'Ik moet 't nu laten zien' Van Breukelen mist 'killersmentaliteit' bij PSV Van 'Blonde Engel' tot Rambo Sport DINSDAG 20 OKTOBER 1992 herman joustra ad v Biljarter Scholtes dient protest in Rob Scholtes heeft een protest ingediend bij de Koninidijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB). De Voorschotense bil jarter is het niet eens met het wegblijven van Frans Belderbos en Ron Schuman bij het eerste Grand-Prixtoemooi in Heerlen dat afgelopen weekeinde werd afgewerkt. De twee spelers ver zuimden de bond daarvan op de hoogte te stellen. De Voorschotenaar eindigde in Heerlen op de zevende plaats. De eerste acht van de twee Grand-Prixtoemooien plaatsen zich voor het Neder lands Kampioenschap. Volgens de reglementen zouden Belder bos en Schuman niet mogen deelnemen aan het tweede toernooi in Nieuw-Leusden en dus ook niet aan het NK. Vol gens een woordvoerder van de bond is daarover echter nog geen beslissing genomen. Via een goede klassering in Nieuw Leusden zouden Belderbos en Schuman zich alsnog kunnen plaatsen voor het Nederlands kampioenschap. Dat zou dan ten koste kunnen gaan van de nummer twee van vorig jaar, Scholtes, of nationaal kampioen Jan Brunnekreef. „Mochten ze toch meedoen, dan speel ik on der protest", aldus Scholtes. Ron Willems te duur voor Willem II guimaraes Ron Willems acht de kans klein dat hij naar Willem II vertrekt. Hij veronderstelt dat de Tilburgse club, die serieuze be langstelling heeft voor de bij Ajax op een zijspoor belande mid denvelder, zijn salaris niet kan betalen. Ajax vraagt 700.000 gul den voor Willems. John Hansen gaat op korte termijn weer voet ballen voor Ajax. Hansen kwam meer dan een jaar niet in actie. Hij onderging enkele knie-operaties. Alfons Groenendijk, die een maand geleden zijn enkelbanden scheurde, hervat op korte ter mijn de training. Olympisch Stadion krijgt weer licht Amsterdam* Ajax kan de thuiswedstrijd tegen Guimaraes in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker, 's avonds in het Olympisch Stadion spelen. Over twee weken is de accom modatie daarvoor gereed. Vandaag zijn nieuwe lichtmasten ge ïnstalleerd. Hans Gillhaus naar Sunderland Aberdeen Hans Gillhaus, die het laatst voor het Schotse Aber deen voetbalde, tekent binnenkort een contract bij Sunderland, dat in de één na hoogste Engelse divisie een bescheiden positie inneemt. Met de transfer van de oud-PSV'er is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. Timman en Short spelen in El Escorial tilburg De Finale tweekamp tussen Jan Timman en de Brit Ni- gel Short in het kandidatentoernooi om het wereldkampioen schap schaken wordt in El Escorial gespeeld. De contracten zijn inmiddels getekend. De eerste partij van de in totaal veertien partijen omvattende wedstrijd wordt 8 januari in de Spaanse stad gespeeld. De winnaar van het duel verwerft het recht we reldkampioen Gary Kasparov uit te dagen. Handbalsters verliezen van Roemenië goes* Het nationale vrouwenhandbalteam heeft gisteravond in Goes de oefeninterland tegen Roemenië met 23-26 verloren. De wedstrijd gold als de warming-up voor het Holland-toernooi dat vanavond in Schiedam begint. Bollenstreek-speelster Nicoleta Boriceanu, die Roemenië twee jaar geleden de rug toekeerde, scoorde vier keer voor Nederland. Katwijk tegen Leiden in LD-Cup leiden Katwijk speelt vanavond op het Docos-terrein in Leiden in het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup tegen Leiden. De voetbalwedstrijd (aanvang 19.30 uur) werd eerder in het seizoen afgelast. In Lisse ontvangt FC Lisse (za) vanavond eerstedivisio- nist Haarlem. De aftrap van het vriendschappelijke duel vindt plaats om 19.30 uur. Eindhovense doelman vreest moeilijke wedstrijd tegen AEK Athene De wethouder en sport Ajacied Van der Sar maakt in Portugal Europa-Cupdebuut