Bedroevend schot wordt Lisse fataal Handbalsters lijken volwassen te worden Vlietwijkers komen in Delft iets te kort Selectie MSV likt de wonden Sport Satumus blijft kalm Een zwaluw maakt nog geen zomer voor Scylla MAANDAG 26 OKTOBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN De vrouwen van Lisse beleefden geen prettige zaterdag avond. Vantevoren dacht de ploeg een goede kans te ma ken tegen de danig verzwakte landskampioen Voorburg. Lisse kwam bedrogen uit. Door bedroevend slecht te schieten deed het team van Peter Lapidaire zichzelf de das om: 42-84. LEIDEN GERRIT-J, BASKETBALMEDEWERKER Lisse bezette vooraf dc vijfde plek in de eredivisie en wilde die positie dolgraag versterken. Winst op Voorburg zou voor Lisse het uitzicht op de elite A- poule beter maken. Lapidaire had Voorburg al eens bekeken en was tot de conclusie geko men dat het allemaal best mo gelijk was. Voorburg presteert niet zo best, terwijl Lisse het goed doet Zaterdag evenwel kon Lisse in eigen hal nimmer imponeren. Het startte wel furieus door vanaf het begin veel te pressen, maar kreeg de bal er zelf maar niet in. En als bij Lisse de scho ten niet vallen krijgt de ploeg het moeilijk. Lisse schoot in de eerste helft 4 op 27 tweepunters en keek zo legen een 11-31 rust stand aan. Na de basketwisse ling deed l.isse het iets beter, maar het was toch steeds Voor burg wat de klok sloeg. Bij de bezoekers was Annet Keur op dreef. Ze maakte goed gebruik van de ruimte die kreeg en scoorde 28 punten. Bij Lisse bleef het droefenis. Het schot percentage tweepunters was ge lijk aan de eerste helft. Alleen de driepunters wilden enigszins lukken. Van de 64 pogingen in totaal benutte de thuisploeg er slecht 12, nog geen twintig pro cent. In de promotiedivisie blijft Luba Leiden de aansluiting met de top behouden. In het week einde waarin koploper Akrides 2 haar eerste nederlaag kreeg toe gediend door Kimbria (86-82) won loeiden van PSV/ Almonte: 62-66. Leiden staat nu vierde met evenveel wedstrijdpunten als Akrides 2, Zwijndrecht en Kimbria. maar heeft een duel meer gespeeld. Loet de Ruijter was nog steeds niet hersteld van zijn ziekte, maar speelde toch een paar minuten mee. „We speelden weer eens een slechte wedstrijd becommentarieerde Tiemen Winkel zijn team. „Er werd wel hard gewerkt, maar het was een beetje mat wat we lieten zien. Er werd niet met het hart gespeeld." Tot de rust (29-29) kon Lei den niet imponeren tegen PSV, dat pas één keer had gewonnen. In de tweede helft ging het lo pen. Maarten Wals ontpopte zich tot uitblinker aan Leidse kant. Met vier driepunters op rij sloeg hij in zijn eentje het gaatje van 31-31 naar 33-43. Toch kon Leiden niet helemaal weglopen. In de 33e minuut was de thuis ploeg alweer dichtbij (51-53) en twee minuten voor tijd nam PSV zelfs een voorsprong: 61- 57. In de laatste minuten kon Leiden toch de koelheid op brengen die voor de winst zou zorgen. Leiden kon het zich zelfs nog permitteren om drie vrije worpen te missen, omdat het steeds de aanvalsrebound uit de lucht plukte. Scores Leiden: Wals 22, Ter Haak 11. Scores Lisse: Hoogervorst 14, Van der Bosch 9. Voorburg: Keur 28, Ingelse 17. In de eerste divisie B hield Lisse twee punten over aan het duel met Rotterdam Zuid. De hekke- sluiter was geen serieuze be dreiging voor Lisse, dat toch nog slechts met acht puntjes won: 69-61 De mannen van Blitz en MSV streden in een onderling om de koppositie in de eerste klasse van het rayon west. Nieuwko mer MSV maakte duidelijk dat het meer wil dan slechts rayon spelen en behield ook na zater dag de ongeslagen status. Blitz verloor vooral in het begin van de tweede helft de grip op de wedstrijd. Vlak na rust (32-34) liep MSV snel uit naar twaalf punten en dat verschil bleef de hele wedstrijd op het bord staan. 