Spruitjeslucht bij PSV Louis van Gaal: 'Ajax collectief fantastisch' Sport Milan en Brugge op drempel kwartfinale Den Helder voorlopig op amateurbasis verder DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 29 redactie &herman joustra fead van kaam (CHEF) &>tim brouwer de koning ferob onderwater ferob van der zanden Bengaals vuur bederft cupduel bijna frankfurt Het UEFA-bekerduel tussen Eintracht Frankfurt en Galatasaray (0-0) is onderbroken wegens ongeregeldheden op de tribune. De Britse scheidsrechter Brian Ginley liet de wed strijd vijf minuten later dan voorzien beginnen en staakte de ontmoeting een kwartier voor tijd toen er Bengaals vuur was af gestoken. Nadat de rook op het veld was opgetrokken, werd het duel her vat. Het grootste deel van de supporters in het Waldstadion was op de hand van de bezoekers. Naar schatting driekwart van de 40.000 toeschouwers was van Turkse afkomst. Schaatsers niet naar Weissensee Amersfoort a, Nederlandse marathonschaatsers (licentiehouders) mogen niet meedoen aan wedstrijd over 200 kilometer op de Weissensee in Oostenrijk, die op 27 januari wordt gehouden. Dat heeft het dagelijks bestuur van de schaatsbond besloten. De wedstrijd zou de kalender in Nederland (kunst- en natuurijs) verstoren. 'We zullen ons moeten kwalificeren, desnoods ten koste van tien gele kaarten den haag v.anp AC Milan en Club Brugge zijn op de eerste speeldag van de tweede ronde het dichtst bij de laatste acht van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gekomen. Milan won gisteren met 1-0 de uitwedstrijd tegen Slovan Brati slava, Club Brugge de thuiswed strijd tegen Austria Wien met 2- Bekerhouder FC Barcelona haalde in Moskou tegen CSKA op professionele wijze een 1-1 op. Bij temperaturen rond het vriespunt opende de thuisploeg met een stormachtig offensief. Dit leverde slechts één doelpunt op. In de 17de minuut scoorde Grisjin na balverlies door Gu- ardiola. Na een half uur kreeg Bar celona greep op de wedstrijd. Drie minuten voor rust kopte Bakero bij een vrije kans net naast. Met Amor voor Guardiola werd Barcelona in de tweede helft nog sterker. Duidelijk bleek dat CSKA in het eerste half uur alle krachten had ver speeld. In de 58ste minuut werd het gelijk door Beguiristain op aangeven van Laudrup. Olympique Marseille behaal de in de derde wedstrijd voor de Europese beker voor landskam pioenen de derde 0-0, in de uit wedstrijd tegen Dinamo Buka- rest. De verkoop van spits Papin aan AC Milan deed zich weer gevoelen. Glasgow Rangers-Leeds Uni ted was de kraker van de twee de ronde bij de landskampioe nen. De Schotten versloegen de Engelsen met 2-1. Leeds zorgde voor een schok door reeds in de eerste minuut door McAllister de leiding te nemen. Nog voor rust boog Rangers de stand om, eerst in de 21ste minuut door Lukic, die in eigen doel schoot, vervolgens in de 37ste minuut door topscorer McCoist. Huistra viel een kwartier voor tijd in voor Steven. AC Milan speelde vijftig van de negentig minuten bij Slovan Bratislava met tien man. Alber- tini werd vijf minuten voor rust weggestuurd. Ondanks de nu merieke minderheid won de Italiaanse kampioen de wed strijd met 1-0 door een treffer van Maldini in de 63ste minuut. Gullit was gepasseerd, Rijkaard geblesseerd. Club Brugge kwam net als AC Milan dicht bij de kwartfinale- groep van de Europa Cup 1 door op eigen veld met 2-0 van Austria Wien te winnen. Ver- heyen (20ste minuut) en Booy (40ste) zorgden voor rust al voor de eindstand. Bij PSV ruikt het nog altijd wat naar spruitjes. Keurig als de club is paste het zich gisteren in Athene aan de 'gewoonten' in het Europa- Cup voetbal aan, in plaats dat met gepaste lef een mooie basis werd gelegd voor kwalificatie voor de 'Champions League'. De 1- 0 nederlaag tegen AEK was