MAATGEVEND Wkjwefï Minister De Vries: Oudere moet aan de slag blijven m- DOET'T MAAIER' NU WEL OF NIET TOE, DAMES? Binnenland Beatrix moet eens gympen aantrekken Verzekeraar wil postorder-apotheek Vrijplaats voor junkies in Pauluskerk gaat dicht toe tesiaan°k Ziekste bos roept beeld op van oorlogsgebied Bosbouwer: Afplaggen kan zieke bossen helpen 'N DAG UIT HET LEVEN VAN EEN BELASTINGBETALER Eis van 12 jaar voor 'afschuwelijke moord' DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 5 CPD Gemeenschappelijke f Bemanning Crna Gora naar huis De bemanningsleden van de Joegoslavische bulk carrier Crna Gora, die zes weken voor de kust bij Hoek van Hol land heeft gelegen, zijn afgelost. Een nieuwe ploeg zal hun plaats innemen. De situatie rond het schip, dat is getroffen door het handelsembargo tegen Servië en Montenegro, is nog ongewij zigd. De Crna Gora heeft een lading van 65.000 ton kolen uit Co lombia aan boord die vanwege de boycot niet mag worden ge lost. De nieuwe twintig koppige bemanning onder leiding van kapitein Pejovic staat weinig anders te doen dan te wachten tot een oplossing is gevonden voor lading en schip. 'Baas over jezelf met drank en drugs didam Baas over jezelf, zo heet het nieuwe leerpakket dat de Stichting Spondi uit Didam in samenwerking met het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) Limburg binnenkort uit geeft voor scholen voor moeilijk lerende kinderen. Het pakket gaat over het gebruik en misbruik van verslavende middelen en moet misbruik ervan helften voorkomen. Aanleiding voor het pakket is het onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Alco hol en Drugs (NIAD) in 1991 deed naar het gebruik van deze middelen onder moeilijk lerenden. Uit dat onderzoek bleek dat deze groep weinig weerbaar was en daardoor de grootste risico groep voor misbruik van alcohol en drugs vormt. Het leerpakket bestaat uit een leerboek vol tekeningen en lesstof, een kopieer- boek met oefeningen, discussie- en denkvragen en speelse vers jes. Kogelvrije vesten voor VN-militairen den haag Alle Nederlandse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië krijgen kogelwerende vesten. Nu dragen de militai ren scherfvesten die slechts bescherming bieden tegen lichte granaatscherven. Kogels van bijvoorbeeld sluipschutters gaan er dwars doorheen. De Koninklijke Landmacht zal 2.000 nieuwe vesten aanschaffen. De Tweede Kamer praat vandaag met mi nister Ter Beek van defensie over de gevaren van de uitzending van een nieuwe Nederlandse VN-transporteenheid naar Bosnië. De transporteenheid en de verbindingstroepen (in totaal 500 man) die volgende maand vertrekken om de bevolking van Sara jevo te bevoorraden, gaan in de gevaarlijkste gebieden werken. utrecht inge v De koningin is niet streng ge noeg wat de ozonlaag, de na tuur en de dieren betreft. En ze moet eens spijkerbroeken, gym pen, leggings, bodywarmers en t-shirts aantrekken. Dat vindt Floor Esveld, 9 jaar. Floor is een van de duizenden kinderen die een brief schreef aan de jubilerende koningin, die 30 oktober haar 12,5 jarig regeringsjubileum viert. Het milieu wekt de meeste zorg in kinderhoofden, blijkt uit de se lectie van verjaardagspost die is opgenomen in 'Brieven aan de koningin. Kinderwensen voor een leukere wereld.' Het boek is gisteren aan koningin Beatrix overhandigd op Paleis Noord einde. Sommige kinderen zouden niet graag met de koningin wil len ruilen. Ulco Droog bijvoor beeld vraagt: Wordt u niet gek van dat deftige gedoe? Om meteen weer over te gaan op het milieu 'want de ozon laag wordt steeds dunner. En er wordt olie geloost in de zee. Kunt u dat ook veranderen.' Het blijft niet bij klachten en verzoeken. Sommige brief schrijvers hebben duidelijke suggesties hoe de wereld kan worden verbeterd. Inge (6 jaar) oppert: 'Er