Leidsch Dagblad Minister: Bevries bouw bij Schiphol Duits Groenen-paar dood aangetroffen in woning ^ns VONT fofóET H«vh Visvergunning meer waard dan kotter zelf A Demonstratie Franse joden in Rostock Servische politie bezet 'Joegoslavisch' ministerie Kamsteeg QjpHet Motorhuis» 'Veiligheid geen reden woonwijken te mijden' Kamsteeg DINSDAG 20 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 39986 LOSSE NUMMERS 1,50 Damproject 2Tsjecho-Slowakijeen Hongerije ruziën over een damproject in de Do- nau. De werkzaamheden zijn voorlopig opgeschort. Emancipatie /i Emancipatiecom- I missie AZL schakelt commissie in om vrouwen in hoge functies te krijgen Zucchero i Zucchero Forniciari: Italiës populairste rockster wint ook in het buitenland steeds meer terrein. 4 Q' I JZl Voorstel van Alders aan provincie Minister Alders (VROM) overweegt het bouwen van wo ningen rond Schiphol tijdelijk te bevriezen. Alders heeft de provincie Noord-Holland gevraagd een inventarisatie te maken van alle woningbouwplannen onder de aan- en uitvliegroutes van Schiphol. Vermoedelijk zal de minister na ontvangst van de lijst besluiten welke projecten wor den bevroren. Dat gebeurt in afwachting van de uitkom sten van het onderzoek naar de veiligheid van Schiphol. den haag bill meyer De provincie staat in principe positief tegenover het voorstel van de minister. In een brief aan ongeveer twintig gemeen ten in de omgeving van Schip hol schreven Gedeputeerde Sta ten vorige week dat er een diep gaand onderzoek moet komen naar de veiligheid van het vlieg verkeer in relatie tot de ruimte lijke inrichting rond de luchtha ven. Volgens de brief van de pro vincie zal de lopende besluit-' vorming inzake de groei van Schiphol hoe dan ook vertra ging oplopen. De provincie heeft zelf al aangegeven herzie ning van het streekplan Amster dam-N oordzeekanaalgebied voor Haarlemmermeer te willen uitstellen. Herziening is nood zakelijk vanwege de geplande bouw van 15.000 tot 25.000 wo ningen en de uitbreiding van Schiphol met een vijfde start en landingsbaan. De provincie lijkt nu een bondgenoot in minister Alders te hebben gevonden. Het voor stel van de minister komt er op neer dat de verdere groei van Schiphol tot mainport voorlopig de ijskast ingaat. Ook de minis ter wil eerst duidelijkheid over de omvang van de risico's die het wonen rond Schiphol met zich meebrengen. Het onder zoek daarnaar moet volgens een woordvoerder van VROM ko mend voorjaar gereed zijn. Pas als die analyse is ge maakt, kunnen algemene gel dende veiligheidsnormen wor den ontwikkeld. Aan de hand daarvan kan dan worden beke ken of woningbouwplannen moeten worden geschrapt of dat Schiphol de uitbreiding moet aanpassen. Valt het veilig heidsonderzoek negatief uit voor de luchthaven dan kan dat leiden tot wijziging van de aan- en uitvliegroutes of een andere inrichting van het banenstelsel. De betrokken gemeenten zullen binnenkort van het voornemen van de minister op de hoogte worden gesteld. Overigens wil een woordvoer der van VROM het voornemen van de minister niet bevestigen. Wel erkent hij dat Alders om een inventarisatie van alle wo ningbouwplannen heeft ge vraagd. Volgens de woordvoer der moeten de provincie en de gemeenten zelf beslissen of zij bestaande woningbouwprojec ten bevriezen. Kelly en Bastian oprichters milieupartij berlun hans hoogenduk. correspondent Het prominente Groenen-paar Petra Kelly (44) en Gert Bastian (69) is gisteravond dood aange troffen in zijn woning in Bonn. Het is nog onduidelijk of ze zijn vermoord of zelfmoord hebben gepleegd. De stoffelijke over schotten hebben vele dagen, mogelijk zelfs weken, in het huis gelegen. Volgens woordvoerder van justitie zijn op de lichamen ver wondingen aangetroffen. Sectie zal echter moeten uitwijzen of het gezicht de twee die zelf hebben toege bracht of dat het om geweld van derden gaat. Er zijn geen af scheidsbrieven of andere stuk ken gevonden waaruit blijkt dat het paar een einde aan zijn le ven wilde maken. Een woordvoerster van de Groenen zei zich niet voor te kunnen stellen dat de twee, die tot de oprichters van de Duitse milieupartij hoorden, zelfmoord hebben gepleegd. „Het is een zware klap voor ons. Petra Kelly heeft tot het laatste moment een goede relatie met ons be-, stuur gehad en was nu samen met Bastian van plan zich in te zetten tegen de vreemdelingen haat", aldus de woordvoerster. Petra Kelly en de gepensio neerde generaal Bastian hoor den in de jaren '80 tot de eerste generatie Groenen-parlementa riërs. Kelly bepaalde in die jaren