Kamer tegen verplichte vaccinatie Pendelaars vallen genadeloos door de mand bij Skepsis Binnenland Leider paspoortproject krijgt nieuwe functie Computercriminaliteit neemt een hoge vlucht Gevangen Nederlander Liberia vrij Kettingbotsing bij hagel «KNOV steunt plan 50-plussers Boeing gebruikt slecht materiaaV MAANDAG 26 OKTOBER 1992 3 Van den Broek: Meer hulp Joegoslavië Hilversum De Europese Gemeenschap moet meer doen aan de opvang van vluchtelingen in het voormalige Joegoslavië. Neder land zal daarvoor vandaag bij de Europese Commissie voorstel len doen, zo heeft minister Van den Broek van buitenlandse za ken gisteren gezegd. Hij wil meer opvangkampen in Kroatië en Bosnië en meer opvang van vluchtelingen in de EG-lidstaten. Van den Broek herhaalde dat ons land de grenzen voor de meest kwetsbare gevallen open moet houden. Haagse politie vangt 22 kilo heroïne den haag De politie heeft vannacht vijf verdachten in Den Haag en Simpelveld wegens heroïnesmokkel. In hun auto's en huizen vond de politie 22 kilo heroïne. De straatwaarde wordt geschat op meer dan een miljoen gulden. De 32-jarige hoofdverdachte werd aangehouden toen hij met zijn auto op weg was naar Rot terdam. In zijn wagen trof de politie 14 kilo heroïne aan. Drie verdachten werden aangehouden in een koffiehuis in Den Haag. Eén man werd in het Limburgse Simpelveld aangehouden. De politie sluit niet uit dat er meer arrestaties zullen volgen. r095hl6fl5'Politie meldt fraude aan verzekering' den haag D66-kamerlid Kohnstamm vermoedt dat politie agenten illegaal gegevens over verzekeringsfraude doorspelen aan verzekeringsmaatschappijen. Hij heeft vandaag schriftelijke vragen gesteld aan minister Hirsch Ballin van justitie. De Demo craat kan zich voorstellen dat ex-politiemensen die door verze keraars worden ingehuurd om fraude op te sporen, door hun voormalige collega's aan informatie worden geholpen. „Maar we hebben in en buiten de Kamer eindeloos gevochten om af te spreken welke informatie door de politie wordt geregistreerd en door anderen ter inzage wordt gelegd en welke niet. Het kan ab soluut niet dat de politie die regels overtreedt en illegaal infor matie verstrekt aan derden." Drugsrunners lopen tegen de lamp driebergen De politie heeft zaterdag op de A16 tussen de grens overgang Hazeldonk en Dordrecht gecontroleerd op 'runners'. Runners proberen bij de grens klanten te werven die drugs wil len kopen. Vanuit de auto worden bestuurders aangesproken en vervolgens begeleid naar nabij gelegen verkoopadressen. De po litie constateerde negen maal een overschrijding van de maxi mumsnelheid en vier maal dat er onvoldoende afstand werd ge houden. Ook bleken sommige runners geen rijbewijs te hebben en reden ze onnodig over de vluchtstrook. In totaal zijn 29 pro cessen-verbaal opgemaakt en konden drie personen mee naar het politiebureau. WD ziet tweede paspoortaffaire opdoemen den haag gpd De ambtenaar die de ontwikke ling van de identiteitskaart bin nen het ministerie van binnen landse zaken leidt, is op eigen verzoek teruggeplaatst naar een andere functie. De WD wil des ondanks opheldering van staatssecretaris van binnen landse zaken De Graaff-Nauta. WD-kamerlid Wiebenga zegt bezorgd te zijn over de gang van zaken. „Als in het heetst van de parlementaire discussie de ambtelijke kapitein op het schip zegt 'ik stap eruit', dan maak ik me daar zorgen over." De staatssecretaris ontkende giste ren dat de overplaatsing van ambtenaar Kruimel iets te ma ken heeft met het gekrakeel rond de identiteitsbewijzen. „Dat is absoluut niet het geval. De heer Kruimel heeft gevraagd terug te mogen naar zaken die hem wat beter liggen." De Graaff-Nauta vindt het zelfs een hele goede zaak „wan neer iemand zelf zegt: dit werk ligt me toch minder goed, ik voel me meer thuis bij studie- en inhoudelijke onderwerpen." Het ministerie overweegt overi gens hoewel Kruimel al tijde lijk is vervangen