Leiden Regio Aanpak diefstal krijgt voorrang Leiden bewijst jeugd een slechte dienst' Computerdump: naam meer waarmaken Telefoonboek heeft meer 'dure' fouten Slaaghwijk blijft boos weg bij eerste paal flat DINSDAG 27 OKTOBER 1992 Waterkeringen —t Het weghalen van I waterkeringen gaat miljoenen guldens kosten, heeft de provincie becij ferd. REDACTIE JANET VAN D :L FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET IOMAN ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Gemeenten krijgen meer bijstandsgeld leiden eric jan weterings Gemeenten krijgen meer be voegdheden om mensen te hel pen uit de bijstand te komen. Dat heeft staatssecretaris van sociale zaken Ter Veld gister avond gezegd. Samen krijgen de Nederlandse gemeenten 135 miljoen gulden toegewezen, wat zou betekenen dat Leiden mag rekenen op ongeveer 1,3 mil joen gulden. De Leidse wethou der van sociale zaken, De la Mar, verwelkomt de voorstellen. „Wij pleiten al jaren voor meer vrijheid." 'Ter Veld wil gemeenten een eigen budget geven 'om maat werk te leveren.' Nog deze maand vraagt zij de Sociaal Economische Raad om advies. De gemeenten kunnen het geld besteden aan scholingspremies, het stimuleren van deeltijdwerk en andere maatregelen. Ter Veld wil speciale aandacht voor bijstandsvrouwen, die geholpen moeten worden aan betaald (deeltijd)werk. De la Mar heeft de plannen van Ter Veld nog niet gezien. „Het lijkt niet slecht," is zijn eerste reactie. „Al jaren willen gemeenten meer vrijheid om de Bijstandswet uit te voeren en dat lijkt er nu eindelijk van te komen." Concrete maatregelen die Leiden wil uitvoeren kan de wethouder nog niet noemen. „Je zou er bijvoorbeeld voor Politie verwacht ook dit jaar weer stijging aantal inbraken Het verminderen van het aantal diefstallen uit woningen krijgt de hoogste prioriteit van het nieuwe politiekorps Leiden/Voorschoten. Gebleken is dat het aantal inbraken nog steeds schrikbarend stijgt. In de eerste helft van dit jaar werden in Leiden 525 inbraken gepleegd tegen 779 over het hele afgelopen jaar. Ook in Voorschoten dreigt een forse toename. leiden •gert visser Woninginbraken maken een zeer grote indruk op de slacht offers en wordt gezien als een zeer hoge mate van inbreuk op de privacy, is de verklaring van de politie voor de prioriteitsstel ling. Deze doelstelling is overi gens niet nieuw. De Leidse poli tie had voor de reorganisatie de bestrijding van het aantal inbra ken in huizen al hoog in het vaandel staan. Het nieuwe politiekorps noemt zeven punten waarop de komende jaren de aandacht wordt gericht. Op de tweede plaats staat het verminderen van geweld. Volgend jaar wordt een stijging van het aantal mis drijven verwacht. De derde plaats in het beleidsplan is voor het bevorderen van de veilig heid in het verkeer. Gestreefd wordt om in 1993 het aantal verkeersongevallen gelijk te houden met het aantal vorig jaar. De aandacht die de politie al jaren aan het verkeer schenkt, heeft geleid tot een relatief laag en stabiel percentage ongeval len. Het aantal verkeersongeval len bedroeg vorig jaar in beide gemeenten ruim 3300. Heling Verder wil de politie aandacht geven aan het milieu, heling en winkeldiefstallen. Leiden is door de ministeries van economische zaken en justitie uitgezocht voor een experiment met de be strijding van winkeldiefstallen. H. de la Mar. kunnen zorgen dat mensen die weer aan de slag komen niet met oude schulden blijven zit ten, dat ze met een schone lei beginnen." In haar speech gisteravond stelde Ter Veld duidelijk vast dat het kabinet nog niet heeft leiden loman leefmans De telefoongids heeft een nieuw slachtoffer geëist. De PTT is niet alleen de Leidse glashandel Van Muiden vergeten op te nemen in het nieuwe telefoonboek, ook het tandlaboratorium Bergers aan de Lammenschansweg wordt niet vermeld. „We staan al 25 jaar in