ATHENE HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER PSV kwam gisteren gelijktijdig met Juventus in Athene aan. De Italiaanse topclub speelt van avond tegen Panathinaikos. Ju ventus logeert dit keer niet in Astir Palace, PSV wel. Juventiis heeft slechte herinneringen aan Astir Palace, PSV nog niet. Bijgeloof en misleiding rege ren doorgaans aar! de voor avond van cruciale wedstrijden in het topvoetbal. Juventus wenste niet nog eens in Astir Palace te verblijven, nadat van daaruit de Europa-Cup finale tegen HSV werd verloren. Dat was in 1983. PSV heeft nog geen slechte ervaringen in Griekenland. De duels tegen AEK, goed voor mo gelijk acht of tien miljoen gul den aan extra inkomsten, wor den echter belangrijk genoeg bevonden om de trucendoos met halve en hele leugentjes open te gooien. Over de blessu reproblemen lijkt de club overi gens wel eerlijk te doen. Met de 'Johan CruyfF, een Boeing 737 van Transavia, arri veerden gisteren vier PSV'ers niet geheel fris in Athene. Ro- mario heeft nog wat last van een spier in het bovenbeen, Kieft (rechterenkel) en Koeman (rechterkuit) sukkelen met een forse bloeduitstorting en Van Breukelen had de gekneusde pink en wijsvinger van de rech terhand stevig in het verband. Alle vier spelen morgen ech ter, zo werd stellig beweerd. Minder betrouwbaar lijkt de taktische informatie dat Faber en Van Tiggelen de dekking gaan verzorgen van de AEK- spitsen Sliskovits en Dimitria- dis. Het lijkt echter waarschijn lijker dat Westerhof vasthoudt aan zijn vaste mandekkers Van Tiggelen en Van Aerle. Mist maken, 'geheime gege vens' laten uitlekken en de te genstander ophemelen is echter het parool, ook voor AEK-PSV. Hans Westerhof scoutte de te genstander en riep AEK meteen uit tot Europese topploeg. Hans van Breukelen deelde gisteren op een andere manier een prik kel uit. De keeper: „Het wordt een hele moeilijke wedstrijd. Ik ben bang dat we een stuk pro fessionaliteit te kort komen. Je zag het tegen Feyenoord en zondag weer tegen Willem II. Beide keren slagen we er niet in een 1-0 vast te houden, om het af te maken. Wij missen de kil- PSV trainde gistermiddag in Athene bij een temperatuur van 25 graden. Adri van Tiggelen wacht geduldig totdat de dorst van Romario is gelest. foto anp lersmentaliteit die op topniveau nodig is." Het was het gemis aan 'pro fessionaliteit' dat PSV volgens de medische staf zondag tegen Willem II blessures opleverde. Erwin Koeman sprak dat giste ren tegen. .Absoluut onzin. In de kranten las ik ook dat we ons gespaard hebben. Nou, ik niet en volgens mij de rest ook niet." Morgen vervangt hij Gica Pope- scu. Koeman: „Mijn eerste grote wedstrijd als libero. Het is niet mijn favoriete plaats, maar ik ben er niet bang voor." René van Eek heejt in Zwitserland zijn draai gevonden van de grootste teleurstellingen uit zijn leven. Amper een uur nadat hij een contract had gete kend bij FC Den Bosch belde Feyenoord. „Rinus Israel wilde me graag hebben. Zijn telefoon tje kwam net te laat. Een jon gensdroom was bijna uitgeko men. Voor mijn ontwikkeling als voetballer had ik ook beter bij Feyenoord terecht kunnen komen. Ik heb nu het idee, dat ik mijn mogelijkheden niet op timaal benut. Aan de andere kant, als ik destijds bij Feye noord had getekend, was ik misschien nooit in Luzem be land. Dan had ik op andere ge bieden veel gemist." Van Eek (26) beschouwt Zwit serland inmiddels als zijn twee de vaderland. De gemoedelijke instelling, de luxe, het afwisse lende landklimaat en de prach tige natuur heeft hij in zijn hart gesloten. „Nederland is over voor mij. Ik heb in dit land mijn draai gevonden. Ik ben al ruim een jaar niet meer in Rotterdam geweest. Waar ik de komende jaren ook ga spelen, ik keer be slist terug naar Luzem. Zomer of winter, we hebben hier alles. Een Zwitsers