Vervuiling duinen in kaart gebracht Over leven MILIEUTIP! Bosraad wil hardhout aanplanten Bronsttijd in de polder DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 'Zure regen richt veel schade aan LEIDEN MONICA WESSEUNG In drie gebieden in het Zuidhollands duingebied wordt komend jaar een grootscheeps onderzoek gedaan naar de kwaliteit van bodem water, lucht, flora en fauna. Met de uiteindelijk beschikbare gegevens moet de verder gaande milieuvervuiling beter worden bestreden. nog steeds relatief schoon zijn, maar het is de vraag of dat ook zo is." Op de drie belangrijkste loca ties wordt in lucht, bodem, wa ter dier en plant het gehalte zware metalen, bestrijdings middelen, nitraten en fosfaten gemeten. „Zware metalen ver wachten we niet veel aan te treffen. Wellicht dat door de bollenteelt wel bestrijdingsmid delen voorkomen. Het onderzoek maakt deel uit van het provinciaal onderzoek PIMM (Project Integratie Milieumetingen) naar de kwali teit, gezondheid en vervuiling van alle landelijke gebieden in de provincie. In 1983 is Zuid- Holland begonnen met het in kaart brengen van het landelijk gebied. Volgend jaar is de hele provincie afgewerkt en wordt weer van voren af aan begon nen. Zo kan worden bekeken of de vervuiling toe- of afneemt. Er zijn drie karakterestieke duingebieden aangewezen: de Amsterdamse Waterleidingdui nen, de duinen op Voorne en Meijendel in Wassenaar. Behal ve de drie grote locaties worden verspreid over het hele Zuidhol landse duingebied ook inciden tele metingen gedaan. Volgens medewerkster G. van Adrichem zijn er nauwelijks gegevens over de gehaltes aan zware metalen en bestrijdingsmiddelen en over de verzuring en vermesting (fosfaat en nitraat) van het duin. „Het idee bestaat dat de duinen Kalkrijk De duinen zijn erg kwestbaar voor verzuring. De duinen dichtbij de zee (de ionge dui nen) zijn nog kalkrijk. Zure re gen kan daar nog niet zo veel kwaad omdat het kalk in de grond de zure regen neutrali seert. De duinen verder landin waarts bevatten niet zoveel kalk meer. „Zure regen richt hier veel schade aan. Als alle kalk uit de grond is, wordt de bodem met de dag zuurder. Een zure bodem is net een zeef: de voe dingstoffen voor planten en de zware metalen worden niet meer aan de bodemdeeltjes vastgehouden. Daardoor zal de plantegroei sterk veranderen, de karakterestieke begroeiing ver loren gaan en het grondwater vervuild raken met zware meta len. Al met al een nogal drama tisch effect." Een derde milieuprobleem is de vermesting (verrijking) van bodem en water. Onder meer door het gebruik van wasmid delen komen in bodem en wa ter nitraten en fosfaten terecht. Deze vermesting gooit het hele natuurlijk evenwicht in de war. Van Adrichem: „Mochten we ontdekken dat de duinen toch al behoorlijk vies zijn, dan is daar niet zo veel aan te doen. Je kunt moeilijk het hele duinge bied afgraven." Dat ligt anders als er een concreet geval van ernstige bodemverontreiniging wordt gevonden. Provinciaal milieuvoorlichter I. Nijhuis voegt toe dat een dergelijke plek gewoon via de Interimwet Bo demsanering wordt gesaneerd. Zelfs al kan vervuiling en ver loedering van het duin niet wor den verholpen, dan nog heeft het onderzoek wel degelijk zin, benadrukt Van Adrichem. „Het is nodig om gegevens over ver vuiling en de voortschrijding daarvan te hebben om een goed en adequaat milieubescher mingsprogramma te kunnen opstellen en uitvoeren." G. van Adrichem op onderzoek in de duinen: „Met gegevens over vervuiling in de hand, kun je verdere aan tasting voorkomen". FOTO •HIELCO KUIPERS INT VELD Het moet in het begin van de ja ren vijftig zijn geweest, want ik ging naar de basisschool, die toen nog gewoon lagere school heette. Elk jaar in de herfst was ik getuige van een zeer span nende gebeurtenis: het vangen van de zwanen. De stad waar ik opgroeide, was rijk aan vijvers en daarin werden in het voor jaar per vijver twee knobbel zwanen uitgezet. Voor het mooi. En dat vónden we ook mooi. Om te voorkomen dat ze ophielden mooi te zijn en het hazepad