9 c AV Holland glijdt uit in binnenstad Veldrit boeit renners niet Bobby Fischer nog twee punten af van zege in tweekamp Sport vie zei dat ACHTERAF MAANDAG 19 OKTOBER 1992 REDACTIE HERMAN K Kortsjnoi wint De match om de alternatieve wereldtitel schaken tussen de Amerikaan Robert Fischer en de Franco-Rus Boris Spasski is in een beslissend stadium geko men. Het afgelopen weekeinde won Fischer de 21e partij, een hard gevecht dat pas in het ver re eindspel werd beslist, en hij maakte de 22e zonder veel moeite remise. Inmiddels is de stand 8-4 in het voordeel van de Amerikaan se grootmeester, die nu nog een winstpunt nodig heeft om zijn wereldtitel zo spreekt hij er .zelf over te prolongeren. Om ook de match en daarmee vijf miljoen gulden te winnen zijn tien punten noodzakelijk. Wit: R. Fischer, Zwart: B. Spasski 21e matchpartij, Siciliaans, Tainmanov-variant 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 e6 5. Pb5 d6 6. c4 Pf6 7. P5c3 Meestal wordt hier met 7. Plc3 a6 8. Pa3 voortgezet. Veel verschil maakt dit niet. 7...Le78. g3 Ouderwets of modem? Tot dusver werd hier vrijwel uitslui tend 8. Le2 gespeeld. Er is geen reden om Fischers methode af te keuren. Hij vermijdt de theo rie en tevens de invloed van se condanten. 8...0-0 9. Lg2 a6 10. 0-0 Tb8 11. Pa3 Tegen ll...b5 gericht. ll...Dc7 12. Le3 Ld7 13. Tel Pe5 14. h3 Tfc8 Uiteraard gaat 14...Pxc4? 15. Pxc4 Dxc4 16. Pd5! niet. 15. f4 Pg6 16. Dd2 Le8 17. Tfdl b6 18. Df2 h6 19. Kh2 Da7 20. De2 Dc7 Wachten en oplettend blijven. 21. Lf3 Lc6 22. Pabl Db7 23. Pd2 b5 24. cxb5 axb5 25. b4 Da8 26. Tc2 d5 Zwart heeft zijn doel min of meer bereikt en voldoende te genspel ontwikkeld. 27. e5 Pe4 Vermoedelijk heeft Spasski het komende tegenspel over het hoofd gezien. Na eenvoudig 27...Pd7, gevolgd door Pd7- b6- c4 had hij een goede stelling ge had. 28. Lxe4! dxe4 29. Lc5! Lxc5 30. dxc5 Td8 31. Tel 31.. .Pe7 32. Pcxe4 Pf5 33. Pb3 Pd4 34. Pxd4 Txd4 35. Pd6 Da4 36. f5 Ta8 Vooral niet 36...exf5 37. e6! met winnende aanval. 37. Tb2 Da3. 38. fxe6 fxe6 39. Pxb5 Lxb5 40. Dxb5 Td3 41. Tg2 Dc3 42. Tee2 Ta3 Op deze positie heeft zwart aangestuurd. Hij dreigt op g3 in te slaan en dat is niet ge makkelijk te verhinderen. Fi scher vindt er iets op. 43. Tc2 Dxe5 Misschien kwam 43...Del meer in aanmerking. Het ver schil blijkt spoedig. 44. Tce2! Te3 Er gaat hem een licht op. Na 44...Dc3 45. Txe6 is 45...Txg3 niet mogelijk wegens 46. Db8+! en wint. 45. Txe3 Txe3 46. a4 Tc3 47. c6 Dd6 48. c7 De pion was in geen geval te redden. 48...Txc7? Onbegrijpelijk. Na 48...Dxc7 49. De8+ Kh7 50. Dxe6 Ta3 is het de vraag of wit het eindspel kan winnen. 49. Db8+! Omdat het toreneindspel verlo ren is, is deze penning fataal voor zwart. 49...Kh7 50. a5 h5 51. h4 Dc5 52. a6 Tf7 53. Dbl Kh6 54. Da2! Te7 55. Dd2+ Kg6 56. Te2 Ook direct 56. Dc2+ was goed genoeg. 56.~Kh7 57. Dc2+ Dxc2 58. Txc2 Een bekend type eindspel, dat gemakkelijk ge wonnen is. 58...Kg6 59. Ta2 Ta7 60. Ta5 e5 61. Kg2 Kf6 62. Kf2 Ke6 63. Ke3 Kf5 64. Kf3 g6 65. Ta3 g5 66. hxg5 Kxg5 67. Ke4 Zwart geeft het op. De 22e partij was een rustig en kort gevecht. Fischer bleek zijn les van de 20e partij te heb ben geleerd. Wit: B. Spasski, Zwart: R. Fi scher, 22e matchpartij, Siciliaans 1. e4 c5 2. Pe2 Pf6 3. Pbc3 d6 4. g3 Pc6 5. Lg2 g6 Dit is beter dan de ontwikkeling naar e7. 