G6 Kustbossen zijn gezond Het Gesprek van de Dag 'Publiek moet waarheid weten over biovlees' 'Kip kopen, dat doe ik voorlopig niet meer' id weten over biovlees Provincie vindt verbreding rijksweg A4 nog overbodig WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 17 monica wesseunc eric jan weterings jan westerlaken Scharrelslager Kikkert blij met publiciteit over gebruik hormonen Het vlees dat ik zelf niet op mijn bord wil hebben, wil ik ook niet aan anderen verkopen." foto jan holvast 't Is niet waar!? Sterke verhalen voor bij de centrale verwarming. Zo zou je de verhalen uit het boekje Broodje Aap Met van Ethel Portnoy kunnen noemen. Dit is het vervolg op het zeer succesvolle Broodje Aap, vol met vertelsels die door men sen veelvuldig aan elkaar worden doorverteld. Vol met ongeloofwaardige gebeurte nissen, alsof wij ons nooit aan de middeleeuwen heb ben ontworsteld. Maar de vroegere verhalen over vrouwenhandel en ge heimzinnige verdwijningen hebben volgens Portnoy plaats gemaakt voor vertel lingen over ontvoeringen van orgaandonors. In Derde-We reldlanden gaat bij voorbeeld het gerucht over gestolen ba by's die naar medische labo ratoria worden gebracht, die hun organen gebruiken voor transplantaties ten behoeve van zieke kinderen van rijke Amerikanen. Portnoy stelt dat uit deze ver halen blijkt dat de samenle ving nog steeds worstelt met haar demonen, gevaren en angsten. De nieuwste tech nologische snufjes hebben daarin hun plaats gevonden zoals de magnetron, automa tisch telefoneren, contactlen zen en computers. Ook de nieuwe volksvijand aids is dus niet uit de moderne ster ke verhaal weg te denken. Het zijn allemaal verhalen die de schrijfster her en der opvangt of die zij van infor manten krijgt. Het kan niet anders of ook lezers van deze krant zijn in het bezit van een modern sterk verhaal. De redaktie van Het Gesprek van de Dag zou graag in deze ko lommen eens zo n verhaal willen afdrukken. Deze ver halen kunt u sturen naar Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB. Maar u kunt het verhaal ook aan ons vertel len: telefoon 071-161440. Elk verhaal dat goed genoeg is voor de krant wordt beloond met 25 gulden. Hij zegt het zonder enige om haal: „Ik heb vToeger vlees ver kocht dat eigenlijk niet door de beugel kon. Heel soms wist ik zeker dat het kwam van een rund dat was behandeld met hormonen." Paul Kikkert, sinds drie jaar scharrelslager, weet ze ker dat genoeg andere slagers dit nog steeds doen. De Oegst- geestenaar is heel blij dat de Belgische keurmeesters de noodklok hebben geluid en waarschuwen voor vlees dat met hormonen is besmet. „Het wordt hoog tijd dat het publiek de waarheid eens komt te we- Kikkert zat al 30 jaar in het sla gersvak toen het hem allemaal te veel werd. Bijna van de ene op de andere dag werd hij een scharrelslager. „Vroeger kreeg ik soms een stuk spuitvlees op mijn blok. Van de buitenkant leek alles in orde, maar zodra je je mes erin zette, kwamen van die harde, versteende ballen te voorschijn. Dan sneed je dat stuk maar heel ruim uit, maar een lekker gevoel was dat niet." Het was volgens Kikkert, die de zaak aan de Oegstgeestse De Kempenaerstraat van zijn vader heeft overgenomen, wel eens zo erg dat hij alles terugbracht naar de grossier bij het Leidse slachthuis. „Die zag dan ook wel dat het niet in orde was en nam het zonder morren terug. Ik denk dat die het vlees vernie tigde. De boer die het beest had geleverd ging daarbij elke keer vrijuit, vermoed ik. Daar kreeg ik nooit iets over te horen. Kikkert kan zich niet meer her inneren wat nu precies de be kende druppel was die de em mer deed overlopen. „Op een gegeven moment dacht ik: ik stop ermee. Ik had toch niet voor-niets een vak geleerd. Wat ik aan het doen was sloeg ner gens meer op. Het vlees dat ik zelf niet op mijn bord wil heb ben, wil ik ook niet aan anderen verkopen. Daarbij kwam dat ik steeds meer bezwaren kreeg te gen de bio-industrie, waar die ren een onwaardig bestaan lei den." Scharrelslager Paul Kikkert (links): De verhalen die nu loskomen van keurmeesters over bedrei gingen van slachters, verbazen hem niet. In het tv-programma Nova bleek vorige week dat keurmeesters in de kippen slachterijen regelmatig van bo venaf gedwongen worden om een oogje dicht te doen. En als dat niet gebeurt, zijn het dc slachters wel die met geweld dreigen. „Met name in de grote slachterijen wordt veel gesjoe meld. Daar hebben keurders soms de keuze: produktie door laten gaan of een mes in hun lijf.