Vitesse koestert minimale winst Uitsluiting De Wolf verrast Feyenoord SieMatic Sport Werder en Monaco op rand van afgrond Saint-Germain zet Napoli op zijn plaats Lijmpoging tussen Valk en De Ruiter DONDbRDAG 22 OKTOBER 1992 31 Vitesse strikt nieuwe hoofdsponsor arnhem Vitesse heeft een nieuwe hoofdsponsor. De Arnhemse club wordt de komende drie jaar, met een optie voor een vierde, financieel gesteund door de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij (PGEM). Welke bedragen hiermee zijn gemoeid, werd gisteren niet bekendgemaakt. Winter raakt concurrent Riedle kwijt rome De kwestie van de buitenlanders bij Lazio Roma is opge lost. De Duitse international Karl-Heinz Riedle heeft voorlopig een vaste plaats op de tribune. Aron Winter, Paul Gascoigne en Thomas Doll zijn zeker van een basisplaats. Trainer Dino Zoff vindt het rendement van Riedle te laag. De spits scoorde in vijf competitiewedstrijden één doelpunt. Riedle reageerde woedend. Hij gaf de clubleiding te verstaan dat hij uitkeek naar een andere club. Werder Bremen en AS Monaco, de finalisten van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars van afgelopen sei zoen, hebben beide een neder laag moeten incasseren. Euro pees bekerhouder Werder ver loor gisteravond op eigen ter rein met 2-3 van Sparta Praag, AS Monaco ging in een thuis wedstrijd met 0-1 ten onder te gen Olympiakos Piraeus. Voor de twee clubs sloeg in de balans negatief door in de slot fase van de wedstrijd. Werder Bremen bleek voor nog geen 11.000 toeschouwers zijn Tsjechoslowaakse tegenstander schromelijk te hebben onder schat. Na nauwelijks een half uur stonden de Duitsers met 0- 2 achter door treffers van Sop- ko, die in de 25ste minuut een inzet van Vrabec doeltreffend van richting veranderde, en een doelpunt van Dvimik. Op slag van rust kreeg Werder een op steker toen de ex-PSV-er Chova- nec de Duitser Bode ten val bracht en de Italiaanse scheids rechter Amendolia geen mo ment aarzelde met het trekken van de rode kaart. Werder zette in de tweede helft tegen de gehandicapte te genstander alles op de aanval. Met Neubarth en Allofs zette hij zelfs twee aanvallers extra in. Het offensief leverde aanvanke lijk weinig op, omdat de ballen steeds hoog voor het doel van Sparta werden geplaatst. Doel man Kouba toonde zich boven dien een uitstekende sluitpost. Via Neubarth kon Werder in de 56ste minuut toch weer enige hoop koesteren. De Tsjechoslo- waken met de uitblinkers Ne- mec en Kouba bleven echter overeind onder de stormlopen. Tien minuten voor tijd werd het 2-2 toen Kouba kansloos was op een inzet van Rufer. In blessure tijd bezorgde Vonasek Sparta alsnog de winst. In het Louis Il-stadion van Monte Carlo verkeek AS Monaco zich op Olympiakos Pi raeus. Hoewel de Monegasken „de wedstrijd voor 8000 toe schouwers vrijwel volledig be heersten, ging de winst naar de Grieken. Vaitsis zorgde vier mi nuten voor tijd voor de winnen de goal. Niemand had het goed kunnen zien. De Cypriotische scheidsrechter Loizos Loizou niet, zijn appellerende grensrechter niet en ook de televisiebeelden gaven geen uitsluitsel. Maar na 42 minuten in de wedstrijd tussen FC Luzem en Feyenoord (1-0) lag daar opeens de Zwitser Camenzind op de grond te spartelen. Na enig arbitraal gestuntel, werd John de Wolf door Loizou getrakteerd op de rode kaart. De nummer drie van Feyenoord was aanvankelijk verwisseld met de nummer acht, Gaston Taument. Maar op aanraden van zijn grensrechter trok Loi zou die rode kaart weer in en stuurde hij de verbouwereerde De Wolf naar de kleedkamer. „De Wolf en Taument lijken ook wel erg op elkaar", schamperde trainer Wim van Hanegem na afloop in de catacomben van het Allmend-stadion richting scheidsrechter. Het bikkelharde bekerduel kreeg gisteravond derhalve een kolderiek staartje. Tot een uur na de