'Clinton is een keurige man' Weghalen waterkeringen gaat miljoenen guldens kosten 't IS NIET WAAR!? Kans botsing komeet op aarde heel klein Het Gesprek van de Dag DINSDAG 17 OKTOBER 1992 JANWESTERIAKEN Bush, Clinton of Perot Over een week hebben in de Verenigde Staten de presidentsverkiezingen plaats. Amerikanen uit de regio geven deze week in 'Het Gesprek van de Dag' hun mening over de drie belangrijkse kandidaten. Naam: Ruth Morren-Axtell Beroep: huisvrouw Woonplaats: Alphen aan den Rijn Woont 2,5 jaar in Nederland „Het liefst zou ik op Perot stemmen. Omdat ik denk dat er écht wat verandert als hij president wordt. Ik was enige tijd geleden ook zeker van plan om op hem te stemmen, maar ik zie nu in dat hij toch niet gaat winnen. Ik vind niet dat hij een beetje gek is. Ik heb hem verschillende keren via de televisie horen spreken en ik weet gewoon dat veel Amerikanen het met hem eens zijn. Maar om de situatie in Amerika echt te verbeteren zijn pijnlijke maatregelen nodig en daar zijn de meeste mensen bang voor. Dan moeten bijvoorbeeld de belastingen omhoog. Omdat ik niet denk dat hij wint en omdat hij alleen stemmen weghaalt van Clinton, stem ik niet op Perot. Wat ik absoluut niet wil, is stemmen op president Bush. De Golfoorlog vond ik niet goed en ook de interventie in Panama keur ik af. De Republikeinse partij van Bush was twaalf jaar aan de macht en in die tijd heeft de partij zich niet bezorgd gemaakt om de economische situatie. Ik ben onlangs drie maanden in Amerika geweest en toen heb ik veel met mensen gesproken en ook met eigen ogen gezien dat er weinig is gedaan om bijvoorbeeld de infrastructuur op peil te houden. Ook het onderwijsniveau gaat achteruit. Ik zie mezelf niet als een democraat, maar ik heb bij de laatste verkiezingen wel steeds op de democratische kandidaat gestemd. Ik denk dat Clinton een goede president is. Het is een keurige man en hij was ook een goede gouverneur van Arkansas. In elk geval is het zo dat degene die wint veel moet gaan veranderen, ook al is dat Bush. Veel burgers vragen om veranderingen, er zijn nu te veel mensen zonder werk. Ik weet niet wie er wint. Ik denk dat Clinton en Bush dicht bij elkaar zullen eindigen, want nog steeds willen veel mensen op Bush stemmen." Ruth Morren-Axtell: „Ik weet niet wie er wint. Ik denk dat Clinton en Bush dicht bij elkaar zullen eindigen, want nog steeds willen veel men sen op Bush stemmen." foto ben de bruyn Piet ln de vijftien jaar na het overlij den van haar man was me vrouw Jansen sterk vereen zaamd. Als vrijwilliger van 'De Zonnebloem' bezocht ik haar regelmatig waarbij over twee dingen werd gesproken: wijlen de heer Jansen en de avonturen van Piet, haar suffige, nooit be wegende kanarie. Om haar enigszins uit haar iso lement te verlossen kon ik het regelen dat zij per vliegtuig naar Lourdes kon. Ik zou Piet verzor gen en het diertje in huis ne men. Zelfs op Schiphol moest ik haar nog beloven heel goed voor het beest te zorgen. Piet was bij mij even suffig: ik kon hem op geen enkele activi teit betrappen. Op een uitzon dering na. Het diertje poepte onwaarschijnlijk veel. Na enkele dagen lag er een hoeveelheid op de bodem van zijn kooi die zijn lichaamsgewicht ver zou over schrijden. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen om om zo'n vervuilde kooi weer in te leveren en besloot met stofzui ger de bodem van de kooi met een stofzuiger schoon te maken. Voorzichtig opende ik de kooi op een kiertje, wurmde er de slang doorheen en zoog Piets poep op. Helaas, ik moet een foutje hebben gemaakt: ik hoor de een floepachtig geluid en zag dat Piet niet meer in de kooi zat. Hopend op een wonder heb ik de stofzuigerzak opengemaakt en ik vond een aantal veertjes en botjes. Piet was echter niet STERKEVERHALENVANLEZERS Lezers hebben de laatste week enthousiast gereageerd op ons verzoek om sterke verhalen. De redactie van Het Gesprek van de Dag is op zoek