Verkeersoverlast in Van der Marckstraat 'Leiderdorp zorgt slecht voor zijn molens Sterke groei van De Springplank baart zorgen Regio Leiden Abessijnen te kijk Winkelhof viert feest 'Leiderdorp moet maatregelen nemen Bewoners van de Van der Marckstraat in Leiderdorp zijn boos op het gemeentebestuur omdat het geen maatrege len neemt tegen de toenemende verkeersoverlast. Met name de bewoners van het eerste deel van Van der Marckstraat, bij de Vronkenlaan, maken zich grote zor gen over door hun straat denderende vrachtwagens. caroline van overbeeke Volgens de Leiderdorpers zou den steeds meer auto's de straat bovendien als sluiproute ge bruiken om zo de verkeerslich ten op de Engelendaal te ver mijden. Van mensen die in het eerste deel van de straat wonen, hebben er 27 hun handtekening gezet onder een aan de ge meente gerichte brandbrief. In het eerste deel van de straat geldt een inrijverbod voor vrachtverkeer. Maar de chauf feurs met als bestemming De Baanderij zouden dit verbod volgens de bewoners op grote schaal negeren. De vrachtauto's veroorzaken volgens de klagers geluidsoverlast en vormen bo vendien een gevaar voor de op straat spelende kinderen. In de brief hebben zij het gemeente bestuur gevraagd snel iets aan deze problemen te doen. Een van de opstellers van de brief, D. Rollema, heeft het ge meentebestuur namens de om wonenden verzocht om ver keersdrempels en snelheids remmers in de straat aan te brengen. „Wij hebben het colle- Inbreker steelt auto voorschoten Bij een inbraak in een woning aan de Bakkerdreef in Voorschoten verdwenen gistermogen niet alleen een cd-spe- ler en een fototoestel, maar werd uiteindelijk ook de auto van de bewoner gestolen. De inbreker, die de achterdeur kon openma ken na het forceren van een bovenlichtje, maakte daarvoor ge bruik van de autosleutels die hij in de woning vond. Witte Kadett populair bij autodieven zoeterwoude Autodieven hebben in Zoeterwoude het afgelo pen weekeinde een opmerkelijke belangstelling aan de dag ge legd voor witte uitvoeringen van het merk Opel Kadett. Eén auto van dit type werd gestolen, twee anderen werden beschadigd bij een poging tot diefstal en uit één opengebroken wagen ver dween een zonnebril. Een woordvoerder van de politie ver moedt dat de dieven 'op bestelling' hebben gewerkt. Automobilist gedupeerd bij aanrijding oegstgeest Een 34-jarige Leidenaar vond na een bezoekje aan het winkelcentrum Lange Voort in Oegsgeest zijn auto bescha digd terug. In parkeervakken aan de Irislaan had een onbekend gebleven bestuur zijn wagen aan de zijkant geraakt. De politie vermoedt aan de hand van de lakschilfers dat dit door een rode auto moet zijn gebeurd. Getuigen van de aanrijding wordt ge vraagd zich te melden bij de Oegstgeester politie: Computer gestolen bij snelkraak zoeterwoude Uit een bedrijf aan de Energieweg in Zoeterwou de verdween in de nacht van donderdag op vrijdag een compu ter. De dieven gooiden met een trottoirtegel een ruit in en na men de apparatuur die het dichtst bij de gevel stond mee. ge van B en W gevraagd om maatregelen te treffen die de Van der Marckstraat onaantrek kelijk maken als sluiproute. Ook een oplossing zou kunnen zijn het instellen van éénrichting- verkeer in onze straat." De gemeente heeft de bewo ners inmiddels laten weten maatregelen niet nodig te ach ten: het zou hier gaan om een 'vrij rustige straat'. „Uit tellin gen blijkt dat de verkeersdrukte op de Engelendaal nog steeds toeneemt, maar op de Van der Valk Boumanweg en indirect ook in het Zijlkwartier en in uw straat vermindert. Van hinder lijk sluipverkeer, zoals door u bedoeld, kan naar onze mening dan ook geen sprake zijn", schrijft het college van B en W in een brief. Wel heeft het gemeentebe stuur de politie gevraagd om méér te surveilleren in de Van der Markckstraat. De politie zou strenger moeten toezien op het inrijverbod voor vrachtwagens. Volgens Rollema is daar echter nog niet veel van te merken. „We ondervinden nog steeds veel overlast van die vrachtwa gens, vooral 's morgens en 's avonds. Als ze langskomen dan kun je het voelen schudden en trillen in huis. Het lawaai is ook hinderlijk. Op den duur kunnen die vrachtwagens met hun tril lingen ook schade aan de wo ning veroorzaken. De