het boek. Om een onverklaarbare reden zij we nu weggelaten. Zowel onder labo ratorium als privé", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Net als bij het glasbedrijf, heeft de PTT laten weten een schadevergoeding van 5000 gul den te willen betalen aan Ber- Politie neemt vuurwerk in beslag leiden De politie heeft gistermiddag een kleine hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen na klachten van een school aan het Kiljanpad. De directeur klaagde over geluidsoverlast. Een paar jongens van. 15 en 16 jaar waren in de buurt rotjes aan het afste ken, die ze 'hadden overgehouden van vorig jaar'. Inboedel op straat gegooid leiden Een 35-jarige Leidenaar heeft vannacht de complete huisraad van een huisgenoot uit het raam van een woning aan de Morsstraat gegooid. Het tweetal had ruzie gekregen. Omwo nenden waarschuwden de politie omdat de straat met glas be- zaaid lag. Omstreeks half één trof de politie de inboedel aan. De Leidenaar, die regelmatig met de buurt overhoop ligt omdat hij 's nachts harde muziek opzet, werd meegenomen naar het bu reau. Daar werd het Riagg ingeschakeld. In de loop van de och tend mocht de man weer naar huis. Rookoverlast Boerhaavelaan leiden Het verbranden van een grote berg vuilniszakken in een tuin aan de Boerhaavelaan veroorzaakte vannacht stank- en rookoverlast. Een groep studenten, woonachtig in een pand aan de Boerhaavelaan, had de brand omstreeks twee uur 's nachts aangestoken om zo op een snelle manier van haar huisvuil af te komen. Geschrokken van de enorme rookontwikkeling pakten ze even later de brandslang om de vlammen te doven. De stu denten hebben van de politie een waarschuwing gekregen. De bewonersvereniging Slaagh wijk is donderdag uit protest niet aanwezig bij het slaan van de eerste paal voor een torenflat bij de Kopermolen. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening) geeft dan het startsein voor de bouw van de 18 woon lagen tellende flat. De bewonersvereniging vindt de bouw van de flat en de op knapbeurt van het winkelcen trum zonde van het geld. Dat geld had beter kunnen worden besteed aan het opknappen van de flats in de Slaaghwijk en het verbeteren van de omgeving van de flats. De vereniging maakte al eerder bezwaren te gen de plannen van de gemeen te, maar die werden verworpen. Ook het feestje dat wordt ge houden bij het slaan van de eer ste paal. \indt de vereniging geldverkwisting. Dat geld kan maar beter worden besteed aan de installatie van verkeerslich ten aan de Zwartemeerlaan bij de scholen aan het Regenboog pad. FOTO LOEK ZUYDERDUIN beslist dat gemeenten in de toe komst twintig procent van de bijstandsuitkeringen moeten betalen. Pas aan het einde van het jaar komt daar meer duide lijkheid over. Nu betalen ge meenten nog tien procent van iedere bijstandsuitkering. De vorige keer waren er wat weinig computers aanwezig, wat toch wel jammer was voor een evenement dat de Eerste Leidse Computerdump heette. Bij de tweede editie, op 31 ok tober, zullen computerkopers heel wat meer aan hun trekken komen, denken Maarten Soels ?n Michiel Loeber. De beide organisatoren die inmiddels het nodige suc ces hebben geboekt met de op tredens van hypnotiseur Rasti Rostelli hebben van compu terhandelaren de verzekering gekregen dat ze ook inderdaad op de 'dump' zullen verschij nen. „De vorige keer, in maart, lieten twee grote verkopers op het laatste moment verstek gaan omdat ze vonden dat ze te weinig spullen konden aan bieden. Dat hebben we nu be ter geregeld, denken we", aldus Soels. Koopjesjagers Tijdens de Tweede Leidse Computerdump zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur in de Pieterskerk verwachten Soels en Loeber het aantal be zoekers van de vorige keer te kunnen overtreffen. „Toen kre gen we ongeveer 2500 mensen binnen. Een mooi aantal, maar ik denk dat de