kunen beeter paar den koetsen koomen. dat maakt zoon leeker geluid vint u niet?' Apothekers zien gevaren voor patiënt Koningin Beatrix bekijkt met Chris Heymans (I) en Lesley Muyres de gebundelde brieven aan haar adres. De kinderen doen er stapels suggesties in voor een betere wereld. foto anp marcel antonisse Liesbeth de Bliek (12 jaar) heeft naar onderwerp gerangschikt, een drastischer oplossing: 'Alle Onder de noemer 'felicitaties' mensen die het milieu aantas- komt ook nogal eens nieuwsgie- ten moeten daarmee stoppen righeid om de hoek naar de hui anders...worden ze van de aarde selijke omstandigheden van getrapt!!'. Beatrix. Rosemarieke (8 jaar): De brieven en tekeningen zijn 'Heeft u bediende? Die u in bad stopen. En die het eten komen brengen.' Franciska Verbunt schrijft: 'Het lijkt me leuk om koningin te zijn. Maar mijn moeder zegt soms dat ik haar prinsesje ben.' rotterdam anp 'Onderwereld neemt de zaak over' toelaten. De ontmoetingsruimte waar daklozen overdag terecht kunnen, gaat op 2 november weer open. Drugsgebruikers en deafers zullen hun heil moeten zoeken op Perron Nul naast het Centraal Station, eveneens een initiatief van Visser. De dominee hoopt intussen een oplossing te kunnen vinden voor een betere ordehandha ving in de gedoogplaats. Visser denkt aan het invoeren van een pasjessysteem, zodat hij gemak kelijker mensen kan weigeren. De 'vrijplaats' in de Rotterdam se Pauluskerk, waar verslaafden kunnen roken en spuiten, wordt zeker twee maanden gesloten. Dominee Hans Visser heeft hiertoe besloten omdat de ge doogplaats al enige tijd wordt overspoeld door dealers. Met name illegale Noordafrikanen die vanuit België en Frankrijk naar Rotterdam trekken wegens het liberale drugsklimaat zorgen volgens Visser voor problemen. „Ik kan niet discrimineren. Dus kan ik niemand weigeren wiens gezicht me niet aanstaat. Het gevolg is dat de onderwereld de zaak dreigt over te nemen." In de tijd dat de gedoogplaats is gesloten wil Visser, die twee jaar geleden met zijn experi ment in de kerk begon, alleen zijn oorspronkelijke publiek nog Bewindsman wil voorrangsregel bij ontslag schrappen Minister De Vries van sociale zaken wil af van de richtlijn die werkgevers de mogelijkheid biedt oudere werkne mers bij collectief ontslag met voorrang de laan uit te sturen. Hij zei dat gisteren op een themadag over oudere werknemers van de FNV in Utrecht. De Stichting van de Arbeid heeft onlangs geadviseerd de regeling nog enkele jaren in stand te houden. De de Pauluskerk werd in augustus 1990 geopend. Ongeveer 50 drugsverslaafden konden er aan tafeltjes roken en snuiven en een kop koffie drinken. Op de toiletten kon zonder de hinder van aangepast licht, dat het vrij wel onmogelijk maakt om ade ren te vinden, worden gespoten. utrecht anp Bij collectief ontslag (twintig werknemers en meer) moet normaal gesproken het afvloei ende deel van het werknemers bestand een afspiegeling zijn van het totale personeel. De ou deren-richtlijn geeft onderne mers echter de mogelijkheid om van die regel af te wijken. Daarvoor is wel toestemming van het Arbeidsbureau nodig. Afschaffing van de richtlijn past in een pakket van maatre gelen waarmee De Vries de deelname van ouderen aan het arbeidsproces wil bevorderen. Een andere mogelijkheid om dat doel te bereiken is flexibili sering van de pensioenleeftijd. Werkgevers en werknemers moeten de meeste maatregelen samen, aldus de minister. Zij moeten in CAO's afspraken ma ken over loopbaanplanning, scholing en aandacht voor de situatie van oudere werknemers om te voorkomen dat 50-p)us- sers massaal via WAO of VUT uit de bedrijven blijven stro men. De Vries vindt het onver teerbaar dat van de mannen tussen de 55 en 64 jaar nog maar 40 procent werkt. De FNV wil wel, liet voorzitter Stekelenburg