naar moderne vertelsels vol met onge loofwaardige gebeurtenissen die mensen elkaar keer op keer doorvertellen. Mensen die een sterk verhaal hebben kunnen die nog steeds opsturen naar Het Gesprek van de Dag, Post bus 54, 2300 AB in Leiden. Maar u kunt het verhaal ook aan ons vertellen: telefoon 071-161440. Elk verhaal dat goed ge noeg is voor de krant, wordt beloond met 25 gulden. Terstond ben ik naar een dierenwinkel gegaan, waar ik blindelings een uit de 26 verschillende kanarie soorten heb gekozen. Bij aankomst in de aanleunwo ning produceerde de nieuwe Piet een klungelig piepgeluidje. Mevrouw Jansen begon te hui len en zei: 'hij is zó blij het vrouwtje weer te zien dat hij gaat zingen'. Daar heb ik het bij gelaten. Hondje Een meisje en jongen waren op doorreis in India. Op een gege ven moment waren zij in de laatste plaats voor hun vertrek. Direct de eerste dag kwam er een schattig klein hondje achter hen aanlopen. Zij vonden dit zo aandoenlijk dat zij besloten het hondje mee te nemen naar Ne derland. Dat lukte goed na wat geld aan de douanebeambte te hebben betaald. Thuis volgde de kennismaking met de kat van het stel. Zij waren eerst een beetje onwennig maar na een dag of wat waren zij helemaal aan elkaar gewend. Een maand of twee later ging het stel een dagje uit. Dat had den zij al eens eerder gedaan zonder enig probleem. Zo niet die bewuste dag. Toen zij 's avonds thuis kwamen lag het hele huis vol bloed. Uit de puinhoop werd duidelijk dat hier een vreselijk gevecht was geweest waarbij de kat het on derspit had moeten delven. Hij was dood. Bij de dierenarts deden zij hun verhaal en hij was het met hun eens dat het beestje vals was en moest worden afgemaakt. On geveer een uur daarna belde de arts weer. Hij had het beest toch nog eens nader bekeken want dit soort had hij eigenlijk nog nooit eerder gezien. Toen was hem de oorzaak van de slachtpartij duidelijk gewor den: dit was namelijk geen hond maareen uit de kluiten gewassen rat! Ingezonden door Wilma van Straaten-Terpstra uit Leider dorp Bedplassen Dit verhaal ging rond in de Tweede Wereldoorlog. Jantje, een jaar of negen plaste nog in bed door de slechte voe ding of door de, onbewuste ook voor een kind, nerveuze oor logstijd. In ieder geval gebeurde het regelmatig. Zijn ouders had den al van alles geprobeerd maar niets hielp. Van een kennis kregen zij de tip om het eens te proberen met een beloning, hem iets te belo ven dat hij normaal niet krijgen zou. Een fiets, radio ik kan mij niet zo goed herinneren wat. Dagen of weken later roept moeder aan de trap dat het tijd is om op te staan. Na zo'n drie keer roepen gaat zij ineens kij ken waar de jongen blijft. Daar lag het kind doodgebloed in bed. Hij had, denkende dat daar het bedplassen door zou stoppen zijn penis afgesneden. Leidse sterrenkundigen nemen onheilsboodschap niet serieus Het.cut.es De komeet Swift-Tuttle is tot 4 november met een verrekijker goed te zien, bij het sterrebeeld Hercules. Op de tekening staat aangegeven Pak vanavond een verrekijker, zoek de Grote Beer op, kijk een stukje verder en maak vervol gens een kleine zwaai naar links. De ster die daar is te zien, is de komeet Swift-Tuttle. En die, voorspellen Amerikaanse deskundigen, kan op 14 augus tus 2126 de aarde raken. Dat heeft desastreuze gevolgen, want de komeet heeft een snel heid van 20 kilometer per se conde, dat is 72.000 kilometer per uur. Een botsing veroor zaakt dus een enorme explosie. Bij de Leidse sterrenwacht is het telegram met die boodschap met behoorlijk wat scepis ont vangen. Want, zegt medewerker Peter Jenniskens, de kans dat het gebeurt is heel klein. De ko meet moet sowieso een vertra ging hebben van exact 15 da gen. „Wij denken nu niet dat het einde nabij is", zegt Jennis kens. „Een botsing welke baan de komeet deze week volgt, tekening sterrewacht leiden meet met de aarde doet zich maar heel weinig voor. Dan moet je echt denken