Spoedberaad Londen Panic niet langer kansloos tegen Milosevic Buitenland Rampen treffen Colombia Egyptenaren protesteren tegen laksheid regering Indonesisch vliegtuig verongelukt Regering-Rabin wankelt na eis van Shas-partij Owen: Bosnië wordt opgesplitst in regio's Kattekop in het brons MAANDAG 19 OKTOBER 1992 Inter Pr«s Service Invasie Afghanistan was gepland moskou De Sovjet-regering van Brezjnjev had in 1979 al beslo ten om troepen naar Afghanistan te sturen voordat daartoe het verzoek kwam van de leiders in Kabul. Dat meldde de legerkrant Krasnaja Zvezda (Rode Ster). De krant publiceerde zaterdag ge heime documenten, waaronder notulen van een vergadering van leden van het Politburo, die op 12 december 1979 tot niet nader omschreven „maatregelen" tegen Afghanistan besloten. Casey missionaris in Ecuador dublin» Eamonn Casey, de Ierse bisschop die eerder dit jaar ontslag nam, omdat hij vader van een zeventienjarige jongen bleek te zijn, gaat als missionaris in Ecuador werken. Casey, die in mei naar de Verenigde Staten vluchtte, volgt op dit moment een cursus Spaans om zich op zijn nieuwe werk voor te berei den. Zes oppositieleden in Kuwaytse kabinet kuwavt-stad Het nieuwe Kuwaytse kabinet dat gisteren werd beëdigd telt zes leden van de oppositie, het grootste aantal op positieleden dat ooit in een Kuwaytse regering zitting heeft ge had. De belangrijkste ministeries zoals binnenlandse zaken, bui tenlandse zaken en defensie blijven echter in handen van de re gerende familie van sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah. Paddestoelen in tunnels onder Havana havana Ondergrondse tunnels die onder de Cubaanse hoofd stad Havana zijn gegraven in verband met een vijandelijke aan val worden ook gebruikt voor het telen van paddestoelen. Vol gens het communistische jongerenweekblad Juventud Rebeldeis men in acht wijken begonnen met de teelt van paddestoelen. Geweld tegen buitenlanders Duitsland berlun» In het oostduitse Thale hebben tien rechts-radicale jon geren zaterdagavond een tehuis voor Vietnamese vluchtelingen bestormd en drie vrouwen aangerand. De politie arresteerde vier tieners in de leeftijd van 13 tot 18 jaar. In Berlijn werd een 37-ja- rige Peruaanse man door meerdere mensen aangevallen en doodgestoken. De daders wisten te ontkomen. Wereld-energieverbruik gaat omlaag Washington Het wereld-energieverbruik is vorig jaar voor het eerst in dertig jaar afgenomen. Het verbruik daalde van 2340 naar 2310 dollar olie-equivalent, zo meldt het Worldwatch Insti tuut in Washington. De aardgasproduktie nam voor het achtste achtereenvolgende jaar toe. Kort na de eeuwwisseling zal gas olie als belangrijkse energiebron passeren, aldus het Amerikaan se instituut. Aanslagen Algiers: zeven doden algiers In de Algerijnse hoofdstad Algiers is gisteren een man omgekomen toen de bom die hij bij zich droeg voortijdig explo deerde. De explosie deed zich voor in de buurt van een politie bureau, waarschijnlijk het doelwit van de aanslag. Zaterdag wer den in Algiers bij twee aanslagen drie politiemannen en drie burgers gedood. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld, maar de politie vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van moslim-extremisten. bogota Colombia is het af gelopen weekeinde getroffen door drie natuurrampen. Na twee zware aardbevingen volgde gisteren een vulkaan uitbarsting. Volgens de eerste cijfers zijn er bij de laatste aardschok, die en kracht van 6,6 op de Schaal van Richter had, en bij de eruptie van de Cacahual vier tot tien mensen gedood en meer dan 100 ge wond geraakt. Er worden nog veel mensen vermist. De vul kaan nabij het dorp San Pedro de Uraba in de noordwestelij ke provincie Antioquia bedolf huizen en