Amerikanen moeten kiezen, maar u kunt ze allebei nemen. Schrijvende Lezers 27,95 35,95 Altijd iets bijzonders. WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 2) Harry Mens (1) Wil Noordwijk een badplaats van niveau blijven, dan dient er in kwaliteit te worden geïn vesteerd. Zo kan Noordwijk het Knokke van Nederland worden, betoogde de Lissese makelaar Harry Mens maan dag 12 oktober tijdens een spreekbeurt voor de Noord- wijkse Ondernemersvereni ging- 'Noordwijk kan Knokke wor den', aldus Harry Mens in deze krant van 13 oktober. Ik ben in woner van Noordwijk en wil daarop reageren. Harry Mens ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Volgens Mens zijn de honde- hokken waarin verschillende warenhuizen zijn gehuisvest be neden het niveau van Noord wijk. Er moeten dure zaken ko men voor de bovenlaag waar je tarbot en dure bonbons kan eten en waar je voor een voor gerecht net zoveel betaalt als een hoofdgerecht in Noordwijk. Hij heeft het over de boven laag (zijn dat mensen die gees telijk of financieel hoog zijn?) en computeryuppen, dat zijn men sen die geld in het laatje bren gen. Ik vraag mij af wat te doen met de onderlaag van de bevol king, die moeten dan maar er gens anders gaan winkelen; in Lisse bijvoorbeeld, dat dan nog een goedkoop dorp is. Harry Mens moet zelf maar eens de puinhoop opruimen die hij in Noordwijk heeft aange richt en niet te veel in geld den ken. A.M. Woudstra, Pickéstraat 75, Noordwijk. Harry Mens (2) Het is wel een gotspe, dat een man die van mijn geboorte plaats een matige tot zware pestzooi heeft gemaakt, plaatse lijke ondernemers durft te ver tellen wat Noordwijk zou moe ten worden. Het beeld van een soort reservaat voor de Nieuwe Rijken komt uit zijn betoog naar voren. Arm Noordwijk. Het riekt allemaal naar snobisme, maar bij gebrek aan gewicht komt de grootste minkukel immers bo vendrijven: ziedaar de mens achter Mens. Alles kan toch nog in orde komen met Noordwijk, vooral voor de inwoners, als Vic Salman maar consequent de voet blijft dwarszetten, en zich niet door allerlei onfrisse prak tijken van de wijs laat brengen. Tot slot: hoedt u voor de ma kelaars die hun integriteit wat al te luid verkondigen. Greg lansen, Obliehoren 28, Noordwijk. Harry Mens (3) De Lissese makelaar Harry Mens heeft zich bij de WD kandidaat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezingen. Hij wil in het volgende kabinet minister van Volkshuisvesting worden. Door op een onver kiesbare plaats te komen, denkt Mens in zijn eentje min stens tien zetels te verdienen, zo meldde deze krant dinsdag op de voorpagina. Is het overdreven optimistisch te veronderstellen dat zo om streeks half oktober de kom kommertijd voorbij zal zijn? Duizend doden bij een aardbe ving in Egypte lijkt mij serieus nieuws. Wat doet het bericht over Harry Mens dan op de voorpagina, bladvulling op een regiopagina oké, maar boven aan op de frontpage? Welke Ne derlandse zakenman dan ook Ross Perrot-ambities mag heb ben interesseert me totaal niet. De mens Mens vind ik absoluut oninteressant. Tien zetels door voorkeurstemmen? Wiens voor keur heeft hij dan wel? Overigens, wat mag je ver wachten van een partij waar 'wijze lieden' worden aange voerd door Gijs van Aardenne (RSV1). Waar het eigenlijk om gaat, is dat de grenzeloze ijdel- heid van dat onbeduidende 'huizenboertje' niet op de voor pagina van mijn krant hoort. Laat hem maar in de politiek verdwijnen, dan zijn we einde lijk verlost van die aan de sla venhandel herinnerende affi ches 'Mens te koop'. Jan van Duijn, Stortemelk 70, Alphen aan den Rijn. 