Omzet detailhandel stagneert Ondernemingsraad bij Van der Valk hetÖmbacht Stand van Zaken Agro-industrie zoekt ervaren krachten NIJMAN WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Jubilea LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland viert volgende maand haar 175-jarig bestaan met de uitgave van een boek over haar geschiedenis. Het werk is ge schreven door oud-voorzitter A. Koningsveld. Ook de LVI, Vere niging van Ondernemingen ju bileert in november. Deze plaatselijke ondernemersvere niging viert haar 75-jarig be staan. De jongste in de rij van jubilarissen in november is de Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. Deze organisa tie viert haar eerste lustrum met onder meer een tentoonstelling in het Leidse gemeentearchief en het boek 'De kunst van het bewaren Industrieel erfgoed in Leiden'. NCW West REGIO/AMSTELVEEN In het hoofdkantoor van KPMG (ac countants) langs de A9 in Am stelveen wordt op donderdag 29 oktober de algemene ledenver gadering van het NCW West, een regionale werkgeversorga nisatie voor Noord en Zuid- Holland, gehouden. Het thema van de bijeenkomst is 'Bestuur lijke vernieuwing'. NCW-voor- zitter Blankert, burgemeester Van Thijn van Amsterdam (te vens voorzitter Regionaal Or gaan .Amsterdam, ROA) en mi nister Chabert van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest zijn~de sprekers. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Na afloop volgt rond 17.30 uur een rondleiding door het KPMG-gebouw en vanaf 19.00 uur is een plaats in geruimd voor het diner, muziek en een modeshow van Frans Molenaar. De kosten van de dag bedragen negentig gulden. Voor informatie: 070-3500351. Vra gen naar Saskia Feenstra. sassenheim eric jan weterincs neelsadviesbedrijf. Het verva gen van een produktiemede- De persoonlijkheid van een sol licitant is voor werkgevers be langrijker dan zijn of haar oplei ding en verandering van perso neel brengt extreem hoge kos ten met zich mee. Dat zijn twee opvallende conclusies uit een onderzoek naar de arbeids markt in de agro-industrie, de bedrijfstak die land- en tuin- bouwprodukten verwerkt. Het rapport is opgesteld door het Sassenheimse personeels- adviesbedrijf Bruins, in samen werking met het ministerie van landbouw en de agrarische ho geschool Delft. Meer dan twee derde van de 117 geënquêteer de werkgevers vindt de oplei ding 'minder belangrijk', terwijl 85 procent meer gewicht hecht aan de persoonlijkheid van een nieuwe werkkracht. Vooral communicatieve vaardigheden scoren hoog bij werkgevers. Zorgvuldigheid bij het aanne men van nieuw personeel is ge boden luidt een weinig verras sende conclusie van het perso- werker kost maandsalarissen e lopen tot bijna maandsalaris ken en inwerken genwoordiger. De kosten voor commerciële arbeidsbemidde ling vermeldt het rapport niet. Een tijdelijk probleem in de agro-industrie is het vinden van ervaren produktiemedewerkers. De onderzoekers verwachten dat door automatisering en me chanisering de vraag naar dit soort arbeid snel af zal nemen. Moeilijker wordt het om inter nationale verkopers te vinden, vooral omdat ervaren krachten nauwelijks zijn te vinden. Moeilijk vervulbare vacatures leveren nu al vaak een frustre rend laag aantal sollicitatiebrie ven op. Drieënzestig procent van de werkgevers ontvangt minder dan tien brieven van kandidaten voor moeilijk ver vulbare functies. Slechts een handvol brieven leidt tot een gesprek. Op de bollenvelden zal in de toekomst het handwerk steeds meer verdwijnen. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Leidse winkeliers zijn over het algemeen niet somber De omzet in de detailhandel viel de eerste drie kwartalen van het jaar tegen in vergelijking met voorgaande jaren. Het warme weer, tegenvallende loonstrookjes en negatie ve berichten over de economie maakten de consument kopschuw, meldt het Centraal Planbureau (CPB). REGIO ERIC JAN WETERINCS Het vierde kwartaal met zijn 'feestdagen' zou veel goed moe ten maken, zodat de particulie re consumptie dit jaar uiteinde lijk nog met 1,5 procent zal stij gen. Leidse winkeliers merken ook een lichte terugslag, maar zijn over het algemeen niet somber. „In september trok de verkoop al weer aan." Vooral in de maanden januari tot en met mei werd weinig ver kocht, zo stelde het CPB vast. De consumptie lag 0,75 procent lager dan in hetzelfde tijdvak vorig jaar. De grootste klappen kregen warenhuizen, die zelfs 3,5 procent moesten inleveren. Bekende detailhandelsketens als de Hema en Superconfex stelden de winstverwachting naar beneden bij. Aan de Leidse Hema in de Haarlemmerstraat is deze lan delijke trend voorbij gegaan, verzekert een woordvoerder. „We hebben net een gigantisch verbouwing achter de rug, waardoor wij klaar zijn voor de komende tien, twintig jaar." Bij superconfex op de Hoge Rijn dijk bij Zoeterwoude heeft manager mevrouw Brands de landelijke trend wel duidelijk gevoeld. Volgens het CPB zijn de consumentenuitgaven voor kleding dit jaar 'licht gestegen', terwijl in de laatste jaren nog een groei van vijf procent werd gemeten. „Je ziet in de confectie overal stagnatie," zegt Brands. „We zoeken naar redenen, maar nie mand weet het." Ze heeft haar hoop nu gevestigd op het kou dere weer, „want als het wat kouder wordt trekt de verkoop direct aan. Dat hebben we deze week al gemerkt." Brands denkt dat de lagere omzetten in de confectiebran- che voor een deel zijn te verkla ren uit het veranderende koop gedrag van de consument „De mensen gaan liever vaker op va kantie of hebben een etentje buiten de deur." Erg hoopvol over de ontwikkeling van de koopkracht is ze niet. „Wij krij gen steeds meer mensen met een uitkering in de winkel." In de duurdere kledingbran- che sloeg de recessie minder hard toe. „Ik ken het verschijn sel, maar ik heb er niet veel last van gehad," zegt de bedrijfslei der van 'If en Co' uit de Leidse Haarlemmerstraat. Ook andere winkeliers uit de 'trendy' sector bevestigen dat merkkleding nog steeds erg gewild is. Een aantal exclusieve merken zou zelfs iets goedkoper zijn geworden de af gelopen tijd, terwijl confectie juist iets duurder werd. Vooral de verkoop van duur zame consumptiegoederen stagneerde dit jaar. Artikelen als auto's, elektronische appara tuur en woninginrichting waren moeilijk aan de man te bren gen. Een excuus hiervoor zou den de drie vette jaren die ach ter ons liggen kunnen zijn. Het CPB verwacht dat de uitgaven zich dit jaar zullen stabiliseren. Audio-zaak Swaak uit de Haarlemmerstraat heeft de stagnatie aan den lijve onder vonden. Volgens woordvoerder Palm was het vooral de dalende CD-omzet die de branche par ten heeft gespeeld. Momenteel zou de verkoop zich stabilise ren. „In september is de omzet van audio-spullen goed aange trokken. en ik verwacht dat die stijgende lijn zich voortzet." Palm is voorzitter van onder nemersvereniging 'Leiden Leeft'. Hij heeft de indruk dat het maar weinig branches goed gaat, hoewel hij over de naaste toekomst niet somber is. „Men sen houden hun geld nog even in de portemonnaie vanwege de onrust in Europa," denkt hij. „Nét dat stukje vertrouwen dat de consument in de toekomst moet hebben ontbreekt nog." E WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERIN* Informatie over 108.000 winkels in het hele land Het Distributie-planologisch In formatie Systeem (DIS) is sinds kort in het hele land operatio neel. Dit bestand van de samen werkende Kamers van Koop handel bevat gegevens over op pervlakte en branche van de ruim 108.000 winkels in Neder land. De Kamer van Koophan del voor Rijnland is tien jaar ge leden al met de invoering van het systeem begonnen. In samenwerking met het mi nisterie van economische zaken hebben de kamers meer dan 16 miljoen vierkante kilometer winkelverkoopvloeroppervlakte