'Engeland heeft alleen Marks Spencer' Leven en wonen De spin als asielzoeker Meer licht, minder stroom verbruik met spaarlampen Gescheiden huisafval systeem DINSDAG 20 OKTOBER 1992 TUIN Op zoek naar de hond die zich in het struikgewas had verstopt, ves tigde zich een dikke, harige spin op een van mijn broekspijpen. Kennelijk een asielzoeker die een veilig en warm toevluchtsoord zocht. Nu ga ik behoedzaam om met spinnen, maar om deze dikke mee naar binnen te nemen, vond ik te veel gevraagd. Ik heb hem van mijn kleren geklopt, in de hoop dat hij buiten een veilig plekje zal vinden om te overwinteren. Er zijn immers maar heel weinig spinnen die de winter doorkomen. De meeste leggen in de loop van de herfst en winter het loodje. Dus moeten we het in het prille voorjaar hebben van die paar die de winter zijn doorgekomen, want het duurt een tijd eer er een nieuwe generatie spinnen te voorschijn komt uit de goed verbor gen en ingesponnen spinne-eitjes. We hebben ze ook in het voor jaar nodig: die ijverige insektenvangers. Laten we dus zuinig zijn op die paar die willen overwinteren. Spin nen zijn niet alleen heel bijzondere dieren (geen insekten, maar bloedverwanten van schorpioenen en duizendpoten), maar vooral ook een ongekende hulp voor de mens. Een Brits onderzoeker heeft berekend dat de Engelse spinnen jaarlijks meer aan gewicht van insekten verorberen dan het gewicht van alle Britten bij elkaar. Er zijn zelfs onderzoekers die dit nog veel te laag geschat vinden. Kortom, we kunnen de spinnen niet missen omdat ze ons helpen en het teveel aan insekten opruimen. Doe weg die troep en wees zuinig op de spin. Lief zijn is niet nodig. De spin is geen lief dier. Zelfs haar verliefde minnaar moet oppassen. Voor hij naar haar toekomt tikt hij een bepaald ritme tegen de draden van het web en na de paring gaat hij er stil vandoor, uit angst te worden opgegeten. Moeder spin legt na een tijd tientallen eieren die ze zorgvuldig met spindraden aan elkaar plakt, inpakt en verstopt. Een deel van de in de zomer geleg de eieren komt nog in de zomer uit. De rest overwintert. Voor die genen die niet begrijpen waarom de spin nooit vastplakt aan haar eigen web tot slot de oplossing van dit raadsel: de spin weet dat de spaken van haar web droog en veilig zijn. Alleen de spiraaldraden zijn bezaaid met minuscule kleefdruppeltjes, die fataal zijn voor in sekten die in het web terecht komen. De allerveiligste plek in het web is het midden en daar zien we de spin dan ook heel vaak. LEZERSVRAAG MEVROUW FIJN UIT HEEMSTEDE kocht in 1986 een pruimestruik met de garantie dat deze niet hoger dan 2 meter zou worden en uiteraard vruchten zou dragen. Zes jaar later is de struik 4 meter hoog en bloeit voor het eerst, maar zet geen vrucht. Een duidelijke miskoop. Er zijn pruimesoorten die alleen vrucht dragen na kruis bestuiving en daarom heeft deze pruim niettegenstaande de rijke bloei mijns inziens ook niet gedragen, alhoewel alle pruimen dit jaar als het ware bezweken onder de last van vruchten in verband met het nachtvorstvrije voorjaar. Mijn advies: deze pruim weg en een nieuwe er in, maar dan een goede en met garantie. P. Th. VAN BEEM UIT LEIDEN denkt gelezen te hebben dat je witte vlieg buiten kunt bestrijden door middel van teentjes knoflook tus sen de takken. Dat is duidelijk een vergissing. Was het maar zo ge makkelijk! witte vlieg en fuchsia's houden kennelijk van elkaar, want ik krijg veel vragen over witte vlieg in fuchsia's. Vaak is de oorzaak een te warme en zonnige standplaats van de planten. Fuchsia's houden van halfschaduw en koelte. Witte vlieg is eigenlijk een bladluis met een wit donsje en vleugels. De 'vlieg' zelf doet minder kwaad dan het onbeweeglijke larfje dat uit de eitjes komt en de plantesappen opzuigt. Bestrijden doen we met een van de vele middelen die we zelf kunnen maken. Het meest simpel: 1 liter water, 20 gram groene zeep, 10 cc spiritus en daarmee de planten spuiten. Vooral ook de onderkant van het blad waar de larven zitten. Na het spuiten een plastic zak over de fuchsi a's gedurende twee dagen, omdat anders de voortvluchtige vliegjes weer naar 'huis' gaan. Daarna goed afspuiten