Leiden Regio 'Wijzig vliegroute naar Kaagbaan' Opklapbare woning Leidenaar wacht al jaren op producent muiden Oldtimers trekken veel publiek De Valkenier opnieuw bedreigd MAANDAG 19 OKTOBER 1992 Een echte doorzetter is W. Bronmeijer wel te noemen. Vier jaar al is hij bezig om de door hem ontworpen noodwoningen aan de man te brengen. Tijdelij ke onderkomens die tegen aardbevingen en andere ram pen opgewassen zijn. Ndie- mand wilde ze tot nu toe ma ken, maar erkenning is er wel. Bij de maandelijkse uitreikingen van de Nationale Ideeënlijn is zijn ontwerp bekroond met een tweede prijs. Een film op televisie bracht de Leidenaar in 1989 op het idee van de noodwoningen. „Ik zag beelden van een land dat door een overstroming half was weg gespoeld. Dat ging mij echt aan het hart." De tenten waarin slachtoffers van dergelijke ram pen gewoonlijk worden opge vangen, noemt Bronmeijer 'vre selijk oncomfortabel en vol na delen'. „Een tent zie ik als een ding waarin je gaat kamperen. Daar woon je niet weken achter elkaar in." Na een periode van beden ken, ontwerpen en knutselen werd de eerste versie van de noodwoning geboren. Deze is inklapbaar als een koffer. De buitengevels bestaan uit beton met een laag triplex. Een dik wit tentzeil vormt het dak en is net als de kunststof ramen oprol baar. De woning bevat twee ruimtes en heeft in totaal een oppervlakte van 12 vierkante meter. Met scheerlijnen en pen nen kan het geheel worden ver ankerd. Volgens Bronmeijer kan zijn noodwoning binnen vijf minu ten worden opgezet en staat die zowel op harde rotsen als op drassige bodem stevig. „Alle on derdelen zitten aan elkaar vast zodat niets kwijt kan raken. Bo vendien staan de huizen op blokken, waardoor de vloeren 10 centimeter boven de grond hangen. De bewoners hebben zo minder geen last van water, kou of ongedierte." Te duur Ervan overtuigd dal zijn idee uniek is, besloot de Leidenaar brieven te schrijven naar am bassades over de hele wereld. „Ik ben bij de ambassade van Sri Lanka geweest in Brussel. Zij wilden al meteen 3000 van die woningen kopen. Ook de Zuid- afrikaanse, Surinaamse en In diase ambassade reageerden positief. De ambassadeur van Zuid Afrika heeft ze zelf uitge- Omdat het promoten van zijn idee op eigen kracht moeilijk bleek, besloot Bronmeijer om na een jaar een innovatiebu reau in de arm te nemen. „Dat heeft het idee op uitvoerbaar heid onderzocht en goedge keurd. De bedoeling was dat het ook een fabrikant zou zoeken die het ontwerp in produktie wilde nemen. Helaas hoorde ik na enkele maanden niets meer van dat bureau en vervolgens ben ik zelf op zoek gegaan naar bedrijven." Die speurtocht viel niet mee. Volgens veel fabrikanten werd de uitvoering al gauw te duur. De noodwoning kost minstens zevenduizend gulden. „Het 071 -223439 van GlAS SCHILDERWERKEN wordt moeilijk als je gaat praten over kosten in landen waar mensen niet meer dan twee gulden per dag verdienen. Hun budget is al zo klein, terwijl de fabrikant ook nog winst wil ma ken". vertelt Bronmeijer. „Hulporganisaties als het Rode Kruis en Novib zouden een deel moeten financieren om zo de kosten te drukken." Uiteindelijk toonde een zeil makerij in Alphen aan den Rijn belangstelling, maar het bedrijf ging failliet en Bronmeijer kon weer opnieuw beginnen. Een ander struikelblok bleek het vervoer van de noodwonin gen te zijn. „Ze nemen meer plaats in dan een tent", geeft Bronmeijer toe. „Een oplossing zou kunnen zijn de noodwonin gen op verzamelpunten in de wereld in loodsen op te slaan. Of om fabrieken te bouwen om de huizen ter plekke te maken. Dat is ook nog gunstig voor de werkgelegenheid in zo'n