een deskun dige van buiten aan te trekken voor het reisdocument. Voor Wiebenga begint de zaak steeds meer de proporties aan te nemen van een tweede paspoortaffaire. De ontwikke- Bedrijven zeifin actie tegen 'hackers' den haag gpd De politie heeft het aantal zaken dat met computercriminaliteit heeft te maken in de eerste drie kwartalen van dit jaar zien ver dubbelen. Vooral hacking (in breken in computers), software piraterij en virusbesmetting maken een sterke groei door. Volgens hoofdinspecteur Mantel van de Haagse gemeen tepolitie zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 67 geval len van computercriminaliteit en aanverwante zaken behan deld door het speciale compu terteam voor Zuid-Holland en Zeeland. Dat is twee keer zoveel als in dezelfde periode van vorig jaar. Uit contacten met de ge specialiseerde bureaus elders in Nederland blijkt eenzelfde toe name, zo zei Mantel voor de AVRO-microfoon. De politieman merkt dat het bedrijfsleven en de grote soft wareproducenten in toenemen de mate een beroep doen op de computerteams om bedrijven uit te schakelen die grof geld verdienen met het bedrijfsmatig illegaal kopiëren en verhande len van software. Naast het Haagse bureau maken ook de teams in Amsterdam en Nijme gen daar melding van, zegt hij. Om de sterke groei het hoofd te bieden, komen er op afzien bare termijn ook twee landelijke teams bij. Overigens bieden de gespecialiseerde bureaus ook ondersteuning bij grote projec ten (huursubsidiefraude, vis- fraude) door bewijsmateriaal uit computerbestanden te lichten. De armslag van de computer teams wordt binnenkort nog wat ruimer, als de Eerste Kamer binnenkort het wetsontwerp computercriminaliteit goed keurt. In deze wet, die de Twee de Kamer al is gepasseerd, zijn zaken als hacking en besmet ting met en verspreiding van vi russen daadwerkelijk strafbaar gesteld. Met de huidige wetge ving moet de politie vaak al haar creativiteit en vernuft aan wenden om strafzaken tegen overtreders rond te krijgen. Een ruime kamermeerderheid is tegen een verplichte po- lioprik. Premier Lubbers zei vrijdag dat het kabinet 'vraagtekens' plaatst bij de vrijheid van mensen om zich niet tegen de ziekte te laten vaccineren. Maar zowel CDA en WD als de kleinere christelijke partijen willen niets van zo'n inentingsplicht weten. den haag gpd CDA'er Laning vindt een inen tingsplicht te diep ingrijpen in het gezin en stelt dat het om een selectieve ingreep zou gaan. „Ouders die door roken of drugsgebruik de gezondheid van hun kinderen schaden, worden toch ook niet door de overheid verplicht hun gedrag te veranderen." De kleine chris telijke fracties vinden dat de ei gen verantwoordelijkheid moet worden gerespecteerd van ou ders die vanwege hun geloofs overtuiging tegen inenten zijn. WD'er Kamp meent dat er geen argumenten zijn die een vaccinatieplicht rechtvaardigen. Volgens de wet mag het kabinet inenting verplicht stellen als de volksgezondheid in gevaar is, maar volgens Kamp beperkt de epidemie zich tot de kleine groep mensen die bewust het risico van polio wil nemen. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid vroeg zich gis teren in het tv-programma Het Capitool af of er niet een zekere dwang moet worden uitgeoe fend op principiële tegenstan ders van vaccinatie, „nu er steeds meer kinderen in aanra king komen met het poliovirus. De kinderen lopen het risico le venslang ongelukkig te zijn", al dus Simons. Hij voegde er ove rigens aan toe nog niet toe te zijn aan een verplichting. Zijn partijgenote en kamerlid Netelenbos staat positief tegen over een zogenoemde indirecte verplichting, waarbij kinderen niet tot school worden toegela ten als ze niet zijn ingeënt. Hoogleraar gezondheidsrecht Roscam Abbing zei dit weekein de dat in Nederland de vrijwilli ge inenting op dit moment uit stekend werkt. Het invoeren van een verplichting zou bij een aantal mensen van deze groep juist