met water. Na een week herhalen. Brandnetelgier helpt ook, evenals een aftreksel van knoflook. Ook hier geldt: altijd afdekken na het spuiten om de vliegers geen kans te geven. En nu het overwinteren buiten in de tuin: maak een kuil die min stens 60 centimeter diep is (dat is de vorstgrens en je weet nooit hoe hard het gaat vriezen). Leg de planten er in en dek ze af met stro, hooi, turf of wat dan ook, nadat er een laagje plastic met gaat jes (verkrijgbaar in speciaalzaken) overheen is gelegd. Vul de laatste laag op met gewone tuingrond en markeer de plek. Ik ken plante- liefhebbers die hun troetelkinderen in het voorjaar niet meer terug konden vinden. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u hel antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Britse mode-ontwerpers klagen over gebrek aan interesse „Een Engelse vrouw gaat geen mooie jurk kopen als zij voor minder geld een stel begonia's kan krijgen." Ben de Lisi, een van Lon- dens meest succesvolle mode-ontwerpers, vat het probleem in één zin sa men. De Engelse vrouw is geïnteresseerd in cement, afwasmachines, tuinen en desnoods paarden. Maar geld uitgeven aan mode? Overal op het oude continent heeft de mode zich ontwikkeld tot een florerende industrie. De Italianen verkopen jaarlijks voor bijna 6 miljard gulden aan designer-kleding en de Fransen voor 5 miljard. Zelfs de Duitsers, van oudsher meer gespeciali seerd in wasmachines en auto's, hebben nog een mode-indu strie met een omzet van bijna 3 miljard. De Britten daarentegen, die via hun popmuziek toch meni ge trend zetten, komen niet ver der dan een schamele 800 mil joen gulden. Italië heeft Armani, Frankrijk heeft Dior. Engeland heeft alleen Marks Spencer. Alle ontwerpers wijzen op hetzelfde probleem: de desinte resse van de Britse vrouw (en man). „Mode is hier gewoon geen prioriteit", zegt Ben de Li- si. Ontwerpster Tanie Same van Ghost: „Engelsen weten niet wat mode is; ze kopen alleen kleding." En John Galliano: „Het maakt gewoon geen deel uit van onze cultuur om geld aan kleding uit te geven." Evenveel In werkelijkheid geeft de Engel se vtouw evenveel uit aan kle ding als vrouwen aan de andere van het Kanaal, ongeveer vijf procent van haar besteedbare inkomen. Maar terwijl de Fran- <;aise een tweetal dure designer- produkten aanschaft, komt de Engelse vrouw met tien plastic tasjes van Marks Spencer thuis. Haar motto: zoveel moge lijk voor zo min mogelijk geld. „Als je Engeland met Italië vergelijkt, dan zie je direct het verschil", zegt ontwerpster Ge- orgina von Etzdorf. „Elke Itali aanse stad heeft wel drie of vier winkeltjes waar designer-kle ding wordt verkocht, hier wordt het beeld in de winkelstraten bepaald door grote ketens zoals Marks Spencer en BHS." Grootwinkelbedrijf De opmars van het grootwin kelbedrijf is een wereldwijd fe nomeen, dat echter nergens zulke rampzalige gevolgen heeft gehad als in Londen. King's Road, in de tijd van Twiggy de modeboulevard van Europa, is verworden tot een rommel markt. Honderden kleinere win kelbedrijven zijn bezweken on der de hoge huren, en hun pandjes worden bewoond door krakers die van daaruit tweede hands bric-a-brac verkopen. Terwijl in Londen de brood jeszaakjes, pubs en designer winkeltjes aan hun zwanezang Uit wintercollectie van 'Red or Dead* een lange, sluik vallende japon van met vis- en zee-motieven bedrukte zijde. foto»epa Een ontwerp van Ben de Lisi. bezig waren, sloegen de aasgie ren begerig hun vleugels uit. Nu de recessie de genadeklap heeft gegeven aan de middenstander, beheersen grootwinkelketens als Burton, BHS, Next en Marks Spencer 75 procent van de kledingmarkt in Engeland. Ter vergelijking: in Frankrijk en Duitsland is dat 50 procent, in Italië 25 procent en in Spanje zelfs nog minder. De teloorgang van de desig ner-industrie heeft een slach ting aangericht in de wereld van de Britse mode-ontwerpers. „Maar", meent Waine Heming way van het bedrijf Red or Dead, „die slachting heeft ook een positieve kant gehad. De zwakkere ontwerpers zijn ver dwenen, de echte professionals overgebleven." Ben de Lisi deelt die mening. „Ik zou zeggen: de Britse mode wereld is niet ingestort, ze is ge