De sluiting van eensupermijn' 'Bescheiden plan, een eerste aanzet, meer is het niet' Feiten &Meningen Simons nukkig en hardleers Kleiner leger maar meer politieagenten WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 2 'Op tijdelijk baantje als kerstman kwamen 70 sollicitanten Het Britse Lagerhuis stemt vanmiddag over de In dat geval valt het doek voor tenminste 10 toekomst van de Britse mijnbouw. De regering- mijnen, waaronder de tweede grootste van het Major zwakte maandag haar aanvankelijke plan land. Een verslag uit het zieke hart van Groot- af 31 mijnen te sluiten, waarmee de kans geste- Brittannië. gen is dat het voorstel een meerderheid krijgt Het bordje zegt: 'Stoke-on-Trent, zusterstad van Dres den'. En inderdaad, het landschap van oude, verbrokkel de fabrieken doet Oostduits aan. Gemetselde schoorste nen priemen als minaretten uit boven de eindeloze rijen arbeidershuisjes. Op de omliggende heuvels zijn nog al tijd de kolenmijnen te zien waarvan de raderen spook achtig afsteken tegen de loodgrijze lucht. En sindsdien ging de kolenmijn door het leven als 'de super mijn'. Nooit eerder in de ge schiedenis van de Britse mijn bouw had een enkele kolenmijn zoveel geproduceerd. cees vanzweeden correspondent Maar zoals in Dresden braken de schoorstenen niet langer hun giftige dampen uit en zijn de ra deren van de kolenmijnen tot stilstand gekomen. Stoke-on- Trent zucht onder een werk loosheid van bijna 10 procent. Terwijl de traditionele aarde werk-industrie een doodsstrijd levert met de recessie, is een andere industrie aJ aan zijn zwanezang bezig: de mijnbouw. Na de oorlog had deze regio in Midden-Engeland nog 50 ko lenmijnen; als de regering van daag haar zin krijgt, is dat er volgend jaar nog maar één. Vorig jaar dolven de 1500 mijn werkers van Trentham Colliery nog 2,3 miljoen ton steenkool. Trots Op zijn vijftiende was Tom Sempie ondergronds gegaan. Hij was een van die jongens die 's avond boven zijn eten in slaap placht te vallen om enkele uren later wakker te schrikken en vast te stellen dat zijn avond weg was. Al wat hem dan restte, was het bed en opnieuw een dag harde arbeid in de hete, ge vaarlijke gangen onder de grond. Maar Tom Sempie was trots op zijn werk; hij behoorde tot de ziel van de natie. Zijn vader was mijnwerker geweest, zijn zoons illustratie tom janssen zouden ook mijnwerkers wor den. In 1986 was hij naar Stoke-on- Trent gekomen. Zijn oude mijn in Cumbria was gesloten, maar in Trentham Colliery waren de mogelijkheden onbeperkt. „Ze zeiden dat er genoeg werk was voor mij en mijn kinderen", zegt de 33-jarige Sempie. Vorige week viel het doek voor de mijn. Met één pennestreek tekende een minister het dood vonnis van de 1500 kompels die sinds 1984 de produktiviteit met 75 procent hadden verhoogd. Er waren geen afnemers meer voor de steenkool uit Stoke, zei de minister. En wat kon hij eraan doen? De elektriciteitsbedrijven waren geprivatiseerd, en maak ten nu hun eigen keuzen. Hypotheek Tom Sempie was niet de enige kompel die afscheid had geno men van zijn geboortedorp om een nieuw leven op te bouwen in verre Stoke-on-Trent. In au gustus had Steve Kinson met pijn in het hart Wigan in West- Engeland verlaten. Zijn oude mijn, waar George Orwell in het boek 'The Road to Wigan Pier' nog over had geschreven, was dichtgegaan en Trentham Col liery leek een veelbelovend al ternatief. De directie van Trent ham beloofde hem „een baan voor het leven", zodat Steve met een gerust hart zijn hypo theekverplichtingen aanging. Thans is zijn leven geruïneerd. Zijn vrouw Elizabeth moest haar oude baan opzeggen, en van de werkloosheidsuitkering zal hij zijn woonlasten niet kun nen betalen. Door de aanhou dende recessie is de waarde van het huis bovendien gekelderd, zodat Steve met een forse schuld blijft zitten als hij het heeft verkocht. Wat is zijn toekomst nog? „Voor een tijdelijk baantje als kerst man, dat 2.50 pond per uur be taalt, kwamen vorige week 70 sollicitatiebrieven binnen", zegt haarlem frans nypelsheid) fors