inwoners onder een gloeiende stroom van modder en lava. Onder de slachtoffers, die veelal zware brandwonden hebben opge lopen, zijn tal van kinderen. De reddingsoperatie wordt bemoeilijkt doordat het plaatsje midden in het oer woud ligt. Op de foto Paulina Caycedo voor haar totaal ver nielde huis. foto epa Gorbatsjov: Politiek van Jeltsin mislukt moskou DPA „Ik wil niet de nederlaag van Boris Jeltsin, maar een nieuwe politiek." Zo sprak Michail Gor batsjov, oud-president van de voormalige Sovjetunie, zich gis teren uit voor een radicaal nieuw beleid van de Russische regering. Het is een „fout" als men in de huidige confrontaties in Moskou alleen een strijd ziet tussen jeltsin en Gorbatsjov. „Het gaat om verschillende be naderingen van verwezenlijking van een koers waarover we het vergaand eens zijn", zei Gor batsjov. De verschillen liggen in taktiek en methoden om deze doelen te bereiken. „Nodig zijn een nieuw beleid en een nieuw team", eiste Gor batsjov. „Ook Jeltsin kan dat doen, de Opperste Sovjet, het Volkscongres. Ze hebben echter niet de moed toe te geven dat hun beleid is mislukt." Hij riep jeltsin tevens op alle hervor mingsgezinde krachten te mo biliseren om de hervormingen te redden. Fel verzet Conservatieve achterban tegen mijnensluiting Slachtoffers aardbeving zijn wachten beu De Britse premier John Major heeft zijn kabinet vandaag bijeengeroepen voor spoedberaad over de sluiting van een groot aantal kolenmijnen. De sluitingsplannen van de regering hebben geleid tot een ware opstand in de partijrangen van Majors Conservatieven en felle aanval len van de Britse dagbladen, waaronder traditionele bondgenoten van de premier. ionden Rtrvan het beleid. Het besluit om 31 van de 50 staatskolenmijnen te sluiten be tekent een verlies van 30.000 De omvang van de Conservatie ve 'muiterij' is de ernstigste in de twee jaar dat Major nu re geert. Volgens politieke waarne mers zal het verzet in de partij een grote rol spelen tijdens het spoedberaad en wellicht kun nen leiden tot een herziening banen op een moment dat Groot-Brittannië al een ernstige economische crisis doormaakt. De plannen hebben een golf van woede gewekt bij de media, politici, kerken en bevolking. Maar een echte koude douche voor Major is de tegenstand binnen zijn eigen partij. Som mige parlementariërs hebben verklaard tegen de regering te stemmen als de mijnensluiting woensdag in het Lagerhuis aan de orde komt. Majors regering heeft slechts een meerderheid van 21 zetels in het parlement en volgens de BBC zijn er al acht Conservatieven die open lijk hebben verklaard tegen te zullen stemmen. De Conservatieve 'rebellen' menen dat de sluiting tot grote sociale onrust kan leiden, eco nomisch onverstandig is en de regering-Major verder zal on dermijnen. Maar minister He- seltine (handel en industrie), verantwoordelijk voor de mij nen, verklaarde gisteren dat hij het besluit niet wil heroverwe gen. „Er is geen reden de aan bevelingen die ik heb gedaan, te veranderen. Er is geen alterna tief', aldus de minister. Volgens een politieke bron zal Heseltine, die vandaag in het parlement een verklaring aflegt, mogelijk extra maatregelen aan kondigen voor omscholing van de mijnwerkers of een speciale status voor de meest getroffen gebieden om economische we deropbouw te bevorderen. De Egyptische president. Hosni Mubarak, heeft gisteren de slachtoffers van de aardbeving gewaarschuwd die sinds enkele dagen op straat protesteren. Zij verwijten de regering laksheid bij de herhuisvesting en het we- deropbouwwerk na de aardbe ving van vorige week. In Cairo hebben eenheden van de oproerpolitie posities in genomen in het centrum van de stad. De Cairose rellenpolitie hield eventuele onrustige plek ken goed in