Leidsch Dagblad AZL kan aanbod niet aan «se» A 071-22 34 39 Enorme ravage na botsing op spoorwegovergang Fokker opnieuw in geldnood W1NKE mOF Britse regering mag mijnbouw saneren Anderhalf miljard schade bedrijven door criminaliteit Verhuurder mag lawaaiige huurder uit woning zetten Voetbalfans doodziek van racisme rond de velden DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dierenleed 3 Kuikens dragen geen bril, vindt de Dierenbe- scherming. Reclame waar in dat wel zo is, zou daar- I om niet moeten mogen. Dagtoerisme A Steeds meer in trek: I een dagje uit naar Leiden, een bezoek aan de Zuidhollandse kusten wa tersport op de plassen. De Bewondering q De Voorschotense Z. J wethouder Mieke Breunesse en haar bewon dering voor een foto van journalist Bert Houweling. Spruitjeslucht De geur van spruit- Z jy jes hangt nog altijd boven PSV. De ploeg pas te zich opzichtig aan in Athene. Ziekenhuis kan jaarlijks 130 hartpatiënten niet opereren Het Academisch Ziekenhuis Leiden voert jaarlijks 130 open hartoperaties minder uit dan is toegestaan. Het mi nisterie van WVC heeft het AZL vergunning verleend voor 900 verrichtingen, het ziekenhuis heeft er de laatste vijf jaar maar 770 uitgevoerd. Ziekenhuiswoordvoerder Ket ting zegt dat het AZL elk jaar af spraken maakt met de verzeke raars over het aantal uit te voe ren ingrepen. Dat aantal wordt afgestemd op de capaciteit van het ziekenhuis. Daar wringt de schoen. Het ziekenhuis heeft een per manent tekort aan goed opge- willem spierdijk en jan westerlaken Volgens hartchirurg prof. H. Huysmans heeft de directie be sloten om organisatorische re denen minder te opereren. Op de vraag of de hoogleraar het eens is met dit besluit, wil hij geen commentaar geven. leid personeel als gevolg waar van het volledige quotum hart operaties niet kan worden uit gevoerd. Ooit deed het AZL een poging om in België personeel te werven, maar dit leverde niets op. Het aantrekken van specialistisch personeel uit an dere landen wordt niet overwo gen vanwege taalproblemen. Met een groot ziekenhuis in de directe omgeving van Leiden wordt nu geprobeerd om de operatie-capaciteit op te voe ren. Het ministerie van WVC liet vanmorgen weten dat de centra waar hartchirurgie wordt ge daan, zich „creatiever moeten opstellen". „Om de capaciteit uit te breiden, moeten ze nau were samenwerking zoeken met andere ziekenhuizen. Daar zijn ze vrij in." WVC is vooralsnog niet van plan zich met de kwes tie te bemoeien. Volgens het ministerie zou het probleem niet alleen met geld kunnen worden opgelost, maar er moe ten ook meer mogelijkheden komen om mensen op te lei den. De Nederlandse Hartstichting worstelt eveneens met het pro bleem. Naar aanleiding hiervan gaat binnenkort een brief naar de staatssecretaris van volksge zondheid met het advies eens te laten uitzoeken waardoor de lange wachtlijsten ontstaan. „Elk ziekenhuis waar hartopera ties worden gedaan, heeft ande re moeilijkheden. Bij het ene draait het om te weinig geld, het andere kampt met perso neelstekort of er zijn andere prioriteiten. Als dat wordt uitge zocht, kan het beleid daarop worden afgestemd. Dan kan het probleem pas goed worden aangepakt." Bijlage over wintervakantie mende maanden met kantie. Zo'n 1,2 miljoen zoekt de sneeuw op. De rest geeft de voorkeur aan de warme tropenzon. In deze krant daarom morgen een speciale wintervakantie- bljlgage. Daarin veel infor matie over skimateriaal, de problemen rondom het x zekeren en de nieuwe ski modetrends. Verder verha len over skiën in Gstaad en langlaufen in Lapland. Uit een uitvoerig vergelijkend onderzoek tenslotte