derhalve het loon van de angst. athene henri van der steen gpd-verslaggever Hans Westerhof had zijn ploeg danig aangepast aan de tegen stander, hoewel de coach zelf beweerde slechts aan details te hebben gesleuteld. Faber voor Romario laten spelen is echter meer dan een detail. Afgezien van de vraag of Romario het krediet om te spelen had ver diend, liet Westerhof zijn ploeg anders, defensiever spelen dan „Kan gebeuren", zei Wester hof na afloop over die ene, dure goal van AEK, een even mooi als simpel doelpunt. Savevski boog de bal uit een vrije trap op maat voor het doel van Van Breuke- len, Dimitriadis kwam voor Van Tiggelen en kopte fraai in, via de binnenkant van de paal: 1-0. Van Tiggelen was schuldbewus- ter dan zijn trainer. „Kan ge beuren? Zoiets mag natuurlijk helemaal niet gebeuren op dit niveau. Een fout van mij, klaar." Balbezit Westerhof was niet harder in zijn oordeel, omdat hij eigenlijk best tevreden was over zijn elf tal. „Op het middenveld waren we de meerdere, we zijn redelijk in balbezit geweest en achterin hebben we naar tevredenheid gespeeld. Zo'n goal kan natuur lijk altijd vallen. Maar twee tref fers maken in eigen huis moet te doen zijn." PSV bleek gisteren in Athene al heel snel de betere ploeg, zoals ook verwacht, maar kon dat niet in doelpunten vertalen. Romario wordt ook in de lucht goed geschaduwd door Vasilopoulos. Romario en Ellerman misten in de eerste helft goede mogelijk heden, maar gezegd moet wor den dat het PSV ook niet mee zat. De vroege blessures van Va nenburg en Koeman vergden de nodige aanpassing. Desondanks kreeg AEK nauwelijks een kans. PSV wel, ook na rust. In een kol kend stadion, met 31.000 toe schouwers bijna helemaal vol gelopen, kreeg Kieft in de vijfde minuut van de tweede helft de beste mogelijkheid: Ellerman le verde een uitstekende voorzet af, Kieft kopte echter van vijf meter recht op Minou. Moeilijk AEK kwam in het spannende, maar niet grootse duel tot twee kansen, de mogelijkheid waar uit in de 57ste minuut werd ge scoord, meegerekend. De Grie ken werkten en schopten hard, maar konden toch niet duidelijk maken recht te hebben op plaatsing voor de 'Champions League'. Van Tiggelen: „Het zal moeilijk worden in Eindhoven, maar als je AEK zo ziet, moet je je toch kunnen kwalificeren, lijkt mij." Niet iedereen was zo optimis tisch. Wim Kieft: „Dit is de slechtste uitslag die je je kunt wensen. We moeten twee keer scoren en in Eindhoven hebben zij bovendien hun beste man terug, Manolas. We zullen het thuis heel snel moeten open breken." Adri van Tiggelen wilde het nog wel voor Westerhof opne men, toen de te behoudende opstelling van PSV ter sprake kwam. „We hebben dominant gespeeld en ook kansen gekre gen. Ik vond het logisch zoals we speelden. Met Berry (van Aerle) in de dekking hadden we problemen gekregen. Die Griekse spitsen zijn beiden goeie koppers." Westerhof wil de bovendien Van Aerle als aan valler zien. De coach: „Dat is ook gebeurd, hij was op rechts onze gevaarlijkste man." Theoretisch gezever dat giste ren terecht werd afgestraft. Niettemin verdient PSV kwalifi catie natuurlijk meer dan AEK. Hans van Breukelen zal het zorg zijn hoe die doelpunten vallen. „Desnoods ten koste van tien gele kaarten, maar we zullen ons moeten kwalificeren." Dat voetbal zo voorspelbaar onvoorspelbaar kan zijn, moest toch ook de ervaren keeper nog maar eens erkennen. „Ik was vooraf bang dat we een stukje professionaliteit zouden missen tegen AEK. Dat was zo. Maar ik heb niet aan Van Tiggelen ge dacht." De verdediger kan zich over veertien dagen revancheren door AEK niet nog eens te laten scoren. Maar in Eindhoven moet het toch vooral voorin ge beuren. Bij Ellerman en Kieft. En vooral Romario. Blessures voor Kieft, Koeman en Vanenburg athene gpd Wim