Welzijnsbeleid roept meer weerstand op 'Moeten we dan buiten vuurtje stoken?' Hondebezitters Hillegom moeten poep opruimen De reünisten komen zelfs uit Canada DINSDAG 27 OKTOBER 1992 15 Groen Links komt na PvdA met eigen welzijnsnota Groen Links wil het welzijnswerk in Leiden, in tegenstel ling tot de PvdA, niet te veel concentreren in de verschil lende wijken. In een gisteren gepresenteerde welzijnsno ta pleit de fractie voor verdergaande samenwerking van de stedelijke welzijnsinstellingen. Een fusie tussen deze instellingen (Stichting Welzijn, Stichting Ouderenwerk, Vrijwilligerscentrale, Sociaal Kultureel Werk) sluit Groen Links niet uit. Na de PvdA, heeft nu ook Groen Links een nota gepresenteerd uit onvrede over het welzijnsbe leid van CDA-wethouder A. van Bochove. Beide collegepartijen zijn niet te spreken over de be stuurder die volgens de fracties ondanks toezeggingen 'nog HILLECOM JOKE GOEMANS MEDEWERKER Alle hondebezitters in Hillegom moeten in de toekomst een 'poephapper' gaan gebruiken. In de gehele bebouwde kom van het dorp wordt het straf baar om een hond te laten poe pen, zonder de hoop direct op te ruimen. Een speciale opspo ringsambtenaar gaat de nale ving van de nieuwe voorschrif ten controleren. De regeling gaat voorjaar 1993 in. De poephappers worden gra tis verstrekt aan hondebezitters die bij de gemeente staan gere gistreerd. Zij kunnen de happer afhalen aan de balie van het ge meentehuis. Met behulp van de happer, die is gemaakt van pvc en is uitgerust met een veerme- geen enkele visie' heeft gepre senteerd. Beide fracties vinden het daarom des te vreemder dat Van Bochove voorstander is van een fusie tussen de stichting Welzijn en de SKIL (Stichting Sociaal Kultureel Werk Leiden). In beide nota's - de PvdA pre senteerde haar welzijnsnota za- chanisme, is het vrij eenvoudig een hondedrol van de stoep of de straat te schrapen. Bij die renwinkels zijn ook wergwerp- happers te koop van papier. Volgens de gemeente veroor zaakt hondepoep veel overlast op gazons, wegen, trottoirs en speelterreinen. Bovendien kun nen kinderen door de uitwerp selen geïnfecteerd raken met in fectieziekten zoals spoelworm. In navolging van andere ge meenten, wil nu ook Hillegom de zaak grondig aanpakken. In het dorp zullen geen spe ciale uitlaatplaatsen worden aangewezen, waar het is toege staan om de hond uit te laten. Nadeel van dergelijke plekken is volgens de gemeente de stank overlast. terdag - geven de fracties hun visie op het Leidse welzijnsbe leid. De 'wijkgerichte' aanpak, zoals Van Bochove en waarvan ook de PvdA voorstander is, is volgens Groen Links niet vol doende om alle achterstanden van Leidenaars met 'weinig kansen' weg te werken. „Er zijn groepen die hun directe omge ving als bedreigend ervaren", schrijft de fractie in de welzijn snota. Als voorbeeld worden al lochtone meiden genoemd. Ac tiviteiten die wat verder van huis worden georganiseerd, zouden deze groep meer aan spreken dan activiteiten in een buurthuis. Ambtenaren 'verzuipen' in oude toga De ambtenaren van de bur gerlijke stand in Jacobswou- de zitten dringend verlegen om een nieuwe toga. Hoewel de huidige toga als gegoten zit bij de ambtenaren van de voormalige gemeente Wou- brugge, blijken hun collega's van de voormalige gemeen ten Leimuiden en Rijnsater - woude erin te verzuipen erin. 'En da's geen doen', vinden burgemeester en wethouders van lacobswoude. Nu hebben de ambtenaren uit het voormalige Leimui den en Rijnsaterwoude wel een eigen toga, maar dat ding is ook al te groot en bo vendien sterk verkleurd en verouderd. Vandaar dat bur gemeester en wethouders 2300 gulden willen uitgeven aan een passende toga, in clusief bef, fopmouwen en handgeborduurd gemeente wapen. En dat is heus geen weggegooid geld, vinden B en W. Want de bruidsparen die huwen in Jacobswoude stellen het zeer op prijs dat de ambtenaar van de burger lijke stand een toga draagt. In tegenstelling tot de PvdA is Groen Links geen voorstander van het op grote schaal inzetten van vrijwilligers. De kwaliteit van het welzijnswerk zou hier door wellicht achteruit gaan. Ook in de door de PvdA voorge stelde afschaffing van het zoge naamde doelgroepenbeleid ziet Groen Links niets. De PvdA denkt dat specifieke activiteiten, met name voor allochtonen, stigmatiserend werken. Groen Links vindt dat het nog te vroeg is voor een afschaffing van het doelgroepenbeleid. E. van Mid delkoop: „We zijn nog niet zo ver. 