70-86. DVZGrasshoppers mocht i het 2 de c winning smaken. Tegen Rowic uit Dordrecht startte de ploeg sterk, maar zag de opponent toch weer terugkomen. Na de rust (48-40) kwam Rowic nog twee keer terug tot één punt, maar nam nimmer een voor sprong. Grasshoppers kon de tijd goed uitspelen en finishté bij 94-87. Scores Grasshoppers: Hoekstra 24, Van Weeren 17, Beekhuis 14, Schaddé van Dooren 12, Messemaker 11. BASKETBALMEDEWERKER Voor MSV dreigt het een heel vervelend seizoen te worden in de basketbaleredivisie. De pro movendus ziet de selectie per week verder uitgedund worden. De blessures rijgen zich aaneen. In het begin van het seizoen verloor de ploeg spelverdeelster Renate Sluijs door een kuit beenbreuk. Vorige week dins dag kwam Caroline van der Salm ongelukkig terecht in de wedstrijd tegen Den Helder, waardoor ze haar enkelbanden scheurde en Marjolein ter Laak is voorlopig niet inzetbaar door een rugblessure. Ongeveer de drie belangrijkste speelsters van de Noordwijkse ploeg. Elise van der Zon deed wel mee na een enkelblessure, maar ook haar rentree kon niet verhinderen dat MSV zaterdag een gewillig slachtoffer van DVZ/ Grasshop pers was. In de kustderby kreeg MSV scheen schijn van kans: 77-40. En de Noordwijksen hebben het al zo moeilijk in hun de buutjaar. De ploeg doet be scheiden mee, maar won wel al twee keer van staartploegen Ca nadians en BCA "60. Dat MSV zich redt in de eredivisie was dus al snel duidelijk, al moet de selectie natuurlijk wel compleet blijven. Voorlopig is het even behelpen voor coach Rick Driessen. Improviseren en maar hopen dat het moreel niet tot diep onder het nulpunt zakt. En dat gebeurt ook voorlopig niet, daar zijn de Noordwijksen te goedlachs voor. Ook na de klop partijen van vorige week dins dag Den Helder liet niet veel heel van MSV: 104-32 en za terdag. MSV weerde zich dap per en liet zich niet van de wijs brengen. Driessen Grasshoppers opende zoals ver wacht met een full-court-press. Vanaf de eerste seconde werd MSV onder druk gezet en daar door was al na tien minuten duidelijk dat de gasten geen kans zouden maken. De eerste score kon pas na zeven minuten genoteerd worden. Grasshop pers leidde met 9-0, toen guard Marloes Driessen voor MSV een driepunter scoorde. Lace Strong was toen al druk aan het experi menteren met zijn team. Hij probeerde verschillende dingen uit, waardoor MSV nog redelijk kon volgen. Grasshoppers liep via 19-7 uit naar een 33-19 rust stand. Ook de tweede helft veran derde het spelbeeld niet. Grasshoppers bleef de lijnen uitzetten en MSV hobbelde mee. Omdat de belangrijkste scorende speelsters geblesseerd aan de kant zaten, moesten de anderen die taak overnemen. Marloes Driessen, die drie jaar geleden nog met Grasshoppers- speelsters Menke Visser en Si- mone van Meurs om de guard- positie in het Nederlands junio renteam knokte, lukte dat aar dig. Marjolein Lewis viel even eens in positieve zin op. Aan Katwijkse kant was er aan sco rende mensen geen gebrek. An- ja Kuyt ging zoals gewoonlijk voorop. De blonde forward kwam tot een hoog percentage door elf van haar zestien pogin gen te verzilveren. Scores Grasshoppers: Kuyt 23, Hoogkamer 12, Visser 11, Al- Iers 10. MSV: Driessen 14, M. Lewis 11. HANDBALMEDEWERKER De mannen van Saturnus pak ten in de tweede divisie een duidelijke overwinning tegen EMM. Het werd in Vlissingen 9- 18 tegen de Zeeuwen die hand- haltechnisch niet zo veel in de tas hebben en het voornamelijk moeten hebben van fysieke kracht. Via doorbraken aan de cirkel probeerden de Zeeuwen te sco ren. De arbitrage stond hen van meet af aan weinig toe, maar ze bleven volharden in hun taktiek van man tegen man gevechten. Het leverde drie rode kaarten op. Saturnus had in de tweede helft het beste van het spel en zonder dat de Leidse ploeg tot grote hoogte reikte werd het voor EMM een uitzichtloos heen en weer rennen. Voor Sa turnus scoorden André van Es 6, Don Olsen 5, Winfred van Bo- heemen 3, jan Tielemans 2, Wim van Leeuwen en Nico Mooren 1. HVS De vrouwen van HVS keerden evenals de mannen van Satur nus tevreden terug naar huis. Bij de rust leidde de Stompwijk- se ploeg van Wim van Leeuwen met 3-4, het werd 8-8. Voor HVS scoorden Sylvia van der