Adios, amigo Willy In Moermansk leeft de Sovjetunie vrolijk voort Iedereen kan zijn gang gaan in China Feiten &Meningen MAANDAG 19 OKTOBER 1992 2 het echter de beurt aan het 'ge wone volk'. Op ingetogen wijze nemen de Berlijners en vele anderen, uit oost en west af scheid van hun 'Willy'. Kleurenpracht Het bos is op zijn mooist. De bomen verblinden elkaar met hun kleurenpracht. De winter- hei zorgt op de grond voor een paarse gloed. De bleke herfst zon geeft het palet een betove rende gloed. De weldadige rust wordt slechts doorbroken door voetstappen. Jong en oud trekt in een lange processie naar die ene met bloemen gemarkeerde plek in het bos. Alsof geleid door een onzichtbare regisseur en een onweerstaanbare inner lijke drang. .Berlijn was de stad van Willy Brandt. We missen hem", zei burgemeester Eberhard Diep- gen tijdens de herdenking. De drukte op het Waldfriedhof toont het aan. „Willy Brandt was als een vader voor ons. We hebben veel aan hem te danken. Hij was een ju- ter Mensch"Op fluistertoon vertelt een Berlijnse van mid delbare leeftijd waarom zij met de bus naar Zehlersdorf is geko men. Ze kan het verlies maar moeilijk accepteren. Zaterdag was ze er ook al vroeg bij voor de Reichstag, waar zich 5.000 mensen verzamelden om het officiële afscheid van Brandt gade te slaan. En vrijdag heeft ze drie uur in de rij gestaan om Brandt in Rathaus Schöneberg de laatste eer te bewijzen. Met haar defileerden nog eens 14.000 mensen langs de baar. „Dass war viel schoner", oor deelt ze. Voor haar hoeft al die andere poespas niet. „Politici die hem niet zo lang geleden verketterden, struikelen nu over de goede woorden." Het bijzon dere huldebetoon Brandt is pas de derde politicus die deze eer in de Rijksdag ten deel valt kunnen veel Berlijners maar matig waarderen. Alleen de uit het hart gegrepen woorden van de Spaanse premier Felipe Gon zalez, die spreekt namens de Socialistischelntemationale, krijgen instemming. „Adios, amigo Willy, zegt de geëmotio neerde Gonzalez tot slot. Man van het volk Buiten is zijn toespraak alleen via transistorradio's te beluiste ren. Er is verzuimd luidsprekers op te hangen, zodat het toege stroomde publiek de plechtig heid niet kan volgen. „Brandt was een man van het volk en juist het volk wordt buiten ge houden", moppert een oudere Berlijner wanneer militairen de kist met het stoffelijk overschot de trappen van de Reichtstagaf dragen en naar de gereedstaan de lijkwagen brengen. Het markeert het slot van de zo genaamde 'Staatsakt', waarbij Brandt uitvoerig wordt gepre zen. „Hij heeft een tijdperk ge zicht gegeven. Wij buigen in dankbaarheid", zegt bondspre sident Richard van Weizsacker. „Willy Brandt zag het als zijn taak bruggen te bouwen bruggen over de Muur en over prikkeldraad, bruggen naar on ze buren in het Oosten en de laatste jaren vooral bruggen van Noord naar Zuid", stelt bonds kanselier Helmut Kohl. Bondsdag-voorzitter Rita Süs- smuth herinnert eraan dat Brandt op 20 december 1990 in deze zelfde Reichtstageen van de mooiste momenten uit zijn veel bewogen leven heeft ge kend. Als nestor van de volks vertegenwoordiging opende Brandt liefst 34 jaar lang lid van de Bondsdag na de her eniging van Duitsland de eerste zitting van het nieuwe parle ment. „Hij werd niet alleen ge acht, maar hij was ook geliefd", aldus Süssmuth. Dat laatste was bij de val van de Muur in 1989 nog eens geble ken. Onder aan de Muur voor de Brandenburger Tor, op enke le tientallen meters van de Het is passend dat de lijkstoet vanaf de Reichtstag aan de Brandenbur ger Tor voorbij rijdt, over de Strasse der 17Juni naar begraafplaats Ze hlersdorf. foto dpa Rijksdag, werd Brandt door tienduizenden Duitsers uit oost en west toegejuicht waar andere politici werden getracteerd op een hels fluitconcert. Hij had die Muur weerstaan, had op diezelfde plek met onder andere de Amerikaanse president John F. Kennedy om het verdwijnen ervan geroepen. Hij had de hoop op hereniging levend ge