'Positieve actie' heeft ook bij vrouwen aangetoond dat zo iets goed werkt om achterstan den in te halen." EWR begint met impregneren van schoorsteen LEIDEN Het energiebedrijf EWR is on danks de slechte weersvoorspel lingen vandaag begonnen met het impregneren van de schoor steen aan de Langegracht. Vol gens de milieu-afdeling van de gemeente leveren de werk zaamheden geen gevaar op voor omwonenden. Op de pijp wordt de terpenti- ne-achtige stof siloxaan aange bracht. Dat gebeurt vanuit een afgesloten 'gondel' waarmee het energiebedrijf overlast voor om wonenden hoopt te voorkomen. Het waterafstotend maken van de schoorsteen duurt vermoe delijk enkele dagen. Rostelli blijft Rasti Rostelli blijft nog een weekje langer in Leiden. De hypnotiseur geeft, gezien de grote belangstelling voor zijn voorstellingen, van 2 tot 6 no vember vijf extra optredens in de Stadsgehoorzaal. Het is de tweede keer dat de show van Rostelli is verlengd. Drempels en verhoogde kruispunten in Noord-Rijnevest en Pancras-Oost Pancras-Oost en Noord-Rijne vest worden 30-kilometerge- bied. De gemeente is gisteren begonnen met het aanleggen van verkeersdrempels en ver hoogde kruispunten in het ge bied dat wordt begrensd door de Zijlsingel, de Hooigracht, de Ir. Driessenstraat en het Leven daal. De werkzaamheden duren ongeveer drie weken. Het plan maakt deel uit van een veel gro ter verkeersplan van de ge meente. Pancras-Oost en Noord-Rijnevest zijn daarin aangewezen als gebieden waar de 30-kilometerregeling op gro te schaal wordt ingevoerd. Oud-leerlingen School met den Bijbel Hoge Morsweg zaterdag bijeen Gespeurd, geplozen en gezocht. Leidenaar Wijnand Rijsdam heeft uiteindelijk 58 oud leerlingen van de 'School met den Bijbel' aan de Hoge Morsweg, jaargang 1947 opge spoord. Aanstaande zaterdag komen ze uit hele hele land, en twee zeïfs uit Canada voor een grote reünie naar Leiden: „Mijn organiserende werk is al bekroond. Ik ben bij zo'n veertig oud-leerlingen langsgeweest en dat enthousiaste weerzien was fantas tisch", aldus Rijsdam. „Het begon allemaal toen een oud-klas genoot me thuisbracht. Hij dronk nog even een borreltje mee en de klassefoto van toen kwam tevoorschijn. Zo zijn we op het plan van de reünie gekomen. Maar het is een veel grotere klus geweest, dan ik me had kunnen voorstellen. Ik ben begonnen met klasgenootjes uit de regio en vervolgens tip, na tip gevolgd", aldus Rijsdam. Het wijkje waarin de in 1984 afgebrande School met de Bijbel stond, had vlak na de oorlog een bijzonder karakter. Het was een soort onafhankelijk buurtschap bestaande uit slechts twee straten: de Hoge Morsweg, toen gemeente Oegstgeest en de Rijndijk aan de andere kant van de Rijn, toen Voor- schotens gebied. De rest was polder. Leiden rukte pas in 1968 op en annexeerde beide straten. De school stond in de bocht van de Hoge Morsweg bij het spoor en dus moes ten de Voorschotense leerlingen dagelijks met de pont overvaren. De klas van 1947 had te maken met typi sche naoorlogse problemen. Door een bombardement had de school nog maar drie lokalen over. Er waren leerlingen die uit Den Haag kamen en aan de Rijndijk wa ren ondergebracht. Enkele scholiertjes wa ren naar Zweden gestuurd om aan te ster ken: „En de klassen zaten ook nog door el kaar. Daarom ben ik gaan zoeken naar de klassen 5, 6 en 7 uit 1947. Dat waren totaal 71 personen. Vier zijn er overleden en een aantal woont gewoon te ver. Nieuw-Zee- land en Australië. Maar die hebben wel brieven geschreven dat ze foto's van de reü nie wilden. Uiteindelijk komen er 58 én 'r leraar", vertelt Rijsdam trots. De plaats waar eens de school stond, i; nu een grasveldje met wat bomen. Het ge zeischap zal er alleen kunnen langslopen oj weg naar de Haagse Schouw waar de gaster worden ontvangen. Om de herinnerinj warm te houden, is een afbeelding van d« school op de placeniatsafgedrukt. Rijsdam, die als enige altijd aan de Hogi Morsweg is blijven wonen, heeft zelfs nof tips voor mensen die ook een reünie wilier houden: „Één persoon