'Huurders dupe van leegstand' Nieuw dierencentrum op bunkerterrein 'Hormonen maken schapen zo mooi vrolijk' Regio Leiden 'Ik kon miljoenen verdienen, schreven ze' 'Lytse Sipke' eerste in Strontrace Creatief omgaan met 'Herfst' Jaren zestig herleven in het Cultureel Centrum DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 Zoete rwouds bedrijf benaderd door Nigeriaanse oplichtersbende zoeterwoude Je moet wel erg naïef zijn, wil je daar in trappen. Hij trapte er in elk geval niet in, want dit was gewoon te gek om los te lo pen. „Lr werd mij een beloning van ruim 13 miljoen dollar in het vooruitzicht ge steld. Dat is toch niet normaal?" Direc teur H. de Groot van het Zoeterwoudse ingenieursbedrijf Comtest Instrumenta tion stopte de curieuze brief uit Nigeria na overleg met zijn advocaat in zijn bureaula. De miljoenen winst werd De Groot voorgespiegeld door een onbekende Ni geriaanse firma in een 'vertrouwelijke' brief. Het schrijven viel half augustus op de deurmat van zijn privé-adres. Het enige dat de directeur van de Zoeter woudse firma voor die vette kluif moest doen, was zijn bankrekeningnummer doorgeven en zijn handtekening zetten op een paar blanco vellen van zijn brief papier, voorzien van zijn firmanaam. Vervolgens zou de firma uit Nigeria een geldbedrag van 44,5 miljoen dollar op zijn rekening parkeren. De Groot moest het geld vervolgens weer terugs torten naar een rekening Nigeriaanse fir ma. In ruil voor deze transactie zou hij dertig procent van de 44,5 miljoen dollar ontvangen. Netjes Maar De Groot legde de brief onmiddel lijk opzij. „Het was natuurlijk volstrekt uit den boze, ingaan op zo'n frauduleus voorstel. Toen ik de brief las, vroeg ik me af: hoe is het mogelijk? Mijn volgende re actie was: geen sprake van! Zakendoen gebeurt netjes. Dat doe je binnen de re gels van het spel. Frauderen hoort daar niet in thuis." De directeur van het Zoeterwoudse in genieursbureau had onmiddellijk door dat de brief uit Nigeria niet pluis was. „Als het om 150.000 gulden zou gaan, was het geloofwaardiger geweest. Maar dit waren van die ongelooflijk hoge be dragen, dat kön gewoon niet kloppen. Ik heb de brief nog wel naar mijn advocaat gestuurd. Hij vertelde me dat hij wel eens iets had gehoord over Nigeriaanse oplichters. Vervolgens heb ik het curieu ze epistel weggelegd." De Groot is een van de vele bedrijfslei ders die de afgelopen jaren door Afri kaanse oplichtersbendes is benaderd. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft inmiddels vierhonderd 'frau- debrieven' onderschept. Vorige week waarschuwde minister Kok van financi en het Nederlandse bedrijfsleven nog voor de Nigeriaanse monsterjagers. Veel bedrijven worden door de bendes ver zocht te helpen bij het 'witwassen' van grote geldbedragen. 'Discretie verze kerd', beweren de zogenaamd hoge functionarissen bij overheid of bedrijfs leven. Soms gaat het om valse orders of om niet gedekte cheques. De Groot had geen waarschuwing van het ministerie nodig. Hij kan zich moei lijk voorstellen dat er Nederlandse be drijven zijn die wèl met de Nigerianen in zee gaan. „Er zullen misschien mensen zijn die wel op dergelijke voorstellen in gaan, maar je moet volgens mij wel erg naïef zijn wil je zo'n brief serieus nemen. Maar in landen als Nigeria kan dit blijk baar allemaal wel." De Groot heeft geen idee waarom de Nigeriaanse oplichtersbende juist hèm benaderde. „Ik denk dat ze beschikken over een oud bedrijfsregister met