opgemeten. Het systeem stelt bedrijven en de overheid in staat om plannen voor de vesti ging van nieuwe winkels goed te onderbouwen. Daarbij ko men niet alleen vraagstukken over ruimtelijke ordening aan de orde. Ondernemers raadple gen het bestand ook vaak voor marketing- en reclamedoelein den. Menukaarten in braille bij McDonalds LEIDEN De Leidse vestiging van ha- merburgergigant McDo nalds beschikt vanaf deze week over menukaarten in braille. De kaart voor blin den en slechtzienden is in twee versies beschikbaar een van hard plastic, be doeld voor gebruik in het restaurant en een karton nen kaart die de klant mee mag nemen. Of de kaart een succes is kan de vestigingsmanager nog niet zeggen. „Wc zijn er net een paar dagen mee be zig." Ook bij de andere 76 vestigingen van de fast- food keten in Nederland is de kaart deze week inge voerd. Na tien jaar touwtrekken met bonden „Tegenwoordig is het bijna allemaal graniet wat we ge bruiken. Oude marmersoorten worden te veel door het weer aangetast, de letters en cijfers gaan slijten. Bij de soorten natuursteen die nu worden gebruikt is onder meer Palisander. Nee, niet te verwarren met de hout soort. Die steen kan maar een paar weken per jaar uit de rotsen worden gekliefd. In Zwitserland, want de ber gen waar die steen vandaan wordt gehaald, liggen voor het grootste deel van het jaar onder de sneeuw. De stenen die we binnen krijgen, komen trouwens uit alle windstreken. Uit vrijwel alle landen, behalve Ne derland. Hier hebben we geen natuursteen, ook in Limburg niet, dat is mergel. Maar slechts een paar kilo meter onder Maastricht, over de grens in België, zijn al stenen te krijgen. Mijn vader is ongeveer 60 jaar geleden begonnen met het bedrijf. Eerst op de Rhijnhoflaan, vervolgens aan de Hoge Morsweg en nu sinds 1988 hier op het industrie terrein bij de Stevenshof. Alles werd de eerste jaren met de hand gemaakt, dat was echt monnikenwerk. In 1960 kwam de eerste graveermachine en zoals je nu ziet, gaat vrijwel alles machinaal en watergekoeld. We heb ben nu zelfs een computer die via een ingenieus appa raat op stroken rubber, letters inbrandt Die letters De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leidenaar J. .Wagemaker (48), natuursteenhouwer in zijn eigen bedrijf aan de Kenauweg. „Wie het goed kan, maakt door zijn slagenritme een soort muziek." worden op de graniet gelegd en via het zandstralen verschijnt dan het opschrift. Het rubber verdwijnt niet door het zandstralen, maar het graniet wel. We restaureren en maken niet alleen grafstenen. We krijgen ook opdrachten voor schouwen, haarden en ge denkstenen, je weet wel 'eerste steen gelegd door'. Dat gaat allemaal machinaal. Toch zal er altijd iemand moeten blijven die hamer en bijtel kan hanteren. Ik ben nog de enige die het bij ons kan. Niet dat ik elke week een opdrachtje krijg, maar als er mensen komen, kan ik ze niet wegsturen. En het gebeurt nog wel eens dat je een steen moet restaureren bijvoorbeeld op het kerkhof zelf. Dat je op een familiegraf een naam bij moet schrijven. Dan moet het wel met de hand. Voor al dat soort restauratiewerk is er nog een vakopleiding in Utrecht. Overal in Leiden kun je ons werk zien. Zo hebben we stukken Beiers graniet gesplitst, die in het bordes van het stadhuis zijn verwerkt. We hebben ook stenen gele verd voor de restauratie van de Blauwpoortsbrug. En verder zijn er oude gebouwen in de stad waarvan we de stenen opnieuw moeten scharreren, zeg maar een streepjespatroon erin kerven. Wie dat goed kan, maakt door zijn slagenritme een soort muziek. Ik ben er eer lijk gezegd een beetje uit, er zit bij mij pu geen muziek tekst loman leefmans FOTO HIELCO KUVfJKS REGIO ERIC JAN WETERINCS Het horeca-concem Van der Valk krijgt eindelijk een onder nemingsraad (OR). Na tien jaar touwtrekken met de vakbonden staat voor 24 van 39 vestigingen vast dat dit overlegorgaan