paspoort is voor mij nog niet aan de orde. Dat krijg je als buitenlander pas als je vijf jaar bent getrouwd en dat ben ik nog lang niet." Van Eek, tot zijn twintigste lid van Excelsior, heeft slechts even moeten wennen aan de pittige prijzen. „Het leven is duur, maar daar verdien je ook naar. In het begin rekende ik alles om in Nederlands geld, maar daar mee ben ik snel gestopt. Voor het bedrag dat je hier kwijt bent aan één pak melk kun je in Ne derland drie liter kopen." Van Eek kwam bij Luzem bin nen als de „Blonde Engel". Na drie wedstrijden had hij al een nieuwe bijnaam: „Rambo". Zijn stevige speelwijze werd hem aanvankelijk in de brave Zwit serse competitie niet in dank af genomen. „Ze verklaarden me voor gek. Een sliding of tackle is zeldzaam hier, zeker op de trai ning. In mijn eerste seizoen kreeg ik acht gele kaarten, een record in Zwitserland. Ik heb me daarna een beetje aange past, maar ga het duel nog altijd niet uit de weg." Zijn wilde haardos is Van Eek sinds december kwijt. „Ik kon haast nergens meer komen in de stad. ledereen herkende me aan mijn lange haar en begon aan me te plukken. Bovendien liep er een jongen rond, die pre cies op mij leek. Bij de club moest ik voortdurend aanhoren waar ik de vorige avond was ge weest, terwijl ik van niets wist. Daarom heb ik me vrijwel kaal laten knippen." In financieel opzicht heeft FC Luzem, dat 26 dikbetaalde fullprofs telt, succes op Europees niveau hard nodig. De blamerende degradatie vorig seizoen heeft grote gaten in de begroting geslagen. „Als we niet meteen promoveren, is het af gelopen met de club", geeft Van Eek aan. „Een verlenging van mijn contract kan ik dan verge ten. Zelf heb ik echter ook geen zin meer in een tweede seizoen op het tweede plan. Ik weet, dat er voor mij belangstelling be staat. Ik zou best bij Grasshop pers onder Beenhakker willen spelen." Ik zal niet alles wat Van Bochove in het interview opra kelt op de korrel gaan nemen. Een paar losse aanteke ningen. Zijn opvatting dat topsport mogelijk is op ama teurbasis, daarbij verwijzend naar DIOK, getuigt niet van veel inzicht. Rugby is in Nederland een marginale tak van sport en hoe ver DIOK van de echte top afstaat, zie je keer op keer in hun eigen internationale toernooi en. Van de verplaatsing van de dienst Sport en Recrea tie naar het stadhuis die hij overweegt, zou ik willen zeggen: doe het in hemelsnaam niet. En de kennelijk op handen zijnde sluiting van zwembad De Vliet moet nog maar eens heel goed bekeken worden. Valt er echt niets anders met het bad te doen? Wat zuur geglimlacht heb ik over zijn opmerking dat 'steeds meer raadsleden zich interesseren voor wat er op de sportvelden gebeurt'. Het zal tijd worden, denk je dan. Maar is het ook waar? Hoe komt het dan toch dat ik op die sportvelden er, behoudens Piet Biegstraaten, nooit eentje tegenkom? En hoe valt het te rijmen met de opmerking van een nog niet zo lang geleden opge stapt raadslid dat 'in onze fractie het merendeel van de raadsleden de krant ging lezen op de spaarzame mo menten dat de sport ter sprake kwam'? (Ik vind het in dit verband trouwens heel ironisch dat uitgerekend Biegstraaten, de enige van de huidige raadsleden die gepokt en gemazeld is in de Leidse sport, zich niet bepaald verrukt heeft getoond over Van Bochove, notabene zijn eigen partijgenoot). Valt er helemaal niets positief over Van Bochove te mel den? Zeker wel. Hij heeft de aanzet gegeven tot het ma ken van een sportnota, al wordt het wel tijd dat dat ding nu eens in de openbaarheid komt. Het is natuurlijk een schande (en het tekent de desinteresse van de gemeen teraad nog eens) dat zo n nota al niet jaren geladen werd gemaakt, maar daar kan Van Bochove niets aan doen. Zijn plan om de sportvoorzieningen in de Stevenshof op peil te brengen (raar dat het bij