Mannen zetten de toon in het AZL Liever een boete dan prijskaartjes in etalage Het Gesprek van de Dag Het is maar wat de gek voor Adam Curry geeft Ziekenfonds wil geld terug van kruiswerk 'Met een paar nuttige tips kom je een heel eind' Een schonere produktie die ook geld oplevert. Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. n DINSDAG 20 OKTOBER 1992 17 Hij peinst er niet over om zijn artikelen in de etalage te voor- I zien van prijskaartjes. Eigenaar H. Démoei van Rozemarijn aan de Leidse Haarlemmerstraat maakt zich ook helemaal geen zorgen over een eventuele boe te die hem boven het hoofd hangt. „Dan betaal ik die, maar mijn beleid daarvoor aanpassen doe ik niet. Bij mij komen geen I prijskaartjes in de etalage", Idinkt het zelfverzekerd. Hij handelt daarmee in strijd met het 'besluit prijsaanduiding goederen', die detailhandelaren voorschrijft dat artikelen niet al leen in de winkel, maar ook in de etalage moeten zijn geprijsdl j Afgelopen week kreeg de eige naar van twee exclusieve mode zaken in Den Haag en Haarlem een boete van 150 gulden aan zijn broek van de Economische Controledienst (ECD). Deze winkelier vindt dat hij het in brekersgilde met prijskaartjes wat al te makkelijk op de kost bare kledingstukken wijst. Leidenaar Démoet heeft geen last van inbrekers, maar v\il toch geen prijsjes bij zijn ca deaus, kruiden en gezondheids artikelen in de etalage. „Daar heb ik een bepaalde bedoeling mee. Kijk. Een klant loopt meteen door wanneer hij op een kaartje een prijs ziet die hij te hoog vindt. Zonder prijs kaartje komt zo'n klant wellicht even binnen om wat te infor meren. Allicht is er een kans dat hij of zij iets anders koopt dat minder duur is." „Dat vind ik nu een smerige re denering", zo schiet ambtenaar Elstrodt van het ministerie van economische zaken uit zijn slof, wanneer hij van deze verkoop- taktiek hoort. „Het kan dus zijn dat iemand in de winkel niet durft te erkennen dat iets eigen lijk boven zijn begroting gaat. Die klant koopt dus eigenlijk te gen zijn wil. Dat naar binnen trekken van klanten is alleen in het belang van de winkelier. Wij bekijken het echter van twee kanten. Met de prijzenwet moet er een open gang van zaken ko men. De consument moet snel duidelijkheid en zekerheid heb ben. Je kunt dat zien als een soort bescherming", aldus El strodt. Een klant die bij Démoet de winkel binnenkomt, zegt het wel prettig te vinden wanneer goederen ook in de etalage zijn voorzien van een prijsje. „Ik loop zelden de winkel in omdat ik iets zie liggen waarvan ik de prijs wil weten. Die moeite neem ik niet." Maar winkelier Démoet geeft het nog niet op: „Ook niet als u een schitterende jurk ziet han gen waar u op slag helemaal weg van bent?" vraagt Démoet. Nee, de vrouw weet het zeker. „Ik denk dan: dat zal wel heel erg duur zijn, want anders had den zij het bedrag er wel bijge zet. Ik weet kortom liever meteen de prijs, zodat ik snel een besluit kan nemen." Een ander argument voor Dé moet om een ongeprijsde etala ge te hebben is dat volgens hem niet iedereen hoeft te weten hoe duur bepaalde cadeaus zijn. „Dan krijg je verhalen van: 'jeetje, hij heeft voor mijn ver jaardagscadeau maar een tien tje over gehad.' Je moet overal rekening mee houden." Merkwaardig is nu dat dit pre cies de reden is waarom bruids- boetiekén hun jurken niét hoe ven te prijzen. De vriendinnen van de bruid zouden er op die manier eens achter kunnen ko men dat een jurk slechts 500 gulden heeft gekost. Dat bete kent natuurlijk een ramp voor de feestelijke huwelijksdag. De uitzondering geldt ook voor doodskistenhandelaren. „Nabe staanden zouden op een begra fenis kunnen denken 'hadden zij maar 300 gulden over voor de overledene'. Dat zijn gevoeli ge zaken", zo meldt een woord voerder van de controledienst. Bedrijfsleidster J. Heemskerk van Emmy's Bruidsboetiek aan de Lange Mare in Leiden, hoort voor het eerst van de Neder landse prijzenwet. „Het is om je rot te gillen", zo luidt haar eer ste reactie. „Het is ook een rare redenatie. Juist wanneer wij een aantrekkelijk geprijsde jurk heb ben, doen wij daar een kaartje bij. Om aan te tonen dat het niet allemaal zo