averechts kunnen uitwer ken. •ensctiappelqkc Persdiens Amersfoort Tijdens de 'viering' van vijfjaar steunpunten voor studiefinanciering heeft minister Ritzen van onderwijs zaterdag een nieuw, computergestuurd telefoonsysteem in werking gesteld. Dat moet zor gen voor een betere bereikbaarheid van de steunpunten. Als de student een steunpunt belt waarvan de lijn is bezet, wordt hij straks automatisch doorverbonden naar een steunpunt dat zijn telefoontje wel kan beantwoorden. Nu is het nog zo dat in drukke tijden de klanten, meest studenten, in 40 procent van de gevallen in gesprek krijgen. Overigens noemde Ritzen de invoering van de studiefinanciering 18+ in 1986 een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de onderwijswetgeving, omdat te weinig aandacht is besteed aan de uitvoering van de wet. foto anp paul stolk MONROVIA FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Nederlandse VN-functiona- ris Richard Snellen en drie Libe riaanse medewerkers zijn zon dag vrijgelaten door het Natio naal Patriottisch Front van Li beria (NPFL) van Charles Tay lor. Het viertal was eind vorige week gevangen genomen op beschuldiging van het verstrek ken van tactische informatie aan het Westafrikaanse vredes- leger Ecomog, met wie Taylor op voet van oorlog verkeert. Snellen en zijn collega's keer den zondag terug op het VN- kantoor in Gbamga, de noorde lijke stad waar ook Taylor zijn hoofdkwartier heeft. Ze ver klaarden goed te zijn behan deld. Taylur verklaarde zondag de tien dagen geleden begonnen oorlog tegen het Westafrikaanse vredesleger Ecomog te zullen voortzetten „om Liberia te red den en vrede en democratie in het land te kunnen bewerkstelli gen". Hij wil eerst de aan de kust gelegen hoofdstad Monro via innemen. Vervolgens zou den op korte termijn verkiezin gen moeten worden uitgeschre ven om in Liberia „een echtye democratie te vestigen". De NPFL-leider beschuldigde Eco mog er opnieuw van niet neu traal te zijn. De recente gevechten in Libe ria hebben reeds meer dan hon derdduizend mensen uit hun huizen verdreven terwijl tiental len burgers zijn gedood of ver wondingen hebben opgelopen. aKHNMr"* ling van een fraudebestendig paspoort leidde indertijd tot he opstappen van CDA-staatsse- cretaris Van der Linden en WD-minister Van Eekelen. Na de paspoortaffaire nam het mi nisterie van binnenlandse za ken het maken van een pas poort en een Europese reiskaart die ook kan dienen als natio naal identiteitsbewijs over. Ondertussen heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) een eigen kaart ont wikkeld, die begin volgend jaar verkrijgbaar is. Die kaart zou ook kunnen dienen als natio naal legitimatiebewijs en Eu ropese reiskaart. Binnenlandse Zaken gaat desondanks zelf ver der met de ontwikkeling van zijn kaarten. Afgelopen maand werd bedrijven gevraagd zich in te schrijven voor de produktie van de kaart en het paspoort. De Tweede Kamer vroeg De Graaff-Nauta vorige week om opheldering, want het nut van twee verschillende kaarten voor hetzelfde doel ontgaat de frac ties een beetje. Wiebenga dreig de toen met een motie om de aanbesteding te stoppen. Maar het kabinet zet gewoon door, mede omdat anders wellicht schadeclaims dreigen van druk kerijen als Joh. Enschedé en de SDU (de voormalige staatsdruk kerij), die het nodige voorwerk hebben verricht voor een nieuw paspoort. Kamminga: Zo sitel mogelijk centraal akkoord den haag gpd De kleinere en middelgrote ondernemers, vere nigd in het KNOV, steunen het plan van de vak centrale FNV om 50-plussers vier dagen te laten werken. KNOV-voorzitter Kamminga vindt het initiatief 'sympathiek klinken', maar wil het wel met de nodige soepelheid toepassen. „Het moet geen wet van Meden en Perzen zijn." VNO-voor- zitter Rinnooy Kan wees het FNV-plan direct al in felle bewoordingen van de hand. Kamminga prees dit weekeinde de voordelen. „Laten we eerlijk zijn en vaststellen dat heel veel