Politieke ruzie rond damproject Donau Campagnes centraal in boek over Roosevelt Gezonde oudere werknemer straks nog meer in het voordeel Feiten &Meningen DINSDAG 20 OKTOBER 1992 2 Tsjecho-Slowakije heeft de voor vandaag geplande laatste fase van de bouw van de Gabcikovo-waterkracht- centrale uitgesteld. Het omstreden plan bevat de gedeel telijke afdamming van de Donau, de grensrivier tussen Tsjecho-Slowakije en Hongarije, om een kanaal achter de stuwdam van water te voorzien. Van de brede Donau blijft plaatselijk slechts een zielig stroompje over, tot ra zernij van de Hongaren. De toch al koele relatie tussen beide buurlanden dreigt verder te verkillen. een Slowaaks bedrijf zou de Slowaakse regering vandaag over een nieuwe datum voor Een luchtfoto van het omstreden damproject Nagymaros-Gabcikovo. Hongarije is gisteren een laatste diplomatiek offensief begonnen om te voorkomen dat een stuk van de Donauri- vier in het grensgebied met Slowakije wordt omgeleid. Ook door milieudeskundigen is aangedrongen op het schrap pen van de plannen, die vol gens hen rampzalig voor het milieu en de drinkwatervoor ziening in de regio zijn. Slowaakse technici waren oor spronkelijk van plan vandaag een begin te maken met de omleiding van 30 kilometer ri vier. Het Hongaarse persbu reau MTI meldde evenwel dat het begin van de werkzaamhe den was uitgesteld. Volgens een anonieme zegsman van BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De Gabcikovo-stuwdam was oorspronkelijk onderdeel van een veel groter gezamenlijk Hongaars-Tsjechoslowaaks pro ject. Dat voorzag, naast een stuwmeer onder Bratislava en een stuwdam bij Gabcikovo, in de bouw van een tweede dam bij het Hongaarse dorp Nagy- WIM STEVENHAGEN maros. Maar eind jaren tachtig begon in Hongarije door te dringen wat de gevolgen voor het milieu van dit monster bouwwerk zouden zijn. Het be tekende de vernietiging van een uniek stuk natuurgebied in noordwest-Hongarije, waar de Donau vertakt is in tal van half- moerassige wateren. Bovendien was het een ernstige bedreiging voor de oevers van de rivier vanaf de plaats waar het water uit het stuwmeer weer in de ou de bedding stroomt. Onder druk van een allengs sterker wordende milieubewe ging stapte Hongarije uit het project. De werkzaamheden bij Nagymaros werden stilgelegd. De Slowaken besloten door te bouwen. Ze hadden immers al een enorme investering gedaan en ze hadden de elektriciteit hard nodig. Wel werd het pro ject aangepast, omdat de oor spronkelijke opzet zonder de Hongaarse medewerking niet meer mogelijk was. Nationale eer Sindsdien is de bouw van de Gabcikovo-stuwdam een van de meest heikele punten in de be trekkingen tussen Budapest en Bratislava. Het gaat inmiddels al lang niet meer om het milieu. Gabcikovo is in beide landen een zaak van nationale eer ge worden, en ieder gebruikt de meest oneigenlijke argumenten ter verdediging van het eigen standpunt. Volgens de Hongaren bete kent de omleiding van pakweg vijfzesde van het Donauwater door het kanaal in feite een grensverlegging en een schen ding van het in 1947 afgesloten vredesverdrag van Parijs. Dat bepaalt dat de Donau grensri vier is. De Slowaakse regering blaast hoog van de toren over „Hon gaarse agressie". Premier Meci- ar heeft met klem geprotesteerd tegen „het samentrekken van Hongaarse troepen langs de Slowaakse grens" en hoewel er voor die beschuldiging geen be wijzen zijn, haalt hij wel alle kranten. Volgens sommige Hongaarse extremisten heeft Bratislava de bouw van het Donaukanaal al leen voltooid om de Hongaarse minderheid in Slowakije te eli mineren. Dat er in de dorpen rond het kanaal veel Hongaren wonen, is een feit. Dat sommige van die dorpen in hun bestaan worden bedreigd, ook. Maar de beschuldiging op zich is net zo onzinnig als de Slowaakse be wering dat het verzet tegen het kanaal niets met milieuzorgen te maken heeft. Die opvatting wordt bijvoor beeld gekoesterd door Julius Binder, manager van Hy- drostav, het bouwbedrijf dat de stuwdam heeft gebouwd. Vol gens Binder wil de Hongaarse milieubeweging de bouw van de dam alleen maar stoppen „om de Tsjechoslowaakse, en vooral de Slowaakse economie te schaden en de tegenstelling tussen Slowaken en Hongaren en Slowaken en Tsjechen aan te wakkeren". Het uiteindelijk doel, meent Binder, is politieke autonomie van de Hongaarse