Kamer nijdig over nieuwe paspoortrel Kamer schrikt wakker van huisvestingsprobleem Binnenland Gifgas-affaire Iran niet voor de rechter 'Douane verzon tipgever in hasjsmokkel-affaire' Parkeerbeheer kent geen genade 'Dier in reclame staat vaak voor aap' Kamer: RLD houdt geen gegevens ramp achter Man bedreigde Jan des Bouvrie 'voor de grap' DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke f Vrouw krijgt TBS voor roofoverval Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 28- jarige wouw uit Dordrecht veroordeeld tot TBS met dwangver pleging voor de roofoverval op een grenswisselkantoor (GWK) in de hoofdstad. De wouw stal op 30 december 1,2 miljoen gulden van het GWK op het Centraal Station. De overval ging met veel geweld gepaard. Eerst werd de ruit van het kantoor opgeblazen en daama werd een spoorwegpolitieman tot twee keer toe in de arm geschoten. De zwaar verslaafde wouw werd uiteindelijk aangehouden voor een winkeldiefstal en bekende toen ook haar aandeel in de roofoverval. Benzine en diesel 1 cent duurder Rotterdam Benzine en diesel worden morgen 1 cent per liter duurder. De adviesprijs aan de pomp voor superplus loodvrij komt dan op 1,84 gulden, diesel gaat 114,8 cent per liter kosten. Overspannen jongen schiet twee keer landsmeer Een overspannen 15-jarige jongen uit Landsmeer heeft zich gisteren met een jachtgeweer enkele uren in zijn ou derlijke woning verschanst en de politie bedreigd. De jongen schoot tweemaal in het wilde weg naar buiten. Hij was na een hevige ruzie op zijn werk overstuur naar huis gerend. De politie zette de omgeving af. De jongen dreigde zichzelf wat aan te doen als hij zou worden gearresteerd. Zijn vader kon hem over reden zich over te geven. De jongen is daama ingesloten op het politiebureau. Den Haag niet vervolgd voor brand den haag Het openbaar ministerie (OM) gaat de gemeente Den Haag niet vervolgen vanwege de brand in pension Vogel, waarbij elf mensen omkwamen. Dat is het voorlopig standpunt van het OM. De Socialistiese Partij (SP) had om vervolging gewaagd vanwege dood door schuld, omdat Den Haag zou hebben gewe ten van de onveilige situatie in het pension. Volgens persofficier mr. A. Welschen is er geen oorzakelijk verband tussen de brand en het handelen van de gemeente. Het OM wacht met een defi nitief standpunt tot het onderzoek is afgerond. Bechem Chemie betaalt schikking haarlem arthur maandag Er komt geen rechtszaak tegen het Haarlemse bedrijf Bechem Chemie, dat werd verdacht van de export van grondstoffen vooT gifgassen naar Iran. Bechem en Eldi Chemicals uit Krimpen aan den IJssel hebben een schikking betaald om strafvervolging te voorkomen. Dit heeft de Mid delburgse persofficier van justi tie mewouw mr. J. van Gelder vanmorgen bevestigd. Tegen Bechem en Eldi werd proces-verbaal opgemaakt na dat in 1990 in de haven van Vlissingen 275 vaten met tri- ethanolamine in beslag waren genomen. Met de chemicaliën kan strijdgas worden gemaakt. Na de vondst deed de Economi sche Controledienst invallen bij beide ondernemingen, waarbij de administratie in beslag werd Advocaat wil vrijspraak veroordeelde zij een boekje open over hun superieuren, die de hasjhande laar door middel van fraude wil den laten hangen. De informatie die over de hasjhandel beschikbaar was, bleek voor de douane en de FIOD niet genoeg om te kunnen optreden. Daarom werd volgens de douaniers besloten een tip gever te verzinnen, die met be lastende mededelingen kwam. Op basis van dit verhaal kon de man