Leiden Regio 'Bodemschatten dreigen voorgoed te verdwijnen' DE REGERING DOET 'T WEER Wethouder wil zijn eigen huis in Scholen worden bedolven onder een lawine van maatregelen Auto rijden wordt vanaf 1 januari 1993 wéér duurder! Kamsteeg MHet Motorhuis Gevallen engel Fonds Bouwnijverheid naar Schuttersveld DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 Tijdens de Show van de Grootste Twee (Groenoordhallen 22, 23 en 24 oktober) kunt u uw nieuwe auto nog kopen voor de "oude prijs". Wachten In het AZL moet 2 I soms een jaar wor- den gewacht op een hart operatie Met één been Q Ajax won weer de 2 Z/ eerste (uit)wedstrijd in het toernooi om de UÉ- FA-cup met 0-3. Dit keer in Portugal bij Vitoria Guimaraes Een deel van het Cerex-com- plex aan de k'orevaarstraat is gekraakt. De politie werd gis terochtend gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Het complex is eigendom van de gemeente en voor deze voor malige broodfabriek waren verbouwingsplannen. Het deel waar de ongeveer vijftien kra kers nu zitten was verhuurd aan de stichting Amal, maar stond al geruime tijd leeg. Daarom besloot de politie niet in te grijpen. Een groep krakers heeft gis teren zonder problemen het pand aan de Breestraat 38 ver laten nadat ze eerder door de rechter daartoe gedwongen waren. Volgens politievoor- lichter D. Graveland is het waarschijnlijk dat er een ver band tussen Breestraat en Ko- revaarstraat kan worden ge- legd. Hij wordt gesterkt in ziin vermoeden omdat er vanocn- tend ook een poging is gedaan op de Rijnsburgerweg om een pand te kraken. Daar ging ech ter een alarm af. Toen de poli tie omstreeks 3.45 uur arri veerde werden in de bosje al leen slaapzakken en luchtbed den aangetroffen. leiden Een van de meest toonaangevende beelden op de begraaf plaats aan de Groenesteeg is gedeeltelijk gestolen en vernield. Het gaat om het beeld van een engel. Het beeld stamt uit de periode rond 1900. De sokkel van het grafmonument is omver gegooid. Het boven ste gedeelte van de romp, het hoofd tot het middel, is verdwenen. C. Kroon, omgevingsvakman in Pancras-Oost, heeft de sokkel in middels weer overeind getrokken. Hij houdt overdag toezicht op de begraafplaats. „Ik vermoed dat het baldadige jongeren zijn geweest die het beeld hebben vernield. Ik weet niet of het verdwenen gedeelte ook echt gestolen is. Het zou ook best kunnen dat de brokstukken in de sloot zijn gesodemieterd." De afgelopen periode is een reeks aan grafstenen aan de Groenesteeg vernield. Vandalen kunnen makkelijk hun slag slaan om dat de begraafplaats al jaren geen eigen beheerder meer heeft. Over dag houden de omgevingsvaklieden een oogje in het zeil, 's avonds loopt er bij tijd en wijle een nachtwaker over het terrein. Het toe gangshek was de afgelopen periode de gehele dag geopend. Kroon: „Dat is sinds gisteren veranderd." Een gesloten toegangshek levert echter weer andere problemen op, omdat in de voormalige aula krakers zijn gehuisvest Die kunnen, als het hek dicht is, de begraaf plaats 's avonds niet meer verlaten. De krakers hebben de gemeente beloofd deze maand de aula te zullen verlaten. De begraafplaats staat op het punt ingrijperld gerestaureerd te wor den. In de winter wordt begonnen met het kappen van een groot aan tal bomen om het kerkhof. Het komend voorjaar zijn de grafzerken aan een opknapbeurt toe. De restauratie zal in totaal zo'n drie jaar in beslag nemen. Na de restauratie zal er een beheerder worden aange steld, die gaat wonen in de voormalige aula op het terrein. FOTO WIM DIJKMAN Bosschenaren opgepakt voor inbraak leipen Drie inwoners van Den Bosch zijn gistermiddag door de politie ingerekend nadat ze bij twee huizen hebben geprobeerd in te breken. Rond