mensen die wat ouder zijn, vaak minder intensief en minder hard willen werken, met inlevering van salaris." Voor het midden- en kleinbedrijf biedt deze mogelijkheid het perspectief om jongeren aan te nemen. Het KNOV wil echter niet dat alle vijftig-plus sers vier dagen gaan werken. „Er zijn ook veel ou deren die graag en goed vijf dagen in de week werken en willen blijven werken. Dan moet je het wat mij betreft het ook mogelijk maken dat zij tot hun 65ste of 67ste vijf dagen blijven werken." Kamminga wil het vijftig-plus-plan niet koppe len aan het centraal overleg tussen werkgevers, werknemers en de regering. Als het aan hem ligt, kan er volgende maand al een centraal akkoord komen, gericht op het scheppen van extra banen via loonmatiging. Het KNOV vindt dat het pad naar een centraal akkoord is geëffend, nu onder nemers en vakbeweging het in de Sociaal Econo mische Raad eens zijn geworden over loonmati ging, het scheppen van banen en lagere belastin gen en sociale premies. Hij vindt wel dat nu ook het kabinet boter bij de vis moet doen en wees daarbij op de medede ling van minister De Vries van sociale zaken vori ge week dat hij geen mogelijkheden zag voor ex tra lasteverlaging voor het bedrijfsleven. „Toen heb ik wel even met mijn ogen moeten knippe ren. Wij hebben al concessies gedaan, dat heeft pijn gedaan. Nu is de minister aan zet. Het kabi net moet keuzes maken." Technisch analist doet boekje open uit wroeging Hendrik ido ambacht» Zeventien personenauto's waren zaterdagmiddag betrokken bij een kettingbotsing op de A16 bij Hendrik Ido Ambacht. Door hagel werd het wegdek plotseling glad, waarmee niet iedere automo bilist voldoende rekening hield. Twee mensen raakten gewond, van wie één ernstig. Daarnaast was er aan zienlijke blikschade. foto anp paul stolk den haag gpd De KLM en de Rijksluchtvaart dienst (RLD) zien geen enkele reden om Boeing-vliegtuigen aan een extra controle te onder werpen na beschuldigingen van een werknemer van de vlieg tuigbouwer dat bij de fabricage vaak ondeugdelijk materiaal wordt gebruikt. De RLD zal Boeing wel opheldering vragen over de uitlatingen van de werk- Volgens KLM-woordvoerder Offerman is er geen enkele aan leiding om aan de integriteit van de vliegtuigbouwer te twij felen. „Een eigen technisch me- dewerker is permanent gesta tioneerd bij Boeing om de bouw van voor de KLM bestemde vliegtuigen te controleren". Richard Father, technisch analist bij Boeing, zei dit week einde dat Boeing nogal eens on deugdelijk materiaal gebruikt. Dat is volgens hem onder meer de oorzaak van het neerstorten van een Boeing 767 van Lauda Air in Thailand in 1989. De Boeing-medewerker denkt dat ook de ramp met het El Al- vrachtvliegtuig in de Bijlmer meer te wijten is aan een on deugdelijk onderdeel. Volgens Father leidt de moor dende concurrentie tussen Boeing en concerns als McDon nell Douglas tot pogingen om tijd te winnen door materieel te gebruiken dat niet is goedge keurd. Als de juiste onderdelen niet beschikbaar zijn, wordt materiaal gebruikt dat niet aan de technische specificaties vol doet. „Ik weet dat we illegale onderdelen inbouwen in veel vliegtuigen. Ook in de 747 van El Al". De Amerikaan zei naar Ne derland te zijn gekomen voor een actie tegen deze praktijken. „Ik kon niet meer met mezelf leven na het ongeluk met de Boeing van Lauda Air. Ik heb het idee dat de dingen anders waren gelopen als ik eerder mijn mond open had gedaan." Volgens Boeing is Father mo menteel met ziekteverlof op verzoek van zijn psychiater. Een woordvoerder wilde echter niet inhoudelijk op de beschuldigin gen ingaan. Alsof om het verhaal van Father te bevestigen heeft een Boeing 747-100 passagiersvlieg tuig van El Al zaterdagavond een voorzorgslanding' gemaakt op Schiphol. Aanleiding daar voor was een oplichtend alarm- lampje in de cockpit dat waar schuwt voor brand in de hulp straalmotor in de staart, die zorgt voor de