laatste opknapbeurt sober is gehouden. Conservator drs. J. SiÏÏevis: „We hebben bij voorbeeld geen kroonluchters opgehangen. Want met alle res pect, we willen er beslist géén koningin Emma-museum van maken." In de ruime hal van het paleis staan nog kostbare schilderijen te wachten op een vrij haakje in de muur. Een bronzen beeld van Rodin fungeert als tijdelijke kapstok. Het zijn de laatste voorbereidingen voor de ope ning. Het merendeel van de bezoe kers zal in het begin vooral ko men uit nieuwsgierigheid naar het gebouw zélf. Niet zo vreemd, want het gebouwtje heeft een rijke koninklijke histo rie. Het is vooral bekend gewor den als het werkpaleis van ko ningin Beatrix, tot ze het in 1984 verruilde voor paleis Noordeinde. Op Prinsjesdag vertrok de Gouden Koets stee vast vanaf het voorplein, en bij officiële gelegenheden placht de Koninklijke familie het rijk ge- Het hoofd podiumkunsten van het ministerie van WVC, G. Lawson, gaat met het nieuwe Fonds voor de Podiumkunsten praten over aparte subsidie voor de jeugddans. De vraag is of deze sector moet worden los gekoppeld van het jeugdtheater. Lawson nam zaterdag in Arn hem deel aan een forumdiscus sie over dit onderwerp. Ver scheidene deelnemers stelden dat jeugddans en -theater fi nancieel moeten worden ge scheiden. Nu komt het geld nog uit dezelfde pot en krijgt het jeugdtheater, dat een langere traditie kent, vaak voorrang. „De jeugddans bevindt zich in een oneigenlijke concurrentie positie", zo werd in Arnhem gemopperd. Als er een bijzondere nood zaak voor loskoppeling is, zal Lawson proberen die te bewerk stelligen. aldus het ministerie maandag. De ambtenaar vindt overigens dat de jeugddans nog niet toe is aan structurele subsi die. In Arnhem werd tijdens het Jeugddansfestival ook de Vere niging PAKT opgericht. PAKT staat voor de Vereniging van Beroepsgezelschappen Kinder en Jeugdtheatcraans en stelt zich ten doel de belangen van de kinder- en jeugdtheaterdans te behartigen. Bij PAKT zijn de jeugddansgezelschappen Dans- pasta. Danstheater Arena, Fel Pastel, het Folkloristisch Dans theater en Unieke Zaken aange sloten. evenals de c horeografen Matthias Mohr en Wies Merkx. Conservator J. Sillevis: „We hebben geen kroonluchters opgehangen. Want we willen er beslist géén koningin Emma Het paleisje werd in 1760 als woonhuis gebouwd in Louis XVI-stijl met een Rococo-interi- eur, naar een ontwerp van stad houderlijk architect Pieter de Swart die ook de nabijgelegen Haagse Koninklijke Schouw burg ontwierp. In 1845 kwam het in koninklijke handen. In 1901 trok koningin Emma in het gebouw en bleef het tot haar dood in 1934 gebruiken als win terpaleis. De gemeente Den Haag kocht het in 1990 aan als toekomstige expositieruimte. Voor de restauratie en herin richting van het gebouw werd 1,7 miljoen gulden uitgetrok ken. De rijk geornamenteerde benedenvertrekken, thans in gebruik als museumwinkel, werden door de koningin ge bruikt als ontvangstruimte, en waren dus nog goed onderhou den. Maaf de drie bovenetages - de woonvertrekken - konden een grondige opknapbeurt goed gebruiken. Nü zijn de vroegere biblio theek. de werkkamer van prins Claus, de voormalige balzaal van Koningin Emma en zelfs de slaapkamers van de hofdames op de tweede verdieping omge toverd tot in totaal zestien ex positieruimten. Het souterrain en de eerste verdieping wordt gesierd door een parket dat is ontworpen door de Amerikaan se kunstenaar Donald Judd. De wanden zijn van nieuwe, felle kleuren voorzien door vormge ver Walter Nikkels. Het fel roze. geel en groen past opvallend goed bij de soms uitbundige klassieke versieringen en betim meringen. De expositie 'De kamer, de spiegel en het raam' is volledig geïnspireerd op de inrichting van het paleisje. Sillevis: „We hebben beoogd een dialoog tot stand te brengen tussen oude en modeme kunst." Zo zijn er grafieken van Goltzius te zien, meesterwerken van Duitse ro mantische schilders, maar ook moderne werken van lames En sor, Gilbert George. Ian Dib- bets en installaties van Mario Merz. Daarnaast staan er veel sculpturen, ondermeer van Ap pel, Rodin en Henry Moore. „De kunstwerken, oud of mo dem. voegen zich op natuurlijke wijze samen met deze toch zeer bepalende ruimte. Dat is een ui terst wonderlijk en mooi pro ces." Publiek betaalt forse prijzen De belangstelling voor Indo nesische kunst groeit. Werden Indonesische schilderijen tot voor enkele jaren nog van de belangrijkste veilingen ge weerd. nu worden er forse prijzen betaald en komen de klanten overal vandaan Dat zegt Jan Pieter Glerum van Glerum Kunst- en Antiek veilingen in Den Haag. Glerum hield gisteren zijn der de veiling Indonesische kunst en er werden prijzen tot biina een ton betaald. Inmiddels zijn Sotheby's en Cristie's ook tot veiling van Indonesisch werk overgegaan, zegt Glerum. Er komt ook steeds meer Indonesische kunst vrij in Ne derland. Mensen met een In disch verleden overlijden, an dere bezitters worden aange trokken door de plotselinge hoge prijzen van dit moment. De belangstelling komt voor een belangrijk deel uit Indone sië zelf. Er waren bii Glerums veiling van maandag zeker veertig speciaal uit Indonesië overgevlogen klanten. Zij ko pen werk terug dat tijdens de repatriëring werd meegeno men. Het gaat hier niet alleen om puur Indonesische kunst, maar ook om kunst die door westerlingen in Nederlands- Indië werd gemaakt. Glerum lu-eft voer maan «VMI OM VBlIingven Indonesi sche kunst gepland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19