Zorgen over volkshuisvesting EG: Massaal geknoei met vlees MAALTIJD VOOR 2 N Binnenland 5.99 'Plannen Den Uyl door tijdgeest gesneuveld' Simons wil ander tariefsysteem specialisten Amsterdam vangt gestoorde zwervers op 'Constantijn was bijna overleden bij geboorte' Voorproefje van de ruimte Gebitsinspectie op de veemarkt WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 5 Utrecht eerste Nederlandse VN-stad Kamer: Druk op betaalbare woningen wordt steeds groter Kamer tegen zuidlaren» In het Drentse Zuidlaren werd gisteren de drukbezochte jaarlijkse veemarkt gehouden. Volgens sommigen was het de 792ste keer, anderen houden het erop dat de markt aanzienlijk jonger is. Het deer de de ongeveer 150.000 bezoekers niet. Vooral het aanbod van éénjarige paarden was groot. Fokkers hebben vorig jaar extra veel merries laten dekken, in de verwachting dat de export zou toenemen. De bui tenlandse markt echter zakte juist in, waardoor de dieren gisteren tegen lage prijzen te koop waren. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD Alle fracties in de Tweede Ka mer vinden dat er eind moet komen aan de al negen jaar sle pende zaak rond de in Arnhem wonende Fransman M. Bosio. Het CDA vindt dat de man moet worden uitgewezen naar Frank rijk, de PvdA is 'verbijsterd' over de kredietverlening van 2,3 mil joen gulden door de overheid aan Bosio's vroegere bedrijf en de WD adviseert hem om ver haal te halen bij de rechter. In het hoogstwaarschijnlijk laatste debat over de spraakma kende affaire werd gisteren dui delijk dat de Kamer instemt met de conclusies van een speciale onderzoekscommissie uit haar midden, die in juni heeft vast gesteld dat de Franse zakenman niet het slachtoffer geworden is van een complot van de Neder landse overheid en Amerikaan se geheime diensten, zoals hij zelf beweert. Gebruik groeihormonen komt in vrijwel alle landen voor Het verbod op het gebruik van groeihormo nen in de Europese Gemeenschap wordt op grote schaal en in vrijwel alle landen over treden. Dat staat in een vertrouwelijk rap port van de Europese Commissie in Brussel. Volgens het rapport laat de controle op de naleving van het verbod veel te wensen over. In België, Frankrijk en Italië is het gebruik van de verboden middelen het wijdst ver breid. Maar ook Nederland, Luxemburg, Duitsland, Groot-Brittannië, Spanje, Por tugal en de niet EG-landeh Oostenrijk, Zwitserland, Zweden en Noorwegen wor den genoemd. Volgens het rapport is er sprake van een ongelijke strijd tussen de controle-instan ties en de zogenoemde hormonenmafia. De laatste heeft wetenschappelijk een grote voorsprong. Zodra de controle-instanties er in slagen een verboden groeimiddel te ana lyseren, staan de hormonenproducenten weer klaar met een volgend middel. Aanleiding voor het onderzoek van de Europese Commissie is de Dopharma-affai- re, die ruim een jaar geleden in Nederland aan het licht kwam. Daarbij bleek dat het farmaceutisch bedrijf Dopharma in Raams- donkveer jarenlang de spil was geweest van een internationaal handelsnetwerk in hor monen en andere groeibevorderaars zoals clenbuterol. Het nètwerk had vertakkingen in België, Zwitserland, Italië en Ierland. De Europese Commissie zegde eerder toe het rapport dit jaar openbaar te zullen ma ken. Tot nu toe is dat echter niet gebeurd, uit angst dat de consument vlees voortaan links laat liggen. Volgens de Belgische consumentenorga nisatie Test Aankoop is uit steekproeven ge bleken dat circa 90 procent van het Belgisch rundvlees illegale groeihormonen bevat. Nederland importeert veel vlees uit België. De Nederlandse Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees controleert echter slechts op hormonengebruik als het ver moeden bestaat dat de regels worden over treden. In alle stilte is in Amsterdam begonnen met de opvang van dak- en thuislozen met psychi sche problemen. In het Sociaal Pension Vrijburg aan de Ruys- daelkade in de Pijp, dat op 4 november officieel wordt ge opend, verblijven nu al zo'n dertig mensen. Een dergelijk pension is uniek in Nederland. Het pension is bedoeld voor de paar honderd mensen onder de Amsterdamse dak- en thuislo zen, voor wie het straatleven ei genlijk te hard is. Door hun soms afwijkende gedrag delven deze mensen ook binnen de re guliere hulpverlening vaak het onderspit. In Vrijburg zijn 55 kamers be schikbaar waar evenzoveel mannen en vrouwen voor korte of lange tijd kunnen blijven. Als ze dat willen, wordt gezocht naar dagbesteding. Ruim de helft van de kamers is al bezet, zegt pensionhoofd De Ruyter. Kandidaten voor een kamer kunnen niet zomaar binnenlo pen. Ze worden geselecteerd via het opvangcentrum Hulp Voor Onbehuisden of de Riagg. De belangrijkste hulp die in Vrijburg wordt geboden is ma terieel: bad, bed, brood en rust. Aan psychische hulp is in de meeste gevallen minder behoef te: veel bewoners hebben al een lange geschiedenis van behan delingen achter de rug. Die mensen hebben volgens De Ruyter vooral rust en tijd nodig om tot zichzelf te komen. De Ruyter onderkent het ge vaar dat het pension in de prak tijk gaat functioneren als een psychiatrisch centrum voor een vaste groep mensen. „We zitten op het randje van de psychia trie." Toch is het pension uit drukkelijk niet gericht op psy chiatrische behandeling. Wel zijn er dagelijks medewerkers van het RIAGG aanwezig om eventueel (opnieuw) contact te leggen met de bewoners. Het is mogelijk dat er veel dak- en thuislozen zullen blij ven hangen, waardoor het pen sion in de woorden van De Ruy ter gaat 'dichtslibben'. Maar erg bang is De Ruyter daarvoor niet. „We gaan er van uit dat de meeste mensen vroeg of laat toch weer gaan zwerven." De kosten van het pension liggen rond de een miljoen gul den per jaar. De financiers zijn het ziekenfonds ZOA, de Quer- ido Stichting (voor Beschermd Wonen), het ministerie van WVC en de gemeente Amster dam. De bewoners betalen voor de opvang een eigen bijdrage van 900 gulden per maand, die wordt ingehouden op hun bij standsuitkering. Nieuw van onze huistraiteur: kant klare stamppotten in grootverpakking voor 2 tot 3 personen. Ctl Stamppotten, boerenkool met rookworst, hutspot met rundvlees of zuurkool met rookworst, pak 1 kilo JZW Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 oktober a s De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. Het werkgelegenheidsplan dat de vroegere PvdA-leider Den Uyl als minister van sociale za ken en werkgelegenheid in 1981 presenteerde, betekende het einde van de tijd van de grote plannen ter bestrijding van de werkloosheid. Het werkgelegen heidsplan sneuvelde door een wegvallend politiek en maat schappelijk draagvlak, in com binatie met een omslag in het economisch denken. Dat stelt de bestuurskundige Hupe in een proefschrift over het plan van Den Uyl, waarop hij gisteren is gepromoveerd aan de rijksuniversiteit Leiden. Binnen het 'vechtkabinet' Van Agt-Den Uyl, dat het uit hield van september 1981 tot mei 1982, was sprake van fun damentele verschillen van i zicht over het economische i financiële beleid. Na de snelle val werd onder de kabinetten- Lubbers sterk de nadruk gelegd op het terugdringen van het fi nancieringstekort. De botsingen die zich in het persoonlijke vlak voordeden tussen Van Agt en Den Uyl zijn volgens Hupe wel