energievoorzie ning van het vliegtuig als het op de grond staat. Het was overi gens loos alarm: het lampje werkte vermoedelijk niet goed. utrecht» jos goos De oudere mevrouw uit Arnhem houdt in op perste concentratie haar halfedelsteen aan een kettinkje boven de zes doosjes: doet-ie-'t of doet-ie-'t-niet? In een ervan bevindt zich haar oorbel, en die moet ze met haar pendel feilloos weten aan te wijzen. Tien keer krijgt ze de doos jes voor haar neus en onder haar pendel. Van de eerste vijf rondes schiet ze drie keer raak. Dat is dus heel goed. „Nog maar twee keer", roept ze dan nog vol goede moed uit. Maar ook de achtste keer is ze nog geen steek verder geko men. „En nu dus alle twee keer nog goed". Ze geeft de moed niet op. Het mag niet baten: ze vindt het doosje met haar oorbel niqt meer terug. Ze is nu echt van slag. Moppert: „Die kleurtjes, dat rood en groen op de doosjes, die maken me van streek. Mijn pendel slaat bij groen uit, dat is heel verwarrend. Witte doosjes, dat was beter ge weest. En jullie hebben toch geen machine er gens onder de vloer aangezet? Ik begrijp er niets van. Ja, dit valt me heel erg tegen." Ze wordt vriendelijk, maar scherp ondervraagd door Emmy Jacobs (in het dagelijks leven werk zaam op de afdeling wetenschapsonderzoek van het ministerie van onderwijs) en Jan-Willem Ni- enhuys (wiskundedocent TU Eindhoven). Beiden zijn lid van de stichting Skepsis, die er een sport van maakt paranormale verschijnselen te 'ont maskeren'. Gisteren was het de beurt aan de pen delaars, de die geloven met behulp van een pen del verborgen voorwerpen te kunnen vinden. Ze ven kwamen er opdagen, maar geen van hen viel in de uitgeloofde prijzen. Nienhuys concludeert: „Normaal gesproken heb je met raden een kans van één op zes het voorwerp in een van de zes doosjes te vinden. Pa ranormale mensen die pendelen, claimen dat ze het beter kunnen. Dat is ons dus niet gebleken. Het is heel gek, de pendelaars koesteren een hei lig geloof in hun kunnen maar ze hebben geen besef van statistische kansberekening. Deze me vrouw bijvoorbeeld zei bij de testvragen voor de proef, dat ze wel dacht acht van de tien keer te slagen, ze wist voor 99,5 procent zeker dat ze minstens de helft zou halen. Dan had ze haar reisgeld van ons teruggekregen. Ze vertelde ook, dat ze al haar eten koopt met behulp van haar pendels en sindsdien heeft ze geen gezondheids klachten meer." De mevrouw is tamelijk illustratief voor de an dere deelnemers, zegt Nienhuys. Ze geloven on voorwaardelijk in de pendel. En als het allemaal misloopt bij de proef krijgt van alles en nog wat de schuld, maar het geloof blijft ongeschokt. Wat is hier aan de hand? Nienhuys en Jacobs antwoorden daar zeer voorzichtig op. Het zou kunnen dat mensen die zich paranormaal begaafd achten op die manier onzekerheden en angsten in hun eigen leven de baas proberen te blijven, en ook aan andermans behoefte aan zekerheid voldoen. Het maakt dan niet uit of het feitelijk werkt, het werkt in elk geval psychisch. De Arnhemse mevrouw had anders geen eten meer gelust, en het pendeltje houdt haar dan toch mooi op de been. Emmy Jacobs: „Maar niet zonder gevaar, want wie weet hoeveel mensen op deze manier bedonderd worden of verkeerd beïnvloed in hun keuzes." Hoewel, misschien willen we wel bedonderd worden. Secretaris Rob Nanninga van Skepsis: Wie gisteren minimaal vijf van de tien keer het juiste doosje zou hebben gevonden, kon via een tweede en derde ronde maar liefst 10.000 gulden in de wacht slepen. Maar Skepsis zou Skepsis niet zijn, als de stichting dat geld goedgelovig had uit geloofd. Nienhuys: „Het is maar een statistische kans van een op de anderhalf miljoen dat iemand dat lukt. Vinden we zo iemand, nou, dan was het ons wel dat geld waard geweest, want die hadden we onmiddellijk naar een laboratorium gesleept om dét eens uit te zoeken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3