zouden kiezen, werden ze gekortwiekt. In het najaar, vóór de eerste vorst, werden ze gevangen en met zijn alle on dergebracht in een grote vijver in een plaatselijk park. Het spannende voor een jo chie als ik, was natuurlijk dat vangen. Een paar mannen ma noeuvreerden met een gigan tisch drijfnet de twee zwanen in een hoek, waarna ze een jute zak over de kop gegooid kregen. Mijn moeder had me verteld dat je maar beter niet in de buurt van zwanen kon komen, want 'die konden met één klap van hun vleugel je been breken'. Misschien gebeurde dat wel bij dat vangen, hoopte je een beetje. Maar gelukkig voor die mannen heb ik het nooit mogen meemaken. Sindsdien is er nogal wat ver anderd in de wereld. Ook in de zwanenwereld. Gemeenten hebben geen geld meer voor twee zwanen per vijver, inclu sief transport, opslag en onder houd van het zwanenbestand. Er is behoorlijk de klad geko men in de handel in zwanen en zwanendons brengt ook niet ge noeg meer op om de kosten van het arbeidsintensieve 'uitkle den' van te dekken. Vanaf die tijd is de knobbelzwaan aan een opmerkelijke opmars begon- Vóór 1930 had de knobbel zwaan nog nooit in ons land ge broed. Hij was net als de twee andere wilde zwanesoorten in ons land, de wilde zwaan en de kleine zwaan, een schaarse win- tergast die voor de kou weg vluchtte uit het noorden van de Polen en Rusland, waar de drie soorten normaal broeden. De wilde en de kleine zwaan, die kleiner zijn en een gele snavel zonder knobbel hebben, zijn dat blijven doen. Maar de knob belzwaan is hier aan het broe den geslagen, en met een onge looflijk succes. Het aantal blijft de laatste jaren zo ongeveer ge lijk op zo'n 2500 broedparen, maar daarnaast zwerven er ook nog zo'n zesduizend 'vrijgezel len' rond door ons land. Toch zijn er slechts enkele echt wilde exemplaren bij, de meeste stammen af van zwanen die vroeger in. vijvers werden ge houden. Dat is bijvoorbeeld nog goed te zien aan het donskleed van de jongen, dat vooral in het westen van het land, meer grijs dan bruin is. Een zwanenpaar blijft, nor maal gesproken, zijn hele leven trouw aan elkaar. Dat kan tot hartverscheurende taferelen lei den, wanneer een van de twee, bijvoorbeeld door een verkeers ongeval, gewond raakt. De an dere zwaan wijkt dan niet van de zijde van zijn of haar partner. In gevangenschap kan een knobbelzwaan de leeftijd van dertig jaar bereiken, in het wild worden ze meestal niet ouder dan een jaar of tien. Het man netje is te herkennen aan de iets grotere zwarte knobbel boven op de oranje snavel. Bovendien zwemt hij altijd voorop als de jongen uit het ei zijn gekropen. Eerst vader, dan de jongen en in de achterhoede volgt mevrouw. Het is ook meneer die sissend en grommend op u afkomt, als u te dicht het nest of de jongen benadert. En pas dan maar op, want het verhaal van die gebro ken ledematen is niet uit de lucht gegrepen. TON IN T VELD Afval scheiden betekent dat een belangrijk deel van de grond stoffen kan worden hergebruikt. Afval voorkomen is nog beter en in veel gevallen vrij simpel. Pa pier kan aan beide zijden wor den beschreven. Oude envelop pen zijn prima boodschappen- briefjes. Ongeadresseerd druk werk is te voorkomen door een sticker op de bus te plakken (verkrijgbaar bij het stadhuis, het stadsbouwhuis en Milieude fensie). Versleten kleding kan tot poetsdoek worden omge vormd, niet versleten kan naar Max in de Zak, het Leger des Heils of het Kringloopproject. Verpakking Verpakkingen kritisch beoorde len en milieubewust kiezen scheelt ook een slok op een bor rel. De groenteboer verkoopt losse champignons en kom kommers die niet in plastic zit ten, de bakker losse koekjes. Doordrukverpakkingen (van kauwgom tot balpennen, alles zit erin) zijn nogal milieubelas tend en moeten worden voor komen. Door met het boodschappen doen zelf een boodschappentas mee te nemen, kan er flink wor den gesneden in de berg plastic zakjes die in Nederland wordt gebruikt. Elk jaar verbruikt de Nederlander 2,5 miljard plastic tasjes. Een broodtrommeltje in plaats van