Groen Links Oegstgeest wil één partij met PvdA Het is niet normaal dat we hier al zijn Regio Leiden Nieuwbouw voor Jelgersma-personeel Bouwgrond via omweg in handen van Voorschoten WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 Mogelijke krachtenbundeling van progressieven Groen Links in Oegstgeest wil de krachten bundelen met de plaatselijke PvdA-afdeling en in het dorp een nieuwe, linkse politieke partij oprichten. „Een partij met verfris sende ideeën. Een progressieve groepering die tegen wicht kan vormen tegen het machtsblok van de WD en het CDA. En een partij die open staat voor andere linkse ideeën in Oegstgeest en sterk staat bij de komende raads verkiezingen." meest gunstige geval weer met Caroline van over8eeke twee mensen terugkon raad. Maar dat lost niks op. We Het idee is afkomstig van de willen ons nu sterk maken, beide Groen Links-raadleden Daarom hebben we het idee ge- Joar van Raalte en Guus van El- opperd om in Oegstgeest de zen. Het tweetal vreest dat één krachten te bundelen met een van de twee Groen Links-raads- andere linkse partij: de PvdA." zetels bij de volgende gemeen teraadsverkiezingen in 1994 zaJ De Groen Links-fractie is te- sneuvelen. Van Raalte: „Die leurgesteld in de manier waarop kans bestaat: D66 kan ons een de gemeentepolitiek in Oegst- zetel afpakken. En wat moet je geest reilt en zeilt. Ook om die dan? Je kunt je dan als eenling reden verwachten de Groen weer vier jaar uit de naad wer- Linksers veel van een nieuwe ken en vervolgens in 1998 in het partij. „Een nieuw links front Granaat in Zoeterwoude zoeterwoudeBouwvakkers hebben gistermiddag op het indus trieterrein Grote Polder in Zoeterwoude een handgranaat gevon den. De politie heeft het oorlogstuig in overleg met de Explosie ve OpruimingsDienst (EOD) veilig opgeborgen. „Het ding ligt nu op een plek waar het in elk geval geen schade kan aanrichten. De EOD komt de granaat één dezer dagen opruimen", aldus een politiewoordvoerder. Niet bekend is waar de granaat vandaan komt. Cursus Gemeentewijzer Zoeterwoude zoeterwoude De afdeling Zoeterwoude van het CDA organi seert de cursus 'Gemeentewijzer'. Centraal staan daarbij de on derwerpen ruimtelijke ordening, sociale voorzieningen, milieu en onderwijs. De cursus, die wordt gehouden op het raadhuis, begint op 12 november om 20.00 uur. De cursus wordt gegeven door wethouder R. Hogenelst en enkele raadsleden. Deelnemers kunnen zich opgeven bij J. den Hollander (071-411229) en B.W. Beskers (071-411370). Natuurwandeling in Warmond warmond Het parkbos 't Huys te Warmont vormt komende za terdag weer het decor voor een anderhalf tot twee uur durende natuurwandeling. De tocht staat onder leiding van gidsen van het IVN, de vereniging voor natuur- en milieu-educatie. Deelne mers moeten zich verzamelen bij het toegangshek van het bos aan de Herenweg 139 in Warmond. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Inwoners van Warmond en leden van Het Zuidhol lands Landschap hebben gratis toegang. Voorronde Interpolis bridgetoernooi voorschoten De voorronde van het Interpolis Bridgetoernooi wordt vrijdagavond gespeeld in het Voorschotense Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4. Aan het toernooi kan worden deelgenomen door bridgeparen van alle categoriën. Deelnemers moeten zich voor aanvang (20.00 uur) bij de zaal melden. Het inschrijfgeld bedraagt per paar 10 gulden. In de voorronde worden 28 spellen gespeeld in groepen van 16 paren. De winnaars dingen behalve naar het prijzenpakket ook mee naar een plaats in de volgende ronde van het Interpolis toernooi, waarvan