'Locatie Sleutelhof hoopgevend' Leiden OONDERDAG 22 OKTOBER 1992 ROY KLOPPER WIM KOEVOET Moniek Stam volgt een middelbare beroepsopleiding. Zij wil na haar stu die gaan werken als leidster in een kinderdagverblijf of een peuterspeel zaal. Op 15 no vember wordt zij 18 jaar. Dat bete kent dat zij vanaf 1 januari recht heeft op studiefinancie ring. Moniek is enig kind en woont bij haar moeder. Haar moeder heeft sinds haar echt scheiding, nu 7 jaar geleden, een bijstandsuitkering van de sociale dienst. Het is dui delijk dat haar moeder geen bij drage kan leveren in de studiekosten van Moniek. Dit betekent dat Mo niek naast de ba sisbeurs aanvul lende financiering moet vragen. Bij de beoordeling of zij daarvoor in aan merking komt, wordt ook gekeken naar het inkomen van haar vader. Moniek heeft na de echtscheiding geen enkel con tact meer gehad met haar va der. Zij zou het vervelend vin den om nu nog een beroep op hem te moeten doen om een deel van haar studiekosten ver goed te krijgen. Gelukkig voor Moniek zijn er met ingang van 1 september 1992 nieuwe regels in werking altijd te beteke nen dat er een conflict is. Dit komt nogal eens voor bij kinderen waar van de ouders gescheiden zijn toen het kind ergjonewas. De kinderen zijn dan bij één van de ouders gebleven en het contact met de andere ouder is verwaterd zon der dat sprake hoeft te zijn van ruzie of een conflict. Wel moeten verkla ringen worden overgelegd van twee onafhan kelijke instan ties waaruit blijkt dat inder daad geen spra ke meer is van contact. In het geval van Mo niek kon wor den volstaan met een verkla ring van de bij- standsmaat- schappelijk werker van de sociale dienst en van de huis arts. Beiden kenden het gezin al jarenlang. Oude regeling Naast de ontkoppeling wegens 'geen contact meer sedert het Meer kans op studie financiering door versoepeling van regels twaalde jaar', blijft de oude re geling inzake weigerachtige ou ders gehandhaafd. Dat betekent getreden waardoor zij niet meer dus dat de scholier/student die genoodzaakt is haar vader a a zijn/haar twaalfde nog wel te spreken. Zij krijgt zonder enig contact heeft gehad met (één a de maximale aanvul lende financiering omdat zij vanaf haar twaalfde jaar geen contact meer met haar vader heeft. Hardheidsclausule In de Wet op de Studiefinancie ring is een hardheidsclausule opgenomen. Als strikte toepas sing van de wettelijke regels erg onredelijk is, kan daar in be paalde gevallen van worden af geweken. Er kan een beroep op deze bepaling worden gedaan als een scholier/student wil dat bij de berekening van de aan vullende financiering geen reke ning gehouden wordt met het inkomen van de ouders of één van de ouders. Dit heet 'loskop peling'. In de loop van de tijd zijn er be leidsregels opgesteld die aange ven in welke gevallen een be roep op de hardheidsclausule inzake loskoppeling kan worden gehonoreerd. Tot voor kort was het slechts mogelijk om losge koppeld te worden als sprake was van een ernstig, onverzoen lijk conflict. Dit conflict mocht niet over geld gaan. Deze regels zijn onlangs aanzienlijk ver ruimd. Sedert 1 september jl. kan er ook een beroep op de 'hardheidsclausule weigerachti ge ouders' gedaan worden door scholieren/studenten die kun nen aantonen dat zij vanaf hun twaalfde jaar geen contact meer hebben gehad met (één van) hun ouders. Als er geen contact van) zijn/haar ouders, r latere leeftijd een ernstig con flict met deze ouder(s) heeft ge kregen nog steeds een beroep kan doen op de hardheidsclau sule. In dat geval moet