Tijdloze Micra voor Europa Rover viert verjaardag MG met terugkeer Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Weg en wiel Vrouwelijke ontwerper bij Ford levert haar eerste auto af ,UTCEHEEMSKERK OFF. DEALER LEIDENESSROELOFARENDSVEEN Hyundai ziet afzet wederom fors stijgen Een fietsbatterij vreet stroom DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 REDACTIE PETER LODEWIJKS DETROIT LISA HOLEWA Vrouwen en auto's, wordt daar in de harde kern van mannelijke autolief hebbers nog altijd schamper over ge daan? In elk geval niet (meer) in Det roit, dat met vallen en opstaan nog altijd het mekka van de Amerikaanse autoindustrie is. Dezer dagen is de eerste door een vrouw ontworpen auto, de Ford Probe 1993, gepresen teerd. De 46-jarige Mimi Vandermo- len (van Nederlandse afkomst) ont wierp het model, dat gezamenlijk door Ford en het Japanse Mazda wordt gebouwd. ,,Ik heb echt helemaal geen proble men gehad", zegt Vandermolen over de mannenwereld waarin zij zich de afgelopen jaren bewoog. In 1970 kwam ze als eerste vrouwelijke ont werper in dienst bij Ford. Ze is hoofd van de concept- en ontwerpstudio's voor kleine auto's en gaf leiding aan het team dat de nieuwe Ford Probe ontwierp. Eind jaren tachtig had zij dat model klaar. In 1988 was ze een jaar in Japan om daar met de inge nieurs van Mazda de laatste hand te leggen aan de Probe. De interesse in auto's stamt al van haar kinderjaren in Nederland, waar zij werd geboren. Haar vader deed fanatiek aan motorracen en gaf zijn dochter Dinky Toys in plaats van poppen. Mimi hielp graag mee als haar vader aan zijn motor sleutelde. Toen ze 5 jaar was verhuisde de fa milie Vandermolen naar Canada, waar Mimi aan de universiteit van Ontario industrieel ontwerpen stu deerde. Een van haar professoren, een voormalig auto-ontwerper, sti muleerde haar om de wereld van autodesign in te stappen. ,,Dat was een geluk. Want als vrouw moedigen ze je niet zo snel aan auto's te gaan ontwerpen", zegt Vandermolen. Drie jaar geleden liet zij een filmpje maken voor haar mannelijke colle ga's van Ford om te laten zien welke vereisten vrouwen aan een auto stel len. Het werd een soort slapstick film waarin vrouwen in strakke jurkjes met hoge hakken in een auto pro beerden te stappen en moesten zien de deur open te krijgen zonder hun lange vingernagels te breken. „Als het te serieus is luisteren ze niet", legt Mimi uit. „Omdat mannen niet de zelfde problemen als vrouwen tegen komen begrijpen ze die niet altijd." Vandermolen spendeert inmiddels veel tijd aan het bezoeken van kunstacademies en universiteiten om daar vrouwen duidelijk te maken dat het ontwerpen van auto's een in teressant beroep is dat ook voor hen openligt. „We willen graag wat meer vrouwelijke ontwerpers vinden", zegt ze. „Het is al wat aan het verbeteren. Maar deels is het probleem dat de belangstelling ontbreekt. Het is moeilijk om iemand te bereiken die al besloten heeft dat ze mode wil ontwerpen en geen auto's." BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambachtsweg 14, Katwijk, tel.:01718-26161 TOYOTA- Japans grootste auto fabrikant Toyota gaat auto's van eigen makelij invoeren in Japan. Het betreft de Camry Station wagon, die in Amerika wordt gebouwd. Jaarlijks worden er 8.000 naar Japan verscheept. Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 De tweede autofabrikant van Japan, Nissan, is sinds eni ge jaren actief in het Britse Sunderland. Als eerste 'Eu ropese' Nissan rolde daar de Primera van de band en op 10 augustus van dit jaar was het de beurt aan de nieuwe Micra. Vanaf 19 november staat deze auto bij de dealers. way", ofwel een stadsauto die zich ook thuisvoelt op de snel weg. Dat bleek ook wel bij de korte proefrit, waarin de Micra zich ontpopte als een comforta bele en rustige auto met een wegligging op middenklasse-ni veau. Was het motorgeluid in de oude Micra nog een punt van kritiek, in de nieuweling heerst voornamelijk rust. Als we het over de Micra als stadsauto hebben, komt de des tijds door Van Doorne bedachte continu variabele transmissie (CVT) in beeld. Een ideale auto maat die de wagen pijlsnel en zonder horten en stoten door het stadsverkeer loost. In de Mi cra is een computergestuurde CVT leverbaar, waarvan de im porteur verwacht dat die veel klanten zal aantrekken. De Micra is leverbaar met drie of vijf deuren en met keuze uit twee 16-kleps motoren: een 1.0 liter 40 kW/55 pk en 1.3 liter 55 kW/75 pk, beide gekoppeld aan twee katalysatoren. Er zijn drie uitrustingniveaus (L, LX en SLX) en mensen die in het nieuwe ontweip de presta tiegerichte uitstraling toch een beetje missen, kunnen zich mo gelijk vinden in de Micra Super- S. Deze is technisch gelijk aan de 1.3 SLX, maar is van binnen i de buitenkant sportiever De Japanse autoindustrie zet enorme fabrieken neer in Euro pa en bedient van daaruit de steëds belangrijker wordende Europese markt. De auto's die er vandaan ko men, worden aan het publiek gepresenteerd als Europese au to's en moeten het Japanse m&rktaandeel in Europa de ko mende jaren fors vergroten. Dë fabrieken bieden veel men sen werk, niet alleen in de fa brieken zelf maar ook bij de be drijven die als toeleveranciers optreden. Een groot deel van de onderdelen komt van de lokale markt, in geval van de Micra zelfs meer dan 80 procent. Nissan ontwikkelde de nieuwe Micra in nauwe samenwerking met de Europese vestigingen, om zo de wagen helemaal op de Europese consument te kunnen afstemmen. De kleinste Nissan is derhalve stevig veranderd en sluit nu he lemaal aan bij de grotere broers Sunny en Primera. Maar tegelij kertijd vertoont de Micra licht nostalgische trekjes. Bewust, want het uiterlijk moest niet agressief overkomen, geen pres tatiegerichte uitstraling hebben en.tijdtoos zijn. Dé auto moest niet groter wor den, maar wèl ruimer. Dat is bereikt door de voorkant korter te maken, de achterkant minder schuin te laten aflopen, de car rosserie iets hoger te maken en de.wielbasis te vergroten. Hét resultaat is dat been- en hoofdruimte zijn toegenomen, evenals de bagageruimte. De nieuwe Nissan Micra 'lives irt the city and loves the motor- Het basismodel Micra, de 3- deurs standaard 1.0, kost 21.895. De 1.3 begint bij 25 mille voor de LX, de duurste is de Super S: 30 mille. Er zijn slechts twee 5-deurs versies te koop: 1.0 LX (25 mille) en 1.3 LX (26 mille). Een CVT kost 3.500 gulden extra en is niet leverbaar op Super S en 5-deurs 1.0 LX. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071 -22 55 75 Nissans kleinste, de Micra, sluit nu goed aan bij de grote broers Sunny en Primera, maar vertoont daarbij licht nostalgische trekjes. foto nissan Autoverkoop daalt met 5,5% Mogelijk opleving in laatste kwartaal De aarzeling in de economie en de daarmee gepaard gaande terughoudendheid bij de con sument zijn er de oorzaak van dat de automarkt tot nu toe een lichte daling vertoont In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 387.567 nieuwe personenwagens en combina tie-auto's verkocht, wat ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar 5,5 procent minder is. Dit blijkt uit cijfers van de RAI. Bedacht moet worden dat som mige potentiële kopers de afge lopen maanden de aanschaf van een auto hebben uitgesteld met het oog op eventuele prijs aanpassingen bij de importeur in verband met de BTW-verla- ging van 18,5 naar 17,5 procent per 1 oktober, zo tekent de RAI hierbij aan. Verder zal volgens de RAI in het laatste kwartaal wellicht een aantal consumenten de aan schaf van een personenwagen versnellen vanwege de prijsver hogingen, die per 1 januari 1993 zullen optreden als gevolg van