Sarajevo zit zonder hulp Buitenland Bush wilde vóór invasie betere relaties met Irak Chirwa overlijdt in cel Fiat EG voor Nederlands luchtvaartakkoord met VS Chasboelatov: 'Ik zal zeker een gewelddadige dood sterven Nieuwe premier van Thailand stelt teleur Al maandenlang hetzelfde: vlees uit blik Massagraf ontdekt in El Salvador DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 Algemeen Nederlands Persbure Snoep verstandig, eet mieren peking Elke dag een bord knapperige mieren, dan blijf je pas gezond. Dat is het advies van Chinese mierkundigen die in oost- China bijeen zijn voor overleg over de medische toepassing van mieren. De Polyrachis Vicina Roger, de meest voorkomende mier in China, helpt tegen reumatiek, hepatitis-B en andere ge breken in het af weermechanisme. Actie leger Papua New Guinea port Moresby» Papua New Guinea is een offensief begonnen te gen het laatste bolwerk van de afscheidingsbeweging op het ei land Bougainville. Militairen en een eenheid oproerpolitie zijn gisteren per helikopter overgebracht naar de omgeving van Arawa, de oude hoofdstad in het midden van Bougainville. Vol gens de opstandelingen heeft een patrouilleboot Arawa bescho ten en zijn duizenden inwoners naar de nabijgelegen heuvels gevlucht. FPÖ: volkspetitie over buitenlanders wenen De rechts-liberale FPÖ heeft de regering in Wenen een ultimatum gesteld om drastische maatregelen te nemen tegen de toestroom van buitenlanders. Als de regering niet snel rea geert wil de FPÖ een volkspetitie over het 'buitenlandersvraag- stuk'houden. Bolivarprijs Nyerere en Suu Kyi parus De voormalige Tanzaniaanse president Julius Nyerere en de Myanmarese (Burmaanse) oppositieleidster Aung San Suu Kyi hebben gisteravond in Parijs de Simon Bolivar-prijs van de Unesco gekregen. Suu Kyi was overigens niet aanwezig. Deze tweejaarlijkse prijs (25.000 dollar) gaat naar personen of organi saties die zich bijzonder inzetten voor het bevorderen van de vrijheid, onafhankelijkheid en waardigheid van volkeren. Britse toeriste gedood in Egypte assiut» Gewapende mannen hebben gisteren in het zuiden van Egypte een bus met toeristen beschoten en daarbij een Britse vrouw gedood. Zegslieden van de veiligheidsdienst in Assiut zei den dat extremistische moslims de vermoedelijke daders zijn. Fru Ndi claimt zege in Cameroun Yaounde John Fru Ndi, de kandidaat van het Sociaal Democra tisch Front, heeft zichzelf tot winnaar uitgeroepen van de presi dentsverkiezingen. De officiële uitslag wordt maandag verwacht Waarnemers rekenen er echter op dat Biya tot winnaar wordt uitgeroepen. Procureur Kennedy overleden new Orleans Voormalig procureur-generaal van New Orleans Jim Garrison, die het onderzoek leidde nagr de moord op presi dent John F. Kennedy, is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden. Garrisons boek On the trail of the assassins werd door regisseur Oliver Stone als basis gebruikt voor zijn film/F/Cin 1991. Gar rison heeft altijd staande gehouden dat er sprake was van een complot tegen Kennedy en dat de CIA erbij was betrokken. Washington AFP-UPIverdreven. Het telegram werd nooit gepubliceerd omdat de De Amerikaanse president Ge- correspondentie tussen staats- orge Bush heeft de Iraakse lei- hoofden volgens de wet geheim der Saddam Hussein minder is, zo verklaarde dinsdag een dan een week voor de Iraakse woordvoerder van het Ameri- invasie van Kuwayt laten weten kaanse ministerie van buiten- prijs te stellen op verbetering landse zaken, van de relaties tussen beide lan- De diplomatieke boodschap- den. Bush deed dit in een tot nu pen die voor de invasie door de toe geheim gehouden telegram, twee presidenten werden uitge- dat gisteren door de krant The wisseld zijn onderwerp van dis- Washington