belangstelling deze keer wat groter zal zijn. Het duurt meestal wel even voordat beurzen als deze hele maal aanslaan", meent Loeber. Op de computerdump kun nen koopjesjagers bij zo'n 30 standhouders op zoek naar pc's, programma's, handleidin gen, computeronderdelen, printers, modems, schijven, et cetera. Volgens Soels en Loeber zullen de prijzen op de beurs aanmerkelijk lager liggen dan in de computerwinkels. Soels: „Hoeveel lager, dat kan ik niet zeggen. Dat zal per artikel en handelaar verschillen. Maar het zal in elk geval niet gebeuren, zoals bij sommige computer veilingen, dat mensen duurder uitzijn." Soels en Loeber willen van de beurs een halfjaarlijks terugke rend evenement maken. „Tel kens in maart en oktober willen we in de Pieterskerk staan." De entree bedraagt vijf gulden, volgens de beide organisatoren een bedrag dat de bezoekers er zelfs bij kleine aankopen al snel uithebben. gers om eventuele extra adver- tentiekosten te dekken. Maar ook het tandlaboratorium neemt geen genoegen met dit bedrag en heeft een advocaat in de arm genomen. „Ik ben aan advertentiekosten nu al 15.000 gulden kwijt", zegt de woord voerder. De PTT geeft ook deze fout ruiterlijk toe. „Op de 6 a 7 mil joen gidsvermeldingen gaat er wel eens wat mis. Net als bij Van Muiden geldt dat ook dit bedrijf gedupeerd is en dat wé tot een oplossing moeten ko men", aldus G. Versteeg van de PTT. Miss Blanche wordt niet door iedereen bewonderd. Zaandijker protesteert tegen 'Miss Blanche' leiden emiel fangmann De anti-rook-actievoerder heeft er geen goed woord voor over. Hoe haalt Leiden het in zijn hoofd. Om een oude reclame voor het nog bestaande sigarettenmerk Miss Blanche opnieuw in volle glorie als muurschildering aan te brengen. En dat met een financiële bijdrage van de be trokken importeur om aan de benodigde tien mille te komen. Zaandijker C. Bakker las over het gere noveerde portret uit 1936 van Miss Blan che op de hoek van de Herengracht en de Oude Rijn. De overtuigde niet-toker klom in de pen om het Leids college van B en W eens de oren te wassen. „De sa menleving verloedert", schreef Bakker, „de gemeente Leiden gaat daarin voor op." Bakker had een meevaller: hij kreeg binnen twee weken antwoord. Volgens ambtenaar W. van Stigt heeft Zaandijker C. Bakker de bedoeling van de restauratie misverstaan. Hij wijst op de cultuurhistorische betekenis van de afbeelding als Leids erfgoed. „Het gaat hier niet om reclame voor het roken. De ontwerper, Vilmos Hüzar, was bijvoor beeld een der oprichters van de kunste naarsgroep De Stijl." Maar de man uit Zaandijk 'gewoon altijd actief in de strijd tegen het roken' liet het er niet bij zitten. Een tweede epistel van Bakker ging vorige week rich ting Leiden. „Ja. dat slappe antwoord is immers een verhaaltje dat je aan kinder tjes vertelt. Ze noemen het een eerbe toon aan het vroegere bedrijfsleven. Een sigarettenfabrikant, nota bene. Leiden bewijst de jeugd een slechte dienst. Is er helemaal geen ethiek meer?", schampert Bakker. „Het is gewoon een vervalsing van de feiten, net als het plan om Rem- brandts geboortehuis na te bouwen." Hij vraagt zich af of de gemeente zich niet schuldig maakt aan naïviteit, be drog, corruptie en minachting. „Italië is een zootje, maar hier is het net zo erg. Ik vermoed dat er een ambtenaar rond loopt die ook tienduizend gulden van de tabaksindustrie in zijn zak heeft gesto ken", zo klinkt het verontwaardigd. „Nou, Leiden had per jaar tienduizend gulden aan de importeur moeten vragen voor die reclame. Dan was het nóg een koopje." Volgens Bakker is het merk im mers overal te krijgen. „Ik haal het zo aan de overkant." Guillotine Kan de Leidse huisarts Ben Crul, die ver geefs voorging in het protest tegen de Malboro-zuil aan de Plesmanlaan, dan het verlossende woord spreken? „Een ge wetensconflict", reageert