6. 0-0 Lg7 7. d-3 0-0 8. h3 Tb8 9. f4 Ld7 10. Le3 b5 11. a3 Pe8 12. d4 Nu ontstaat een gewone Sicili- aanse stelling. Voordeel voor wit zit er niet in. Als Spasski nog wat wil maken moet hij naar scherpere openingsvarianten uitkijken. 12...cxd4 13. Pxd4 b4 14. Pxc6 Lxc6 15. axb4 Txb4 16. Txa7 Txb2 17. e5 Stuurt op ver dere ruil aan. De muziek is er weldra uit. 17...Lxg2 18. Kxg2 Pc 7 19. exd6 exd6 20. Pa4 Ta2 21. Lb6 De8! De reddende zet, die uiteraard tevoren berekend was. 22. Txc7 Dxa4 23. Dxd6 Txc2+ 24. Txc2 Dxc2+ 25. Lf2 De4+ 26. Kgl. Remise. De veteraan Viktor Kortsjnoi heeft afgelopen weekeinde tij dens het Interpolisschaaktoer nooi van zich doen spreken. De 61-jarige Kortsjnoi liet zien nog niets van zijn bijna spreekwoor delijke strijdlust te hebben ver loren. Na een rustige remise op zaterdag tegen Tiviakov liet hij zijn talrijke fans een dag later met wit genieten van een ju weeltje van eindspelkunst. Met Kortsjnoi plaatsten in eerste aanleg de Witrus Gelfand, de Is raëliër Smimin en de Engels man Adams zich bij de laatste acht. partjournalist Johan Woldendorp over wielerploeg PDM in Trouw: „Paniek Door Miskleunen en Positief Door Manipuleren. UCI-voorzitter Hein Verbrug- gen in De Volkskrant: „Ik weet ook wel dat doping nooit zal verdwijnen. Zoals cri minaliteit ook nooit uit de maatschappij zal verdwijnen. Ik heb een positieve kijk op de mens, maar ik ben geen zwever. Ajax-trainer Louis van Gaal in Elsevier: „Bij Ajax lopen voetballers rond van het jaar 2000. Multifunctio nele jongens. In de toekomst zal een rechterspits ook linksback kunnen spelen, al zijn dat tegen polen van elkaar. Adjunct-hoofdredacteur Johan Derksen in Voetbal Internatio nal: De grote fout van Louis van Gaal is dat hij zichzelf heeft wijsgemaakt dat hij alle finesses van zijn vak beheerst. Doordat storende, zelfingenomen gedrag creëert hij een parodie op zich zelf." Idem over het alleen wonen: „De sporttas die je na de trai ning in een hoek gooit, ligt er de volgende dag nog net zo. Er is niemand die voor je zorgt. Maar dat geeft niks. Ik vond het wel leuk om uit te vinden hoe je een biefstuk bakt. De eerste keer was een drama." Erwin Koeman in VI, over zijn relatie met Romario: Vrij rustig. We zeggen elkaar gedag." e commando's van I W Leo Beenhakker vliegen over het drijfnatte trainingsveld van Grasshoppers Club Zürich. „Mitmachen. Noch einmal, her ren." Zoals gebruikelijk wordt de baltraining, als vervangmid- del van de afgelaste competitie wedstrijd tegen Lugano, afge sloten met een grote partij. „Die alte gegen die junge Leute", roept Beenhakker. Hij moet er zelf om lachen. Don Leo is Herr Beenhakker ge worden. De kameleon onder de trainers voelt zich na amper twee maanden in Zwitserland alweer helemaal thuis. De bonte selectie van Beenhakker telt liefst acht verschillende natio naliteiten. Geen probleem voor de taalgevoelige Rotterdammer, die naar eigen zeggen zes jaar over de Mulo heeft gedaan. „Voetbal is universeel. Op het veld kom je er met elkaar altijd uit. Zet mij maar voor een groep van twintig Japanners. Binnen een oogwenk ben ik met hen aan het werk." Volgens kenners van de kleine