stroomlijnd. Tien jaar geleden hadden we hier designers die dingen ontwierpen omdat ze daar zelf gelukkig door werden. Ik produceer voor de markt, en als de markt wil dat ik een Ber muda-broek ontwerp, dan ont werp ik een Bermuda-broek." Heel langzaam lijkt de mode wereld wat terug te winnen van het terrein dat zij op de groot- winkel-ketens heeft moeten prijsgeven. Waine Hemingway van Red or Dead meent zelfs dat het monopolie van de ke tens de komende jaren gebro ken kan worden. „Ook de En gelsen willen niet allemaal in hetzelfde lopen, en het afgelo- Al een voorschotje op de zomen Capellino. kleding v fotoap "m pen jaar hebben we het begin gezien van een rebellie tegen de V grote ketens", zegt hij. Ben de Lisi. die levert aan pe perdure zaken als Harvey Ni- V chols en Harrods, rekent ook op de come back van Londen. „Nog altijd brengen de Londen- se modescholen méér ontwer pers voort dan die in Parijs en Milaan tezamen", zegt hij. „En die ontwerpers zijn verdomd goed, want dit volk is altijd cre atief geweest." Maar, zo erkent De Lisi, er is een probleem: de produktie. „Zo verdomd goed als de ont werpers hier zijn, zo verdomd slecht zijn de de technici. Je kunt hier bijna geen fabriekje vinden die een kleine serie van een ontwerp kan produceren." Het is een algemene klacht. „De enige goede fabrieken zijn de fabrieken die voor de grote ketens produceren", zegt Tanie Same van Ghost. „In Italië heb je geen Marks Spencer, en staan de fabrieken veel meer open voor jde kleine designers." Sommige Britse ontwerpers laten hun kleding al in het bui tenland produceren, maar de meesten behelpen zich nog in eigen land. „Ik heb niet genoeg personeel om iemand in een buitenlandse fabriek te statio neren ten einde de kwaliteit te bewaken", zegt Ben de Lisi. „Daarom moet ik gebruik ma- - ken van inferieure Engelse fa briekjes die binnen een straal van een taxirit van Londen lig gen." Goed licht bij aanbrengen van make-up Toen de buislamp nog in de kin-, derschoenen stond, werd altijd af-! geraden zo'n tl-buis in de badka-j mer te monteren. Je zag er bij dat licht goor en onuitgeslapen uit. En de kleuren van make-up vertoon den onder dit licht zelden hun wa re aard. De buislamp van tegen woordig is te koop in tal van licht- tinten, van koelwit tot warmroze. Door de nog steeds voortgaande verbetering van de fluorescentie- poeders en de variatie in de sa menstelling van deze poeders is een uitgebreid scala van lichtkleu ren voor alle mogelijke toepassin gen leverbaar. Dit type buislamp heeft een zeer laag stroomverbruik. Heel energie zuinig zijn de Philips PLL-Iampen van 18, 24 en 36 Watt, nu ook te koop in kleurnummer 94, een tint die een zeer goede kleurweergave biedt, en in 95, vooral toegepast daar waar het beoordelen van kleuren heel nauw luistert. Beide types lenen zich daarom bij uit stek voor toepassing in de badka mer en voor boven, of naast, de toilettafel, waar men het uiterlijkI onder de loep neemt en make-up aanbrengt. Ook de energiezuinige min lampen van 8 Watt zijn nu in kleur' 95 leverbaar. Bovendien, evenals de 13 watt en hogere wattages, in kleur 96, die het gemiddelde dag licht zeer dicht benadert en daar-' naast een uitstekende kleurweer- de nieuwste 8000 In de eerste jaren van het elek trisch licht moest een gloeilamp vrij snel worden vervangen, na ongeveer 40 branduren. De mo derne gloeilamp gaat 1000 branduren mee en spaarlampen zelfs In de loop van de tijd is ont dekt dat je voor elke kijkfunctie eerv hierop afgestemde licht bron nodig hebt. Lezen of wer ken vraagt om een andere be lichting dan schemeren of tv kijken. Philips weet uit onder zoek dat in 1985 het gemiddel de aantal lichtpunten per wo ning 24 bedroeg. In 1992 is dit al gestegen tot 28 en per jaar komt er in huis één lichtpunt bij. Is dat niet in strijd met de roep om energiebesparing vraag je je af? Sinds de komst van de spaarlamp kunnen we, vrijwel zonder meer energie te gebruiken, veel meer lichtpun ten in gebruik nemen. Op het ogenblik vraagt de zuinigste spaarlamp maar een vijfde van de energie van een traditionele gloeilamp. Daarbij komt nog dat de spaarlamp achtmaal zo lang meegaat. Hij is weliswaar