worden aangehouden, ver volgd en veroordeeld. Doedens meent dat het open baar ministerie alsnog niet ont vankelijk zou moeten worden verklaard, nu de opsporing en vervolging op oneigenlijke gronden werden begonnen. Is dat niet haalbaar, dan zou de verdachte in zijn ogen vrijge sproken moeten worden op grond van onrechtmatig bewijs. De hoofdofficier moet boven dien het douaneteam vervol gen, vindt Doedens. Justitie kon gisteren geen commentaar geven. Vrakking is met vakantie. De douanepost Amsterdam fraudeert met processen-ver baal. Dat beweren twee Amster damse douanebeambten. Twee jaar geleden zouden zij een pro ces-verbaal hebben verzonnen om een verdachte van hasjhan del te kunnen pakken. Ook zou den zij een verzonnen infor mant ten tonele hebben ge voerd. Dit schrijft de Utrechtse ad vocaat mr. P. Doedens in een brief aan de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. H. Vrakking. Doedens verdedigde vorig jaar een man, die werd verdacht van hasjhandel. Sa men met anderen zou hij ruim 55.000 kilo hasj uit Canada naar Nederland hebben gebracht. De rechtbank legde de man hier voor 3.5 jaar cel en een- boete van 100.000 gulden op. Tot nu toe leek de zaak afge daan. Kort geleden echter ver schenen de twee douanebe ambten bij Doedens. Uit wrok over hun overplaatsing deden 'Overdracht voorzieningen gehandicapten wordt ramp' De uitvoeringsorganisaties in de sociale zekerheid verwachten „grote schade" van het kabi netsplan om gemeenten te be lasten met de toekenning van voorzieningen aan gehandicap ten. De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) bracht de kritiek gisteren in een hoor zitting over aan de Tweede Ka- De Kamer heeft een wets voorstel in behandeling, waarin de toekenning van rolstoelen, vervoer en woningaanpassing per 1 januari 1994 wordt over geheveld naar de gemeenten. Die krijgen daarvoor een vast budget. In de huidige situatie loopt de verstrekking via de be drijfsverenigingen. De uitgaven zijn daarbij niet aan een maxi mumgebonden. De kritiek op het wetsvoorstel is massaal. Zij richt zich vooral op de rechtsongelijkheid die volgens velen onstaat, doordat gemeenten bij de verstrekking van voorzieningen eigen regels mogen stellen en zelf eigen bij dragen mogen bepalen. De GMD vindt het wetsvoorstel „slecht en ondoordacht". De Tweede Kamer is boos op staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken), omdat er geen gezamenlij ke identiteits- en Europese reiskaart van rijk en gemeen ten komt. De kamerleden willen het liefst dat de be windsvrouw de opdracht voor een Europese reiskaart in trekt, zodat de gemeentelijke identiteitskaart als enige kaart overblijft. den haag gpd De staatssecretaris moet echter eerst de financiële consequen ties van die stap onderzoeken, omdat bedrijven die belangstel ling hebben bij het intrekken van de aanbesteding wellicht schadevergoeding zullen eisen. Dat bleek gisteren in het debat in de Tweede Kamer over de voortgang van het project om een nieuw fraudebestendig identiteitsbewijs te maken. De Kamer was verontwaar digd over het feit dat De Graaff- Nauta zonder overleg de poging heeft gestaakt om met de geza- melijke gemeenten (de VNG) één identiteitskaart te produce ren, die tevens dienst kan doen als Europese reiskaart. In plaats daarvan begon zij de aanbeste dingsprocedure voor een eigen identiteitskaart, zodat er straks twee vrijwel gelijke kaarten in omloop komen. De Kamer vindt deze gang van zaken niet aan de burger uit te leggen. De \TJG had begin dit jaar een eigen fraudebestendige kaart ontwikkeld voor mensen zonder paspoort of rijbewijs die zich willen kunnen identifice ren. De kaart bleek zo goed, goedkoop (30 gulden per stuk) en snel gereed te zijn. dat het kabinet besloot het eigen pro ject stop te zetten en de VNG- kaart tot nationale identiteits kaart te verheffen. Toen ont stond vokgens de PvdA een „or dinaire, bureaucratische ruzie" tussen rijk en VNG. Voorwaarde was namelijk dat er volgens het EG-recht een nieuwe aanbestedingsprocedu re diende te komen. De Graaff- Nauta gaf toen te kennen alleen een gezamenlijke kaart te kun nen ontwikkelen als zij de staatsrechtelijke en politieke verantwoordelijkheid zou krij gen. De VNG weigerde echter een ondergeschikte rol te gaan spelen in het eigen project. „De VNG wilde beslist alleen een identiteitskaart ontwikkelen", aldus de staatssecretaris. De WD'er Wiebenga toonde zich verbolgen over het feit dat De Graaff daarop besloot het ontwerp van de eigen kaart aan te besteden. Hillen (CDA) ging al zo ver aan te kondigen bij de behandeling van het wetsvoor stel over de identificatieplicht de VNG-kaart tot nationale identiteitskaart te willen be stempelen. Amsterdam De afgelopen paar jaar is het in Amsterdam een ware rage geworden: de 'vestzakauto'. Zo past dit Fiatje 500 in vrijwel elk parkeergaatje, bij voorkeur die gaatjes waar geen parkeermeter staat. De Dienst Parkeerbeheer, die de gevreesde wielklemmen aanbrengt, kent echter geen genade. De parkeermeter per plaats wordt in de hoofdstad geleidelijk vervangen door centrale parkeerautomaten, waardoor een hele 'zone' voor betaald parkeren kan worden aangewezen. Onder die zone vallen ook de kleine gaatjes, zoals deze au tomobilist op het Spui ondervond. foto nieuw anefo genomen. Bechem Chemie heeft steeds ontkend bewust zonder vergun ning een stof te hebben geëx porteerd die voorkwam op de lijst Strategische Goederen. De onderneming zou niet beter hebben geweten dan dat de chemicaliën, die ook voor vreedzame doeleinden kunnen worden gebruikt, naar Engeland zouden gaan. De directie van Bechem ver wijst voor commentaar op de schikking naar advocaat mr. J. Sjöcrona. Die laat weten dat aan de zaak zowel voor justitie als voor de verdediging nogal wat vragen kleefden. „En dan maak je aan beide kanten toch een kosten-batenanalyse." Sjöcrona noch persofficier Van Gelder wil mededelingen doen over de hoogte van het schikkingsbedrag. DEN HAAG GPD Een koe ligt als een fotomodel vorstelijk languit op een bed met een satijnen sprei. De foto graaf is dol op zijn model en omhelst het dier. Deze scène in een reclamespot voor melk is typisch voor het gebruik van dieren in commercials, vindt de Dierenbescherming: Dieren worden gewoon voor aap gezet. Daarom wil de Dierenbe scherming dat er regels komen voor het gebruik van dieren in reclamespotjes. Er mag hen niet alleen geen leed worden toege bracht, de Dierenbescherming wil ook dat de karakteristieke kenmerken van elk dier naar voren komen. „Je ziet nooit een koe op een sofa liggen. Zo maak je het dier toch belachelijk", zegt directeur Steltman van de Dierenbescher ming. „Dieren mogen best wor den gebruikt, als de situatie maar karakteristiek is voor het beest. Een prachtig voorbeeld is de zwaan van de KLM. Dat dier wordt afgebeeld zoals het in werkelijkheid is." Het kuikentje dat met een klein Ray-Banbrilletje dansend uit een ei tevoorschijn komt, moet reclame maken voor de jongste radiozender van Neder land. „Kuikens