Leidsch Dagblad Veel doden bij strijd in Tadzjikistan Gezonken schip zit vol met lood Bonden positief over akkoord DAS A/Fokker After-houseparty zonder incidenten WINTERPEEN, UIEN EN RUNDERGEHAKT. NCB: Marokko zet druk op critici Hassan MAANDAG 26 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39991 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Country Western 6 Country western in Noordwijkerhout: lied jes over drankzucht en over Mary, het lieve meisje waarop de zanger wacht. MOSKOU HANS OEliUNSE correspondent Volgens het akkoord tussen de president en rebellenleider Kendjzajev zullen de rebellen zich vandaag terugtrekken uit de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe, terwijl het Tadzjiek se parlement in spoedzitting bijeen komt om over een nieu we coalitieregering te praten. Gisteravond kwam een einde aan de hevige gevechten in het land. Alleen in Doesjanbe werd nog gevochten. Eerst in het cen trum, later alleen nog maar in de buitenwijken. Volgens ver slaggevers ter plaatse was over dag de chaos in Doesjanbe vol ledig. Tanks en pantserwagens van beide partijen terroriseer den de stad en schoten op alles wat bewoog. Honderden mensen zouden om het leven zijn gekomen. Bij één plaatselijk ziekenhuis wer den 150 lijken binnengebracht. Naar het precieze aantal slacht offers blijft het gissen. Het geweld barstte zaterdag morgen los met een geslaagde aanval van aanhangers van de vorige maand afgezette presi- den haag bill meyer Fokker gaat definitief over in Duitse handen. De overheid en Deutsche Aerospace (DA- SA) bereikten het afgelopen weekeinde overeenstemming over de prijs van de aandelen en de toekomst van de Fokker 50 in het nieuwe concern. Details van de overeen komst zijn nog niet openbaar gemaakt. Zo is nog altijd niet duidelijk welke garanties mi nister Andriessen van econo mische zaken voor de Fokker 50 heeft weten te bedingen. Hoeveel DASA per aandeel betaalt, is evenmin bekend. Gesproken wordt over een bedrag van vlak onder de veertig gulden. Volgens ana listen is dat een redelijk be drag. De beurskoers van Fok ker lag vrijdag op 15,80 gul den. Na het groene licht van Economische Zaken steeg de koers vanmorgen met twee gulden. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV rea geert positief op het nieuws. De bonden zijn altijd voor stander geweest van de over name, evenals de centrale on dernemingsraad van Fokker. De Tijd van Toen 9 De bekende componist Franz Liszt concerteer de in 1843 in Leiden en kreeg als geschenk een gouden snuifdoos. Staatsgreep lijkt mislukt De staatsgreep in de voormalige Sovjet-republiek Tadzji kistan lijkt te zijn mislukt. Aanhangers van de vorige maand afgezette president Nabijev hebben het parle mentsgebouw en het presidentieel paleis, dat zij ruim een dag in handen hadden, moeten prijsgeven. Waarne mend president Iskandarov zou met de leider van de coup een compromis hebben bereikt. De coup heeft ze ker honderden doden geëist. dent Nabijev op het parle mentsgebouw en het presiden tieel paleis in Doesjanbe. Nabij ev, een verstokte communist, heeft zelf nog niets van zich la ten horen. Maar een naaste me dewerker, de voormalige parle mentsvoorzitter Kendzjajev, verklaarde onmiddellijk dat Na- bijevs regering de macht had overgenomen van de coalitie van democraten en islamitische fundamentalisten. De leider van de^e coalitie, Iskandarov, had vrijdagavond de noodtoestand al uitgeroepen. De aanhang van Nabijev be vindt zich voornamelijk in het noorden van Tadzjikistan en in de provincies Koeljab en Gissar bij Doesjanbe. In Koeljab wordt al weken hevig gevochten. Het aantal slachtoffers zou in de duizenden lopen. Volgens Na- bijevs aanhang wordt de rege ringscoalitie met wapens ge steund door islamitische funda mentalisten in de buurlanden Afghanistan en Iran. Volgens de regeringscoalitie krijgen de re bellen echter wapens van het Russische leger, dat in Tadzji kistan als 'vredesmacht' ope reert. noordwuk De after-houseparty die gistermorgen vanaf schudding, maar leverde uiteindelijk geen enkele klacht op. zes uur in de Noordwijkse dancing Club 71 is gehouden, is Wel constateerde de Noordwijkse politie dat in de disco zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Het door theek en in geparkeerde auto's verdovende middelen wer- ongeveer vijfhonderd mensen bezochte festijn zorgde voor- den gebruikt. Bij vier partygangers uit Amsterdam werden af bij gemeente, politie en omwonenden voor veel op- XTC-pillen en speed in beslag genomen. Het was voor het eerst en direct voor het laatst dat in Noordwijk een after houseparty werd gehouden. Tegen horeca-ondememers