de partij met haar onafgebroken strijd tegen vervuiling, kernraketten en voor het feminisme. Bastian werd in 1980 ge dwongen met pensioen te gaan omdat hij zich verzette tegen de stationering van Amerikaanse middellange-afstandsraketten in Europa. Hij sloot zich aan bij de Groenen en kwam in 1983 in het parlement. Nadat de zoge noemde fundamentalisten het bij de Groenen voor het zeggen hadden gekregen, distantieer den de twee zich steeds meer van de partij. Rostock Zesenveertig Franse joden hebben giste ren in Rostock gedemonstreerd tegen de uitwijzing van Roemeense zigeuners. De betoging liep uit de hand toen de politie vier betogers wilde inrekenen omdat zij een spandoek wilden ontvouwen voor een raam van het gemeentehuis van Rostock. Enkele be togers gingen daarop agenten met traangas te lijf, waarna de politie alle demonstranten arresteerde. Ook de nazi-opspoorders Serge en Beate Klarsfeld, die de demonstratie leidden, werden ingerekend. foto dpa Machtsstrijd Milosevic en Panic Een woordvoerder van de mi nister liet weten dat de Joego slavische regering de gebeurte nissen „sterk afkeurt". De Servi sche autoriteiten stelden giste ren dat het gebouw Servisch ei gendom is, waarover'de 'Joego slavische' autoriteiten niets hebben te zeggen. Waarnemers betwijfelen of Panic over vol doende macht beschikt om de Servische politie uit het minis terie te krijgen. Een van de mannen achter de operatie is Mihalj Kertes, ver trouweling van Milosevic en voormalig onderminister van binnenlandse zaken. Kertes werd vorige maand door Panic ontslagen omdat hij „etnische zuiveringen" had getolereerd in Vojvodina, de noord-Servische provincie waar een Hongaarse minderheid leeft. In Genève troffen de presi denten Cosió en Izetbegovic el kaar. In de marge van de confe rentie deden gisteren geruchten de ronde dat tussen de strijden de partijen sprake is van toena dering over de staatkundige toekomst van Bosnië. De leider van de Bosnische Serviërs, Ka radzic, en de Bosnische mos lims voelen voor opsplitsing van het gebied. belgrado-sarajevo rtr-afp-dpa De spanning tussen extreme en gematigde nationalisten in Ser vië is gisteren fors opgelopen nadat de Servische politie het federale Joegoslavische ministe rie van binnenlandse zaken be zette. Door deze actie namen in Belgrado de geruchten toe dat de radicale Servische president Milosevic zich zou willen ont doen van de gematigde 'Joego slavische' leiders Panic (pre mier) en Cosic (president). Cosic sprak eind vorige week voor het eerst van het gevaar van een burgeroorlog in Servië. De 'Joegoslavische' president verbleef gisteren in het Zwitser se Genève voor besprekingen met zijn Bosnische ambtgenoot Izetbegovic. Volgens waarne mers bij de door de VN en de EG voorgezeten vredesbespre kingen lijkt een akkoord over de constitutionele invulling van het toekomstige Bosnië-Her- cegovina dichterbij gekomen. De bezetting van het ministe rie leidde in Belgrado tot ge ruchten over, een ophanden zijnde coup. De Servische poli tie belette gisteren de federale minister van binnenlandse za ken de toegang tot zijn kantoor AUTOBEDRIJVEN Van der Sar Voorhouter Edwin Z I van der Sar verde digt morgen het doel van Ajax. „Ik moet het nu la ten zien", blikt hij vooruit. Geen kront ontvangen? nri 071 - 161400 DCL. 071 - 161499 RLD paar dagen voor ramp: HET WOORD IS AAN hoofddorp henny van egmond Kora Lehman de Lehnsfeld Snoep nóg verstandiger, eet een onbespoten appel. VANDAAG Bij het vaststellen van uitvlieg routes is in het verleden niet ge keken naar veiligheidsrisico's. Dat blijkt uit een brief van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) die een paar dagen voor de ramp in de Bijlmer werd verstuurd. In de brief reageert de RLD op een verandering van de uitvlieg route van baan 27, de Buiten- veldertbaan. Het Comité Milieu Schiphol had over de verande ring aan de bel getrokken en klaagde over grote vliegtuigen die op een hoogte van van zo'n 500 meter overvliegen. Omdat is begonnen met het kantorenpark Chipshol moest een radio-navigatiebaken wor den verlegd en daardoor veran derde de uitvliegroute van de Buitenveldertbaan in westelijke richting, aldus de RLD. Die nieuwe route voert de vliegtui gen ten noorden van Benne- broek richting Noordzee. Het Comité Milieu Schiphol klaagde over de routeverandering en wees op de veiligheidsrisico's. „Over het in uw brief gesug gereerde ontoelaatbare veilig heidsrisico vanwege het over vliegen van woonbebouwin gen", schrijft ambtenaar M. Canters van de afdeling milieu zaken