de nieuwe belasting op perso nenauto's en motorrijwielen. Het wordt daardoor erg moeilijk om een jaarresultaat te voor spellen. De RAI handhaaft ech ter de eerdere prognose van 460.000 465.000 verkochte nieuwe auto's voor 1992. Slechts acht automerken zagen hun verkoopaantal stijgen: Opel (+9,5%), Honda (+9,4%), Seat (+8,7%), Audi (+7,3%), Volkswa gen (+8,6%), Volvo (+0,6%), Saab (+13,6%) en de absolute winnaar was weer Hyundai, dat met 25,4% steeg van 4.810 naar 6.034 verkochte auto's in de eerste negen maanden. Dat is vooral te danken aan de nieuwe middenklasser Lantra, waarvan er dit jaar tot oktober 2.492 over de toonbank gingen, tegen 1.341 in dezelfde periode vorig jaar (1.786 over geheel 1991). Van de zeven merken die over geheel 1991 een flinke stijging noteerden, zagen alleen Hyun dai en Saab hun verkoopcijfers doorstijgen. Alfa Romeo, BMW, Chrysler, Daihatsu en Skoda verkochten nu minder dan in de eerste drie kwartalen vorig jaar. Een flinke achteruitgang ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar was er voor Ford (- 23,9%), Lancia (- 33,6%) en Rover (-35,4%). Met de Oosteuropese merken wil het nog steeds niet vlotten. Zat Volkswagen-dochter Skoda vorig jaar als enige nog in de lift, nu kregen alle Oosteuropeanen te maken met een achteruit gang. Dramatisch verliepen de eerste negen maanden voor Yugo (- 74,6%, van 71 naar 18 verkochte auto's) en FSO (- 43,2%, van 111 naar 63) maar ook Skoda (- 36,2%, van 998 naar 637) en Lada (- 21,5%, van 2.512 naar 1.971) zagen hun verkoopcijfers fors dalen. FIETSSTROOK rrtactle: Theovan der Kaai] BLIK IN HET VERLEDEN Voorbeeld van een fietsaccu van het merk Friwo. "I 1 en betrouwbare dy- I j namo, koplamp en .A—*# achterlicht zijn voor rond de zeventig gulden te koop, compleet met bedrading en bevestigingsmateriaal, zo signaleerde deze rubriek een week geleden. Het zijn produk- ten van Nederlands fabrikaat (AXA), die in de harde fietsprak- tijk van regen, wind, gooi- en smijtwerk zijn getest. Groot bij komend voordeel is dat bij de meeste nieuwe fietsen de be drading in het frame is wegge werkt, wat de kans op storingen verkleint. Bouwmarkten stunten nogaj eens met een complete verlich tingsset voor nog geen tientje. Het spul werkt misschien veer tien dagen, waama de roest er vat op krijgt en de fietser het el lendig lot van de haperende verlichting wacht. Hoe licht de dynamo ook loopt, er moet harder worden getrapt. Dat is op de lange afstand toch een groot nadeel. Wie om die reden niet aan de dynamo wil is aangewezen op batterijverlich ting. Algemeen is bekend dat dergelijke koplampen en ach terlichten eenvoudig zijn te de monteren. Wie de fiets buiten laat staan, moet de verlichting dus mee naar binnen nemen. Batterijverlichting vreet veel stroom. Het moeten in elk geval oplaadbare batterijen zijn, want anders zijn ze niet aan te sle pen. De gemiddelde batterij be gint na een uur leeg te raken en het kost minstens vier uur laden voor er weer genoeg stroom be schikbaar is. Het aanbod aan batterijverlich ting is groot en groeit nog steeds. Er zijn leuke lampjes voor een paar tientjes te koop en wie dat wil kan iets moois voor honderden guldens aan schaffen. Gemiddeld ligt de prijs voor een koplamp en achter licht rond de honderd gulden. Het is zaak op te letten waar de verlichting precies voor nodig is. Wie in het donker op buiten wegen fietst heeft behoefte aan een sterke lichtbundel op de weg. Daar is veel stroom voor nodig, dus een dergelijke lamp moet een flinke capaciteit aan batterijen hebben. In dat geval is een aparte oplaadbare accu een uitkomst. Nadeel voor de sport- en racefietser is weer dat dit soort verlichting zwaar is. Overigens blijven in het donker naast koplicht en achterlicht een rode reflector achterop ver plicht, witte reflecterende zij vlakken