Rtv show 'Dit is zó exclusief, dit vind je nergens' Rolf Wouters in race voor 'Wedden Dat' T IKON blijft bij standpunt De Feestlift van Tineke Schouten WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 10 ZOGEZEGD ,,lk was heel zelfstandig, maar tegelijkertijd erg eenzaam. De to neelschool nam me zo in beslag dat ik helemaal geen tijd had om afspraken te maken. Toch ben ik mezelf dankbaar dat ik die oplei ding heb afgemaakt, anders had ik alles wat ik nu doe nooit kun nen doen. Vroeger was ik een soort vulkaan die een beetje liep te borrelen, nu heb ik een uitlaat klep gevonden voor mijn diepste emoties." (Mary-Lou van Steenis in VARA TV-Magazine) ,,lk ben wel redelijk oppervlak kig. Niet dat ik alle ellende om ons heen uit mijn gedachten ban, maar sommige dingen ge beuren nu eenmaal, zonder dat je er iets aan kunt doen. Ik ben bang dat als ik daar te lang bij stil zou staan, ik snel te zwartgal lig zou worden." (Eddy Keur in Story) Ik heb geen steun aan mijn zoon, maar dat kan ik ook niet verwachten. Toen hij klein was, heb ik me met om hem bekom merd. Op zijn vijftiende begon ik hem pas leuk te vinden. Ik weet dat dat niet deugt. Ik kan hem niet om iets vragen dat ik hem zelf niet heb gegeven. Het be langrijkste is dat hij niet te veel heeft geleden onder mijn depres sies, mijn uitputting, mijn kwest- baarheid." (Brigitte Bardot in Pri vé) Politiek stinkt. Ik vertrouw geen enkele politicus. Ik vertrouw op God." (Eddie Murphy in Nieuwe Revu) „Ik mis in deze tijd een bepaald richtsnoer. Men leeft te vaak in een sfeer van morgen zien we wel verder. Zelf ben ik altijd doelbe wust bezig. Ik heb er nooit op los geleefd." (Elco Brinkman in Nieu we Revu) „Ik draai met veel flauwekul om de dingen heen, maar ik zeg wel wat ik kwijt wil. Ik speel op het toneel eigenlijk een karikatuur van me zelf. Ik ben niet precies dezelfde als die Brigitte op het toneel, maar ik lijk er wel op." Brigitte Kaandorp in VARA TV-Ma gazine) Woody leerde mij vrouw te zijn. Hij was mijn eerste minnaar en leerde mij alles over sex. Onze liefde was niet gepland, maar ge beurde spontaan. Nu wil ik met hem trouwen en een kind van hem." (Soon-Yi, pleegdochter van Mia Farrow en vriendin van Woody Allen in Privé) „Ik kies nu voor eenvoud en voor al goede snit, zodat mijn figuur er goed in uit kan komen. Zo'n zwarte lange jurk met tijgerprint voering, verhoogde leren taille en grote split, vind ik echt iets voor mij." (Joke Bruys in Story) „Ik ben totaal niet Robert ten Brink. Als ik ook een lange, slan ke, donkere man was geweest zouden mensen eerder gaan ver gelijken. Ik draag ook nooit jas jes, wel bretels. Hele mooie, die speciaal worden ontworpen. Maar die draag ik expres niet al tijd, omdat ik niet de Jacques d'Ancona van de bretels wil wor den." (Francois Boulangé in VARA TV-Magazine) Rob de Nijs als museumstuk Arie en Silvia Moltmaker, initiatiefnemers van het Rob de Nijs-rr In Appingedam wordt een zangcarrière van dertig jaar in beeld ge bracht. foto's cpd en archief app'ngedam jacques j. dancona Half Nederland schijnt thans doen de op de landkaart te speuren naar Appingedam. Sinds afgelopen weekeinde is dat Groninger dorp namelijk een nationaal museum rijk. De zanger Rob de Nijs is het onder werp. Een primeur in het enter tainment. Hij is de eerste vader landse artiest aan wie een mu seumcollectie is gewijd. Voor dit doel hebben Arie en Silvia Molt maker een pand aan de Solvver- destraat nummer 19 ingericht met al het materiaal dat ze han den konden krijgen. Dat is heel wat. Ze vinden dat Rob een mu seum verdient, niet alleen om dat hij dertig jaar artiest is. Een plechtigheid of enig cere monieel geruis was er trouwens niet bij. Er is enig geharrewar geweest rond de datum en Rob de Nijs kon zelf niet komen. Ze verwachten hem later. Mis schien is hij een keer in de buurt om de grote opening te verrichten. De Moltmakers zijn fans van Rob de Nijs. Bij Silvia (25) is het begonnen. Zij is, zoals echtge noot Arie (34) het omschrijft, 'superfan'. Hjj legt het uit. „Puur uit hobbyisme zijn we hiermee begonnen. Niet uit driebergen/hilversum anp Enkele honderden personen en organisaties hebben de afgelo pen weken bij de IKON gepro testeerd tegen het plan de film The last temptation of Christ' (De laatste verzoeking van Christus) van regisseur Martin Scorsese uit te zenden. De IKON ziet vooralsnog geen re den van uitzending af te zien, aldus de woordvoerder van de vroegst het