de gaten nadat het zaterdag bij protesten van aard bevingsslachtoffers tot straatrel- len was gekomen. De bruikte traangas en 25 tot 50 betogers gearresteerd. Bij regeringsinstellingen in de hoofdstad hebben zich rijen mensen verzameld die hulp zoeken na de zware aardbeving die Cairo maandag trof en waarbij 541 mensen zijn omge komen en duizenden dakloos werden. Ze menen dat de rege ring hen negeert en dat van de miljoenen guldens waard zijnde buitenlandse hulp. zoals van de Golfstaten, niets bij de slachtof fers terecht komt. De Egyptische regering heeft alle hulpverlening naar zich toe getrokken en andere organisa ties, zoals godsdienstige instel lingen, verboden eraan deel te nemen. JAKARTA »AP-UPI-Rtr Een passagiersvliegtuig van de Indonesischeluchtvaartmaat schappij Merpati is gisteren op west-Java tegen een berg gevlo gen. Reddingsploegen hebben het wrak inmiddels gevonden. Geen van de 27 passagiers en 4 bemanningsleden hebben het ongeluk overleefd. Er waren vol gens een Merpati-woordvoerder geen buitenlanders aan boord. Het toestel, een CN-235, was op weg van Semarang naar Ban dung en kwam in slecht weer terecht op het moment dat de piloot toestemming vroeg om te landen. Minister. Bacharuddin Jusuf Habibie van technologie zegt over duidelijke aanwijzin gen te beschikken dat het onge luk is veroorzaakt door een fout van de piloot. Opnieuw leiders Lichtend Pad gearresteerd LIMA AP-Rtr-ANP De Peruaanse politie heeft za terdag in de hoofdstad Lima acht kopstukken van de maoïs tische terreurbeweging Lich tend Pad (Sendero Luminoso) gevangen genomen. Onder hen was Marta Huatay die samen met de andere arrestanten be zig was de leiding van de bewe ging te reorganiseren nadat Lichtend Pad-leider Guzman vorige maand werd aangehou den. Sinds zijn arrestatie hebben ongeveer 300 guerrillastrijders zien in het bergachtige centrum van Peru aan de veiligheidstroe pen overgegeven. De meesten waren lid van de pro-Cubaanse organisatie Tupac Amaru (MR- TA), slechts 15 procent van hen was lid van Lichtend Pad. Peru zal België, Groot-Brit- tannië en Chili officieel vragen aanhangers van Lichtend Pad uit te leveren. De verzoeken hebben betrekking op Adolfo Olaechea (die in Londen ver blijft), Luis Arce Borja (in Brus sel) en Luisa Benza (in de Chi leense hoofdstaf Santiago). De drie worden aangeklaagd we gens „verdediging van terroris me", aldus minister De La Puente (buitenlandse zaken). parus Een jonge vrouw kijkt belangstellend naar een reusachtige bronzen kat. Het beeld is een va kunstenaar Fernando Botero die tot begin volgend jaar langs de Champs Elysées staan opgesteld. Joods-arabische spanningen lopen op AD BLOEMENDAAL correspondent De Israëlische premier, Jitschak Rabin, is niet gerust op het voortbestaan van zijn regering. Hij zei gisteravond bang te zijn dat de religieuze Shas-partij binnen twee weken zijn kabinet zal verlaten. Shas eist de ver vanging van minister van on derwijs Shulamit Aloni, leidster van de links-liberale Meretz- combinatie. De regering zou zich na het uittreden van Shas alleen kunnen handhaven met de steun van twee kleine Arabi sche partijen. Rabin vergaderde gistermid dag met Meretz-leiders over de penibele situatie waarin zijn re gering verkeert. Hij vertelde hun dat Shas hem voor het blok heeft gezet: Aloni eruit of wij er uit. Shas is verbolgen over een aantal uitspraken van de minis ter van onderwijs in interviews, onder meer tegen godsdienstige dwang in het Israëlische open bare onderwijs. De andere mi nisters van Meretz hebben zich vierkant achter Aloni opgesteld. Ze zeggen de coalitie te zullen verlaten als Rabin haar verwij dert. De regeringscrisis komt tegen de achtergrond van toenemen de joods-arabische spanningen. Bij een