- De slechte hygiënische omstan- Boterhuispolder in beeld voor woningbouw DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSELINC De provincie Zuid-Holland zet de deur op een kier voor wo ningbouw in de Boterhuispol- der. Op het lijstje van plaatsen waar binnen tien jaar kan wor den gebouwd, wordt de polder genoemd. Er zou plaats zijn voor 3000 huizen. Of er wel of niet wordt gebouwd, hangt af van de uitkomsten van overleg tussen de gemeenten in de re gio. Ook moet de grens van het Groene Hart, waar niet mag worden gebouwd, nog worden vastgesteld. Hoog op de lijst van mogelij ke bouwlocaties staat ook de Broek en Simontjespolder. De twee polders zijn de enige plek ken in deze regio die de komen de jaren zouden moeten wor den bebouwd. De provincie geeft de voorkeur aan woning bouw tussen bestaande woon kernen. Pas als daar 124.000 woningen zijn neergezet, is de zuidvleugel van de randstad (onder meer de bollenstreek) aan de beurt. Dit blijkt uit de nieuwe plan nen die de provincie Zuid-Hol land gisteren heeft gepresen teerd. De provincie wil het aan tal kilometers dat mensen rei zen, terugdringen. Woning bouw dicht bij stedelijke centra is een van de manieren daartoe. digheden in kippenslachterijen waardoor een op de twee dieren besmet is met de zo gevreesde salmonella-bacterie, vindt Kik kert 'schandalig'. Maar het is goed dat dit soort berichten nu eens wat beter belicht worden, zo stelt hij, want dan wordt het pubiek eens geconfronteerd met de feiten. „Het gaat erom dat klanten eens zien wat voor spul zij kopen." Het scharrelvlees is gegaran- derd hormoonvrij, zo stelt Kik kert. „Het rundvlees is afkom stig van Franse koeien die op natuurlijke manier worden vet gemest", zegt hij wijzend op fo- N OORD WUK 7W ASSEN AAR MONICA WESSELINC „En alleen een gezond bos kan zelf over een ziekte heen groei en. Bovendien komt de breed- bladige ivespenorchus voor. De ze orchideesoort is een teken van gezondheid. Alleen in vitale bossen komt de plant voor", zet boswachter Gielen uiteen. De kalkrijke grond compen seert de zure regen. De grond verzuurt daardoor minder snel. Als alle kalk in de grond weg is to's van koeien in een glooiende wei. Mensen denken ten on rechte dat Nederlandse koeien ook scharrelvlees leveren, om dat zij immers in de wei staan. Volgens Kikkert gaat het dan echter om melkkoeien die al leen gebruikt worden voor de worst. De malse biefstukken ko men van vleeskoeien die het he le jaar op stal staan. De overschakeling van biovlees (afgeleid van bio-industrie) naar het duurdere scharrelvlees heeft Kikkert de nodige klanten ge kost. „Die hebben wij uitge breid ingelicht, maar geloofden ons verhaal niet. Die vonden door zure regen, laat de den (in Noordwijk staan Oostenrijkse en Corsicaanse dennen) zijn naalden sneller vallen. Normaal blijven de naalden drie tot ze ven jaar aan de tak zitten; in ernstig verzuurde gebieden val len de naalden er na drie jaar massaal af. Kale bomen zijn het gevolg. Hoewel het duingebied in Noordwijk en Wassenaar nog steeds kalkrijk is en de bomen redelijk gezond, is volgens Gie len ook in Hollands Duin te zien het maar flauwekul. Zij dachten dat wij de kluit belazerden en gewoon een hogere prijs reken den voor hetzelfde vlees Andere klanten bleven Kikkert en zijn vrouw Ria trouw en ga ven hem achteraf gelijk. „Zij vonden zelfs dat het vlees lek kerder, minder waterig was. Maar we hebben er ook wel klanten bijgekregen. Nu hebben we klanten uit de hele regio zoals Hillegom, Sassenheim en Warmond", zegt Ria Kikkert. MEINDERTVAN DER KAAL) dat de regen zuur is. „De grond wordt langzaam aan minder kalkrijk. Daardoor verandert de vegetatie". De zeewind zorgt ervoor dat er geen hoge concentratie ver vuilende. stoffen in de lucht blijft hangen. Bosdeskundige Kuipers van Staatsbosbeheer noemt het Noordwijkse en Wassenaarse bos 'bijzonder stress-bestendig'. De bossen in heel Nederland hebben erg veel last gehad van de droogte. „Een bos dat on danks de droogte en de zoute zeewind er zo goed bij staat, moet wel heel gezond zijn." Noordwijk