in termij nen van eens in de miljoenen jaren." De komeet Swift-Tuttle, ge noemd naar de geleerden die haar in 1862 ontdekten, komt ongeveer eens in de 130 jaar dicht bij de aarde, ln 1737 was dat het geval, in 1862 en behal ve in 2126 ook in... 1992. Het dichtste bij is de komeet in december van dit jaar: dan pas seert zij de aardbaan op onge veer 200 miljoen kilometer af stand. De kans is echter uitge sloten dat de komeet, die een doorsnede heeft van vijf kilome ter en voornamelijk bestaat uit ijs en stofdeeltjes, de aarde dan raakt. In december schuift de zon namelijk tussen de aarde en de komeet in, legt Jenniskens uit. Gevolg daarvan is dat de ko meet op het moment dat zij de aardbaan passeen ook vrij zwak is. „Een weinig indrukwekkende verschijning", aldus Jenniskens. Als de komeet weer terugkomt, in 2126 dus, is dat anders. Want dan passeert hij de aardbaan in de zomer. Dat moet volgens Jenniskens 'heel mooi' zijn om te zien. Behalve natuurlijk als de onheilsprofetie van de Ameri kaanse deskundigen uitkomt. Maar nogmaals, de Leidse ster renkundigen nemen die on heilsboodschap niet zo heel erg serieus. Het instituut dat de voorspelling heeft gedaan, wil graag het binnendeel van het zonnestelsel, zeg maar het ge bied tussen de aarde en Jupiter, in kaart brengen. Maar zoekt nog naar geld voor dit weten schappelijke onderzoek. „Een van de manieren om geld bin nen te krijgen is er nu op wijzen dat de kans bestaat dat de ko meet op de aarde botst", denkt Jenniskens. Hij praat veel liever over de an dere eigenschappen van Swift- Tuttle dan over de kans dat die komeet tegen de aarde botst. Het verhaal van de komeet is veel interessanter, zegt hij. Zo zijn de vallende sterren die in de zomer veel te zien zijn, alle afkomstig van Swift-Tuttle. Val lende sterren zijn lichtflitsen die ontstaan doordat stofdeeltjes van de komeet in de lucht ver dampen. Ook die stofjes heb ben een enorm hoge snelheid. Daardoor zijn de verdampende stofdeeltjes op een afstand van 100 kilometer waar te nemen, aldus Jenniskens. Enthousiast praat hij ook over het uitstapje dat hij en andere mensen van de sterrewacht de ze zomer maakten naar Basel. Vorig jaar namelijk werd in Ja pan een zogeheten sterrenregen te zien, in een uur tijd werd een vlaag van meteoren ook af komstig van een komeet ge constateerd. Een teken dat de komeet dan in de buurt is. Als dat zo is, dan kunnen we die sterrenregen op 11 augustus in Europa zien, constateerden de Leidse astronomen. In twee groepjes reden ze met de auto naar de Zwitserse ber gen, waar meteoren het duide lijkst te zien zijn. Op twee ver schillende plekken werd naar de lucht gekeken, met de bedoe ling de meteoren te fotografe ren. Jenniskens: „De omstan digheden waren beroerd. Het was volle maan en de hemel was half bewolkt. Toch zagen we in een half uur tijd in de schemering zeven heldere mc- Later bleek, volgens Chinese deskundigen, dat er inderdaad een sterrenregen was geweest. Maar die kwam 's avonds om 21.00 uur. Twee uur eerder dan de Leidenaars hadden ver wacht. JANET VAN DOK» Onderzoek naar nut van 'fietsbandenen kleppen in rivieren REGIO PAUL VAN DER KOOtJ Officieel waren ze staatsgeheim, officieus wisten velen er vanaf. Tientallen jaren lagen ze op de bodem van onze wateren te wach ten op de Russen: reusachtige fietsbanden die bij een dijkaanval zo groot konden wor den dat ze water tegenhouden en kleppen die in een paar minuten uitgroeiden tot dammen. Op die manier zouden overstro mingen voorkomen kunnen worden. De aanleg van de waterkeringen werd grotendeels betaald uit het rijkspotje 'Be scherming Waterstaatswerken in Oorlogs tijd'. De provincie verzorgde het onder houd. Zo werden de in brugwachtershuisjes DE 'FIETSBAND' en andere onopvallende bouwsels verstopte bedieningsmechanismen en kleinere klep pen tijdens de Golfcrisis extra in de gaten gehouden door ambtenaren van water schappen én provincie en 