dragen geen brillen", zegt Steltman boos. „Het is wetenschappelijk bewe zen welk gedrag bij een dier hoort. Daaraan moeten recla memensen toetsen hoe ze een dier in een spotje gebruiken", vindt hij. Reclamebureau PPGH/JWT vindt dit echt te ver gaan. „In reclame mag je overdrijven. Na tuurlijk draagt een kuiken geen bril. Maar wij vinden het veel belangrijker dat dieren geen let sel oplopen. Wij werken veel met de Engelsman Roger Farr. Hij traint 17 Jaar dieren voor reclamespotjes en is een echte kenner", zegt adjunct-directeur Ralph Wisbrun. Farr werkt voor veel reclame bureaus in Nederland. Hij staat er om bekend dat hij altijd erg voorzichtig met zijn dieren om gaat. „Hij wil ook maar één dag proberen of het idee uitvoer baar is", zegt Christel Hofstee van produktiemaatschappij Thed Lenssen Film, die in op dracht van PPGH met Farr een spotje met kikkers maakte. „Dat ging toevallig meteen goed, an ders was het niet doorgegaan. Wij zijn altijd heel voorzichtig met dieren. Er mogen regels ko men, maar die zijn volgens mij niet echt nodig." Kamer dreigt Marokko met korting steun DEN HAAG ANP Noordafrikaanse landen als Marokko moeten worden gekort op hun ontwikkelingshulp als ze halsstarrig blijven weigeren hun onderdanen terug te nemen die hier geen verblijfsvergunning krijgen. Dat vindt een kamer meerderheid van CDA en WD. Met name Marokko baart jus titie zorgen. Dat land wil vreem delingen zonder papieren niet terugnemen, van wie justitie vrijwel zeker weet dat het Marokkanen zijn. Volgens staatssecretaris Kosto is met hulp aan een land als Marokko jaarlijks een bedrag van 300 miljoen ECU (rond de 660 mil joen gulden) gemoeid. Celstraf voor Nederlanders op Curasao WILLEMSTAD STELLA VAN RUN CORRESPONDENT De rechtbank in Willemstad heeft gisteren vier Nederlanders veroordeeld tot 2,5 jaar cel we gens het smokkelen van 58 kilo cocaïne van Curasao naar Ne derland. Twee anderen kregen 18 maanden wegens mede plichtigheid. De persoon die de smokkel in opdracht van een Nederlandse drugsorganisatie organiseerde, kreeg vier jaar cel. De straffen waren iets lager dan de eis van de officier van justitie. Rechter Goossens hield rekening met de blanco straf bladen van de verdachten en de jonge leeftijd van de verdach ten. Zij mogen hun straffen in Nederland uitzitten. Het transport was georgani seerd door een Nederlandse bende. De drie vrouwen en drie mannen zouden als stellen op vakantie gaan naar Curasao. Op het eiland verdeelde een zeven de persoon de cocaïne over de koffers. De groep werd vanuit Nederland geschaduwd, omdat de politie lucht had gekregen van de smokkel. den haag gpd De Tweede Kamer ziet geen aanleiding de Rijks Luchtvaart dienst (RLD) te vragen het vol ledige gesprek tussen de ver keersleiding en de bemanning van het El Al rampvliegtuig te publiceren. Volgens de kamer commissie voor verkeer en wa terstaat, die evenals de rest van de Kamer over het hele gesprek beschikt, houdt de RLD geen gegevens over de rampvlucht achter. De RLD heeft eerder delen van het gesprek gepubliceerd, maar 'om redenen van privacy' wil de dienst niet de hele band vrijgeven. Daarmee is twijfel ge rezen over eventuele medever antwoordelijkheid van de ver keersleiding voor de route van het vliegtuig over de Bijlmer. Die twijfel is volgens de Kamer echter niet gerechtvaardigd. De Kamer wil wel ophelde ring over mededelingen van de RLD over de veiligheid van de Boeing-747 vrachtvliegtuigen. De RLD drong vorige week bij de Amerikaanse