blijkt dat de trein verreweg het goedkoopste transportmid del is om in de Alpen te ko men. Of je daarom echter altijd voor deze wijze van moet kiezen..? ECD legt beslag bij Rotterdamse transportfirma rotterdam kCPD De Economische Controle dienst (ECD) heeft beslag laten leggen op een partij machine onderdelen bij de Rotterdamse transportfirma Legero. Ze zou den zijn bestemd voor een schip dat onder het embargo te gen het voormalige Joegoslavië valt. De machineonderdelen zou den zijn bedoeld voor het vrachtschip Zeta van.de rederij Milena Ship Management in Malta. Dit bedrijf zou de opvol ger zijn van de voormalige Joe goslavische staatsrederij JOP. De Zeta ligt in de Amerikaanse haven New Orleans en mag vanwege het embargo niet wor den gelost en geladen. Voor de Belgische kust ligt sinds vorige week woensdag een an der 'Joegoslavisch' schip voor anker, de Kupres. Dit schip zou ook eigendom zijn van de JOP. In opdracht van de Vlaamse mi nister Sauwens (Transport) mag de Kupres niet worden be- loodst. LissEfc, Bij Lisse is gistermiddag even voor half zes een trein ontspoord na een botsing met een vrachtwagen. De vrachtwagen stond stil op de spoorwegovergang bij de Keukenhof, vermoedelijk omdat de remmen waren vast gelopen. Nadat de chauffeur was uitgestapt om het mankement te verhelpen, kwam de stoptrein van Hoorn naar Den Haag CS eraan. Door hard te remmen wist de machinist de snelheid van de drie treinstellen terug te brengen van 120 naar 80 kilometer. Toch was de ravage enorm. Hangers vol kleren werden honderden meters meegesleurd en uiteengereten. Overal lagen en hingen kleren, de spoorwegbomen waren ontwricht en het voorste stuk van de trein leek fijngedrukt. Niemand raakte ge wond. De gestrande treinreizigers werden binnen twintig minuten opgehaald door treinen die. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 schiphol bill meyer WINKELHOF 12 JAAR EN DAT VIEREN WE! Vrijdag koopavond 23 oktober 19.30 uur: optreden van de bekende zanger MARCO BORSATO LEIDERDORP Zaterdag 24 oktober 10.30uur: Start van de derde WINKELHOF- PRESTATIELOOP 12.00-16.00 uur: Doe mee met het spel "meer of minder" met Will Luikinqaenwin schitterende prijzen Gezellige muziek met het duo BONNE CHANCE GRATIS SCHMINCKEN voor de kleintjes en clowns delen BALLONNEN uit. Voor je plezier winkelen in Winkelhof! EERSTE TWEE UUR GRATIS PARKEREN Fokker heeft voor de tweede keer in een jaar tijd om meer krediet bij de banken gevraagd. De vliegtuigbouwer heeft dringend behoefte aan werkkapitaal om de ontwikkeling van de Fokker 70 voort te zetten. De banken willen de gevraag de leningen alleen geven als de overheid zich ga rant stelt. Fokker is in geldnood gekomen doordat een geplande aandelenemissie, die 500 miljoen had moeten opbrengen, wegens de overname door Terwijl in het Lagerhuis werd gedebatteerd over sanering van de mijn bouw, trokken mijnwerkers protesterend door de straten van Londen. Ze kregen van het publiek een warm welkom. foto t,EPA londen ce es van zweeden mijnen, af te zwakken. Hoeveel krediet de met ont slag bedreigde mijnwerkers bij het publiek hebben, bleek giste ren tijdens hun betoging in Londen. Toen de kompels door de straten van Kensington mar cheerden, een Conservatief bol werk in Londen, werden zij door het publiek toegejuicht. Volgens de organisatoren nam bijna een kwart miljoen mensen aan de betoging deel. Begin deze week had minister Heseïtine (handel en industrie) al toegezegd dat 21 van de 31 te sluiten mijnen voorlopig open zullen blijven. Gisteren gaf hij te kennen dat ook de andere 10 nog een kans hebben als de ko mende drie maanden