land." Mochj Bronmeijer een pro ducent vinden dan krijgt hij 1 of 2 procent van de opbrengst. Maar rijk hoeft hij er niet van te worden. „Als ik één boterham op kan, hoef ik er geen twee. Ik wilde gewoon doorbijten om mijn medemens te kunnen hel pen." ACHTERGROND LEIDEN ERNA STRAATSMA Veel bezorgdheid om Marokkanen, maar weinig plannen De jeugdpolitie signaleerde vorig jaar juli dat de situatie onder een aantal Marok kaanse jongeren zorgwekkend is. Een groep van ongeveer 20 25 jongeren (tussen de 13 en 20 jaar) die geregeld met de politie in aanraking komt, had zich 'verhard'. Ruim 30 procent van de 'klanten' van de Leidse jeugdpolitie was in 1991 van Marokkaanse afkomst, terwijl slechts drie procent van het totale aantal jongerën onder de 24 jaar Marokkaans is. Een situatie die volgens ad judant B. Kievits van de jeugdpolitie verge lijkbaar is met die in de grote steden als Amsterdam en Den Haag. Daar ligt het per centage op 40 procent. Wethouder Hennie Koek (sociale vernieu wing) had toen desgevraagd niet veel meer op merken over deze cijfers maar zei dat er al 'allerlei projecten' werden georganiseerd om de situatie van jeugdige Marokkanen te verbeteren. Op de landelijke anti-racisme- dag (21 maart) echter leek het college zich plots zorgen te gaan maken. Een minderhe- dennota werd toegezegd waarin concrete maatregelen zouden staan om de positie van allochtonen te verbeteren. Die nota werd deze week aan de raadsfrac ties gepresenteerd maar de verbazing en te leurstelling was groot toen het slechts bleek Een jaar geleden reageerde PvdA-wet- houder H. Koek (sociale vernieuwing) ui terst laconiek op een artikel in deze krant over de forse toename van geweldsde licten onder jeugdige Marokkanen. „Overtrokken en tendentieus", was haar korte commentaar. Oktober 1992 is ze, samen met CDA-collega A. van Bochove (minderheden), als een blad aan een boom omgedraaid. Nu wordt het als een 'uiterst urgent probleem' beschouwd. Er moet snel wat gebeuren, anders gaat het definitief mis met enkele tientallen Marokkaanse jongeren in Leiden, menen de twee bestuurders. Maar wat er pre cies moet gebeuren, dat weten beide wethouders nog niet te gaan om een paar A4-tjes met uiterst va ge plannen: geen concrete voorstellen, maar een korte aankondiging van nog te nemen stappen. Geen onderzoeksresulta ten. maar slechts een enkele opmerking over de Leidse situatie die 'wellicht niet veel verschilt van andere steden'. Opmerkelijk was dat het rapportje geen be trekking had op alle allochtonen maar al leen op Marokkaanse jongeren. „Met Tur ken en Surinamers in leiden gaat het goed", legde wethouder Van Bochove dins dagavond uit. De criminaliteitscijfers bij Marokkaanse jongeren zijn het afgelopen jaar niet geste gen (ook niet gedaald), maar toch zijn de Marokkaanse jongeren plots het zorgen kindje van het college. Dat betekent echter niet dat er nu wat gaat veranderen. Vorige week bleek ook dat de raadsfracties niets willen weten van extra aandacht voor 'ont spoorde' Marokkanen. Dat zou stigmatise ring alleen maar in de hand werken, stellen de fracties. Waarop Van Bochove de raads leden verweet het probleem 'te bagatellise ren en taboeïseren'. Koek en Van Bochove kondigden aan een 'uiterste inspanning' te leveren om op korte termijn, voor 1 januari 1993, een plan te be denken om de toekomst van ontspoorde jongeren te redden. Beloven konden ze echter niets. De controverse tussen wethou ders en raadsleden geeft echter weinig hoop dat zo'n minderhedenbeleid ook werkelijk van de grond komt. En dat is wel erg zuur in een stad die reclame maakt met de slogan Leiden VI uchtelingenslad REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071-161417 Hot House: extra subsidie Stankoverlast Voorschoterweg leiden In de omgeving van de Voorschoterweg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een indringende stank waargenomen. De staf van het Bastion-hotel waarschuwde de politie die een onderzoek instelde, maar niet kon vaststellen waar de stank van daan kwam. Het onderzoek gaat door. Brand Krugerstraat aangestoken leiden In de Paul Krugerstraat is grote schade aangericht door een brand die daar zaterdagochtend woedde. Doordat een mo tor voor het huis in de brand stond, gingen ook de woning en een personenauto voor een groot deel in vlammen op. Twee personen konden het pand verlaten maar drie anderen zaten op de bovenste verdieping vast. De brandweer moest ze met een ladder bevrijden. De schade is aanzienlijk. De politie gaat uit van brandstichting: „Op 50 meter afstand stond ook een wijkcontai- ner in de brand. En er is de laatste tijd een reeks van kleine brandjes in die omgeving geweest", aldus politievoorlichter D. Graveland. Zeldzame auto verdwenen leiden Op de Willem de Zwijgerlaan is gisteren een oude en zeldzame Amerikaanse auto gestolen. Het gaat om een oranje Dodge Charger uit 1970. De auto, die volgens de eigenaar on danks z'n leeftijd nog 20.000 gulden waard is, werd tussen 9.00 en 17.00 uur gestolen. Man verstapt zich in café leiden Een 26-jarige Leidenaar heeft zij bij een ruzie in een café aan het Noordeinde zich verstapt en zijn enkel op drie plaatsen gebroken. Een 21-jarige plaatsgenoot kreeg ruzie van de eige naar van het café. Toen deze man niet wilde verdwijnen, grepen twee klanten, onder wie de 26-jarige in. Hij moest met een am bulance naar het AZL worden overgeracht. Stichting Luchtvaartoverlast Leiden wil einde aan overlast De aanvliegroute naar Schiphol moet zo worden verlegd dat er veel minder vliegtuigen boven de Merenwijk vlie gen. Als dat onmogelijk is, moet de landingsbaan de Kaagbaan een stukje worden gedraaid om het aantal vliegtuigen boven de Leidse wijk te verminderen. ook nog de vliegramp in de Bijl mer bijgekomen. In de komen de jaren, de periode tot 2015, gaan drie miljoen vliegtuigen over de Kaagbaan. Eén op de miljoen stort neer, dus reken maar uit." Volgens de stichting vliegen nu alle toestellen die op de Kaagbaan landen over Leiden, 'en dat is volgens ons niet no dig'. De gemeente moet daarom bij de Luchthaven Schiphol aandringen op maatregelen om de overlast in de Leidse regio te verminderen. De bewoners hebben een notitie geschreven, die de gemeenteraadsleden bin- De Stichting Luchtvaartoverlast Leiden en omgeving wil op deze manier een einde maken aan de geluidsoverlast, waar niet alleen bewoners van de Merenwijk over klagen. Ook bewoners van andere wijken en regiogemeen ten als Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond storen zich aan de vliegtuigoverlast. Sinds de vliegramp in de Bijl mer maken de bewoners zich ongeruster, zegt woordvoerder H. Roodenburg van de stich ting. „De geluidsoverlast is een ernstig probleem. En nu is daar nenkort kunnen bespreken tij dens een vergadering over Schiphol. De gemeente heeft zich tot nog toe erg terughoudend op gesteld, zegt Roodenburg. „Wij vinden dat Leiden moet mee doen met alle inspraakprocedu res. Leiden staat nu buiten spel." Vorige week al spraken de be woners de vrees uit dat de Kaagbaan steeds vaker zal wor den gebruikt door vliegtuigen die in nood verkeren. Na de ramp in de Bijlmer zullen vlieg tuigen die in de problemen zit ten minder snel over bewoond gebied vliegen. De bewoners willen dat voor risicovluchten