Ansjovis en sardines; het zilver uit de zee Smaak r- J, Mayolijn Diepvriesmaaltijd in plaats van koken Huisvrouw uit Dresden stond aan wieg van koffiefilter Pistaches en pijnpitten DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 12 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG MINESTRONESOEP MAALTUD UIT DE BRAADZAK (zie onderstaand recept) Leg 2 rundervinken in de braadzak. Maak 300 g sperziebonen schoon. Maak 100 g champignons schoon en snijd ze in plak ken. Was 400 g geschrapte krieltjes. Strooi paprikapoeder, peper eri een beetje zout over de groente en aardappelen, doe ze in een braadzak en leg er een takje tijm op. Sluit de zak goed af. Leg deze in een oven vaste schaal, prik er een gaatje in en zet hem 1 uur midden in een voorverwarmde oven op 225 graden. Per persoon: 1500 kilojoules, 360 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 11 g vet, 45 g koolhydra- KOUDE ROSBIEF WITLOF AARDAPPELEN FLENSJES MET TUTTI FRUTT1 (zie onderstaand recept) Kook 100 g tutti frutti in ruim water met een citroenschil 20 minuten op een zacht vuur. Maak van 40 g bloem, een klein ei en 1 dl melk een glad beslag. Bak er in een beetje margarine of boter 4 flensjes van. Houd ze warm. Giet het overtollige vocht van de tutti frutti en bind 1 dl ervan met een beetje aangemengd aardappelmeel. Verdeel het fruit over de flensjes en vouw ze dubbel. Per persoon: 900 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 10 g vet, 25 g koolhydra ten. GROENTECOCKTAIL TORTELLINI MET TOMATENSAUS (zie onderstaand recept) VENKEL Fruit een ui met 1 uitgeperst teentje knof look in 1 eetl. olie. Bak 1 kleingesneden paprika en 3 tomaten even mee. Voeg een stukje in ringen gesneden prei, 1 dl groente bouillon, 3 eetl. tomatenpuree en 1 theel. Italiaanse keukenkruiden toe en kook de saus 10 minuten op een zacht vuur. Kook 1 zakje tortellini met kaas volgens de ge bruiksaanwijzing. Doe de tortellini in een voorverwarmde schaal en giet de saus er Per persoon: 1600 kilojoules, 38 kilocalo rieën, 14 g eiwitten, 13 g vet, 43 g koolhy- draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT Mevrouw VERSCHUUR in HAZERSWOUDE doet ons een heel lievelingsmenu aan de hand. Dit bestaat uit: Toast Pikant - Gegratineerde Groenteschotel - Perenkwark. Toast Pikant - Klop Nodig:toa$t pikant: de eieren los met 4 eieren: 250 g ge- geraspte kaas en pe- raspte kaas; 1 eetl. terselie. Snij de ham fijngehakte peterse- fi)n e" me|1g deze lie: 4 plakken ham; door het eimengsel, zout: worchestershi- OP smaaK brengen re-saus; 1 theel. met zout en kruide- mosterd; peper; 4 f8- Rooster het sneetjes brood; bo- brood. Leg de toast ter. Gegratineerde 'n 6611 P'atte bebo- groenteschotel: 750 terde, ovenvaste g Chinese kool; 1 ui; schotel, verdeel het 1 groene parika; eetl. ei-mengsel erover boter; zout; mespunt en 'aat de toast on- maten; 200 g geraspte kaas. Perenkwark - 4 pe- Gegratineerde ren; 1 eetl. citroen- groenteschotel - sap; 75 g magere Snij de kool in reep- kwark; 100 g. jong- Jes- Snipper de ui en belegen kaas; 2 bol- sn') de paprika in letjes gember; papri- stukjes. Doe de bo- kapoeder. ter in de pan en fruit hierin de ui en de paprika. Voeg zout, kerrie en de de kool toe. Laat dit onder af en toe roeren smoren. Snij de ontvelde toma ten in plakjes. Schep ze door het koolmeng sel en roer er ten slotte ruim de helft van de geraspte kaas door. Doe het mengsel in een ovenschotel en dek het af met de rest van de kaas. Zet de schotel onder de voorver warmde grill totdat de kaas is gesmolten. Geef hierbij stokbrood. Perenkwark - Schil de peren en snij ze in kleine blokjes. Besprenkel ze met citroen sap. Roer de kwark los en schep de peren en de in kleine blokjes gesneden kaas er door. Verdeel dit over 4 glazen coupes. Gar neren met gesnipperde gember en wat paprikapoeder. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f 25,- toegezonden. REDACTIE HENRIÉTTE V Op de Utrechtse markt staan ze er 's ochtends om kwart over zes ai voor in de rij. Voor de ansjovis en sardines. Nog voordat de bekende kraam van Koelewijn op orde is gebracht, zijn de eerste kilo's ansjovis al verkocht aan een Turkse familie. Turken afkomstig van de kust rond de Zwarte Zee kennen een rijke ansjovistraditie. Ansjovis wordt door hen in vrijwel alle gerechten verwerkt, in soe pen, salades en rijst. Ook wordt de ansjovis wel gekookt en als een snack met citroen en ui gegeten. TILLY SINTNICOLAAS „Turken en Marokkanen zijn steevast elke zaterdagochtend onze eerste klanten. Rond zes uur staan ze er al, terwijl wij vaak nog een half uur werk heb ben voordat we echt gaan ver kopen. Verse ansjovis is altijd als eerste weg", zegt Koelewijn. Het zilver uit de zee, sardines, sprot en ansjovis, staat in de landen rond de Middellandse zee in hoog aanzien. Wij Neder landers zijn eigenlijk alleen ge ïnteresseerd in de grote broer van deze familie, de haring. De overige familieleden kunnen we gerookt of ingelegd op beschei den schaal waarderen. Het ver se, onbewerkte, produkt kennen we nauwelijks. En dat terwijl ge- grillde sardientjes in Spanje, Portugal en Italië als een delica tesse worden beschouwd. Zilverachtig De familie van 'haringachtigen' vormt de belangrijkste groep van consumptievissen ter we reld. De groep is te herkennen aan haar zilverachtige glanzen de schubben. De visserij op de ze vissoorten concentreert zich vooral in het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan en in het noorden van de Mid dellandse Zee. De Spaanse vis serij heeft zich voor een groot deel gespecialiseerd in de vangst op sardines en ansjovis. In Nederland is er een heel bescheiden seizoensmatige vis serij op sprot. Gedurende de zo mermaanden wordt er behoor lijk wat sprot aangevoerd in Breskens. De sprot komt voor een belangrijk deel terecht bij rokerijen in traditionele vissers plaatsen als Urk en Spakenburg. Hier is men dol op gerookte sprot. Daarnaast wordt behoor lijk wat sprot naar Engeland ge ëxporteerd. Verwarring Sprot wordt wel vaak verward met sardine. Het verschil tussen deze vissen is moeilijk te zien. Het is wel te voelen. Als je over de buik van de sprot van de staartzijde naar de kop wrijft, ondervindt de vinger de nodige weerstand. Bij de sardine is dit niet het geval. In Nederland wordt wel verse sprot aange voerd, maar geen verse sardi- De sardines hier uit Portugal en Italië worden geïmporteerd zijn vrijwel allemaal diepgevro ren. Kleine sardientjes worden over het algemeen vers inge zouten en ingeblikt. De grotere variant is vooral heerlijk om te grillen. Ansjovis Toen het IJsselmeer nog Zuider zee was, werd daar zeer veel an sjovis gevangen. De Zuiderzee had op dit gebied een behoorlij ke reputatie. Het kwam vroeger voor dat er per seizoen maar liefst 5 miljoen kilo ansjovis aan land werd gebracht. De ansjovis werd gezouten en voor een groot deel naar Duitsland geëx porteerd. De ansjovisvisserij was een seizoensmatige visserij. Het betrof alleen de maanden mei en juni. In goede tijden bracht dit veel werk met zich mee voor de vrouwen en kinde ren van Urk. De aanvoer van een dag was soms maar liefst 2 miljoen stuks 'ansjoop'. Dit be tekende heel wat 'koppen en