duur hoeft te zijn. Met die vriendinnen hou den wij echt geen rekening, hoor", aldus Heemskerk. De Leidse juwelier J. de Gunst van Sierraad 2000 doet bewust een kaartje bij zijn waren in de etalage. Terwijl ook hij daartoe wettelijk niet verplicht is, omdat de schommelende goudprijs het prijzen tot een moeilijke klus zou maken. „Dat valt best mee", laat De Gunst weten. Nee, veel meer last heeft hij van mensen die binnen komen om naar de prijs te vragen. „Men sen die thuis een vergelijkbaar sieraad hebben en dan nieuws gierig zijn naar de waarde. Dat kost veel tijd." Extreem dure ju welen liggen bij hem niet in de etalage. „Dan lokje diefstal uit. Maar dat doen we niet en dus is dat geen reden om niet te prij- Leidenaar Démoet: „Zonder prijskaartje komt zo'n klant wellicht even binnen om te informeren." FOTO HIELCO KUIPCRS Zoals die 34-jarige Leidenaar re ageren er maar weinig. Boos roept de man uit dat hij het ver tikt om volgend jaar kijk- en luistergeld te betalen, als het in derdaad waar is dat Veronica twee miljoen gulden neertelt voor discjockey Adam Curry. Al dat gemeenschapsgeld voor ie mand die alleen maar wat vro lijke kletspraatjes de ether in stuurt. Schandalig vindt hij het. Op deze koude maandagoch tend zijn de reacties van men sen op het Leidse station heel wat lauwer. De meeste jongeren kan het weinig schelen dat Adam Curry het Amerikaanse station MTV inruilt voor de Ne derlandseomroeporganisatie. „Persoonlijk doet het me weinig want ik kijk niet naar Veronica en ik luister er ook niet naar", zegt de 21-jarige Bas Spijkhoven uit Wassenaar. Dat Curry nu zo enorm veel geld gaat verdienen, interesseert hem ook niet veel. „Er zijn wel meer personen die van mijn geld worden betaald, en waar ik het niet mee eens ben." Zelf vindt hij een discjoc- key niet zo veel geld waard, 'maar het is maar net wat de gek ervoor geeft'. „Een kwestie van vraag en aan bod", constateert de 18-jarige Hanneke uit Warmond nuchter. Helemaal eerlijk vindt ze het niet, dat Curry zo veel geld gaat verdienen. „Er zijn mensen die veel harder werken en minder geld krijgen." Ze gaat ervan uit dat Veronica de Amerikaanse Nederlander heeft 'gekocht' om de kijk- en luistercijfers op te krilcken. Maar eigenlijk snapt ze dat niet. „Hij had eerst een rubriek in het te- levisieprogrammaCountdown. Maar dit onderdeel verdween omdat het niet populair was. Dan vind ik het raar dat ze 'm nu weer terugwillen hebben." Onder de indruk van de grote jongen met zijn lange haar en Amerikaanse accent is Hanneke nooit geweest. „Hij heeft wel een leuke uitstraling, hoor. Maar ik ben nu eenmaal niet het type dat helemaal gek wordt van één persoon." Miro Zwe ring (23) herinnert zich nog goed dat Adam Curry een paar jaar geleden vrij populair was bij de meisjes. „Die vonden hem hartstikke leuk." „In de la gere klassen van de middelbare school was hij wel populair", zegt Wassenaarder Bas Spijkho ven. De liefde voor Curry is ken nelijk in die vijf jaar dat hij in Amerika heeft gewerkt totaal bekoeld, want op het Leidse sta tion is niemand te vinden die zichzelf een fan van hem noemt. Kwaliteiten heeft hij wel dege lijk, meent echter Leidenaar Ze- no Groenewegen, die drie jaar lang programma's presenteerde bij Radio 10. „Absoluut een we- relddiscjockey was Curry een paar jaar geleden. Een aanwinst voor de Nederlandse omroep, omdat hij persoonlijkheid had, een bepaalde flair. Daarom heeft hij het ook zo goed ge daan in Amerika." Dat betekent echter niet dat Groenewegen het terecht vindt dat Cuny in drie jaar tijd waar schijnlijk twee miljoen gaat ver dienen. „Dat is te veel. abso luut. Het kan wel een topper zijn of een persoonlijkheid, maar ik vind het allemaal zo be trekkelijk. Dit soort bedragen zijn misschien in Amerika nor maal, en in de voetballerij, maar ik vraag me af of hij het wel waard is, zo'n bedrag. Vooral omdat ik denk dat Adam Curry toch een beetje heeft afgedaan. Dat radioprogramma dat hij bij voorbeeld met Jeroen van Inkel deed is nu echt een beetje pas sé." Te weinig vrouwen hebben hogere functies Het ziekenfonds Zorg en Zeker heid (Z en Z) in Leiden gaat het geld terugvorderen, dat de kruisverenigingen in zijn werk gebied ten onrechte hebben geïnd voor het uitlenen van verpleegartikelen bij thuiszorg. De verenigingen krijgen hier voor geld van Z en Z, maar brengen tevens een bedrag in rekening aan hen die de hulp middelen lenen. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) heeft geadvi seerd verpleegartikelen gratis te verstrekken. De noodzaak voor het gebruik van het artikel moet wel worden aangetoond en de cliënt mag hiervoor geen vergoedingontvangen. Adjunct-directeur van Hou ten van Z en Z kon vanmorgen nog niet vertellen hoeveel geld zijn ziekenfonds bij de kniis- verenigingen denkt terug te ha len. Vandaag krijgen zij een uit nodiging om daarover te ko men praten. Hij zei begrip te hebben voor de financiële nood waarin de meeste vereni gingen verkeren. Maar geld, dat zij ten onrechte hebben ge claimd, wil Z en Z terug heb ben. De kruisverenigingen in Lei den, AJphen en de Duin- en Bollenstreek laten weten zich nog te beraden over de stappen die zij denken te nemen in de ze kwestie. Directeur Van den Berg van het kruiswerk in Lei den erkent dat er inderdaad problemen zijn om de begro ting sluitend te krijgen. De directeur: „De vraag om thuiszorg blijft maar toenemen. Wij bekijken hoe we dat kun nen oplossen, maar dat valt niet mee. Een directe oplossing voor alle problemen is geld. Het kruiswerk gaat nu overleg gen met Zorg en Zekerheid hoe we dit moeten aanpakken. Ze ker, we hebben ons daarover al ideeën gevormd. Ze kunnen nog niet naar buiten worden gebracht, omdat we eerst met de andere verenigingen op één lijn moeten komen. Mijn ver wachting is dat we daar wel uit komen, zonder dat de thuis zorg het kind van de rekening wordt." De kruisvereniging Rijn en Duin, gevestigd in Katwijk, blijft in principe dezelfde lijn volgen als nu. Dat betekent dat het verhuren van hulpmidde len tegen betalen vooralsnog wordt voortgezet. Pas als er een standpunt is ingenomen over het advies van de LVT, wordt het beleid Rijksarchivaris Ketelaar hoogleraar archiefwetenschap in Leiden Vrouwen bereiken te weinig hogere functies in het AZL omdat deze niet in deeltijd vervuld kunnen worden. Tweederde van het aantal personeelsleden is vrouw, ter wijl maar een derde van de hogere functies door hen wordt vervuld. De Emancipatiecommissie van het zie kenhuis heeft hierover een klacht ingediend bij de Com missie Gelijke Behandeling. Al eerder werd de landelijke Emancipatieraad ingeschakeld. Die stelde de Emancipa tiecommissie in het gelijk. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS „In de jaren zeventig was er het plan een toren van 125 meter hoogte te bouwen aan de Witte Singel, op de plek waar nu de universiteitsbibliotheek staat. Van wie kwamen die plannen, waarom zijn ze niet doorgegaan en hoe is dat verder in zijn werk gegaan? De antwoorden zijn al lemaal in de archieven te vin den." Dat zegt rijksarchivaris F. Ketelaar. Na zijn studie geschie denis in Leiden in de jaren zes tig keert het hoofd van de rijks archiefdienst terug naar zijn ou de studentenstad om voor één middag per week hoogleraar ar chiefwetenschap te worden. Maatwerk „Toekomstige historici trainen in het omgaan met bronnen", vat de baas van 158 strekkende kilometer archiefmateriaal zijn werkzaamheden samen. Daar bij wil hij niet alleen 'confectie', maar ook 'maatwerk' leveren. De 'confectie' slaat op de colle ges die hij aan tweede- en der- de-jaars studenten gaat geven. „Hoe pak je archiefonderzoek aan, waar vind je archieven, wat voor functie hadden ze? Dat soort vragen moet je eerst be antwoorden voordat je vrucht baar onderzoek kunt doen. Met een paar nuttige tips en trucs kom je vaak al een heel eind." Het 'maatwerk' is gereser veerd voor wetenschappers-in- spé in de laatste fase van hun studie en voor promovendi. Dit biedt Ketelaar de gelegenheid onderzoek te doen naar de grondslagen van de archiefwe tenschap. iets wat tot nu toe volgens hem nog nauwelijks ge beurt in Nederland. „Ik hoop dat mensen onderzoek gaan doen naar het selectievraagstuk. Ongeveer vijf procent van de overheidsarchieven blijft be waard, maar hoe selecteer je wai de moeite waard is uit