minderheid en daarna „herstel van het Groot-Hongaarse Rijk". Onzin of niet, in een dergelijk politiek klimaat is geen redelijk gesprek meer mogelijk. Zowel voor de regering in Bratislava als voor die in Budapest zou toegeven inmiddels politieke zelfmoord betekenen. Bemiddeling Pogingen van de EG om te be middelen, bijvoorbeeld door de instelling van een internationale onderzoekscommissie, lopen tot nu toe stuk op wederzijds wantrouwen. Voor vandaag is nog een gesprek tussen rege ringsvertegenwoordigers uit beide landen gepland om het alsnog eens te worden over in ternationale bemiddeling. Maar of de Hongaarse regering daad werkelijk naar dat gesprek gaat, hangt af van het feit of er op dat moment nog water door de Do nau stroomt. De Hongaren beraden zich intussen over de vraag wat te doen als de Slowaken hun voor nemen doorzetten. Budapest wil in ieder geval een uitspraak van het internationale gerechts hof in Den Haag, maar denkt verder over andere maatregelen zoals een economische boycot. Hoogleraar Lammers: 'Ik herken veel van Clinton LEIDEN» SOPHIE VERBURGH Een tot voor kort onbekende Demo craat lijkt een goede kans te maken de volgende president van de Verenigde Staten van Amerika te worden. Niet zo zeer omdat veel mensen echt warm lo pen voor Bill Clinton, maar meer om dat iedereen uitgekeken is op George Bush. De Amerikanen kwamen al eer der voor zo'n keuze te staan. Ook in 1932 was de Democratische uitdager de grote onbekende terwijl de zittende president de natie nauwelijks meer wist te inspireren. Net als Clinton hamerde in 1932 de De mocratische kandidaat op 'nieuw be leid', zonder precies duidelijk te maken wat hem voor ogen stond. Hij won bij gebrek aan betere kandidaten. Uiteinde lijk zou Franklin Delano Roosevelt uit groeien tot een van de belangrijkste pre sidenten uit de Amerikaanse geschiede nis. Met zijn twaalf dienstjaren werd hij ook de langszittende president aller tij den. De Leidse hoogleraar Amerikaanse geschiedenis A. Lammers schreef een biografie over deze 'champion campaig ner'. met als rode draad de verkiezings campagnes die Roosevelt voerde. Vorige week werd het boek 'FDR: Koning van Amerika' gepresenteerd. Aan de hand van de campagnes schetst Lammers de ontwikkeling van Roose- velts persoonlijkheid, tot hij uiteindelijk een portret geeft van Roosevelt het 'poli tieke dier'. „Na 1932, als hij eenmaal president is, verandert zijn persoonlijk heid niet meer wezenlijk en wordt het meer een soort biografie van de Ameri kaanse politiek in plaats van een biogra fie over Roosevelt de man", verklaart Lammers. „Dan gaat het meer om de vraag hoe hij zich staande hield aan de politieke top. Viermaal de presidentsver- fdezingen winnen, dat is toch niet ge ring." De verkiezingscampagnes van Roosevelt waren niet de gladde geregisseerde shows van nu. „Om een politicus echt te leren kennen is het belangrijk om te kij ken hoe hij opereert in zijn campagnes, omdat dat veel zegt over wie die man is", verklaart Lammers. „Dat was zeker het geval bij Roosevelt die niet helemaal werd gestuurd zoals nu Clinton en Bush. Zijn campagnes waren van hem, dat was de man ten voeten uit. Natuurlijk was hij een acteur: mensen toespreken, zich la ten zien, een bepaalde stemmming kwe ken, dat kon hij voortreffelijk. Hij vond het leuk en hij was in die rol op zijn best." Polio In de Verenigde Staten zijn al tientallen biografieën over Roosevelt verschenen, maar Lammers denkt daar toch nog wel iets aan toe te kunnen voegen, „je legt vooral andere accenten. In een biografie leg je veel van jezelf, dat maakt het van boek tot boek anders. Ik schrijf veel over de verhouding met zijn moeder en over de polio die hij op latere leeftijd kreeg. Dat is er bij andere biografen niet zo ex pliciet uitgekomen." De auteur is wel de eerste die een bio grafie ophangt aan verkiezingscampag nes. „Dat biedt je de mogelijkheid om iets te zeggen over de politiek in de VS, over hoe campagnes in elkaar zitten en wat zijn rol daarin was. Al schetsend kun je dan laten zien hoe zijn persoonlijkheid zich ontwikkelde. In de campagnes treedt hij steeds zelf op de voorgrond, verdwijnt hij niet achter allerlei details. Ik geloof dat politici zich in campagnes heel goed laten zien zoals ze zijn of zoals ze kunnen zijn. Vandaar ook dat er vaak over rare dingen wordt gepraat