alle maal adressen in Nederland. Maar het moet wel een verouderde lijst zijn, want ze hebben de brief gestuurd naar het adres waar mijn bedrijf tot 1988 was ge vestigd. Dat is nu mijn privé-adres." De Groot is niet met de brief naar de politie gestapt. „Daar heb ik geen mo ment over nagedacht. Want wat moet de rijkspolitie in Hoogmade mijn woon plaats met een stel oplichters uit Ni geria aanvangen? Ik heb de brief gewoon bewaard als curiositeit: er zitten een paar mooie postzegels op. Maar misschien zijn die ook wel vals." Bewoners serviceflats Voorschoten boos over stijging kosten Een aantal bewoners van de bejaardenflat "Van Eerden hor in Voorschoten heeft grote bezwaren tegen een ver hoging van de servicekosten. De Socialistische Partij (SP) in Leiden heeft namens hen een protestbrief geschreven aan de verhuurder van het complex, de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting (HBB). Volgens de bewoners wil de HBB de servicekosten over hun rug ver hogen, om zo de kosten te dekken van een aantal leeg staande woningen in het complex. voorschoten. Het skütsje 'Lytse Sipke' van schipper Frits de Vries heeft de Strontrace (Workum-War- mond-Workum) als snelste af gelegd. Het schip kwam gister middag om acht over vier in Workum aan. De Vries deed het totale traject in 49 uur en acht minuten. Hij was daarmee de 'Lutgerdina Smeltekop' van Rob de Gooijer enkele minuten voor. Derde in de zogenaamde lichte klasse was schipper Pyt Kamstra met de 'Lege Walden', die om 18.40 uur de haven binnenvoer. Het schip dat afgelopen dins dag als eerste aankwam op het keerpunt in Warmond, de 'Dankbaarheid' van Johannes Hobma, eindigde uiteindelijk op een vijfde plaats in de lichte klasse. Het schip kwam vijftien minuten na middernacht in Workum aan. De 'Eureka' van Age Veldboom als tweede in Warmond aangekomen was vijf minuten eerder gearriveerd. In de zware klasse was het de Voorwaarts' van schipper Peter Glas die beslag legde op de eer ste plek. Gals kwam woensdag avond binnen om 23.45 uur. In deze klasse werd de 'Vlieter' van Hein van Greenvebroek tweede (aankomst 02.32 op donderdag) en de 'Noordster' van Hans Vlasbloem derde (06.46 uur). van overbeeke „De bewoners wensen niet de dupe te worden van het feit dat de stichting een aantal wonin gen van het complex te lang leeg laat staan", zo schrijft een bestuurslid van de SP in een brief aan de bouwstichting. Vijf tien bewoners hebben hun handtekening onder het be zwaarschrift gezet. De bewoners van de Van Eer denhof, een serviceflat tegen over bejaardenoord 't Hofflants Huys aan De Zeven Provinciën, hebben het SP-lid hebben ge vraagd om namens hen op te treden. De SP heeft het Voor- schotense gemeentebestuur een kopie van de brief gestuurd. De ouderen zouden een brief van de HBB hebben ontvangen waarin werd meegedeeld dat de servicekosten van hun huizen worden verhoogd omdat een aantal andere woningen in het complex leeg staat. „Een verho ging van de servicekosten zon der uitbreiding van het service pakket en bovendien zonder dat daarover met de huurders over eenstemming is bereikt, is on aanvaardbaar en juridisch niet houdbaar. Ik verzoek u om de genoemde verhoging van de servicekosten te niet te doen en er zorg voor te dragen dat de leegstaande woningen in het complex zo snel mogelijk wor den verhuurd", zo schrijft de SP. Verontwaardigd De Humanistische Bouwstich ting reageert verontwaardigd op de actie. Een woordvoerder „Die servicekosten