Controle op illegaal lozen blijkt zinvol Nederlandse wagens op Expo 'gegijzeld' Binnenland Ziekenfondsraad: Algemene eigen bijdrage hulpmiddelen 'Onderzoek veiligheid Borssele' Kurden slaags met politie Krant jaagt ex-abonnees de stuipen op het lijf 'Wachttijden dotteren onaanvaardbaar lang' WUtlMSDMU A I UN I n Nederlands Persbure Oud-minister Luytjes overleden miami De voormalige minister in Nederlands-Indië Abraham Luytjes is zondagavond op 97-jarige leeftijd in Florida overleden. Zijn familie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Luytjes was in Nederlands-lndië minister van landbouw en van economische zaken. Onder de Japanse bezetting zat hij gevangen op Java. Na de oorlog werd hij directeur van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Later werkte hij voor de Wereldbank in Washington en voor de Verenigde Naties. Drie jaar na zijn pen sionering in 1968 emigreerde Luytjes met zijn vrouw naar de Verenigde Staten. Schenking voor brandwondenstichting beverwijk Algemeen-directeur A. Staalstra van Cindu in Uit hoorn heeft een bedrag van 20.000 gulden overhandigd aan de Nederlandse Brandwondenstichting. Het geld wordt gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek naar de verbetering van de behandeling van brandwondenslachtoffers. Naar aanleiding van de ramp op het Cindu-terrein op 8 juli hebben drie Cindu-me- dewerkers een gironummer opengesteld ten bate van de Brand wondenstichting. De medewerkers brachten 10.000 gulden bij een, dat verdubbeld werd door de directie. Het laatste Cindu- slachtoffer is onlangs uit het Brandwondencentrum in Beverwijk ontslagen. Strengere controle rijbewijs/paspoort den haag Minister Maij van verkeer en waterstaat wil een stren gere controle van de persoonsgegevens bij de aanvraag van rij bewijzen en paspoorten. Dat antwoordt de minister op vragen van de Tweede-Kamerleden Schutte (GPV), Vos en Van Gijzel (beiden PvdA). Zij spraken over de mogelijkheid van het met valse identiteitsgegevens verkrijgen van legitimatiebewijzen. Aanleiding van de vragen was een artikel in een ochtendblad, waarin een journlist uit de doeken deed hoe hij drie rijbewijzen kon bemachtigen op verschillende namen. Om dit soort zaken in de toekomst te voorkomen, zal Maij haar collega's van Justitie en Binnenlandse Zaken vragen de controle op identiteitsgege vens te verscherpen. 'Geen bezuiniging op adviesorganen' den haag Premier Lubbers weigert te voldoen aan het verzoek van de Tweede Kamer om de bezuinigingen op adviesorganen uit te stellen. Een kamercommissie onder leiding van De Jong (CDA) wil dat Lubbers de voor yolgend jaar geplande bezui- nigsvoorstellen voor de 141 adviesorganen ter waarde van ruim 9 miljoen gulden voorlopig schrapt, omdat' de commissie het be staansrecht van die adviesclubs momenteel onderzoekt. Lub bers wil de bezuinigingen, die al in de begrotingen van volgend jaar verwerkt zijn, echter niet meer omgedaan maken. Schip Greenpeace mag naar huis den haag-moskou De Russische autoriteiten laten het Green- peace-schip Solo gaan. De Solo wprdt vandaag uitgewezen. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken vanmorgen bekendgemaakt. De Solo zal door de Russische marine worden begeleid naar de grens van de 12-mijlszone, al dus de woordvoerster. Gisteren was er nog sprake van dat de hechtenis van de opvarenden van het Greenpeace-schip 'Solo' zou worden verlengd. amstelveen anp De Ziekenfondsraad voelt meer voor een algemene eigen bijdrage voor alle hulp middelen, dan voor een verhoging van de al bestaande eigen bijdragen voor een beperkt aantal ervan. Dit blijkt uit een ontwerpadvies over nieuwe eigen bijdra gen die staatssecretaris Simons (volksge zondheid) wil invoeren om de kosten in de gezondheidszorg te beheersen. Morgen bespreekt de raad het advies van Simons, dat onder meer