luchtvaartauto riteiten aan op een snel onder zoek naar metaalmoeheid in de motorophanging. De RLD over woog zelfs het Nederlandse luchtruim te sluiten voor oude re 747-vrachtvliegtuigen. Dins dag nam de RLD echter genoe gen met het uitvoeren van test vluchten door de Amerikaanse autoriteiten. Bij het Amsterdamse bevol kingsregister hebben zich tot gistermiddag ongeveer 700 ille galen gemeld, die zeggen slachtoffer te zijn van de vlieg ramp in de Bijlmer. Flulpverle- ners gaven de namen door van nog eens 118 illegalen die zelf niet wilden of konden komen. Van hen zijn er 282 geplaatst op de lijst van mensen die in aan merking kunnen komen voor de verblijfsvergunning die staatsse cretaris Kosto van justitie heeft beloofd. De indruk bestaat dat een aantal illegalen probeert te profiteren van hel pardon. Twaalf bewoners van de flats Groeneveen, Kruitberg en Klie- verink eisen in kort geding dat het vliegverbod boven de Bijl mer onmiddellijk opnieuw wordt ingesteld. De vluchten boven de wijk werden na de ramp ruim een week gestaakt om de gevoelens van de bewo ners te sparen. Sinds kort zijn ze echter hervat. Volgens advocaat mr. A. Haakmat leiden de be woners allemaal aan een zoge noemd post traumatisch stress syndroom als gevolg van de ramp. Volgens huisarts A. Mak- doembaks is het onmogelijk de ze patiënten adequaat te be handelen omdat hun sympto men door de overvliegende toe stellen verergeren. „Het is dwei len met de kraan open", schrijft een medisch t zelfmoorden rapport. BUSSUM GPD Een wraakactie in combinatie met een 1 april-grap heeft meu belontwerper Jan des Bouvrie twee weken lang de stuipen op het lijf gejaagd. Des Bouvrie ontving van een 19-jarige Bus- summer een dermate 'profes sionele' dreigbrief dat hij poli tiebescherming vroeg en zijn vierjarig dochtertje van school haalde. De man kreeg hiervoor gisteren 160 uur dienstverlening en twee maanden voorwaarde lijke celstraf van de Amsterdam se politierechter. Des Bouvrie trof op 1 april van dit jaar een dreigbrief op de voorruit van een Ferrari die hij op zicht had. In de brief werd geëist dat de ontwerper de rode sportwagen met daarin een geldbedrag van 750.000 gulden moest parkeren bij het Herten kamp in Hilversum. Zo niet, dan zou Des Bouvrie dat 'be- DEN HAAG HARM HARKEMA Tweede-Kamerlid Peter Lankhorst (Groen Links) was gisteren na afloop van het begrotingsdebat over de volkshuisvesting zowaar een ietsepietsje positief ge stemd. Al jaren hekelt hij fel het volkshuisvestingsbeleid van staatssecretaris Heerma. Zijn kritiek is veelzijdig, maar een belangrijk onder deel ervan vormt steevast zijn stellige overtuiging dat de afbraak van woningbouwsubsidies tot veel te hoge huren leidt, waardoor de laagstbetaalden gedwongen zijn achter te blijven in de goedkoopste oude wijken. Lankhorst rept in dit verband van toenemende schei ding tussen rijken en armen, woningnood onder de laagstbetaalden, huisuitzettingen, overbewoning en een verdere toename van het aantal brandgevaarlijke pensions. Lankhorst kon nog zo hard roepen, hij vond alleen steun buiten de Tweede Kamer. In het parlement stond hij altijd alleen. Heerma wil van geen kritiek op zijn beleid horen. Dat beleid komt er in grote lijnen op neer dat de overheid zich, mede uit financiële overwegingen, zoveel mogelijk terugtrekt uit de woningbouw en meer overlaat aan de markt, de la gere overheden en de corporaties. Woningbouwsubsidies, die de huurprijzen voor soci ale woningbouw laag hebben gehouden, worden