worden ge woon jaarlijks verhoogd volgens overheidsrichtlijnen. Het heeft niets met lege woningen te ma ken. Voor deze ouderenwonin gen moeten nu eenmaal ser vicekosten worden betaald en die kosten stellen we elk jaar bij." Volgens de HBB-woordvoer- der 'slaat de brief nergens op'. „De onrust in de Van Eerdenhof wordt veroorzaakt door één on ruststoker. Een bewoner die daar pas woont en van een elke mug een olifant maakt. We gaan hier binnenkort over pra ten met de bewonerscommissie van de Van Eerdenhof." wassenaar astrid van oen berg zoeterwoude Het thema 'Herfst' stond gistermiddag centraal tijdens een knutselmiddag voor de vakantie vierende jeugd in gebouw 'Ons Huis' in Zoeterwoude. Binnen anderhalf uur ontstonden onder de vaardige handen werkstukken als een spin en een paddestoel en werd een to- vertekening gemaakt. Volgens Elly de Hoop van het Hervormd Jeugdwerk in Zoeterwoude verlopen de knutselmiddagen in de vakanties altijd wonderbaarlijk goed. De activiteit in 'Ons Huis' werd door 75 jonge knutselaars bezocht. foto hielco kuipers Er komt een nieuw dierenopvangcentrum op het bunkerterrein aan de Benoordenhoutseweg in Wassenaar. De Stichting Dierenhospitaal en Am bulancedienst heeft eindelijk toestemming van de eigenaar van het terrein om de plannen voor het centrum door te zetten. Begin volgend jaar wordt waarschijnlijk begonnen met de bouw van de die renopvang. De stichting huurt nu nog een ruimte van de Vereniging Nationale Dierenzorg aan de Zijde- weg. Het huurcontract liep enige tijd geleden af en de Nationale Dierenzorg wil het contract niet verlengen. De vereniging heeft zelf uitbreidings plannen. Tot nu toe werden op het bunkerterrein alleen grote dieren en vogels opgevangen, waarvoor speciale revalidatieverblijven stonden opgesteld. Als de stichting het nieuwe centrum heeft neerge zet kunnen ook andere dieren er opgevangen, be handeld en verzorgd worden. Dat zijn veelal die ren die in het wild leven. Gewonde huisdieren worden er ook verzorgd, maar dat zijn er minder Voordat de bouw van het nieuwe dierencen trum kan beginnen is een wijziging van het be stemmingsplan nodig. Het bunkerterrein is offi cieel bestemd als natuurgebied voor dagrecreatie. Dat houdt in dat op het terrein geen gebouwen mogen worden geplaatst. De Wassenaarse ge meenteraad maakte vorig jaar echter al een uit zondering voor het opvangcentrum van de Die renambulance, omdat het een 'maatschappelijk zeer te waarderen doel' betreft. De eigenaar dacht met deze uitspraak van de raad ook een fiat te kunnen krijgen voor zijn plan om het op het stuk grond een woonhuis te bou wen. Hij tekende bezwaar aan tegen de komst van het dierencentrum en diende zijn eigen plan in bij de gemeente. Toen bleek dat hij geen toe stemming zou krijgen voor woningbouw, trok hij zijn bezwaarschrift tegen de Stichting Dierenhos pitaal weer in. Nu de eigenaar ook het groene licht heeft gege ven, kan de gemeente verder met de noodzakelij ke procedure voor de wijziging van het bestem mingsplan. Op dit moment wacht het college op de resultaten van het bodemonderzoek dat nodig is voor de verplichte schoon-grondverklaring. Dodelijk ongeval in Zoeterwoude zoeterwoude Een 46-jarige bromfietster uit Zoetermeer is gis termiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Zoeterwoude. De vrouw reed omstreeks 14.30 uur op de kruising Industrieweg/Energieweg, waar zij een vrachtwagen rechts in haalde. De chauffeur trok op dat moment uit