tus sen personeel en directie er moet komen. Voor de overige 15 vestigingen onderzoekt het bedrijfsschap horeca of ze aan de criteria voldoen. Bij de Van der Valk-vestigingen in de Leid se regio lijkt de animo gering. Manoeuvres Volgens de wet is een bedrijf verplicht een OR toe te staan als er 35 of meer mensen werken. Ook part-timers die voor eer derde van de gewone werktijd of meer op de loonlijst staan tel len mee. Volgens de vakbonden wist Van der Valk door procedu rele manoeuvres in de afgelo pen tien jaar de oprichting van de raden steeds uit te stellen. Een ondernemingsraad is alleen maar lastig, zo zou het autori tair geleide concern redeneren. In de Leidse regio heeft Van der Valk vestigingen in Voorschoten (De Gouden Leeuw), Leiden Het Haagsche Schouw), Alphen aan den Rijn (Avifauna), Wasse naar (De Bijhorst) en Sassen heim (Motel Sassenheim) en het Brugrestaurant over de snel weg nabij Nieuw Vennep. Vol gens woordvoerder B. Kemper van de horecabond FNV is de animo om in deze plaatsen on dernemingsraden op te richten klein. Animo Voordat een ondernemingsraad kan worden opgericht moet het betreffende bedrijf eerst een concept reglement opsturen naar de FNV. Nadat die het heeft goedgekeurd kunnen ver kiezingen worden gehouden. Momenteel hebben Avifauna en De Bijhorst een concept opge- stuurt en dat van De Bijhorst is zelfs al goedgekeurd. Toch zal in deze vestiging voorlopig geen ondernemingsraad komen. „We hebben ons best gedaan, maar we konden niet één kandidaat vinden," zegt een woordvoerder van de FNV. De Haagse Schouw en Motel Sassenheim komen niet in aan merking, omdat daar minder dan 35 mensen werken. Over De Gouden Leeuw in Voorscho ten zijn bonden en bedrijf het nog oneens. Volgens "de FNV onderzoekt het bedrijfschap ho reca momenteel hoeveel men sen het bedrijf in dienst heeft, maar plaatselijk bedrijfsleider Van der Valk zegt van niets te weten. 'Geen animo' Volgens hem is het duidelijk dat een ondernemingsraad in De Gouden Leeuw 'niet van toe passing is'. Veel woorden wil hij er niet aan vuil maken. „Dat is al lang geregeld. Er is bij ons he lemaal geen animo voor." Vol gens FNV-er Kemper is er een duidelijke reden waarom on dernemingsraden bij het con cern niet van de grond komen: „Het personeel gedraagt zich erg kruiperig. Iedereen is bang voor zijn baantje," verklaart hij. Een bezoek aan een paar Van der Valk vestigingen in de regio leert dat het personeel in ieder geval de mond niet voorbijpraat als de baas afwezig is. Een werk neemster van Het Haagse Schouw hoort op van het nieuws over de ondernemings raden. „Maar dat hebben we hier ook niet nodig. Alles is hier lekker klein en als er iets mis is, ga je gewoon naar je baas toe." Verder commentaar moet de baas /HlgBWi maar du- is rr 's ochtends niet. De meeste per soneelsleden maken lange avonden, zodat 's ochtends maar weinig mensen aanwezig zijn. Die bedienen een handvol koffieklanten, veelal oudere da mes die zich in een behaaglijk De Gouden Leeuw Een heel andere atmosfeer hangt bij De Gouden Leeuw in Voorschoten. Daar is het zon overgoten terras 's ochtends niet alleen gevuld met gefortu neerde ouderen, maar ook met lieden in streepjesoverhemd cn een handvol heren strak in het pak. De receptioniste weet niets van ondernemingsraden. „Daarvoor moet u meneer Van der Valk hebben en die komt pas vanmiddag. Ook Van der Valk's plaatsver vanger is er niet en dat betekent dat niemand verder commen taar kan leveren. Van het perso neel zullen we verder niets ho ren, zo blijkt. „Ondernemings raden? Daar ga ik niet over en ik heb het veel te druk," zegt een serveerster die druk in de weer is op het terras. „En wilt u niet zo in de weg staan alstublieft?" IVoees-sturing en -regeling zijn van die zaken Ii«- om ISijtnan Elektrotechniek vragen ELEKTROTECHNIEK De enlhou»ia*te ex|M»rt*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19