Recorder Boeing is nog zoek Zondagskrant zweeft tussen twee formules Binnenland Vakbonden positief over akkoord in SER TBS-patiënt op verlof steekt man in café dood Akkoord bij Frico Domo Pronk wil beroepsleger TNO: Mestprobleem onoplosbaar Oude sleutels voor Amnesty Ziekenhuisdirectie van diefstal apparaat beticht MAANDAG 19 OKTOBER 1992 3 Kaland: Beschouwingen Senaat later Hilversum Voorzitter Kaland van de CDA-fractie in de Eerste Kamer is voor uitstel van de financiële beschouwingen in de Se naat, die voor 17 en 18 november op de agenda staan. Het uit stel is volgens Kaland nodig, omdat dan nog niet bekend is hoe de regering de financiële tegenvallers denkt op te vangen. Ka land zei dit vanmorgen voor de NCRV-radio. Half november worden waarschijnlijk nieuwe cijfers over de economische ont wikkelingen bekend. Volgens Kaland kunnen de algemene poli tieke beschouwingen wél gewoon doorgaan. In de Tweede Ka mer pleitte de oppositie vorige week vergeefs voor uitstel van de Algemene Beschouwingen. Politie pakt hardrijders bij strandrace hoek van holland De verkeerspolitie heeft gisteren op de A20 snelheidscontroles gehouden onder bezoekers van de strandra ce in Hoek van Holland. In totaal werden 4530 auto's gecontro leerd, waarvan er 405 te hard reden. De hoogste gemeten snel heid was 157 kilometer per uur. Op de A20 mag 100 worden ge reden. De strandrace verliep verder rustig. Volgens de politie heeft het merendeel van de bezoekers gebruik gemaakt van het openbaar vervoer. De helft van de beschikbare parkeerplaatsen bleef daardoor leeg. Twee doden bij verkeersongeval nueveen Twee jóngens van 18 en 20 jaar uit De Wijk (Drente) zijn in de nacht van zaterdag op zondag dodelijk verongelukt in Nijeveen (gemeente Meppel). De slachtoffers zaten in een auto die vermoedelijk door te hoge snelheid uit een bocht vloog, en op een links van de weg staande boom botste. De auto vloog na de klap in brand. Een 20-jarige jongen uit Nijeveen en een 18-ja- rig meisje uit De Wijk zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis in Meppel overgebracht. Dode bij brand na blikseminslag oudenhoorn Een 82-jarige inwoner van het Zuidhollandse plaatsje Oudenhoorn is vrijdagavond om het leven gekomen bij een brand in zijn woning. De brand is hoogstwaarschijnlijk uit gebroken na een blikseminslag. Dat heeft de politie bekendge maakt. De brand werd omstreeks 23 uur ontdekt. De brandweer trof het slachtoffer in zijn woning aan, nadat het vuur was ge blust. Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappellee Persdienst Fabrikant test nieuwe pin motorophanging De cockpit-voicerecorder van de in de Bijlmer veronge lukte El Al-Boeing is nog niet terecht. Het stuk geluids band dat een buurtbewoner dit weekeinde op een braak liggend terrein vond, is niet afkomstig van het ontbre kende deel van de zogenoemde zwarte doos. Dat heeft de Rijksluchtvaartdienst (RLD) bekendgemaakt. De recorder kan van cruciaal belang zijn bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. AMSTERDAM GPD-ANP-Rtr De buurtbewoner vond ook res ten van de Boeing 747 en een brief die bij de vracht hoorde. De RLD veronderstelt dat het terrein als tussenopslag diende voor puin van het rampgebied dat bestemd was voor de vuil- stort. Hoewel de dienst niet denkt dat zich er nog belangrij ke aanwijzingen bevinden, is het terrein gisteravond door de politie afgesloten om de RLD de gelegenheid te geven onderzoek te doen. Fabrikant Boeing heeft in middels aangekondigd een ver beterde pin te gaan testen voor de ophanging van motoren bij de 747. Sinds halverwege de ja ren tachtig is vijftien maal mel ding gemaakt van onregelma tigheden met de huidige pin nen. De onderzoekers van de Bijlmerramp menen dat me- De gezamenlijke rouwdienst in de Bijlmer werd gisteren opgeluisterd door verschillende koren. Deze vrouw zingt geconcentreerd mee. taaimoeheid in de motorophan ging mogelijk de oorzaak is ge weest. In het Bijlmer Sportcentrum hebben zich zaterdag nog ruim 200 mensen gemeld als getrof fene van de vliegramp. Een ge meentewoordvoerder wilde niet zeggen of dit illegalen zijn. In het sportcentrum was een kan toor van het bevolkingsregister geopend, om hen die zich nog niet eerder als slachtoffer had den gemeld de gelegenheid te geven dit alsnog te doen. Het Bijlmer Sportcentrum diende gisteren even als kerk