Onderzoek naar tunnels onder de Rijksstraatweg Kohlbeck: 'Snel praten met Groen Links en D66' 'De Apeldoorn is niet te verbeteren Regio Leiden Kort geding tegen krakers van boerderij 'Katten Mie' Een stal vol hulp Aanleg parkeerplaatsen stopgezet DINSDAG 27 OKTOBER 1992 Er komt een onderzoek naar de haalbaarheid van een ge- deeltijke ondertunneling van de Rijksstraatweg in Wasse naar. Het gaat om tunnels onder de weg bij Den Deijl en Het Kerkehout. Gisteren in de begrotingsraadsvergade ring ging de gemeenteraad unaniem akkoord met zo'n onderzoek. Het college stelde wel de voorwaarde dat an dere gemeenten op termijn meebetalen aan de aanleg van de tunnels. Het onderzoek is een initiatief van de WD. Het college van B. en W. wees het voorstel niet af, maar plaatste er wel onmiddel lijk enkele kanttekeningen bij. B. en W. wezen er op dat Rijks waterstaat, de eigenaar van de weg, zal moeten bijdragen in de kosten van het onderzoek. Het is nog maar de vraag of dat daadwerkelijk gebeurt. Rijkswa terstaat streeft in de eerste plaats naar het terugdringen van het autoverkeer op deze weg en het bevorderen van het openbaar vervoer. Als de ondertunneling het openbaar vervoer zou benade len, zou dat direct tegen het Rijksbeleid ingaan en is een bij drage van die kant uitgesloten. Bovendien, zo benadrukten B. Bijeenkomst CDA-Vrouwen voorschoten De vrouwen van het CDA-Vrouwenberaad komen op 3 november bijeen in het Ambachts en Baljuwhuis in Voor schoten. De bijeenkomst aan de Voorstraat 12 gaat over de in breng van het CDA in Europa. A. Oostlander, Europees parle mentslid voor de Europese Volkspartij, spreekt over 'De verant woordelijke samenleving op Europees niveau.' Aanvang 20.00 Sportprijs Voorschoten uitgereikt voorschoten De jaarlijkse Sportprijs Voorschoten wordt op donderdag 5 november uitgereikt door schaatser Ben van de Burg. De plaatselijke sporters, verenigingen en supporters ko men om 19.30 uur samen in het Mexx-gebouw aan de Leidse- weg. Genomineerden voor de prijs zijn persoonlijk uitgenodigd. Behalve de officiële prijsuitreiking is er ook een optreden van de IJsclub Voorschoten. Bronzen beeld in Wassenaarse wijk wassenaar De Wassenaarse burgemeester P. Schoute onthult op 5 november om 15.00 uur een bronzen beeld op het binnen hofvan het nieuwe appartementencomplex Kloosterland in Wassenaar. 'Vinceremos' is de titel van het kunstwerk dat is ge ïnspireerd op de 'dwaze moeders van Argentinië'. Het beeld is ook bedoeld voor de bewoners van de nieuwe appartementen aan de Molenweg. en W. gisteren, is de ondertun neling ook in het belang van de Haagse en de Leidse vervoerre- gio. Als zij geen ondersteuning geven aan de plannen, gaat het hele verhaal niet door. „Want wij zijn niet alleen op de we reld", aldus de Wassenaarse wethouder van verkeer, M. van Rij. Nadat de WD het voorstel had aangepast aan de opmer kingen van het college, werd het unaniem aangenomen. Ook het CDA, dat grote vraagtekens had bij de financiering van het pro ject, stemde ermee in. De eigen bijdrage van de gemeente Was senaar moet echter nog worden goedgekeurd. „De eigen bijdrage van de ge meente wordt gekoppeld aan de ondersteuning vanuit de ver- voerregio's", aldus Van Rij. „Als de plannen een breed draagvlak hebben in de regio is onder steuning met financiële midde len te verwachten. Misschien zeggen de vervoerregio's: We hebben nu geen geld. In dat ge val kan de gemeente het onder zoek voorfinancieren. In welke vorm het onderzoek wordt ge goten is dus nog niet bekend." Toch acht Van Rij de kans op financiële bijdragen van de ver voerregio's heel reëel. „Op dit moment wordt het Ontwerp Re gio Verkeer- en Vervoersplan opgesteld in de Haagse vervoer- regio waar wij deel van uitma ken. Hiervoor kunnen projec ten, zoals de ondertunneling van de Rijksstraatweg, aange meld worden. Als het project wordt