stilstand op en sloeg rechtsaf de Energieweg in, waardoor de bromfietster door de wagen werd geraakt. De vrouw kwam ten val en liep ernstig letsel aan de nek op. Ze overleed ter plaatse. De politie van Ha- zerswoude wil in contact komen met mogelijke getuigen van het ongeval (telefoonnummer 01714-15300) Fietster gewond bij aanrijding wassenaar Een 30-jarige fietser uit Wassenaar liep gistermiddag vermoedelijk een gebroken knie op bij een aanrijding op de kruising Rijksstraatweg/Paauwlaan in haar woonplaats. De vrouw, die omstreeks half zes over het fietspad vanuit Den Haag in de richting Leiden reed, werd geschept door een 23-jarige au tomobiliste uit Rijnsburg, die vanuit de Paauwlaan de Rijks straatweg opreed. Het slachtoffer is overgebracht naar het Bron- ovo-ziekenhuis in Den Haag. Auto uitgebrand in Wassenaar wassenaar De auto van een 38-jarige Voorhouter is gistermid dag op de Dirk de Raetlaan in Wassenaar volledig uitgebrand. Het vuur ontstond toen de man het voertuig wilde starten. Een woordvoerder van de politie noemt een combinatie van kortslui ting met een lekkende LPG-tank als de vermoedelijke oorzaak. De Voorhouter slaagde er in op tijd zijn auto te verlaten. De brandweer kon niet meer doen dan nablussen. Leidse gewond in Oegstgeest oegstgeest Bij een aanrijding op de kruising Kennedylaan/I- rislaan in Oegstgeest raakte een 25-jarige automobiliste uit Lei den gewond. De vrouw is vermoedelijk met een hersenschud ding overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw reed over de Irislaan richting Haaswijk en verleende geen voorrang aan een 46-jarige bestuurder uit Noordwijk. Bei de auto's werden volledig vernield. Een ochtend 'de boer opmet Leiderdorpse dierenarts Roest voorschoten De jaren zestig herleven op za terdag 7 november in het Cultu reel Centrum in Voorschoten. Op het programma staan onder andere optredens van de Pub Band, Willy and his Giants en de rockband Seabreaze. Kaarten kosten vijftien gulden en zijn verkrijgbaar bij Music All Inn en Fafié Mode in de Voorschotense Schoolstraat. Het Cultureel Centrum staat aan de Prinses Marijkelaan. Het evenement begint om 20.30 leiderdorp» elly hekman medewerker Dierenarts Bert Roest is om 8.30 uur in zijn praktijk al druk bezig om spuiten met een kalme ringsmiddel te prepareren. Een boer in Rijnsburg heeft proble men met een onwillige pink, die zich niet laat vangen. Vijf uur slaap heeft Roest dan achter de rug. Rond middernacht werd hij nog uit zijn bed gebeld voor een koe met een moeilijke bevalling. Dat werd uiteindelijk een kei zersnee. Het hoort allemaal bij het vak van dierenarts, dat vaak zo ro mantisch wordt voorgesteld. Bij de laatste missieveiling in Zoe terwoude was een 'dagje uit' met Roest één van de artikelen waarop kon worden geboden. Een ochtendje meelopen in de praktijk van de geboren en ge togen Leiderdorper wijst uit dat de gelukkige winnaar binnen kort in elk geval waar voor z'n geld krijgt. Een werkdag begint voor Roest gewoonlijk met een ritje naar de praktijk van dierenarts Hekerman in Leiden, met wie hij samenwerkt. Zijn auto, die naar beesten ruikt, is net een rijdende apotheek. De kofferbak staat vol potjes en flesjes met medicamenten. De dierenart sen verdelen de afspraken voor die ochtend. Roest krijgt vijf klanten toebedeeld. De Leiderdorper draagt typi sche dierenartskleding: groene ribbroek, groen flanellen over hemd en een donkergroene spencer. Het is inmiddels 9.30 uur als hij