die het festijn nog eens willen organiseren, neemt de ge meente strenge maatregelen. Zij moeten voortaan elk weekeinde om twaalf uur dicht, foto dick hogewoning Japan tegen EG-heffing cassettes Tokyo aponderzoek vragen Japanse be drijven in Europa 44,5 tot 80% Japan wil dat de wereldhandels- minder voor hun geluidsban- organisatie GATT de anti-dum- den dan in Japan zelf. Om deze pingsheffing van de EG op Ja- 'dumping' af te straffen, besloot panse cassettebandjes onder de de EG heffingen van 15,2 tot loep neemt. Volgens een EG- 25,5% op de bandjes te leggen. Winterpeen, zak 1 kilo Uien net 1 kilo Rundergehakt, 500 gram m 5.49 Q QQ kilo 3XD®(r Deze aanbiedingen gelden v; dinsdag 27 t/m zaterdag 31 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'Daal afin de mijnen die je wilt sluiten' londen cees van zweeden correspondent In een demonstratie die herin nerde aan de hongermarsen van 1937 hebben tussen de 15D.000 en 200.000 Britten gis teren geëist dat de staatskolen- mijnen open blijven. De rege ring wil er tientallen sluiten. De mijnwerkers en hun aan hangers marcheerden urenlang door regen en striemende wind om ten slotte in Hyde Park bij een te komen. Daar luisterden zij naar een keur van sprekers. In tegenstelling tot acht jaar ge leden, toen de mijnwerkers maandenlang staakten tegen mijnsluitingen, genieten zij nu de steun van brede lagen van de bevolking. De betogers werden in Hyde Park toegesproken door drie kerkleiders alsmede Paddy Ashdown, de leider van de Libe raal-Democraten, en Labour- lëider John Smith. Smith advi seerde premier Major af te da len in de kolenmijnen, met de mijnwerkers te praten en hun gezinnen te bezoeken, om zo te zien wat hij aanricht. Het Lagerhuis ging vorige week akkoord met de (afge zwakte) mijnsluitingsplannen. Om ook een andere wei, de wet ter bekrachtiging van het Ver drag van Maastricht, volgende maand veilig door het Lagerhuis te loodsen, deed Major zaterdag een noodgreep. Hij liet bekend maken dat een 'nee' tegen 'Maastricht' nieuwe verkiezin gen betekent. Daarmee zette Major de dissidenten in Conser vatieve gelederen onder grote druk om vóór 'Maastricht' te stemmen, daar zij bij tussentijd se verkiezingen heel goed hun zetels zouden kunnen verliezen. Hoewel HRC op deze foto de line-out won, bleek DIOK uiteindelijk in het topduel de sterkste. foto loek zuyderduin DIOK wint prestigeduel tegen HRC leiden In de ereklasse rugby stonden op sportpark De Morsch in Leiden de twee nog ongeslagen ploegen tegenover elkaar. Landskampioen DIOK won dit prestigeduel - de play-offs beslis^ sen later pas over de titel - tegen HRC met 8-3. Van een wed strijd was overigens nauwelijks sprake. De regen, de harde wind, het alsmaar slechter wordende veld en vooral de spekgladde bal stonden goed spel in de weg. Een fout van international Marcel Eman bracht de beslissing. Hij speelde het ovaal recht in de handen van Leidenaar Peter Koenen, die geen moeite had de winnende try te scoren. Katwijkse ploegen aan de kop katwuk Het voetbalteam van Katwijk rukte in de eerste klasse zaterdag op naar de tweede plaats, pal achter plaatsgenoot Quick Boys. Zwart Wit'28 toonde zich op sportpark De Krom een opvallend makke tegenstander. De score bleef evenwel op 2-1 steken omdat de thuisclub nogal wat kansen vermorste. In de zelfde klasse boekte ARC een eenvoudige 4-0 overwinning op degradatiekandidaat Serooskerke. De Alphense ploeg kan zo doende weer wat vrijer ademhalen. Regen spelbreker in eredivisie waalwijk In de eredivisie voetbal gingen gisteren als gevolg van de regen de meeste duels niet door. Alleen in Waalwijk, bij RKC, kon worden gespeeld. Het de laatste tijd opvallend goed acte rende MW, met Leidenaar Jeffrey van As in de gelederen, won daar met 0-3. Onderzoek naar risico's voor milieu umuiden thomas braun Er bestaat nog geen duidelijk heid over de lading van het Noorse vrachtschip Nordfrakt, dat gistermiddag vijftig kilome ter voor de kust van Egmond op de Noordzee is vergaan. Rijks waterstaat onderzoekt vandaag of het lood dat in het ruim zit giftig is en daardoor schadelijk voor het milieu kan zijn. Het schip maakte slagzij na dat de lading een hoeveel heid hout en 2.352 ton loodcon- centraat óf looderts was gaan schuiven. De zes beman ningsleden, die het zinkende schip bij windkracht zeven met reddingsvlotten hadden verla ten, werden opgepikt door het Westindische containerschip 'Sevilla'. Bij een van de zeelui was de arm uit de kom gescho ten. Met een pijnlijke schouder is hij met een helikopter naar een ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. De vrachtvaarder (76 meter lang, 1.599 ton) was