Geschiedenis bij China-reis splijtzwam Akihito 22 Feiten &Meningen Groenen zoeken uitweg uit politieke rimboe Bloedbad Nanking 'onfortuinlijk verleden' DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 2 \lATuueuJ£ H£Téie£A) 3 M&lZDuyj ,/wfiitz VIT Yl£££ ZIT ZO VOL CjJZOElHO^VJOOM s ^r~7 H&r een halve, iglo -• 71 is voorat o thuis y V 7 ge^rW^rrf Chinese eis spookbeeld voor extreem-rechtse Japanners HAARLEM JOLANDA OUKES In Japanse schoolboeken wordt nauwelijks een woord vuil ge maakt aan de Japanse bezetting van China (1931-1945), laat staan aan de gruwelijkheden die de Japanners uit naam van hun keizer pleegden. Zelfs de huidi ge keizer Akihito heeft wat dat betreft boter op z'n hoofd. Hij noemde de massaslachtingen onlangs „een onfortuinlijk ver leden". Tijdens de Japanse be zetting kwamen tussen de 15 en 20 miljoen Chinezen om. De kans dat Akihito tijdens zijn bezoek min of meer wordt ge dwongen zijn excuses aan te bieden, is nihil. China is erg blij met de komst van de keizer en zal alles in het werk stellen om het bezoek zo pijnloos mogelijk te laten verlopen. Dus geen de monstraties die de keizer in ver legenheid kunnen brengen, geen persconferenties en geen onderonsjes met de gewone man In de straat. Ook de reisdoelen zijn zorgvul dig samengesteld. Awhito zal tijdens zijn vijfdaagse bezoek Peking, Sjanghai en Xian aan doen, maar de stad Nanking omzichtig vermijden. Hier vond namelijk in 1937 het grootste bloedbad plaats. De Japanse agressie tegen Chi na begon in oktober 1931 toen de Japanners Mantsjoerije, in het noorden van China, bezet ten. Omdat Japan op dat mo ment in een economische ma laise verkeerde, had het land het delfstoffenrijke Mantsjoerije hard nodig. Bovendien konden in het dunbevolkte noorden van China Japanners worden ge- Tjiang Kai-sjek ten tijde van de Tweede Wereldoorlog, foto archief huisvest die in eigen land geen middelen van bestaan meer hadden. Nauwelijks een jaar later was Mantsjoerije volledig in Japanse handen en was de laatste keizer van China, Pu Yi, aangesteld als regent. In werkelijkheid had hij niets te vertellen want zijn rege ring werd gedomineerd door pro-Japanse ministers. Dat Japan betrekkelijk eenvou dig China kon binnenvallen, Een jonge Chinees bekijkt de gruwelijke foto's van slachtoffers van de Japanse agressie in de jaren '30 en '40. De tentoonstelling is bedoeld om de herinneringen aan die verschrikkingen levend te houden. foto ap neal ulevich was vooral te danken aan de in terne strijd in China tussen communisten en nationalisten. De leider van de Kwo Min-tang (Nationale Volkspartij), Tjiang Kai-sjek, voerde al jaren een bit tere strijd met de communisten en had meer oog voor hen dan voor de dreiging van Japan. De ze houding bracht hem in con flict met andere partijleiders en leidde in 1936 tot het 'incident van Xian'. Tjiang Kai-sjek reisde van de re geringszetel Nanking naar de stad Xian (centraal-China) om de legerleiders aldaar min of meer te dwingen de wapens op te nemen tegen de communis ten. De commandanten weiger den, namen Tjiang Kai-Sjek ge vangen en gingen met de com munistische leiders onderhan delen. Het resultaat was een verdrag waarin werd afgespro ken het onderlinge geweld te beëindigden om gezamenlijk de strijd aan te binden met Japan. Bloedige oorlog De Japanners wachtten die overigens tijdelijke bunde ling van krachten niet af. Een op zichzelf staande schermutseling tussen Chinezen en Japanners op de Lugou-brug (Marco Polo- brug) in Peking op 8 juli 1937 was het begin van een bloedige oorlog die acht jaar zou duren en zich over geheel Zuidoost - Azië uitbreidde. Tjiang Kai-sjek, inmiddels weer terug in Nanking, stuurde troe pen naar het noorden van Chi na. Maar het was al te laat. Eind juli voegden drie kersverse divi sies zich bij de Japanse troepen in het noorden en nog voor het einde van de maand was de re gio Peking-Tientsin