'Schaatsen, zitten, eten en lachen' 'U bent nog niet aan de beurt' Nog geen Madonna-gekte in Leidse boekhandels Verveling slaat weer toe Het Gesprek van de Dag DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 21 Het viertal hangt wat rond tus sen deboekenstellingen van de openbare bibliotheek in Kat wijk. Plukken her en der wat boeken van de schappen en leggen ze, na wat geblader, weer snel terug. Het is duide lijk: de verveling heeft toege slagen. Dit deel van de Kat wijkse jeugd weet geen raad met zijn herfstvakantie. „Gisteren hebben we een beetje zitten computeren. En toen hebben we wat gevoet bald en gezwommen", zegt IJsbrand (12) naar de punten van zijn gymschoenen kijkend. „Maar nu hebben we niks te doen. Er is niet zo veel te bele ven hier in Katwijk", meldt zijn vriend Willem 13). Daarom gaan zij geregeld naar zijn kamer waar een computer Amiga staat te pronken. „Mijn moeder vindt het best wanneer mijn vriendjes komen spelen." Willem is duidelijk trots op zijn machine die in de winkel al snel een slordige 1300 gulden kost. „Daar zijn wij ook wel blij mee", zegt IJsbrand, „want dan kunnen wij ook daarmee spelen. Wij doen dan een com petitie tegen elkaar, wie het verst in het spelletje komt". Aldert (13) en Jaap (11) zouden graag zien dat er eens een leuk speelpark in Katwijk komt. „Zoiets als Duinrell. Dat zou best kunnen bij deTonnen- dam, waar nu woningen staan te verkrotten. Ze zeggen al ja ren dat ze dat gaan slopen, maar er gebeurt niets." IJs brand erkent dat zij met z'n al len daar wel eens 'gaan klie ren'. Nee, nu niet meer. „Ik ben daar al twee keer door de politie gepakt. Dat laat ik nu wel uit mijn hoofd." Geen geklier voor Caroline (16) en Marjolein van der Velden (12). De Katwijkse zusjes staan bij een 'elektronische catalo gus' te zoeken naar boeken. Geen strips, maar studieboe ken. „Ik moet over een maand een scriptie over de Franse re volutie inleveren en daar heb ik nog niets voor gedaan", zegt Caroline die in de 5e van het vwo zit. Daarnaast zoekt zij naar een boek over de Wad denzee vooreen scriptie biolo gie en boeken voor haar Ne derlandse lijst. Nu is Caroline niet de hele dag bezig met haar school, want daar heeft zij geen vakantie voor. De rest van de tijd brengt zij door met vriendinnen met wie zij naar de televisie kijkt of gaat 'stadten'. Haar zus Mar jolein zit in de brugklas en heeft nog geen huiswerk. Zij heeft zich weer eens voorgeno men om haar fiets te poetsen en kamer op te ruimen, maar ook nu komt er waarschijnlijk niets van. Dan maar in de kerstvakantie. het nog veel kouder. Daar is de herfst al voorbij, de winter heeft er zijn intrede gedaan. De tem peratuur is laag, de zon laat zich niet zien, het is een beetje don ker en somber. Vlaggetjes in de nok, harde muziek uit de luid sprekers en de vrolijk gekleurde kledij moeten iets van die som berheid verdrijven. Er zijn mensen die routineus over de baan glijden. In een glimmende, strakke broek, met de handen op de rug, op zin gende ijzers. Anderen krabbelen voorzichtig voorbij. Houden angstvallig de binnenbocht. Ze schaatsen niet, ze oefenen. We are the champions van Queen zingen ze maar niet mee. Het is deze dinsdag druk in de Ijshal aan de Vondellaan in Lei den. Want het is herfstvakantie. De ijsbaan is daarom elke mid dag open. „Dat is elke vakantie zo", vertelt de vrouw die de en treekaartjes voor zes gulden per stuk verkoopt. Vandaag is het goed weer om te schaatsen, zegt ze.Als het warmer is, gaan mensen andere