half vier werd het drietal, een 26-jarige man en twee jongere vrouwen opgemerkt toen ze de deur van een pand aan de Lammenschansweg probeerden te forceren. Dat lukte niet en vervolgens merkten omwonenden op dat de drie in een portiek aan de Lingestraat opnieuw een poging deden. De Bosschenaren zitten voor verhoor vast op het bureau. Het Sociaal Fonds Bouwnijver heid gaat vermoedelijk per 1 fe bruari een pand huren van pro ject-ontwikkelaar De Raad Bouw aan de Schipholweg. Het nieuwe kantoor wordt gevestigd in het Business Centre. Het So ciaal Fonds Bouwnijverheid brengt in het pand verschillen de taken onder, waaronder de uitkering van ziektegeld en WAO in deze regio. Dit soort werk wordt nu nog landelijk ge regeld. Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid voert administratie voor de bedrijfsvereniging, het Be drijfspensioenfonds en het va kantie- en risicofonds voor de bouwnijverheid. Het nieuwe kantoor op het Schuttersveld heeft een totale oppervlakte van 1150 vierkante meter. Het pand moet onderdak bieden aan veertig werknemers van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid, waaronder de zeven werkne mers van de medische- en bui tendienst. Deze diensten zitten nu nog in een pand aan de Pel molen in de Merenwijk, dat als kantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid zal verdwijnen. De verhuizing maakt deel uit van het plan om zoveel moge lijk taken van het landelijke kantoor af te stoten naar regio nale kantoren. Pr-manager Van de Bogert: „De decentralisatie moet onze vestigingen dichter bij de klant brengen. Tevens willen we het dossierverkeer tussen het hoofdkantoor en de regionale kantoren beperken door zo veel mogelijk taken in één gebouw onder te brengen. De klant heeft dan maar één aanspreekpunt." De regionalisatie moet vol gens regio-manager C. Stet een betere samenwerking tussen het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en onder meer de Ge meenschappelijke Medische Dienst en de arbeidsvoorzie ningsorganen tot stand bren gen. In de toekomst wordt ge streefd naar één hoofdkantoor in Amsterdam en negentien dis trictskantoren, waaronder het nieuwe pand in Leiden. De bouw van het Business Centre is vorig jaar mei begonnen. Dat moet op 1 december klaar zijn. Inmiddels is, volgens project ontwikkelaar De Raad Bouw, zestig procent verhuurd. Krakers in Cerex-complex leiden emiel fangmann Schoolbesturen staan onder ho ge werkdruk. Directies zouden ziek zijn van de vele maatrege len van het ministerie van on derwijs. Deze geluiden vielen te beluisteren bij het opstappen van het bestuur van de Mondri aan Scholengemeenschap. De controverse met de directie van de school kon makkelijk een ge volg zijn van de lawine aan re gels die uit de koker van het mi nisterie rolt. Het hoofd onderwijs van de gemeente Leiden, Pedro Peters, wist niet van de bestuurswisse ling op de protestants-christelij ke school voor lager beroepson derwijs, maar kan zich er iets bij voorstellen. „Je mag best weten dat hier regelmatig wat wordt afgevloekt", aldus Peters, spre kend over de alledaagse praktijk waarmee schoolbestuurders te maken hebben. „Want ook op het stadhuis voelen wij die druk." Er komt nog steeds een stroom van maatregelen bij het ministerie vandaan. Ondermeer over de voorbereidingen voor fusies, die zowel de opgelegde schaalvergroting als de basis vorming moeten vergemakkelij ken. En dan is er ook nog het onlangs ingevoerde formatie budgetsysteem. Scholen mogen nu zelf bepalen hoe ze het geld voor het personeel besteden. Nadeel is wel dat ze de vervan ging van zieke leerkrachten op termijn uit eigen zak moeten betalen. Wat de scholen de no dige hoofdbrekens bezorgt. Vrijwilligers Het Leidse