moet alles regelen maar kan wel delegeren. En, het is een hoo| werk, maar je moet bij iedereen persoonlij! langsgaan, want op alleen een brief heb jr toch een grotere kans dat men afzegt. Wa je merkt tijdens de bezoekjes is dat d« christelijke opvoeding, het was een gerefor meerde school, toch iets heeft achtergela ten. Nee, niet dat er 'zware broeders' bij zit' ten, maar de christelijke kijk op het leven i gebleven", aldus Rijsdam. Wijnand Rijsdam met een foto van de voormalige School met den Bijbel Lieverdjes van Mirt-Honken willen buurthuis in De jongeren uit 'De Kooi' op de verwarming in hun discoruimte in buurthuis Mirt-Honken. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN EMIEL FANGMANN Lieverdjes zijn het niet, maar 'dat ligt ook aan de leeftijd', zegt een begeleidster. De oudere jeugd - rond de zestien jaar - is een twistappel geworden in buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat. Ze mogen alleen nog naar binnen onder begeleiding. Anders wordt het toch maar een puinhoop, vindt de leiding. Een aantal ouders en vrijwilli gers is het er niet mee eens, zo bleek de afgelopen dagen nog eens. Als de jeugd niet binnen mag 'blijven ze maar voor de deur hangen' vrezen ze. En dan wordt het daar een puinhoop. Voor- en tegenstanders gaan binnenkort met de gemeente praten. Maar wat vinden de jon geren zelf? Op een jong vrijend paartje na, is er voor de deur van Mirt- Honken in de druilerige regen geen jeugd te bekennen. Lies- beth, Cynthia, Klaas, Dennis, John, Ali, Fred, Coby, Bas en an deren zijn binnen. Het is maan dagavond. Voor zo'n vijftien jongeren hun inloopavond, en als het een succes wordt, denkt de leiding aan uitbreiding. Boosdoener Ze willen er wel wat over zeg gen, maar 'wel effe tempo, want er is Beverly Hills op televisie'. Dan klinkt het: „De coördinator moet terug naar Amsterdam." Hij is de boosdoener, want hij beperkte enkele maanden terug hun toegang tot het buurthuis. En ze blijven ook op andere avonden liever niet thuis. „Nee, dan nog liever in de regen bui ten". roept Liesbeth. F.n met de wint' 1 o de deur? „Dan gaan we vuurtje stoken, heel'verve lend allemaal", merkt er een op. „En wijven..., dat moeten we dan zeker ook buiten doen?", zegt er een met een knipoog. Ze zeggen elders geen vertier te kunnen vinden. „Want als we naar de snackbar gaan, komt de politie langs en moeten we weg." En ook bij de nabijgele gen kerk mogen ze niet schui len. Nee, ze hebben er nooit een ruitje ingegooid. „Dat mag toch niet." Maar als ze daar staan, wordt alweer de politie gebeld om ze weg te sturen. Agenten Bij het buurthuis buiten hebben ze trouwens ook geen rust. Dennis: „Daar komen agenten weer vertellen dat het storend is. Vraagt de politie of je een paar 'hoeken' moet". Bas: „Van de zomer is er op ons geknup peld, eentje de bak in." Zelf hebben ze een overbuurman klappen uitgedeeld. „Maar dat lag aan hem. Eentje van ons stond te blowen, en die buur PvdA bezorgd over ruzies rond buurthuis LEIDEN Welzijnswethouder A. van Bochove moet snel laten uit zoeken wat er precies aan de hand is bij buurthuis Mirt- Honken aan de Driftstraat. Naar aanleiding van de rap portage over de ruzies tussen omwonenden en medewer kers van het buurthuis, moet de gemeente actie onderne- Dat meent de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad, die de CDA-wethouder en de andere collegeleden schrifte lijke vragen heeft gesteld over de kwestie. „Naar aan leiding van ons buurtbezoek aan De Kooi maakten we ons al zorgen over de verhouding tussen de omwonenden en de begeleiders. Na brieven van buurtbewoners is die on gerustheid verder toegeno men", aldus raadslid R. Hille- brand. man begon hem zomaar te slaan. Toen hebben we effe met ons allen teruggemept", zegt John. Klaas geeft de leiding op één punt gelijk. „Dat we niet meer gewoon naar binnen mochten, omdat er gesloopt werd." Hij wijst op de gele verwarming in de disco, waarop ze net voor de foto hebben geposeerd. „Die is er een keer helemaal af ge weest." En een ander wijst naar een gele discodeur. „Die is er een keer helemaal uitgetrapt." Een stafmedewerkster van het buurthuis vindt de disco 'nog hun eigen zaak, ligt aan de leef tijd'. Maar volgens haar bleef