omlaag moeten, smeedt hij plannen die het te gendeel veroorzaken. Nog er ger is dat Simons de sterk stij gende kosten voor zorg stelsel matig lager raamt dan reëel is. Voor 1993 gaat het ruwweg over een bedrag van één mil jard gulden. Wie steunt Simons nog in diens ambitie een basisverze kering voor zorg in het leven te roepen? Zijn supportersschare is sterk uitgedund. Een enke ling nog maar neemt het voor de plannen van Simons op. Zelfs in eigen kring, de PvdA, wordt de staatssecretaris, eens gedoodverfd als een politieke coming man, tegen heug en meug nog slechts gedoogd. Is staatssecretaris Simons nog niet weg? Neen, hij resideert nog in het Haagse. En af en toe laat hij van zich horen. Niet om te roepen dat hij aftreedt, zoals hij dit voorjaar in de Tweede Kamer deed toen het CDA hem de voet dwars zette, maar om te melden dat door anderen gelanceerde alterna tieve plannen „haaks staan" op de door hem gewenste ba sisverzekering tegen ziektekos ten. De staatssecretaris is nukkig, eigenwijs en hardleers. Terwijl bij iedereen in Nederland de overtuiging veld wint dat col lectieve lasten (belastingen en premies voor sociale zeker- Terwijl de regen met bakken uit de hemel komt, staart deze Britse mijnwerker mistroostig voor zich uit. De mijn waarin hij werkt, staat op de nominatie te worden gesloten. foto »ap» nigel marple hij. „De kans dat ik hier werk vind, is miniem. Maar als wij opnieuw verhuizen, worden we een soort van industriële zigeu ners. Dat wil mijn vrouw niet." Geen staking In de Welfare Club naast de ko lenmijn heerst verslagenheid. Een honderdtal mannen drinkt zwijgzaam het plichtmatige glas bier. De kompels zullen van daag in Londen demonstreren, maar hun moraal is gebroken. Een herhaling van 1984-'85, toen de mijnwerkers in Groot- Brittannië maandenlang het werk neerlegden, zit er nu niet „Jer t ook aan de ouderen denken", zegt de 25-jarige Dar ren Rawlings. „Een mijnwerker met 30 jaar ervaring heeft recht op een afvloeiïngsuitkeringvan maximaal 37.000 pond. Als hij ook maar een dag staakt, is-ie dat kwijt." Het is deze chantage en de wij ze waarop de kompels aan de kant zijn gezet, die volgens Chris Johnson de publieke ver ontwaardiging heeft opgewekt. Johnson: „In vergelijking met de staking acht jaar geleden is de steun enorm. We kregen giste ren honderden telefoontjes van niet-mijnwerkers die met ons meewilden naar Londen voor de betoging. Zelfs de rechtse boulevardpers staat nu achter Maar Chris Johnson, die ook bestuurder is van de mijnwer- kersbond, vreest dat het onheil niet meer is af te wenden. „Waar we het morgen van moe ten hebben, is een stelletje Con servatieve dissidenten in het La gerhuis. Alleen als zij tegen de regering stemmen, blijft Trent ham Colliery open. Ik vrees het ergste." Buiten het Welfare Center heeft de kinderbescherming vast een affiche opgehangen. De tekst ervan luidt: „Het ergste gevolg van geldzorgen in het gezin is nog, dat de kinderen uiteinde lijk de rekening betalen." Vermeend optimistisch over plan rentevrijstelling groene beleggingen den haag harm harkema Een aardverschuiving in het land van spaarders en beleg gers? Wie de hoeveelheid publi citeit beziet rond het nieuwste ideetje van PvdA-kamerlid Wil lem Vermeend en zijn collega's Van der Vaart en Melkert, zou althans denken dat zij er bergen mee willen verzetten. Het idee betreft het belastingvrij maken van rente en dividend op beleg gingen in natuuraanleg en an dere milieuvriendelijke projec ten. Er zijn echter nogal wat twijfels over het plan. Want wie bepaalt wat een groene belegging is? Leidt de regeling niet tot fraude en tot een omvangrijke bureau cratie? En bovendien: het ren dement van beleggen in milieu is immers zo laag, dat er beslist geen wonderen van de beoogde regeling mogen worden ver wacht. Wie geld wil verdienen, belegt heus niet in milieu, ook al zou dat fiscaal aantrekkelijker worden gemaakt, zo luidde de kritiek van diverse kanten. Vermeend blijft opgewekt onder alle opgeworpen twijfels, vraag