politie zal best wel eens langs zijn ge weest, maar blijkbaar niet vaak genoeg." Dat het gemeentebestuur spreekt van een rustige straat met 2300 passerende motor voertuigen per etmaal, schiet Rollema in het verkeerde keel gat. „Het verkeer is hier juist toegenomen. We overwegen nog of we in beroep gaan tegen het besluit van de gemeente." Fancy fair Rode Kruis Zoeterwoude zoeterwoude De Welfare van het Rode Kruis houdt op zaterdag 24 oktober van 13.30 tot 17.00 uur en zon dag 25 oktober van 13.30 tot 16.30 uur weer haar jaarlijkse fancy fair en rommelmarkt in Huize Emmaus in Zoeterwou de. Op de fancy fair is een rui- keuze aan artikelen te koop, variërend van babyjasjes tot ge borduurde kerstkaarten. De op brengst wordt gebruikt om nieuw materiaal te kopen waar mee de bewoners creatief bezig kunnen zijn. De opbrengst van de rommelmarkt gaat naar de aanschaf van een nieuw orgel voor huize Emmaus. noordwijk» Deze abessijn keek afgelopen zaterdag vanuit een veilig onderkomen naar het vele publiek dat langs zijn kooi trok. De internationale show van Abessijnen, die in De Rank in Noordwijk werd gehouden, trok dit jaar ruim honderd kattenliefhebbers. De keur meesters konden vanwege de 'ongelooflijke concurrentie' geen winnaar uit de 58 inge schreven katten benoemen. Uiteindelijk be sloten zij zeven katten het predicaat 'best in show' uit verschillende leeftijdsgroepen toe te kennen. „Het zou echt verschrikkelijk unfair zijn om er één tot winnaar te bestempelen", meende M. Michel, de secretaris van de Tra ditionele Abessijn Club Nederland. FOTO DICK HOGEWONING Belangenvereniging protesteert opnieuw tegen aantasten monumenten leiderdorp elly hekman medewerker Bij de vereniging De Holland- sche Molen groeit de ergernis. Moest de belangengroepering eerst herhaaldelijk in de pen klimmen om te protesteren te gen de oprukkende woonbe bouwing rond de Leiderdorpse Zijllaanmolen, nu dreigt de aan leg van een geluidswal langs de secundaireweg 5 het monu ment nog verder in de verdruk king te brengen. „In Nederland valt Leiderdorp op door de uit gesproken slechte manier waar op het gemeentebestuur met zijn molens omgaat", bena drukt G. de Vries van De Hol- landsche Molen. „Andere be langen wegen altijd zwaarder." Niet alleen de Zijllaanmolen aan de rand van de nieuw bouwwijk Buitenhof heeft te duchten van dit beleid. Door de overheersende bebouwing in de directe omgeving is ook de Munnikkenmolen volgens De Vries al geworden tot een 'sta tisch monument'. „Een molen heeft ruimte nodig en moet te gen de lucht afsteken, anders valt hij weg. Helaas vindt de ge meente Leiderdorp dat er ge noeg molens in deze omgeving staan. Daarom doet ze geen en kele moeite om de eigen mo lens draaiende te houden." De Zijllaanmolen in de Bui tenhof is een oude bekende van De Hollandsche Molen. De ver eniging diende al in 1986, tever geefs, een bezwaarschrift in te gen het plan om op korte af stand van het monument hui zen te bouwen. Dit protest werd onlangs nog eens herhaald toen een nieuw bouwplan aan de or de kwam. Nu dient de vereni ging een bezwaarschrift in te gen de aanleg van een geluids wal langs de secundaireweg 5. De molen krijgt door dit object nog minder wind, meent De Hollandsche Molen, en valt nog meer weg in de woonomgeving. De Vries: „Wij hadden in eer ste instantie al bezwaar tegen de architectuur van de bebou wing in de Buitenhof. Je kunt op veertig meter afstand van een molen geen woningen zetten, daar moet je minimaal 100 me ter voor vrijhouden. De komst van een twee meter hoge ge luidswal beschadigt het zicht op de molen nog eens extra. Een molen is een draaiend en le vend element, dat niet moet wegvallen door de omliggende bebouwing." Toen de vereniging De Hol landse Molen 70 jaar geleden werd opgericht, waren er in Ne derland nog 3000 molens. Dat aantal is inmiddels geslonken tot 1000. Volgens De Vries staan de molens nu nog goed over ons land verspreid. „Vrijwilli gers besteden veel van hun vrije tijd om deze monumenten draaiende te houden. Je kunt een molen het beste onderhou den door hem te laten draaien. Wordt een molen niet gebruikt, dan is het na tien tot vijftien jaar een bouwval." Volgens De Vries hebben mo lens niet alleen een folkoristi- sche