Delors krijgt zware kritiek Buitenland VS VERKIEZINGEN Paniek in hoogste Russische politieke regionen Centraalafrika staakt verkiezingen na sabotage Amerikaanse kiezers stappen over van Clinton naar Perot Europese jeugd tegen racisme Rabin: Geen volledige terugtrekking Golan Gevallenen El-Alamein herdacht 'Volksbedrog' velt Landsbergis MAANDAG 26 OKTOBER 1992 5 Komeet verwoest Aarde in 2116 sydney» Het einde der tijden is nabij, en wel op 14 augustus 2116, zo meent de Australische astronoom Duncan Steel. Vol gens hem botst de komeet Swift-Tuttle dan met Aarde met een kracht van meer dan een miljoen atoombommen. Steel meent dat na de inslag van de komeet, een zeker vijf kilometer grote steen en ijsklomp, het grootste deel van het leven op Aarde is verdwenen. ,,Het zou een kracht hebben van 20 miljoen mega ton, ofte wel 1,6 miljoen maal de bom op Hiroshima", aldus de sterrenkijker. Ambtenaren Singapore leren zingen Singapore» Hoge ambtenaren in Singapore haasten ach om zangles te nemen zodat ze een deuntje kunnen zingen voor het geval hen dat gevraagd wordt op een dienstreis in het buiten land. Eind vorig jaar zei premier Goh dat de Singaporanen zou den moeten leren zingen om ze in het buitenland in sociaal op zicht meer zelfvertrouwen te geven. Sindsdien namen al drie honderd regeringsfunctionarissen deel aan de cursus „Als wordt ik gevraagd te zingen, kan ik dat". Tsjechen en Slowaken rond tafel praag» Tsjechische en Slowaakse politici zijn sinds gisteren in het Slowaakse Javorina begonnen een nieuwe ronde onderhan delingen over de toekomstige samenwerking na de opdeling van Tsjecho-Slowakije per 1 januari. De meeste problemen zal de kwestie van het staatsburgerschap opleveren. De Slowaakse re gering kiest voor een dubbel staatsburgerschap voor Slowaken die in Tsjechië wonen (en voor Tsjechen in Slowakije), maar de Tsjechische regering voelt er meer voor dat na de opdeling Tsjechen en Slowaken in eikaars land de status van buitenlander krijgen. Belgische vleeskeurders aan de slag brussel De zestien Belgische inspecteurs van de vleeskeurings dienst, die vorige week nog om ontslag vroegen, zijn vandaag weer aan het werk gegaan. De inspecteurs lieten vorig weekeinde in een „open brief aan de consument" weten uit hun functie ontheven te willen worden, omdat ze de bedreigingen door malafide boeren beu waren. De inspecteurs keuren het vlees in het bijzonder op het gebruik van (verboden) synthetische groeihormonen. Italiaanse brengt zevenling ter wereld rome» Een vrouw uit Napels is vrijdagavond in Rome bevallen van een zevenling, zo heeft de universiteitskliniek van het Heilig Hart in de Italiaanse hoofdstad zaterdag bekendgemaakt. Een van de zeven, Antonio, is kort na de geboorte overleden. Billy Graham trekt 120.000 mensen moskou De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft het af gelopen weekeinde bij drie bijeenkomsten in Moskou ruim 120.000 belangstellenden getrokken. De Russisch-Orthodoxe Kerk zich bezorgd afgevraagd of het optreden van Billy Graham tot een uittocht van orthodoxe gelovigen zou leiden. In een per soonlijke ontmoeting met patriarch Aleksej II heeft de evangelist het hoofd van die kerk ervan overtuigd dat hij bepaald niet van plan is orthodoxe gelovigen tot het protestantisme te bekeren. Protestmars Kashmir afgeblazen naili Een protestmars in Pakistan naar het Indiase deel van de deelstaat Kashmir is gisteren afgelast nadat bij botsingen tussen demonstranten en het leger zeker 28 gewonden vielen en arres taties zijn verricht. Dat hebben de leiders van de protestmars ge zegd die aansluiting eisen van het Indiase deel van Kashmir bij het Pakistaanse deel. De presidentsverkiezingen in de Centraalafrikaanse Republiek zijn gisteren in de hoofdstad Bangui op last van de regering stopgezet. Volgens de regering zou er sabotage zijn gepleegd. Behalve in Bangui werd ook in Parijs, waar duizenden Cen- traalafrikanen wonen, en in de westelijke stad Berberati het stemmen stopgezet. De verkie zingen