Conflict Belgrado verscherpt mijnsluiting Buitenland Vredesmacht Liberia stelt verzet ultimatum verder af 'Groenen pleegden zelfmoord' Conservatieve herfstoffensief tegen Jeltsin begonnen Wie het kleine niet eert... Rebellen veroveren Mo^ambiquaanse stad 17 Extra werk Chinese vaandelmakers pekinc De Chinese politieke rode vaandels moeten aanzienlijk langer worden. De twaalf Chinese tekens waarmee de oude ideologie kon worden omschreven hebben plaats moeten ma ken voor 25 tekens. Het is niet langer het 'marxisme-leninisme- Mao Zedong gedachtengoed" naar 'marxisme-leninisme-Mao Zedong gedachtengoed en de opbouw van het socialisme met Chinese kenmerken'. En dal vergt meer ruimte. Rigoberta Menchu bij vredesoverleg Guatemala Rigoberta Menchu. die de Nobelprijs voor de Vrede heeft gewonnen voor haar inzet voor de indiaanse bevolking van Guatemala, gaat deelnemen aan het vredesoverleg tussen de re gering van Guatemala en het verzet. President Jorge Serrano van Guatemala had haar daarom verzocht in een onderhoud dat hij maandag met Menchu had in Guatemala-stad. Russisch leger langer aan Oostzee moskou Rusland heeft de terugtrekking van het ex-Sovjetleger uil de Baltische staten opgeschort. In Rusland is onvoldoende onderdak voor de terugkerende militairen. Rusland heeft met Li touwen afgesproken dat zijn troepen voor eind augustus 1993 het land hebben verlaten. Met Estland en Letland wil president Boris Jeltsin geen akkoorden over terugtrekking sluiten, zolang de rechten van de etnische Russen in deze republieken niet zijn gegarandeerd. ANC moet namen folteraars vrijgeven Johannesburg Het ANC moet de namen vrijgeven van leden die zich schuldig hebben gemaakt aan folteringen en een onafhan kelijke commissie toestaan verder onderzoek te doen. Dat heeft de Coördinatiecommissie voor Teruggekeerde Ballingen giste ren gezegd. ANC-leider Mandela maakte maandag een rapport openbaar waarin staat dat in de jaren tachtig in ANC-gevange- nissen is gemarteld en dat de omstandigheden soms zo slecht waren dat ze tot de dood van gedetineerden hebben geleid. Foto's vermiste Amerikanen gevonden Washington Amerikaanse functionarissen hebben in Vietnam duizenden foto's ontdekt van Amerikaanse soldaten die in de Vietnamoorlog of in Vietnamese gevangenschap om het leven zijn gekomen. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde het bericht en zei dat „dag en nacht"' wordt gewerkt om de nieu we gegevens te verwerken. Een zegsman verklaarde dat gezins- en familieleden van de vermisten de eersten zullen zijn die op de hoogte worden gesteld van nieuwe feiten. Joodse 'wraak' voor Rostock parus Een groep jonge militante joden heeft gisteravond ruiten van het Duitse culturele centrum in Parijs vernield en het ge bouw beklad met anti-nazileuzen. De actie was een protest te gen de arrestatie van drie Franse militante joden in de Duitse stad Rostock. Dit drietal maakte deel uit van een groep die maandag in botsing kwam met de politie van Rostock tijdens een demonstratie. Nigerianen uit Gabon gezet nairobi Gabon heeft besloten 7.000 Nigerianen het land uit te zetten die volgens de Gabonese autoriteiten illegaal in het land verblijven. De meeste Nigerianen verdienden de kost als straat handelaars in de Gabonese hoofdstad Libreville. De regering voerde ter motivering aan dat door de constante stroom buiten landers de „tolerantiedrempel" overschreden is. 