in april volgend jaar in Tilburg de landelijke finale wordt gespeeld. Politie bekeurt sluipverkeer alphen aan den run Bij een controle op de Woubrugseweg/Vier- ambachtsweg heeft de Alphense politie gistermorgen 26 auto mobilisten bekeurd. De weg is een populaire sluiproute tussen Alphen en Woubrugge. Tijdens de ochtendspits is de weg in de richting van Woubrugge gesloten, in de avondspits in omgekeer de richting. Autodieven stelen sportwagen alphen aan den run Een bewoner van de Klaverhof in Alphen aan den Rijn is zijn nieuwe sportwagen kwijt. De waarde van de au to. een zwarte Mazda, bedraagt 50.000 gulden. De diefstal is in de nacht van maandag op dinsdag gepleegd. het perceel in zijn bezit. Het woningbouwbedrijf, dat 75 hui- Voorschoten heeft een perceel zen gaat neerzetten in Starren- bouwgrond in handen gekregen burg, heeft het stuk nu voor dat een particulier eerder niet 83.500 gulden aan de gemeente aan het gemeentebestuur wilde aangeboden, verkopen. Het gaat om een stuk grond van 1255 vierkante meter Op het perceel bij de Essen- bij de Essenlaan, in de nieuw- laan rusten twee bestemmin- bouwwijk Starrenburg. Het per- gen. Voor ongeveer de helft is ceel is aangekocht door BAM het terrein bedoeld voor wo- Vastgoed Ontwikkeling en dat ningbouw. De andere helft heeft verkoopt het nu weer aan de ge- de bestemming 'infrastructuur', meente. Op dat laatste gedeelte wil het De oorspronkelijke eigenaar gemeentebestuur een voetgan- van het terrein wilde op het gers- en fietspad aanleggen en braakliggende stuk eerst zelf een openbare groenvoorzie- een woningbouwplan maken. ning. Hij moest daarvoor een behoor- Het gedeelte met bestem- lijk bedrag aan ontwikkelings- ming 'woningbouw' wordt door kosten aan de gemeente beta- de gemeente bouwrijp gemaakt, len, voor onder meer de aanleg Daarna wordt dit deel. met een van wegen en riolering. Daarop totale grootte van 550 vierkante zag de eigenaar van zijn plan- meter, weer terugverkocht aan nen af, maar hij weigerde nog BAM. Inmiddels is dit perceel langer zaken met Voorschoten dan 302.500 gulden waard. Voor te doen. deze ingewikkelde constructie is Het bouwbedrijf BAM uit De- gekozen omdat de gemeente venter had meer geluk. Het het bouwrijp maken van de bood meer dan de gemeente ponden in Starrenburg in eigen destijds had gedaan en kreeg hand wil houden. kan een frisse wind blazen door de Oegstgeester politiek. Wat ons nu zo tegenstaat is de on wrikbaarheid van de grote par tijen en de traagheid van allerlei ambtelijke procedures: het gaat allemaal zó moeizaam. Kijk naar de voorspelbare manier waarop de collegepartijen CDA en WD besluiten nemen. De standpunten liggen allang vast. Je hoort nooit eens een ander geluid binnen die fracties. En als wfj eens met een alternatief voorstel komen, wordt er totaal niet geluisterd. Nota's verdwij nen in de bureaula. Er is geen openheid voor andere, nieuwe ideeën. Dat willen we doorbre ken." Volgens Van Raalte kan een nieuwe partij ook nieuwe kie zers trekken. „Minstens vier ze tels moeten haalbaar zijn'. En we gaan ook voor een eigen wethouder. Zo'n nieuwe partij moet ook mensen kunnen trek ken die nu niet op Groen Links of de PvdA stemmen." Volgens het raadslid heeft het Groen Links-plan niks te maken met de plannen van de 'verontruste burgers' die uit onvrede met de gemeentepolitiek ook een nieu we partij willen oprichten. „Wij hebben onze eigen principes. Wel zegt dat initiatief van J. Hartevelt en de zijnen iets over het politieke klimaat, waarmee ook wfj niet tevreden zijn." Groen Links wil het idee voor een