van invloed geweest, maar niet bepalend voor het vastlopen van Den Uyls plannen, eenvoudigweg cfl dragen door de coalitiepartn CDA, PvdA en D66. Daar kwam nog bij dat Den Uyl en staatssecretaris Dales de van de vakbeweging hadden verloren, na hun plan om bij ziekte een lagere uitkering te geven. utrecht Als eerste stad in Nederland is de gemeente Utrecht vanaf zaterdag VN-stad. Tot 1995, het jaar waarin de Verenigde Naties 50 jaar bestaan, zullen in Utrecht diverse manifestaties, projecten en tentoonstellingen worden gehouden die in het te ken staan van de Verenigde Naties. Het eerste project richt zich op de opvang van vluchtelingen in Cambodja. Het gaat daarbij niet om de opvang in de vluchtelingenkampen in Thailand, maar om de zorg voor voorzieningen in Cambodja zelf. Nederland ruilt land met Duitsland den haag Nederland en Duitsland ruilen stukken land om de grens gemakkelijker te laten lopen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken en de Duitse ambassadeur Citron in Neder land ondertekenden daartoe gisteren een correctie op het Ne derlands-Duitse Grensverdrag uit 1960. Volgens het ministerie gaat het om in totaal minder dan tien hectare land, verdeeld over tientallen kleine stukken langs een groot deel van de grens. Wijzigingen in de loop van rivieren en kanalen of de aanleg van verkeerswegen kunnen aanleiding zijn om de grens te verleggen. Prehistorie duikt op in Groningen cronincen Bij de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Groningen zijn vuurstenen werktuigen gevonden. Het gaat om een schrabber en een ander werktuig. Eén of twee rendierja gers hebben die hier zo'n 12.000 tot 13.000 jaar geleden achter gelaten, zo heeft de Groninger stadsarcheoloog Kortekaas giste ren bekendgemaakt. De jagers hebben hier vermoedelijk slechts een of twee dagen gebivakkeerd. „Het is uniek dat we nog iets van zo'n kortstondige actie kunnen terugvinden", aldus Korte kaas. De schrabber werd vermoedelijk gebruikt om rendierhui den schoon te maken. CDA bezorgd over TBS-proefverlof den haag Het CDA wil van staatssecretaris Kosto van justitie weten waaraan TBS-patiënten moeten voldoen om in aanmer king te komen voor proefverlof. Dit naar aanleiding van de steekpartij zaterdagavond in Zutphen, waarbij een 40-jarige TBS-patiënt met proefverlof een 30-jarige Zutphenaar doodde. De man stak zonder aanwijsbare reden in een café in Zutphen in op zijn slachtoffer. De dader is in 1987 veroordeeld wegens moord. Zes jaar cel voor dodelijke overval alkmaar» Een 25-jarige man uit Hoom is gisteren veroordeeld tot zes jaar cel wegens het doodschieten van een drugshandelaar uit Den Helder. De verdachte en twee inmiddels veroordeelde mededaders verkochten die dag eerst ongeveer een ons cocaïne aan de Helderse dealer, maar eisten de drugs onder bedreiging van een vuurwapen direct terug. Toen de man daar niet op in ging, schoot de verdachte hem van dichtbij in de onderbuik. De man overleed aan een slagaderlijke bloeding in de liesstreek. Volgens de dader ging het wapen per ongeluk af, maar volgens zijn mededaders drukte de man uit Hoorn bewust af. De ver dachte verhandelde volgens hen in het hele land in harddrugs. y-j -m-m -m sponsoren van den haag gpd Alle fracties in de Tweede Kamer maken zich zorgen over het volkshuisvestingsbeleid voor met name de lagere in komensgroepen. Bij het huidige beleid dreigen grote te korten aan betaalbare woningen te ontstaan. Ook de kwaliteit van goedkopere woningen komt steeds verder onder druk te staan. Dat bleek gisteren bij het eerste deel van de behandeling van de begroting voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Het