tekens, kanttekeningen en kri tiek. Zelf is hij de eerste om te beamen dat het om een be scheiden plan gaat, waarvan geen grote wonderen mogen worden verwacht. „Mensen die het hoogste rendement voor hun belegging willen, kiezen natuurlijk niet voor groene pro jecten. Er zijn fondsen met een rendement van 12 procent, dat nooit zal worden gehaald op groene projecten. Ons voorstel is dan ook gebouwd op idealis- Zetje in rug „Maar ik denk dat dat idealisme ook onder de bevolking leeft. En dat er dus mensen zijn die ge noegen nemen met een wal ge ringer rendement op hun beleg- Behoud en aanleg van natuurgebieden kost geld, veel geld, Als het aan Vermeend ligt, wordt investeren in milieuvriendelijke projecten de moeite waard. Op de foto de duinen bij het Noordhollandse Castricum. foto united photos de boer olaf kraak ging, omdat er iets mee gedaan wordt dat goed is voor het milieu. Zo'n fiscale regeling die wij nu willen, kan daartoe een zetje in de rug zijn. Voor bij voorbeeld mensen die hun ren tevrijstelling niet helemaal be nutten, of nu geld stoppen in een belastingvrije verzekering. En dan is er een halfjaar gele den nog een enquête geweest onder beleggers. Daaruit bleek dat zestig procent niet afwij zend stond tegen beleggen in groene projecten." Vermeend vervolgt: „We moe ten ook niet vergeten dat het milieu een van de belangrijkste problemen van de komende de cennia blijft. Tegelijkertijd zie je uit cijfers van het Sociaal Cultu reel Planbureau dat de belang stelling ervoor weliswaar nog groot is, maar wel licht daalt. Dat komt ook omdat milieube leid wordt geassocieerd met heffingen, lastenstijgingen en verboden. Het draagvlak voor milieubeleid kalft daardoor af. Ons voorstel gaat uit van een positieve benadering. Datje, om een voorbeeld te noemen, met je geld deelneemt in een een fonds waaruit een bos wordt aangelegd. Dat verhoogt ook de directe betrokkenheid van de burger. Maar nogn- maals, ons voorstel is dus niet meer dan een eerste, beschei den aanzet." Alles goed en wel, maar wegen die bescheiden positieve effec ten dan nog wel op tegen moge lijke fraude en de bureaucrati sche rompslomp die de regeling met zich mee zou kunnen bren gen? Vermeend: „Ons voorstel is he lemaal niet fraudegevoelig en leidt evenmin tot bureaucratie. Vorig jaar is het wetsvoorstel van Melkert en mij in werking getreden dat het mogelijk maakt milieuvriendelijke inves teringen vrij af te schrijven. Toen we dat voorstel indienden, werden we geconfronteerd met dezelfde kritiek. Maar in de praktijk is gebleken dat het voortreffelijk werkt. Er is een commissie van deskundigen in gesteld die beoordeelt welke in vestering milieuvriendelijk is en welke niet. Tot bureaucratie heeft dat niet geleid. Zo'n com missie dient er ook te komen voor de uitvoering van ons nieuwe voorstel. Die expertise is er wel, het zou wellicht zelfs de zelfde commissie kunnen zijn." „Die commissie beoordeelt welk beleggingsfonds milieu vriendelijk is en welk niet. Daar zijn criteria en voorwaarden voor te bedenken. Dat is zo moeilijk niet. Vervolgens wordt er een openbare lijst gemaakt van fondsen die zijn aangewe zen als milieuvriendelijk, waar voor fiscale vrijstelling geldt. Wie in een van die fondsen be legt, krijgt vrijstelling. De belas tingdienst heeft daar geen extra werk van, die hoeft alleen dat lijstje naast de belastingaangifte te houden." „Hetzelfde principe geldt nu ook al voor beleggingen in be paalde participatiemaatschap pijen met een verruimde divi dendvrijstelling. Daar is ook zo'n lijstje van. Het is gewoon heel simpel." amsterdam wouter gortzak medewerker Militaire dienstplicht was altijd vervelend, maar dienstbaar aan de natie en, in dubbele zin, aan de democratie, 't Is plicht dat ied're jongen aan d'onafhanke- maar om investeringen in de tige ontbreekt behoeft de be roeps hem niet af te richten, en als er geen vijand is hoeft de be roepsmilitair ons niet daartegen te beschermen. De nieuwe situ atie vraagt niet oin een be roepsleger van enige