waarde. „Ze maken deel uit van onze historie. Vooral de poldermolens waren heel be langrijk voor ons land. Als ze er niet waren geweest hadden gro te delen van Noord- en Zuid- Holland niet meer bestaan. De ze molens hebben ons land ge vormd. Om dat aan volgende generaties door te geven, is het belangrijk om te laten zien hoe ze hebben gewerkt", zegt De Vries. Het instandhouden van de molens noemt de woord voerder van de vereniging ver der ook belangrijk uit econo misch perspectief. „Ze zijn ten slotte voor ons land een belang rijke toeristische trekpleister." De kritiek van De Holland sche Molen op het beleid van Leiderdorp, is volgens het ge meentebestuur niet steekhou dend. W. den Hartog, chef ruimtelijke ontwikkeling en ver keer, ontkent dat de plaatselijke molens er maar bekaaid af ko men. „De gemeente probeert de verschillende belangen altijd zo goed mogelijk af te wegen. Bo vendien besteedt Leiderdorp elk jaar een aanzienlijk bedrag aan het onderhoud van de molens", aldus Den Hartog. Oegstgeester basisschool kan toeloop leerlingen nauwelijks aan Directeur F.I.M. Faassen: „Sommige kinderen hebben drie verschillende gezichten voor de klas en dat kan voor hen best onrustig zijn." FOTO JAN HOLVAST Start Strontrace in Workum workum/warmond De Warmondse burgemeester G. van der Wel en haar wet houders zijn vanmorgen vroeg in een volle bus met dorpsge noten naar het Friese Workum vertrokken voor de start van de 19de Strontrace. Veertien lichte vrachtschepen en negen zware skütsjes, tjalken en aken varen vandaag over het IJssel- meer naar Amsterdam of Haarlem. Vandaaruit gaan de oude schepen via de Ringvaart en de Kagerplassen richting Warmond, waar ze afhankelijk van de wind dinsdag, woens dag of donderdag met hun la ding 'stront' worden verwacht. Aan het eind van de week zul len de lege schepen weer in Friesland afmeren. Bij de aanlegplaats in park Groot Leerust bij de War mondse theekoepel moet de scheepslading in zakken ver pakte koemest worden gelost. De oude schepen blijven één uur voor de wal in Warmond liggen en vertrekken vervol gens weer richting Workum. De Strontrace vindt zijn oor sprong in het transport van natte koemest begin deze eeuw. Friese boeren verkoch ten hun mest aan Hollandse bollenkwekers. De stinkende lading werd in het najaar over het water vervoerd. De 'Stront armada' probeerde de mest zo snel mogelijk bij de bollen kwekers in Holland te krijgen. Snelheid was geboden want de schippers die in Friesland een nieuwe lading stront wisten op te halen, konden meer verdie nen. De organisatoren van de Strontrace zijn de Stichting Zeilvaart Warmond en de Frie se Vereniging Zeilvracht. Naast strontschepen varen er ook 25 passagier- en postsche- pen mee met als bestemming Amsterdam. oegstgeest miep de graaff Menige school doet tegenwoor dig haar best zoveel mogelijk 'zieltjes' te winnen. Van direc teur F.I.M. Faassen van de voortdurend uitdijende De Springplank hoeft dat niet. De basisschool staat in een nieuw bouwwijk, Haaswijk in Oegst geest, en de natuurlijke aanwas van leerlingen is dus groot. Het geen Faassen heel wat kopzor gen geeft. Want hij weet de klas sen amper meer te bergen. Er staan op het plein van De Springplank al twee noodloka- len, waarvan er overigens één is bedoeld voor de naastgelegen Joris de Witte-school. Ruimte voor meer tijdelijke bouw is er niet meer. Elders in de wijk moeten meer noodlokalen ver rijzen, maar omwonenden pro testeren daar op voorhand al te gen. Bovendien schrikken som mige ouders van het massale karakter dat met een leerlingen aantal van 350 gepaard gaat; zij blijken liever voor een kleinere school te kiezen. Faassen heeft weinig keus. Als openbare school mag hij geen enkele leerling weigeren. „En natuurlijk heeft zo'n grote school ook voordelen. Hoe meer kinderen, hoe ruimer je in je personeelsformatie komt te zitten. Maar ja, het gevolg daar van is weer dat je nu twee tot drie ouderavonden nodig hebt om uit te leggen hoe de perso neelsbezetting in elkaar steekt, met al die atv-uren en part-time medewerkers. Sommige kinde ren hebben drie verschillende gezichten voor de klas en dat kan voor hen best onrustig zijn. Kortom, het gaaf nu leuk, maar hoe groter we worden, des te meer zorg en