een noodplan gaat gelden. Pilo ten die op de Kaagbaan gaan landen, moeten dan het lucht ruim boven Leiden en andere gemeenten mijden. W. Bronmeijer met een model van zijn opklapbare noodwoning: „Als ik één boterham op kan, hoef ik er geen twee. Ik wilde gewoon doorbijten om mijn medemens te kunnen helpen." foto jan holvast Tweede prijs bij Nationale Ideeënlijn Jazzclub Hot House is voorlopig uit de problemen. Met een extra subsidie van de gemeente kan de organisatie dit seizoen weer concerten organiseren. Het ge meentebestuur besloot onlangs jaarlijks de subsidie aan de club te verhogen met 3600 gulden. Hot House kwam vorig jaar in de problemen onder meer doordat de bijdrage van de pro vincie omlaag ging. De gemeen te was niet direct bereid het fi nanciële gat te vullen. Nu dat wel is gebeurd, is de jazzvereniging voorlopig uit de moeilijkheden. Volgend jaar duiken er volgens een woord voerder waarschijnlijk weer nieuwe problemen op, omdat de provincie al heeft aangekon digd de bijdrage verder te verla gen. De subsidie-aanvraag voor het houden van workshops heeft de gemeente overigens af gewezen. Het gemeentebestuur vindt dat Hot House dergelijke activiteiten samen met de Streekmuziekschool moet op zetten. Nog vijf keer Rasti Rostelli leiden Vanwege de enorme belangstel ling treedt hypnotiseur Rasti Rostelli nog minstens vijf keer op in de Stadsgehoorzaal. De al bekende reeks optredens ein digt op 22 oktober, maar op 23, 25, 26, 29 en 31 oktober staan nu nieuwe voorstellingen ge pland. De mogelijkheid bestaat dat de hypnotiseur er vervol gens nog zeven optredens aan vastplakt. leiden De glimmende, glanzi de, opvallende en vooral oude naar de Groenoordhallen. Hon- dag in de hallen derden auto's, van onder meer de wege het Super oldtimersfestival merken Ferrari, Cadillac, Buick en Leiden. Pontiac stonden zaterdag en zon- leiden emiel fangmann Het voortbestaan van de protes tants-christelijke basisschool de Valkenier in de Slaaghwijk staat opnieuw ter discussie. Met 108 scholieren op de peildatum 1 oktober telt de school voor het vierde achtereenvolgende jaar te wejnig leerlingen. Vorig jaar werd de school al met op heffing bedreigd. Met succes ging het bestuur dit voorjaar echter in beroep bij de Raad van State, omdat het aantal leerlin gen weer steeg. De Raad van State gaf de Valkenier nog een jaar respijt om op de vereiste 125 leerlingen te komen. Voorzitter A. van den Berg van de Vereniging voor Protes tants-christelijk Onderwijs wijt het lage aantal scholieren aan de onverwachte verhuizing van zestien leerlingen naar andere Leidse wijken. „Dat was van de zomer een tegenvaller, waar wij helemaal niets aan konden doen. Er staan ook veel flats leeg in de Slaaghwijk en dat heeft zijn uitstraling op de school." Van den Berg hoopt dat het aantal leerlingen de komende maanden nog aantrekt. Vorig jaar zag de school kans om tus sen oktober en half januari van 108 naar 123 leerlingen te groei en. Van den Berg: „Maar als het aantal leerlingen - onverhoopt - niet stijgt en de school niet zelf standig kan blijven bestaan, wil len we in ieder geval de lesloka len in de Slaaghwijk handha- De Valkenier werkt al geruime tijd nauw samen met protes tants-christelijke basisschool de Springplank in de wijk 'De Kooi'. Directeur W. Boer van de Springplank heeft ook de super visie over de Valkenier. Volgens bestuurder Van den Berg zit het gebouw van de Springplank aan de Sumatrastraat 'vol„Als de Valkenier haar zelfstandigheid verliest, kunnen de leerlingen daar dus niet naar toe. Dus wil len we hier lokalen houden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7