is niet het enige bos gebied dat gezond is. In Drenthe en op de Veluwe ko men ook goede stukken voor. Dat laat onverlet dat de algeme ne toestand van de Nederlandse bossen slecht is. „De bosbe- heerder zal al het mogelijke Hormonen in Belgisch rund vlees. Kippen besmet met sal monella-bacteriën. Laten con sumenten zich door de negatie ve verhalen die de laatste dagen over vlees de ronde doen. in de war brengen? Of kopen zij toch gewoon het stukje vlees waar zij trek in hebben. Wij vroegen het aan wat winkelende mensen in het Oegstgeestse winkelcen trum De Lange Voort. Peter van Hulst (30) uit Oegst- geest „Dat vragen aan de slager waar het vlees vandaan komt, zoals geadviseerd wordt, is zo zinloos. Belachelijk. Hij zegt natuurlijk niet dat het uit België komt, want dan verkoopt hij niets Kip kopen, dat doe ik voorlopig niet meer. Ik ben erg geschrok ken van de televisiereportage over kippenslachterijen in het programma Nova. Schandalig hoe het daar gaat. Die ambte naar van de keuringsdienst zat behoorlijk met zijn mond vol tanden. Het commentaar van de man zat ook vol met tegen strijdigheden. ja, dat zit daar goed fout, daar ben ik van over tuigd. Dus voorlopig geen kip voor mij. Maar ja, voor hoe lang. Over een tijdje ben ik het misschien weer vergeten en dan neem ik weer vrolijk een kippe- boutje. Ik overweeg al een tijdje om al leen maar naar een scharrelsla gerij te gaan. Als die berichten zo aanhouden doe ik het mis schien ook wel, maar nu is het nog te ver weg. Nu koop ik daar alleen wanneer ik in de buurt ben. Ik let niet op de prijs, want ik betaal liever iets meer voor een goed produkt. Desnoods koop ik wat minder vlees." Mevrouw A. van der Meijden (80) uit Oegstgeest „Over de kwaliteit van eten maak ik mij, zeker op mijn leef tijd, niet zo dik meer. Wel als ik nog jong was geweest. Ik heb ook wel te doen met mensen die nog jong zijn. Zij kunnen moeten doen om het bos ge zond houden." Sinds het ministerie van land bouw vanaf 1984 jaarlijks de toestand van de bossen in kaart brengt, is het totale bosbestand nog nooit zo hard achteruit ge gaan. Vorig jaar was ruim de helft van het bos nog gezond, dit jaar is dat nog maar 42,9 procent. Het aantal doodzieke bomen verdubbelde van één op de zes tot één op de drie. Het ministerie noemt met na me de verslechtering van de eik opvallend. De achteruitgang van de beuk, die in eerdere ja ren zorgen baarde, valt mee. Ook alle naaldboomsoorten zijn in vitaliteit achteruitgegaan. De verslechtering van de bossen heeft zich niet beperkt tot be paalde provincies. Volgens het ministerie heeft de achteruit gang zich in heel Nederland voorgedaan. bijna niets meer eten zonder dat daarmee wat aan de hand is. Heel erg. Groente, fruit, het is allemaal bespoten. De vis deugt niet. En nu weer het vlees. la. ik ben daar heel erg somber over. Het is verschrikkelijk om in zo'n wereld te leven. Vroeger ben ik lerares voedings leer, koken en warenkennis ge weest op de RK nijverheids school aan het Galgewater in Leiden. Ik weet dus wel wat van etenswaren af. Welke bood schap ik nu aan leerlingen zou meegeven? Dat zij heel kritisch hun spullen moeten kopen. En vlees goed verhitten zodat bac teriën geen kans krijgen. Zelf eet ik niet zo veel vlees, dus ik geloof niet dat ik mij door de nieuwe berichten laat beïnvloe den. Af en toe koop ik rund vlees, wat moet ik anders? Scharrelvlees? Dat zou kunnen. Ik wil daar best meer voor beta len, maar waar kan ik dat hier kopen?" Mevrouw M. van Dijk (55) uit Oegstgeest „Dat zijn geen leuke berichten, maar toch blijf ik vlees kopen. Ach, je eet zoveel slechte, vieze dingen. Ik weet het niet meer hoor. Wanneer het nu om een bepaalde slager zou gaan. dan koop ik daar niet meer. Maar nu gaat het om heel Nederland, dan kan ik er ook niets meer aan doen. Ik heb nu kip ge kocht. Die grill ik een uur en dan moet het goed zijn. Ik ga niet naar een scharrelsla- ger, omdat ik dat toch ook niet vertrouw. Wie verzekert mij dat dat vlees wel in orde is? Hetzelf de geldt voor scharreleieren. Die boeren kunnen er wel van alles opzetten, maar wie weet komt het toch uit een legbatte rij. Als het om handel en geld gaat ben ik heel wantrouwend. Het enige wat ik vertrouw is een goede controle. Dat is het enige middel om goede