sterk teruggeschroefd. Huurprijzen dienen reëler en dus doorgaans hoger te zijn. De jaarlijkse huurverhoging bedraagt daardoor inmiddels 5,5 procent. Tegelijkertijd dienen er vooral meer koopwoningen gebouwd te wor den in de sector tussen de 1,5 en 2,5 ton. Door dit 'stra tegisch bouwbeleid' komt de doorstroming op gang van mensen die nu te goedkoop wonen. En verder is er de huursubsidie als blijvend vangnet. Daar wordt de komende jaren dan ook meer geld voor uitgetrokken, als compensatie voor het terugschroeven van de subsidies op de woningbouw. En zo zal alles op zijn pootjes terechtkomen, verzekert Heerma elke keer weer. En of Lankhorst nu hoog sprong of laag, de rege ringsfracties CDA en PvdA schaarden zich eensgezind achter Heerma. Tot deze week. CDA en PvdA stelden zich natuurlijk nog steeds achter de 'beleidskaders' van Heerma op. en zullen dat ook blijven doen. maar vroegen zich ineens openlijk hetzelfde af als wat Lankhorst al jaren doet. Al was het in veel minder harde bewoordingen. Eenzijdigheid Zo nam CDA-kamerlid Koetje de term gettovorming niet in de mond, maar wees hij er wel op dat er 'eenzij digheid' dreigt. Ook merkte hij op dat zijn fractie beslist niet toe wil naar een lagere woningkwaliteit (dus lagere huren) voor laagstbetaalden. „Maar we dreigen dan op termijn wel vast te lopen als het gaat om de betaalbaar heid van de woningen", aldus Koetje. Arie de Jong (PvdA) wees erop dat nieuwe wijken met sociale nieuwbouw zó duur zijn, dat alleen „Jan Modaal en hoger er terechtkomen. Die zuig je weg uit de arme re wijken, met als gevolg dat alleen de lagere inkomens daar dreigen achter te blijven". Dat 'sociale vraagstuk' dient grote aandacht te hebben, aldus De Jong. Hij ver weet Heerma de problemen te veel weg te wuiven, uit angst dat hij de rekeningervan niet kan betalen. Spijkers met koppen werden deze week niet gesla gen. Het wachten is op een rapport, waarin de nieuwste woningbouwbehoefte is verwerkt. Die wordt namelijk enkele honderdduizenden woningen hoger geschat dan het ministerie eerder dacht. Het wordt nog een groot probleem tijdig plek te vinden voor die extra woningen. Minister Alders voorspelt dan ook knelpunten, en houdt de komende jaren rekening met een toename van de woningnood in met name de grotere steden. De extra woningbouwbehoefte houdt ook weer recht streeks verband met de zorgen van de Kamer over huis vesting voor de laagste inkomensgroepen. Enerzijds zal de vraag naar goedkope woningen toenemen, ander zijds stagneert de doorstroming uit die woningen door mensen die wel wat meer kunnen betalen. Heerma zegde in ieder geval toe dat hij in het eind dit jaar verschijnende rapport ook aandacht zal schenken aan de door Koetje, De long en lankhorst gesignaleer de sociale problemen. Ook bood hij de Kamer aan hier over een apart debat te willen voeren. Lankhorst: „Ik ben blij dat het onderwerp nu op de agenda staat." De afperser meldde zich ver volgens nog tot driemaal toe te lefonisch onder de naam 'Flo rijn' bij de designwinkel van Des Bouvrie in Hilversum. Tot zijn eigen verbazing werd het dreigement serieus genomen. „Een kleine aanleiding ik werd een keer bijna door Des Bouvrie aangereden leidde tot een kettingreactie", zo ver klaarde de Bussummer. De poli tierechter adviseerde hem psy chiatrische hulp ti- roeken. ..An ders bent u heel gevaarlijk voor uzelf." SHOW BIJ PERIDA 1' PAASOAG OPEN. 1217 UUR INFORMATIE.TEL: 02S0I-1044

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3