Hoeve 4, Lenie van der Bosch 2, Gerda van der Bosch en Tineke Heemskerk 1. LEIDEN» RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER De reguliere competitie in de ereklasse tafeltennis zit er op. Het Leidse Scylla moest het af gelopen weekeinde twee duels afwerken. Zaterdag bewees het gehandicapte team van Gerard Bakker in de strijd met Midddelburg over meer vernuft te beschikken dan men aan de Brahmslaan wil doen geloven. De Zeeuwen werden met 7-3 af gedroogd. Gisteren in de ontmoeting te gen Buchten werden de Leide- naars met een 10-0 verlies weer met de neus op de feiten ge drukt. Pecos/Oegstgeest sloot het duel tegen Veldhoven af met de zoveelste(zesde) mon sterscore: 16-2. Scylla lijkt, afgaande op het met 7-3 gewonnen duel tegen MZ, in elk geval een plaaggeest van zich af te hebben geschud. Maar een zwaluw maakt nog al tijd geen zomer. Het betrof im mers Scylla's eerste zege, die slechts het moraal wat opvijzel de. Volgende week begint het echte werk. Het was tegen MZ invaller Jos de Wekker die samen met Jeroen Koudstaal de basis legde voor de ruime zege. In twee ga mes sloegen zij het duo Kasse- /Bomhoff van tafel (De Wekker: Eigenlijk schandalig voor het niveau in deze eredivisie"). Na dat ook Martin Groenewold en Patrick van Meeverden de dub bel in winst hadden omgezet bleek het krachtsverschil met degradatiekandidaat nummer een derhalve snel zichtbaar. De niet aflatende inzet van Van Meeverden leverde hem twee verdiende zeges op. En datzelfde gold voor Koudstaal. Groenewold behaalde een winstpotje. De Wekker wist te gen verdediger Kasse verras send genoeg een game te pak ken. De billekoek van gisteren te gen Buchten doet vermoeden dat het Leidse team kansloos op zij werd gezet. De wijze waarop werd gespeeld geeft ondanks het 10-0 verlies hoop op betere tijden. Ditmaal was het invaller Rob Smeets die bijna smaakma ker van de wedstrijd werd. Want in de partij tegen de geplaagde Aarts had de invaller ruime winstkansen (19-16 voor in de tweede game), die uiteindelijk wegens gebrek aan routine ver loren gingen. Dat gold in feite ook voor Groenewold (game- winst op Sung) en Van Meever den in een heel goede partij te gen De Boer. Pecos/Oegstgeest walste in de return Veldhoven met 16-2 plat. Het enige smetje op de wedstrijd was de eerste verlies- beurt van Rob Turk tegen Erwin Andriessen. Even daarvoor gleed ook Herman van der Broek uit over de piepjonge Bottram. Het mocht de pret al lemaal niet drukken, want mede door de alles winnende Ted'van den Berg en Friso Reitsma liep Oegstgeest andermaal uit naar een ruime triomf. In de tweede divisie is het voor Rijnsoever zaak zich te handhaven. Na het kleine 6-4 verlies tegen het sterke DOV be hoort een veilige vierde plaats tot de mogelijkheden, Johan van Meurs zorgde met twee ze ges voor de halve produktie. Gert-Jan van Duin voegde daar een potje aan toe, terwijl Joost Mentink met een winstpartij te weinig beloning kreeg voor zijn goede spel. Een divisie lager vergaat het Docos stukken minder. Thuis tegen De Kroon gingen de Lei- denaars fors onderuit: 2-8. Pleister op de wonde is echter dat zwakke broeders als DHC en US met 8 punten achter stand volgen. Van der Kooij en Ramic kwamen slechts tot een winstpartij. De vrouwen van Oegstgeest hebben nog vier wedstrijden de tijd om zich te rehabiliteren. Na het verdiende gelijkspel (5-5) te gen Veldhoven (waarvan eerder met 8-2 was verloren) is de ach terstand op het steeds beter draaiende A'dam nog altijd zes punten. Dus is er werk aan de winkel voor Iris Sjaardema(2x) en nog meer voor Mariska de Haas (lx) en Miranda Karsdorp (lx). Derde plaats ia Holland-toernooi SCHIEDAM» ROB V I on van Einder, coach van het Nederlandse vrouwenhandbal - team, liep na afloop van het Holland toernooi met het hoofd in de wolken. Zijn plöeg had zo juist het grote Duitsland versla- gen (22-18) en was met een to- taal van drie overwinningen in het sterk bezette evenement bo ven zichzelf uitgestegen. Met een lach van oor tot oor