goedgekeurd, krijgen we subsidie voor het onderzoek." jongeren. Ze wilden de bouw vallige woning opknappen en inrichten als expositieruimte. De gemeente was bijzonder on gelukkig met de aanwezigheid van de krakers in de boerderij, omdat zij de onderhandelingen met de koper van het huis net aan het afronden was. Ook ouders van de jongeren waren niet blij met de kraakac- tie. Zij belden vorige week ver scheidene malen met de politie en de gemeente om hun onge rustheid over hun kinderen uit te spreken. De krakers van de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' in Voorschoten moeten op donderdag 11 november voor het gerecht in Den Haag verschijnen. De gemeente Voor schoten heeft drie dagvaardin gen aan de groep verstuurd. Twee aan de twee personen van wie de namen bekend zijn en één aan de rest van de groep. De boerderij van 'Katten Mie' werd twee weken geleden ge kraakt door een groep Leidse VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense Vrouwenraad kunnen op woensdag 4 november een lezing over het Verdrag van Maastricht bijwonen. Als spreker is een vertegenwoordiger van het voorlichtingsbureau van het Europees Parlement uitgenodigd, e le zing begint om 10.00 uur in De Engelenbak aan de Prinses Marijke- laan in Voorschoten. zoeterwoudeEen hele stal vanaf de grond tot aan het plafond vol levensmiddelen en kleding. Dat is het resultaat van de actie die de Zoeterwoudse kerken afgelopen weekein de hebben gehouden voor het voormalige Joegoslavië. Huis-aan-huis werden zaterdag goederen opgehaald en naar een stal van kaasboerderij Rustdam aan de Zuidbuurtse- weg gebracht. Daar sorteerden vrijwilligers het aangebodene gisteren en vandaag, waar na de stichtingen 'Mensen in Nood' en 'Dor- kas' zich erover zullen ontfermen. Zij zorgen ervoor dat de kleding en levensmiddelen op de plaats van bestemming komen. Volgens een woordvoerder is de actie een doorslaand succes geweest en dus zeker voor herhaling vatbaar. foto henk bouwman PvdA-wethouder ziet krachtenbundeling Oegstgeest wel zitten caroline van overbeeke Wethouder A. Kohlbeck van de Oegstgeester Partij van de Ar beid (PvdA) staat 'welwillend' tegenover het voorstel van Groen Links om samen een nieuwe progressieve partij op te richten. „Maar het is aan de af deling en het bestuur van de PvdA in Oegstgeest om hierover verder te praten en een defini tief besluit te nemen." Groen Links maakte vorige week bekend dat het een nauwe samenwerking met de sociaal democraten in Oegstgeest wel ziet zitten. Beide raadsfracties zouden volgens Groen Links de krachten moeten bundelen in een geheel nieuwe linkse poli tieke partij met 'frisse ideeën'. „Een nieuwe partij die tegen wicht kan bieden aan het machtsblok van de WD en het CDA. En een linkse partij die veel nieuwe kiezers kan trek ken", aldus Groen Links-raads lid J. van Raalte. Kohlbeck benadrukt in zijn reactie op het voorstel op 'per soonlijke titel' te spreken. „De uiteindelijke beslissing hierover ligt niet bij mij maar bij het af delingsbestuur van de PvdA in Oegstgeest. Voor mij is dit ook de laatste periode als wethou der. Voor de gemeenteraadsver kiezingen van 1994 stel ik me niet meer beschikbaar als kan didaat. Maar ik vind wel dat de PvdA-afdeling hierover snel moet gaan praten met Groen Links. Want èls je uiteindelijk besluit met elkaar in zee te gaan, is grote haast geboden." Kohlbeck ziet wel voordelen in een samenwerking met Groen Links. „Er zit wel wat in het idee. De kansen op een plekje in het dagelijks bestuur van de gemeente zijn bij voor beeld groter als je als progres sieve partijen de krachten bun delt. Daarnaast zijn onze erva ringen met Groen.Links positief: de samenwerking is altijd heel bevredigend geweest. We waren het niet altijd over alle punten met elkaar eens, maar dat hoeft ook niet." De wethouder vindt wel dat ook een mogelijke samenwer king met