openbaar onderwijs vormt zelf het bestuur voor 24 scholen. „Ik kan me voorstellen, dat een klein zelfstandig be stuur, zoals op de Mondriaan, met goedwillende vrijwilligers het in deze tijd extra moeilijk heeft. En dat terwijl de school steeds meer een bedrijf wordt, dat eigenlijk professionele lei ding nodig heeft", zegt Peters. Volgens hem wil het ministe rie scholen onder steeds grote besturen brengen, zodat ze meer mogelijkheden hebben om vakkennis in huis te halen. Peters weet dat de Mondriaan Scholengemeenschap met vier andere scholen in een zo'n groot fusiebestuur moet op gaan. „Maar dan nog blijft het een relatief kleine club." De administrateur'er hoeft geen naam bij' van de Vere niging voor Christelijk Voortge zet Onderwijs weet wat er in de praktijk allemaal uit Zoetermeer op de scholen afkomt. „Nor maal blijft tachtig procent van het onderwijs hetzelfde, en is twintig procent in beweging. Nu is het omgekeerd." Hij wil de Zwarte Piet echter niet direct bij het ministerie leggen. „Die kan niet altijd een vraagbaak zijn, omdat ze daar vaak gedwongen de problemen van vorig jaar op te lossen, terwijl wij worden ge confronteerd met de moeilijk heden van dit jaar." Eén van de problemen waar mee de onderwijswereld voort durend te maken heeft, is het computersysteem waarmee het rijk de salaris-administratie voert. „Daarmee is het constant hommeles", aldus Peters, „als gemeente hebben wij een brief op poten naar het ministerie ge schreven". Volgens Peters leidt de niet deugende computerap paratuur tot veel klachten van onderwijzend personeel. De ad ministrateur van de Vereniging zegt dat het systeem al drie keer is veranderd. „Om iemand in de delen had je met vijfhonderd variabelen te maken." Bij de Stichting Katholiek On derwijs Leiden (SKOL) is we gens herfstvakantie niemand bereikbaar voor commentaar. In een kort geding probeert de Leidse wethouder H. de la Mar (Groen Links) een woonhuis aan de Maredijk dat hij heeft gekocht ook daadwerkelijk in zijn bezit te krijgen. De zaak dient volgende week donder dag. Beide partijen hebben een koopcontract ondertekend, maar de huidige bewoners wei geren het pand over te dragen. Volgens het koopcontract moe ten De la Mar en zijn vriendin per 1 december het huis in kun- De la Mar noemt de affaire hoogst vervelend. „Zelf kan ik ook geen kant meer op omdat ik mijn huis inmiddels ook heb verkocht. Als ik nu een huis zou vinden dat ons net zo goed be valt en een vergelijkbare prijs heeft, zou ik proberen dat te ko pen, zo rot vind ik al deze toe standen." De problemen zijn begonnen toen in het gezin, waarvan de wethouder en zijn vriendin het huis hebben gekocht, onenig heid uitbrak over de verkoop. De vrouw keert zich al enige tijd tegen de verkoop. Haar vriend met wie ze inmiddels is ge trouwd heeft alle documen ten echter al enkele maanden geleden ondertekend. De vrouw in kwestie, E. Lad- an, beweert dat het koopcon tract op 'onheuse wijze is sa mengesteld'. Zo zou het samen levingscontract van haar en haar partner zijn genegeerd. Ex tra probleem is dat de bovenste verdieping van het huis aan en kele studenten is verhuurd. Ook die weigeren het pand te verla ten en doen een beroep op de wet huurbescherming. De la Mar wijst erop dat dat geen pro blemen zijn die hij, de koper, moet oplossen. Mevrouw Ladan reageert ui terst emotioneel op de affaire. Zij vraagt zich af hoe het kan bestaan dat uitgerekend een wethouder van Groen Links, die het voor krakers opneemt, een compleet gezin ruïneert. De la Mar: „Die mensen kunnen zich toch moeilijk met krakers verge lijken. We betalen tonnen voor dat huis. Bovendien richten we niemand ten gronde. We heb ben 'slechts' een huis gekocht en als het