dingen doen. Nu loopt het lekker. Hele fami lies komen binnen." De Leidse Carol Versteeg is met twee kinderen van haarzelf en vier kinderen van anderen naar de ijshal getogen. Het duurt even voordat alle veters in de juiste schaatsen zitten. „Ijs koud", heeft ze het inmiddels Katwijkse jeugd weet geen raad met herfstvakantie Buiten is het koud, binnen is Parijs en Londen staan op hun kop, maar in Lei den is alles nog onder controle. In de Breestraat geen lange rijen en vechtende mensen voor een exemplaar van het fotoboek van popster Madon na. De Leidse boekhandel Ginsberg noteerde al eerder welgeteld één bestelling en gisteren meld de zich één belangstellende. En dat is dan waar schijnlijk nog de verslaggever van deze krant ge weest. Een verkoopster van Vroom Dreesmann rea geert zeer gepikeerd wanneer naar het omstreden boek wordt gevraagd. „Het is niet te hopen dat wij dat boek in de zaak krijgen. Het is zo schun nig. Dat past niet in ons assortiment", zegt zij met een vies gezicht. Woordvoerder Kieviet van de afdeling inkoop boeken in Amsterdam rea geert op zijn beurt geschokt. „Die opmerking slaat nergens op. Wij hebben geen enkele reden om voor de koper te censureren. Dat boek komt gewoon in de verkoop." Wanneer dat precies is, kan hij niet zeggen. „Wij zijn verrast door de grote run die in het bui tenland op het boek is ontstaan. Dat had ik niet verwacht voor een boek dat 85 gulden moet kos ten en waarvan toch al het nodige is gepubli ceerd. De mensen zijn nieuwsgieriger dat ik ver wachtte." Het Leidse filiaal krijgt 4 a 6 boeken, af hankelijk van de hoeveelheid die importeur Nillson Lamm het, warenhuis toebedeelt. Over de hoeveelheid tast ook boekhandel Gins- >erg nog in het duister. „Wij hebben er 10 be steld", zegt medewerker Rutger van der Heijden. „Maar ik denk dat we met 5 exemplaren blij mo gen zijn. Ik vermoed dat wij die niet vóór maan dag of dinsdag in huis hebben." Van der Heijden denkt dat uiteindelijk ook in Nederland de be langstelling op gang zal komen. „De gekte in het buitenland maakt ook Nederlanders steeds nieuwsgieriger. Dat komt echter pas boek in de winkel ligt." MEINDERT VAN DER KAAU gekregen. „We zijn vorig jaar een paar keer geweest en dit jaar wil ik wat vaker gaan, want wij vinden het belangrijk dat onze kinderen goed leren schaatsen. Bovendien leidt de ijsbaan een noodlijdend be staan en zo dragen we ons steentje bij." Het is niet zo dat ze haar kinde ren uit wanhoop heeft meege nomen, omdat ze zich anders alleen maar vervelen in de va kantie. „Eerlijk gezegd zijn mijn kinderen heel makkelijk. Maar we gaan wel vaker iets doen, omdat dat bijna niet kan als ze gewoon naar school moeten. In vakanties bekijken we iets in een andere stad, of in Leiden zelf. Dan gaan we naar een mu- Comelieke Hoogendoom, Chantal van den Helder, Angie van den Helder bekijken en vervolgens poffertjes eten met griesmeelpudding toe. seum of naar molen De Valk." Annelies van Duijvenbode (13) en Zsofi Merth (14) uit Leiden zijn naar de ijsbaan gegaan om dat die zo dichtbij is en in de hoop dat ze er bekenden zien. Alleen als het slecht weer is, ver velen ze zich in de vakantie, zeggen ze. En dan mogen er wat de twee Leidse scholieren be treft wel meer disco's en buurt feesten worden gehouden. Vorig jaar waren Cees de Mooy (14) en Arend Paauw (16) uit Rijnsburg elke vrijdagmiddag op de overdekte ijsbaan te vin den. Vanwege financiële proble men is de hal dit seizoen alleen op woensdagmiddag open. „Dan moeten