in Japanse handen. Voor het einde van dat jaar, na de val van de havenstad Sjanghai, stonden de Japanners voor de poorten van Nanking. De nationalistische autoriteiten zagen het gevaar aankomen en verlieten de stad, die na inci dentele gevechten op 13 de cember in Japanse handen viel. De opmars van de Japanners was echter zo snel gegaan dat geen voorbereidingen waren getroffen de stad te verdedigen of de inwoners te evacueren. Al les viel ongeschonden in Japan se handen; oorlogsmaterieel, een volledig ingericht zieken huis inclusief patiënten en een goed uitgerust spoorwegempla cement. De stad bleef niet lang onge schonden want de Japanners hadden opdracht geen gevange nen te maken. Bovendien moest in Nanking een voor beeld worden gesteld om een snel einde aan de oorlog te ma ken. Verkrachting Nanking Tijdens wat later 'de verkrach ting van Nanking' is gaan heten, sloegen 50.000 Japanse soldaten met de bajonet op het geweer aan het hakken, branden, ver krachten en moorden. Met rijen tegelijk werden vrouwen en mannen geëxecuteerd, voor ba jonetoefeningen gebruikt en overgoten met petroleum en in brand gestoken. In een paar we ken tijd was het eens zo bedrij vige Nanking veranderd in een dodenakker waar onnatuurlijk weldoorvoede honden het straatbeeld domineerden. Naar schatting 300.000 Chinezen vonden er de dood. Pas na de val van Hankou en Kanton (China's laatste zeever binding met de buitenwereld) in 1938 kwam de Japanse op mars in China tot stilstand. Maar het gehele oostelijke deel van het land was in handen van Japan en dat zou tot 1945 zo blijven. émjki - - - Keizer Akihito verlaat het Musashino-mausoleum, waar zijn vader Hirohito begraven ligt, nadat hij hem op de hoogte heeft gebracht van zijn reis Het spookbeeld voor Japanse imperialisten werd afgelo pen zondag bewaarheid. Een groep Chinese Amerikanen suggereerde in een advertentie in The New York Times dat het bezoek van keizer Akihito, dat morgen begint, een uitgelezen moment is om het Chinese volk veront schuldigingen aan te bieden voor de gruwelijkheden tij dens de Japanse overheersing. TOKYO-PEKING E. FENNEMA EN Y. v J HEUDEN*CORRESPONDENTEN Extreem-rechtse Japanners, die het keizerlijk huis liefst in zijn oude, goddelijke glorie zouden herstellen, hebben zich luid ruchtig verzet tegen het bezoek. Ze willen de keizer namelijk de vernedering besparen dat hij THE INDEPENDENT Het is treurig voor de Duitse Groenen dat de macabere dood van twee van hun voormalige idolen, Kelly en Bastian, nodig was om de hevig bekritiseerde partij weer tot voorpaginanieuws te ma ken. Vernederd en geschokt na hun zware nederlaag tijdens de verkiezingen van 1990, waarbij ze uit het parlement werden gegooid, zijn de Groenen in alle stilte bezig geweest de stukken van hun eens zo trotse partij aan elkaar te lijmen. Nog niet zo lang geleden barstte deze partij van frisheid, inventiviteit en en thousiasme om de boodschap uit te dragen en veroorzaakte ze krachtige golfbewegingen in de Westduitse poli tiek, die op hun beurt weer zorgden voor wervelwinden in andere Europese landen. Het kan op het conto van vooral de Duitse Groenen worden geschreven dat de toonaangevende politici, links en rechts, al jaren zijn gedwongen meer dan lippendienst te bewijzen aan milieukwesties. Want de Duitse partij heeft laten zien dat door de macht van de straat niet alleen prioriteiten anders kunnen komen te liggen, maar dat daar door ook kan worden getornd aan een gevestigd politiek sjabloon. Spijkerbroeken Toen de Groenen in 1983 in de Bunde stag kwamen, waren zij sinds de jaren vijftig de eerste partij die dat was gelukt. Met hun spijkerbroeken, lange haar en voorliefde voor breien tijdens debatten waren zij een sterke dreiging voor de be zadigde wereld van de Duitse parlemen taire politiek. Zij waren het bewijs dat de naoorlogse democratie van het land soepel en sterk was. De