'gewone' agen ten. En als ze in het najaar werden uitgetest, moest de scheepvaart altijd even omvaren. Al werd officieel nooit gezegd waarom... Nu de kans op een Russische aanval tot nul is gereduceerd, Wil de provincie Zuid- Holland per 1 januari af van de soms wel 36 meter brede gevaartes in de Oude Rijn, Hei manswetering, Oude Wetering en Ring vaart. Andere instanties moeten het onder houd op zich nemen van de waterkeringen voor haar rekening nemen die in de jaren '60 en '70 voor miljoenen guldens aange legd, samen met enkele kleinere dammetjes in poldersloten. Vooral de fietsbanden, waarvan er ook twee in de Noordhollandse Ringvaart liggen, waren revolutionair. Als je ze in een paar minuten vol water pompte, keerden ze het water en reed de genie er met een klein wagentje overheen. Hoogheemraadsschappen en water schappen staan echter niet te springen om de obstakels over te nemen en willen eerst een grondig onderzoek. Hebben de fiets banden en kleppen, gegroepeerd rond Haarlemmermeer, Kaag, Westeinder Plas sen en Braassemermeer, wel een functie in onze tijd? Of zijn ze zelfs gevaarlijk bij ge bruik? Als dat laatste zo is, willen de schappen DE KLEP dat de provincie ze zo snel mogelijk weg haalt. „Want, als je ze niet onderhoudt, kunnen ze behoorlijk wat last veroorzaken. Stel je eens voor dat delen losraken", zegt secretaris D. de Blaeij van Waterschap de Veen en Geestlanden. Volgens een woordvoerder van de provin cie kost het weghalen van losse delen en elektronica wel een miljoen. Als ook funde ringen en bedieningshuisjes moeten ver- dwijenen, is zijn provincie een veelvoud daarvan kwijt: „We moeten er dan ook niet aan denken dat het zover komt". Hij hoopt juist dat het onderzoek, dat begin april is af gerond, ervóór pleit om de vijf grote kerin gen in onze regio te laten liggen. Of min stens een aantal ervan... Grootste dwarsligger is al maanden het Hoogheemraadschap van Rijnland. In een nota concludeerde die organisatie dat het zonde is om geld in de banden en kleppen te steken. Bootjes of wagentjes zouden een vervuiling beter en sneller kunnen wegzui gen dan omhoogkomende kleppen en op zwellende 'fietsbanden', die de doorgaande wateren een stuk minder doorgaand ma ken. Sterker nog, de dijken zouden als kaar tenhuisjes instorten als kleppen en fiets banden ze droogzetten. Waterschappen, die de dijken onderhou den en de polderwateren op peil houden, zagen het nooit zo somber in. Zij hoopten al snel dat de kleppen en banden een nieu we functie kunnen vervullen, samen met DE KAART O 'fietsband Breedte 26.65 meter O 'fietsband Breedte 36,00 meter O 'fietsband' Breedte: 36,00 meter O klep. Breedte: 36,00 meter een reeks dammetjes in kleinere wateren: ervoor zorgen dat niet de hele polder on- derstroomt als ergens een dijk breekt. Dèt een dijk ook zonder Russische vijand kan bezwijken, leerde deze zomer een dijkdoor braak in Groningen. Déér sprong een gas leiding. Hier varen grote tankers en vliegen grote vliegtuigen over... „En dan zou het wel handig kunnen zijn om binnen twintig minuten zo'n klep of fietsband te kunnen inzetten", zegt secreta ris De Blaeij van waterschap de Veen en Geestlanden. Toch kan ook zijn waterschap zich goed vinden in het nieuwe onderzoek, dat ook bekijkt hoe de keringen werken als ze halfdicht gaan. O klep. Breedte 36,00 meter O klep. Breedte: 26,00 meter O hefboom. Breedte 11,50 meter Inlographlc; RJH LD/AD WERKING: A. Zo ligt de 'fietsband' normaal op de bodem van waterwegen. B. De kleppen gaan open doordat de pomp- huisjes op de wal er water in pompen. C. Binnen een paar minuten is de 'fietsband' gevuld en houdt hij water tegen. O Stalen scharnierende kleppen O De 'fietsband' gevuld met water. O Vulleidingen. lopen tussen band en pomphuis. WERKING: Bij gevaar rijzen deze scharnierende kleppen op van de waterbodem en vorem een hele of gedeeltelijke dam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17