'Ze doen maar...' Deze krant besteedde in ver schillende publikaties aan dacht aan de onkosten die ge paard gaan met het niet-door- gaan van de vuilverwerkings installatie in Leidschendam. De 35-gemeenten uit het noor delijk deel van Zuid-Holland moet gezamenlijk 120 miljoen gulden ophoesten. 120 Miljoen gulden aan onkos ten voor het niet doorgaan van de Gemeenschappelijke Afval Verwerkingsinstallatie, d.w.z. 120 miljoen gulden aan extra lasten voor de burgers uit die 35 SAVA-gemeenten in Zuid- Hol land! Rijk en Provincie zijn me de debet aan dit soort (en vroe gere) extra lasten voor vuilnis perikelen in de Regio, en dat moeten we als Gemeenten laten merken! Bovendien is de be stuursstructuur voor een gigan tische onderneming als deze hierboven genoemde installatie niet goed: lokale wethouders en raadsleden missen in het alge meen deskundigheid en tijd hiervoor! Voor de burger - we derom - aanleiding om: 1) te denken 'ze doen maar' 2) minder snel straks te gaan stemmen en 3) steeds minder begrip op te kunnen brengen voor de nood zaak van collectieve uitgaven. Naast dit project bestaan er inmiddels in ons land en ook in deze regio vele soortgelijke ge meenschappelijke organisaties met ongeveer dezelfde be stuursstructuren. Voor diezelfde burger wordt het er niet duide lijker op! Wordt het dus geen tijd om met dlle politieke partijen ons sterk te maken voor een goed Regiobestuur, met daarin door de burger gekozen vertegen woordigers, die zich geheel aan dit soort zaken kunnen wijden? Zo niet, dan zal die burger nog meer gaan denken 'ze doen maar naar mij wordt toch niet geluisterd!' mr. Joke Berkouwer-van der Laan, fractievoorz. CDA-Zoeterwou- de, Nassaulaan 128, Zoeterwoude Minachting De kop 'Minachting voor Thysi- usbibliotheek' (ma. 12/10) zou ik graag vervangen zien door 'Minachting voor publiek door Thysiusbibliotheek'. Uit niets bleek n.l. dat deze bibliotheek op de Leidse Boekenzondag om 16.00 i.p.v. om 17.00 uur dicht zou gaan. Nu waren wij twee van de vele gedupeerden die om 16.15 op de stoep stonden en niet toegelaten werden. En we hadden ons nog wel zó ver heugd om deze unieke biblio theek eindelijk eens van binnen te zien.... C.M. Kraus-van Essen, Van Griethuysenplein 12, Oegstgeest Kentering Om de kloof tussen politiek en burger te verkleinen richtte een aantal Alphenaren onlangs de politieke partij Initiatief groep Democratisch Alphen op. Met recente ontwikkelin gen in de politiek is de IDA niet ontevreden. De CDA-Jongeren in Alphen willen een gemeenteraadszetel om 'een ombudsfunctie' te ver vullen. De WD gaat een kiezer spreekuur houden. Twee kleine berichtjes in deze krant van de afgelopen weken die een kennelijke ommekeer in deAlphense politiek aanduiden. Jarenlang heeft de lokale poli- dek de bevolking genegeerd en zich alleen bekommerd om de eigen politieke verhoudingen. Iedereen heugt zich nog de jan boel van de politieke afwikke ling van de 'affaire-CoupépoI- der'. Maar het probleem zit die per. Onlangs nog verstoutte wethouder De Jong zich te ver klaren dat de handtekeningen- aktie voor het zwembad De Hoorn '...absoluut niet heeft meegespeeld in de besluitvor ming...'