voor de gezamenlijke rouw dienst die de religieuze organi saties van Amsterdam Zuidoost voor de slachtoffers hielden. foto anp frans vanderlinóe Ruim duizend personen woon den de drie uur durende dienst bij. De mis was georganiseerd door vertegenwoordigers van de christelijke, islamitische, hirt- doestaanse. joodse en bahai-ge meenschappen. Zowel de vakbonden als minis ter De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid hebben af gelopen weekeinde positief ge reageerd op het concept-advies aan de Sociaal Economische Raad (SER) over de koers van de Nederlandse economie voor de jaren negentig. De bonden den ken dat een centraal akkoord tussen werkgevers, werknemers en kabinet nu binnen handbe reik ligt. De drie gesprekspartners in de speciale SER-commissie, die het advies heeft uitgebracht, dringen aan op verlaging van de collectieve lastendruk, loonma tiging en bevordering van de werkgelegenheid. Daarbij zijn werkgevers in ruil voor lage looneisen bereid zich vast te leggen op afspraken over werk gelegenheid. Van de overheid verwachten werkgevers en bon den verlaging van de collectieve lastendruk, om zo het verschil tussen bruto- en nettoloon te verkleinen. De Vries vindt het concept advies een goede basis om ver der te praten, zo zei hij zaterdag voor de TROS-radio. De be windsman vindt dat er nu spij kers met koppen moeten wor den geslagen om de bestaande werkgelegenheid in stand te houden. Ook de Industriebond FNV en de Voedingsbond FNV zien goede kansen voor een centraal akkoord tussen het ka binet en de sociale partners. De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO zijn minder positief. Man handelde uit 'gedrevenheid' gestoken die hij tegenkwam. De verdachte heeft verklaard „uit gedrevenheid'' tB lubben ge handeld. Door ingrijpen van an dere cafébezoekers kon de poli tie de man direct inrekenen. De dader is in 1987 door de rechtbank van Zutphen VBTOOl deeld wegens moord. Hij is ont slagen van rechtsvervolging en ter beschikking gesteld. De TBS werd twee keer verlengd met een periode van twee jaar. Hij was nog onder behandeling in Groot Gaffel, maar kon zich vrij bewegen. Een 40-jarige TBS-patiënt met proefverlof uit Wamsveld heeft zaterdagavond een 30-jarige man uit Zutphen doodgestoken. De steekpartij vond plaats in een Zutphens café. De dader verbleef in psychiatrisch zieken huis Groot Gaffel in Warnsveld. Over zijn motief is niets be kend. Het slachtoffer was van Turkse komaf, maar volgens justitie is er in elk geval geen ra cisme in het spel. De man zou het café zijn binnengelopen en de eerste de beste hebben neer- De reorganisatie bij zuivelco- operatie Friesland Frico Domo, waarbij 1.218 arbeidsplaatsen ter discussie staan, kan worden uitgevoerd zonder gedwongen ontslagen. Zaterdag is door di rectie en de bonden FNV, CNV en VHPZ in Oosterwolde be kendgemaakt dat er overeen stemming is bereikt over het so ciaal plan. Er komt een stuurgroep, met daarin drie directieleden en drie vertegenwoordigers van tic* bonden. Het bedrijf richt verder een reorganisatiefonds op, waaruit het sociaal plan kan worden gefinancierd. Geld voor het fonds komt onder meer vrij door uitstel van de harmonisa tie van CAO's bij de fusiepart ners van Frico Domo Friesland, de voormalige Noord Neder land en CCF. De bonden ver wachten ook van de leden-vee houders „een loyaliteitsgebaar". den haag gpdNaties. Pronk loopt met zijn uit spraak vooruit op het kabinets standpunt over het rapport van de commissie-Meijer. Daarin wordt geadviseerd een beperkte dienstplicht te handhaven. Van den Broek en Ter Beek gaan er niet, zoals Pronk, vanuit dat de dreiging van grote mili taire conflicten tot het verleden behoort. Bij grote conflicten be staat behoefte aan een omvang rijke landmacht, die niet op de been gebracht kan worden zon derdienstplicht. Minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) ziet belangrijke voordelen in invoering van een beroepsleger. Hij neemt daar mee een ander standpunt in dan de ministers Ter Beek van defensie en Van den Broek van buitenlandse zaken, die vast houden aan de dienstplicht. Volgens Pronk is er behoefte aan een klein, professioneel en flexibel leger, dat overal in de wereld taken kan vervullen on der de vlag van de Verenigde Het mestprobleem lijkt onoplosbaar. De enige uitweg is zo snel mogelijk te beginnen met in