'Kinderen vaak slachtoffer geweld' londen Regeringen in de hele wereld hebben het speciaal op kinderen gemunt bij schendingen van mensenrechten. Zij wor den gemarteld, vermoord of zonder aanklacht gevangengeno men. Dat heeft de mensenrechtenorganisatie Amnesty Interna tional vandaag gemeld. Als voorbeelden van landen waar deze schendingen plaatsvinden noemt Amnesty Brazilië, India, Gua temala, Israël, Turkije, Syrië, Peru, de Verenigde Staten en Zuid- Afrika. De lidstaten van de Economi sche Gemeenschap van Westafrikaanse Staten (Ecowas) hebben de strijdende partijen in Liberia een ultimatum-gesteld. Zij krijgen tot 6 november de tijd de bepalingen van een vorig jaar oktober in Ivoorkust geslo ten vredesakkoord na te komen. Doen ze dat niet, dan stelt Eco was economische sancties in te gen de rebellengroepen. Dat bleek gisteren uit de slotverkla ring dat aan het einde van een speciale Ecowas-bijeenkomst over Liberia in de Beninse hoofdstad Cotonou is uitgege- Het dreigement lijkt vooral gericht tegen de machtige re bellenleider Charles Taylor, wiens troepen het grootste deel van Liberia in handen hebben. De Ecowas steunt met een vre desmacht in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia een door haar in het zadel geholpen inte rim-president. Manschappen van de door Taylor geleide NPFL voeren momenteel de zwaarste aanval in twee jaar op Monrovia uit. Het NPFL is tegelijkertijd in het westen van Liberia bezig met een offensief tegen eenheden van de rivaliserende Ulimo, waarbij zich veel aanhangers van de in 1990 vermoorde dic tator Samuel Doe hebben aan gesloten. Taylor heeft meerdere keren gedreigd de Westafri kaanse vredesmacht aan te val len, die volgens hem de Ulimo steunt. Troepen van de vredesmacht hebben gisteren de Liberiaanse havenstad Buchanan aangeval len, die in handen is van Taylor. Hulporganisaties hebben ge waarschuwd dat de nieuwe ge vechten het land weer in een to tale oorlog dreigen te storten en de voedselhulp aan de honger lijdende bevolking onmogelijk maken. De federale autoriteiten in rest-Joegoslavië (bestaande uit Servië en Montenegro) willen de Servische politie ge rechtelijk gaan vervolgen vanwege de bezetting van het federale ministerie van binnenlandse zaken in Belgrado. Het is de jongste ontwikkeling in de machtsstrijd tussen de Joegoslavische premier Panic en de Servische presi dent Milosevic. Een gewelddadige confrontatie is niet uitgesloten. belgrado De confrontatie zou in het erg ste scenario kunnen ontaarden in een treffen tussen ongeveer 40.000 man Servische politie agenten en 1.000 man federale ordetroepen. Milosevic zou ver moedelijk kunnen rekenen op de steun van etnisch-Servische milities in Bosnië-Hercegovina en Kroatië, maar het 100.000 man sterke federale leger zou een dergelijke ontwikkeling niet lijdzaam gadeslaan. Panic dreigde al eerder het federale le ger te hulp te roepen. Servische politieagenten drongen maandag het federale ministerie van binnenlandse za ken binnen en blokkeerden de toegangen tot het gebouw. Een ontmoeting tussen de Joegosla vische en de Servische ministers van binnenlandse zaken leidde Honecker op 12 november voor de rechter De voormalige DDR-leider Erich Honecker moet ondanks zijn ernstige ziekte op 12 no vember voor de rechtbank ver schijnen. Dat heeft de Duitse justitie gisteren besloten. Honecker, die leverkanker heeft, wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van Oostduitsers die naar de Bonds republiek probeerden te vluch ten. Hij wordt beschuldigd van doodslag. De advocaten van Honecker noemen de beslissing „een schande". „De politieke druk op de rechtbank is blijkbaar zo groot dat die bereid is de men senrechten van onze cliënt, wiens dood nabij is, te schen den", aldus de raadslieden in een verklaring. Het proces richt zich op twaalf gevallen van doodslag. Vier gevallen betreffen mensen die tijdens hun vlucht over de Berlijnse Muur werden doodge schoten en acht gevallen betref fen mensen die bij hun vlucht poging omkwamen door land mijnen. Zwarten kunnen in Zuid-Afrika minister worden KAAPSTAD Rtr Het Zuidafrikaanse blanke par lement heeft gisteren een wet aangenomen waarbij voor het eerst in de geschiedenis van het land zwarten minister kunnen