en ge schreven, gewoon om die mensen uit te proberen. Dat uittesten van iemands re acties is van belang, omdat de persoon van de president in de Amerikaanse poli tiek nu eenmaal van ongelofelijk grote betekenis is. Je kunt niet zeggen dat als Bush er niet had gezeten het precies zo zou zijn gegaan als het nu is gegaan. Daar geloof ik niets van. Die persoonlijke invloed, ook van Roosevelt, heb ik willen beschrijven." Koning Met de ondertitel 'Koning van Amerika' wil Lammers duidelijk maken hoezeer Roosevelt zich met zijn presidentschap vereenzelvigde. „Al het andere viel ei genlijk weg: zijn medewerkers, zijn vrouw, zijn kinderen. Hij was alléén pre sident en zo stond hij ook op voet van gelijkheid met alle gekroonde hoofden van Europa. Hij beschouwde zich mis schien wel als hoger dan al die koningen en koninginnen, die hij meer leuke speeltjes vond." Volgens Lammers had de bewondering van de Amerikaanse bevolking voor de president, daar ook mee te maken. „En Roosevelt speelde het natuurlijk prach tig, alsof het vanzelfsprekend was dat juist hij president was. Ik ben ervan overtuigd dat hij zich in 1948 weer ver kiesbaar had gesteld als hij dan nog had geleefd." Twijfel Lammers staat uitgebreid stil bij het psy chologisch effect van Roosevelts krachti ge persoonlijkheid. De president twijfel de niet aan zichzelf, noch in de crisisja ren, noch tijdens de Tweede Wereldoor log. Zijn vaste geloof in de toekomst wist hij ook op grote delen van de Ameri kaanse bevolking over te brengen. „Het tegendeel daarvan zie je nu bij Bush. Hij spreekt ook steeds over de kracht van Amerika, maar hij is niet in staat om dat gevoel van zekerheid over te brengen. Dat kan ook niet omdat hij die zekerheid over zichzelf niet heeft: hij verandert steeds van koers." Lammers steekt niet onder stoelen of banken dat hij Roosevelt bewondert, maar hij schroomt niet zijn nare trekjes te vermelden. „Ook hij werd tot op zeke re hoogtè gecorrumpeerd door macht, hij was bepaald geen heilige. Hij pakte zijn tegenstanders graag terug, een trekje dat later bij presidenten als Johnson en Nixon tot uitwassen zou leiden. Alleen had Roosevelt duidelijke normen, waar door hij toch in het rechte spoor bleef. Uiteindelijk deugde hij." Amerika is er langzamerhand econo misch zo slecht aan toe dat een vergelij king met de jaren dertig zich opdringt. Lammers verbaast zich er over dat Clin ton Roosevelt nooit als illuster voorbeeld noemt. „Ik herken veel van Clinton in de Roosevelt van 1932: dat gedraai, dat puur politieke, iedereen een beetje naar de mond praten. En Clinton wordt on derschat, net als Roosevelt destijds." HAARLEM «JAN PETER VERSTEEGE Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft een 'breed ouderenbeleid' be dacht als inzet voor de komen de CAO-onderhandelingen. Het draait om betere arbeidsom standigheden, minder belas tend werk en een hogere VUT- leeftijd. Het klinkt allemaal erg positief. Het venijn zit echter in de staart. Of die oudere werkne mer via het salaris een stapje te rug kan doen... De ondernemers zeggen dat door VUT en andere regelingen steeds minder werkenden de benodigde premies en belastin gen opbrengen. Dat betekent op termijn dat de 'echte' vergrij- zingskosten zoals de huidige pensioenregelingen en de AOW wellicht niet meer te betalen zijn. In dit verband openden de christelijke werkgevers(NCW) al eerder een felle aanval op de VUT. Op dit moment kost die werkgevers en werknemers ge middeld zo'n" 1,3 procent van de loonsom. De werkgever betaalt het leeuwendeel (0,85%). Tot afschaffing van de VUT wil het VNO voorlopig nog niet overgaan. Maar dat het 'een luxe, dure arbeidsvoorwaarde is, die elke prikkel tot doorwer ken doet verdwijnen', daar is VNO-voorzitter Rinnooy Kan van overtuigd. Hij heeft overi gens alle begrip voor mensen, die vervroegd willen uittreden. „Want", zegt Rinnooy Kan, „wie doorwerkt, is een dief van zijn eigen portemonnee". In sommige CAO's houdt de werknemer netto 100 procent van zijn laatste inkomen. Vol gens andere arbeidsovereen komsten gaat het brutoloon weliswaar omlaag naar 90,80 of 75 procent, maar blijft er netto zoveel over dat de inkomensda ling beperkt blijft. De daling zit immers in de top van het inko men, waar de hoogste belas tingschijf geldt. Wie doorwerkt, spant zich slechts in voor een paar procent