krimping van de veestapel met 10 tot 25 procent. Daarmee zijn duizenden arbeidsplaatsen ge moeid. Dat staat in een rapport van de Heide maatschappij en TNO, dat dezer dagen aan de ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu) wordt aangeboden. Om verzuring van het platteland tegen te gaan, worden de laatste jaren grootschalige mestver werkingsfabrieken gebouwd. Die moeten op 1 ja nuari 1995 zes miljoen ton mest verwerken van de 25 miljoen ton die jaarlijks in ons land wordt geproduceerd. Heidemij en TNO komen echter tot de conclusie dat in 1995 de mestverwerkings capaciteit ten hoogste 1,5 miljoen ton zal bedra gen. Volgens de onderzoekers is zowel bouw als ex ploitatie van de mestfabrieken te duur. De ver werking van mest tot korrels kost 50 gulden per ton. Aanvankelijk ging men er van uit dat de mestkorrels konden worden verkocht voor 250 gulden per ton. TNO en de Heidemij rekenen voor dat men de handen mag dichtknijpen als de korrels 50 gulden per ton opbrengen. Doordat nog weinig is gedaan aan het zoeken van afzetka nalen voor de mestkorrels, is een achterstand van vijfjaar ontstaan. Wel stellen TNO en Heidemij voor wat meer te doen aan de verwerking van droge pluimveemest. Die is gemakkelijker en goedkoper te verwerken dan natte varkensmest of kalvergier. Verwerkte droge pluimveemest kan volgens TNO en Heide mij worden gebruikt als energiebron door het te verbranden. De ministeries van landbouw en VROM willen nog geen conclusies trekken uit het rapport. Dat gebeurt bij de evaluatie van de derde fase van het mestbeleid, midden volgend jaar. 'Forse inkrimping veestapel is enige uitweg Van der Zwan bekritiseert industriebeleid den haag gpd De overheid moet een actiever industriebeleid gaan voeren en daarbij langer dan twee of drie jaar vooruit kijken. Dat zei prof. Arie van der Zwan gisteren. Hij vindt dat de politiek kansen heeft laten lopen, toen het twee jaar geleden beter ging. „De overheid voelt zich alleen in tijden van laagconjunctuur geroepen de industriële ontwik keling vorm te geven, terwijl hoogconjunctuur daarvoor meer geschikt is", zo zei Van der Zwan. Volgens hem moeten bedrijven als Fokker en DAF daarom nu noodgedwongen „bij gebrek aan beter" met een minder gewenste partner ge noegen nemen. Verdachte van steekpartijen aangehouden den haag anp De politie van Den Haag heeft een 31-jarige Dominicaanse man uit Rotterdam aangehou den, die ervan wordt verdacht twee mensen met messteken ernstig te hebben verwond. Vol gens de Haagse politie onder zoekt de politie in Rotterdam of de man ook betrokken was bij een serie onopgeloste moorden op prostituées in de Maasstad. De verdachte stak vrijdag in Den Haag een prostituée neer in een bordeel waar hij als kok had gewerkt. De eigenaresse had de man verboden ooit nog eens binnen te komen. De man verscheen vrijdagmiddag, haal de een mes te voorschijn en stak een vrouw neer. Ze raakte zwaar gewond. De politie kon de verdachte kort daarna aanhouden, omdat hij even eerder een eveneens Dominicaanse man had be dreigd, die vervolgens de politie informeerde. Deze man werd vorige maand door de verdach te neergestoken in een Haagse discotheek amsterdam monique brandt Sinds gisteren telt de week van de krantelezer weer ze ven dagen, als we de redactie van HP/De Tijd op Zon dag tenminste mogen geloven. Zondag verscheen het eerste nummer van de nieuwe zondagskrant, opvolger van uitgever Pieter Storms' verscheiden geesteskind De Krant op Zondag. Het weekblad HP/De Tijd is de nieu we uitgever. Een vernieuwde, jonge redactie van achttien mensen wil nog één poging wagen het begrip 'zondagskrant' in Nederland in te burgeren, zonder dit keer de irreële pretenties van de daken te schreeuwen, en mét hulp van ervaren journalisten als Guikje Roethof (politiek), Willem Offenberg (buitenland) en Peter van der Klugt (economie). Bijdragen zijn er onder meer van H.J.A. Hofland, Theo van Gogh en Jeroen Brouwers. En het moet gezegd: het resultaat valt bij een eerste beschouwing niet tegen. Het handige, kleine formaat van de krant is gebleven. Ook aan de opmaak is niet veel veranderd, zij het dat de nieuwe krant wat strakker en grijzer oogt. Dat leest een stuk rustiger. De krant telt 40 pagina's waarop overigens nog opvallend weinig advertenties prijken en is gesplitst in twee katernen. Het eerste katern is bestemd