tot gevolg kan hebben dat de eigen bijdrage voor bijvoorbeeld incontinentiemateri- aal oploopt tot vele honderden gul dens per jaar. De raad stelt daarom als alternatief een algemeen eigen risico voor. Patiën ten moeten dan eerst een bedrag zelf hebben betaald, voordat wordt overge gaan tot vergoeding van een hulpmiddel via de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). De raad denkt aan een eigen bijdrage van 175 gulden per jaar per verzekerde. Door spreiding van de betalingen over meer verzekerden kan de hoogte van de bijdragen binnen redelijke grenzen blij ven. Als dit alternatief niet op 1 januari 1993 kan worden ingevoerd, biedt de raad een variant. De verzekerde betaalt dan voor elk hulpmiddel een eigen bij drage van 15 procent van de kosten, tot 200 gulden per jaar. Het advies betekent een omslag. De meerderheid van de Ziekenfondsraad heeft zich in het verleden meermalen te gen eigen bijdragen uitgesproken. Si mons wil volgend jaar op de hulpmidde len 85 miljoen gulden besparen. Vanaf 1994 moet dat jaarlijks 110 miljoen wor den. Daarom is hij van plan forse nieuwe eigen bijdragen in te voeren, of de be staande voor orthopedisch schoeisel, in- continentiemateriaal, prothesen en elas tische kousen te verhogen. Verder wil Si mons de maximumvergoeding voor ge hoorapparaten verlagen en de bestaande vergoeding voor brilleglazer lenzen afschaffen. Aantal overtreders in zes jaar sterk gedaald De intensieve milieucontrole die Rijkswaterstaat sinds 1986 houdt, heeft geleid tot minder overtredingen van de wet verontreiniging oppervlaktewateren (WVO). Dat blijkt uit een recente landelijke controle-actie die het speciale WVO-team van Rijkswaterstaat heeft gehouden. Er werden 340 bedrijven bezocht, waarvan 11 procent in overtreding was. Vorig jaar was dit nog 18 procent. Aan de actie werd deelgenomen door 160 medewerkers van Rijkswaterstaat, 70 politiefunc tionarissen en enkele tientallen milieucontroleurs. Van de 340 gecontroleerde bedrijven en schepen loosden er tien afval water zonder vergunning. Er werden 23 processen verbaal opgemaakt, terwijl in 18 geval len waarschuwingen werden gegeven, lozingen werden stil gelegd en dwangsommen wer den opgelegd. Er werden zo'n 3000 analyses gemaakt van wa termonsters. Bij een groot chemisch bedrijf constateerde Rijkswaterstaat een forse lozing van het gevaar lijke benzeen. De lozing was het gevolg van een technisch man kement. Het bedrijf was niet op de hoogte van de lozing. Er is direct proces verbaal opge maakt. De actie duurde een week en en ging vrijwel dag en nacht door. Er werd voor het eerst ge bruik gemaakt van nieuw vlieg tuig van de Kustwacht, dat is uitgerust met geavanceerde ap paratuur om zowel 's nachts als overdag lozingen op te sporen. De ervaringen met het toestel zijn dermate positief dat in de toekomst zeer regelmatig milieu-controlevlüchten mee zullen worden uitgevoerd. den haag gpd Minister Andriessen (economi sche zaken) wil maatregelen die de veiligheid van de kerncentra le Borssele ten goede komen zonder ellenlange inspraakpro cedures en milieurapportages doorvoeren. Een onderzoek naar de mogelijkheden moet binnen twee maanden zijn af gerond. Andriessen noemt het ,,de gekte van Nederland" dat verbetering van de veiligheid van kerncentrales wordt opge houden door vergunningproce dures. De minister sprak gisteren met de Tweede Kamer over het Elektriciteitsplan voor de ko mende tien jaar. Daarin is opge nomen dat Borssele niet in 1998, maar pas in 2004 wordt stilgelegd. Deze wijzigiging en extra veiligheidsmaatregelen op basis van nieuwe inzichten, no pen tot een wijziging van de vergunning. Andriessen wil een situatie voorkomen als bij de kerncentrale Dodewaard, die een geheel nieuwe vergunning moet aanvragen. Wöltgens wil vetorecht over Europese munt brussel «gpd