bomexplosie in Israël kwam het afgelopen weekeinde een joodse vrouw om. Negen andere inzittenden van het bus je waarin ze reed, raakten ge wond. Honderden Israëliërs hebben de afgelopen dagen au to's van de Westelijke jordaan- oever met stenen bekogeld en beschoten en Arabieren mis handeld, in een reactie op wat ze zien als groeiend Arabisch geweld. Vier Palest ij nen werden gedood. De Israëlische regering wil ingaan op de roep vanuit de bevolking de veiligheidsmaatre gelen aan de grens met de be zette gebieden te verscherpen. Oost-Jeruzalem beleefde af gelopen zaterdag de grootste betoging sinds het uitbreken van de intifada, de Palestijnse opstand. Ongeveer 5.000 men sen liepen mee in een demon stratieve begrafenisstoet voor twee Palestijnse jongeren die de afgelopen week het leven verlo- Russen leveren Peking wapens washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse regering heeft in Moskou en Peking geprotes teerd tegen de levering door Rusland aan China van geavan ceerde wapens en nucleaire technologie. De Russen en Chi nezen trekken zich van de kri tiek echter niets aan. De New York Times onthulde gisteren dat Rusland aan China tanks, raketten, de technologie voor de besturing van raketten en raketmotoren neeft verkocht. Ook zouden de Chinezen de technologie hebben gekocht voor het verrijken van uranium. De VS vrezen dat China die ken nis doorverkoopt aan landen in de Derde Wereld. Rusland zal zich waarschijn lijk weinig gelegen laten liggen aan de Amerikaanse protesten. In de moeilijke periode van om vorming naar een marktecono mie hebben we het geld hard nodig, zei de Russische presi dent Jeltsin eerder dit jaar. Voor de Russische wapenfabrieken zijn buitenlandse orders veelal de enige manier om sluiting te voorkomen. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA President Dobrica Cosic van het nieu we Joegoslavië (Servië plus Monte negro) heeft er vrijdag publiekelijk bij de Servische president Slobodan Milo sevic op aangedrongen af te treden. Cosic waarschuwde voor een burger oorlog in Servië en Montenegro. Hij liet het federale parlement tevens we ten overeenstemming te hebben be reikt met zijn Kroatische ambtgenoot Tudjman om Bosnië-Hercegovina om te vormen tot een confederatie van Serviërs, Kroaten en moslims. Kranten in Zagreb noemen hem deni grerend 'de clown'. Maar de Joegoslavi sche premier Milan Panié blijkt meer te zijn dan een schertsfiguur. Politieke commentatoren in Belgrado noemen zijn benoeming zelfs de grootste politie ke blunder van de Servische president Milosevic. De zakenman die niet meer als een onbetekenende vredelievende facade voor de Joegoslavische politiek had moeten zijn, heeft zich snel als een geduchte tegenstander ontpopt. De Joegoslavische kranten voorspel len dat de machtsstrijd tussen beide po litici op korte termijn zijn hoogtepunt bereikt. Op een persconferentie deze week maakte Panié duidelijk wat zijn in zet is: de kwestie-Kosovo. Al dagen demonstreren in Kosovo scholieren en studenten voor de her opening van de Albanese scholen, die vorig jaar op last van de Servische rege ring zijn gesloten. Zo'n 400.000 Albane se kinderen krijgen illegaal les omdat hun ouders hen geen Servisch onder wijs willen laten volgen. Panié verklaar de tegenover journalisten dat hij de Al banese scholen zo snel mogelijk wil her openen. De vraag is in hoeverre Panié Milose vic daadwerkelijk kan aanpakken. Wet telijk zijn zijn mogelijkheden zeer be perkt, zo bleek afgelopen week duide lijk. Toen mislukte zijn poging om via een referendum vervroegde parlements- en presidentsverkiezingen in Servië te forceren. Weliswaar was vrijwel ieder een die de moeite had genomen te gaan stemmen voor nieuwe parlementsver