de opzet van de wijk niet is gebeurd) mag er zijn en zijn algemene opvatting dat het onderhoud aan de bestaande sportaccommo daties de voorkeur verdient boven het bouwen van nieuwe, vind ik ook verstandig. In hun zucht (en ijdel- heid) naar vooral eigen beleid willen wethouders meestal het tegenovergestelde voorstaan. Het bestaan de en nuttige komt er niet zelden door in de verdruk king. Terugkomend op de sportnota: ik ben benieuwd wat er in staat. Wat daar gaat het om. Vooral ben ik nieuws gierig naar wat erin wordt gezegd over priuatiseringvan sommige zaken. De wethouder toonde zich daarin zeer geinteresseerd destijds bij de hoorzitting van de Leidse Sport Federatie. Een tikkie Soumah Sekou, een 17-jarige jongen uit Guinee (Afri ka), viel zondag in het duel Willem II-PSV 20 minuten voor tijd aan TUburgse kant in. Na een dolle scrimmage voor het Eindhovense doel punterde hij met enig geluk op een meter van Van Breukelen de bal in het doel, waarmee de score op 1 -1 kwam. Studio Sport haalde de jongen meteen naar Hilversum. Waarom, vroeg je je af. Wat was nou het bijzondere? Dat tikkie, dat doelpunt-van-niks? Blijkbaar. Als er geen helden zijn, maken we ze. Het interview leverde niets op, want Sekou wist zich geen raad en kon nauwelijks iets uitbrengen, ook al omdat hij de Nederlandse taal slechts zeer beperkt machtig was. Daar moeten ze bij Studio Sport al achter zijn geweest nog voor ze de lam pen op hem zetten. Maar niemand kwam kennelijk op net idee dat dit absoluut geen nut had. Een staaltje on nozelheid. Van Studio Sport dan, niet van die Afrikaan se jongen. Stanley Menzo is gister middag toch met Ajax naar Portugal gevlogen. Niet om te keepen, een gebroken duim verhindert dat, maar „ter ondersteuning" van zijn onervaren vervanger, de 21-jarige Edwin van der Sar. „Van der Sar kan wel wat steun gebruiken", ver onderstelt Louis van Gaal, technisch directeur van Ajax. Van Gaal laat de boomlange (1.97 meter) re servekeeper morgenavond tegen Vitoria Guimaraes zijn Europa-Cupdebuut maken. GUIMARAES JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Van der Sar, afkomstig van het Voorhoutse Foreholte, belandde vier jaar geleden via de interre gionale jeugd van Noordwijk in de Amsterdamse Meer. De in valbeurt zondag tegen Cam- buur meegerekend, maakte hij tot dusver in tien competitie duels deel uit van de hoofd macht van Ajax. Aan het eind van het seizoen 1990-1991 speelde hij negen wedstrijden, omdat Menzo was uitgescha keld vanwege een meniscus blessure. Sindsdien keepte Van der Sar alleen in het tweede elf tal. Hij rouleert daarin met Den nis van der Poll, door Van Gaal als tweede keeper meegenomen naar Portugal. Van der Sar, pas hersteld van een lichte knieblessure, zegt de krachtmeting met Vitoria Edwin van der Sar, hier in actie namens Ajax tegen RKC, voelt geen ex tra spanning vlak voor zijn Europa-Cupdebuut. archieffoto Guimaraes niet te vrezen. „In mijn eerste wedstrijd in Ajax 1, tegen Sparta, stond ik met knik kende knieën in doel, maar die spanning heb ik nu niet. Ze zeg gen dat het in Guimaraes een heksenketel wordt, we zien wel. Ik word er niet extra nerveus van. Ik moet 't nu laten zien, ik ben er klaar voor. Niet dat ik op een blessure van Stanley zit te wachten, maar als hij gebles seerd is, moet ik hem vervan gen, zo ligt het gewoon. Ik heb ook niet gevraagd om Stanley mee te nemen naar Guimaraes. Het werd me vanmorgen ver teld." Aderlating „Natuurlijk is de afwezigheid van Menzo een gevoelige ader lating", oordeelt Van Gaal. „Met hem staat er een persoonlijk heid in de goal, die de verdedi ging ook echt leidt. Maar ik heb het volste vertrouwen in Van der Sar. Toen hij er twee jaar ge leden ineens in moest, heeft hij het ook uitstekend gedaan." Van Gaal heeft nog geen com pleet beeld van Vitoria Guima