het buurthuis ook buiten niet gespaard. Grafitti, markiezen naar beneden getrokken, ruiten ingegooid. Dus werd besloten om de zittingen van de banken buiten te verwijderen om de jeugd niet aan te lokken. Saai Op drie middagen mag de jeugd onder de achttien wel naar bin nen. „Ja, van drie tot vijf. Maar de meeste tijd zitten we op school, dus wat hebben we daaraan. Het is bovendien saai." De disco, elke vrijdag om de veertien dagen bevalt ze be ter. „Maar we willen een keer een house-party", zegt Lies beth. Een ding steekt ze wel. „Kijk, zie je nou die ouderen daar zit ten? Die horen hier niet op maandagavond." En op de lei ding van het buurthuis zelf heb ben ze ook kritiek. „Die blijven vaak lang aan de bar zitten drinken. Wij mogen er niet in. Maar het is hier voor hen toch geen café?" Op een holletje gaan ze naar de aangrenzende ruimte waar ze zich even later bij de tafel tennistafel uitleven. Onder het toeziend oog van begeleiders. Over het biljart in de grote hal ligt een groene hoes. „We zou den ook graag biljarten, maar ze zijn aan het uitzoeken wie er door het laken heeft gestoken. De dader wil zich niet melden." VRIJE TIJD Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in de Amstel. De uitslag: 1: A Beij, 25 st„ 7800 gram; 2: C. Brandt, 14 st. 2950 gram; 3: Th. Blansjaar, 3 st. 1900 gram; 4. N. Verhoeff, 3 st. 1650 gram; 5: R. Pool, 4 st. 1300 gram. Hindoeïsme Antropologe Francine Brihkgre- ve houdt morgen, woensdag 28 oktober, in het Museum voor Volkenkunde een lezing over het hindoeïsme op Bali. Sporen van het hindoeïsme in Indone sië zijn heel oud maar alleen op Bali is deze godsdienst een be langrijke rol blijven spelen. Aan de hand van dia's en film wor den de achtergronden en bete kenis van offers en rituelen op Bali geschetst. De bijeenkomst in het museum AGENDA DINSDAG 27 OKTOBER Lezing door drs Ton Derks 'Goden, tempels en wijngaven', Taffeh-zaal Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, aanvang 20.00 uur. Dialezing over astro-fiiatehe tevens veiling, org. Leidsche Vereenigmg van Postzegelverzamelaars, restaurant Zwembad De Zijl, aanvang 20.00 Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur. Noordwijk Patiêntenvoorlichtmgsavond met als thema Epilepsie, 't Trefpunt, School straat 2/a, zaal open 19.30 uur. aan vang 20.00 uur WOENSDAG 28 OKTOBER Film en dialezing door Francine Brmkgreve. antropologe, over het hin doeisme op Bah, Museum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1. van 10.30 uur tot 12.30 uur Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. van 10 30 tot 12 00 uur. Verkooptentoonstelling, tevens rom melmarkt. org Welfare van het Rode Kruis, Apollolaan 1/b, van 13.30 tot aan de Steenstraat 1 in Leider begint om 10.30 uur. Somalische vrouwen De onderzoekers Ineke Haaije en Koos Bartels spreken mor genavond, woensdag 28 okto ber, over gezondheidszorg bi Somalische vrouwen in Neder land. Aanleiding is hun rappor 's Lands wijs 's lands eer? waarin het onder meer ove vrouwenbesnijdenis gaat. Aan vang 20.30 in Vrouwentrefpun EVA, Apothekersdijk 33a, Lei den. Informatie: 071-149180. Bingo Speeltuinvereniging Morsch kwartier en wijkvereniging Mui derslot houden woensdag 21 oktober in het wijkgebouw aai de Lage Morsweg 14 om 14.01 uur een kinderbingo. Om 20.01 uur begint een bingo voor vol 16.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16 00 tot 17.00 uur. Bingo-avond in buurthuisGroenoord, Pasteurstraat 23, zaal open 19.30 uur, aanvang 20 00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20, van 20 00 tof 21.00 uur. Lezing door de onderzoekers Ineke Haaijer en Koos Bartels over gezond heidszorg bi| Somalische vrouwen m Nederland. Vrouwentrefpunt EVA, Apothekersdijk 33/a, aanvang 20.30 Thema-avond over 'dagbesteding en arbeidsrehabilitatie' bij Hef Inloop huis aan het Rapenburg 48. aanvang 20 30 uur Bingomiddag en avond bij Speel turnvereniging Morschkwartier, kin deren 14.00 uur, volwassenen 20.Of Oegstgeest Bridge-drive m Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. Rijnsburg Regio avond van de Ned. Chr Vrou wenbond afd Noordwi|k. dialezmg door mw Kiers over 'Vrouwen in de kunst', Voorhof, aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15