D66 moet worden on derzocht. „Wil je echt een ópen progressieve partij in Oegst geest oprichten, dan zul je ook met D66 moeten gaan praten, vind ik. Al zal het moeilijk zijn om het eens te worden, je moet het wél proberen. Je mag D66 als mogelijk linkse partner niet bij voorbaat uitsluiten. Daar naast zou zo'n nieuwe linkse partij ook niet-partijgebonde- nen in het dorp moeten aan trekken." Volgens de sociaal-democraat is grote haast geboden als de linkse partijen besluiten met el kaar in zee te gaan. „De bestu ren van Groen Links en de Pvda moeten zo snel mogelijk de koppen bij elkaar steken. Want als die nieuwe partij er inder daad komt, is er nog ontzettend veel werk te doen. Je moet een programma maken, de burgers aanspreken en allerlei afspraken maken. Eigenlijk zou je daar vandaag al mee moeten be- ginnnen." Laf D66-fractievoorzitter M. Poel mans voelt niets voor een sa menwerking met Groen Links en de PvdA. „Het idee verbaast me en ik vind het eerlijk gezegd ook een beetje laf van de beide partijen. Groen Links heeft kri tiek óp het college van B. en W., maar is zelf in dat college verte genwoordigd. Groen Links is in 1990 een lijstverbinding met de PvdAaangegaan waardoor ze samen een wethouder konden leveren. In feite werken de par tijen dus al met elkaar samen en zijn ze dus ook zelf verant woordelijk voor het beleid waar ze nu zoveel kritiek op hebben." Als ze dan zonodig wat moe ten veranderen dan is daar nü de gelegenheid voor: er is een wethouderspost vrij en wij heb ben voorgesteld om die nieuwe wethouder te leveren. Daarvoor is wel de steun nodig van Groen Links en de PvdA, maar de bei de fracties willen niet meewer ken. Dat vind ik vreemd. Het idee voor een nieuwe linkse partij beschouw ik als een vlucht voor de eigen verant woordelijkheid." leiderdorp liesbeth buitink De aanleg van parkeerplaatsen in de Leiderdorpse Van Poel geestlaan is gisteren abrupt stopgezet. De gemeente ging hiertoe over omdat de commis sie beroep- en bezwaarschriften de bewoners van deze straat in het gelijk stelde. Die vonden dat Leiderdorp onvoldoende in spraak heeft gegeven over de herbestratingsplannen in hun wijkje. Bij de herinrichting van de straat moeten 33 parkeerplaat sen worden aangelegd. Dat zijn er meer dan de bewoners aan vankelijk werd voorgehouden. De bewoners zien liever dat de gemeente het aantal vermindert en extra groen plant. Het ge meentebestuur zou dat ook hebben toegezegd. De buurt mocht eerder haar mening geven over de plannen tijdens een avond in het soci aal-cultureel centrum Muzen- hof. Daar kwamen twee varian ten voor de herinrichting ter sprake: een plan met parkeer plaatsen die recht op de weg staan en een variant met groen. Uiteindelijk koos het gemeente bestuur voor een derde variant die niet aan de omwonenden was voorgelegd. „Het staat vast dat die variant niet in de inspraak betrokken is geweest, terwijl de variant met meer groen al was achterhaald voordat de inspraak begon", oordeelt de commissie beroep en bezwaarschriften. De com missie vindt dat de gemeente nu een nieuwe inspraakronde moet houden, zodat omwonen den alsnog hun mening over het plan kunnen geven. De uitspraak van de commis sie dient als advies voor burge meester en wethouders. Die beslissen donderdag over de toekomst van de parkeer plaatsen aan de Van Poelgeest laan. Wassenaarse kweker Overdevest school 50 jaar geleden met tulp in de roos Het is hartje oorlog als de Was senaarse kweker A. Overdevest voor een bedrag dat nu zo'n half miljoen gulden vertegen woordigt een handjevol zaaisel koopt. Hij doet de transactie met Lissenaar D. Lefeber met in het achterhoofd de wetenschap dat meer dan twintig kwekers al 'nee' tegen dat kostbare goedje hebben gezegd. De Wassenaar der blijkt in de roos te hebben geschoten. Uit dat zaaisel ont wikkelt Overdevest de tulp die een halve eeuw later de