komende voorjaar uitzenden in het kader van een project over de manier waarop Christus in speelfilms wordt ge portretteerd. „Op zichzelf zou den wij hem nooit uitzenden", onderstreept de woordvoerder. De negatieve reacties hebben nog niet tot een „georganiseerd beraad" binnen de omroep ge leid over het uitzenden van de film. De film, die in 1988 uitkwam, heeft van meet af aan in de lan den waar hij werd vertoond, protesten opgeroepen. De film naar het boek van de Griekse auteur Nikos Kazantzakis over de laatste dagen in het leven van Jezus Christus laat onder meer zien, hoe Christus met Maria Magdalena naar bed gaat en bij twee andere vrouwen kin deren krijgt. De Amsterdamse rechtbank gaf in september 1988 geen gehoor aan het ver zoek van een aantal christelijke verenigingen en personen om vertoning van de film in Neder land te verbieden. Hilversum gpddenschappen jarenlang presenteerde voor de AVRO en later voor RTL 4. Brink stapt begin vol- RTL 4 is met Rolf Wouters in onderhandeling over gend jaar over naar de NCRV. Hij besloot zijn de presentatie van het populaire programma avontuur bij het commerciële station te beëindi- Wedden Dat! RTL 4 is op zoek naar een vervanger gen omdat de commercie teveel grip op zijn pro voor Jos Brink die het programma met de wed- gramma's kreeg. STRIPS BOLLEBOOM baarn dirk willem rosie ineke Schouten is dertien jaar one wo- JL. man, ze heeft er tien 'Tien'-shows opzitten, het werd kortom tijd voor een fa celift. Ze keek thuis eens in de spiegel en besloot om de rim pels rustig te laten zitten en het getekende gelaat met een lach te sieren. De verjongingskuur gold vooral haar nieuwe show. Tineke wilde nu eens geen 'Tien' zijn, ze wilde zich verfrist en verdiept aan haar publiek presenteren. De nieuwe titel had ze al: 'Feestlift'. De echte Schouten-fans kun nen gerust adem halen: het is er niet van gekomen. Onwillekeu rig heeft Tineke Schouten toch weer haar oorspronkelijke talent aangesproken. 'Feestlift' is, on danks alles, typisch Tien, com pleet met een hele serie sterke typetjes. Na afloop van een 'trui uit' in de Baamse Speeldoos legt Tineke Schouten de benen op tafel: vooral het slot van de show, een sterrenparade met onder anderen Michael Jackson en Cher, is vermoeiend. „Toch heb ik nu minder ver kleedpartijen dan in de vorige show. Alleen die sterrenparade hé, ik kon het toch weer niet la ten. Bij de try outs heb ik 25 se conden voor een verkleding no dig en na 30 shows sta ik ge woon te wachten tot ik weer op mag." „Maar ik doe het mezelf alle maal aan. In het begin neem ik me voor om nu eens iets mak kelijks te schrijven. Maar dat gaat niet. Mensen willen toch actie op het podium. Je wilt het optimale geven." Steeds hetzelfde 'Feestlift' is uit het leven gegre pen. Tineke was gestopt met ro ken, maar in de spanning rond de nieuwe show begon de zuig reflex toch weer op te spelen. Hetgeen prompt resulteerde in een snel liedje over hoe lang Ti neke achter elkaar kan doorzin- Tineke Schouten; de cabaretière ondergaat binnenkort een 'feestlift'. gen op één hap lucht. „Ik haal deze show lekker zit, stop ik wel de laatste twee zinnen niet. Dat weer." komt niet van het roken, hoor. Het is de spanning van zo'n Voor het eerst geen titel met nieuwe show. Normaal gespro- 'Tien' erin. Tineke wou daar nu ken haal ik het met gemak. Als wel eens vanaf. „Ik ben een ech te Tweeling, ik wil steeds iets anders. Toch kom ik op de één of andere manier steeds op het zelfde uit. Als je drie keer Fin kers of vijf keer Van 't Hek ziet komt het ook steeds op hetzelf de neer: iemand heeft zijn stijl. Hij doet bepaalde dingen goed en dat buit 'ie dan uit. Of je dat 20 jaar volhoudt en of je publiek dat zo lang pikt, is nog maai de vraag." „Ik schrijf elk jaar iets nieuws, en als ik eens een keer oversla doe ik wel een tv-show. Ik zou wel eens van dat schrijven af willen zijn. Dat is een klus! Hoe veel goeie grappen hoor je nu en hoeveel daarvan zijn al inge pikt door anderen? We putten allemaal uit dezelfde bron. Er is in mijn vak zoveel te zien, je moet echt het uiterste geven." „Rond deze tijd heb ik altijd een paar nachtmerries. Een er van is dat ik geen grappen kan vinden. Deze week droom ik ge heid drie of vier keer dat de zaal leegloopt terwijl ik sta te zingen. Ik blijf altijd ontzettend onze ker. Je eindigt elke keer met een show die je 120 keer hebt ge daan. Die zit als een huis en je bent tevreden. En dan begin je weer