weten. Maar zelfs zijn eigen vakcentrale heeft in Zeeland Een 19-jarige scholiere uit de gemeente Duiveland is met ziekteverschijnselen die op po lio duiden opgenomen in het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes. Uit onderzoek moet over drie tot vier dagen blijken of in derdaad sprake is van polio. De vrouw, die uit religieuze motie ven niet is ingeënt, zou het eer ste polioslachtoffer in Zeeland zijn. Medewerkers van de GGD hebben alvast contact gezocht met mensen in de directe om geving van de patiënte. Van daag en morgen worden leerlin gen van de scholengemeen schap waar het meisje een op leiding volgt, in de gelegenheid gesteld zich te laten vaccineren. Voor het overige blijven in Zee land de landelijke richtlijnen voor vaccinatie van kracht. De geneeskundige inspectie wil de naam van de school en haar exacte woonplaats niet vrijge- De vrouw zou het elfde polio slachtoffer zijn. Afgelopen maandag bleek een 15-jarig meisje uit Capelle aan den IJssel het tiende besmettingsgeval. otsterwuk» maarten Het doodste stukje bos van Ne derland. Houten staketsels priemen in de herfstige lucht. Het zijn geraamten van bo men. Ze roepen een beeld op van een oorlogsgebied na een aanval met napalm. Maar we zijn in Noord-Brabant, op het landgoed Kampina. „Dat wa ren voorheen majestueuze ei ken", zegt Frans Kapteijns van Natuurmonumenten. Gras tiert welig, vooral het pij- pestrootje doet het goed. Veel te goed. Een teken van verzu ring. Dit is het ongezondste bos van Nederland, zegt Natuurmo numenten. Hier kun je het best zien waartoe zure regen en ver droging kunnen leiden. Hier hoef ie niet meer te spreken over de achteruitgang van de vi taliteit van het Nederlandse bos. Wie hier een poosje rondloopt, snapt zo wel dat het fout gaat. Het gaat al jaren slecht met de bossen in ons land. Sinds 1984 onderzoekt het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij de gezondheid van het bos. Sinds enkele jaren voert ook de stichting Natuurmonu menten dergelijk onderzoek uit. Natuurlijk weet iedereen dat Frans Kapteijns van Natuurmonumenten verwacht dat de bossen in Nederland binnen enkele decennia het loodje leggen als geen ingrijpende maatregelen worden genomen. zure regen en verdroging van de Vorig jaar was volgens het mi- ondergrond hun tol eisen, maar nisterie 52 procent van de bos- de laatste jaren leek een zekere sen gezond en 17,8 procent ta- stabilisatie op te treden. melijk ernstig ziek. Dit jaar lig- Het weghalen van de bovenste laag van de bosbodem kan zieke bossen kans op over leving geven. Door dit zogeheten afplag gen wordt het te veel aan meststoffen uit het bos verwijderd, waardoor het ecolo gisch evenwicht zich kan herstellen. Dat zegt de Wageningse hoogleraar bosbouw Schmidt. Hij is voorzitter van een team van tien bosdeskundigen dat heeft onder zocht hoe de effecten van verzuring en overbemesting kunnen worden bestreden. Volgens Schmidt is door de neerslag van stikstof in de dennenbossen op de van na ture voedselarme zandgronden de oor spronkelijke ondergroei van korstmossen verdwenen. In plaats daarvan groeien gras en jonge loofbomen. Als daar niets aan wordt gedaan, ontstaat uiteindelijk een gemengd loofbos en zal het dennenbos verdwijnen. Door de voedselrijke humus- laag weg te halen, kan het dennenbos zich weer herstellen, aldus Schmidt. Ook vindt hij het raadzaam hier en daar bomen weg te halen, waardoor meer licht het bos bin nendringt. Dat versnelt de afbraak van de humuslaag, zodat de bodem verder ver armt. In oude eiken- en beukenbossen, waar de moslaag en de paddestoelen zijn ver dwenen, kan een soortgelijke aanpak eveneens effect hebben, aldus Schmidt. Daarnaast is het raadzaam het oude (hak- )houtbeheer te herstellen en de bodem te bemesten met mineralen als magnesium en kalium. De