Kieft kon gisteravond geen goed doen in de ogen van scheidsrechter Förstin- ger. De Oostenrijker floot voortdurend acties van de spits af. „Dat heb je met thuisfluiters. Ik zag het al bij de eerste bal wat me te wachten stond." Toen Kieft in de eerste helft al bij de zijlijn een schop kreeg, stond Förstin- ger niet eens verzorging toe. Vandaag wordt in het zieken huis bekeken hoe ernstig de knieblessure is die de Am sterdammer wel degelijk op liep. Kieft: „Dat kwam er nog eens bij; in de tweede helft speelde ik nog maar op 70 percent." Ook Koeman en Vanen burg melden zich vandaag in het ziekenhuis voor onder zoek. De vervanger van Popescu werd al na tien mi nuten door Zabanazovic ge schopt en zodanig gebles seerd dat hij met Linskens van plaats moest wisselen. Vanenburg liep een minuut later een spierscheuring op bij een onschuldig hakballe- tje. De aanvoerder denkt zelf aan twee weken niet genoeg te hebben om te herstellen. Het Atheense geschoffel en spelbederf was voor Förstin- ger aanleiding vijf gele kaar ten te trekken, tegenover twee voor PSV. In Eindhoven ontbreken Sabanazovic en invaller Mitropoulos. De kaarten voor de PSV'ers Fa ber en Van Aerle hebben geen gevolgen. Romario was gisteravond voor de eerste keer sinds hij eind '88 bij PSV debuteerde gepasseerd. De Braziliaan kwam er toch snel in (voor Vanenburg) en deed er ver volgens vijf kwartier weinig aan. Hans Westerhof: „Maar zelf denkt-ie dat hij weer goed heeft gespeeld." „rk moest kiezen tussen Kieft, Ellerman of Romario, omdat ik een extra midden velder nodig had", legde de PSV-trainer uit „Ik heb ge kozen voor Romario ornaat Kieft-Ellerman hel betere duo was voor deze wed strijd." Van der Sar straalt rust uit bij Europa Cupdebuut guimaraes - jan mennega gpd-verslaggever Ajax ging naar Guimaraes om niet te verliezen. Zei Louis van Gaal aan de vooravond van de krachtmeting met Vitoria. De technisch directeur bleek een tikje te hebben gejokt. Hij gaf dat na afloop van het kat-en- muis-spelletje, dat zijn ploeg speelde met de vergeefs tegens- partelende Portugezen (0-3), ook toe. „Ik heb dat gezegd", zei Van Gaal, „om de spelers scherp te houden. Van Tonnie Pronk en Gerard van der Lem, die Guimaraes hebben zien spelen, had ik al begrepen dat het be paald geen grote ploeg was." De supporters van de nummer vijf tien in de nationale competitie hadden ook al weinig vertrou wen in hun favorieten. Slechts 7000 bezoekers hadden de tri bunes van Stade Municipal be klommen. Van de door Ajax ge vreesde heksenketel was derhal ve geen sprake. Evenaring De 0-3 score in Guimaraes, waardoor Ajax zich al verzekerd weet van een plaats in de derde ronde, was een evenaring van de uitslag die de hoofdstedelij ken in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoemooi tegen Austria Salzburg neerzetten. In de duizend jaar oude textielstad maakten zij ook een eind aan een negatieve reeks. Het was al twintig jaar geleden dat Ajax in een Europa Cup-wedstrijd van een Portugese tegenstander (Benfica) won. Aan Vitoria Sport Clube do Guimaraes had de UEFA-Cup- winnaar van vorig seizoen geen kind. De ploeg uit Noord-Por- tugal bleek niveau-arm en in houdsloos en bezondigde zich vooral in de eerste helft aan te grof spel. Van Gaal: „Maar het tekent de volwassenheid van de spelers, dat wij ons niet door dat harde spel van de wijs heb ben laten brengen." Afgaande op het ondermaatse spel van gisteravond is het een raadsel hoe Guimaraes er in de eerste ronde in slaagde het Spaanse Real Sociedad uit te schakelen. Rust „Wij hebben laten zien verder te zijn dan vorig seizoen", aldus Van Gaal. „Collectief hebben wij fantastisch gespeeld. Ieder een deed precies wat hij moest doen." Dat gold zeker voor Edwin van der Sar, de plaatsver vanger van Stanley