plukken'. Het jaar 1930 was het laatste rijke ansjovisjaar voor de Zuiderzeevisserij. In 1932 sloot de Afsluitdijk en verdween de ansjovis. Een heel klein restje ansjovisvisserij is voor Neder land behouden gebleven. In de maanden april tot juli wordt er nog steeds ansjovis gevangen in de Oosterschelde. Voor de rest hebben de Spanjaarden, Portu gezen en Italianen de taak van de Nederlandse ansjovisvissers overgenomen. -N 4 ■Lu v -i De verse vis wordt kritisch gekeurd. Het echte geheim van een slanke lijn is een gezonde en verantwoorde voeding, aldus Remia, die de saus Mayolijn op de markt heeft gebracht. Het produkt bevat 50 in plaats van 80 procent vet, maar die vetre- ductie gaat niet ten koste van de smaak. De Nederlander is gek op patat. Hij eet per maand gemiddeld een kilogram. Van de be volking geeft voorts 77 procent de voorkeur aan mayonaise boven een andere saus van wege de romige smaak. De zonnebloem mayonaise van het huis is in een nieuw jas je gestoken: de knijpfles is vervangen door een glazen pot. Zonnebloemolie bevat meer onverzadigde vetzuren dan slaolie en zorgt tegelijkertijd voor de smaak. Beide produk- ten bevatten geen kleurstoffen en conser veermiddelen. Hoe drukker we het hebben, hoe makkelijker de warme maaltijd er bij inschiet. Steeds meer mensen vervangen enkele malen per week hun volwaardi ge, zelfgekookte maaltijd door wat snelle hapjes. Echt verstan dig is dat natuurlijk niet en daar voelen velen zich ook schuldig Er zijn enkele alternatieven voor dit 'junkfood', dat gewoon lijk vele malen per dag in kleine porties wordt gebruikt. Ten eer ste: het restaurant. Kostbaar, dus beslist geen plek om er vaak heen te gaan als het uit eigen portemonnee moet. Ten twee de: de afhaalchinees, pizzakoe rier en dergelijke. Een stuk voordeliger maar toch niet echt goedkoop. Bovendien weten we dat dergelijke happen nogal eenzijdig zijn samengesteld. Ten derde: de in een super markt gekochte kant-en-ldaar maaltijd die je alleen maar op temperatuur hoeft te brengen. Weinig diepvries Dergelijke maaltijden zijn er in blik. Dat is goedkoop en veilig, maar helaas zijn er slechts wei nig blikgerechten die de consu ment als smakelijk ervaart. De zogeheten koelverse maaltijden bestaan pas sinds enkele jaren, maar de laatste tijd is gebleken dat het zowel met het gekoelde als het verse voer lang niet niet altijd zo uitstekend is als de fa- brijcant vertelt. Een te hoog, soms zelfs onveilig hoog gehalte De produktie van diepvriesmaaltijden bij Unilever. aan risicovolle bacteriën stimu leert nu niet bepaald ons langen naar afwisselende, zonde voeding. Diepvriesmaal tijden vormen daarom het standigste alternatief. De Nederlandse huishoudens worden steeds kleiner. Van elke vier huishoudens heeft er eentje de beschikking over een mag netron. Dit apparaat is bij uit stek geschikt voor het snel op temperatuur brengen van diep gevroren gerechten. Toch is in ons land het gemak van diep vriesmaaltijden nog niet echt 'ontdekt': slechts één op de vijf huishoudens gebruikt ze. In foto anp België en Frankrijk, beide toch landen die bekend staan om hun culinaire geneugten, wor den ze veel meer gegeten dan in Nederland. Voor een goede voeding is het van belang dat we gevarieerd eten. De voedingsstoffen die ons lichaam dagelijks nodig heeft zijn nu eenmaal niet gelij kelijk verdeeld over de verschil lende bestanddelen waaruit een maaltijd bestaat. En hoewel er een grote verscheidenheid aan diepgevroren gerechten te koop is, krijgen we van bepaalde stof fen toch te veel als we erg vaak dergelijke produkten eten. We willen