duur der in aanschaf, maar door die lange levensduur en het lagere stroomverbruik levert een 20 watt spaarlamp uiteindelijk een voordeel op van zo'n honderd vijftig gulden. Een spaarlamp bevat een heel klein beetje kwik, dus behoort hij terecht te ko men bij het klein-chemisch af val. Spaarlampen - vier 'buisjes' op een normale Fitting - zijn de afgelopen jaren steeds compac ter geworden en passen daar door in vrijwel elk type arma tuur. Helemaal nieuw is de spaarlamp met kleine fitting, waarmee het toepassingsgebied nog verder is uitgebreid. Vaak gebruikt men voor dit soort ar maturen lampjes van 40 watt. Koopt men een spaarlamp, dan is een exemplaar van 9 watt vol doende om een zelfde lichtop brengst te krijgen. De energiebedrijven streven er naar om via hun voorlichtings campagnes en speciale acties gebruikers zo ver te krijgen dat ze in 1996 minstens vier spaar lampen in huis hebben. Uiter aard voor de lichtpunten die het meest branden. Zoals de lamp in de gang. het meest gebruikte lichtpunt in de woonkamer, de kookplaat- of werkblad verlich ting in de keuken, de leeslamp in de studeerkamer. Wil je het volle profijt van de spaarlamp hebben, dan is het beter geen dimmer toe te passen. Actie Body Shop voor Roemeense weeskinderen De Body-Shop-winkels houden een inzameling van warme trui en en schoenen voor weeskin deren van 2 tot 12 jaar in Roe menië. Ook staat er in elke win kel een collectebus, waarvan de opbrengst wordt gebruikt om ondergoed voor de kinderen te kopen. Sinds twee jaar heeft The Body Shop drie Roemeense weeshuizen geadopteerd. De gebouwen zijn inmiddels gere noveerd en er is een verzor gingsteam werkzaam. Voor meer informatie: tel. 02159- 3 17 50. Laatste stap The Body Shop is begonnen aan de laatste stap in de campagne tegen dierproeven voor cosme tica. De Europese raad van mi nisters stemt namelijk dit najaar over een resolutie die verbiedt dat kosmetische produkten en ingrediënten die na 1 januari 1998 op dieren zijn getest in de Europese Gemeenschap op de markt worden gebracht. Klanten kunnen in de winkel hun handtekening zetten onder een petitie aan John Major, de voorzitter van de Europese raad van ministers. Ook worden de klanten aangemoedigd staatsse cretaris Danken een brief te sturen. Hij is de Nederlandse af gevaardigde bij de EG. die zich met het onderwerp bezighoudt. Sabatini Gabriela Sabatini's eerste par fum is momenteel de tweede geur van Nederland. Aangezien 80 procent van de geurconsu- menten twee of meer geuren gebruiken, heeft dat geïnspi reerd tot een tweede Sabatini- geurtje: Magnetic, een 'fascine rende, bloemige geur met een fruitig boeket'. Te koop als par fum, eau de parfum en eau de toilette, als bodylotion, douche gel, deodorantcrème en als deo- spray. Bovendien zijn er nu hartjes met een geurtje. Per stuk ƒ3,95. Curver heeft een aantal nieuw tjes op gebied van hygiënische en milieubewuste verwerking van huisafval. Er is een pedaal emmer met een uitneembare bimïenemmer, zodat de in houd, zonder vuil of geurtjes achter te laten, in de grote vuil niscontainer kan worden ge dumpt. Daarnaast er is een Bio Box voor organisch keukenafval (het deksel is bovendien opvangbak- je voor schillen en ander 'snij- sel'), met biologisch afbreekba re papieren zakken waarin afval, dat gecomposteerd kan worden, droog en schoon binnenshuis of op het balkon kan worden op geslagen. Ten slotte is er een home-recy- cling-systeem (stapelbare bak ken) om papier, glas, textiel, blik, enzovoort dat gescheiden wordt opgehaald direct al thuis te sorteren. De afbreekbare papieren zak ken zijn verkrijgbaar in vijf for maten (10 tot 120 liter). De prijs loopt vanaf 3,50 gulden voor 5 stuks in de kleinste maat. De zakken zijn ook te gebruiken in de door gemeenten verstrekte groenbakken (wel het juiste for maat uitzoeken). De Bio Box is 30 x 18 x 29 cm groot en kost 14,95 gulden. Het home-reey- cling-systeem is in twee afme tingen verkrijgbaar voor 27,95 en 39,95 gulden. Pedaalemmers met binnenemmers zijn er in 6- en 15-literinhoud (29,95 en 39,95 gulden) Curver heeft een consumenten- advieslijn: 013-31 04 44.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9