Post werd gepubli- cussie geworden in de verkie- ceerd. zingscampagne voor het Ameri- De Amerikaanse ambassa- kaanse presidentschap. De on- deur in Bagdad, April Glaspie, afhankelijke kandidaat Ross overhandigde het telegram op Perot beweert dat het Witte 28 juli 1,990 aan de Iraakse pre- Huis door haar verzoenende sident. Het Iraakse leger stak op opstelling min of meer het groe- 2 augustus 1990 de grens met ne licht heeft gegeven voor de Kuwayt over en werd pas zeven inval, maanden later uit het emiraat Johannesburg Rtradvocaat - in ballingschap in Tanzania nadat Banda Chiswa Een prominent tegenstander uit de regering had gezet. Chis- van president Kamuzu Banda wa bepleitte meer vrijheid en van Malawi, Orton Ching'oli democratie in het dictatoriaal Chirwa, is in een gevangenis in geregeerde staatje. Malawi overleden. Chirwa was Bij een bezoek aan Zambia in 1963 de eerste procureur-ge- werden Chirwa en zijn vrouw neraal van Malawi in de aan- Vera ontvoerd en in Malawi ter loop naar de onafhankelijkheid dood veroordeeld. Die straf (1964). Chirwa was actief in de werd onder druk van het bui onafhankelijkheidsstrijd van tenland omgezet in gevangenis zijn land. straf. Vera en Chirwa hebben el- Chirwa, een in Groot-Brittan- kaar enkele maanden geleden nië opgeleide advocaat, over- voor het eerst weer ontmoet tij- leed dinsdagmiddag op 73-jari- dens een bezoek aan de gevan- ge leeftijd in de Blantyre-gevan- genis van Britse advocaten. Tij- genis, aldus een zegsman van dens hun gevangenschap is het de Alliantie voor de Democratie, echtpaar herhaaldelijk gemar- Sinds 1964 leefde Chiswa met teld. zijn vrouw Vera - eveneens een brussel peter de vriesmaatschappijen uit Nederland correspondent en de VS vrijwel onbeperkte rechten krijgen op eikaars ste- De EG staakt knarsetandend den te vliegen. Dat akkoord gaat haar verzet tegen het 'droomak- veel verder dan de afspraken koord' over vrijer vliegverkeer tussen de EG-landen onderling, dat Nederland en de VS vorige Frankrijk, Engeland en Duits- maand sloten. De Europese land vrezen dat de grote Ameri- Commissie bereidt echter wel kaanse maatschappijen via maatregelen voor om te voorko- Schiphol een voet tussen de men dat nu ook andere EG-lan- deur krijgen op de EG-markt. den op eigen houtje het Eu- Zij stuurden er op aan dat Ne- ropese luchtvaartbeleid gaan derland door Brussel op de vin- doorkruisen. Europees Com- gers wordt getikt voor het ver- missaris Karei van Miert, in het drag. dagelijks bestuur van de EG be- Van Miert bekende echter dat last met transportzaken, heeft hij machteloos staat tegenover dat gisteren in Brussel gezegd. het door Maij „heel handig" en Minister Maij-Weggen sloot „achter de rug van anderen" deze zomer een 'open hemel'- om gesloten akkoord, akkoord, waardoor vliegtuig- correspondent Bizarre gebeurtenissen begeleiden de steeds feller wordende machtsstrijd in politiek Moskou. Parlementsvoorzitter Chasboelatov kondigt gisteren zijn dood aan in een gesprek met enkele journalisten en wordt later 'onwel' aangetroffen in zijn werkkamer in het Russische parlement. 'Dronken' roe pen Chasboelatovs tegenstanders. Ziek, verhoogde bloeddruk, gevolg van oververmoeidheid en te veel sigaret ten', zegt Chasboelatovs dokter tegen het persbureau Tass. De parlementsvoorzitter sneeft nadat in het parlement is gediscussieerd over de vraag of Chasboelatov nu wel of niet beschikt over een privé-leger van 5.000 man. De bewering komt van een parle mentslid en is dinsdag breed uitgeme ten in het dagblad Komsomolskaja Pravda, Diezelfde dag nog vindt in hartje Mos kou een schietpartij plaats. Pas gisteren kwamen de bijzonderheden naar bui ten. Een politieman krijgt het aan de stok met drie leden van de bewakings dienst van