even kan willen we er ook gewoon in." Zonder dat ook maar een archeoloog er naar kan kijken, dreigt een groot deel van het Leidse verleden voorgoed te verdwijnen. Dat beweren Marcel de Koning en Martijn van Poecke van het Archeologisch Centrum van de Rijks universiteit Leiden. Het probleem dat zij aansnijden komt zaterdag tijdens een symposium aan de orde. De beweringen van de organi satoren van het symposium staan haaks op eerdere uitlatin gen van de redactie van het ar cheologisch jaarverslag. Die heeft van 1990 en 1991 één jaar verslag gemaakt omdat er voor afzonderlijke verslagen veel te weinig valt te melden. Archeo logen zijn uitgegraven in Lei den, aldus het hoofd van de ge meentelijke afdeling archeologi sche bodemvondsten, mevrouw H. Suurmond. Leiden zou al leen nog maar interessant zijn vanwege zijn bouwhistorie en voor onderzoek daarnaar kan men gewoon boven de grond blijven. De Koning en Van Poecke menen echter dat een stadsar- cheologische dienst noodzake lijk is om te voorkomen dat hoogst interessant onderzoeks materiaal voor altijd onbereik baar blijft. Vooral over de Ro meinse bewoning en het dage- Auto rijdt door na ongeval leiden Een onbekend gebleven automobilist is gisteravond om streeks 18.20 uur een ongeluk veroorzaakt op de Haagweg bij de spoorwegovergang en vervolgens doorgereden. De bestuurder van de auto reed over de brug en wilde linksaf richting Noord einde. Een brommer op de Haagweg kreeg van de auto geen voorrang. De 19-jarige bromfietser uit Leiderdorp kwam na de botsing die volgde met de schrik vrij maar achterop zat een 18- jarige Leidse die met diverse kneuzingen naar het AZL moest. De auto reed zonder te stoppen door. Achtervolging van vrachtwagen leiden Een 22-jarige man uit Houten (Utrecht) heeft gister avond een grote ravage aangericht tijdens een poging om een vrachtwagen te stelen. De vrachtwagen werd omstreeks halfeen gestolen op de Herensingel. De 27-jarige eigenaar herkende het geluid van de motor en waarschuwde de politie. De achtervol ging ging richting de Heineken-fabrieken in Zoeterwoude. Op de doodlopende Weipoortsweg sprong de 22-jarige uit de nog rij dende wagen en zwom een sloot over. Uiteindelijk kon hij in een van de weilanden worden opgepakt. De vrachtwagen kwam te gen een boom in de berm tot stilstand en heeft hierdoor grote schade opgelopen. lijks leven in de middeleeuwen is nog te weinig bekend, aldus De Koning en Van Poecke. Zo'n dienst moet een eigen budget hebben en de binding tussen stad en beolking verster- ken.Volgens de medewerkers van het archeologisch centrum zijn er juist nog veel 'veelbelo vende' locaties binnen de sin gels zoals de Aalmarkt, Kaiser- straat, Pelikaanstraat en een deel van de Vliet. Al die locaties worden door graafwerkzaamhe den bedreigd. Gemeente kan zich druk op onderwijsbesturen voorstellen Hogere winst Kondor Wessels Het bouwbedrijf Kondor Wes sels heeft over het op 30 juni ge- eindigde boekjaar 1991/92 een nettowinst behaald van 28 mil joen gulden. Vorig boekjaar was de winst nog 24,5 miljoen. Dit heeft Kondor Wessels, ontstaan uit een fusie tussen I BB-Kondor en Bouwbedrijf Wessels, be kendgemaakt. Het bedrijf verwacht dat het nettoresultaat over het lopende boekjaar 1992/1993 'iets' lager zal zijn dan de 28 miljoen die nu is behaald. De kleine winst daling is het gevolg van de ho gere belastingdruk. De omzet van Kondor Wessels over 1991/1992 steeg van 582 mil joen naar 681 miljoen. De winst De Mondriaan Scholengemeenschap, waarvan het bestuur vorig week opstapte n per aandeel klom eveneens en ^et ministerie op de scholen zou een achterliggende reden zijn. wel van 4,82 naar 5,09. r 00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17