immers best minder vet, minder zout en ook wel minder zoet eten. Maar ja, wat moet je, als er weinig tijd is? Vitaminetekort Er zijn heel wat voedingsmidde len in de handel waarop precies vermeld staat hoeveel gezond linolzuur, hoeveel voedingsve zels of kalk, of juist hoe weinig verzadigd vet en zout ze bevat ten. Maar het is voor een leek die wel wat anders te.doen heeft niet zo eenvoudig om bij te houden hoevéél van wat hij da gelijks consumeert. Vooral mensen die slechts weinig in ei gen keuken bereide maaltijden eten, lopen de kans voedingste korten te krijgen. In veel geval len is dat een vitaminetekort, vooral aan vitamine C. Dagelijks een stukje vers fruit voorziet al voor een belangrijk deel in onze behoefte aan die vitamine. Een uitgebalanceerde warme maaltijd kan er toe bijdragen de noodzakelijke voedingsstoffen wat beter met elkaar in even wicht te brengen. Met dit voor ogen heeft Iglo een reeks diep gevroren gerechten in de han del gebracht die geheel bereid zijn volgens de 'Richtlijnen Goede Voeding' van de Neder landse Voedingsraad. Juist mensen die gewend zijn regel matig een diepvriesmaaltijd te nuttigen kunnen veel profijt heb ben van deze weinig vet bevat tende 'Option Plus'-gerechten. Een koffiefilter is zo'n gewoon dagelijks gebruiksartikel, dat je niet stil staat bij het feit dat dit ooit door iemand moet zijn be dacht. Het ontstaan van de filter hebben we te danken aan me vrouw Melitta Bentz in Dresden rond de eeuwwisseling. Zij had zo genoeg van de prut onder in haar koffiekopjes dat ze op een gegeven moment een blik pakte en daar gaatjes in boorde. Uit het schrift van haar zoon scheurde ze een blaadje vloei papier en legde dat op het blik. Vervolgens schepte ze de gema len kofffie op het vloeipapier en goot er kokend water op. Tot haar tevredenheid zag ze dat het papier alle koffieprut tegen hield. De koffiefilter was gebo- Melitta Bentz vroeg patent aan op haar uitvinding en richtte een eigen bedrijfje op waar ze met haar man en twee zonen koffiefilters ging maken. Het be drijf noemde ze naar zichzelf: Melitta. Tot haar dood in 1950 bleef Melitta Bentz betrokken bij de produktie. Daarna werd het bedrijf overgenomen door haar zoons en nu wordt het inmiddels uitgegroeid tot multi national geleid door haar kleinkinderen. Bistro-kookboek Patricia Wells, Amerikaanse van afkomst en al jaren wonend en werkend in Parijs, heeft de hele trend van restaurant tot bistro van zeer nabij meegemaakt. Voor haar Ameri kaanse uitgever aanleiding Patricia te vra gen de authentieke Bistrokeuken op te te kenen. Onlangs verscheen de vertaling van 'Het lekkerste Bistro kookboek' in het Ne derlands. Het boek is een verzameling van zo'n 200 authentieke Bistro-recepten, die voor iedereen gemakkelijk toegankelijk zijn. Speciaal voor gelegenheden met veel gasten staan er ideale stoofschotels in, stevige sala des en de perfecte perentaart. 'Het leideerste BISTRO kookboek', Patri- da Wells, Uitgeverij Bosch en Keuning, prijs 39,50, ISBN 90-246-4803-3. Nog altijd zijn ze vrij onbekend, pistaches en pijnpitten, twee nootjes uit het Middellandse- Zeegebied, die daar al duizenden jaren ge geten worden en die men ook gebruikt voor de heerlijkste traditionele gerechten. Pistaches ziet men hier vooral gezouten, mooie kleine nootjes, met opengespleten bast, zodat men de glanzende binnenzijde ziet en daarin het ovale groene nootje, dat zijn naam gegeven heeft aan een bepaalde lichtgroene kleur; pistachegroen. Heerlijke nootjes voor bij de borrel, zeer fijn en zacht van smaak. Helaas roostert men ze hier nogal eens veel