PvdA-fractievoorzitter Wöltgens vindt dat de Tweede Kamer in 1997 alsnog 'nee' moet kunnen zeggen tegen een Europese een heidsmunt. Wöltgens gaat daar mee in tegen premier Lubbers, die vorige week nog zei dat er voor de Tweede Kamer ,,geen uitweg" meer is als het Verdrag van Maastricht eenmaal is Wöltgens erkende gisteren tij dens een gesprek met journalis ten in Brussel dat Maastricht hem formeel geen speelruimte laat in 1997 onder de invoering van één Europese munt uit te komen, maar hij voegde er aan toe die mogelijkheid „politiek wel te willen". Wöltgens' uitlatingen tekenen de groeiende onzekerheid over de vraag of de Europese munt er rond de eeuwwisseling wel zal komen. Ook de Duitse Bondsdag eiste onlangs dat men in 1997 nogmaals zal mo gen praten over het opgeven van de D-Mark. Staatssecretaris: Belasting op vermogen lager den haag gpd Staatssecretaris Van Amelsvoort (CDA) van financiën wil vanaf 1994 de vermogensbelasting verlagen. Zijn eigen partij en de WD steunen het voornemen van de staatssecretaris, dat bin nenkort in het kabinet wordt besproken. Minister Kok (financiën) liet vorige week tijdens de algeme ne beschouwingen weten totale afschaffing van de vermogens belasting te duur te vinden. Het rijk loopt dan 1,3 miljard gulden aan inkomsten mis. De verlaging van de vermo gensbelasting zou volgens Van Amelsvoort in stappen vanaf 1 januari 1994 moeten plaatsvin den. Op dit moment bedraagt vermogensbelasting 0,8 pro cent. Er geldt een vrijstelling over de eerste 95.000 gulden vermogen voor ongehuwden, en 126.000 gulden voor gehuw den. Circa 400.000 Nederlan ders beschikken over meer ver mogen en betalen vermogens belasting. Consumentenbond boos over aanmaning DEN HAAGZo'n tweehonderd Kurden raakten gistermiddag slaags met de Haagse politie toen zij voor het Vredespaleis demonstreerden tegen de gewelddadigheden tegen hun volk door Turkije en Irak. Drie Kurden werden aangehouden, twee werden wegens hartklachten naar het ziekenhuis vervoerd. Een agent raakte aan zijn hoofd verwond. foto anp jos van leeuwen den haag hans sonders „Indien wij van u geen betaling of bevredigende reactie ontvan gen, zullen wij zonder meer tot incasso overgaan. De kosten, met een minimum van 50 gul den en een rente van 12 pro cent, zullen aan u in rekening worden gebracht." Met deze tekst willen de be windvoerders van de failliete De Krant op Zondag 30.000 vroege re abonnees hun vermeende achterstallige abonnementsgeld laten voldoen. De telefoons bij zowel bewindvoerders mr. A. Voute en mr. M. Bremer, alsme de bij de uitgever van HP/De Tijd op Zondag die het blad heeft overgenomen en de Consumentenbond staan rood gloeiend. Honderden verontwaardigde oud-lezers van de ter ziele gega- ne zondagskrant eisen ophelde ring. Niet in de laatste plaats omdat velen hun abonnement gewoon hebben betaald of de krant, waarop ze een proefa bonnement dachten te hebben, helemaal nooit hebben ontvan gen. Eigen Huis gaat bij EG klagen over banken den haag gpd-anp De Vereniging Eigen Huis gaat een klacht tegen de banken in dienen bij de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. De vereniging be schuldigt de banken ervan een kartelafspraak te hebben ge maakt over verlaging van de hy potheekrente. Kartelafspraken zijn verboden. Nagenoeg alle banken en ver zekeringsmaatschappijen heb ben bijna tegelijkertijd besloten de rente voor hypotheken met hetzelfde percentage te verla gen. De kapitaalmarktrente is vanaf december voortdurend gedaald, de hypotheekrente volgde, maar volgens Eigen Huis op steeds grotere afstand. Woordvoeder H. van Herwij nen: ,Dus als de banken het goed zouden doen, moeten ze vandaag weer een verlaging aankondigen. Maar dat zal niet gebeuren, omdat ik vrees dat banken en verzekeringsmaat schappijen bezig zijn met winstvergroting op het produkt