banjerde Van Linder door het promo-dorp van de Margriethal in Schiedam om de schouder klopjes en loftuitingen in ont vangst te nemen. Normaal ge sproken loopt de coach met een boogje om dit soort ontmoe tingspunten heen. De spontane tocht van Van Linder door de rijen van het Nederlandse handbalpubliek deed daarom wat oneigenlijk en provocerend De Oranje-vrouwen hadden vijf dagen lang laten zien dat ze internationaal vooruitgang boe ken. Overwinningen op Polen, Noorwegen en Duitsland resul teerden in een derde plaats en die telt. Al moet de vriend schappelijkheid van het zeslan- dentoernooi (op doelsaldo ge wonnen door Roemenië) altijd worden meegewogen. Maar los van de cijfers stond er in Schie dam een ploeg die overtuigde en die vooral in verdedigend opzicht erg professioneel en de gelijk te werk ging. De verwachtingen voor de aanstaande wereldkampioen schappen voor B-landen in Li touwen zijn hooggespannen. De beste drie landen van dat toernooi, dat eind november begint, gaan over naar de A- groep. Die speelt volgend jaar in Noorwegen om de wereldtitel. Lof Van Linder is optimistisch en vol lof over zijn team, dat pre cies een jaar geleden door hem nog met de term 'brandhout' werd aangeduid. „Nog nooit hebben we een vrouwenteam gehad dat verdedigend zo goed in elkaar stak. Ik kan met een gerust hart gaan slapen na wat ik deze week in Schiedam heb gezien." De keuzeheer voerde overigens op vrijdag wel een pittig persoonlijk gesprek met de routiniers in de verdediging, Ingrid Dulfer en aanvoerder Wendv Kerssens. Over de scherpte van het tweetal kit Van Linder na de discussie niet In aanvallend opzicht staat de Oranje-ploeg daarentegen alles behalve als een huis. Met name de afwezigheid van een gespe cialiseerde cirkelloopster vormt een probleem. De Roemeense Nicoleta Boriceanu (ze ver wacht binnenkort haar Neder landse paspoort te krijgen) ver vult zo nu en dan die rul. Maar de tengere speelster, die bij haar eigen club Bollenstreek op- bouwster is, is bepaald niet ge knipt voor deze functie. Van Paassen Tegen de Duitsers brak het ge brek aan een speerpunt Neder land zaterdagavond niet op. Dat kwam omdat vooral in de twee de helft Oranje vanuit de twee de rij vaak scoorde. Opvallend daarbij was dat twee speelsters die normaliter niet tot het basis team behoren daadDij excelleer den. Petra van Vliet van Hellas en Mirjam van Passen (West- landia) lieten zien dat zij erbij horen en scoorden ieder vijf keer. De twee traditionele op bouwers van de ploeg Diana Mouton en Jolanda de Kok zagen vanaf de bank hoe de tweede garnituur Nederland te gen Duitsland van impulsen voorzag. Van Linder: „Er moest wat ge beuren. Ik kon Mouton en De Kok niet blijven handhaven in deze wedstrijd. Dat Van Vliet en Van Paassen het zo goed op pakten, betekent voor mij na tuurlijk pure luxe." Ardennen Dit Oranje is volgens Van Lin der goed op weg. De ploeg speelde vijf dagen achtereen zware wedstrijden en dc coach bespeurde geen verslapping. „De trainingsstage in de Arden nen waar we dagelijk twee keer tien kilometer liepen, werpt zijn vruchten af." Jolanda de Kok verspeelde tegen Duitsland veel krediet, foto archief Van Linder heeft wel nog steeds te maken heeft met de gebrekkige financiële armslag die hij krijgt binnen het Neder lands Handbal Verbond (NHV). Hij zou het aantal trainingen, stages en oefenwedstrijden graag opvoeren. Profs bij de .vrouwen is zijn ideaal, maar te vens een utopie beseft hij. Se- mi-prof zou al mooi zijn, maar zelfs die status benaderen de vrouwen (net als de mannen overigens) bij lange na niet. De nationale selecties slokken jaarlijks zo n 1,2 miljoen gulden op. Dat bedrag wordt gelijkelijk verdeeld. Maar tot nu toe heb ben beide selecties aan de mil joenen in de afgelopen jaren geen succes (lees: A-status) kunnen koppelen. Terwijl dat juist het doel van het met le denverlies kampende NHV is: via een succesrijke Oranje- ploeg bouwen aan een positief imago. Het zou van durf en ook inzicht getuigen als het NHV vanaf