. En velen herinneren zich de uitlatingen van raadslid Blom na de vorige gemeente raadsverkiezing, dat '...het geen taak van een raadslid is de men sen te informeren...', en als de mensen willen weten wat er gaande is, ze '...maar de raads vergadering moeten bijwo- Het is daarom zeer verheu gend dat dezelfde meneer Blom nu spreekuur houdt omdat hij '...het direct en persoonlijk con tact tussen raadslid en kiezer...' zo belangrijk vindt. Prima! Jam mer dat hij nog alleen geïnte resseerd is in de 'kiezer'. Maar dat wordt vast nog wel eens de 'burger'. Net iets eerder dan de WD ontdekten de CDA-Jongeren de kloof tussen publiek en politiek. Zij eisen een raadszetel op, om te helpen die kloof te overbrug gen. Bravo, jongens! De kentering lijkt serieus te komen. En dat werd tijd. De be volking kan de politiek malaise duidelijk niet meer verkroppen en ze laat dat merken ook. Of, zoals raadslid Harmes het in de laatste raadsvergadering zo mooi verwoordde: '...het is zo erg, ze richten er zelfs al een po litieke partij voor op!'. Hopelijk is de oprichting van IDA niet de enige reden dat CDA en WD nu daadwerkelijk toenadering tot de burger zoeken. Paul Uljé, IDA (Initiatiefgroep Democra tisch Alphen) i.o. Klepperman 16, Alphen aan den Rijn. Burgemeester Het CDA is niet langer tegen het gekozen burgemeester schap. Maar de 'eerste burger* moet dan wel meer bevoegd heden krijgen. D66 en PvdA pleiten al vble jaren voor een gekozen burgemeester. Steeds vaker gaan er stemmen op, om de burgemeester niet meer door de Kroon te laten be noemen, maar deze te laten kie zen. Thans wordt de burge meester benoemd, nadat in de meeste gevallen door de ge meenteraad een 'profielschets' wordt gepresenteerd bij de commissaris van de Koningin. Bij de benoeming wordt als het even kan rekening gehouden met deze profielschets. In de praktijk is de gemeenteraad weieens ontevreden over de be noemde persoon in kwestie, hetgeen achteraf in de praktijk meestal blijkt mee te vallen. Wanneer een gemeenteraad van een burgemeester 'af wil', dan kan men een verzoek doen deze niet meer te herbenoe men. In principe kan iedereen solliciteren naar de functie van burgemeester. Vaak echter zijn het politici uit de Tweede Ka mer of uit het provinciaal be stuur, die op ongelukkige wijze een baantje nodig hebben. Poli- ticus(-ca) kan men niet zijn hele leven blijven, dus als ze geluk hebben valt er wel ergens een burgemeesterspostje vrij, of wordt men commissaris van de Koningin. Eigenlijk zijn het een soort 'dumpfunkties', wat niet in houdt, dat deze mensen er niet goed genoeg voor zouden zijn. Wanneer ook burgemeester ge kozen zouden moeten kunnen worden, dan wordt de spoeling voor de huidige 'kanshebbers' dun. Daarnaast is het de vraag, of het wel zo verstandig is, om nog een verkiezing op touw te gaan zetten en wel om het vol gende: a) Verkiezingen kosten geld. b) Een burgemeester heeft niets te bieden aan de bevolking, om dat hij boven de partijen hoort te staan. Hij heeft geen pro gramma en in principe geen en kele macht. 'De gemeenteraad zou in de praktijk de stad moe ten besturen' en 'niet de wet houders' zoals thans gebeurt. c) Het dorps- of stadsbestuur wordt niet democratischer wan neer de burgemeester gekozen zou zijn. Het kan zelfs zo zijn, dat een gekozen burgemeester onpartijdiger is, omdat hij veelal uit de grootste partij zal voort komen. d) Het toenemend gebrek aan 'dumpplaatsen' zou veel meer ex-politici in een uitkeringssitu atie doen belanden, terwijl zij gemiddeld meer ervaring op politiek en bestuurlijk gebied zullen hebben, dan menige, meestal uit het niet door partij en opgevoerde te kiezen kandi daat, hetgeen de gemiddelde kwaliteit van burgemeesters zal doen afnemen. Het boven de partijen staan, dat van burge meesters mag worden ver wacht, zal tevens minder wor den. Nee, laat