voor het binnen- en bui tenlandse nieuws, sport en actuele interviews. Zo lezen we een lang verhaal over het onopgemerkte tweede lustrum van Hans van den Broek, een stuk de drugsoverlast in de Amsterdamse Mercatorbuurt en een interview met een jonge Bosniër over zijn beleve nissen in een Servisch concentratiekamp. Op de voor pagina wordt dit interview aangekondigd, vergezeld van de inmiddels wereldberoemde foto van uitgemer gelde Bosnische gevangenen achter het prikkeldraad van een Servisch kamp. Op het eerste gezicht denk je een oude krant in handen te hebben. Het tweede l^atern is gereserveerd voor lange inter views en portretten, zoals 'de nadagen van uitgever Theo Sontrop', een anderhalve pagina lang essay van Hofland over het politiek onvermogen om de toekomst met élan en verbeeldingskracht tegemoet te treden. De laatste pagina's, Stijl geheten, bevatten vooral lichtvoetige stukjes. Annemarie Oster let voortaan op de missers op de Nederlandse televisie, en boort kennelijk uit gebrek aan inspiratie de soap-serie Goede Tijden, Slechte Tijden de grond in. Dezelfde se rie overigens waarin ze nog onlangs zelf een tijdje als actrice te zien was. „Inderdaad een meepikkertje voor de poen". Leuker is de spitse bijdrage van Nieuwe Revu-hoofd- redacteur Hans Verstraaten over het in november ver schijnende boek 'De Krant op Zondag. Opkomst en on dergang van een jongensdroom' van oud-hoofdredac teur De Bok van de 'mislukte' krant. De soms mooie verhalen en klinkende namen van medewerkers ten spijt, als gemiddelde krantelezer vraag je je vooral af: Waar is het nieuws? Dat was het probleem van de voormalige Krant op Zondag, en dat is het nu duidelijk weer de krant is geen échte krant. De pagina's zijn voornamelijk gevuld met soms véél te lange achtergrondverhalen, die wel in een weekblad, maar eigenlijk niet in een krant thuishoren. HP/De Tijd op Zondag zweeft tussen een krant en een weekblad, met het accent op dat laatste. De zondagskrant heeft van de uitgever een jaar de tijd gekregen zichzelf te bewijzen. In dat jaar zal er nog flink aan de formule gesleuteld moeten worden. De vraag in hoeverre deze krant werkelijk iets toevoegt aan het huidige nieuwsaanbod, blijft voorlopig staan. De directie van het Slied- rechtse Merwedeziekenhuis wordt beschuldigd van het plegen van diefstal van een gloednieuwe mammograaf voor de röntgen-afdeiing. Ra dioloog J. de Jonge eiste daar om vandaag in kort geding voor de rechtbank in Dordrecht teruggave van de apparatuur. Bij de politie is aangifte gedaan. Afgelopen vrijdag kwam een vrachtwagen van leve rancier Delft Instruments de woensdag afgeleverde mam mograaf weer ophalen. Dat gebeurde in opdracht van de directie, die geen toestem ming voor de aanschaf van het nieuwe apparaat (ge bruikt om borströntgenfoto's te maken) had gegeven. Vol gens De Jonge had hij echter voor eigen rekening een lea se-contract voor de mammo graaf afgesloten, omdat de oude het definitief had laten afweten. Het ziekenhuispersoneel is woedend over de actie en on der specialisten en verpleeg kundigen heerst grote onrust. Zij betichten de directie er van de Sliedrechtse vestiging van het fusie-ziekenhuis steeds verder te ontmantelen, ten faveure van de hoofdves tiging in Dordrecht. Mr. G. Jongeneel, voorzitter van de al eerder in het leven Stichting Behoud Ziekenhuis Sliedrecht, noemt de recente opstelling van de directie zelfs 'uiterst crimineel'. Vol gens hem rest het ziekenhuis bestuur niet anders dan de directie de laan uit te sturen. Volgens Jongeneel hebben alle betrokken instanties reeds lang geleden geadvi seerd de mammograaf zo snel mogelijk te vervangen, maar heeft de directie dat tot dusverre catagorisch gewei gerd. De voorzitter zegt ruim een week geleden bij bestuur en directie schriftelijk op nieuw te hebben aangedron gen op vervanging. „Op die brief is geen enkele reactie gekomen", aldus Jongeneel. Amsterdam Deze oude sleutels zijn overal in Nederland ingezameld tijdens een landelijke actieweek voor Amnesty International, die tot afgelopen zaterdag duurde. De sleutels een teken van bevrijding werden gedurende de afsluitende manifestatie op het Amsterdamse Museumplein aan het speciaal ontworpen 'men- senrechtenbeeld' van kunstenaar Ron Logister vastgelast. foto anp»arthur bastiaanse

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3