nieuwe partij de komende tijd bespreken met de PvdA, de eigen fractie, het bestuur en de achterban. „We willen het idee eerst lanceren bij de betrokke nen en dan zien we wel verder. Er is in elk geval nog gigantisch veel werk te doen voordat het echt zover is." De PvdA-raadsleden T. Kohl- beck en F. Wegman waren niet bereikbaar voor commentaar. Raad van State akkoord met één snelheid Rijksstraatweg den haag/wassenaar cerberus Niets staat het instellen van één maximum-snelheid van 70 kilome ter per uur op de Rijksstraatweg in Wassenaar nog in de weg. De Raad van State heeft gistermiddag ingestemd met het opheffen van de oude snelheidsbeperking tot 50 kilometer per uur op het gedeel te tussen het voormalige dierenpark en de grens met Den Haag. De Rijksstraatweg werd enkele jaren geleden voor een bedrag van 10 miljoen gulden aangepast, na een ernstig ongeval waarbij vijf doden vielen. Het reconstrueren van gevaarlijke uitritten ter hoogte van de wijk Kerkehout viel buiten het pakket van maatrege len. Inmiddels zijn echter ook deze verkeersgevaarlijke punten aan gepakt en heeft Wassenaar het verzet tegen een hogere maximum snelheid opgegeven. Om die reden vroeg Rijkswaterstaat aan Staat- straad Veringa of ook voor het laatste weggedeelte de snelheid mag worden opgetrokken tot maximaal zeventig kilometer. Veringa zei gistermiddag dat hij de situatie ter plekke heeft beke ken. Hij vindt dat 70 kilometer beter bij de weg past. oegstgeest De Leidse hoogle raar klinische psychiatrie, H. Rooijmans, heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor een nieuw stafverblijf voor personeel van de Oegstgeester Jelgers- makliniek. De psychiatrische pa tiënten trokken een paar jaar ge leden al in de nieuwbouw van de polikliniek aan de Rhyngeester- straatweg maar voor de psychia ters. psychologen en ander staf personeel was er geen apart on derkomen. Zij bleven zolang ge huisvest in de oude Jelgersmakli- niek tegenover het Wilhelmina- park. De komende maanden wordt hard gewerkt aan een ei gen verblijf voor het hogere per soneel op het terrein van de po likliniek. Het gaat om een koe pelvormig gebouwtje met twee verdiepingen. Het pand staat los van de andere gebouwen, maar heeft wel een verbindingsgang naar het paviljoen. Het gebouw wordt ingericht als kantoorruim te. Met de bouw van het nieuwe onderkomen is een bedrag ge moeid van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Het Jelgersma-stafperso- neel, ongeveer twintig mensen, kan naar verwachting halverwege volgend jaar zijn intrek in het nieuwe gebouw nemen. FOTO JAN HOLVAST Het skütsje 'Dankbaarheid' legt als eerste aan bij het park Groot Leerust in Warmond. FOTO HENK BOUWMAN Skütsje 'Dankbaarheid' troeft concurrentie af op eerste traject Strontrace warmond dick van oer plas De aankomst bij het keerpunt in Warmond wordt door de be manningsleden van het skütsje 'Dankbaarheid' gevierd als een overwinning. De Strontrace zul len ze met hun betrekkelijk langzame schip waarschijnlijk nooit winnen, maar door tac tisch heel sterk te zeilen is in elk geval op het eerste traject een prestatie van formaat neergezet. Net voor het skütsje 'Eureka' legt schipper Johannes Hobma enkele minuten na tweeën zijn oude vrachtvaarder aan de kade van het park Groot Leerust. „Het is niet normaal dat we hier nu al zijn", glundert hij di rect na de ontvangst door bur gemeester G.W. van de Wel, die hem de traditionele fles 'Kaag water' heeft overhandigd. Ter il lustratie wijst Hobma op het schip van concurrent Age Veld boom, dat op enkele honderden meters achterstand is gezet. „Onze