Zwitserse voetbalwereld is Grasshoppers de moeilijkste club om als trainer te werken. Beenhakker wil en kan het niet geloven. „Mijn ervaringen zijn voorlopig louter positief. Het spanningsveld is uiteraard an ders dan bij Real Madrid, het Nederlands elftal of Ajax. Van een buitenwacht of randgebeu- ren is hier vrijwel geen sprake, maar dat betekent niet dat ik minder scherp ben. Ik wil ook met Grasshoppers winnen. Dat is de aard van het beestje. Die motivatie komt van binnenuit. Het is de liefde voor het voet bal." De geringe aandacht in Zwitser land bij publiek en media, die meer op tennis, atletiek en win tersport zijn gericht, stoort Beenhakker niet. „Op wedstrijd dagen leeft het wel, maar de rest van de week word je nauwelijks geconfronteerd met je werk. De slager, de bakker en de buur man weten van niets. Dat is ei genlijk best prettig." Grasshoppers, met 22 landsti tels de roemrijkste club van Zwitserland, haalde uit zes competitiewedstrijden negen punten, waardoor (ongeslagen) aansluiting met de subtop werd Ajax-trainer Louis van Gaal in Elsevier: Voetbal is voor mij geen spel van de benen, maar van de her- Joost van Arten, wereldkam pioen Monopoly, in De Volks krant: Wereldkampioen?Mijn vrien den lachen zich kapot en ik lach netzo hard mee." PSV-voetballer Erwin Koeman in Voetbal Interna tional: „Als je de naam Koeman laat val len, zegt negentig procent 'Ronald' en tien procent 'Erwin'. Heb ik he lemaal geen pro blemen mee. Laat mij maar op cle tweede rij zitten. Erwin Koeman in Voetbal In ternational: Kennelijk word je in Nederland pas gewaardeerd als je stopt. Van Tiggelen is tegenwoordig de nieuwe Cruijjf iedereen vindt het jammer dat Van Breukelen is gestopt." Arthur Numan in Nieuwe Re- Gekke uitspraken over PSV, de trainers of medespelers doe ik niet. Het heeft geen zin om collega's af te kraken. Ik moet met deze groep voetbal len. Gewaagde uit spraken worden al leen maar tegen je gebruikt. In Neder land zien ze je liever op je bek gaan dan dat het je goed gaat. Ajax-keeper Stan ley Menzo in Elf: Weet je waaraan je de kwaliteit van een keeper kunt meten? Aan de wijze waarop hij de eerste bal na een blunder pakt. Sparta-keeper Edward Metgod in Voetbal International: „Ik vind dat ik in Oranje hoor, maar ja.... rzijn goed voet ballende broer: „Hij houdt te veel van die gele rakkers. Hij heeft niet de juiste mentaliteit om ver te komen in het voetbal. Hij is verkoper. Als ik zie hoe hij met een vlotte bab bel op zijn twintigste te werk gaat bij de verkoop in de tapijt- handel dan neem ik daar mijn petje voor af. Swift/Casbci houdt vijfde stek In een uiterst sterk deelnemersveld eiste zaterdag het combinatieteam De Keien/De Delvers de overwinning voor zich op in de vijfde Dwars door Leiden-estafette. Door de Leidse binnenstad bouwden de ploeg vooral in het tweede deel van de wedstrijd aan een ruime voor- I sprong op gerenommeerde teams als DEM, Sparta en Olympus '70. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Het gestegen aanzien van de Dwars door Leiden bleek onder j meer uit de aanwezigheid van meer dan tien deelnemers die eerder dit jaar bij Nederlandse kampioenschappen op het ere- schavot plaatsnamen. Deson danks was het de De Keien/De Delvers-combinatie die in 8.48,3 zeer ruim won. Het team was samengesteld uit atleten van de clubs die vorig jaar eer- ste en tweede werden. I De regionale ploegen kwa- j men er in dit geweld niet echt j aan te pas. De ploeg van AV Holland had de meeste pech I omdat twee atleten op het natte wegdek weggleden, wat twee j plaatsen kostte. Ook Fabian van den Barselaar, vorige week goed voor 11,14 op de 100 meter, kon daarna zijn team niet verder krijgen dan de zesde plaats in 9.11,3. Direct achter Holland fi nishte De Spartaan in 9.20,0. De vrouwen- en mannenploegen van De Bataven fuseerden op het allerlaatste moment tot één gemengde formatie en eindigde hiermee als vijfde in de tweede In de vrouwen-wedstrijd sta len de juniores van AAV '36 de show. Acht C-meisjes, één D- meisje en de trainster hielden in 11.23,7 Haag Atletiek, De Keien- /De Delvers en Holland (11.35,4) achter zich. Bij de re creanten, waar de belangstelling in tegenstelling tot vorige jaren erg tegenviel, werd triathlon- team Witteman/De Molen eer Het voetbalseizoen is in feite nog maar nau welijks begon - nen of de eerste koppen rollen al weer. Koppen van trainers, wel te verstaan, van oudsher de slechtst beschermde vakgroep in het wereldje dat met recht wel eens wordt afgeschilderd ab 'een jungle'. Het afgelopen weekeinde mocht Frits Korbach zijn biezen pakken bij Heeren veen. Hij werd ooit met veel tam-tam naar het noorden gelokt, kon even niet meer stuk daar toen hij met de club naar de eredivisie promo veerde, zakte een jaar later terug naar de eerste divbie en mbte vorig seizoen de boot omhoog op een puntje of wat tui. Dit seizoen kende Heerenveen een bhksemstart, maar behaalde uit de laatste vijf duels slechts vier puntjes. De schuld van de trainer, zo concludeerde het be stuur. Korbach mag derhalve de rest van hel lopende seizoen gaan vissen. Zo gaat dat in de voetballerij. Han Ik'rger kan er van meespre ken. De Utrechter werd vorig jaar na acht wedstrijden bij For- tuna op straat gezet omdat zijn ploeg slechts zes punten had ver gaard. Zaterdag haalde hij zijn gram door in Sittard en met het eveneens laaggeplaatste Dordrecht een 0-2 overwinning te behalen. Zijn zorgen zijn (voor even) minder geworden. Die van zijn tegenstrever Chrb Dekker nM De huidige trainer van For tuna heeft pas eén punt uit acht wed strijden behaald Lijkt derhalve rijp ivor vroegtijdigepensione- ring. Mag van geluk spreken dat hij er nog zit, gezien het voor gaande. Maar in Limburg schij nen ze tot inkeer te zijn geko men. Wat er ook gebeurt. Dekker zit de rit uit. roepen ze daar in koor. Ik moet dat nog zien. Op het moment dat de spelers gaan morren, het publiek zijn kop ebt en het bestuur geen uitweg meer ziet, zijn Dekkers dagen geteld. Dat kan, bij wijze van spreken, morgen al zijn. AD VAN KAAM Atleten geven het stokje over op het Rapenburg tijdens de wedstrijd Dwars door Leiden. foto hielco kuipers ste in 11.15,9. Nationale top Joost la Lau greep gisteren de Utrechtse mijl op de Maliebaan aan om nogmaals duidelijk te maken dat hij deel uitmaakt van de nationale top op de midden lange afstand. La Lau ging er als altijd onmiddeLlijk vandoor zo dat de tegenstand al snel tot een handvol atleten was terugge bracht. In het