wedstrijd waren het arbi trale trio, de Belgische waarne mer Alex Ponnet en vertegen woordigers van de Rotterdamse club in de weer om de omstre den rode kaart voor De Wolf (die voor de Feyenoord-suppor ters aanleiding was om hun on genoegen te botvieren op de stadionhekken, waarna de Zwit serse ME in actie moest komen) op juiste waarde te schatten. Voor zo ver dat nog mogelijk Henk Fraser, de speler die juist wel bij het incident betrok ken was, meldde zich samen met technisch directeur Wim Jansen bij het kwartet UEFA-of- ficials en gaf te kennen dat zijn blonde ploeggenoot geen blaam trof. Waarover zij precies spra ken, wilden Jansen en ook Fra ser liever niet kwijt. „De UEFA moet beslissen wie werkelijk de straf verdient." Ook Feyenoord-administra- teur Hans Hagelstein had zich in de bespreking gemengd. „Henk heeft aangegeven dat al leen hij bij het incident betrok ken was, maar dat hij zeker niet de schuldige was. Hij was eer der een slachtoffer van de situa tie", luidde zijn ietwat crypti sche commentaar. René van Eek wilde wél tekst en uitleg geven. De Nederlander in Zwitserse dienst had er, zei hij, bovenop gestaan. In geuren en kleuren stak de voormalig Excelsior-speler zijn tweetalige verhaal af. „Fraser zei tegen mij dat Camenzind hem een elle boogstoot had gegeven en dat hij hem wel even zou terugpak ken. De Wolf stond daar ook bij. Ze waren elkaar behoorlijk aan het ophitsen. Een tijdje later kwam die vrije trap en toen haalde Fraser met zijn elleboog uit naar Camenzind. De Wolf liep niet eens in de buurt. Hij heeft dus geen rood verdiend. Fraser de boosdoener? Dat zou ik niet willen zeggen. Ik ben geen matennaaier", grijnsde Van Eek, die dolgraag weg wil uit Zwitserland. De Wolf wist, uiteraard, van de prins geen kwaad. „We hoe ven natuurlijk niet schijnheilig te doen. Er is natuurlijk het één en ander gebeurd. Maar ik was er niet bij. Ik had er absoluut niets mee te maken. Ik zou bij na zeggen: had ik maar wat ge daan. Dan weet je dat je fout bent geweest." De verwarring is compleet bij Gaston Taument (links) en John de Wolf, die van de Cypriotische scheidsrechter Henk Fraser bedoelde rode kaart voor ogen krijgen. De Wolf wilde er na de wed strijd alles aan doen om zijn on schuld te bewijzen. Net als Fra ser, die onmiddellijk na het in cident aan de zijlijn tegenover Van Hanegem bekende dat hij verantwoordelijk was voor de al dan niet overdreven theatrale spartelpartij van Oliver Camen zind. Óp het moment dat De Kromme de aangeslagen De Wolf opving, voegde Fraser hem toe dat hij het allemaal 'erg ver velend'vond. Het optreden van de Cyprioti sche arbiter zal bij de UEFA ze ker niet onbesproken blijven. Een scheidsrechter die moet af gaan op een grensrechter die Taument (rugnummer acht) en De Wolf (rugnummer drie) met elkaar verwisselt kan niet al te serieus meer worden genomen. Hoe het rapport van waarne mer Ponnet ook bij de UEFA uitpakt, Feyenoord moet over twee weken in de Kuip wel een 1 -0 achterstand wegwerken. Een kwartier voor tijd kopte li bero Martin Rueda raak uit een vrije trap, die door John Metgod was veroorzaakt. De Rotterdam se verdediging stond er bij en keek er naar. Het was nagenoeg de enige kans van FC Luzem. dat verder alleen opzien baarde met een lastig schot van de veelbesproken hoofdrolspeler Camenzind. Feyenoord, dat tot het mo ment van de rode kaart de wed strijd volledig onder controle had gehad, slaagde er niet in een serieuze doelkans te cre- eren. „We zullen over twee we ken aan de bak moeten", sprak trainer Geert Meijer na afloop Loizos Loizou achter elkaar een voor FOTO CAMP zorgelijk. „Maar we hebben ze ker mogelijkheden tegen deze ploeg." René van Eek dacht daar heel anders over. „Feye noord ligt er uit", blufte hij. „Ze hebben vanavond geen kans ge had. en die krijgen ze in eigen huis ook