we naar school. En op zaterdag is het meestal te druk, dus gaan we niet meer zo vaak." Misschien dat ze deze week ook vrijdag nog gaan schaatsen. De twee Rijnsburgers zouden wel willen dat er meer te doen was. „Schaatswedstrij den of zo", doet Arend Paauw en Inez Hoogerwerf uit Nieuwkoop: i een suggestie. Maar die zijn er niet en daarom wil Cees de Mooy de andere vrije dagen ge bruiken om 'mijn boot uit het water te halen en schoon te ma ken'. Arend Paauw is van plan veel naar zijn vriendin te gaan. Vier Nieuwkoopse vriendinnen hebben voor deze dag een heel programma. Eerst heeft een van de vaders de vier naar de Leidse ijsbaan gebracht, waar ze 'schaatsen, zitten, eten en la chen'. Vervolgens huren ze een eerst schaatsen, dan een videofilm FOTO HIELCO KUIPERS paar videofilms en dan poffer tjes eten met griesmeelpudding toe. Vervelen doen ze zich niet en daarom hebben ze aan extra activiteiten geen behoefte. „Die zijn er in de zomervakantie wel. In de herfstvakantie is dat niet nodig, want die duurt niet zo lang.En bovendien kun je al- i tijd nog je kamer gaan doen, zegt de 15-jarige Chantal van den Helder. JANET VAN PUK ARCHIEFFOTO CPD bij WVC aan de bel getrokken. Aan de hand van een enquête van die organisatie zijn de zeer lange wachttijden aan het licht gekomen. De stichting pleit daarom voor een flinke uitbrei ding van de capaciteit. I LAAT ONS EVEN MEEDENKEN. |T KAN U ZOVEEL SCHELEN fclDEN DAAS Ziekenhuizen: premies voor smartegeld rijzen de pan uit LEIDEN JAN WESTERLAKEN De premies, die ziekenhuizen moeten betalen voor verzekeren van medische aansprakelijkheid (smartegeld), rijzen de pan uit. De vier ziekenhuizen in Leiden en omgeving klagen over de hoogte ervan. Het Academisch Ziekenhuis Leiden, dat tonnen betaalt, spreekt van exorbitante bedragen. Als reden voor die hoge premies meldt de Bond van Verzeke raars in Den Haag, dat er steeds vaker smartegeld moet worden uitgekeerd voor fouten in het medisch circuit. Nog niet zo lang geleden verhoogden de verzekeraars als gevolg daarvan de premie met maar liefst 300 procent. De verzekeraars geven toe dat die verhoging fors was, maar noodzakelijk. Werkeloos toe zien, zeggen ze, zou dramati sche gevolgen hebben. De in komsten aan premies zouden dan ver achterblijven bij de schadeclaims. „Als het verho gen van de premies geen gelijke tred zou houden met een stij gend aantal uitkeringen, kun nen de verzekeraars deze speci fieke groep niet meer bedie nen", aldus de Bond van Verze keraars. De bedragen die worden uit betaald, worden ook steeds ho ger, zegt Anky van Leeuwen van de bond. „Onlangs nog heeft de rechter een forse claim toege kend aan iemand bij wie de ste rilisatie was mislukt. Dan praat je over bedragen die ver boven de 100.000 gulden liggen." De Leidse ziekenhuizen zeg gen dat de hoogte van de pre mie niet in verhouding staat tot de claims. Het academisch zie kenhuis stelt vast, dat het 'ge lukkig nooit' een extreem hoge claim om smartegeld heeft ge had. Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp en ziekenhuis Rijnoord in Alphen hebben nog nooit smartegeld hoeven uit te keren. Incidenteel, vertelt een woordvoerster, is er wel eens schade vergoed. Het Diaconessenhuis zegt wel eens met claims te worden ge confronteerd. Soms gaat het om medische of verpleegkundige missers, soms sneuvelt iemands kunstgebit. Een feit is wel, zegt een woordvoerster van het zie kenhuis, dat het verzekeren hiervan een peperdure kwestie is. Dagtoerisme in Leidse regio in de lift LEIDEN «JAN WESTERLAKEN Het ^dagtoerisme naar Lei den, bezoek aan de Zuidhol landse kust en watersport op de plassen, zitten nog altijd in de lift. Na 1994, als het ar cheologisch themapark Ar- cheon in Alphen open gaat, zullen nog meer dagjesmen sen de Leidse regio aandoen. Dat verwacht de VW van Zuid-Holland. Ze constateert dat het aandeel van de pro vincie in de binnenlandse vakantiemarkt stijgt. De laatste vijf jaar brachten steeds .meer Nederlanders een korte of lange vakantie in Zuid-Holland door. De VW komt tot deze con clusie in het provinciaal imago-onderzoek 1991. Doel van dit onderzoek is het in kaart brengen van vakanties in eigen land. Vergeleken met vijf jaar geleden is het doorbrengen van de vakantie in eigen land met ruim veer tig procent gestegen. Een stijging, die met name te danken is aan de groei van korte vakanties. Verdubbeling De VW spreekt de verwach ting uit dat de groei een beetje uit de binnenlandse vakantiemarkt is. Maar, voegt zij daar onmiddellijk aan toe, Zuid-Holland merkt daar niets van. In vijf jaar was er sprake van meer dan een verdubbeling van het aantal vakanties. Over de he le linie was de provincie de afgelopen vijf jaar een van de sterkste groeiers op de bin nenlandse vakantiemarkt. Zuid-Holland scoort vooral op de punten 'veel mooie stranden en duinen', 'zeer geschikt voor zwemmen en alle vormen van watersport' en 'veel mogelijkheden tot vermaak voor kinderen'. Minder goed scoren het 'mooie landschap' en 'vrien delijke en gastvrije bevol king'. In het onderzoek doet de VW de suggestie dat de horeca, het toeristisch be drijfsleven en de VW's de taak hebben dit imago van Zuid-Holland te verbeteren. Wachttijd voor hartoperatie in AZL meer dan een jaar Huizenbouw GrOCne Hart niet helemaal uitgesloten Minister Alders (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) geeft geen harde garantie dat er in het Groene Hart van Holland niet wordt gebouwd. Nieuwe cijfers over een toenemende woningbehoefte de komende decennia dwingen de bewinds man tot een voorzichtige bena dering. „Er is te weinig ruimte in dit land. Bebouwing van het Groe ne Hart wil ik wel proberen te voorkomen, wijziging van het beleid ligt niet in de rede, maar een harde garantie geven kan ik niet," aldus Alders gisteren tij dens de behandeling van de be groting volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de Tweede Kamer. In de Vinex, de vierde nota ruimtelijke ordening extra, heeft de regering een terughoudend beleid over de bebouwing van het Groene Hart vastgelegd. Te genover steeds meer bebou wing in de Randstad, dient dit gebied volgens de regering ge vrijwaard te worden van hui zenbouw. Maar de laatste cijfers over een groeiende woningbe hoefte, vastgelegd in een dit na jaar te verschijnen trendrapport Volkshuisvesting, hebben het kabinet voorzichtiger gemaakt. Voorspeld is dat door toene mende migratie, de individuali sering van de samenleving en gezinshereniging tot het jaar 2015 nog zo'n 300.000 tot 500.000 extra woningen nodig zijn. Het bouwprogramma zal drastisch moeten worden aan gepast, omdat het huidige be leid is geënt op een dalende wo ningbehoefte. Daarom voorzien de huidige plannen in minder woningbouw en in het afbou wen van subsidies. Een bijstel ling van dit beleid is op basis van de nieuwste cijfers drin gend noodzakelijk. Slechts zelden heeft zij goed nieuws voor die patiënten, want de wachttijden in Leiden voor een hart-operatie belopen in middels meer dan een