elders gingen gewoon door. De oppositie eist volledig uitstel van de verkiezingen. Stembiljetten, stembussen, verkiezingslijsten en zelfs ver kiezingsfunctionarissen ontbra ken gisteren of waren zoek op diverse stembureaus. Van de zeven stemlokalen in Bangui functioneerden er slechts twee op normale wijze. Elders in het land stonden honderden woe- washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse Democraten begin nen nerveus te worden nu, tien dagen voorde presidentsverkiezingen, de voorsprong van Bill Clinton langzaam maar zeker begint af te kalven. Het verschil tussen Clinton en president Bush, dat een week geleden nog tus sen 15 en 20 procent lag, is volgens de laatste peilingen gezakt tot onder 10 procent. De belangrijkste 'schuldige' daaraan lijkt Ross Perot te zijn. De onafhanke lijke Texaanse miljardair is na de drie voor hem succesvolle tv-debatten met Bush en Clinton sterk in popula riteit gestegen. Zijn aanhang wordt nu geschat op 20 procent. Hij blijkt vooral stemmen weg te halen bij Clinton, want de aanhang van Bush blijft stabiel rond 32 procent. Clinton zou nog maar net 40 procent halen. Volgens de campagnestaf van Bush zijn de aanvallen van de presi dent op de geloofwaardigheid en de belastingplannen van Clinton succes vol. Maar zij geven toe dat Bush nau welijks direct wint van Clinton. Perot lijkt met zijn boodschap over het dras tisch terugdringen van het overheids tekort voor velen steeds aantrekkelij ker. Dat veel voormalige Clinton-aanhan- gers nu naar Perot overlopen, komt volgens deskundigen ook omdat men algemeen aanneemt dat Clinton toch wel gaat winnen. Zes op de tien kiezers geloven dat volgens opiniepeilingen. De opiniecijfers zeggen overigens niet alles. Het gaat er straks op 3 november om de meerderheid in de afzonderlijke staten te halen. Perot lijkt slechts in en kele staten een kans te maken, waar onder Texas en Florida. Clinton zou al zeker zijn van de winst in 23 staten, die hem zo'n 300 (de noodzakelijke meer derheid) van de 535 stemmen opleve ren in het college van kiesmannen, dat uiteindelijk de president aanwijst. Bush is slechts zeker van zeven staten en nog geen honderd kiesmannen. Ross Perot zou de Democraten in het traditioneel Republikeinse zuiden kun nen helpen door stemmen van George Bush weg te trekken, maar in de grote industriestaten van het midden-westen kan hij Clinton juist weer schaden. Maar in die staten is volgens de opinie peilers de voorsprong van Clinton weer zo groot, dat hij de concurrentie van Perot daar wel kan hebben. Perot, die in juli de race verliet terwijl hij toen op 30 procent stond, heeft vooral dankzij de tv-debatten ge scoord. Die gaven hem de aandacht, die hem tot dan had ontbroken omdat hij bijvoorbeeld geen nationale partij conventies kon houden, zoals de De mocraten en de Republikeinen. Perot heeft vooral de televisie gebruikt om zijn boodschap over te brengen. De afgelopen weken heeft hij al meer dan 35 miljoen dollar (60 miljoen gul den) uitgegeven aan gekochte tv-zend- tijd. Soms zijn het reclamespots van een uur (uitzendkosten meer dan één miljoen dollar), waarin Perot achter een bureau gezeten de economische problemen uitlegt en zijn oplossingen geeft. Dan weer is het een half uur du rend portret van zijn gezin of een le vensbeschrijving van hemzelf. Tot het afgelopen weekeinde had Perot nog niet echt campagne gevoerd. Zijn laatste publieke optreden stamde uit augustus, en was weinig gelukkig, om dat hij toen voor een gehoor van lei ders van zwarte organisaties opmer kingen maakte die als kwetsend wer den ervaren. Maar gisteren verscheen hij plotseling op twee publieke mani festaties van zijn beweging in Pennsyl vania en New Jersey. Perots campagneleiders geloven dat hun kandidaat wel degelijk een kans maakt, ook al heeft hij veel krediet ver loren door in juli uit de race te stap pen en er in oktober weer in terug te keren. Als Perot maar één staat wint, dan kan hij al een beslissende stem krijgen indien Bush noch