Crul. „formeel heeft meneer Bakker gelijk, het zou niet mogen. Maar vanuit cultuur-historisch Een werkgroep, bestaande uit leden van allerlei groeperingen, onderzoekt momenteel hoe de diefstallen effectief kunnen worden aangepakt. Ook wordt onderzocht of de winkeliers wil len deelnemen aan het experi ment. Het beleidsplan van de politie wordt binnenkort voorgelegd aan de betrokken gemeentera den. Het plan moet worden vastgesteld voor een periode van vier jaar. Jaarlijks bekijken de gemeenteraden of de uitvoe ring van het plan succesvol is. Maaltijden bedorven door blikseminslag De maaltijden in de bedrijfs kantine lagen te bederven en het computernetwerk was zo dood als een pier. De eerste werkdag van week 44 van de werknemers van het onder zoeksbureau Research voor Be leid aan de Schipholweg was geen onverdeeld genoegen. Als oorzaak van de ellende wordt de blikseminslag, vrijdag, bij het naburige NS-station genoemd. Volgens een woordvoerster zijn de koelkasten en diepvries- kisten het hele weekeinde bui ten bedrijf geweest. Vandaar de bedorven waar. Er moest mas saal 'buitenshuis' worden gege ten. Van werken is gisteren ook niet veel terechtgekomen. Zo'n beetje alle werknemers werken met computers. Printen was on mogelijk en er was geen com putergeheugen beschikbaar om informatie te stallen. Het hoofd automatisering meldde vanochtend dat er geen spullen verloren zijn gegaan. In middels komt het bedrijf weer op gang. De twijfel groeit of de blikseminslag de oorzaak is ge weest. Andere bedrijven in de buurt van het station hebben geen problemen gehad. oogpunt, en zo is het toch bedoeld, vind ik net een mooie afbeelding. Al is het jammer dat het merk nog bestaat. En er zijn toch ook schilderijen van Breughel waarop je een guillotine ziet? Dat is ook niet prettig, maar toch mooi. Laat Leiden alle sigarettenreclames van vóór 1940 maar restaureren. Maar dan verder geen enkele andere sigarettenreclame meer." Inmiddels hoopt de gemeente met de restauraties van oude muurreclames door te gaan. Ambtenaar Van Stigt heeft al een nieuwe potentiële geldschieter een brief geschreven. Het is de Duitser Haritz uit Norderstedt. „Daar houden ze ook wel van die Malerei." Haritz heeft ooit de Van Houten-fabriek overgeno men. En daarvan hangt nog een reclame in de Jan Vossensteeg te vergaan. Voor chocoladerepen. „En Bakker krijgt op zijn tweede brief ook nog een keurig ant woord." WBL maakt na twee jaar einde aan loterij A koevoet De woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft haar lo terij, verbonden aan het au tomatisch betalen van de huur, afgeschaft. De loterij heeft twee jaar gedraaid. De grootste verhuurder van Lei den maakt in haar contact blad van de deze maand be kend dat de winnaar van de loterij in juli de laatste is. Volgens de WBL kan het prij - zengeld, zesduizend gulden per jaar, nuttiger worden be steed. De loterij was bedoeld om het automatisch betalen te stimuleren. Huurders die de woningbouwvereniging had den gemachtigd de huursom automatisch af te schrijven, maakten kans op de prijs van 500 gulden. Zij die anders betaalden, konden niet mee doen. Volgens een woord voerster betaalt inmiddels de helft van de huurders auto matisch. „Dat was ook ons streven. Honderd procent? Nee. daarvan hebben we van te voren gezegd dat dat niet haalbaar is." i )c WBL itopt ook mét de loterij oind.il vindt dat ze zuinig aan moet doen. Voor sociale woningbouw komt van rijkswege steeds minder geld beschikbaar. „En het geld dat a.m loterij MM ver bonden, moet door alle be woners worden opgebracht. We vinden de loterij dan ook niet meer verantwoord, hoe graag wij onze huurders dit extraatje ook gunnen. We be steden het prijzengeld liever aan bijvoorbeeld onder houdsprojecten, zodat meer huurders er wat aan heb ben."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13