omvang, lijkheid, van het geliefde vader land zijn beste krachten wijdt. Dé natie verdedigd tegen dé vij and, democratisch Nederland politie. Vrijheid en veiligheid in Neder land worden vooral bedreigd door kleine en grote criminali- beschermd tegen een agressief- teit, ons ontbreekt een doeltref- expansionistisch communisme, fend apparaat om daar het Met een dienstplichtigenleger. Al staat ook het beroepsleger onder commando van de poli tiek, zo'n gewapende kaste kan de gehoorzaamheid opzeggen en de democratie bedreigen. Volgens ex-minister Luns heb ben in na-oorlogs Nederland zelfs bevelhebbers van ons dienstplichtigenleger van zo'n staatsgreep gedroomd. De argumenten voor dienst plicht hebben hun geldigheid inmiddels verloren. De nationa le zelfstandigheid wordt niet langer bedreigd door pend buitenland, hoogstens door het Verdrag van Maas tricht. En die drei ging wordt niet te gengegaan door strijdkrachten, maar is afgewend als het parlement besluit het verdrag niet te ratificeren. Ook onze democra- tie is gevrijwaard voor aanslagen van buiten. Het hoofd aan te bieden. Herken baar Nederlands belang leidt daarom tot forse uitbreiding van de politie, onder gelijktijdi ge ontmanteling van het leger. Tot zo'n dramatische herschik king van gelden zal het wel niet komen omdat gevestigde belan gen zich met succes tegen snel le afbraak van de strijdkrachten zullen verzetten. De ene partij wijst er op dat in Oost-Europa voor het communisme een hek senketel in de plaats kwam, dat daar oorlogen dreigen, dat wij gewa- daarbij niet betrokken moeten raken en dat we daarom, ook in de toekomst, een dienstplichtigenle ger nódig hebben. De andere partij echter wil die oorlo gen juist verhinde ren en is daarom voorstander van een wend- en kostbaar beroepsleger, dat door interventie Beroeps op dit moment alleen nog nodig voor de sier (met anderen) voorkomt dat communisme is dood en begra- Oosteuropeanen (of Afrikanen Heilige Oorlog van het Islamitisch fundamen talisme tegen het christelijk Avondland geloofde zelfs Kho- meiny niet. Als waarborg tegen putschlustige militairen hebben de dienstplichtige militair of Aziaten) elkaar de hals afsnij den. Een groot diensplichtigenleger om ons de Oosteuropeanen van het lijf te houden? Het lijkt me onzin. Zelfs een NAVO-met- minder-soldaten moet Turkije ook al niet meer nodig. Dergelij- en Griekenland buiten een Bal- ke aspiraties komen uitsluitend kan- of Kaukasus-oorlog kun- tot ontwikkeling bij zeer onsta biele, binnenlands-politieke verhoudingen. Daar is in ons land geen sprake van. Als ons politieke klimaat al te wensen overlaat, dan eerder door ge brek aan belangstelling voor dc publieke zaak, dan' door de overspannen betrokkenheid daarbij die tot onevenwichtig heid leidt. Kunnen we de dienstplichtige nen houden. En dat de Oost europeanen, na elkaar ver moord te hebben, op West-Eu ropa zullen lostrekken, lijkt me uitgesloten. Een klein beroepsleger dan, om te voorkomen dat anderen el kaar uitmoorden? Het is een no bel streven waar weinig van te- recht zal komen. De misère in 'Joegoslavië' is nog redelijk overzichtelijk, we hadden de militair dus missen, ook aan de beste bedoelingen en laten het beroeps is nauwelijks nog be hoefte. Een beetje voor de sier blijven ze nodig, voor het cere monieel met Prinsjesdag, en misschien kan een beperkt ge zelschap incidenteel z'n goede diensten aanbieden als het er- daar al voornamelijk afweten. Veel landen erkenden Bosnië- Hercegovina, maar vrijwel geen enkele natie had de moed in de hoofdstad Serajevo een ambas sade te openen. Zo'n simpel be wijs van solidariteit had op de gens vreselijk misgaat en de VN Serviërs waarschijnlijk meer in- wil dat Nederland zich ermee bemoeit. Maar daarmee hebben we het l, want als de dienstplich- druk gemaakt dan de duizen den buitenlandse militairen die, als blauwhelm, voornamelijk tot passiviteit gedoemd zijn. Dienstplichtige militairen kunnen we missen, r nauwelijks nog behoefte.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2