Een muzikale ster in Italië 'Mijn onderwerpen vind ik dichtbij huis' Rtv show 'In noodgevallen een net vrijmaken' Madonna bij Veronica DINSDAG 27 OKTOBER 1992 Peter van Wood, nog steeds aanbeden in tweede vaderland Hij heeft moeite met het Nederlands en spreekt Italiaans met een Haags accent. Zijn manier van praten en gesticuleren verraden een lang verblijf in Napels. Klein van stuk, pretogen en een ondeu gende grijns, dat is Peter van Wood, ofwel Peter van Hou ten, 70 jaar geleden geboren in de Haagse Schilderswijk ('daarom weet ik zoveel van schilders') en al ruim vier decennia de lieveling van het Italiaanse publiek. Hij maakte 950 singles en 92 Ip's. Reisde de hele wereld over, maar boekte zijn grootste successen in Italië, waar hij in 1949 neerstreek en nog steeds woont. De ouderen ken nen hem van de enorme successen als 'Butta la chiave' (in Nederland uitgebracht als: 'Gooi me de sleutel'), waarvan een miljoen exemplaren verkocht werden. Alle Italianen kennen hem verder als gezaghebbend astro loog, niet weg te denken van de radio en de televisie. Een gesprek met een verbluffend gelukkige en optimistische Nederlandse Italiaan. ren we natuurlijk door het dolle. We hadden een enorme sik ge kregen van het binnenzitten en nu opeens was het feest, een paradijs en wat was mooier dan op zo'n moment muziek te ma ken?" „We speelden met het Van Woodkwartet in Nederland en traden op voor de radio, maar we wilden eruit; een wereldreis maken dat vond je roman tisch toen. We zijn in Denemar ken en Luxemburg begonnen, toen naar Frankfurt, waar we hebben gespeeld op de Ameri can Forces Network, een be roemde zender die ook al in de oorlog jazz uitzond. Daarna in Parijs op straat, waar in die tijd een fantastische sfeer heerste en in Le Mans. Hier kregen we ons eerste contract. Apetrots natuurlijk en al die Franse meis jes, dat kon niet stuk." Van Wood glundert als hij denkt aan die tijd. Na Le Mans toog het kwartet naar Barcelona „waar we echt veel gingen verdienen" vervolgens naar Madrid en via alle grote Noord- afrikaanse steden kwam hij in Italië terecht. „Stomtoevallig ei genlijk. We zaten in Tunesië toen de andere drie te kennen gaven naar Nederland terug te willen. We hebben de auto ver kocht, het geld verdeeld en ik ben gaan spelen in een jazzor kest dat onder leiding stond van een Italiaan. Toen ik op de Ra dio Roma een orkest hoorde spelen, dat was in 1949, dacht ik: daar moet ik heen. Via Paler mo en Napels (waar ik meteen van mijn koffers werd verlost) kwam ik in Rome." Muziek en astrologie lopen als een rode draad door het leven van Van Wood. „Ik ben met bei de op 13-jarige leeftijd begon nen. Ik zat altijd te lezen of te pielen op mijn gitaar. De oorlog heeft een cruciale rol gespeeld. Ik schreef me in bij het Haags conservatorium om Kultur- wichtigte worden en zo tewerk stelling in Duitsland te ontlo pen. 's Avonds speelden we, of beter swing, met een kwartet, het eerste Van Wood-orkest. Iets dat de Duitsers natuurlijk haatten; Amerikaanse jazz mocht niet en daar kwamen we achter toen we allemaal bij een razzia werden opgepakt. Ik be landde met mijn zwager in een concentratiekamp in Amers foort." Van Wood is optimist in hart en nieren, die overal de positie ve kant van inziet ('komt door de invloeden van Mercurius en Jupiter'). Zo ook in Amersfoort: „Het was er eigenlijk helemaal niet zo slecht. Je deed de dingen waarvan ze altijd thuis