boterhamzakjes scheelt papier of plastic. De keuze tuss fles' en wegwerpglas is ook e voudig. Zelfs als al het oude glas in de glasbak wordt gegooid, dan nog kost eenmalig gebruik van glas meer energie dan 'sta tiegeldglas'. Het is iets meer werk, maar 'statiegeldglas' is dus te verkiezen boven weg werp. Voor batterijen geldt iets soortgelijks: wegwerpbatterijen leveren veel meer afval op dan opnieuw te vullen batterijen. Tips reinigingsdienst Leiden Milieutelefoon vaak gebeld Consumenten hebben een gro te behoefte aan informatie over milieu-onvriendelijke produk- ten die te koop zijn. Wasmidde len, bouwmaterialen en kan toorbenodigdheden scoren hoog. Ook over de luchtkwali teit en afvalinzameling bestaat veel onduidelijkheid. Dat blijkt uit vragen die de afgelopen maanden door consumenten aan de Milieutelefoon werden gesteld. Elke dag bellen ongeveer 60 mensen de milieutelefoon. Er bellen meer vrouwen dan man nen. Zodra er een mileu-aspect in het nieuws komt (radio-acti viteit, luiers of kippevlees) bel len mensen massaal. De tele foon is iedere dag van 9.00 tof 14.00 uur te bereiken op num mer 020-6262620. 'Composteer organisch afval in bollenteelt' BOLLENSTREEK De hoeveelheid ongewenst afval van de bollenteelt kan behoor lijk afnemen als telers het orga nisch afvalmateriaal op eigen terrein composteren. Dit stelt het Centrum voor Landbouw en Milieu in Utrecht vast dat sa men met de provincies Zuid- en Noord-Holland de afvalproble- matiek in de bollenteelt onder de loep heeft genomen. De regionale overheid zou de bollentelers hierin moeten sti muleren door snelle en doelge richte regelgeving en door het opzetten van een goed inzamel systeem. Het laten composteren van organisch afvalmateriaal zoals gewasresten, afdekstro, potgrond, pel-, oogst- en broei- afval is een praktijkvoorbeeld van preventie en hergebruik. Het afval verandert zonder veel moeite in grondstof voor de produktie. Opgedane ervarin gen met composteren op eigen bedrijf wijzen nauwelijks op ne gatieve effecten op het milieu. Wel is onderzoek gewenst naar dfe risico's van ziekteversprei ding door bijvoorbeeld het composteren van potgrond of afzet van organisch materiaal aan derden. Het Centrum voor Landbouw en Milieu constateert dat het convenant verpakkingen van bestrijdingsmiddelen niet vol doet. Dit convenant tussen fa brikanten, landbouwschap en ministerie van milieubeheer re gelt retoursystemen van verpak kingen. In de praktijk spoelen de telers de verpakkingen uit en gooien ze als afval weg. Het Centrum pleit voor betere inza mel- en recyclingssystemen. Dat geldt ook voor de relatief kleine afvalstroom van kunst stoffen. DEN HAAG MONICA WESSELING In Nederland geteeld hardhout is net zo rotbestendig als tro pisch hardhout. Het hout van de boomsoort Robinia pseu- doacacia (Hollands hardhout) kan tropisch hardhout vervan gen en maakt daarmee kappen van oerwouden overbodig. Op korte termijn moeten in de Randstad en het noordoosten van het land proeven worden genomen met de aanplant van deze houtsoort. Dat adviseert de Bosraad, een adviesoprgaan van de regering, aan staatsse cretaris Gabor van natuurbe heer. Robinia hoeft evenmin als tropisch hardhout bewerkt te worden. De middelen die hout verduurzamen, zijn over het al gemeen nogal milieubelastend. Hollands hardhout inplanten en gebruiken spaart het milieu dus dubbel, merkt de Bosraad op. Uit recreatief oogpunt is de boom volgens de raad ook pri ma: de hoge bomen met gerib belde bast en groene kleine blaadjes is 'een aantrekkelijke verschijning in het bos'. Robinia pseudoacacia komt veel voor in Hongarije. De boom doet het daar prima. In 40 jaar tijd groeit er een kaars rechte boom, geschikt om plan ken van te maken. Een populier is in 25 jaar zaagrijp. In Neder land komt de Robinia ook voor (Leiden heeft er een flink aantal staan), maar deze soorten groeien hier nogal krom. De Hongaarse soorten zouden hier moeten worden uitgetest. De Bosraad wil dat de ko mende jaren onderzoek wordt r de soorten die hier snel en recht groeien. In