Clinton er volgende week in slagen in het kies college een meerderheid te halen. Perot maakte gisteren van de gele genheid gebruik om uit te leggen waarom hij in juli uit de race was ge stapt. Hij zei van een Republikeinse vriend te hebben gehoord dat de Re publikeinen de trouwdag van zijn dochter Caroline wilden verstoren. Zij zouden een foto hebben vervalst om haar in verlegenheid te brengen. Ook zouden de Republikeinen van plan zijn geweest om de telefoon in zijn kantoor in Dallas af te luisteren. ..Ik kon niet toestaan dat de gelukkigste dag in het leven van mijn dochter in het water zou vallen door mensen die alles doen om te winnen". Later voegde Perot, die wel vaker samen zweringen tegen zich meent te ont waren, er overigens aan toe dat hij deze aantijgingen niet kon bewijzen. Fransman vertraagt beraad GATT Binnen de EG groeien de spanningen over het handels overleg met de VS, na beschuldigingen dat voorzitter Delors van de Europese Commissie het op een akkoordje zou hebben gegooid met presidentskandidaat Clinton om de onderhandelingen te vertragen. brussel peter de vries De Britse The Sunday Times maakte gisteren melding van zo'n geheime afspraak. Woord voerders van de Europese Com missie. het dagelijks bestuur van de EG, deden het bericht af als'fantasie'. De Fransman Delors, getipt als opvolger van president Mit terrand, staat al langer bloot aan kritiek dat hij zijn oren te veel zou laten hangen naar de Parijse bezwaren tegen een GATT-akkoord. Delors heeft eerder gezegd dat het 'pure las ter' is dat hij met aftreden zou dreigen om een doorbraak in het handelsoverleg tegen te houden. De Franse premier Bérégovoy herhaalde het afgelopen week einde niet te zullen zwichten de grote druk van andere EG-landen die voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen een GATT-akkoord willen. De Nederlandse minister Van den Broek liet gisteren diplomatiek doorschemeren dat ook Den Haag vindt dat Delors zich niet genoeg inspant, door hem op te roepen 'zijn verantwoordelijk heid te nemen en zich niet al te laten leiden door politieke ne venargumenten van de afzon derlijke lidstaten'. Volgens EG-diplomaten is er het afgelopen weekeinde tijdens ambtelijk overleg enige vooruit gang geboekt en is een handels akkoord met de VS binnen handbereik. Een mislukking van Amerikaans-Europese overleg zal hoogstwaarschijnlijk leiden tot handelsoorlogen. dende kiezers in de bloedver- zengende hitte te wachten voor lege klaslokalen en kantoren, die officieel dienst moesten doen als stemlokalen. Kiezers beklaagden zich erover dat er tweemaal zoveel stembiljetten waren waarop de naam van de huidige president, generaal An dre Kolingba, voorkwam dan die van zijn vier rivalen. De strijd om het president schap gaat voornamelijk tussen generaal Andre Kolingba en de voormalige president David Dacko. De drie andere kandida ten lijken geen kans te maken. De verkiezingen, de eerste in elf jaar, worden gezien als een be langrijke stap om afscheid te nemen van de erfenis van de vroegere keizer Jean Bedel Bo- kassa, die sinds 1987 in Bangui gevangen zit. Bokassa werd in 1981 door Kolingba afgezet. Chinezen zetten dissident Shen het land uit China heeft de dissident Shen Tong vrijgelaten en het land uit gezet. Shen keerde afgelopen maand na een ballingschap in de Verenigde Staten naar zijn vaderland terug. Hij was de eer ste uitgeweken leider van de in 1989 hard onderdrukte demo cratiseringsbeweging die die stap zette. Kort na zijn terugkeer werd hij echter gearresteerd, een lot dat ook twee andere in China ondergedoken leiders van de democratiseringsbeweging, Qi Dafang en Qian Liyun, trof. Re den voor Shens arrestatie was dat hij in China een afdeling van een Amerikaanse mensen- rechtorganisatie wilde opzetten. GPD-AFP-DPA-Rtr Soldaten Israël gedood bij aanslagen vredesoverleg in Washington is gepresenteerd, wordt echter niet duidelijk waar die veilige en erkende grenzen zich moeten bevinden. Zes Israëlische soldaten zijn gisteren om het