wilden dat je ze deed: vroeg opstaan en hard werken. Natuurlijk, met een kaal hoofd rondlopen en slapen op een zak met hooi, was niet ideaal, maar het was best uit te houden." In vrouwenkleren „Op een dag zijn we ontsnapt en op eigenlijk een hele stom me manier. We liepen in een lange rij en toen de bewaker niet oplette, zijn we over een greppel gesprongen en naar de boeren gerend die aan het hooi en waren. Zij drukten ons een pet op onze kop en we hebben gedaan alsof we daar aan het werk waren. Niemand heeft iets gemerkt. Later zijn we in vrou wenkleren en met shawls om ons hoofd teruggefietst naar Den Haag, waar mijn vader ons opsloot in de kelder. Tot het einde van de oorlog hebben we ondergedoken gezeten, eerst thuis en later in een pension in Delft." „In die periode heb ik alles gelezen wat ik kon krijgen over astrologie. Mijn gitaar had ik met watten 'stil' gemaakt zodat ik kon oefenen. Je had verder niets te doen, dus ik zat de hele dag met die gitaar in mijn han den. Mijn techniek is daardoor wel met sprongen vooruitge gaan; de oorlog was in zekere zin de basis voor mijn succes. Toen de bevrijding kwam, wa- Accent „Italië, dat was het, ik voelde dat. Ik zong Amerikaanse lied jes, maar ook Frans en Spaans repertoir en het ging erin als koek. Ik kreeg contracten bij be roemde clubs, en werd bena derd door een Napolitaanse im presario die helemaal in de ban was van mijn gitaar en de ma nier waarop ik met pedalen het volume regelde. In Napels vormde ik een nieuw Van Woodorkest en nam veel Napo litaanse liedjes op in mijn re pertoir. Ik ontdeed ze van het al te pathetische en voorzag ze van een jazzy ritme. Mijn bui tenlandse accent deed wonde ren; het publiek ging uit zijn bol". Een Italiaanse krant schreef: 'Met de muziek van Van Wood is het onmogelijk niet te dansen'. Het grote succes was daar. Optredens in grote theaters, in Napels, het mondaine Capri, maar ook in Milaan en andere grote steden. Van Wood stoom de op en won belangrijke Itali aanse muziekprijzen, zoals het Gouden Masker. De vrouwen lagen aan zijn voeten: de actrice Anna Magnani was een fan en zocht hem elke avond op. Van Wood maakt er geen geheim van met volle teugen van het le ven te hebben genoten. Over vrouwen praat hij openhartig, maar alleen als zijn vierde vrouw, de charmante Laura, met wie hij nu al weer 15 jaar getrouwd is, uit de buurt is. „Ik ben een maagd met as cendant kreeft. Dat heeft mijn verzamelwoede veroorzaakt; ik verzamelde alles, postzegels, as trologische boeken en ook vrou wen, kan je zeggen. Maar wat wil je; je had succes, iedereen vond je sympathiek..." De op merkelijkste vrouw in het leven van Van Wood, althans degene STRIPS BOLLEBOOM die hem de meeste publiciteit opleverde, was Guity Fatemeh Khatir, een nicht van de sjah van Perzië. Hij trouwde met haar in New York, een stad waar Van Wood ook enkele jaren suc cessen boekte. Het huwelijk hield zeven jaar stand. „Van Wood en zijn prinses", grinnikt hij nu, „Dat was natuurlijk meesterlijk. In Nederland waren alle ogen op haar gericht." Knipsels uit de Nederlands pers bevestigen dit. Als Van Wood in 1952 in Nederland te rugkeert, gaat iedereen voor de Perzische prinses door de knie- en. Maar niet alleen voor haar. Het is in Nederland doorge drongen dat Van Wood in enke le jaren tijd in Italië een popula riteit heeft opgebouwd die te vergelijken is met die van Frank Sinatra in Amerika. Zijn liedje 