kroon op dit politieke succes werd gezet bij de algemene verkiezingen van 1987, toen de partij 8,3 procent van de stemmen kreeg en 44 zetels. Dat maakte de Duitse Groenen tot het voorbeeld voor bewegingen elders en gaven aan mensen als Petra Kelly, één van de op richters van de partij, een grote weer klank in het buitenland. Maar het bereiken van het politieke suc ces, die zo wordt bewonderd door de strijdende milieuactivisten en alterna tieve krachten in het buitenland, bracht spanningen met zich mee die de partij uiteindelijk hebben gesloopt en in dis krediet hebben gebracht in de ogen van Petra Kelly en Gert Bastian op een archieftoto uit 1983. bijna al haar meest fervente aanhangers. Reeds verzwakt door gallige interne me ningsverschillen kreeg de partij door de naderende Duitse vereniging de gena deklap. Voor de meeste Groenen is de afwijzing van nationalisme een essentieel onder deel van hun alternatieve credo en zij konden absoluut niet overweg met de geest van nationalistische festiviteiten die in 1990 over het land waarde. Ver ward en vervreemd, hun bezorgdheid over het milieu op een zijspoor gezet, zagen zij meer dan de helft van hun aanhangers vertrekken. Nieuwkomers De 3,8 procent die zij in 1990 in het westen haalden, lag flink beneden de 5 procent die nodig was voor vertegen woordiging in het parlement. In plaats daarvan werd de alternatieve banier ver nederend doorgegeven aan de nieuwko mers, twee Groenen uit het voormalige Oost-Duitsland en zes leden van de bur gerrechtenbeweging daar acht afge vaardigden van de 662. Omdat ze plotseling waren beroofd van centrale staatsfondsen, ontsloeg het hoofdkwartier van de Groenen in Bonn een groot deel van haar personeel. Mid denin een nieuwe ronde van wederzijd se beschuldigingen leek het een deer niswekkend einde van wat ooit een machtige en kleurrijke beweging was. De Groenen, opgericht in 1980, waren van het begin af aan een onstuimige smeltkroes van drie verschillende bewe gingen: pacifistische tegenstanders van de NAVO, ecologen en anti-kemener- gieactivisten en een bonte verzameling van anti-autoritaire groepen, waaronder de dogmatische ultra-linksen, radicale feministen en anarchisten. De creatieve spanning die vrijkwam bij deze eeuwigdurende en ongemakkelijke zoektocht naar samenwerking tussen de verschillende elementen was één van de sterkste punten van de Groenen, maar alleen maar zolang die effectief werd ge kanaliseerd. Deze coalitie kon een tijd lang overleven, omdat zij als zij macht wilde krijgen en behouden, compromis sen moest sluiten. Maar zelfs al voor de electorale triomf van 1987 werden de in terne spanningen ondraaglijk. De zogenaamde realisten, die de partij verder in de richting van een professio nele politieke macht wilden duwen die op een dag in staat zou zijn een coalitie regering te vormen met de sociaal-de mocraten, voerden geregelde veldslagen met de fundamentalisten, die de 'anti- partijpartij'beginselen en het radicale ethos wilden behouden. Star Het stichtingsreglement van de Groe nen, dat op een starre manier verbood dat individuen tegelijkertijd een partij functie en een politieke functie bekleed den en dat parlementsleden na een ter mijn tot aftreden dwong ten gunste van nieuwkomers, is exemplarisch voor de oorspronkelijke geest van wantrouwen tegenover de professionele politiek. Maar die regels vormden al spoedig het brandpunt van het gebrek aan overeen stemming, toen politici als Kelly en me de-oprichter Otty Schilly, hiertegen in verzet kwamen. Voor de electorale ramp van 1990 was Schilly naar de sociaal-de mocraten vertrokken, terwijl Kelly, steeds meer verbitterd, opzij werd gezet. Na het verkiezingsdebacle verdwenen de hardlinersvan het toneel. De achter gebleven meerderheid beloofde op nieuw vernieuwing, maar is nog steeds bezig een blijvend evenwicht te vinden tussen gematigden en radicalen. De partij probeert zich ook aan te sluiten bij de burgerrechtengroeperingen in het voormalige oosten, een stap die als es sentieel wordt beschouwd voor succes bij de verkiezingen van 1994. Momenteel werken de Groenen voorna melijk op het niveau van deelstaten, in vier Lander-regeringen. De partij is ver re van dood. Zij zoekt een nieuwe rol voor zichzelf en punten van overeen komst met een sociaaldemocratische partij die, onder druk van gewelddadige vreemdelingenhaat, snel naar rechts op schuift. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET zijn excuses zal moeten aanbie den voor de veroveringen van zijn vader. Ook aan de andere kant van het politieke spectrum worden pro testen aangetekend tegen dit eerste keizerlijk bezoek aan Chi na. Het grootste bezwaar van bezorgde burgergroeperingen, advocaten en leerkrachten is juist dat Japan eerst volle ver antwoordelijkheid op zich moet nemen voor wat er tijdens de oorlog is gebeurd alvorens de keizer naar China te sturen. Ongenoegen Ook in China hebben burgers hun ongenoegen laten blijken. Studenten van drie universitei ten in Peking hebben een hand tekeningenactie gehouden om van de keizer een 'officiële ver ontschuldiging' te eisen voor de Japanse bezetting. Een voor Chinese begrippen opmerkelijk particulier initiatief heeft 300.000 handtekeningen opgeleverd onder een verzoek van Japan een schadevergoe ding van in totaal 300 miljard gulden te eisen. Het geld is on der meer bedoeld als compen satie voor familieleden van Chi nese gevangenen die zijn be zweken aan chemische experi menten en voor vrouwen die gedwongen zijn geweest om als prostituées te werken voor Ja panse soldaten. Een probleem voor de Chinese machthebber is dat de toenma lige partijleider Mao Zedong in 1972 bij de normalisatie van de betrekkingen tussen beide lan den afstand heeft gedaan van het recht om compensatie te ei sen. Minister Qian Qiuchen (buitenlandse zaken) liet echter eerder dit jaar weten dat dat al leen voor de overheid geldt. In dividuen kunnen nog wel scha declaims indienen. In de praktijk blijkt dat de Chi nese machthebbers behoorlijk zenuwachtig zijn geworden van de acties onder de bevolking. Leger en politie zijn in verhoog de staat van paraatheid. Er zul len extra manschappen worden ingezet in de drie steden die het keizerlijk paar bezoekt. Studen ten en dissidenten worden strak in de gaten gehouden en de of ficiële media mogen niets mel den over acties voor schadever goeding. Gevoelens Ondertussen gaan de Chinese machthebbers volledig voorbij aan de gevoelens die bij de overgrote meerderheid van de bevolking leven en lijken slechts zij bereid de Japanse bezetting te vergeten. De slachtoffers van de Japanse agressie kunnen dat niet. „De Japanners denken dat ze ons kunnen dwingen die gru welijkheden te vergeten, maar dat is onmogelijk. De Chinezen zijn nog steeds bitter gestemd over die afgrijselijke oorlogser varingen. Het was Akihito's va der Hirohito die de oorlog uit riep en er is tot op de dag van vandaag niet eens een woord van verontschuldiging geuit", aldus een bejaarde Chinese in tellectueel. Peking weet intussen goed in te spelen op de Japanse zwaktes. Japan hapt immers keurig toe nu China de bereidheid toont om een streep onder dat verle den te zetten. Het levert China de erkentelijkheid op van een kapitaalkrachtige wereldmacht. Het zal erom spannen welke van de twee landen er straks, onder het mom van het aanha len van de vriendschapsbanden, het beste in zal slagen zijn ach terliggende belangen te realise ren. Japans grote zwakte is haar weigerachtigheid om verant woording af te leggen voor wat in het verleden is gebeurd. Haar economisch macht is haar kracht. Het is de vraag of die twee ooit tegen elkaar weg zijn te strepen. Japan neemt de gok China daarover te laten oorde len. WIM STEVENHAGEN O, WlO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2