leven gekomen bij twee aanslagen, in zuid-Li banon en op de Westelijke Jor- daanoever. De aanval in Liba non, waarbij vijf doden vielen, werd uitgevoerd door de pro- Iraanse Hezbollah. De aanslag in Hebron, op de Westoever, was vermoedelijk het werk van Ezedin al-Kassem, de gewapen de arm van de islamitische ver zetsbeweging Harnas. Premier Rabin zei dat Israël „met ijzeren vuist" zal terugslaan. Israël zal zich niet volledig te rugtrekken uit de bezette Go- lan-hoogte, ook niet als onder deel van een vredesregeling met Syrië. Dat heeft premier Yitzhak Rabin gisteren gezegd. De boodschap van Rabin was on der meer bedoeld voor bewo ners van de Golan die gisteren tegen een mogelijke teruggave van bezet gebied aan Syrië pro testeerden. Rabin verklaarde dat de Israe li's zich willen terugtrekken op een niveau dat veilige en erken de grenzen garandeert. In een werkdocument, dat aan Syri sche onderhandelaars op het moskou hans geleunse correspondent Ruslands waarnemend premier Jegor Gaidar acht het uitgesloten dat zijn kabi- .net, ondanks een stortvloed van conser vatieve kritiek, ingrijpend zal worden ge wijzigd. Gaidar zei gisteren, na een bij eenkomst met industriëlen in de Wolga- stad Togliatti, dat de Russische president Jeltsin zijn vertrouwen in de regering heeft uitgesproken. Dat was zaterdag ge beurd tijdens een vergadering met alle vice-premiers in het kabinet. Maar Gaidars geruststellende verklarin gen konden de sfeer van paniek in de hoogste politieke regionen niet verbloe men. Het Russische persbureau Tass meldde gisteravond dat vice-premier Poltoranin alle 'democratisch gezinde ministers' uit Gaidars Jcabinet in een re geringsvilla even buiten Moskou bijeen had geroepen. Onderwerp van gesprek zou zijn 'de voortzetting van de revolu tionaire hervormingen in Rusland'. Poltoranin en een vijftal andere minis ters zijn volgens minister van economi sche zaken Netsjajev, gisteren eveneens in Togliatti, het doelwit van vice-presi dent Roetskoj. Roetskoj, die een belang rijke rol speelt in de half-oppositionele beweging Burger Unie, zei vorige week dat zes tot acht ministers uit het kabinet moeten worden verwijderd. Gaidar ontkende gisteren tevens dat de Veiligheidsraad de dag ervoor in spoed zitting bijeen was gekomen. Volgens het persbureau Interfax, dat zich beriep op zeer goede bronnen, was dit wèl het ge val en zou daar zijn besloten om de se cretaris van de Raad, Joeri Skokov, tot premier te benoemen. De Veiligheids raad resorteert rechtstreeks onder presi dent Jeltsin en is alleen aan hem verant- woordingverschuldigd. De tegenstrijdige berichtgeving leidde ertoe dat nieuwslezer Joeri Rostov van de Russische televisie gisteravond de kijkers geruststellend wenste toe te spreken. Volgens Rostov waren er honderden te lefoontjes bij de tv binnengekomen van verontruste kijkers die een staatsgreep vreesden. „U kunt nog rustig over straat. Iedereen zegt dat de strijd om hervor mingen met discussies en niet met ge weld zal worden gevoerd", aldus Rostov. Gaidar en vier andere hervormers uit het kabinet kregen gisteren in Togliatti, de stad waar de Lada wordt geproduceerd, de nodige kritiek van de daar verzamelde industriëlen. Zo stelde Vladimir Kadan- nikov, directeur van de Wolga-autofa- briek, dat de regering het bedrijfsleven met te hoge belastingen plunderde en geen oog heeft voor de sociale politiek. Niettemin werd, afgaande op de verkla ringen die na afloop werden afgelegd, een compromis bereikt. De industriëlen zullen een Raad vormen, die regelmatig overleg pleegt met de regering. Het kabi net zal op haar beurt de aanbevelingen van de industriëlen zeer serieus nemen. De ontmoeting in Togliatti wordt be schouwd als een poging van Gaidar om een wig te drijven in de achterban van de belangrijkste critici van het kabinet, Roetskoj en de voorzitter van de Bond van Industriëlen, Arkadi Volski. Er waren de laatste tijd al aanwijzingen van onenigheid in de gelederen, vooral omdat de parlementaire fractie van de