'Het torentje van Pisa', werd echter ook in Nederland een grote hit. Niet minder dan 600.000 exemplaren werden er van verkocht. Van Houten kwam als een triomfator terug: beroemd, rijk en een prinses aan de arm. „Het waren prach tige tijden", zegt Van Wood. De VARA en de AVRO vochten om me. De zaak werd opgelost door bij alle twee te spelen." Maar in de jaren zestig keerde het tij. „De muziek veranderde en ik had privéproblemen. Mijn huwelijk met een Italiaanse ad vocate, die mij miljoenen lichter had gemaakt, liep op de klip pen. Ik speelde een paar jaar op cruise-schepen en werkte met hernieuwde energie aan de as trologie. Ik schreef boeken, werkte voor talloze bladen en natuurlijk de staatsomroep RAI. Tot op de dag van vandaag heb ik er mijn rubrieken. Politici en tv-sterren zijn goede klanten. Ik voorspelde een paar maanden voor zijn uitverkiezing dat Scalfaro president van Italië zou worden. Hij heeft me nog een aardige telegram gestuurd." Muziek is nog steeds Van Woods grote liefde, maar hij doet het nu rustig aan. „Ik schrijf nog wel liedjes en treed op als ze me het vragen. On langs heb ik gezongen in een groot theater in Venetië, maar ik trek niet meer van stad naar stad. Vroeger ging je met een gi taar op stap, nu moet je vijf vrachtwagens afhuren, dat is me allemaal een beetje te gek geworden. Morgen zing ik bij de Nederlandse ambassadeur, die een grote fan van me is, een aardige man en bovendien woont hij hier aan de over kant." De rode rozen staan nog op tafel. „Heb ik gekregen bij de presentatie van de cd", vertelt Adriaantje. „Ze houdt zo van bloemen", licht Jantje Koop- mans toe. Zesenveertig jaar ge trouwd, zeven kinderen en een nog groter aantal kleinkinderen. Jantje houdt nog steeds van zijn Adriaantje. Later in het gesprek zal hij de accordeon pakken en voor haar speciaal de Neder landse versie van 'J'attendrai' zingen, 'K Wacht op jou. Maar optreden doet Jantje Koopmans (eigenlijk Jan van Eersel) niet meer. „Ik heb er nu echt een streep onder gezet. Ik krijg natuurlijk weer aanbiedin gen, nu de cd uit is. Van de week belde iemand me met de vraag of ik voor een zaal van 25.000 mensen wilde optreden. Ik kon er best veul geld voor krijgen. Maar ik heb gezegd: als ik bij jou kom, voel ik me ver plicht om ook naar de anderen te gaan. Dat kan ik niet meer opbrengen. Het is zoals ik het in een van mijn liedjes zing: als ik me geef, geef ik me helemaal en ik ben altijd nogal springerig op het toneel. Het kost me, nu op m'n 68ste te veel energie. Bo vendien wil ik niet dat de kinde ren in angst zitten als we zo laat nog op pad zijn." Eigenlijk had Jan al in 1988 besloten te stoppen met het ar tiestenvak. „Maar ik wilde nog graag een keer helemaal zelf een plaat maken, volgens mijn eigen inzichten. Niemand in het gezin wist daar iets van. Toen ontmoette ik Bert Schouten, die ook de arrangementen maakt voor onder anderen André van Duin en Benny Neyman. Ik heb hem mijn wensen kenbaar ge maakt en ik heb hem de liedjes laten zien die ik in het geheim had geschreven. Vervolgens zag een platenmaatschappij er brood in en nu is daar dus 'le vensvreugde en Zonneschijn.' Eenvoudig Levensliedjes. Het is het genre dat hij altijd heeft beoefend, vanaf het moment dat hij als veertienjarige jongen besloot artiest te worden. „Ik vind de onderwerpen dichtbij huis. In het begin, toen ik op bruiloften en partijen optrad, maakte ik de meeste liedjes