houden. Met kleine stapjes, zoals de bezoekersregeling voor Berlijnse gepensioneerden, en met grote stappen zoals in de verzoening met Oost-Europa. Buitenlandse gasten Het is dan ook passend dat de lijkstoet vanaf de Reicfitstagaan de Brandenburger Tor voorbij rijdt, over de Strasse der 17.Juni naar Zehlersdorf. Op de trappen van het westportaal kijken be halve de familie ook tientallen vooraanstaande Duitse politici en een keur aan buitenlandse gasten toe. De presidenten van Frankrijk, Finland, Portugal, de premiers van onder andere Noorwegen, Zweden, Grieken land en Spanje, de bondskanse lier van Oostenrijk, de Britse kroonprins Charles, de secreta rissen-generaal van de NAVO en de VN. Verder veel ministers en gewe zen regeringsleiders, oud-presi dent Ortega van Nicagarua bij voorbeeld en Michail en Raisa Gorbatsjov, die op het laatste nippertje toestemming kregen om naar Berlijn te reizen. Even als overigens president Perez van Venezuela, die na de mis lukte staatsgreep in zijn land in februari van het Congres een reisverbod kreeg. In dit gezel schap steekt de Nederlandse vertegenwoordiging (vice-pre mier Wim Kok) wel wat mager tjes af. Als de eerste gasten de Rijksdag verlaten merkt een jonge man op: „We zullen pas later besef fen wie we hebben verloren. We zullen Willy Brandt erg missen." Politiemannen laten de kist met het lichaam van Willy Brandt zakken in zijn graf op het Waldfriedhof, een begraafplaats in het bos. foto rtf reinhard krause Mann hat sich bemiiht. Deze vier simpele woorden heeft Willy Brandt gekozen als zijn grafschrift. Het betekent zo veel als 'Ik heb mijn best gedaan'. Het tekent de beschei denheid van de zaterdag begraven voormalige Duitse bondskanselier en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Hij heeft meer dan alleen zijn best gedaan. Brandt stelde zijn leven in dienst van vrede, vrijheid en gerech tigheid. Staatshoofden en regeringslei ders zijn uit de hele wereld naar Berlijn gekomen om de negen dagen eerder op 78-jarige leef tijd aan darmkanker gestorven Brandt te eren. Indrukwekken der is echter het stille huldebe toon van de Berlijners. Die trok ken gisteren naar Zehlersdorf om definitief afscheid te nemen van de man die Berlijn door de strengste vorst van de Koude Oorlog loodste. De eerste mensen staan al vroeg op de Potsdamer Chausseexoor de hekken van het Waldfried hof. Een begraafplaats in het bos. Met recht een laatste rust plaats. Hier is Willy Brandt be graven. Naast het graf van een andere grote man uit de ge schiedenis van de Duitse hoofd stad, oud-burgemeester Ernst Reuter. De begrafenis zaterdag was een familie-aangelegenheid. Op ver zoek van Brandts derde vrouw en weduwe Brigitte werd het publiek op ruime afstand ge houden. Zoals dat ook gebeurde bij de plechtige herdenking van de oud-kanselier, oud-minister en oud-burgemeester in de Reichstag. Nu, een dag later, is Het 'magische wapenvan Deng MEDEWERKER 'De theorie van kameraad Deng Xiaoping over het opbouwen van socialisme met Chinese ka raktertrekken is een zeer sterk magisch wapen.' Het Volksdag blad, spreekbuis van de Chinese Communistische Partij, kwam afgelopen week woorden te kort om de verdiensten van de 88-ja- rige 'vader van de hervormin gen' lof toe te zingen. De leer van Deng, omschre ven als 'modern marxisme dat van China een ontwikkeld land zal maken', heeft zeven dagen lang centraal gestaan op net veertiende partijcongres fn Pe king. De gedelegeerden hebben een week lang achter gesloten deuren gesproken over de plan nen voor een op kapitalistische leest geschoeide economie in gebed in een communistisch politiek systeem. Ze hebben er gisteren zonder uitzondering mee ingestemd dit op te nemen in de beginselverklaring van de partij. Om aan te tonen dat de partij in de juiste richting koerst, schreef het Volksdagblad nog: 'Kameraad Deng Xiaopings theorie is niet voortgekomen uit de boeken, maar is gesmeed in de hete vuren van het leven.' Misschien zit daar echter juist de knoop. Wat door de partijtop inderhaast is gebombardeerd tot een theorie, Is niet veel meer dan een zeer vage omschrijving van Chinees socialisme. De par tijleiding kan daarmee elke be slissing verdedigen, of deze nu een verdere hervorming is of het tegendeel. De spil waarom alles draait, is het ontwikkelen van een 'socia listische markteconomie'. Maar ook leidinggevende politici heb ben de afgelopen week geen omschrijving kunnen geven van hoe zo'n stelsel eruit ziet. 