overheidsgebouwen, het ge wraakte 'Chasboelatov-leger'. Over de toedracht lopen de meningen uiteen, maar de afloop van de ruzie is heel concreet: de straatdiender schiet een van zijn in burger geklede collega's dood en verwondt een tweede. Voor het radicaal-democratische deel van het parlement is dit het bewijs dat Chasboelatovs 'bewakingsdienst' ei genmachtig optreedt. De parlements voorzitter ontkent die beschuldiging, beweert dat de dienst ter bewaking van overheidsgebouwen nog steeds onder het ministerie van binnenlandse zaken valt. Chasboelatov is aan het begin van de zittingsdag al zwaar onder druk gezet door extreem-rechts in het parlement. Dat wil het onmiddellijk aftreden van fjresident Jeltsin. „Mensen, mensen, aat de president met rust", vermaant hij. Maar de oppositie krijgt deels zijn zin. Jeltsins poging om het oerconservatie ve Volkscongres tot volgend voorjaar uit te stellen, loopt schipbreuk. Vanaf 1 december zal dit uitgebreide parle ment (meer dan duizend leden) zeer nadrukkelijk aan Jeltsins presidentiële bevoegdheden gaan knabbelen. „De conservatieven gaan het winnen", voorspelt Jeltsins defensie-adviseur Volgokonov. Chasboelatov blijft passief bij dit tegen Jeltsin gerichte besluit en krijgt dan ook een zware aanval uit radicale hoek te verduren. Chasboelatov werkt met de industriëlen en nationalisten van de Burger Unie samen om de hervormin gen de nek om te draaien, is het ver wijt. Chasboelatov zit inderdaad op de lijn van vice-president Roetskoj en in dustrieel Volski, de kopstukken van de Burger Unie: de gekozen president Jelt sin zoveel mogelijk sparen, maar het door hem gevormde kabinet-Gaidar zo hard mogelijk aanpakken. Chasboelatov neemt dan ook het ini tiatief om de vice-premiers Poltoranin en Tsjoebais, minister Kozyrev (buiten landse zaken) en Jeltsin-adviseur Boer- boelis op het parlementaire matje te roepen. Zij moeten zich verantwoor den voor uitlatingen als zou er een staatsgreep gaande zijn in Rusland, waarbij Chasboelatov een actieve rol speelt. Drie van hen verschijnen tijdens de avondzitting. Tsjoebais, de kampioen van de privatisering, laat zich veront schuldigen wegens bezigheden in St. Petersburg. Kozyrev leest een korte verklaring voor. „Wij achten het onze burgerplicht te waarschuwen voor de toenemende activiteiten van revan chistische krachten in en buiten dit parlement", is de voornaamste bood schap. Vervolgens verlaat het drietal zonder verdere discussies af te wach ten het parlementsgebouw. De hel breekt los in de zaal. Leden schreeuwen dat de drie uit hun func ties moeten worden gezet. Anderen, uit het democratische kamp, roepen dat Chasboelatov afwezig is wegens dron kenschap. Democrate Denisov, onder minister van gezondheid, meldt dat men bij Chasboelatovs kamer la gaan kijken en de parlementsvoorzitter on bekwaam heeft aantroffen. Chasboelatov is net terug van een haastig gearrangeerde ontmoeting met de pers. Zeer zenuwachtig zegt hij daar, dat 'de autoriteiten' hem volgen, zijn telefoon afluisteren. „!k ben er ze ker van dat ik een gewelddadige dood zal sterven. Er ontstaat hier een nieuw autoritair regime, alleen het parlement kan de democratie beschermen." Wie nu wie voor de gek houdt, bleef gisteren onduidelijk. Het enig concrete en meest belangrijke resultaat van de gebeurtenissen is. dat Jeltsin straks hard zal worden aangepakt door het conservatieve Volkscongres. Hoe hard zal afhangen van de steun die hij geeft aan de industriëlen en patriotten van de Burger Unie. Hongerdood dreigt voor inwoners Sarajevo is sinds gisteren verstoken van de aanvoer van alle voedselhulp. De Verenigde Naties (VN) besloten de internationale luchtbrug op de Bosnische hoofdstad voor onbepaalde tijd op te schorten, in