wel door eigen verklaringen van de scho lier/student en de betreffende ouder worden aangetoond dat sprake is van een ernstig en on verzoenlijk conflict. Verder zijn verklaringen van twee onafhankelijke deskundi gen vereist die bevestigen uit ei gen waarneming bekend te zijn met het conflict. In alle gevallen waarin met een beroep op de hardheidsclausule om loskop peling wordt verzocht, moet een speciaal formulier worden ingevuld. Het formulier is te verkrijgen bij het Steunpunt Studiefinanciering Leiden, Sta tionsplein 234, tel. 063212150 of bij ons Instituut. Er staat een duidelijk overzicht i los koppeling kan worden verzocht in de folder 'Studiefinanciering: wat te doen bij wijzigingen en problemen 1992'. Een uitgave van de Informatiseringsbank dd. augustus 1992. Onder meer te verkrijgen op het Postkan toor. Inst. Burgerraadslieden, Bree- straat 92,2311 CV Leiden. Spreekuren: ma 11 -12) en do (18.30-20) en op tel. afspraak (254142) J. Mom M. Kooljmam H. Lohminn AGENDA VRUETUD Bingo Buurthuis Op eigen wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk houdt op zaterdag 24 oktober een bingo. De hoofdprijzen zijn onder meer een videorecorder en een magnetron. De zaal gaat open om 19.00 uur en de eerste bingo start om 20.15 uur. Ansichtkaarten Een expositie van oude ansicht kaarten van Leiden is op zater dag 24 oktober te bezichtigen in Holiday Inn. Tevens wordt er een prentbriefkaartenbeurs ge houden (10.00 tot 15.00 uur). Techniek In de buurthuizen 't Schippertje en Groenoord beginnen op 26 en 27 oktober de techniekcur sussen Technika-10 voor mei den van 10 tot 13 jaar. In acht lessen gaat het onder meer om houtbewerking, elektra, metaal bewerking, computer, werken met plexiglas. Tijd: 18.30 tot 20.00 uur. Kosten: twee gulden per les. Aanmelden 't Schipper tje (tel. 219869), Groenoord (217222). Inf. bij Ellen Hommel (tel. 127533). 'Ik dacht dat het onweerde' LISSE PAUL VAN DER KOOLI VERVOLG VAN VOORPAGINA De ontspoorde trein bracht ver schrikkelijke oorlogsherinnerin gen boven bij een oudere bewo ner van de Leidsevaart in Lisse. Nu zijn er gelukkig geen gewon den, maar toen moest hij de le dematen van acht Nederlanders bijeen zoeken nadat hun vrachtwagen werd gegrepen door een trein. „Precies op dezelfde plek. Precies op dezelfde plek", zegt hij, starend naar de ravage rond het oude stationsgebouwtje van Lisse. Toen was hij de enige ge tuige. Zag hij hoe men de gas generator niet meer aan de praat kreeg en de mensen, die aan het werk werden gezet in de duinen, gegrepen werden. Al leen de chauffeur wist te ontko- Ditmaal zat hij voetbal te kij ken toen de trein zich in een stilstaande vrachtwagen boor de. Hij dacht onweer te horen, maar zijn vrouw zag uit het slaapkamerraam hoe de ge schiedenis zich herhaalde. L. de Wit zat twee auto's achter de fatale vrachtwagen. Als in een film zag hij de ramp voor zijn ogen voltrekken. Na die machteloze seconden en grote schok, greep hij zijn autotele foon en belde hij 06-11. Hij is vol lof over de snelle hulpverle ning ('politie en ambulance wa ren er binnen twee minuten'), maar kan een uur later nog steeds niet geloven wat zich voor zijn ogen voltrok. „Ik moest even langs mijn stamkroeg", vertelt hij in De Ruigen Hoek, pal naast de Se- cundaireweg 1. „Een biertje ha len en een biljartje leggen", zegt hij, nerveus misstotend. „Ik ben nog even over de perrons gelo pen, maar de treinreizigers wa ren minder geschrokken dan ik. Ze zagen natuurlijk niks. Zij voelden alleen een schok." De 51-jarige vrachtwagen