'De theorie kan verrijkt, verbeterd en ontwikkeld worden als we hem in praktijk brengen', zei de vice-minister voor herstructure ring van de economie. De vaagheid heeft niet alleen voordelen voor de politici, maar ook voor de gewone burgers. In dc maatschappij heeft zich na 1978 'oen Deng economi sche hervormingen afkondigde en de deur naar het Westen openzette met name in de kustprovincies een kapitalisti sche economie ontwikkeld die niet meer past in de oude marxistische ideologie, maar wel welvaart brengt. Om dat laatste is het Deng te doen; dat de Chinees in de straat te eten heeft en tevreden blijft. Alleen in die omstandigheid kunnen de huidige leiders hun machts posities behouden en dat willen ze allemaal. De opvatting van Deng, ver woord tijdens zijn inmiddels fameuze bezoek aan het zuiden van China begin dit jaar, is pragmatisch. „Al wat de wel vaart van de bevolking ver hoogd, is socialistisch, want ar moe is niet gelijk aan socialis me." Daarom krijgen kapitalis tische middelen vrij baan in het Rijk van het Midden. Het veertiende partijcongres kan geen wending in de ge schiedenis worden genoemd. Het legt een ontwikkeling in de maatschappij vast die al meer dan tien jaar aan de gang is. Dat maakt het voor conservatieve krachten moeilijker om de klok terug te draaien. Dit krijgt nog een extra accent door een ferme vernieuwing van het Centraal Comité, het hoogste partijor gaan, en het Politburo. De vraag waar iedereen mee blijft zitten, is: 'Wat gebeurt er als Deng Xiaoping komt te over lijden?' Zoals een westers diplo maat in Peking opmerkt: „Deng Xiaoping is er duidelijk niet in- geslaagd een opvolger aan te wijzen waardoor er na zijn dood een machtsvacuüm dreigt." In de machtsstrijd zullen opnieuw de verschillende kampen tegen over elkaar komen te staan. Dan kan het leger een doorslagge vende rol spelen. Tot nu toe hebben de militairen de hervor mingen met kracht verdedigd in ruil voor een verhoging van het defensiebudget en meer invloed in de top van de partij. Waarne mers achten het echter niet on mogelijk dat het leger overloopt naar het conservatieve kamp als de hervormingsgezinden ook het politieke systeem willen gaan veranderen. Arm Greenpeace, arme bemanning van de Solo De Communistische Partij van China komt woorden te kort om de 88-jarige 'vader van de hervormingen' Deng Xiaoping te prijzen. Gisteren werd het veertiende partijcongres afgesloten. foto afp MOERMANSK HANS CELEUNSE CORRESPONDENT RUSLAND Lang leve het marxisme-leninis- me. In Moermansk lusten ze er nog pap van. De autoriteiten dan. Bij de poolcirkel leeft de Sovjetunie nog vrolijk voort. De leuzen die deze noordelijke ha venstad 'opfleuren', getuigen er van. Arm Greenpeace dus. Het actie schip Solo werd gistermorgen aan de ketting gelegd op de mi litaire basis Tjoeva Goeba, zo'n 40 km van de stad. En vervol gens duurde het isolement, waar de bemanning, onder wie acht Nederlanders, sind maan dag in verkeren, vrolijk voort. Slechts één uitzondering maak te het ministerie van buiten landse zaken in Moskou: consu laire vertegenwoordigers van zes westerse landen werden gis teren per boot van Moermansk naar de basis vervoerd. Maar de Russische advocaat die Green peace had ingeschakeld, plus de correspondent van deze krant en een reportageteam van RTL- 4, werd het door de militaire au toriteiten onmogelijk gemaakt de Solo te bezoeken en met de bemanning te spreken. De Nederlandse vice-consul Dirk-Jan Kop had de beschilde ring