grootste naamsbekendheid zou krijgen en het meest geteelt zou wor den: de Apeldoorn. De bloem is, behalve om zijn dieprode kleur, bekend om de lange steel en de naamsbekend heid onder het publiek is groot. Er gaan jaarlijks een dikke 100 miljoen Apeldooms over de we reld: in ons land wordt er 335 hectare mee bevolkt (seizoen '91/'92, volgens het Produkt- schap voor Siergewassen). De toekomst van de in Wassenaar geboren Apeldoorn ziet er glan zend uit, want ondanks verwoe de pogingen is het nog geen mens gelukt een betere versie van de jubilaris uit te vinden. De zoon van Overdevest over handigde eind vorige week 1200 bollen aan het gemeentebe stuur van Apeldoorn. Als zij ko mend voorjaar in bloei staan, viert deze gemeente haar 1200- jarig bestaan. Overdevest werd daarvoor door het gemeentebe stuur van de stad uitgenodigd ongetwijfeld omdat men blij is met de rode tulp, die ervoor heeft gezorgd dat het 150.000 inwoners tellende stadje nu over de hele wereld bekend is. En dat terwijl de naam destijds toevallig werd gekozen. Overde vest liet werknemer Jaap de Vreugd met een speld in de kaart van Nederland prikken... Levenswerk De eerste kweker van de Apel doorn overleed eind jaren '70. maar zijn nu 59-jarige zoon ver haalt graag over het levenswerk van zijn vader. C.. Overdevest bestiert het 12 hectare grote be drijf aan de Katwijkseweg sa- nien met zijn zoon. Ze maken zich op voor de produktie van De Wassenaarse kweker C. Overdevest, omringd door bakken vol bollen. Bollen waaruit ooit Apeldooms moeten komen, 's werelds beroemdste, 50-jarige tulp. foto henk bouwman anderhalf miljoen bollen die in export gewerkt. Letterlijk tussen de geboorte van 's werelds be de wintermaanden hun weg de bedrijven door en aan alle kendstetulp. naar de veiling moeten vinden kanten omringd door oude pa- Uit die papieren blijkt bij 's zomers wordt er voor de pieren reconstrueert Overdevest voorbeeld dat de Wassenaarder in 1945 de eerste kweker was die bollen naar Amerika stuur de. Hij liet menige zending ver gezeld gaan van eigengemaakte promotie-films over Holland. „Tja, hij was een man die zijn tijd ver vooruit was." Dat moet ook de reden zijn geweest dat de Katwijkse bloembollen-makelaar C. Braun midden in de oorlog op de fiets naar hem toekwam om over Le feber te vertellen. De Lissenaar hield zich al jaren bezig met het kruisen van tulpensoorten en nu zou hij iets bijzonders heb ben, iets dat compleet afweek van de voor die tijd gebruikelij ke kleine, donkere tulpensoort. De eerste Apeldoorn kwam op 20 april 1943 in bloei, maar het zou nog jaren duren voordat 'de' Apeldoorn naar voren zou komen. Overdevest voorzag aanvankelijk 660 soorten van een nummer en hield na een eerste selectie 120 verschillende rode tulpen over. De Apeldoorn kwam uiteindelijk als overwin naar naar voren. Volgens Over devest omdat het zo'n snelle groeier was en natuurlijk van wege de diepe kleur en de lan ge, rechte steel. Pas in '51 werd de eerste Apeldoorn officieel ge registreerd als de tulpensoort met een zwart hart en een ker senrode kleur. Inmiddels is de Golden Apeldoorn, een mutant (gewoon een foutje van de na tuur) al even bekend als de rode zuster: het verspreidingsgebied van deze gele tulp is zelfs even groot. Fouten De Wassenaarder roemt het geesteskind van zijn vader, maar verhult de nadelen van de Apeldoorn evenmin. „Nee. eer lijk is eerlijk. De Apeldoorn groeit snel in de vaas. Hij staat bij voorbeeld in twee, drie da gen in volle folio (bloem hele maal open. red.). Maar ondanks die negatieve eigenschappen heeft 'ie al een halve eeuw alle concurrentie kunnen door staan. Heus, zelf heb ik ook ge probeerd 'm te verbeteren. Het is de afgelopen 50 jaar niemand gelukt om met een verbeterde Apeldoorn te komen en dat zal de komende 50 jaar ook wel niet lukken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14