naar aanleiding van de levensloop van de bruidsparen of de jubilarissen. Later hebben de teksten zich verdiept. Het is zoals Bert Schouten tegen me zei: 'Ieder lied vertelt een verhaaltje'. Het zijn de waarden in het leven zoals ik ze ervaar. We zijn een voudige mensen, maar we pro beren bewust te leven. Ik pro beer van alle mensen te hou den, het goede in mensen te zien. Daarom kan ik ook niet te gen mensen die kwaadspreken. Dat vind ik: Niet Lief. Ik zeg dat ook rustig, hoor. Dan zeg ik: „Ik hou wel van je, maar als je zulke nare dingen over anderen ver telt, vind ik dat niet lief. Ik zeg dat zelfs tegen klanten in de zaak." 'De zaak' is een aanzienlijk meubelbedrijf dat Jan en Adri aantje naast de artiestencarrière hebben opgebouwd in Waspik, het Brabantse dorp waar ze hun hele leven hebben gewoond. Nu wordt de zaak gerund door drie van de zeven kinderen Van Eer sel. „We hebben altijd hard ge werkt", zegt Adriaantje. Zo hard dat Jan op z'n 38ste overspan nen raakte. Jan: „Wat wil je. Het Jantje Koopmans: „Ik probeer van alle mensen te houden." foto»qpd was vaak optreden tot diep in de nacht en de volgende dag ging ik weer de baan op met m'n textielhandel. Maar ik vond dat ik dat moest doen. We had den een groot gezin, er moest brood op de plank komen." En optreden, dat wilde Jantje er per se bij blijven doen. „Het is die hunkering. Als kind had ik al ontdekt: mensen klappen als ze het mooi vinden wat je doet. Als je dat eenmaal hebt meegemaakt.. Daar komt bij dat ik er min of meer mee ben opgegroeid. Ik werd al als jochie gevraagd om te komen optreden. Ik kom uit een muzi kaal gezin. Mijn vader speelde zo'n twee-rijerke, weet je niet, zo'n trekharmonica. Hij was muzikaal, maar het was geen vetpot. Hij werkte in de bouw. Vijftig jaar heeft hij voor een en dezelfde baas gewerkt. Maar ik hoorde wel van z'n vrienden dat hij op de stelling iedereen aan het lachen maakte." „Maar de mensen waren arm. Sinterklaas was bij ons niet veel, hoor. Wat Toon Hermans daar over vertelt kan zo op ons gezin worden toegepast. Maar voor muziek was wel aandacht. Met Sinterklaas kregen alle vier zo nen een mondharmonika. De twee meisjes niet, nee, vrouwen mochten geen muziek maken. En toch denk ik dat ik toch ook muzikaal gevoel van ons moe der heb geërfd. Ze kon zo mooi zingen. Ze vond het ook wel mooi dat ik de mensen zo aan het lachen kon maken. Als de mensen kwamen vragen: 'Jans- ke, mag die jongen van jou bij ons op de bruiloft komen zin gen?' vond ze het altijd goed. Van haar heb ik ook de naam overgenomen. Ze heette Janske Koopmans. Als 'Jantje van Jans ke Koopmans' had ik al gauw enige naam gemaakt. Toen heb ik het maar zo gelaten." Interesse Even de draad weer oppakken in de jaren zestig toen Jan uit eindelijk overspannen raakte. „Dat ben ik een hele tijd tijd ge weest. Maar gaandeweg ben ik toen toch weer gaan optreden. Pro deo. Voor allerlei liefdadige instellingen. Dat heb ik jaren gedaan. Samen met de kinde ren, die interesse bleken te heb ben in muziek en die een band hadden gevormd. Zo toerden we het hele land door, met Adri aantje als chauffeur. Maar op het laatst hebben we besloten: 'Het wordt te gek. Het kost ons zo veel tijd. We verzorgden avondvullende optredens, alle maal voor niets. Dat deden we graag, maar we kwamen niet meer uit de kosten, er moest zelfs veel geld bij." „Op dat moment, dat was in 1980, werd ik benaderd door Fred