verband met toene mende gevechten. Dinsdag gingen de VN om dezelfde reden al over tot een tijdelijke sluiting van de aanvoer- routes over land. SARAJEVO-BELGRADO AP-AFP-Rtr Theoretisch moeten de VN ie dere week 9.200 ton levensmid delen naar Bosnië-Hercegovina vervoeren. Maar de afgelopen week kon er nauwelijks 1.100 ton worden afgeleverd. Met de schaarse hulp moeten 760.000 burgers in Sarajevo en de direc te omgeving worden gevoed. Een Brits en een Canadees vliegtuig leverden gistermorgen nog hulpgoederen af op het vliegveld van Sarajevo, maar door gevechten in de buurt moesten twaalf resterende vluchten worden afgelast. Er wordt bekeken of de luchtbrug vandaag kan worden hervat. Circa 3.500 moslims worden acuut met de dood bedreigd in het Servische kamp Tmopolje in Bosnië. Dat zegt de bijzonde re VN-inspecteur voor de men senrechten, Tadeusz Mazo- wiecki, na een inspectie van het kamp. „Wat wij gezien hebben is af grijselijk, afgrijselijk", zei de Poolse ex-premier. De mensen worden stelselmatig mishan deld. Ze wonen voor het meren deel in voorlopige tenten, die uit aan elkaar genaaide dekens bestaan. Het ontbreekt hen aan eten en water. De omliggende bronnen zijn vervuild, omdat de lijken van de vermoorden erin zijn gegooid, aldus de premier. Volgens de Servische kamplei ding worden de mensen alleen bewaakt om hen te beschermen tegen aanvallen van de omrin gende Servische bevolking. ANC fel tegen doordrukken amnestiewet KAAPSTAD Rtr-AFP Het ANC is vandaag fel uitgeva ren tegen het besluit van de Zuidafrikaanse president De Klerk om tegen de wil van het parlement een amnestiewet er door te drukken. De Klerk wil amnestie verlenen aan allen die zich schuldig hebben gemaakt aan politieke misdaden. Het door blanken gedomineerde parlement verwierp gisteren het wetsvoorstel. Het voorstel strandde in het Indische Huis van Afgevaardig den, waardoor verdere behan deling in het driekamer parle ment werd geblokkeerd. Met name een clausule waarin de betrokkenen privacy wordt ge garandeerd, stuitte op grote weerstand. Overleg over Hong Kong zit nog steeds vast hong kong AP De gouverneur van Hong Kong, Chris Patten, is er gisteren in Peking niet in geslaagd vorde ringen te boeken in besprekin gen met Chinese functionaris sen. Patten zei dat Lu Ping, hoofd van het departement Hong Kong en Macao van de Chinese regering, afwijzend op zijn plannen had gereageerd en zelf niet met alternatieve voor stellen was gekomen. Vandaag wordt verder gepraat. Het overleg tussen Patten en Lu zal voor een deel bepalen of de overgang van Hong Kong in Chinese handen, gepland in 1997, op nog meer problemen stuit. Patten haalde zich eerder deze maand het ongenoegen van de Chinezen op de hals met zijn hervormingsvoorstellen. Ook zijn kennelijke voornemen de aanleg van een nieuwe luchthaven in Hong Kong door te zetten zonder de goedkeuring van China af te wachten, stuit op verzet in Peking. Vijf weken na zijn verkiezings overwinning neemt de kritiek op de Thaise premier Chuan Leekpai toe. Volgens critici wordt zijn optreden gekenmerkt door besluiteloosheid. Gisteren maakte Chuan zijn plannen voor de toekomst van Thailand in een toespraak aan het parle ment bekend. Ondanks enkele minpunten prijzen waarnemers de visie die Chuan erin aan de dag legt en de duidelijkheid van de plan nen. Geen enkele Thaise rege ring vóór Chuan heeft het rege ringsbeleid zo gedetailleerd uit gestippeld. Chuan's plannen gaan in op de behoeften van het Thaise plat teland, waar een groot deel van zijn aanhang woont. In tegen stelling tot de voorgaande rege ring van premier Anand Panya- rachun die met name de zaken wereld tevreden wilde stellen, streeft Chaun bovendien naar een eerlijke verdeling van de in komsten en