raes kunnen vormen. Hij heeft de club uit de textielstad in Noord-Portugal niet met eigen ogen in actie gezien. De rappor ten van zijn spionnen Tonnie Pronk en Gerard van der Lem zullen hem voldoende houvast moeten geven. Van Gaal: „Ik heb begrepen dat het er een heksenketel kan zijn en dat Guimaraes harde verdedigers heeft. Ik verwacht dat ze defen sief zullen spelen, met één, hooguit twee spitsen. Wij gaan erheen om niet te verliezen." Met andere woorden, Ajax is morgenavond tevreden met een gelijkspel. „Ik wil er voor wa ken", verklaart Van Gaal, „dat we in een open mes lopen. Ajax heeft in het verleden altijd veel moeite gehad met Portugese ploegen." De laatste zege van Ajax in Europees verband tegen een Portugese club dateert al weer van 1972. Met Cruijff en Keizer in de gelederen schakelde Ajax toen Benfica in EC 1 uit. De daaropvolgende zes Europa- Cupwedstrijden tegen Portuge se clubs gingen verloren. Maar met Vitoria Guimaraes, de hui dige nummer vijftien in de Por tugese competitie, moet het voor Ajax mogelijk zijn aan die trieste reeks een einde te ma ken. Wethouder Van Bochove (CDA) voelt zich, zo meldt hij in een groot interview in de krant van zaterdag, na twee jaar thuis in de Leidse sportwereld. Dat is prettig om te vernemen. Of de Leidse sportwereld zich ook muis voelt bij hém, valt nog te bezien. Van Bochove heeft geen natuurlijke band met de sport, dat is wel duidelijk. Het is een terrein dat hem eigenlijk geheel vreemd is. Dat soort mensen praat er dan al gauw over in de trant van 'lekker bezig zijn in je vrije tijd'. Maar de sport is in de laatste twintig jaar maat schappelijk te ver ontwikkeld om haar nog op deze simpele manier tegemoet te treden. Hij vindt sport leuk vanwege de organisatiegraad en de samenhang. 'Daar door ben ik sport als sociaal verschijnsel gaan waarde ren'. Wat een keurigheid. Het is de open deuren intrappende taal van de goedwillende maar wat wereldvreemde regent anno 1955. Huiver neemt bezit van me bij zulke .0"*- v''ï| woorden. Wethouder, denk ik dan, wB, het is nu 1992, hoor. Er zijn meer standpunten van Van S Bochove die te denken geven. Zoals 1 dit: 'Profsport past niet bij de cul tuur in Leiden. Als je voor een dub beltje bent geboren, word je nooit een kwartje'. Ik vind het nogal wat. i Wat hij hier zegt is: eens een ar- moedzaaier, altijd een armoedzaai- er. Het is waar, in Leiden zijn geen A. geldschieters of mecenassen die fors geld in een tak van sport stop pen. Maar op het moment dat ie- door RUUD PAAUW mand of an bedrijf da' we'doet. moet je eens zien wat er gebeurt. Dan zegt Leiden heus niet: ach, gut, heel jammer, maar de profsport past niet in onze cul tuur. Kom, nou toch. De sport richt zich gewoon naar wat er kan en niet kan. Dat is de enige cultuur. Hij was eigenlijk de voorloper van John de Wolf. Stoer, hard en langharig. Hij leek voorbestemd voor zijn jeugdliefde Feyenoord, maar belandde via Excelsior en FC Den Bosch in 1989 uiteinde lijk bij FC Luzem. De Zwitserse welvaart bevalt hem uitstekend. Getrouwd met een plaatselijke schone, zoontje van acht weken en een riante woning tussen be sneeuwde bergtoppen aan de rand van het Vierwoudsteden- meer. René van Eek, „Kuifje in Luilekkerland". Morgen mag de geboren Rotterdammer in het eerste Europese duel met Feye noord aantonen, dat hij beter is dan zijn imitator De Wolf. „Ho pelijk zit er nog een contractje 'voor me in", gniffelt Van Eek, wiens lucratieve verbintenis met FC Luzem komende zomer afloopt. „John en ik lijken in veel opzichten op elkaar. Mis schien dat ik iets sneller ben, maar hij is wellicht beter in tak- tisch opzicht." Ruim vijf jaar geleden beleef de de robuuste mandekker één René van Eek, gelukkig in Luzem: „Nederland is over voor mij." foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21