volkshuisvestingsbeleid is sinds enkele jaren gericht op te rugtrekking van de rijksover heid, huurverhogingen om af bouw van woninggebonden subsidies op te vangen en het terugschroeven van de pro gramma's voor sociale nieuw bouw. Via doorstroming van huurders naar duurdere wonin gen zou er meer ruimte voor la gere inkomensgroepen in goed kope woningen moeten komen. CDA-woordvoerder Koetje zei over dit beleid dat „we niet als een blind paard moeten voort gaan. De vinger moet aan de pols blijven." Hoewel Koetje het beleid in grote lijnen steunt, komt „de kwaliteit en de betaal baarheid van die kwaliteit voor sommige groepen steeds meer onder druk te staan". Koetje vindt niet dat er op de kwaliteit van woningen moet worden be knibbeld. „Dat betekent wel dat we op termijn dreigen vast te lopen als het gaat om betaal baarheid." Ook PvdA-woordvoerder De long maakt zich grote zorgen. Volgens hem kan er geen cent meer worden beknibbeld op de begroting van volkshuisvesting. Hij vindt ook dat het volkshuis vestingsbeleid aanvallender moet worden, om de dreigende problemen van woningnood en onbetaalbaarheid van wonin gen voor lagere inkomensgroe pen te voorkomen. „De gesub sidieerde woningbouw wordt uitgekleed, maar hoe lang kun je dat volhouden", aldus De Jong. Ook D66, klein rechts en Groen Links maken zich zorgen. Volgens Lankhorst (Groen Links) leidt het huidige beleid tot meer illegale pensions in de grote steden, overbewoning, huisuitzettingen en concentra tie van de laagste inkomens groepen in verpauperende buurten. De Kamer maakt zich in dit verband ook zorgen over ver schillende studies die aangeven dat er de komende tientallen ja ren honderdduizenden wonin gen meer nodig zijn dan steeds is gedacht. Woningbouwcorpo raties wijzen op stijging van de woningnood. Dat komt onder andere door een hogere immi gratie dan waarvan was uitge gaan. De WD noemde het veront rustend dat de helft van de be woners van sociale huurwonin gen huursubsidie ontvangt. Ook het CDA drong aan op een bete re controle op de individuele huursubsidie om fraude tegen te gaan. fout met zijn sponsoring van een televisieprogramma van RTL4 over de rijksbegroting. De overheid mag in het vervolg niet meer meebetalen aan amuse mentsprogramma's op radio en televisie. Overheidsinformatie moet altijd herkenbaar zijn en mag niet worden verstopt in amusementsprogramma's. Aldus gisteren een kamer meerderheid bij de bespreking van de omstreden sponsoring. Financiën betaalde 60.000 gul den mee aan een programma over de begroting. Enkele dagen daarvoor had minister Kok in hetzelfde programma gezeten, waardoor de indruk was ont staan van 'koppelverkoop'. De Tweede Kamer vindt dat Een uurtarief, een vast bedrag per patiënt, een 'consultkaart' en een einde aan het goodwill- systeem. Die mogelijkheden op perde staatssecretaris Simons van volksgezondheid gisteren op een PvdA-bijeenkomst om een einde te maken aan de jaar lijks terugkerende overschrij ding van het budget voor spe cialistische hulp. Vorig jaar declareerden de specialisten bijna 400 miljoen gulden meer dan afgesproken. Volgens een afspraak uit 1989 moet deze overschrijding wor den gecompenseerd door ta riefsverlagingen, maar Simons zei gisteren ook structurele maatregelen te willen nemen. Zo vindt hij dat het inkomen van de specialist moet worden losgekoppeld van het aantal on derzoeken en behandelingen. De betaling per verrichting leidt er toe dat specialisten dingen doen in plaats van een goed ge sprek voeren met de patiënt, zei hij. Nu is verlaging van het ta rief ook een prikkel tot meer verrichtingen. Simons zei ook dat het decla