bosgebieden zou een flink aan tal Robinia's moeten worden aangeplant. Het gaat de Raad te ver om bestaand bos te kappen en met Robinia opnieuw in te planten. In de provincie Zuid-Holland worden de komende jaren twee fikse bossen aangelegd. Het bos ten zuiden van Hazerswoude (ruim 2000 hectares groot) zou volgens een woordvoerder van de provincie voldoende ruimte bieden. Het bos wordt echter pas over een aantal jaren aan gelegd. De plannen voor De Ba- lij, het bos grenzend aan het voormalige Floriade-terrein, zijn al Idaar. Staatsbosbeheer, beheerder en eigenaar van een groot aantal bossen in deze pro vincie, heeft nog niet over aan plant van Robinia nagedacht. REDACTIE MONICA WESSEUNG 'Halveer het autoverkeer' krijgt vervolg De actie 'Halveer het autover keer', waarbij automobilisten in twee jaar tijd 4,5 miljoen kilo meters minder reden, wordt vervolgd. Dertien uiteenlopen de organisaties propageren de actie die deze maand begint on der de nieuwe naam 'Rijd óók minder!' In Nederland rijden ruim zes miljoen auto's rond. Elk jaar ko men daar zo'n 80.000 nieuwe exemplaren bij. Al die auto's met elkaar leggen per jaar de gi gantische afstand af van 80 mil jard kilometer. Over de schade aan het milieu van al dat heen en weer gerij vliegen de deskun digen elkaar regelmatig in de haren. Fabrikanten noemen hun nieuwste motoren graag 'groen'. Vast staat echter, dat ook het uitlaatgas van nieuwe automotoren de lucht vervuilt met koolmonoxide, benzeen, tolueen, xyleen en stikstofdioxi de. Om aan de actie te kunnen deelnemen, is een spaarkaart nodig, waarop de automobilist zijn of haar eigen kilometer stand kan bijhouden. Vooraf be paalt de deelnemer globaal het jaarlijkse aantal kilometers en wat de gewenste besparing is. Wie de kaart instuurt, ontvangt een bewijs van aanmelding en een deelnemersspeldje. De deelnemers kunnen een vouw fiets winnen. De spaarkaarten zijn aan te vragen bij het actie secretariaat in Amsterdam, tel.020-625 6547. Grafici kijken naar milieu In het IJmuidense Pieter Vermeulenmuseum is tot 20 november een expositie te zien van affiches over milieu en we reldwijde ontwikkelingen die daarop van invloed zijn. Ze zijn door een internationaal gezel schap van ontwerpers gemaakt naar aanleiding van de eerder dit jaar gehouden UNCED-con- ferentie in Rio de Janeiro. Hier voor zijn grafici ingeschakeld uit Afrika, Amerika, Azië en Eu ropa. De enige Nederlandse inzen ding van de Hagenaar Gert Dumbar heeft als thema 'Be scherming van het regenwoud'. Onder een gevleugelde vrou wenfiguur overdekt door tro pisch gebladerte staat de tekst 'Mankind needs wings to green the world'. Het gaat om een ex positie die op verschillende plaatsen in ons land te zien zal zijn. Het Pieter Vermeulenmu seum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur en iedere eerste zondag van de maand van 11.00 tot 17.00 uur. Het museuma dres is gevestigd aan het Moer- bergplantsoen 20 in Dmuiden. (P r - ',v -••vJRÖ'r 2s OOSTVAARDERPLASSENEdelherten in schijn- een groep van 44 edelherten die in maart gevecht bij het afbakenen van hun territo rium. Voor het eerst van hun leven bevin den de dieren zich bij deze handeling niet zoals gebruikelijk in dichte bossen, maar in het open polderlandschap van de Oost- vaardersplassen. Ze maken deel uit van i dit jaar bij wijze van experiment is uit gezet. Het is een gemengde groep, afkom stig van de Veluwe, uit Duitsland en van de Schotse Hooglanden. De bronsttijd, vanaf augustus tot ver in oktober, verloopt normaal. Er waren al der tien drachtige wijfjes en de mannetjes be- Êonnen al snel net als elders met het afba- enen van een territorium. Opzichters heb ben geconstateerd dat er van de uitgezette groep drie stuks zijn gestorven. Een edel hert werd dood aangetroffen met een ge broken poot, een ander had een dwarslig gend kalfje en bij de derde was de doodsoorzaak onbekend. Dit deel van de Oostvaardersplassen is overigens niet toe gankelijk voor publiek. FOTO MARTIJN DE JONCE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11