laatste maatregel is bedoeld om de juiste verhouding aan voedings middelen te herstellen. Die is momenteel verstoord door een overmaat aan stikstof. De hoogleraar erkent dat de maatrege len arbeidsintensief en dus duur zijn. Bo vendien is het niet meer dan een doekje voor het bloeden: „De werkelijke oorzaken van de verzuring en de overbemesting lig gen buiten het bos. Het is aan de politiek om daar wat aan te doen." foto cpd roland de bruin geri die percentages op respec tievelijk 42,9 en 34. Een plotse linge achteruitgang, .die door staatssecretaris Gabor „ernstig" wordt genoemd. Overigens zon der dat de bewindsman extra maatregelen wil nemen. Na tuurmonumenten vreest dat de bossen binnen enkele decennia helemaal het loodje zullen leg gen als geen ingrijpende maat regelen worden genomen. Want zure regen en verdro ging - daar kan best wat tegen worden gedaan. Het meest ver ziekte bos van Nederland staat natuurlijk niet voor niets mid den in het Brabantse land. De intensieve veehouderij wordt door Kapteijns zonder aarzelen als de De particuliere ziektekostenver zekeraar Geové in Velp wil een postorder-apotheek beginnen. Verzekerden kunnen dan voort aan hun recepten opsturen naar de verzekeraar, die de medicij nen vervolgens thuis aflevert. Het is de bedoeling deze service begin volgend jaar te introduce ren. De apothekersorganisatie KNMP vreest dat met een der gelijk systeem voor de patiënt levensbedreigende situaties kunnen ontstaan, vooral op het gebied van de medicijnbewa king. Geové zegt zich met de post order-apotheek vooral op chro nische patiënten te willen rich ten. Gedacht wordt aan verze kerden die niet zonder hun me dicijnen kunnen en die zien aankomen wanneer zij door hun voorraad heen raken. Om dat medicijnen volgens de wet alleen door een apotheker mo gen worden afgeleverd, wil de ziektekostenverzekeraar of een apotheker in dienst nemen of een apotheek kopen. De KNMP zet grote vraagte- moeite met het een 50-jarige districtsbestuur der, gaf hij ruiterlijk toe. Ook de vakbeweging realiseert zich dat zo'n werknemer veel kost en re latief kort rendeert. Eén van de maatregelen die werknemers en werkgevers zou den kunnen afspreken, is het invoeren van een ouderenpara- graaf in het sociaal jaarverslag, waarin de werkgever het ge voerde ouderenbeleid uitlegt. Werkgevers moeten zich in de CAO verder verplichten functies aan te passen voor oudere werknemers, vindt de FNV. Dat kan bijvoorbeeld door omscho ling of door het creëren van speciale banen of taken. kens bij dit initiatief. In het ver leden is al vaker getracht soort gelijke afleveringssystemen in te voeren. Dat is echter nooit ge lukt. „In Nederland heeft bijna iedereen een vaste apotheek, waar alle gegevens van de pa tiënt liggen opgeslagen. In één oogopslag kunnen de medica- tiegegevens worden opgeroe pen. Bijvoorbeeld om te zien hoe het gebruik van verschillen de medicijnen zich met elkaar verhoudt", aldus een KNMP- woordvoerder. Voorts vraagt de apothekers- organisaiie zich af hoe patiën ten kunnen worden geadvi seerd. Een postorder-bedrijf is npersoonlijke instelling, welijks mogelijk is, aldus de KN MP. Geové zegt in haar plannen een groothandel in geneesmid delen te hebben betrokken, zo dat straks ook tegen groothan- delsprijzen kan worden ver kocht. Daardoor zouden de no minale premies wellicht omlaag kunnen, zodat Geové een voor sprong neemt op de c hoofdoorzaken van de achter uitgang. Door de enorme moniakuitstoot ontstaat de z regen „en dat is het begin het hele verhaal". Natuurlijk zal wel eens een zuur buitje over waaien uit het Ruhrgebied, maar dat is volgens Kapteijns slechts „aanvullend". Verdroging, als gevolg van het steeds meer onttrekken van grondwater aan de bodem, is factor twee. De drie droge jaren die we achter de rug hebben spelen daarin ook een rol, geeft Kapteijns toe. „Maar dat is inci denteel. Structureel verbruiken de Nederlanders steeds meer water per persoon." Op het ongeveer twaalfhon derd hectare grote landgoed Kampina - sinds 1926 eigendom van Natuurmonumenten - is te zien wat de gevolgen zijn. Van de loofbomen is vooral de eik zeer kwetsbaar, zo blijkt. 