letterlijk 'de boer op gaat'. Roest rijdt naar de rand van Leiden waar de eerste klant woont. Hier tapt hij bloed af bij tien koeien om te onderzoeken of ze ook afweerstoffen tegen longworm maken. Melkveehou der De Wit noemt het nummer op de gele oorflappen van de Dierenarts Bert Roest: „Het blijft een mooi vak." desbetreffende koe en houdt de kop vast, waarna Roest bloed uit de staart van de beesten haalt. De boerin van het melk- veehoudersbedrijf serveert kof fie met poedermelk. Roest, van huisuit boeren zoon, houdt van de 'boerencon- sulten'. „Je bent altijd buiten. Vooral de zomer en het voorjaar vind ik heel mooi omdat je ie der jaar weer alles ziet groeien en iedereen op het land bezig is. Ondanks de weinige slaap door de nachtelijke probleemgeval len, blijft het een mooi vak. Want weinig slapen went ook." Op naar Rijnsburg vervolgens, waar Roest boer Wijsman thuis oppikt. In de auto op weg naar de wilde pink vertelt de boer dat hij het beest zaterdag naar de stal wilde overbrengen. Maar de koe liet zich niet vangen- Wijs man: „Ik heb dit vaker meege maakt, dus ik ken al heel wat kunstjes. Maar dat een koe zo wild is dat ie vijf palen uit de grond loopt heb ik nog nooit meegemaakt." De Rijnsburger is nog steeds wat gebelgd. „Daar staat die flikker", zegt hij, bij het weiland aangekomen. Roest probeert de jonge koe te verdoven door een spuit met kalmeringsmiddel, die hij met foto hielco kuipers een blaaspijp in de bil van het dier schiet. De pink is schuw en laat Roest letterlijk alle hoeken van het weiland zien. Na een achtervolging van een half uur is het derde schot het beslissen de en zakt de pink door zijn achterpoten. Waarna ze met enig rek- en trekwerk in de kar belandt. Wijsman heeft zijn commentaar al klaar. „Ik had beter dominee kunnen worden. Dan hoefde ik maar één dag in de week te werken." De derde patiënt van die och tend is een mastino puppie 'een hond die te ruim in zijn vel zit' met aan beide achterpo ten een teen te veel. Dit klusje is snel geklaard. Knippen, dicht- branden en aanstippen met an tibioticum. De behandeling van het nu nog minuscule hondje kost een tientje. Boer Van Rijn van 'Geiten boerderij Het Geertje' in Zoeter woude heeft Roest nodig voor zijn koeien. Het bedrijf ziet er ouderwets gezellig uit met alle loslopende beesten op en om het erf. Roest controleert hier of de koeien al drachtig zijn. Na dat hij met zijn hand aan de baarmoedermond van de koei en heeft gevoeld, constateert hij dat zes koeien een kalf dragen. Bij het laatste adres moet de dierenarts zes schapen ontwor men en sponzen. Dat laatste is een behandeling waarbij Roest een soort tampon met hormo nen bij de schapen inbrengt. „Daar worden ze mooi vrolijk van", zegt Roest. De eigenaar moet het sponsje na twaalf da gen met het touwtje verwijde ren. Daarna duurt het twee da gen voordat de dieren tochtig zijn en zich laten dekken. De schapen laten zich, net als de pink eerder op de ochtend, niet zomaar grijpen. „Vechten met jonge meiden", zo om schrijven de twee boeren die Roest terzijde staan de worstel partij. Één van hen verliest zijn alpinopet tijdens het gevecht, waarna hij het met stront be smeurde ding weer op zijn hoofd zet. Dan is het half twee. Roest gaat terug naar Leiderdorp waar de aardappels inmiddels op ta fel staan. Hij moet snel eten want 's middags moet hij twee honden opereren. Ook daar is niets romantisch aan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20