Burger Unie wordt geleid door de con servatief Gecht, een voormalig commu nist die een dubieuze rol speelde tijdens de staatsgreep vorig jaar. Volgens vice-premier Sjochin, een van de hervormers, wil de redering nu direct met de bedrijfsdirecteuren praten en niet 'via tussenpersonen als Volski en Gecht'. Sjochin zei ook, dat Jeltsin moet proberen het conservatieve Congres van Volksafgevaardigden buiten gevecht te stellen. Dit hoogste wetgevende orgaan, een soort super-parlement in Sovjet-stijl, komt 1 december bijeen. De conserva tieven zullen daar het aftreden van Jelt sin en de regering eisen. Het gevaar voor het kabinet-Gaidar en Jeltsin schuilt in een mogelijke samen werking tussen de Burger Unie en de ex treem-nationalistische en communisti sche conservatieven in het parlement. Samen hebben zij een ruime meerder heid. Inmiddels heeft de ultra-rechtse opposi tie zich verenigd in een Front van Natio nale Redding. Het oprichtingscongres van dit Front bracht zaterdag in Moskou ruim duizend mensen bijeen. Commu nisten en regelrechte fascisten riepen daar dat Jeltsin van het politieke toneel moet worden gevaagd. Zwarthemden van het Russisch Nationale Legioen be waarden er de orde, terwijl de fervente communisten, die ooit prat gingen op hun anti-fascistische heldendaden, spre kers toejuichten die verklaarden dat Rus land werd uitverkocht aan 'joodse hor den'. Anti-semitische lectuur ging er grif van de hand. Een communistische de monstratie bracht in het centrum van Moskou echter nauwelijks duizend men sen op de been. lil f I a El-Alamein Oorlogsveteranen hebben gisteren in de aanwezigheid van de premiers van Grot-Brittan- nië, Frankrijk en Griekenland de gevallenen in de slag om El-Alamein in Egypte herdacht die vijftig jaar geleden werd gestreden. De hoofdplechtigheid werd gehouden voor het Duitse gedenkteken, een fort op een heuvel aan de Middellandse zee. Sinds 1978 wordt de hoofdplechtigheid beurtelings bij de drie belangrijkste gedenktekens gehouden: die voor gevallenen uit Duitsland, Italië en het Britse Geme nebest (foto). De slag om El Alamein werd op 23 oktober 1942 onder volle maan gestreden tussen de strijdmacht van het Gemenebest en anderzijds de Duitse en Ita liaanse legers. Na tien dagen van felle strijd was de overwinning aan het Gemenebest maar tegen een hoge prijs: 72.500 soldaten waren gedood, gewond geraaid of gevangen genomen. foto reuter Oud-communisten winnen verkiezingen Litouwen President Vytautas Landsbergis heeft gisteren bij de eerste vrije verkiezingen in Litouwen na de onafhankelijkheid een zware nederlaag geleden. Volgens de eerste uitslagen behaalde Landsbergis' Onafhankelijk heidsbeweging Sajudis slechts 21,6 procent van de stemmen. Grote winnaar is de Litouwse Democratische Arbeiderspartij van oud-communisten, die 42,6 Erocent van de stemmen zou ebben gekregen. De oud-com munisten onder aanvoering van Algirdas Brazauskas lijken daar mee af te stevenen op een abso lute meerderheid in het 141 ze tels tellende parlement. Woordvoerders van Sajudis reageerden ontgoocheld op de uitslag. Minister Junkevicius (justitie) sprak van „volksbe drog" door zijn politieke tegen standers. Het sterke optreden van de oud-communisten werd onder streept door Brazauskas zelf, die in zijn eigen kiesdistrict zijn Sa- judis-tegenstander, de voorma lige premier Vagnorius, met ge mak versloeg. Waarnemers ver klaren de overwinning van de oud-communisten uit de onvre de onder de bevolking over de economische malaise in de Bal- tische staat. De verkiezingen werden ge markeerd door lauwheid en gemopper over de geleidelijke neergang van de Litouwse eco nomie voor de onafhanke lijkheid moet diep in de buidel worden getast. De verkiezingen werden eveneens begeleid door een scala aan nieuwe partijen. In totaal streden zeventien par tijen om de zetels in het parle ment, waar linkse partijen tot nu toe een gering overwicht hadden op de radicalen en na tionalisten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5