van het Poolse Szczecin onderweg naar Antwerpen. Aan boord bevon den zich geen deugdelijke vrachtpapieren, zodat onduide lijk is of er loodconcentraat danwel looderts in de ruimen zit. Wel is zeker dat de Nord- den haag gpd Consumentenbond: 'Fiat misleidt klanten' den haag gpd De Consumentenbond wil dat Fiat haar lopende reclame campagne stopzet en rectifi ceert omdat deze „ronduit misleidend" is. De autofabri kant verwijst daarin naar het kabinetsvoorstel om met in gang van volgend jaar de Be lasting Personenauto's en Mo torrijwielen (BPM) in te voe ren. Volgens Fiat worden au to's daardoor in 1993 „snel en kele duizenden guldens" duur der. Volgens de Consumenten bond gaan de prijzen van au to's echter gemiddeld maar drie procent omhoog. Bij een auto van 30.000 gulden gaat het dan om 900 gulden. In een brochure wordt de suggestie gewekt dat de Fiat Uno 1.4 per 1 januari op grond van de BPM 1.554 gulden duurder wordt In werkelijkheid wordt die vol gens de bond dan 843 gulden goedkoper, omdat het kabinet met de BPM de verkoop van schone en zuinige auto's wil bevorderen. Die auto's krijgen korting op de BPM-heffing. Overigens moet de Tweede Ka mer de BPM nog goedkeuren. De Marokkaanse overheid pro beert de in Nederland verblij vende Marokkanen te controle ren. Dissidente Marokkanen, die kritisch staan tegenover het regime van de Marokkaanse ko ning Hassan, worden op de am bassade of consulaten ontbo den en onder druk gezet. Dat stelt het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB). De WD wil dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) deze onthul- lingonderzoekt. NCB-directeur Rabbac ver klaarde gisteravond in KRO's Brandpunt dat moskeebesturen Nog geen abonnee? nri 071 I6I40Ó" DCL. 071 161353 HET WOORD IS AAN Sigmund Graff Als ieder zijn auto heeft, kan nie mand meer rijden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen Vannacht opklaringen, weinig wind, een enkele mistbank en mi nimumtemperatuur omstreeks 4 graden Overdag geleidelijk toene mende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Zuidelijke wind, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6 farkt 35 duizend liter dieselolie aan boord heeft. Het Kustwachtcentrum in IJmuiden ontving gistermiddag om kwart over twee het nood signaal van de kapitein van de Nordfrakt. De reddingsboot 'Jo hanna Louisa' vertrok kort na de melding vanuit IJmuiden naar het in moeilijkheden ver kerende schip. Vanuit Egmond was de reddingsboot 'Adriaan Hendrik' inmiddels onderweg. Amper drie kwartier nadat de zeskoppige bemanning met reddingsvlotten van boord was gegaan, zonk de Nordfrakt. Even na half vier werden zij op gepikt door het containerschip 'Sevilla', dat onder de vlag van het Westindische Antiqua vaan. De marinehelikopter 'Pedro 2' vloog vanuit vliegkamp De Kooy bij Den Helder met een ans naar de 'Sevilla'. Het is inmiddels zeker dat een kleine hoeveelheid olie uit het schip is ontsnapt en het zeewater vervuilt. Een mede werker van Rijkswaterstaat is vanmorgen naar de agent van de Nordfarkt in Antwerpen ver trokken om een monster van de lading op te halen. Duikers zul len bekijken hoe het schip erbij ligt. Meer dan 53 uur achter het stuur hoofddorp annemarie funterman Bij een controle op de A9 bij Haarlemmermeer heeft de poli tie zaterdag een Italiaanse vrachtwagenchauffeur aange houden die volgens de tacho graaf in zijn wagen 53 uur en 20 minuten achter het stuur zat. De man heeft hiermee de rijtij- denwet overtreden. Chauffeurs moeten elke dag een pauze van minimaal acht uur nemen. Vol gens de Algemene Verkeers dienst in Driebergen komen dergelijke rijtijden zelden voor. De man is een schikkingsvoor stel gedaan van 2.000 gulden. nt betaal ik daarna: Per maand 27,80) via automa- 'ische betaling' j Per kwartaal (f80,10) via accept- i I 9ir<>' j Per kwartaal (f80.10) via auto- I matische betaling'. i i Naam en voorletters. ii Woonplaats: worden gedwongen zich aan te sluiten bij de Ummon, de Unie van Marokkaanse Moslim Orga nisaties in Nederland. Volgens Rabbae werkt de Ummon als een mantelorganisatie van de Marokkaanse overheid. Wie het lidmaatschap weigert, zou wor den bedreigd met repressailles. Ook in Marokko levende familie zouden in problemen komen. In een brief aan minister Da les van binnenlandse zaken vraagt het NCB een einde te maken aan deze praktijken. Vice-voorzitter El Boujoufi van de Ummon noemde de be schuldigingen „leugens". Telefoon (i.v.m. controle bezorging): j ii Nummer bank/girorekening: ii I Handtekening I Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 400053" I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1