hypotheken." Volgens Eigen Huis kan de hypotheekrente zeker nog 0..3 tot 0,4 procent dalen. De rente voor een hypotheek is nu ge middeld 8,8 procent. Drie we ken geleden ging de hypo theekrente ook al omlaag met 0,3 procent. Rabobank wil niet meer investeren in mestfabriek den haag gpd De Rabobank is niet van plan nog geld te stoppen in de bouw van nieuwe mestfabrieken. Vol gens de bank zijn mestfabrieken onrendabel, omdat de op brengst van de mestkorrels be duidend lager zou zijn dan dc produktiekosten. Het ministerie van landbouw heeft miljoenen guldens ovei voor de bouw van mestfabrie ken, die een deel van het im mense mestoverschot „Een ongelukldge en onver standige actie, die zonder enig overleg met ons is ondernomen en waarvan ik me helemaal dis tantieer", zegt directeur Hans van Brussel van de Hollandse Pers Unie, die HP/De Tijd op zondag, de opvolger van De Krant op Zondag, uitgeeft. De Consumentenbond zegt bij monde van woordvoerder Rob Kuin enkele weken geleden al zeer negatief op een vergelijk bare actie van de bewindvoer ders van De JCrant op Zondag te hebben gereageerd. Een ander deel van de voormalige abon nees was toen gemaand ver meende schulden te voldoen. De verontschuldigende brief van mr. Voute lag nog maar koud bij hem op het bureau toen een nieuwe stroom klach ten binnenkwam. De Consu mentenbond zal de bewind voerders een nieuwe gepeperde brief sturen. Voüte, sinds het versturen van het epistel eveneens over stelpt met telefoontjes, noemt de brief niet anders dan 'keu- verwerken tot korrels. Rabo bank-woordvoerder C. Broek huyzen meent dat dit geld betei op een andere manier kan wor den besteed. „In initiatiever voor de verbetering van de stal len en verbetering van het voei bijvoorbeeld". Voorzitter Mares van hei Landbouwschap vindt dat hei bedrijfsleven nu zelf de mestfa brieken moet financieren. „Hei is jammer dat de Rabobank af haakt. Maar dan moeten dt boeren het zelf doen, want dit fabrieken komen er in ieder ge val." De PvdA vindt het besluit var de Rabobank een tegenvaller Ook het CDA betreurt het be sluit. Beschouwingen in Senaat later De Eerste Kamer debatteert niet volgende maand, maar pas be gin februari over de financiële aspecten van de begroting vooi 1993. Dal is gisteren besloten ne overleg tussen de fractievoorzit ters. Het kabinet zal medio no vember besluiten nemen ovei extra maatregelen om de begro ting aan te passen aan de ver slechterde economie. Door hei uitstel kan de Senaat ook die voorstellen bespreken. UTRECHT GPD Stichting Nederlandse Hartpatiënten: lijks worden in Nederland circa 12.000 open hartoperaties uit gevoerd, terwijl er behoefte be staat aan 14.000 operaties. De stichting maakt zich voor al bezorgd om de wachttijd voor dotterbehandelingen. Jaarlijks worden er circa 10.000 uitge voerd, terwijl de vraag bijna de helft hoger ligt. Voorzitter J. van Overveld: „Patiënten wachten gemiddeld een tot twee maan den, terwijl ze binnen een tot twee weken geholpen zouden moeten worden. De dotterbe handeling is minder ingrijpend dan een operatie en kan die overbodig maken. Door de wachtlijsten kan de toestand van een patiënt echter zo ver slechteren dat een operatie als nog nodig is. Dat betekent een duurdere ingreep, langer in het ziekenhuis en een vergrote kans op complicaties." De wachttijden voor patiënten die een dotterbehandeling of een open hartoperatie moeten ondergaan, zijn onaanvaard baar lang. In de dertien hartchi- rurgische centra in Nederland moeten de capaciteiten voor beide ingrepen fors worden uit gebreid. De Stichting Nederlandse Hartpatiënten heeft het minis terie van WVC hierom dringend verzocht naar aanleiding van een onlangs gehouden eigen enquête onder de dertien een tra. De Stichting noemt de re sultaten daarvan alarmerend. Drie tot zes maanden wach ten op een hartoperatie is gang