worden. Met de goedkeuring van wijzigingen op de grondwet werd door afgevaardigden in de afzonderlijke kamers voor blan ken, kleurlingen en Indiërs de verplichting ingetrokken dat ie mand die in het kabinet wordt opgenomen binnen 12 maan den lid moet worden van het parlement. Het betreffende amendement betekent dat president De Klerk zwarte ministers kan benoemen voordat de grondwet zo wordt gewijzigd dat de zwarte bevol kingsgroep aan parlementsver kiezingen kan deelnemen. berlijn hans hoogendijk correspondent De vooraanstaande Duitse 'Groene' politicus Gert Bastian heeft zijn levenspartner Petra Kelly dood geschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Dat is gisteren gebleken uit de sectie die werd gepleegd op de in verregaande staat van ontbinding verke rende stoffelijke overschotten. De lichamen van de 44-jarige Kelly en de 69-ja- rige oud-generaal Bastian werden maandagavond in hun huis in Bonn gevonden. Familieleden had den alarm geslagen, omdat ze al weken niets van het tweetal hadden vernomen en de telefoon niet meer werd opgenomen. De politie verklaarde gistermiddag dat Bastian met zijn eigen wapen.de slapende Kelly in het hoofd had geschoten en daarna de hand aan zichzelf had geslagen. Kelly lag in bed. Bastian werd voor de deur van de slaapkamer gevonden. Naast zijn lichaam lag een pistool, waarmee twee gisteren niet tot een oplossing van het conflict. Een commentator van het ge zaghebbende weekblad Vreme, Milos Vasic, achtte het waar schijnlijk dat het Servische op treden tot doel had federale dossiers in beslag te nemen die informatie bevatten over para militaire groepen die Milosevic steunen. Het dagblad Borba meende dat sprake is van een laatste waarschuwing aan het adres van Cosic en Panic. Het geschil demonstreert de groeiende tegenstelling tussen de federale president Cosic en de federale premier Panic aan de ene kant, en de Servische president Milosevic en de zij nen aan de andere kant. Milose vic steunt de etnisch-Servische strijders in Bosnië, terwijl de pragmatische Cosic en Panic zich gevoeliger tonen voor de belangen van de moslims en Kroaten in Bosnië en de argu menten van de internationale gemeenschap. Panic heeft eer der het aftreden van Milosevic geëist. De fracties in het Servische parlement hebben maandag een principe-akkoord gesloten over vervroegde verkiezingen dit jaar. Het parlement besloot dat de verkiezingen moeten doorgaan, ook al heeft een grondwetswijziging die dit mo gelijk moet maken het niet ge haald in een referendum eerder deze maand. President Alija Izetbegovic van Bosnië-Herzegovina zal eind dit jaar aftreden. Hij heeft dit gisteren gezegd. Izetbegovic bevestigde dat Bosnië zal wor den verdeeld in autonome re gio's, zoals de internationale vredesbemiddelaars in Genève hebben voorgesteld. Izetbegovic denkt dat er negen regio's ko men. Van drie etnisch heteroge ne gebieden voor moslims, Kroaten en Serviërs wil hij niets Verdriet in Sarajevo. Er vallen nog steeds dagelijks slachtoffers onder de bevolking van de belegerde Bosni sche hoofdstad. Sarajevo krijgt sinds gisteren over de weg geen hulpgoederen meer. De Vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties (Unhcr) heeft de voedselhulp over land opgeschort omdat de vrachtwagens worden beschoten. Het Kroatische schiereiland Prevlaka is gisteravond overgedragen aan de VN-vredes- macht. Het schiereiland was het laatste Kroatische gebied dat nog in handen was van het federale Joegoslavi sche leger. foto ap hanssi kraus londen AFP-UPI-Rtr Premier John Major heeft giste ren verdere concessies gedaan om te proberen het verzet bin nen zijn eigen Conservatieve Partij tegen de sluiting van 31 kolenmijnen te beperken. Major wil het besluit over het lol van 21 mijnen overlaten aan een parlementaire commissie. De tien overige mijnen