op sommige stadsbussen 'Moermansk, zusterstad van Groningen' nog als een sig naal van veranderde tijden be groet, maar Kop slaagde er voor zijn vertrek naar de militaire ba sis niet in de almachtige Dienst Grenstroepen diets te maken dat het tijdperk van persbreidel en ambtelijke willekeur echt voorbij is. De commandant van de sleep boot, die het diplomatencorps naar de Solo zou brengen, hield advocaat en pers eerst van boord met het argument dat er onvoldoende zwemvesten voor radig waren. Dit wantrouwen in de deugdelijkheid van zijn eigen varend materiaal bleek niet te gelden voor twee oudere heren, die zich voorstelden als „corres pondenten van het staatspers- bureauTass". Advocaat Viktor Kozlov sprak er De Nederlandse vice- consul Dirk-Jan Kop is gisteren in Moermansk aan boord gegaan van het Greenpeace-schip Solo. Kop heeft met de bemanning en met de Nederlandse kapitein Kuiken gesproken. De bemanning maakt het goed, is gezond en wordt niet bedreigd, aldus Kop. Een onderzoekscommissie beraadt zich intussen op een nabijgelegen Russisch marineschip over de aanklacht. Zolang dit duurt, mag een door Greenpeace ingehuurde Russische advocaat niet aan boord van de Solo. Officieel moet 72 uur na het moment van binnenkomst een aanklacht tegen de bemanning worden geformuleerd. schande van. „De bemanning heeft er volgens onze wetten recht op om vóór het eerste ver hoor een advocaat te spreken", brieste hij in de vrieskou. Vol gens Kozlov, versierd met tatoe ages als zichtbare tekenen van een zeemansverleden, had ook al lang een aanklacht tegen ka pitein Kuiken en zijn man schappen moeten zijn inge diend. „Volgens onze wet dient dat binnen 72 uur na aanhou ding te gebeuren. De Solo-be manning is vorige week maan- De advocaat wist niet helemaal zeker of er in deze wellicht ver schil is tussen het zee- en land recht. Zou het er echt toe doen? Het had er in Moermansk alle schijn van dat de diplomatie in Moskou slechts met de grootste moeite de militairen bij de poolcirkel tot enige medewer king weet te bewegen. Schande Zo kreeg vice-consul Kop, die al sinds donderdag in Moermansk verblijft, pas op het laatste mo ment bericht dat hij en zijn col lega's tot de Solo zouden wor den toegelaten. Daarvoor had Kop, net als de journalisten en Greenpeace, vermetel gepoogd uit te zoeken wie er nu eigenlijk de touwtjes in handen heeft in de Solo-affaire. Tot gisteren was er bijvoorbeeld geen enkel di rect contact met de staatscom missie die vanuit Moskou naar Moermansk was afgereisd om te beslissen of de Solo-beman ning strafrechtelijk wordt ver zorgd. De commissie hield zich op een .van de marineschepen op de basis buiten schot. De zwijgzaamheid van de plaatse lijke autoriteiten gaat zelfs zo ver dat geen telefoonnummers en adressen worden verstrekt van de superieuren in Moskou aan wie deze plaatselijke bon zen hun gedrag toeschrijven. „Die mensen aan boord zijn nu al een week van de buitenwe reld afgesloten. Ze hebben geen enkele contact met hun familie. Het is een schande", aldus Ste ven Shollhorn van Greenpeace. Mogelijk hebben Shollhorn en collega-activiste Liz Cunning ham afgelopen zaterdag offi cieel Moermansk al te zeer te gen zich i:i het harnas gejaagd. Tegen KGB-kolonel Sjeljoechin schreeuwde Cunningham het schandelijk te vinden dat de verantwoordelijken voor het dumpen van Sovjet-kernafval bij Nova Zembla vrijuit gaan, terwijl milieubeschermers wor den vervolgd. „Wij zijn niet bang voor jullie. Wij komen te rug", schreeuwde ze. „Dat is niet mijn verantwoordelijk heid", reageerde Sjeljoechin koeltjes en verstrekte het tele foonnummer van zijn superieur in Leningrad, pardon, Sint Pe tersburg. Die bleek vervolgens onbereikbaar. Tass meldde gisteravond trots dat het zijn plaatselijke corres pondent Vasily Bjeleoesov was gelukt aan boord van het kust wachtschip te komen dat de di plomaten naar de Solo bracht. De vrije pers staat voor niets.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2