méér. Doorwerken wordt financieel dus pas inte ressant wanneer het verschil met niet-werken pijn doet in de portemonnee. Dat bij een toenemende vergrij zing de huidige VUT-regeling te duur wordt, ligt voor de hand. Dat betekent öf meer premie öf een hogere VUT-leeftijd. Op zich is er veel voor te zeggen om de ervaring van ouderen langer te gebruiken. Vroeger bleef men langer werken en zat er een af bouwregeling in veel CAO's. Hoe ouder je werd, hoe meer uren je korter mocht werken. Door de VUT is die afbouw in de meeste CAO's verdwenen, zodat de voor een bedrijf waar devolle ervaring nu plotseling verdwijnt. Als de werkgevers de VUT-leef tijd om die reden willen verho gen, moeten ze er wel iets te genover zetten. Oudere werkne mers mogen zich wellicht gev leid voelen als ze nog een paar jaar 'nodig' zijn, maar zonder extra geld blijven ze vast liever thuis. Vakbonden zullen dan ook mordicus tegen zijn, als het VNO-voorstel een reële optie wordt. Vooral als je bedenkt dat door minder VUT'ers de werk gever ook minder VUT-premie hoeft te betalen. Daarnaast weet de eerste de beste personeelsfunctionaris dat langer doorwerken door gaans ook meer WAO-gevallen oplevert. In ons huidige premie stelsel betaalt de werkgever niet mee aan de WAO. De premie is voor rekening van de werkne mer. De enige 'straf is dat werk gevers een boete moeten beta len voor elke werknemer, die de WAO ingaat. Het VNO wil dus betere ar beidsomstandigheden voorou dere werknemers, mits die ac cepteren dat ze een 'stapje te rug' worden gezet in salaris. De werkgevers hebben uiteraard bedacht dat minder salaris ge volgen heeft voor de pensioen opbouw. Via een aanpassing van de regels, zo stelt het VNO, zouden de ouderen een pen sioen op grond van het hoogste salaris lmnnen krijgen. Het is bij dit alles de vraag of vakbonden überhaupt willen praten over bijvoorbeeld tien procent bruto minder, want het ligt voor de meeste ouderen heel simpel; uit onderzoeken blijkt dat ze maar wat graag de VUT in gaan. De beloning moet dus wel erg interessant zijn om hen te bewegen door te werken, concludeert de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarkt On derzoek (OSA). Te duur Zou de VUT binnen een be drijfstak te duur worden en de bruto-uitkering worden terug geschroefd naar zo'n 70 pro cent, dan wordt de animo om door te werken automatisch groter. Minister Dales van bin nenlandse zaken zei in dit ver band eerder dit jaar al, dat voor haar een lagere VUT-uitkering een interessante optie is omdat de VUT op zichzelf inderdaad te duur begint te worden. Van de PvdA-bewindsvrouw mag ook worden toegewerkt naar een systeem van flexibele pensionering. Dat betekent lan ger doorwerken voor wie dat wil binnen bepaalde richtlijnen. Volgens een van haar voorlich ters zou dat in de praktijk kun nen uitdraaien op een keuze vrijheid om met pensioen te gaan op de leeftijd die je kiest tussen pakweg de 61 en 70 jaar. Wie langer doorwerkt, verdient meer en krijgt automatisch na zijn feitelijke pensioen een ho gere aanvulling. Dit is volledig in het straatje van het VNO. De werkgevers stellen voor een zogenoemd schamier- pensioen in te voeren. Wie eer der dan op zijn 65'ste (het scharnierpunt) met pensioen gaat, krijgt een lager pensioen en wie vanaf 65 nog enkele ja ren doorwerkt, krijgt meer pen sioen. Gecombineerd met flexi bele arbeidsvoorwaarden als minder zwaar werk en wellicht korter werken zou zo'n regeling interessant kunnen zijn voor de individuele werknemer. Het is de vraag of de vakbonden zichzelf niet buiten spel zetten als ze hiermee geheel of gedeel telijk akkoord gaan. Wanneer bedrijven individueel iets rege len met werknemers, is het op termijn immers steeds moeilij ker om collectief iets voor oude ren te regelen. Voor de gezonde oudere werk nemer, die graag nog een paar jaartjes doorgaat, is zo'n schar- nierpensioen wellicht aantrek kelijk. De kwakkelende oudere, die in verband met zijn gezond heid liever stopt, heeft minder keus. Bij een hogere VUT-leef- tijd is voor hem zoals gezegd de kans groot dat hij in de WAO belandt, terwijl hij anders nog met ere en gezond afscheid had kunnen nemen. De hamvraag is wie nog solidair wil zijn wan neer op deze wijze de gezonde tegen de minder gezonde werk nemer wordt uitgespeeld?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2