zullen pas na een herzieningsperiode van 90 dagen dicht gaan. Met zijn concessies tracht de premier de rebellerende parle mentariërs weer achter zich te krijgen. Daarmee hoopt hij de Labour Partij de wind uit de zei len te nemen. Labour wil de re gering vandaag tijdens het par lementaire debat over de slui tingsplannen een gevoelige klap toebrengen. Het was overigens Labour zelf die in een motie om de instelling van een parlemen taire commissie had gevraagd. De Britse mijnwerkersbonden hebben voor vandaag een mars op de parlementsgebouwen in Londen aangekondigd. Socialisten EG gezamenlijk in één partij BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent Het heeft jaren geduurd, maai de Europese socialisten en soci aal-democraten gaan binnen kort eindelijk samen in één in temationaie partij. De nieuwe partij wordt op 9 november tij dens een congres in Den Haag boven het doopvont gehouden Dan wordt ook een naam vast gesteld. Dat heeft PvdA-fractie leider Wöltgens. die de langdu rige onderhandelingen leidde gisteren bekendgemaakt. De socialisten zijn de tweede politieke familie die op EG-ni veau een partij OpHcMen Dt christen-democraten werken a1 samen in de Europese Volkspar tij (EVP). De eerste voorzittei van de Eurosocialisten wordt di Belgische minister van buiten landse zaken Willy Cl.u s moskou hans geleunse correspondent De kwaliteitskrant Izi>estia dreigt ver morzeld te worden in de machtsstrijd tussen de Russische president Jeltsin en conservatieven in het Russische parle ment. Gisteren besloot het parlement formeel dat de uitgeverij Izvestia eigen dom moet blijven van de Russische volksvertegenwoordiging. „Het conservatieve herfstoffensief tegen de vrije pers is begonnen", commentari eerde vice-premier Poltoranin, belast met pers en media. Op de persen van Izvestia wordt ook de liberale Onaflian- kelijke Krant gedrukt. Izvestia heeft in het slepende conflict tussen Jeltsin en parlementsvoorzitter Roeslan Chasboe- iatov steeds de zijde van de Russische president gekozen. Chasboelatov vindt dat Jeltsin als president veel te veel macht heeft. Gisteren waarschuwde hij nog dat de regering meer bevoegdheden moet krijgen, en meer in het bijzonder de premier. Op Chasboelatovs initiatief werd Izvestia voor het zomerreces al aangepakt. De parlementsvoorzitter betoogde dat het Russische parlement als legale opvolger van het Sovjet-parlement na de staats greep van vorig jaar automatisch eige naar van de uitgeverij werd. Izvestia heeft zich destijds zelfstandig verklaard. De behoudende meerderheid van het parlement doorkruiste met het besluit een speciaal decreet van Jeltsin, waarin Izestia vorige maand onder een soort staatsparaplu werd geplaatst. Jelt sin zal nu opnieuw met de volksverte genwoordiging in de slag moeten om te pogen Izvestia te redden. Radicale hervormers als vice-premier Poltoranin zien in deze nieuwe zet van het parlement de bevestiging van hun vrees dat er een openlijke machtsgreep tegen de regering van premier Gaidar gaande is. Vorige week vrijdag waar schuwden Poltoranin en drie andere hervormers uit het kabinet zelfs vooreen staatsgreep. Jeltsin staat onder grote druk van industriëlen en een blok van centrum-rechtse partijen (waarin zijn vice-president Roetskoj een prominente rol speelt) om het tempo van de econo mische hervormingen te vertragen en Gaidars kabinet fors te wijzigen. Chasboelatov heeft in dit machtsspel een sleutelpositie. Hij steunt de halve oppo sitie van de Roetskoi-vleugel, maar pro beert zoveel mogelijk directe kritiek op Jeltsin te vermijden. Het Jeltsin-kamp verwijt hem dat hij niets heeft gedaan om te verhinderen dat nog dit jaar een Congres van Volksafgevaardigden wordt gehouden. Jeltsin wil af van dit conservatieve en hoogste wetgevende orgaan van het land. Het staat vast dat het