die ongelofelijke hoeveelheid pa pieren computerbestanden?" Deze vraag wordt des te klemmender nu de Tweede Ka mer een dezer dagen een nieu we Archiefwet behandelt. Deze brengt de periode waarin ar chieven over het algemeen ge sloten blijven terug van vijftig naar twintig jaar. Vooral in de jaren vijftig begon de overheids- bureaucratie enorm uit te dijen, zodat een enorme hoeveelheid materiaal beschikbaar komt. Een groot deel daarvan is overi gens op aanvraag al beschik baar voor onderzoekers. Hoewel bronnen steeds vaker worden opgeslagen op microfiches of via andere systemen snel op roepbaar zijn, voorziet Ketelaar nog een 'enorme inhaalvraag' als tientallen jaren extra archief materiaal in een klap beschik baar komt. Begraven Stamboomonderzoek is een po pulair onderzoeksterrein waar op veel onervaren historici fou ten maken. De burgerlijke stand werd in Nederland pas aan het begin van de twintigste eeuw ingevoerd, zodat onderzoek over die periode wordt gedaan aan de hand van zogenaamde Doop- Trouw- en Begraaf-regis- „De meeste trouwboeken zijn ondertrouw-boeken, zodat de werkelijke huwelijksdatum later is", zegt Ketelaar. „Ook bij be- graafregisters gaan veel mensen er ten onrechte van uit dat daarin de datum van overlijden staat. Maar die boeken geven de datum waarop iemand werd begraven, niet de dag waarop een persoon overleed." Nog ge compliceerder is het onderzoek aan de hand van trouwboeken. „Kerkelijke trouwboeken waren er alleen voor lidmaten van de gereformeerde en hervormde kerk, de 'officiële' kerken. Ka tholieken moesten trouwen voor het gerecht en daar wer den hun huwelijken geregi streerd." LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De kritiek van de commissie richt zich op het rapport 'Pro ject Verpleegkundige Organisa tie'. Volgens dat rapport moeten zowel een teamleider als een hoofdverpleegkundige mini maal vier dagen per week inzet baar zijn. „Die eisen stelt men om de continuïteit van de zorg veilig te stellen," zegt mevrouw E. Weening, ambtelijk secretaris van de Emancipatiecommissie. „Maar de consequentie is wel dat veel vrouwen niet sollicite ren op hogere functies." De commissie heeft negatief geadviseerd toen het rapport werd vastgesteld, maar daarmee was ze eigenlijk te laat. Het rap port stond al in grote lijnen vast op het moment dat de commis sie werd geïnstalleerd. „We hebben nog wel een negatief advies uitgebracht, maar ik ge loof niet dat dat veel invloed heeft gehad," zegt Weening. Steun Voorzitter Van Wieringen denkt dat het advies van de Emanci patieraad wel een rol speelt bij het bepalen van toekomstig be leid. „Het advies heeft geen for mele rechtskracht", zegt com missievoorzitter A. van Wierin gen. „maar het is toch 'een fer me steun in de rug'. Het kan volgens haar ook een 'waarschuwende' functie heb ben. „Als eenmaal de trend is gezet, kan dat betekenen dat ook andere groepen hogere functies niet in deeltijd vervuld kunnen worden. En dan zijn in de meeste gevallen vrouwen de dupe." Het advies van de emancipa tieraad is bijzonder, omdat deze organisatie doorgaans alleen de regering en andere overheidsor ganen raad geeft. „We zijn daar om erg blij dat ze toch wat heb ben laten horen," zegt Van Wie- ringen. „Bij deze commissie zit tenslotte de grootste deskundig heid op dit gebied gebundeld." Naast de emancipatieraad bracht de commissie van het AZL ook de Commissie Gelijke Behandeling in stelling. Bij deze (landelijke) organisatie werd een" klacht ingediend tegen de bepalingen in het PVO. Een uit spraak laat nog op Zk h «MM h- ten. Formele rechtskracht heeft zo'n uitspraak niet. maar in ne gentig procent van de gevallen waarin een klacht gegrond werd verklaard bereikten partijen als nog een compromis. De overige tien procent staat 'heel sterk' bij de rechter, weet Van Wieringen. Spreekt dit idee u als ondernemer ook aan? Neem dan y it contact on met het Innovatiecentrum Den Haae. Dat v r.f '»T«4 contact op met het InnovatieCentrum Den Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen van (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Nil/^ Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17