helemaal opnieuw en die eerste twee, drie weken zijn paniekerig." Met 'Feestlift' wilde Tineke Schouten zich vernieuwen. „Ik riep het afgelopen jaar: niet meer zo veel verkleedpartijen, ik ga gewoon lekker zitten. Maar dan ontdek je toch weer dat er effe iets moet gebeuren, je gaat toch weer zoeken en valt toch weer terug op je sterke kant. Mijn man zegt wel eens: 'Weer die artiesten, doe dat nou eens niet'. Maar de mensen vin den dat altijd hartstikke leuk en zelf vind ik het lekker om te doen." „Als ik werkelijk iets heel an ders zou willen doen, dan zou ik moeten werken met een sterke regisseur met een heel eigen concept. Ik heb ooit eens met Jack Gadella gewerkt, maar dat liep dus totaal niet. Ik heb ie mand nodig die dicht bij de mensen staat, het gewone le ven, de gezelligheid. Zo denk ik er zelf over." (Tineke Schouten komt 19 en 20 januari in de Leidse Schouwburg) Felle protesten tegen voorgenomen uitzending film Nieuwe one-womanshow weer vol typische typetjes ben we twee cd's gemaakt van opnamen die bij de radio waren blijven liggen. Hameien komt nog en verder een concert uit 1974." Geen fanclub Er is geen Rob de Nijs fanclub. Arie en Silvia functioneren dus als schakel tussen de artiest en zijn aanhang, onder meer door de uitgave van een blad. Arie Moltmaker twijfelt geen moment aan het succes van het Rob de Nijs Museum. „Als Ja panners de Nachtwacht van Rembrandt weten te vinden, is het voor Nederlanders toch een kleine moeite om naar het Gro ninger Appingedam te komen, dacht ik... Dit is dermate exclu sief dat je kunt zeggen: dit vind je nergens." Er is meer te zien in het mu seum, zoals een gouden plaat, een recorder uit de privéstudio van Rob de Nijs, kleding die hij zelf geschonken heeft, met de hand geschreven liedteksten en foto's die Belinda wilde afstaan. Verder promotieplaten, origine le lp's en singles uit de oertijd. Maar het meer is nooit vol. Arie Moltmaker blijft geïnteresseerd in alles dat met Rob de Nijs te maken heeft. Hij hoopt op de medewerking van fans en ver zamelaars. AAary-Lou van Steenis: „Ik was vroeger een soort vulkaan die een beetje liep te borrelen." foto pr winstbejag, denk dat vooral niet. Het museum is gratis toe gankelijk, alle werkdagen 's middags geopend en op zater dagen van tien tot vijf. Wie op zondag een bezoekje wil bren gen, moet even nummer 059- 6029533 bellen." Lords Het echtpaar is erin geslaagd di verse punten uit een periode van dertig jaar Rob de Nijs te markeren, te beginnen bij Rob en The Lords. Twee ex-Lords (Guus Hoekstra en Erik Boom) hadden nog het een en ander liggen. Zoals de korte en de lan ge cape met de hoge hoed, een serie brieven, een kerstkaart van Rob aan de fans, bijzondere pri vé foto's, de huwelijksaankondi ging van Rob en zijn eerste vrouw Elly en verder stapels souvenirs uit de jaren '60: luci fersdoosjes, prentbriefkaarten en speldjes. Dat alles als bepa ling van het beeld van die tijd. Wie een beetje op de hoogte is van het fenomeen Rob de Nijs, kan in het museum zijn carrière volgen, inclusief de hoogte- en dieptepunten. In dit verband is het chapiter Kunt u mij de weg naar Hameien ver tellen, meneer? van belang. De Nijs zat in die dagen aan de grond en deze televisiereeks van liefst 45 afleveringen betekende voor Rob de redding en tegelijk een come back. Oebele heeft gewerkt, memo rie Moltmaker. „We hebben de originele kos tuums van Rob en Martin Brozius, een origineel script, stickers, platen en foto's. Alle vijfenveertig delen hebben we bovendien op de video en we zijn van plan alle songs uit Hameien uit te brengen op cd. Diverse lied jes zijn nooit eerder op de plaat gezet." Hoe runt Arie Moltmaker zo'n vrijetijdsklus en waar doet hij het van? „Je moet het zó zien: ik heb twee panden. In mijn eigen zaak verdien ik geld met strips en muziek en we brengen dus ook zelf cd's uit. Ik kan alles leveren wat men zoekt op muziekgebied. Weinig men sen weten het, maar ik heb al drie cd's van Rob de Nijs uitge bracht. Dat zijn de zogenaamde 'left overs' van de maatschappij Phonogram. Destijds ben ik na een optreden gewoon een keer naar hem toegestapt. Toen kreeg ik opnamen in handen waar de maatschappij destijds geen brood in zag, zijn eerste lp eigenlijk. Die hebben wij uitge bracht. Rob wist niet wat hij meemaakte. Het lukte. Er zijn drieduizend exemplaren van verkocht. Het loont de moeite, mag ik wel zeggen. Daarna heb-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10