aandacht er aan de begeleiding van de leerlingen moei worden besteed Aantallen De cijfers. Anno 1985 telde de school nog 180 leerlingen, ze ven jaar later blijkt dat aantal al gestegen tot 257. Volgend schooljaar begint de school met 12 groepen, het jaar daarop met 13. Tijdens de piek, die vermoe delijk valt in het jaar 2005, zijn 16 lokalen nodig. En uiteindelijk zal De Springplank uitkomen op een dikke 400 leerlingen. „Ja, dat zijn aantallen", zegt Faas sen. In de huidige situatie hebben De Springplank en de Joris de Witte-school samen vier nieuwe lokalen nodig. Dat er toentertijd niet voor de groei is gebouwd komt doordat het ministerie bij de financiering van schoolge bouwen de norm hanteert dat die er minstens vijftien jaar moeten blijven staan. Wordt die norm niet gehaald, dan moeten noodlokalen uitkomst bieden. Het is een bekend gegeven dat in een nieuwbouwwijk met veel jonge gezinnen de 'hausse' aan schoolgaande kinderen na die eerste jaren voorbij is. Het is echter de vraag of die stelregel voor Haaswijk opgaat. Een complicerende factor is dat ten tijde van de komst van De Springplank naar de nieuw bouwwijk de school was eerst elders in Oegstgeest geves tigd niet bekend was dat er in de naast Haaswijk gelegen Mor sebel-polder zou worden ge bouwd. De cijfers moeten dus worden bijgesteld. De gemeente Oegstgeest heeft inmiddels opdracht gege ven om het toekomstige leerlin genaantal opnieuw te becijferen en daarbij de toekomstige be wonertjes van de Morsebel mee te rekenen. Faassen weet niet eerder dan in januari hoe de nieuwe prognoses eruit zien. Vast staat wel dat het huidige noodlokaal bij lange na niet vol doende is om de groei op te vangen. Faassen is dan ook druk doende met de komst van nog meer nieuwe noodonder- komens. „Hoe de nieuwe cijfers uitvallen, weet ik natuurlijk niet. Maar de huidige prognoses ge ven aan dat we de komende ja ren minimaal vier tijdelijke lo kalen nodig hebben". Overigens is het plan om zo genaamde schoolwoningen te stichten eengezinshuizen die eerst als leslokalen en, als ze overbodig zijn, als woonhuis worden bestemd in de ijskast gezet. Het idee, vorig jaar gelan ceerd door wethouder Kohl- beck, bleek financieel en tech nisch niet haalbaar. Faassen: „Dus nu worden het sowieso noodlokalen en de gemeente heeft ons gevraagd waar we ze willen hebben. Mijn voorkeur gaat uit naar een groep van vier lokalen op het stukje groen hier achter de gymnastieklokalen. Een andere optie is bouwen in het toekomstige parkje van de wijk De Morsebel, maar dat is weer zo ver weg." Hoe de keuze ook uitpakt, Faassen voorspelt dat er zeer heftige reacties van toekomstige buren zullen komen. Op voor hand hebben omwonenden van de gymnastieklokalen al een handtekeningenactie gehou den. Iedereen vindt scholen bouw nuttig, maar liever niet op het stukje groen voor hun deur. „Ik kan me dat wel voorstellen, maar er moet nu echt snel iets worden beslist. Anders barsten we hier echt uit onze voegen." leiderdorp» Winkelcentrum. Winkelhof in Leiderdorp viert op vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober zijn 12- jarig bestaan. Het feestpro gramma begint vrijdagavond tijdens de koopavond. Om 19.30 uur zal de zanger Marco Borsato optreden op het plein tje in de Winkelhof. Borsato werd bekend door de Sound- mixshow. Zaterdag 24 oktober vindt voor de derde keer de Winkel hof-Prestatieloop plaats, in sa menwerking met de Leiden Road-Runnersclub. Er kunnen afstanden gelopen worden van 2,5 km, 5 km, 10,5 km en 21 km. De start is om 10.30 uur op het plein buiten de Winkelhof. In schrijven kan vanaf 9.00 uur bij Party- en Bowlingcentrum Tenn Bowl. Hier zijn tevens kleed- en doucheruimtes aanwezig. Met het startbewijs maken de lopers kans een prijs te winnen in de loterij na afloop van het evene ment. Op het pleintje in het winkel centrum begint presentator en disc jockey Will Luikinga om 12.00 uur met het spel 'Meer of minder'. Het spel is bekend ge worden door de Prijzenslag show van Hans Kazan. In de pauzes van het spel zorgt het muzikale duo Bonne Chance voor muziek. Voor de kleintjes is er een schminkstand, waar ze gratis geschminkt kunnen wor den als clown, dier of bloem.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8