baar in zeven van de dertien hartcentra, terwijl drie maan den wachten nog medisch ver antwoord wordt genoemd. Jaar Door onenigheid met Spaans ministerie mag inboedel paviljoen niet weg SEVILLA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Op het terrein van de Expo in Sevilla worden sinds afgelopen donderdag zes Nederlandse vrachtwagens vastgehou den als gevolg van een ernstig menings verschil tussen de directie van het Ne derlands paviljoen en het Spaanse mi nisterie van economische zaken en fi- Henri Remmers, de directeur van Re- co Productions, dat het Nederlandse pa viljoen heeft geëxploiteerd, zegt: „Het is schandalig. Die vrachtwagenchauffeurs kunnen met hun wagens niet voor- of achteruit. En als ze dat toch proberen, worden ze bedreigd met geweren. Zelfs de Expo-leiding heeft zich nu aan onze kant geschaard. Maar of dat veel uit haalt, betwijfel ik". Directeur Okke Vorstman van het Ne derlands paviljoen: „Er zijn er al heel wat hier op het Expoterrein die van een gijzeling spreken. Want ook andere pa viljoens, zoals die van Oostenrijk, Duits land, Nieuw Zeeland en Monaco heb ben deze problemen". Inzet van de ruzie is de eis van het Spaanse ministerie van economische zaken en financiën dat niets het terrein af mag, voordat de belastingautoriteiten de financiën v.an de betrokken pavil joens hebben goedgekeurd. En dat kan, aldus Vorstman, nog wel een hele tijd duren: „Ik begrijp dat ze hun centen willen. Maar de manier waarop die ambtenaren werken is met geen pen te beschrijven. Het is chaotisch en tot overmaat van ramp werken ze maar op bepaalde uren van de dag". Volgens Vorstman willen de belas tingambtenaren elke keer weer wat an ders zien. „Maar waar het om gaat, is dat ze inzage willen in alle financiële ac tiviteiten gedurende de zes maanden dat de Expo heeft geduurd. Ze willen weten welke salarissen er zijn betaald, wat de omzet van het kraampje van het Zuivelbureau is geweest, wat dc Heine- kenbar heeft opgeleverd et cetera. Van het totale bedrag willen ze 25 procent als eenheidstarief inhouden. En zolang dat niet is betaald, mogen de vrachtwa gens met de inventaris van het paviljoen niet vertrekken". De actie van de Spaanse overheids ambtenaren kwam totaal onverwachts. Vorstman: „Als ze dit tijdig bekend had den gemaakt, hadden we ons kunnen voorbereiden. Nu hebben we vrachtwa gens gehuurd, transportbedrijven in de hand genomen, hotelbedden gereser veerd en vliegtickets gekocht om er ze ker van te zijn dat iedereen zo snel mo gelijk na afloop van de Expo zou kun nen vertrekken." Volgens Vorstman en Remmers is er financieel niets onrechtmatigs gebeurd: „We hebben al loonbelasting betaald in Nederland over de salarissen van onze medewerkers. Dat betekent dat ze hier niet meer opnieuw hoeven te worden betaald. Ook hebben we netjes de BTW afgedragen over onze omzet en aan alle andere verplichtingen voldaan. Maar die ambtenaren liggen bij alles dwars". Slechts de vijftien Nederlandse schil derijen die de afgelopen zes maanden in het nationale paviljoen te bewonderen waren, zijn direct na afloop van de Ex po, vorige week maandag, in Nederland teruggekeerd. De problemen zijn inmiddels aan hangig gemaakt bij de Nederlandse am bassade in Madrid en bij staatssecretaris Van Amelsvoort. De Nederlandse over heid is namelijk voor een bedrag van 24 miljoen gulden bij het paviljoen in Se villa betrokken geweest. Remmers: „Wat ik eigenlijk het ergste vind, is dat Spanje een EG-land is, waar juist op dit moment door de regering een campagne wordt gehouden om de Spanjaarden op de hoogte te stellen van de inhoud van het Verdrag van Maas tricht. Staat daar niet in dat binnen de EG de vrijheid van personen en goede ren gegarandeerd wordt? Nou. laten ze dat hier maar eens in praktijk brengen"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3