kiezingen. Maar de opkomst was min der dan 50 procent en daarmee was de uitslag ongeldig. Panic heeft zijn hoop nu gevestigd op de federale parlementsverkiezingen die voor eind dit jaar moeten plaatsvinden. Tot nu toe heeft hij in het parlement een wankele ondersteuning, omdat de Socialistische Partij, het bolwerk van Milosevic, er de absolute meerderheid heeft. Begin vorige maand dreigden de soci alisten met een motie van wantrouwen, nadat Panié eigenmachtig de bestaande grenzen van het vroegere Joegoslavië had erkend en bovendien een Milose- vic-getrouwe minister uit zijn regering had verwijderd. Maar die motie liep uit eindelijk op niets uit, omdat de Monte- negrijnen zich onverwacht tegen de aanval op de premier verzetten. Sindsdien heeft Panié aan zelfvertrou wen gewonnen. Onlangs had hij een zes uur durend gesprek met Milosevic, waarin hij de president volgens het dag blad Borba heeft gevraagd op te stap pen. Hij zou Milosevic daarbij te ver staan hebben gegeven dat de sancties tegen 'Joegoslavië' niet worden opgehe ven zolang deze president is. Tegenover journalisten verklaarde Panié openlijk dat zijn werk veel eenvoudiger zal zijn als de president opstapt. Tekenend voor Panié eigenzinnige politiek zijn de besprekingen tussen de federale president Cosic en de regering in Zagreb die twee weken geleden zijn begonnen. Die gesprekken, die door Servië worden geboycot, hebben al tot resultaat gehad dat de federale troepen zich komende week uit de omgeving van Dubrovnik terugtrekken. Bovendien wordt inmiddels gepraat over weder zijdse erkenning van Kroatië en 'Joego slavië' en zelfs over uitwisseling van am bassadeurs. Daarnaast heeft de federale regering een onderzoekscommissie in gesteld die oorlogsmisdaden in Kroatië moet gaan onderzoeken. Opiniepeilingen geven aan dat een groot deel van de 'Joegoslaven' Panié steunt. Volgens een recente peiling van het dagblad Borlxi zijn Panic, de federa le president Cosic en de patriarch van de Servisch-orthodoxe kerk Pavle in middels de populairste persoonlijkhe den in het land. Van Milosevic' popula riteit is bijna niets meer over. Bosnië-Hercegovina „wordt een gedecentraliseerde staat en er komen regio's met een aanzien lijke autonomie". Dat heeft EG- bemiddelaar in het Joegoslavie- conflict lord Owen gisteren ver klaard. Owen, die samen met Cyrus Vance de door de Eu ropese Gemeenschap en de Verenigde Naties geleide vre desbesprekingen over het voor malige loegoslavië voorzit, voert vandaag gesprekken met de presidenten Cosic van rest-Joe goslavië (Servië en Monte negro), Tudjman van Kroatië en Izetbegovic van Bosnië. Volgens Owen worden de landkaarten die door de drie Bosnische bevolkingsgroepen (moslims, Serviërs en Kroaten) zijn voorgesteld momenteel „in het geheim" bestudeerd. Owen zei niet in hoeveel regio's de voormalige Joegoslavische re publiek moet worden verdeeld. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn gisteren weer zwa re gevechten uitgebroken. Zie kenhuizen maakten melding van zeker 100 gewonden en een onbekend aantal doden. De hulpverlening aan de stad is wel weer op gang komen na dat Bosnische regeringstroepen een blokkade op de I tussen Sarajevo en het hadden verwijderd. Radio Sarajevo maakte giste ren melding van hevige Servi sche artilleriebeschietingen op de noordelijke steden Gradacac en Tuzla, terwijl Servische in fanteristen de plaats Maglaj aanvielen. De radiozender meldde dat om de Serviërs van een aanval te weerhouden om Gradacac containers met dode lijk chloorgas zijn geplaatst. De Kroatische radio berichtte zaterdag over Servische artille riebeschietingen op Maglaj en Bihac. Maglaj zou grotendeels in brand zijn geschoten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5