jaar. „Het is niet bepaald een vrolijke baan", zegt Huysmans er over, „Het zijn natuurlijk zeer emo tionele telefoontjes". Op de wachtlijst staan in Lei den een paar honderd mensen. Die lijst zou eigenlijk nog langer moeten zijn. „Maar het komt voor dat we mensen niet eens op de wachtlijst zetten omdat ze toch niet aan de beurt ko men. Wij zoeken dan een tijde lijke oplossing, zoals het dotte ren. Maar zo'n behandeling be tekent in de praktijk vaak uitstel van een open hartoperatie", zegt Huysmans Volgens de Leidse hoogleraar zijn de wachttijden sinds 1985 langzaam opgelopen. Ook de hartchirurgie ontkwam niet aan de bezuinigingen. Huysmans: „De verwachting was dat door nieuwe technieken als het dot teren de behoefte aan open hartoperaties zou verminderen. De cardiologie ontwikkelde die nieuwe methodes, maar de vraag steeg. Het bleek namelijk mogelijk om ook oudere men sen te opereren, met goede re sultaten". Er ontstonden daardoor steeds langere wachtlijsten. Het academisch ziekenhuis heeft in De telefoon van de Leidse hartchirurg prof. H.A. Huysmans staat dagelijks roodgloeiend. Patiënten, familie en huisartsen zor gen voor een niet aflatende stroom telefoontjes naar het Academisch Zieken huis Leiden. De vraag is steeds hetzelfde: hoe lang duurt het nog voordat die patiënt aan de beurt is voor een open hartoperatie? Huysmans heeft er zelfs een aparte secretaresse voor moeten aanstellen. Al een paar jaar doet zij niets anders dan de meeste pa tiënten vertellen dat zij nog even moeten wachten. LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De Leidse hartchirurg prof. H.A. Huysmans: „Het zijn natuurlijk zeer emotionele telefoontjes". middels twee van die lijsten ge maakt: één van acute en één van minder acute patiënten. „Als je op de lijst van minder spoedeisende gevallen staat, kom je in de praktijk eigenlijk nooit aan de beurt. Wij hebben de afgelopen maanden nauwe lijks niet-acute gevallen geope reerd. Een patiënt wordt pas ge holpen als-ie op de andere lijst terecht is gekomen", zegt Huys mans. Volgens de Leidse hoogleraar komt het voor dat er patiënten overlijden die te lang op de wachtlijst staan. „Ik vind het moeilijk om getallen te noe men. Dat is bepaald niet goed voor de gemoedsrust van de pa tiënten. Het leidt ook vaak tot oeverloze discussies. Is het overlijden nu te wijten aan de lange wachttijd of is er in een bepaald geval een andere oor zaak?" Huysmans verwacht dat het nog wel even gaat duren voor dat er aan de lange wachttijden een einde is gekomen. „De overheid moet vergunning ver lenen voor meer operaties. Daarna moeten ziekenhuizen en ziektekostenverzekaars over eenstemming bereiken over de kosten. Vervolgens moeten wij onze eigen organisatie op meer operaties inrichten. Daarbij is vooral een probleem om aan gespecialiseerd verpleegkundig personeel te komen". ben echter kortere wachttijden. Volgens Huysmans komt dit door een andere regio-indeling die recent is ingevoerd. „Daar door hebben die ziekenhuizen nu iets kortere wachttijden, maar ik verwacht dat ze binnen afzienbare tijd weer oplopen". De Gezondheidsraad heeft in middels een commissie inge steld die de behoefte aan hart operaties moet ramen. Een woordvoerder zegt dat het nog wel 'enkele maanden tot enkele jaren' kan duren voordat deze commissie Hartchirurgie en In terventie Cardiologie aan de re gering heeft gerapporteerd. De Stichting Nederlandse Hartpatiënten heeft inmiddels

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21