op banden of wielen en oranje reflectoren op de peda len. Handleiding Het dit jaar verschenen boek 'Fietsverzorging' van de stichting Fiets! bevat een hoofdstuk waarin de fietsver lichting uitvoerig wordt be handeld. Schrijver Han Goes zet alle soorten fietsverlich ting op een rijtje, noemt de voor- en nadelen en gaat in op de preciese werking. Hij geeft bovendien een handlei ding voor het zelf in elkaar sleutelen van een fietsaccu. Het bijna 300 bladzijden tel lende boek behandelt alle on derdelen van de fiets en bevat richtlijnen voor onderhoud en reparatie. Te verkrijgen door dertig gulden te storten op postgiro 234567 ten name van de stichting Fiets! te Am sterdam onder vermelding van 'Fietsverzorging'. In de jaren vijftig bestonden er in Engeland vele kleine autofabrieken die in bescheiden hoeveelhe den kwalitatief zeer hoogstaande produkten kon den leveren. Een van die specialisten was Jensen. De broertjes Jensen bouwden aanvankelijk alleen koetswerken, ondermeer voor Standard, maar gin gen aan het eind van de jaren dertig van start met complete auto's onder de eigen naam. Na de Tweede Wereldoorlog kwamen er enkele fraaie au to's bij Jensen vandaan, waarondereen opwinden de sportwagen genaamd Jensen-Healey, die In 1971 werd voorgesteld. Deze aparte Jensen, geba seerd op een ontwerp van Donald Healey, was voorzien van een Lotus Elite-motor en de besturing en remmen waren afkomstig van Vauxhall. De wa gen kwam eerst als cabriolet op de markt en later ook als dichte uitvoering met oerde deur (foto). In 1976 was het (tijdelijk) afgelopen met de firma Jensen, een direct gevolg van de oliecrisis. ARCHIEFFOTO De Britse autofabrikant Rover viert de dertigste verjaar dag van het roemruchte sportwagenmerk MG met de in troductie van een nieuwe MG: de RV8. Deze sportwagen wordt vanaf komend weekeinde op de autotentoonstel ling van Birmingham aan het publiek getoond. Het nieuwe model lijkt erg op de oude MGB, die als basis diende voor de RV8. Iets van de oude technologie bleef, maar moderne technieken voeren de boventoon. De MG, een van de meest populaire sportwagens ter we reld, stierf een stille dood in 1979. Rover was toen eigendom van het staatsauto- concem British Ley- land, dat het automerk opoffer de aan bezuinigingen omdat het verliesgevend was. De verliezen traden op als ge- De MG RV8 maakt zijn werelddebuut op de Motor Show van Birmingham. foto epa De wielophanging en het rem- systeem zijn nieuw ontwikkeld. Genoemde motor heeft een ci linderinhoud van 3.9 liter en volg van herhaalde stakingen en geeft de de hoge koers van het pond sterling, die de export bemoei lijkte. Rover is tegenwoordig ei gendom van British Aerospace. De aanduiding MG is nog wel enige tijd in gebruik geweest als typenaam voor opgepepte se rieauto's, maar Rover vindt dat nu afbreuk doen aan de reputa tie van het voormalige sportwa genmerk. Daarbij wil de Britse onderneming haar ooit voor aanstaande positie op de Eu ropese en Amerikaanse markt voor sportwagens terugwinnen. Met dat doel is de nieuwe MG RV8 uitgerust met een van een GeneralMotors V8-motor afge leide krachtbron, die ook in de Land Rover Discovery zit. MG een top snelheid van 215 kilometer per uur. De sprint van nul naar honderd km/uur duurt volgens Rover slechts 5,9 seconden. Rover noemt het nieuwe model de krachtigste en meest luxueu ze MG die ooit is geproduceerd. Het is tevens de duurste MG die er ooit is geweest. De RV8, waarvan er vijftien per week gemaakt zullen worden, is vanaf volgend voorjaar te koop voor 26.500 pond (tegen de hui dige koers bijna 75.000 gulden). Daarmee is de MG RV8 een stuk duurder dan bij voorbeeld de populaire MX-5 van concurrent Mazda, die in de standaardver sie in Engeland 15.700 pond 44.500) kost.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13