spullen in de winkel te krijgen." MEINDERT VAN DER KAAU GGD Katwijk blijft enten tegen polio LEIDEN/KATWUK/ALPHEN JAN WESTERLAKEN De GGD in de Duin- en Bollen streek blijft voorlopig inenten tegen polio. Hiertoe is besloten, omdat de epidemie nog altijd aanhoudt. In het Kwadrant aan de Schimmelpenninckstraat 10 in Katwijk wordt deze week en volgende week elke werkdag - tot en met 30 oktober - van 15.00 uur tot 16.30 uur gevacci neerd. De GGD in Alphen houdt van daag (van 16.30-1830 uur) en extra spreekuur. Bij de gezond heidsdienst in Leiden kunnen risicogroepen, mensen, die niet of maar gedeeltelijk zijn geprikt, een afspraak maken. De dienst in Alphen zegt, dat mensen bo ven de veertig jaar. die één inenting hebben gehad, niet voor een tweede en derde vacci natie terug hoeven te komen. De GGD in de Duin- en Bol lenstreek doet een herhaalde oproep aan ouders van kinde ren tot dertien jaar die nog niet zijn ingeënt, zich alsnog te mel den voor een vaccinatie. Het zelfde geldt voor mensen tot veertig jaar die niet of minder dan drie keer zijn geprikt. Voor informatie over polio kan in Katwijk worden gebeld met: 01718-56677; in Alphen met 01720-90250 en in Leiden met 146341. Veel klachten over Kaagbaan SCHIPHOL BILL MEYER Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol (GG6) sQn bi do maand september 1463 klach ten over geluidshinder binnen gekomen van 809 iinir.iduefe klagers. Naar aanleiding van de vliegramp zijn in de eerste week dertig reacties binnengekomen van mensen die zich zorgen maakten over de veiligheid van Schiphol. In september is van wege de heersende windrich ting veel gebruik gemaakt van de Zwanenburgbaan en de Bui- tenveldcrtbaan voor starts en van de Kaagbaan voor landin gen. Van de 1463 klachten kwa men er 55 uit Leiden. Over lan dingen op de Kaagbaan werd vooral geklaagd in Leiden. DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSELING Verbreding van de^ snelweg Amsterdam/Rotter dam tussen Leidenden Burgerveen is niet nodig. Dat vindt de provincie Zuid-Holland. De capaci teit van de weg is groot genoeg om tot het jaar 2000 af te zien van verdubbeling. Bij een besluit over verbreding moet bovendien eerst de ontwik keling rondom Schiphol worden afgewacht. Trein De aanleg van een railverbinding met stations in de Bollenstreek kan ook nog wel even worden uit gesteld. Sneldiensten van bussen kunnen voor zien in de behoefte aan openbaar vervoer. De trein is niet nodig omdat de provincie nog wil wachten met verdere woningbouw in de Bollen streek. Dit blijkt uit het mobiliteitsplan voor Zuid-Hol land dat gisteren door gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, is gepresen teerd. Op een groot aantal plaatsen in de provincie wordt het openbaar vervoer ingrijpend verbeterd. Vooral in en bij de grote steden wordt geïnves teerd in bus, metro en trein. De gemeente Leiden krijgt, althans als het aan de provincie ligt, binnen tien jaar haar busstation (kosten 35 miljoen). Tus sen Zoetermeer en Leiden moet een goede bus verbinding komen. In totaal wil de provincie dat er de komende ja ren voor vier miljard gulden in het openbaar ver voer wordt geïnvesteerd. Daarnaast moet het goederenvervoer per rails in de provincie fiks worden verbeterd. De overheid zit niet direct ruim in het geld, maar de provincie heeft daar wel iets op gevonden. De verkoop van aardgas levert naar de idee van gedeputeerde staten de beno digde 7.4 miljard op om de verbeteringen aan openbaar en goederenvervoer te betalen. Ga bij een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente per jaar behoort tot de allerlaagste tarieven van Nederland. Bij een lil»I«l»l»)BS bedraagt deze rente momenteel rausihHj Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden lekker dichtbij. Welkom dus, u zit er zó! Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 - 254145 - fax 071 -120270 Ziektes zijn verdwenen Vervolg van voorpagina De ziektes die de dennenbossen aan de kust de laatste ja ren teisterden, zijn verdwenen. Een aantal jaren geleden was een groot aantal bomen nog aangetast door een do delijke schimmel. Die ziekte komt nauwelijks meer voor. Ook de dennenzwam die eerder dit jaar werd geconsta teerd, is zo goed als uitgebannen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17