uit een onderzoek blijkt dat zij levens vatbaar zijn. correspondent De Britse regering van John Ma jor heeft gisteravond van het Lagerhuis het groene licht ge kregen om de mijnbouw te sa neren. Van de Lagerhuisleden stemden 320 vóór het plan en 307 tegen. Dat betekent dat een aantal Conservatieve Lager huisleden tegen de eigen rege ring heeft gestemd. De zege zal echter de geschie denis ingaan als een Pyrrus overwinning, omdat de regering met haar aanvankelijke sane ringsplan vrijwel het hele land tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Een nederlaag in het parlement wist premier Major slechts af te wenden door het oorspronkelijke plan, dat voor zag in de sluiting van 31 kolen- den haag - anp Bijna twee op de vijf bedrijven en instellingen zijn de afgelo pen twaalf maanden één of meer keer slachtoffer geworden van criminaliteit. Daarbij werd een schade van 1,5 miljard gul den aangericht. Dat blijkt uit de Politiemoni tor Bedrijven en Instellingen, een door de politie gemaakte inventarisatie van criminaliteit tegen bedrijven. Het gaat volgens de inventari satie om anderhalf miljoen de licten per jaar. De detailhandel heeft als branche het meeste last van criminaliteit. De schade door voornamelijk diefstallen is daar het grootst. komend uit Leiden en Haarlem, stopten op de plaats van het ongeluk. Tussen de NS-stations van Leiden en Haarlem reden tot vannacht bussen. Vanmorgen om zes uur werd het treinverkeer hen/at. Het autoverkeer wordt nog steeds omgeleid via Sassenheim en Hille- gom omdat de overgang niet helemaal is her steld. Alleen bewoners mogen er overheen. Zie verder de regionale pagina's. FOTO DICK HOGEWONING Deutsche Aerospace (DASA) niet doorging. DASA zegde immers toe de emissie in zijn geheel over te nemen. Samen met de aandelen van de over heid, die aan DASA worden verkocht, komt het Duitse concern uit op een belang van 51 procent in de Nederlandse vliegtuigbouwer. Zo gauw de overeenkomst met DASA wordt bezegeld, krijgt Fokker ruim een miljard gulden. Het ministerie van economische zaken aarzelt echter zijn goed keuring aan de deal te verlenen. Minister An- driessen eist garanties met betrekking tot het voorbestaan van de Fokker 50. DASA en Fokker willen die niet geven. Huurders van een huis, flat of kamer die te veel lawaai maken mogen in de toekomst door de verhuurder uit hun huis worden gezet. Voor het ontbinden van de huurovereenkomst is het niet langer nodig dat expliciet in het huurcontract staat dat de huurder geen overlast mag be zorgen. Dat heeft de Hoge Raad deze week beslist in een huurgeschil dat in de gemeente Leiden speelde. Het is nog niet bekend om welke zaak het precies gaat. Momenteel lopen meerdere processen. Leidse verhuurders konden vanmorgen geen uit sluitsel geven. Sinds een eerdere uitspraak van de Hoge Raad geldt dat een verhuurder niemand uit huis mag zetten wegens overlast als niet uitdrukkelijk in het huur contract is omschreven dat de huurder geen overlast mag be zorgen. De Hoge Raad is nu op die uitspraak teruggekomen. Aangezien een gerechtelijk verbod met een dwangsom er in de praktijk maar zelden toe leidt dat de lastige huurder inbindt, heeft de Hoge Raad bepaald dat ontbinding van de huurover eenkomst gevolgd door ontrui ming van de gehuurde ruimte, de enige effectieve manier is om de overlast te beëindigen. BRUIDSJURKJES irmirnit'irfflEg HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter De echte optimist redeneert aldus: ik moet wel op een bed van rozen liggen, want ik voel de doornen in mijn vlees. VANDAAG Feiten en meningen Film Info Programma's Regio Religie - RTVShow14 Sport28,29,30,31 Weg en Wiel13 Wetenschap10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Bewolkt en regenachtig Veel bewolking en nu en dan re gen Minimumtemperatuur om streeks 6. middagtemperatuur on geveer 11 graden Wind zuidwest, matig, kracht 3 a 4. langs de kust toenemend tot krachtig, 6, later op de dag draaiend naar west. Twee concerten in Leiden van John Cale leiden wilfred simons John Cale geeft op dinsdag 5 en woensdag 6 januari twee con certen in Galerie Stelling in de Leidse Burgsteeg. De legendari sche gitarist, pianist en tekst schrijver wordt naar Nederland gehaald door Leiderdorper Hans van Polanen. Van Polanen besloot Cale in Leiden te laten optreden omdat hij alle kaarten voor de concer ten van Eric Andersen, vrijdag en zaterdag in Stelling, zonder moeite kon verkopen. Van Pola nen zegt: „Als de toch tamelijk onbekende Eric Andersen zo'n groot succes is in Leiden, dan moet het met John Cale hele maal lukken." In Galerie Stel ling is plaats voor 200 bezoe kers. Woonplaats j Telefoon (i.v.m controle bezorging) J haarlem -■ gerard van putten De meerderheid moet niet lan ger zwijgen! Supporters van Ajax en Feyenoord komen daar om in actie tegen racisme en discriminatie, schrijven vier fa natieke voetballiefhebbers uit de regio Haarlem in een deze week verspreid pamflet. Vooraf gaand aan Feyenoord-Ajax op 15 november wil het kwartet in een aantal bladen een adverten tie plaatsen met de tekst: Wij worden doodziek van racisme, doe ejfe normaal'. De publikatie moet worden betaald door de zwijgende meerderheid die zich al langer ergert aan het wange drag van een naar verhouding kleine groep supporters. Het is de bedoeling dat de ad vertentietekst wordt onder schreven door minimaal 200 aanhangers van beide clubs. Woordvoerder Jaap Sluis: „De genen die meedoen moeten ter betaling van de advertentiekos- ten een geeltje lappen. Dat bankbiljet is gedrukt in de rood witte kleuren, dus voor Ajax- en Feyenoord-fans zeer herken baar. De namen van de dona teurs worden onder de adver tentie afgedrukt." Het voetbal is in hun visie al genoeg buitenspel gezet door de nare randverschijnselen, die menigeen heeft doen besluiten in het weekeinde elders vertier te zoeken. De taal die vandaag de dag op tribunes wordt gebe zigd, zegt trouwens genoeg: te- ringjoden, pleurisboeren en kankerflikkers. Nazistische leu zen ontsieren spandoeken. Er worden in bepaalde tribunevak ken junglegeluiden geprodu ceerd. Donkerkleurige voetbal lers worden geregeld 'getrac- teerd' op bananeschillen. De gebeurtenissen rond het Europa Cup 11-ducl Feyenoord- Hapoel Petach Tikva brachten Feyenoord-aanhanger Sluis op de gedachte actie te onderne men. Op die woensdagavond in september kon geen Israëlische speler een bal aannemen zon der het geluid van ontsnappend gas te horen. „Ik vond het daar om zo stuitend omdat vrijwel iedereen er gelaten op reageer de. Ook de naam van Saddam Hussein werd nog gescandeerd, nou, dan weet je het wel." In eerste instantie overwoog Sluis als seizoenkaarthouder van Feyenoord de actie alleen tot z'n eigen club te beperken. „Maar later dacht ik: waarom het initiatief niet verbreden in de richting van Ajax-supporters? In eigen omgeving wist hij twee Ajax-fans (Marcel Goed hart en John Schoorl) voor zijn initiatief te winnen. Om de stand op 2-2 te brengen, haalde hij Marcel Hoenderdos in de ac tiegroep. Inmiddels heeft Feye noord-voorzitter Jorien van den Herik z'n sympathie betuigd met de actie. (r bank/girorekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10060 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1