men de burgemees ter maar blijven benoemen, waarbij wat meer rekening ge houden zou kunnen worden met de 'profielschets'. Th.J. Valk, Satijnvlinder 7, Leiden. Koffie of glas De Leidse woningzoekenden kunnen het glas heffen nu er toch een soort overgangsrege ling komt voor mensen met veel punten, meende de redac tie van De Stemming. Alleen wat moet er in dat glas en met wie moet er worden getoast? Gezien zijn opstelling zouden ze met het Groen-Linksraads- lid Jan Laurier niet meer dan een kopje koffie hoeven te drinken, aldus De Stemming. De rubriek 'De Stemming' in deze krant van zaterdag 17 ok tober jl. was voor een belangrijk gedeelte gewijd aan de discussie in de raadscommissie Volks huisvesting. Het ging over het nieuwe systeem van woonruim teverdeling. Terecht, want het gaat om een regeling die van grote invloed is op de kansen van veel Leidenaren op een (nieuwe) woning. Belangrijk bij de overgang van het oude (inschrijven bij Bureau Huisvesting) naar het nieuwe systeem (reageren op adverten ties) is wat er gebeurt met de mensen die soms al jarenlang ingeschreven hebben gestaan. Zij hebben immers steeds weer de moeite genomen hun in schrijving te verlengen en kun nen dus verwachten binnen af zienbare tijd een aanbieding voor een woning te krijgen. Uit de inspraak blijkt dat mensen het als uiterst onrechtvaardig ervaren dat wanneer twee men sen op een advertentie voor een beschikbaar komende woning reageren, degene voorrang krijgt die het langst in zijn of haar oude huis woont (of bij starters wie het oudste is). Hij of zij gaat dan voor iemand die misschien een maandje korter in zijn/haar huis woont, maar jarenlang ingeschreven heeft gestaan. Op de vergadering van de commissie Volkshuisvesting heb ik het met name opgeno men voor de belangen van de mensen die jaren ingeschreven hebben gestaan. Tot mijn ver bazing las ik in 'De Stemming' Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. van afgelopen zaterdag dat d journalist Wim Koevoet mij vet wijt geen concrete alternatieve) voor een overgangsregeling C hebban aangedragen. Hij bied me ten kopje koffie aan oil voortaan wakkerder te blijver! De zaak ligt anders. Tijdens de commissievergs dering heb ik twee alternatiev mogelijkheden aangegeven. I| de eerste plaats zou je mensei die redelijkerwijs mogen vei wachten binnen een jaar eej aanbod voor een woning te krij gen, nog één aanbieding kun nen toezeggen. In de tweed plaats zou een gedeelte van d vrij komende huizen voor dea groep mensen kunnen worde) bestemd. Een bepaalde periodj kunnen alleen zij op deze wd ningen reageren. Degene me de meeste punten die op ee; voor hem of haar geschikt hui reageert krijgt het toegewezen De vaststelling wie wel en nie redelijkerwijs binnen een jaé een aanbieding zou hebbe' kunnen verwachten is een uif werking die door de ambtena ren van de afdeling volkshuis vesting moet worden gedaan. Dit zijn twee duidelijke voof stellen op welke manier eel overgangsregeling getroffen kal worden. Natuurlijk zitten er oo| nadelen aan de voorgestelde ré gelingen, maar zij zijn concreet Zelfs het gegeven dat de veranl woordelijke wethouder staand de vergadering na veel aandrin gen twee nieuwe alternatieve! voor een overgangsregeling pré senteerde, verandert daar niel aan. Wim Koevoet heeft dit (el trouwens ook de voorstellei van Vergeer en Langenberg o| dit punt) klaarblijkelijk gemis! Hij heeft zeker even zitten sul fen. Weet je wat Wim? Jij ma) mijn kopje koffie wel. Jan Lauriet raadslid Groen Linki Herenstraat 52 