niet." Feyenoord mist over twee we ken niet alleen De Wolf, maar ook Arnold Scholten die, net als Fraser, geel kreeg van scheids rechter Loizou. Het was zijn tweede prent in dit Europese toernooi en daarom mag hij in de return toekijken. Met de overwinning op Napoli heeft Paris Saint-Germain aangetoond dat de serie A niet zo onaantastbaar is als wel eens wordt verondersteld. Nu bezet Napoli in de hoogste afdeling van het Italiaanse voetbal momenteel slechts de veertiende plaats, maar de winst van de Franse nummer twee (2-0) in het San Paolo stadion was toch een behoorlijke verrassing. In zuid-Europa, ooit de bakermat van het catennaccio. werd behoorlijk gescoord. Benfica en Real Madrid kwamen tot vijf treffers. In Lissabon fungeerde VAC Izzo uit Budapest, dat in de eerste ronde nog FC Groningen de baas was gebleven, als speelbal. Na de 1-5 resteren de Hongaren nog maar weinig mogelijkheden. Torpedo Moskou maakte'tegen Real Madrid een doelpunt meer. Hierro kwam voor Real tot drie treffers in 32 minuten, een klassieke hattrick. De Nederlandse international Van Vos sen handhaafde zijn jonge reputatie als doeltreffende spits. Hij deelde in de pro- duktie van Anderlecht, dat in eigen stadion Dinamo Kiev met 4-2 terugwees. Na een uur spelen maakte de N^erlander het vierde en mogelijk belangrijke laatste doel punt. Door de nederlaag van Grasshoppers te gen AS Roma Han trainer Leo Beenhakker een Europees optreden in de volgende ronde wel vergeten. Carnavale en Rizzitelli scoorden in h<*t eerste half uur. Nog voor rust bracht Giannini de eindstand (3-0) op het bord. De Italianen speelden meer dan de helft met tien man, omdat Camevale negen minuten voor rust van het veld werd gezonden. GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Openingstijden: Alphen a/d Rijn ma. t/m vrij. 8 30-12.30.13 30-17 30 uui tel. 01720-22100 vrij. tot 21.00 uur, at 10.00-16 00 uur Individueel Design Hazerswoudenaar teruggezet DEN HAAG t HERMAN JOUSTRA Marcel Valk en trainer Nol de Ruiter ondernemen vandaag een poging om uit de proble men te komen. De speler van ADO Den Haag werd begin de ze week door de oefenmeester om disciplinaire redenen terug gezet naar het tweede elftal. Bo vendien kreeg hij te horen dat hij naar een andere club mag uitzien. Reden daarvoor was de woe de-uitbarsting van Valk in de rust van TOP - ADO Den Haag (2-3) van afgelopen zondag. De oud-speler van UVS ging daar bij zo te keer dat De Ruiter hem onmiddellijk verving door routi nier Cor Lems. „Ik reageerde op een manier die niet kon", aldus Valk, „Het was als een bommetje dat af ging. De Ruiter zei dat ik niet in de wedstrijd zat. Daar was ik het niet mee eens." Volgens de 25- jarige Hazerswoudenaar stond de uitbarsting niet op zichzelf. Al een paar maal eerder dit jaar had hij een aanvaring gehad met De Ruiter. „Dat begon al tijdens de voor bereiding op dit seizoen. Hij was het niet eens met een be paalde manier van optreden van een paar van onze spelers tegenover de tegenstanders. Al die gele kaarten waren geen re clame voor de club. Het moest wat rustiger van hem. Bij mij lukte dat eerst nog niet zo ge weldig." Daarom werd Valk de ze lopende competitie al een keer disciplinair geschorst na alweer een gele kaart. „Daarna waren er af en toe nog wat pro bleempjes. Dat heeft allemaal te lang doorgesudderd.". Over de aard van die problemen wenst Valk geen mededelingen te doen. Hij is er echter van overtuigd dat de breuk tussen de twee van tijdelijke aard is en dat de lijm poging succes zal hebben. „De Ruiter zei dat ik naar een ande re club mócht, niet dat ik naar een andere club móest. Dat is toch heel wat anders." De mid denvelder maakt er ook geen geheim van dat hij zijn contract, dat nog doorloopt tot de zomer van 1484. het liefst uitdient. „Ik heb het hier nog steeds naar mijn