mast is zeker vijf meter korter en we kunnen dus ook veel minder zeil voeren. Maar op pure snelheid kwam het dit keer niet aan." Wel op inzicht. Aan boord van de 'Dankbaarheid' bevindt zich zo'n veertig jaar Strontra ce-ervaring. Schipper Hobma doet zelf al voor de tiende keer mee aan de wedstrijd Workum- Warmond-Workum, die zijn welluidende naam ontleent aan de mesttransporten uit het be gin van deze eeuw. Hobma's beslissing om voor de etappe naar Warmond over het IJsselmeer een route uit te stippelen die via Lelystad voer de, blijkt een meesterzet. Het overgrote deel van het deelne mersveld stippelde de tocht uit via Enkhuizen en kampte met aanmerkelijk ongunstiger wind. „Dit is het echte schipperen", zegt Hobma over deze editie van de Strontrace. „Je moet alle facetten meenemen: wat doet de wind, voor welke zeilvoering moet ik kiezen, welke route neem ik? Met alleen wedstrijd zeilen heeft het gelukkig niet zoveel te maken." De tactiek van de uit het Frie se Nijesyl afkomstige Hobma wordt uit onverdachte hoek ge prezen. Concurrent Veldboom ook al een Fries, uit Eeme- woude geeft ruiterlijk toe dat hij op inzicht is afgetroefd. „Maar ja, wat wil je ook als de schipper ligt te slapen als het ei genlijk niet kan", zo neemt hij zelf de schuld op zich. Ook Veldboom noemt de rou te die de schippers kiezen van essentieel belang. Dat blijkt zelfs op het laatste deel van het traject naar Warmond. Wat huiverig omdat hij er zelf al eens een keer hopeloos is vast gelopen, mijdt Veldboom de snellere verbinding via de zoge naamde Boerenbuurt. Schipper Hobma durft het wel aan en ar riveert mede daardoor als eerste in Warmond. Dankbaarheid en Eureka zijn nog kansrijk warmond/workum De skütsjes die gistermiddag als eersten bij het keerpunt in Warmond arriveerden, la gen vanmorgen nog goed in de race. De 'Dankbaarheid' en de 'Eureka' slaagden erin de sluis bij Spaamdam te ha len, waar ze om 06.20 uur werden geschut .richting Am sterdam. Concurrenten als 'De Goede Verwachting' en 'De Swanneblom' strandden gisteravond door gebrek aan wind ergens in Haarlem en konden pas veel later op weg naar Spaamdam. De eerste schepen worden in de loop van vanmiddag of vanavond in de startplaats Workum verwacht. De 'close finish' wordt op het keerpunt gevolgd door een zich steeds uitbreidende supporters- schaar. Als mede-organisator van de Strontrace doet de Stich ting Zeilvaart Warmond er alles aan om het evenement ook voor de volgers aantrekkelijk te maken. Op de kade staat een grote tent waar erwtensoep en broodjes worst over de toon bank gaan, in de opgestelde kraampjes worden onder meer demonstraties touwsplitsen ge geven en zijn souvenirs verkrijg baar. Even verderop laten enke le techneuten historische scheepsmotoren pruttelen. Op een schoolbord worden voor de toeschouwers de laatste essen tiële gegevens bijgewerkt: zwak ke tot matige wind, richting zuid/zuid-west, kracht 2 tot 3, temperatuur 13 graden. Ver wachte aankomst van het eerste schip: 13.30 uur. Die tijd wordt door coördina tor Christiaan Tromp enkele ke ren bijgesteld, totdat kort voor twee uur de witte fok en het bruine grootzeil van de 'Dank baarheid' op de Leede zichtbaar worden. Onder applaus meert schipper Hobma zijn skütsje af. De snelste deelnemers aan de Strontrace 1992 hebben er op dat moment mim 23 zeiluren op zitten. Zijn bed heeft de 38- jarige Hobma nauwelijks gezien en van slapen zal ook de eerste tijd weinig komen. Na een uur tje verplichte rust vertrekt de 'Dankbaarheid' weer richting Friesland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16