ratiesysteem op de helling moet. Het kan bij voorbeeld worden gebaseerd op de tijd die een specialist aan een patiënt besteedt, een soort uurtarief. Verder denkt hij aan het invoe ren van een consultkaart. De huisarts kan de patiënt dan één keer voor advies naar de specia list doorverwijzen, zonder dat deze de patiënt 'vasthoudt'. Verder is de goodwill, het be drag dat een specialist moet be talen om in een maatschap te worden opgenomen, volgens Si mons vaak een molensteen om diens nek. Het bevordert het streven naar een zo hoog moge lijk inkomen. De Landelijke Specialisten vereniging (LSV) is positief over de suggesties en wil er met Si mons verder over praten. Het ging bij de geboorte van prins Constantijn, nu 23 jaar geleden, maar op het nippertje goed. De baby ademde niet goed, maar er waren in het Academische Ziekenhuis in Utrecht geen faciliteiten om snel in te grijpen. Dat zegt de gynaecoloog professor Smal hout in zijn biografie 'Rebel te gen wil in dank', die op 12 no vember verschijnt. „Ik had niet eens plaats om het kind neer te leggen. Er was geen reanimatietafel, er was helemaal niets. In de verlos kundige kliniek bestonden de faciliteiten voor de reanimatie slechts uit twee witte emaille teiltjes: één gevuld met warm water en de ander met koud. Wanneer een kind niet goed ademde, werd het door een verpleegster van warm naar koud in de teiltjes onderge dompeld. Als het na een paar keer plonzen nog steeds geen tekenen van leven gaf, be schouwde men het als een ver loren zaak." Aangetekend moet worden dat Smalhout en het AZU re gelmatig met elkaar in de clinch hebben gelegen. Dat komt in het boek opnieuw aan de orde, net als de weerstand tegen Smalhout bij de rest van de medische stand. Die vond dat hij te veel de vuile was buiten hing. Het meest recent zijn de ontboeze mingen van Smalhout over de (vele) fouten die worden ge maakt bij narcoses. nqordwuk Estec-medewerkers leggen de laatste hand aan een exacte kopie van het Columbus-ruim- tewerkstation waarin toekomstige bemanningen van dit ruimtelaboratorium kunnen leren met de ingewik kelde apparatuur om te gaan. Het station staat in het nieuwe Erasmus-gebouw, dat morgen door minister Andriessen van economische zaken wordt geopend. FOTO» ANP unanieme motie gisteren geëist dat onkostenvergoedingen aan vrijwilligers tot 2000 gulden per jaar belastingvrij worden. Nu is dat nog 800 gulden per jaar. De verhoging kan eventueel ge spreid worden over een aantal jaren. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën schreef in juni nog aan de Tweede Kamer grote bezwaren te hebben tegen het voorstel en wilde niet verder gaan dan een vrijstelling to 1000 gulden per jaar. WD-kamerlid Dees wilde di rect na de stemming weten wat de staatssecretaris nu gaat doen. Van Amelsvoort was niet bij de stemming aanwezig en kon dus niet direct antwoorden. Hij kan echter moeilijk anders doen dan met de motie instem- het met dergelijke sponsoring uit moet zijn. Premier Lubbers wilde zover echter niet gaan. Hij meent wel dat uiterste terug houdendheid geboden is en be loofde dat de Tweede Kamer in het vervolg wordt geraadpleegd als een departement tot spon soring wil overgaan. Gezien de houding van de Tweede Kamer zullen dergelijke verzoeken van departementen niet snel wor den goedgekeurd worden. De meerderheid van de Ka mer uil ook extra bezuinigen op de overheidsvoorlichting. Bo vendien meent de Kamer dat de overheid zich meer met haar kerntaken moet bezighouden. Vrijwilliger mag meer vrij bijverdienen den haag«anp Tweede Kamer is affaire rond Bosio nu beu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5