te vet. Ze worden vaak verward met amandelen, ook in de keuken. Ijs dat bereid is met amandelextract en met kleurstof groen ge kleurd, noemt men vaak pistache-ijs, hoe wel het er niets mee te maken heeft. Pista ches smaken heel anders dan amandelen, ze missen het typische bittere aman delsmaakje en zijn ook minder zoet. Voor het echte pistache-ijs stampte Escof- fier 70 g vers gepelde pistaches, niet gezou ten uiteraard, met 30 g amandelen fijn met wat melk, liet dit trekken in hete melk met room, voegde er 300 g suiker en 10 eidooi ers bij en liet het bevriezen. Terpentijnboom Het pistachenootje komt uit het oosten van het Middellandse-Zeegebied en de naam stamt uit het oud-Grieks: pistakion. Ze groeien aan een boom, pistacia vera, de te rebinth of terpentijnboom, die ook in de bijbel wordt genoemd. Toen Jakob tijdens een hongersnood zijn zonen naar Egypte zond om er graan te kopen, gaf hij een ge schenk mee voor de Egyptische onderko ning (zijn eigen zoon Jozef, maar dat wist hij niet, hij dacht dat Jozef dood was), ho ning, specerijen, mirre, amandelen, en wat de oude Statenvertaling 'terpentijnnoten' noemt, maar wat pistaches waren. Ze ko men nu voornamelijk uit Syrië. In Frankrijk en in Italië gebruikt men ze graag in patés, en in fijne worstsoorten. De grote, Italiaanse mortadella-worsten van rund- en varkensvlees, fijn gekruid, onder meer met myrthebessen, vertonen in hun mooie roze kleur altijd stukjes groene pista che. En in Frankrijk betekent „een pistache nemen" een borreltje te veel drinken. Tja, het zijn lekkere borrelnootjes. Pijnpitten Pijnpitten zijn de zaden die zitten tussen de schubben van de mooie grote denneappels die groeien aan de parasolpijnbomen, die men veel ziet in Portugal, en in Italië, de 'pini di Roma', waaraan de componist Res- pighi een interessant muziekstuk heeft ge wijd. Het zijn langwerpige geelachtig witte 'pitten' met een zachte, nootachtige smaak. In het Midden-Oosten worden ze al sinds onheuglijke tijden gegeten, zoals blijkt uit opgravingen en in het oude China impor teerde men ze uit Korea, want de zaden van de Koreaanse pijnboom golden als bijzon der fijn. Pijnpitten behoren in de fijne Oosterse keu ken. Wil men een goede pilaf bereiden, rijst met ui in olie of boter rauw gebakken en zachtjes gaargekookt in bouillon of water met bijvoorbeeld wat krenten of rozijnen en allerlei specerijen als saffraan, kardamom en koriander, dan behoort er ook een hand jevol pijnpitten in. Beroemde pesto De Italiaanse keuken weet er ook raad mee. Een van de beroemdste sauzen, de pesto, afkomstig uit Genua, wordt bereid door een handvol pijnpitten fijn te stampen met een bos verse basilicumblaadjes, enkele teentjes knoflook en wat zout, waarna men er een handjevol geraspte harde schapekaas bij voegt en dit te zamen met olijfolie tot een zalfachtige massa roert. Een grootse saus voor pasta, maar hij moet wel met de hand gemaakt worden, geen keukenmachines voor deze eerbiedwaardige oude traditie. Doordat pijnpitten behalve vet ook zetmeel bevatten, bindt de saus prachtig. Men kan er ook wat van op de minestrone scheppen. Ook Milaan kent een pijnpittensaus: Salsa de pignoeu, waarvoor pijnpitten worden fijngestampt met in azijn geweekt brood kruim, ansjovisfileetjes, eidooier, room, een snufje suiker en een waasje kaneel. Een saus van middeleeuwse herkomst voor ge kookt vlees en groenten. En onze fantasie volle koks strooien geroosterde pijnpitten over van alles, van zalm tot zoete desserts, van een groene salade tot petit fours.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12