nu de vrouwen meer geld en aandacht zou schenken. De tijd en de speelsters zijn er rijp voor, zo werd bewezen in Schie dam. BADMINTONMEDEWERKER De badmintonners van Vlietwijk gingen in de uitwed strijd bij Delft 3 onderuit. Lisse kwam veel te kort tegen Hoorn. In de derde klasse was er wel een succesje weggelegd voor Merenwiek. Vlietwijk speelde in de tweede klasse een duel zonder Janette Lamme. Zij blesseerde zich twee weken geleden voor de tweede maal en zal naar ver wachting de rest van het sei zoen uitgeschakeld zijn. Haar vervangster is van Delft geleend. Delft moest deze goede daad bijna duur bekopen want haar single was één van de drie par tijen die werden gewonnen. De tweede winstpartij kwam op naam van Patrick Kraan die vrij eenvoudig zijn opponent te rug wist te wijzen. De derde overwinning kwam eveneens op zijn conto te staan. Samen met Johan Zonneveld behaalde hij een gemakkelijke overwinning (15-8, 15-10). De omslag in de wedstrijd lag volgens Patrick Kraan bij de mixed-dubbels. De eerste mix werd verloren (met een verlenging in de eerste set) waarna alleen de tweede mixed- dubbel over bleef om de wed strijd in evenwicht te trekken. Dit lukte echter niet, zodat de 5- 3 nederlaag een feit was. Lisse kwam er tegen de reser ves van de Hoomse badminton vereniging niet aan te pas. Dit team, dat vorig jaar nog over gangsklasse speelde, heeft dit seizoen de plaats overgenomen van het oorspronkelijke tweede. Hierdoor is er sprake van zo'n overdaad aan kwaliteit dat het voor Lisse onmogelijk bleek om ook maar één wedstrijd te win nen. Desondanks was het vol gens Angela Conijn geen nutte loze reis geweest. „We hebben duidelijk kunnen zien waar on ze zwakte ligt, zodat we daar nu beter op kunnen gaan trainen", aldus Conijn. Merenwiek behaalde tegen Swish 2 een mooie overwin ning. Slechts twee partijen moesten aan de tegenstander worden gelaten. Corinne Korte- kaas verloor haar single in twee sets en het mannen-dubbel van Danny Plug en Bert van Eijk ging met drie sets verloren. Merenwiek 2 liep tegen Cor- bulo voor de vierde maal op rij tegen een 6-2 nederlaag aan. „Het probleem ligt vooral in de singles", aldus Ad van der Brand. Ook de omzetting in de mannen-single, Ad van der Brand nam de plaats in van Paul Roelandse. deed Meren wiek geen goéd. Alleen Jeanette Peerdeman wist een overwin ning in het enkelspel te beha len. Met 11-2, 6-11 en 11-6 zorgde zij ervoor dat Merenwiek na de singels nog niet geheel kansloos was. Toen vervolgens zowel de mannen-dubbel als die van de vrouwen verloren gingen, was de wedstrijd voor de Leidse club verloren. De overwinning in drie sets van Paul Roelandse en Jeanette Peerdeman kon daar niets meer aan veranderen. In de thuiswedstrijd tegen Lo tus behaalde Merenwiek 3 het eerste punt. Bas van der Goor- bergh speelde honderd procent. De spanning steeg ten top toen Merenwiek tegen een 4-3 ach terstand aan keek. De ge- mengd-dubbel werd echter makkelijk gewonnen. De spelers van Eridos uit Zoe- termeer waren voor Veglo dui delijk een maatje te groot. Slechts twee wedstrijden wisten de spelers van Veglo op hun naam te schrijven. Randy The- pass won zijn enkelspel gemak kelijk en ook de tweede mix, van Frits Eulderink met Judy Mantel, leverde een eenvoudige overwinning op. Ook Dynamo Sassem kwam tegen Dropshot 5 niet verder dan twee gewonnen wedstrij den. Nagenoeg iedereen heeft last van blessures. Vooral pees ontstekingen doen het goed bij de Sassemmers. Daardoor wist alleen Petra van Dam haar en kelspel te winnen en ook de tweede overwinning werd door de vrouwen, in de dubbel, be haald. Vierde klasse Lisse 2 had aan Slotermeer 4 geen moeilijke tegenstander. Al leen de vrouwen-dubbel ging verloren (7-1). Vlietwijk 2 had tegen STC Den Haag meer moeite. Radbout Mutsaers en Remco Romeijn zorgden voor winst in hun singles. Leiden kwam, ondanks de honderd procent score van Thea Turk, tegen Onder Ons niet verder dan een gelijkspel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18