van de RLD terug, „kan ik u mededelen dat de veiligheid niet in het geding is en dat dit argument zeker geen reden kan zijn om bestaande uitvliegrou tes te verleggen." Trio overvalt bankfiliaal N'wijkerhout noord wu kerhout» VANDAAG PAGINA'S - Binnenland Buitenland Cultuur umuiden pi eter van hove Nog geen jaar geleden werd de Volen- damse kotter 32 Regina Maris helemaal onder handen genomen. Er kwam een nieuw visruim met een capaciteit voor zeker tweehonderd kisten en de oude vislier werd vervangen door een geheel nieuwe. Het schip lag er weer piekfijn bij. Klaar voor de vaart. Vorige maand verwisselde de opgeknapte kotter van ei genaar. In nog geen week had de IJmuidense scheepsmakelaar Dirks Maritiem BV een klant gevonden. Een Urker kocht de boomkotter uit '64 op. Voor een goeie prijs. Maar de kans is groot dat het schip nooit meer het zeegat uit gaat. Het was de nieuwe eigenaar niet om het vaartuig te doen. De papieren, daar ging het hem om. Beter gezegd: de quota voor tong en schol. Die zijn heel wat waard, aldus Frank Dirks, scheepsmakelaar. Het is een trend van de laatste jaren. Het komt steeds meer voor. Met het schip krijgt de koper ook de quota in handen. „Je moest eens weten wat die Urker voor die vis vergunning heeft betaald. De eigenaar hoefde dan ook niet niet lang na te den ken over de verkoop van zijn schip." De hoeveelheid beschikbare quota be paalt mede het aantal dagen dat een vis ser op zee mag zijn, de zogeheten zee dagenregeling. De capaciteit van sche pen is de laatste dagen sterk toegeno men. Stilliggen aan de kade kost dan ook handenvol geld. De werkloze uren kun nen alleen worden benut als de vangst vergunning wordt uitgebreid. Dat kan door de quota van een ander schip te gebruiken. Overzetten, zoals het officieel heet. Bestaande quota mogen worden opgeteld bij de vergunning van een ander schip. Voorwaarde is wel dat beide vaartuigen in handen zijn van één eigenaar. Voor beide partijen een lucra tieve ruil: het spaarbankboekje van de verkoper van het schip wordt aardig ge spekt. En de koper van het vaartuig krijgt meer visdagen tot zijn beschikking. Al leen blijft het aangekochte schip werk loos aan de kant liggen. „Maar wat doet een schipper als hij in één keer zoveel geld voor z'n kotter kan krijgen dat hij de rest van z'n leven kan rentenieren?", stelt Frank Dirks. „Die Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Veranderlijk bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Wind draaiend van zuid naar noordwest, zwak tot matig, kracht 2 3. DORITH UGTVOET Drie mannen hebben vanoch tend even na half negen een overval gepleegd op de AB- N/AMRO bank aan de Heren weg in Noordwijkerhout. De politie vermoedt dat het ging om drie mannen die een bivak muts droegen. Ze waren ge kleed in trainingspak en voor zien van een vuurwapen. Hoe veel geld ze hebben meegeno men is nog onbekend. Ook is nog niet duidelijk of er bezoe kers waren op het moment van de overval. Er zijn volgens de eerste berichten geen gewon den gevallen. Het trio ging er na de overval vandoor in een witte Ford. Agenten hebben de mogelijk gestolen wagen even later aan getroffen bij het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout. De politie heeft vervolgens het hele gebied rond het Oos terduinse Meer afgezet. Onder andere met een helikopter en honden is het gebied vanmor gen uitgekamd. De Noordwij- kerhoutsc politie heeft daarbij hulp gekregen van verschillende korpsen uit de regio. Bij het ter perse gaan van deze krant was de zoekactie nog aan de gang. AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071 317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720-35832 VAN. dubbel cabine en overige bedri|lswagens tot 2500 kg GVW HOE KUNTI NOG ZONDER? Per Per kwartaal (f 80.10) via accept- Naam en voorletters verkoopt zijn boot. Dat lijkt me duide lijk." Voor de scheepsmakelaar is het alle maal het gevolg van het uit de hand ge lopen systeem van quotering ..De over heid is de laatste jaren veel strenger gaan optreden. De contingenten zijn voor het grootste deel uitgegeven aan de wat gro tere schepen. Voor de kleinere vaartui gen, die automatisch beschikken over een kleiner contingent, is het zodoende moeilijker geworden te overleven. Zo'n eigenaar verdient eenvoudigweg te wei nig om te investeren. Hij verkoopt z'n schip dat veel geld opbrengt vanwege de vergunning die erbij hoort. Daardoor krimpt de Nederlandse kottervloot zo sterkin." ir bank/girorekening I M"" Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1