Rootveld. Hij vroeg me of een aantal Brabantse conféren ces op de plaat wilde opnemen. Dat heb ik gedaan en die platen zijn goed verkocht. Toen heb ik gezegd dat ik graag ook eens op de televisie wilde. Dat werd ge regeld en voor die gelegenheid heb ik het liedje 'Rode Rozen' geschreven. Laat dat nu een gouden plaat worden. Had ik op m'n 61ste mijn eerste gouden plaat. Nog zie ik dat als de be kroning van m'n werk als ar tiest, want artiest: dat ben ik in de eerste plaats." En dan haalt hij een briefje tevoorschijn: 'Pa, bedankt voor al die mooie teksten, uw eigen levenservaring aan ons gege ven.' „Dat kreeg ik onlangs van Anita, onze jongste dochter. Weet je, toen ik dat las... en nog... tranen in m'n ogen." Pleidooi hoofdredacteur NOS-Journaal Wij zijn de dupe van verslaggevers van bijvoor beeld ziekenomroepen, die ons en de politie voor de voeten lopen", aldus Van der Wulp. In het memo, dat aan alle medewerkers van het Journaal is gestuurd, wordt een pleidooi gehou den om in noodgevallen één net vrij te maken voor nieuwsuitzendingen. „Tijdens de Bijlmer ramp leverden we extra bulletins op alle drie de netten; de kijker zapte zich een ongeluk om weer een extra journaal te vinden: blijkens de kijkcijfers ver(drie)dubbelde het aantal kijkers zich steeds als er weer een journaal begon", schrijft Van der Wulp. Uit de evaluatiebespreking blijkt ook dat de NOS bij een volgende ramp zo vroeg mogelijk zal 'inbreken' voor een eerste mededeling. Ook moet bij benadering worden aangegeven wanneer de volgende informatie te verwachten is, aldus de memo. Van der Wulp ziet voor de presentator een veel improviserender rol weggelegd. „Alles mag veel ruwer de uitzending in. Het improviseren mag in de uitzending nadrukkelijk tot uitdrukking komen", aldus Van der Wulp. „Het hoeven niet allemaal 'gelikte' verslagen te zijn." HILVERSUM GPD Veronica zendt zaterdagavond in de eerste afleve ring van 'Count down Late' een interview uit met Madonna. In dit gesprek, dat 40 minuten duurt, zal de popster uit gebreid ingaan op haar onlangs ge lanceerde (foto- )boek 'Sex'. Ver der is er een inter view te zien met de band Toto en live-opnamen van de band Status Quo. (Zaterdag avond op Neder land 2, om 23.25 uur) Er moet onderzoek worden gedaan of het NOS- Journaal als eerste nieuwsrubriek van de nationa le omroep op enige wijze onderdeel kan zijn van nationale rampenplannen, zoals regionale om- roepen dat kennen. Dat staat in een interne NOS- BOES memo die is geschreven naar aanleiding van de ramp met het Israëlische vrachtvliegtuig in de Bijlmer. „De afgelopen week is er binnen de redactie van het NOS-Journaal op verschillende niveaus gediscussieerd over de vraag hoe er moet worden gehandeld bij een volgende ramp, teneinde het over één kam scheren van onze mensen met re porters van de ziekenomroep te voorkomen. Een snelle en goede verslaggeving van rampen in de journaals is in het belang van de rampenbestrij ding", aldus de tekst van het memo van journaal hoofdredacteur Gerard van der Wulp. Volgens hem is de NOS in geval van calamiteiten de be langrijkste nieuwsinstantie. „Er is een verschil tussen de Ziekenomroep-Noord en het NOS- Journaal. Naar ons kijken vijf miljoen mensen. Peter van Wood: „Mijn leven heeft volledig in het teken gestaan van de muziek i FOTO'S CPD en ARCHIEF Jantje Koopmans: in levensliedjes WASPIK GPD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10