1(Als zo'n boom zich ziek voelt door dat 'ie verdroogt, wil 'ie minder vocht verdampen. Hij zet dus minder blad, en laat de blade ren ook eerder afsterven. In de zomer zag je hier de bladeren al verkleuren", vertelt Kapteijns. Een zieke eik gaat ook ver sneld vruchten produceren om ervoor te zorgen dat de soort in stand blijft. Wie eikels zoekt, is bij Oisterwijk dan ook aan het goede adres: de bodem ligt er bezaaid mee. Kans om uit te groeien tot een gezonde boom hebben ze echter nauwelijks. Het hoge fosforgehalte in de lucht veroorzaakt een enorme grasgroei, die een nagenoeg on doordringbaar tapijt in het bos legt. „We laten hier wel vee gra zen, maar dat is natuurlijk symptoombestrijding. De over heid moet nu snel strenge maatregelen nemen. De uit stoot van ammoniak moet fors naar beneden, dus de veestapel moet worden ingekrompen. Maar de consument kan zelf ook helpen. Minder autorijden, geen plastic tasjes aannemen in de supermarkt", aldus Kap teijns. „Dit bos is na de laatste ijstijd onstaan. Moet dat door ons toedoen over enkele tiental len jaren helemaal afsterven?" DIT IS DE MAN EN DAT IS Z'N... SCHRIKKEN VAN DE CIJFERS 1 IIDIM MINUUT KOST QILD SCHOKKENDE PLANNEN HET NIEUWE DONOR-CODICIL LiJüi'i M'Aimi'Jir Man sloot vrouw op in brandende kamer maastricht Wegens moord op zijn 40-jarige echtgenote heeft de Maastricht se officier van justitie gisteren twaalf jaar cel geëist tegen een 44-jarige man uit Landgraaf. De vrouw stierf volgens de officier in de nacht van 12 op 13 juli een meer dan afschuwelijke dood: opgesloten in de logeer kamer van haar woning, terwijl haar man het huis in brand stak. De achtergrond van de moord was volgens officier Van Buchem een echtscheidings procedure. De man zou op zon dag 12 juli kort na zijn vrouw naar bed zijn gegaan. Ómdat hij snurkte en hoestte, zou zijn echtgenote er de voorkeur aan hebben gegegeven in de logeer kamer te slapen. De twee zoon tjes van het echtpaar sliepen al op zolder. Midden in de nacht werd een van hen wakker. Hij meende zijn moeder te hebben horen kloppen. Hij waarschuw de zijn vader, die naar de lo geerkamer ging. Daar was het licht stuk. Op de tast trof hij er een fles met vloeistof aan, die plotseling zou zijn geëxplo deerd. Met een knuppel, een waterzak en een schuimblusap- paraat had hij geprobeerd het vuur, dat veel roox veroorzaak te, te doven. Toen de rook enigszins was opgetrokken, bleek de vrouw gestikt. De officier zei niets van die le zing te geloven. Buren hadden die avond een vreselijk gestom mel gehoord, dat rond twee uur weer was verstomd. De kinde ren van de verdachte hadden hun moeder horen gillen en werden door hun vader naar de zolder verwezen. Verder heeft sectie uitgewezen dat het slachtoffer met een knuppel of een ander hard voorwerp ern stig is mishandeld. Ook is ko men vast te staan dat het raam van de logeerkamer was ver grendeld en dat de deur werd dichtgehouden. Advocaat Hiddema bepleitte vrijspraak. Volgens hem is het onvoorstelbaar dat een op de tails gespitst iemand als zijn cliënt zou zijn vergeten de spo ren uit te wissen als hij de moord zou hebben gepleegd. Uitspraak op 4 november. Prins Constantijn In een deel van onze oplage van gisteren is abusievelijk v meld dat prins Constantijn een zoon is van prinses Margriet Pieter van Vollenhoven. In werkelijkheid is Constantijn uil aard een zoon van koningin Beatrix en prins Claus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5