Menzo, die zich in zijn Europa-Cupdebuut niet liet passeren. Reddingen van betekenis hoefde hij daar voor overigens niet te verrich ten. Veel verder dan een on schuldig kopballetje van Ziad en een enkele voorzet kwam Vito ria niet. Van Gaal: „Van der Sar mag dan weinig te doen hebben gehad en niet onder druk heb ben gestaan, ik vond dat hij een. goede uitstraling had en dat er rust van hem uitging." Ajax nam al na 52 seconden de leiding. Wim Jonk, opnieuw met fraaie passes strooiend, be diende Edgar Davids en die pas seerde de wild zijn kooi uitstor- mende Madureira eenvoudig. Het was Davids' tweede Europa Cup-doelpunt van dit seizoen. In Salzburg, als invaller voor Bryan Roy, scoorde hij tegen Austria ook al. De flitsende ope ning van de Amsterdammers deed denken aan de uitwed strijd vorig seizoen tegen Ge noa. Toen schoten zij ook al als een speer uit de startblokken en tekende Stefan Pettersson reeds na 42 seconden voor de eerste treffer. Succesvol De Zweed was gisteravond op nieuw succesvol. Na een geolie de aanval via Dennis Bergkamp en Marc Overmars nam hij het tweede doelpunt voor zijn reke ning. Voor Pettersson was het al zijn derde Europa Cup-doel punt van dit seizoen. De Scan- dinaviër maakte de negentig minuten niet vol. Met liesklach ten bleef hij in de rust in de kleedkamer achter. John van Loen was zijn vervanger. De lange Utrechter was nog maar den heldergpd Spelers en coach Ton Boot hebben ermee ingestemd voorlopig op amateurbasis voor basketbalkampioen Den Helder te blijven uitkomen. In elk geval tot 15 december, de datum waarop basketballers tussentijds van club kunnen veranderen. Ook de sponsor blijft zeker tot die datum aan zijn verplichtingen voldoen. Het is nog de vraag of de club verder kan gaan als Commo dore, of moet terugvallen op de voormalige verenigings- naam Noordkop. Het was, na dik vier uur vergaderen, een collectief be sluit. Informeel werd ook over de toekomst van gedachten gewisseld. Daarover werden echter geen mededelingen gedaan. Volgens aanvoerder Marco de Waard waren de spelers maandagavond overdonderd toen ze op de hoogte werden gebracht van het faillissement van de stichting Sportinitia- tieven Den Helder. Die stich ting beheerde namens de sponsor de contracten van spelers en coach. Er heerste lange tijd een gelaten stem ming. Geen van de spelers wil de beschuldigende vinger richting het inmiddels demis sionaire bestuur wijzen. Den Helder speelt dit week einde in Groningen tegen Do- nar. Zonder Marco de Waard. De aanvoerder van het Ne derlands team wordt vrijwel zeker geopereerd aan een al twee jaar sluimerende knie blessure. net binnen de lijnen of hij Bergkamp, die later tegen een zorgen. Vanaf de strafschopstip van Os had wellicht zelfs liever bracht Bergkamp al in stelling, 'domme' gele kaart opliep hij schoot hij evenwel te slap in, een minder overtuigende over- De topscorer van de eredivisie trapte de bal weg nadat de Tsje- waardoor Madureira redding winning van Ajax gezien. Want had niet de minste moeite zijn chische scheidsrechter Krondl kon brengen. dat het bij de return over veer- tweede Europa Cup-doelpunt al had afgefloten had halver- Bij Ajax was er naderhand tien dagen in het Olympisch van dit seizoen binnen te tik- wege de tweede helft ook nog niemand die om die misser Stadion van Amsterdam storm ken: 0-3. voor 0-4 kunnen en moeten treurde. Penningmeester Arie loopt, lijkt uitgesloten. LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Originele kyk op keuken-kleuren? ALNO inbouwkeukens zijn er in talloze, meer of minder gewaagde kleuren. ALNOPOP, bijvoorbeeld, is een echte trendy noviteit. Nog veel méér kleurrijk nieuws staat u te wachten als u bij de ALNO Select Dealer binnenstapt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29