zin. Alleen als hel 61 tU nu l anders kan, moet ik op zoek naar een andere club." Valk is er zich echter van be wust dat het incident wat dat betreft wel eens een obstakel zou kunnen vormen. Als ande re clubs dit horen, schrikt dat ze waarschijnlijk af. Dat is nog een reden waarom ik het liefst heb dat alles zo snel mogelijk wordt opgelost." De Ruiter was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Vitesse-trainer Herbert Neu mann heeft zijn 'Wunsch-erge- bnis' gekregen. De Duitser zag een 1-0-overwinning op KV Mechelen vooraf als ideale uit gangspositie voor de return- wedstrijd. 'Achter de Kazerne' zal Neumann echter met regel maat terugdenken aan de slot minuten op Monnikenhuize, waarin zijn ploeg verzuimde ruimer afstand te nemen. Of de minimale voorsprong genoeg is om de derde ronde van de UEFA Cup te halen, valt nog te bezien. Vitesse kroop in eigen huis namelijk al een aan tal keren door het oog van de naald. Bij hoge ballen was het alle hens aan dek in de Arn hemse defensie. „Maar daar hebben we over twee weken wel iets op verzonnen," zei Neu mann vol vertrouwen. Net als zijn ploeg werd de Duitse oefenmeester volkomen verrast door de offensieve ope ning van de Belgen, die hij zelfs nog als defensieve afbraakploeg had omschreven. Neumann. „Zo aanvallend heb ik ze nog in geen enkele uitwedstrijd ge zien." Het bomvolle Monniken huize werd al na drie minuten muisstil toen Joël Bartholo- meeussen het doel op een haar na miste. Steeds opnieuw daal den de ballen neer in het straf schopgebied van doelman Ray mond van der Gouw, waar het duo Klas Ingesson en René Eij- kelkamp een luchtmacht van formaat bleek te zijn. De druk nam toe en de Eu ropese droom van Vitesse dreig de een vroegtijdig einde te krij gen. Het schampere gelach dat trainer Fi VanHoof ten deel viel toen hij een aanvallend Meche len aankondigde werd echter niet geloochenstraft. Vitesse ontsnapte met enig fortuin, zoals ook Neumann erkende. „We hebben twee. drie keer veel geluk gehad," aldus de oefen meester, die het duel wegens een schorsing vanaf de tribune moest volgen. Hoewel assistent Jan Jongbloed de honneurs waarnam, stond de Duitser de pers te woord. Neumann on derstreepte hiermee nog eens dat hij de eerste man op Mon nikenhuize is. Met genoegen zag hij zijn ploeg meer en meer grip op de wedstrijd krijgen. Na ruim twin tig minuten moest Michel Preud'homme bij een schot van Bart Latuheru voor het eerst to nen dat hij tot de beste doelver- dedigers ter wereld behoort. Tien minuten later had echter ook de Belgische international het nakijken. Latuheru stuurde Roberto Straal naar de achter lijn die vervolgens een sublieme voorzet afleverde. John van den Brom kon bij de eerste paal snoeihard inkoppen omdat Hans van Arum achterin als bliksemafleider fungeerde. Neu mann kwam na afloop superla tieven te kort. „Prachtig. Een wunderbare voorzet en een hele goede kopstoot. Perfect, beter kan haast niet." Het was feitelijk de eerste echte kans voor de Vi- tessenaren, die normaal bekend staan om hun slordige afron- ding. Het oude stadion veranderde plotseling in een arena met een ware Europacupsfeer. Het ver trouwen bij de thuisclub groei de zichtbaar. Met uitzondering van een riante mogelijkheid voor Ingesson, bleef Vitesse daama moeiteloos op de been. Mechelen drong nauwelijks meer aan en ook de gastheren weigerden verdere riscico's te nemen. De minieme voor sprong werd gekoesterd als een kostbaar goed. De amuse mentswaarde daalde in het tweede bedrijf dan ook met de minuut. Net toen de wedstrijd dreigde in te dommelen, leidde Martin Laamers alsnog een knallend slotakkoord in. De uitblinker bij Vitesse kon echter niet de kroon op zijn voortreffelijke optreden zetten toen Latuheru hem oog in oog met Preud'homme bracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31