Volkscongres zal proberen Jeltsin als president te ver vangen en in elk geval te ontdoen van de vrijwel onbeperkte macht die het hem vorig jaar formeel verstrekte. Vandaag zal Jeltsin proberen het parlement te be wegen tot uitstel van het Congres tot ko mend voorjaar. De Jeltsin-aanhangers kwamen gisteren met een bescheiden tegenzet. Igor Niku- lin, de vice-voorzitter van hel parle- mentscomité voor staatsveiligheid, ver klaarde dat de parlementschef zijn be voegdheden verre te huiten gaat. Vol gens Nikulin «en Jeltsin-aanhanger heeft Chasboelatov departementale re organisaties misbruikt voor de vorming van een eigen 'parlementaire' leger macht. Het gaat om een 5000 man sterke spe ciale militie-eenheid, belast met de be waking van parlement en overheidsge bouwen, waaronder de t\-studio's. Niku lin eist dat deze manoeuvre via wetge ving wordt teruggedraaid en de gardisten weer onder beheer van het ministerie van binnenlandse zaken komen. schoten waren afgevuurd. Politiecommissaris Ot to zei niet te kunnen zeggen of Kelly tegen haar wil is gedood. Uit de sectie en verklaringen van buurtbewo ners leidt de politie af dat het drama zich al begin oktober moet hebben afgespeeld. Er zijn geen af scheidsbrieven of andere stukken gevonden waaruit zou blijken dat ze een einde aan hun le ven wilden maken. Bastian en Kelly zaten van 1983 tot 1990 voor de Groenen in de Bondsdag. De Groenen ver klaarden dat zij en de hele milieubeweging twee symbolische figuren hebben verloren. Otto Schily, die met Kelly tot de oprichters van de Groenen hoorde, maar enkele jaren geleden naar de SPD overstapte, zei dat het tweetal de laatste tijd een zeer eenzaam leven had geleid. „De Groenen hadden deze moedige mensen geïsoleerd." Kelly en Bastian kwamen verder van de partij af te slaan nadat de zogenaamde fundamentalisten het enkele jaren geleden voor het zeggen kregen. wenen Op dit 3,3 centimeter kleine viooltje, dat is gemaakt door de Zwitserse vioolbouwer Cornelius Schneider, lijkt niet te spelen. Toch is violist Gergely W. Szücs erin geslaagd er geluid uit te krijgen. Hij wordt daarvoor beloond met een vermelding in het Guinness Book of Records. foto epa Renamo schendt staakt-het-vuren E-MAPUTO Rtr-DPA Rebellen van de Mo^ambi- quaanse guerrillabeweging trictshoofdstad Lugela veroverd. De verovering brengt een zware slag toe aan net vredesakkoord dat Renamo-leider Afonso Dhlakama en president Joa- quim Chissano twee weken ge leden hebben gesloten. De inname van lugela zou deel uitmaken van het grootste offensief in zes jaar van de rechtse rebellenbeweging, aldus de Mo^ambiquaanse staatsra dio. Renamo nam volgens de zender zondag al de havenstad Angoche in. en een dag later de havenstad Mcmba, beide in het noorden van het land. Renamo liet gisteren in een verklaring weten dat het ge dwongen was de tegenaanval in te zetten tegen het regeringsle ger. Eenheden van de Mo^am- hiquuanse strijdkrachten zou den het afgelopen weekeinde lot in door Renamo beheerst gebied zijn doorgedrongen. De Mo^ambiquaanse minis ter Guebuza (transport) zei in een reactie dat Renamo tot het offensief is overgegaan omdat het de steden nodig heeft om goede landingsplaatsen vont wapenleveranties in handen te krijgen. Guebuza was de afgelo pen twee weken namens de re gering de hoofonderhandelaar bij de vredesbesprekingen met de guerrillabeweging. De naar schatting 5.000 Zim babwaanse troepen in Mozam bique beginnen ondanks de ge vechten vandaag aan de terug trekking. als gevolg van het vre desakkoord. De Zimbabwaanse troepen werden meer dan tien jaar geleden in het buurland ge stationeerd om Renamo te be vechten en de handelsroutes in Mozambique te beschermen. Die routes zijn vooral voor het geheel door land omgeven Zim babwe van levensbelang.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7