decentralisatie van de macht. De plannen voorzien in een onafhankelijke ontwikke ling van de verschillende regio's in Thailand. Chuan heeft echter zoveel tijd besteed aan de uitwerking van zijn plannen dat hij geen tijd meer over had voor twee be langrijke kwesties die de Thaise gemoederen bezighouden. Op de eerste plaats is er de vervol ging van legerofficieren die ver antwoordelijk zijn geweest voor het bloedbad afgelopen mei. Toen gingen tienduizenden Thais de straat op uit protest te gen het door het leger gesteun de regime van generaal Suchin- da Kaprayoon. Het leger sloeg de opstand bloedig neer. De verkiezingen van 13 september, die Chuan won, waren een di- rekt uivloeisel van dit bloedbad. Chuan is van plan het leger te stroomlijnen en te hervormen. Het zal zich in de toekomst moeten bezighouden met handhaving van de vrede en de ontwikkeling van het land. „Maar de vraag blijft of dit slechts loze woorden zijn of dat er werkelijk iets wordt onderno men tegen de macht van het le ger", schreef de Engelstalige krant The Nation maandag in een hoofdartikel. Waarnemers zeggen dat het standpunt van de regering over de toekomstige rol van het leger duidelijk zal worden wanneer Chuan een besluit neemt over de vervolging van de verant woordelijken van het bloedbad. Het Thaise parlement heeft vo rige week de beslissing van Kaprayoon verworpen voor een algehele amnestie van de ver antwoordelijken, zowel de le gerofficieren die bevel tot vuren gaven als de organisatoren van de opstand, de leiders van de pro-democratie beweging waarvan sommigen nu zitting hebben in het kabinet van Chuan. Het Thaise Hooggerechtshof heeft nog geen beslissing geno men over de wettelijke geldig heid van de amnestie van Kaprayoon. Het is nu aan de re gering om te beslissen wat zal gebeuren met de verantwoorde lijken van het bloedbad. „Chuan toont niet de besluit vaardigheid die je zou verwach ten van een nationaal leider", aldus The Nation. Een andere teleurstelling van de eerste weken van de Chuan-re gering ligt op het gebied van de buitenlandse politiek. De nieu we premier heeft weinig diplo matieke intiatieven getoond die de rol van Thailand in het post- Koude Oorlogtijdperk definië ren, zo menen critici. Sommige leden van de rege ringscoalitie vinden dat deze eerste democratische regering in zestig jaar zich meer m<iet bezighouden met democratie en mensenrechten. Tijdens de kabinetsbesprekingen over de regeringsplannen, heeft de pre mier volgens berichten echter een bepaling verworpen waarin staat dat het buitenlandse be leid van Thailand democratie en mensenrechten hoog in het vaandel dient te voeren. moskou Een kijkje in de keuken van een Moskouse kazerne. Soldaten aan het kokkerellen voor hun collega's. Mogelijkheden om op een crea tieve manier een maaltijd te bereiden zijn er niet. Op het menu staat al maandenlang vlees uit blik. Het openen en het leegscheppen van de blikjes is dan ook het meeste werk. foto epa san Salvador» Meer dan veertig schedels en lijken zijn aangetroffen in een massagraf bij El Mozote in El Salvador. De gruwelijke ontdekking werd gedaan door buitenlandse en Salvadoraanse deskundigen die onder toezicht van de Verenigde Naties onderzoek doen naar een massamoord van elf jaar geleden. De meeste schedels bevatten een kogelgat en behoren toe aan kinderen. De lijken dragen sporen van mis handeling. Volgens overlevenden zou de massa moord, door het leger, de ergste zijn geweest in het land. Ze zeggen dat troepen van de elite-eenheid At- lacatl tussen 11 en 13 december 1981 meer dan 1.000 boeren, beschuldigd van collaboratie met het verzet, hebben gedood. Het leger heeft steeds ont kend erbij betrokken te zijn geweest. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7