chauffeur uit Amsterdam redde zijn leven door uit de cabine te stappen en blijkt daama heel wat omstanders te woord heb ben gestaan. De man rijdt al 30 jaar voor C&A en was op weg naar het distributiecentrum van het kledingbedrijf in Lisse. De wagen is drie jaar oud en heeft nooit eerder voor problemen gezorgd, zegt een woordvoerder van C&A. Een blik vanuit de Hartebrugkerk op de plaats waar de Sleutelhof moet verrijzen. Amsterdamse architect denkt mee over plannen voor winkelcentrum FOTO HENK BOUWMAN Er ligt een hoge stapel rapporten op hem te wachten. Pas als hij die heeft bestudeerd kan zijn eigenlijke werk be ginnen. De Amsterdamse architect A. Cahen, van het ge lijknamige architectenbureau, vindt 'meedenken' nog de beste typering van zijn bijdrage aan De Sleutelhof. Dat lijkt wat al te bescheiden. Cahen is door de projectont wikkelaars van MBO en de gemeente als 'adviserend ar chitect' ingeschakeld. En dus zal hij een stevige stempel drukken op het sjieke winkelcentrum tussen Mandenma- kerssteeg, Breestraat en Aalmarkt. Cahen heeft de locatie onlangs zelf bekeken. Hij noemt de 'di recte omgeving' van het te be bouwen gebied 'sterk' en heeft er 'veel hoogwaardige bebou wing' ontdekt. „Veel mensen denken dat het gemakkelijker is om voor verloederde locaties iets fraais te bedenken. Er is een hardnekkig misverstand dat ar chitecten in die gevallen kun nen doen en laten wat ze willen omdat de buurt er hoe dan ook van opknapt. Mijn ervaring is dat het vaker precies andersom is. Ik zal niet zeggen dat De Sleutelhof een makkie is maar door de hoogwaardige bebou wing er om heen worden de dingen er wat eenvoudiger op. Toch wordt de architect die plannen maakt voor een deel van een historische binnenstad eerder gewantrouwd. De angst is groot dat hij een lelijk mo dern ding in een historische omgeving wil proppen." Cahen, die volgens eigen zeg gen een reputatie als 'eigentijd se bouwer in historische bin nensteden' geniet, geeft toe dat die angst dikwijls terecht is. Ste den en projecten waar het vol gens hem verkeerd is gegaan, wil hij niet noemen, „ik heb niet zo veel zin om mijn colle ga's te bekritiseren. Ik beoor deel liever mijn eigen werk kri tisch. Maar om de vraag niet helemaal te ontwijken: ik vind dat het in de meeste plaatsen waar vergelijkbare projecten aan de orde zijn geweest, is misgegaan." Dikwijls zijn de verwachtin gen ook te hoog gespannen, vindt Cahen. „Van architecten worden wonderen verwacht. De meeste gaten in de binnenstad zijn ontstaan door onbezonnen verkeersdoorbraken uit de jaren vijftig en zestig. Dat is zo ont zettend verkeerd geweest, dat kunnen zelfs de beste architec ten niet meer verhelpen. Zeker niet als hun budget ook nog eens wordt beperkt." De situatie in het Sleutelhof- gebied vindt Cahen wél hoop gevend. Hij zegt veel mogelijk heden te zien om de bestaande bebouwing te combineren met het winkelcentrum. „En dat geldt niet alleen voor de monu menten in het gebied. Er staan ook veel niet-monumentale ge bouwen die toch van grote his torische waarde zijn. Ze zijn als het ware ingesleten, zeg maan vergroeid met hun omgeving. Daar kun je niet zo maar een modem ding voor in de plaats zetten." Vindt Cahen net als onderne mend Leiden dat een Sleutelhof zonder een parkeergarage er naast een kansloze onderne ming is? Of wil hij net als een deel van de Leidse gemeente raad geen parkeergarages in de autoluwe binnenstad? Cahen bekent dat hij niet wist dat Lei den z'n binnenstad wil 'ontblik- ken'. „Ik zei u al dat ik nog met die rapporten moet beginnen. Nee, algemene uitspraken doe ik hier ook niet over. Ik denk namelijk dat voor elk stukje stad wat anders geldt." Cahen is zich er wél van be wust dat de Leidse bevolking hem op de vingers zal willen kij ken. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) die overigens nog niet wil zeggen met welke architect MBO en hijzelf in zee gaan, merkt in dit verband op: „De stad is van ons allemaal en dat geldt helemaal voor het stadshart." Cahen: „Dat benadrukt de grote verant woordelijkheid die een plan nenmaker heeft." Dat veel Lei- denaars tijdens discussiebijeen komsten te kennen hebben ge geven dat ze niet verlegen zitten om een sjiek winkelcentrum, brengt hem evenmin van zijn stuk. „Natuurlijk is het niet leuk om aan iets te werken dat nie mand wil. Maar tot die conclu sie ben ik niet gekomen. En mijn opdrachtgevers ook niet. Hun vraag met hen mee te den ken over het gebied, komt bij mij heel redelijk over. Dat neemt niet weg dat ik het niet alleen MBO en de gemeente Leiden naar de zin wil maken maar ook de toekomstige ge bruikers van het winkelcen- P Wilsoplegging is zijn specialisme. Al of niet onder hypnose lukt het Rasti Rostelli bijna iedereen voor zijn karretje te spannen. Een kunstje dat hij nog niet heeft toege past bij de beheerder van het restaurant van de Stadsgehoorzaal, A.F.J. Rijntjes. Misschien het proberen waard. De twee zijn elkaar in de haren gevlogen over het serveren van drankjes tijdens de spraak makende hypnoseshows van Rostelli. Sinds dinsdag lopen de serveersters van Rijntjes 's avonds niet meer door de Stadsgehoorzaal om dorstige bezoekers van een drankje te voorzien. Het gerinkel en geloop stoort de show te veel, zegt Rostelli, en de bediening is bovendien slecht. De prijs die de organisatoren voor die service vragen is veel te hoog, zegt Rijntjes. Slikken Beide partijen hadden voor de serie shows begon een duidelij ke afspraak gemaakt. Per bezoe ker diende Rijntjes één gulden te betalen om in de zaal te mo gen serveren. Zo konden de or ganisatoren, de heao-studenten Maarten Soels (25) en Michiel Loeber (24) de kosten van zaal- huur zo laag mogelijk houden. Rijntjes: „Ik was daar in princi pe tegen, maar ik heb het toch maar gedaan. De afspraak zou alleen de eerste week gelden. Daarna mocht ik bekijken wat ik zou doen." De zaal zat vijf dagen stampvol; Rijntjes droeg zo'n 350 tot 400 gulden per avond af. Een fors bedrag, waar Rijntjes na een week eigenlijk wel van af wilde. Vooral ook omdat er veel min der werd gedronken dan de res tauranthouder had gehoopt. Middenin de show, tijdens het onder hypnose brengen van een grote groep bezoekers, mocht er bovendien een half uur lang he lemaal niet worden geserveerd. Rijntjes: „Ik heb ze gezegd, dèt doe ik niet meer. Zo'n regeling is voor mij een financieel fiasco. Ik heb op zo'n avond zes men sen rondlopen." Hij stelde de Rostelli-groep voor om een kwartje per consumptie af te dragen. Veel te weinig, was het antwoord. Met een bedrag van 75 cent per comsumptie zou de tegenpartij wel akkoord gaan. Maar dat was weer onaanvaard baar voor Rijntjes. Zeker ook omdat de organisato ren volop met vrijkaartjes strooien. Soels: „We hebben steeds heel veel vrijkaartjes weggegeven. Daarmee koopje als het ware mondelinge recla me." Rijntjes: „Ze laten allemaal schooljeugd opdraven. Zodat het elke avond 'uitverkocht' is. Met zo'n etiket 'uitverkocht' krijgt zo'n show natuurlijk iets heel interessants. Maar ik moest voor die vrijkaartjes óók beta len." Soels en Loeber beweren dat er