Leidei! Stevenshof De gemeente is bang dat d Stevenshof in de probleme: komt als er niet een en ande op welzij nsgebied in de wijl verbetert. In deze krant van 9 oktober j heeft een ingezonden brief n? mens de Bewonerscommissi Stevenshof/Sleutels gestaan, li deze brief wordt kritiek geuit o| het beeld dat ik als wethoudé Welzijn van de Stevenshof zoi hebben, namelijk dat de wij verpaupert en afglijdt. Dat beeli klopt in het geheel niet. Hoe zi het dan wel? Tegen het eind van de zomé is door de gemeente de discus sienotitie 'Het leefklimaat in d Stevenshof uitgebracht. Die no tide stelt vast dat de Stevenshö bouwkundig nu bijna klaar il Het is een leuke wijk geworde! met een actief kader en ee! sterke pioniersgeest. Maar tege lijkertijd stelt de notitie vast Ai er maatregelen nodig zijn oi* mogelijke problemen in de toé komst te voorkomen. Het ge meentebestuur is daarové volop aan de praat met hf buurtkader. Deze krant van 29 augustus j! heeft een artikel met als titf 'Stevenshof glijdt af. Ik von: die kop journalistiek fout. D notitie van het gemeentebe stuur, mijn eigen opmerkinge' tegen de krant en ook het groo> ste deel van het artikel zelf haó den een positieve teneur. En ben van mening dat de joumé listieke vlag de lading moet del ken. Over die kop is terecht vei onrust ontstaan. Maar nog maals: 'Stevenshof glijdt af wa op dat moment de menig val deze krant en niet van het gé meentebestuur. Dat heb ik i duidelijk gemaakt tegenover raadscommissie, deze krant e) op enkele bijeenkomsten in d Stevenshof zelf. Bij deze wil I dat ook graag duidelijk make! aan de bewonerscommissie. F0URR0SES BOURBON 0.7L29# SOUTHERN COMFORT 0.7L37# Het zijn spannende tijden voor het Amerikaanse volk. Worden 't George en Barbara Bush, Bill en Hillary Clinton of outsider Ross Perot? Oftewel, kunnen de meubels in het Witte Huis blijven staan of wordt de inboedel met het grof vuil meege geven? Hoe 't ook afloopt, pinda's VAN DE MAAND: onze winkels zijn helemaal klaarvoorhet feestelijke slot van de verkiezingsfinale. Hiernaast ziet u bij voorbeeld Four Roses, de zachte bourbon whiskey met de toegankelijke smaak. En de whiskey-likeur Southern Comfort, die momenteel zo populair is. Du*vn Pbd,v Verder hebben we Bud Beer, Pina Colada en een scala van andere Amerikaanse produkten. Maar we doen meer dan alleen dranken aanbieden. Iedereen die bij ons een aankoop uit het Amerikaanse assortiment doet krijgt een zakje American Barbecue Pinda's van Duyvis (als er een Amerikaanse fuif is) cadeau". En er is een wedstrijd: elke klant kan bij. de kassa een formulier meenemen, hierop een slagzin invullen en voorspellen wie de nieuwe president van de Verenigde Staten wordt: D Bush Q Clinton of D Perot. De vijf beste slagzinschrij- HEUBLEIN Pina Colada 0.7 L 16^514,95 COCACOLA 1.5 L 2^0 2,291 BUD Beer 6 pack 12,25 vers winnen een vakantie (t.w.v. f3.000,-) naar Amerika met Mr. America Number 1/Jan Doets America Tours! De moeite waard dus om aan deel te nemen. In de race om het Witte Huis kan er maar één winnen, bij drankjes ligt dat anders. We kunnen ons goed voorstellen dat u meerdere geschikte kandidaten mee naar huis neemt. Bij aankoop van een aktie-artikel krijgt u een zak 125 waarde in contanten Zolang de Telefoon 02207^4*6060. P .f de helft v; naai I per klant. inbiedingen zijn geldig tot en met 3 november as. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503 - 60 555. Aart van Bochovf wethouder Welzijg Burggravenlaan 1ÓJ Leidel

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22