behalve een financiële nog een andere oorzaak voor de ruzie is. Het personeel van Rijntjes zou ook niet goed werken: veel meer naar de show kijken dan rond lopen met drankjes. Soels: „Rostelli zei ons van tevoren al: zorg dat er mensen serveren die de show al gezien hebben en er geen moer aan vinden. Anders gaat het mis. En die eerste week is gebleken dat de 'horecaman' van de Stadsgehoorzaal een paar keer ander personeel heeft ingezet." Personeel dat, hoewel niet onder hypnose, toch regel matig stond te slapen. Of, an ders gezegd, uiterst gebiolo geerd naar het podium stond te kijken. „In sommige hoeken van de zaal ging het goed, maar er waren ook plekken waar be zoekers wel vijf keer met de vin gers moesten knippen voor een serveerster het in de gaten had." Schrikken De organisatoren zeggen dat Rijntjes te hooggespannen ver- Maarten Soels (rechts) en Michiel Loeber: „Mensen moesten wel vijf keer met hun vingers knippen voor e wachtingen heeft gehad. Soels: „Hij ging uit van vier drankjes per persoon. Nou, dat haal je dus niet." Daar is Rijntjes in middels achter. „Gemiddeld an derhalve consumptie per per- in wordt er verkocht. Dat verhaal over mijn personeel is puur pesterij, omdat ik geen 75 cent per persoon wil betalen. Nu worden er ineens allerlei chantagepraktijken gebruikt. De tafeltjes in de zaal moeten er bijvoorbeeld uit. Allemaal om dat die Rasti dat wil. Wat een akelig, vervelend kereltje. Hij speelt alles door naar die knul letjes, die de shows zogenaamd organiseren. Ze zijn gewoon zijn woordvoerders. Omdat beide partijen het niet eens zijn geworden is de bedie ning sinds dinsdagavond geheel verdwenen. Achterin de zaal is nog wel een bar waar een ver snapering kan worden gehaald, maar ook die moet van de orga nisatoren weg. Soels: „Wij hu ren per slot van rekening de zaal." Rijntjes is niet van plan ook de bar achterin de zaal te verwijde ren. Sterker nog: hij kondigt aan een grotere bar te zullen instal leren. „Als ze niet willen dat er drankjes worden verkocht moet de organisatie mij een uitkoop som betalen. Zaterdagavond is er een< feest van Henny Kwik. De bar en tapinstallaties daar voor worden vandaag geplaatst. Dat wordt een veel grotere dan er nu staat. Ik heb het met An- dré de Jong (directeur Stadsge hoorzaal) opgenomen en die zei dat ik dat gewoon moest doen." Stikken De organisatoren geven toe dat Rasti Rostelli een uiterst com merciële artiest is. Soels: „Maar het leuke van Rostelli is dat hij er ook rond voor uitkomt heel commercieel te zijn. De heao-studenten hebben zich flink in de schulden gestoken om de shows van Rostelli te or ganiseren. „We moesten het be drag voor zeven optredens van tevoren aan hem betalen." De heao-studenten beschouwen de organisatie van het evenement als een opstapje naar een eigen organisatiebureau. Eerder, in maart van dit jaar, tekenden ze al voor de organisatie van een computerbeurs in de Pieters kerk. Echt rijk verwachten de twee niet van de hypnoseshows te worden „Ondanks de volle zalen staan we echt nog niet quitte, maar het succes komt nog wel." Over Rostelli is het tweetal vol lof: „Hij heeft ons steeds goede adviezen gegeven. Het is niet iemand die ons zal belazeren. Zijn shows zijn goed. Elke avond zitten we er bij en het blijft leuk, vooral ook omdat er zoveel gelachen kan wor den." Rijntjes heeft de show nog niet gezien. „Ik was van plan een keertje naar de show te gaan kijken, maar nu denk ik: Rostel li, stik maar." (Erna Straatsma).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19