tweede deel van de race namen Casper en Si mon Vroemen de kop over waarbij laatstgenoemde in de slotfase zelfs een gaatje sloeg. Omdat het Tartletos-duo daar na zwaar 'verzuurde', kon La Lau toch de winst voor zich op eisen. Met 4.05,7 bleef de jonge Bataaf slechts 0,7 seconde van het parcoursrecord verwijderd. Clubgenoot Michel Versteegen werd in 4.18 zesde, dezelfde klassering die Katwijker Arie van Tol bij de veteranen voor zich opeiste. Huub Pragt en Joke Kleyweg deden gisteren goed werk in een internationale wedstrijd over 20 kilometer in Parijs. In een uitstekende race eindigde de Bataafse als twaalfde in 1.15,30, op twee minuten van de eerste Nederlandse Carlien Harms die mooi zesde werd. Net als bij Kleyweg liep het bij echtgenoot Huub Pragt beter dan in de Bredaase Singelloop. De tijd van 1.05,10 stemt de kopman van het Bataven mara thonteam hoopvol met het oog op de komende wedstrijden, en dan vooral de crosses. Theo van der Veer won giste ren de acht kilometer-wedstrijd die als bijnummer genoteerd staat bij de Haarlemmer Tros- loop. In de slotfase schudde de AV Holland-atleet zijn tegen standers pas definitief van zich af waarna hij uitkwam in 25.12. In de Ronde rond het IJssel- meer behaalde de ploeg van het Katwijkse AV Rijnsoever het af gelopen weekeinde de achtste plaats. In 25.39,49 voltooiden de Katwijkers het 394 kilometer lange parcours. De vijfde plaats van de Leidse wielervereniging Swift/Casba in het eindklassement van de topcompetitie is tijdens de afsluiten de veldrit in het Brabantse Lieshout geen moment in gevaar ge komen. Door toedoen van de debuterende Wim Bunnik liep de ploeg zelfs nog uit op concurrent PWZ Emmen. Bunnik kwam uit op de 28ste plaats en dat leverde twee pun ten op. Nog altijd meer dan Het Zuiden, Westland Wil Vooruit en Koga die met lege handen uit Brabant vertrokken. Voor Koga was dit totaal geen probleem omdat het team met grote voorsprong de competitie won winnen. De meeste ploeg leiders vinden de veldrit in een wielercompetitie grote nonsens, maar de KNWU is niet te vermurwen en heeft voor het nieuwe seizoen beslist weer een veldrit in te passen. Dit gebeurt nu wel aan het begin van het seizoen, op 24 januari. Voor Swift/Casba was het meedoen in Lieshout belangrijker dan presteren. Veel teams hebben geen veldrijders in huis en rij den dan ook voor spek en bonen mee. Martin Schalkers, Wim Bunnik, Niels van Stralen en Roy Bogaert probeerden er toch nog wat van te maken. Maar meer dan twee schamele puntjes van Wim Bunnik waren er niet te halen. Bunnik en Schalkers kenden een goede start maar raakten betrokken bij een valpartij. Van Stralen en Bogaert reden anoniem mee. Voor ploegleider Cor Kloosterman en mecanicien John Kuy- venhoven was de veldrit in Lieshout een afscheid. Beiden hou den het klassieke werk voor gezien. Oud-renner Jan Zwaan (Voorschoten) wordt Kloostermans vervanger. Met een nieuwe mecanicien wordt deze week gesproken. Karremans In Asten werd Sassenheimer Robert Karremans samen met Ge rard van Amsterdam (Roelofarendsveen) tiende in een koppel- tijdrit over 35 kilometer. Er deden 200 koppels mee, onder wie de als derde eindigende Jean Paul van Poppet met zijn vader. verkregen. In het nationale be kertoernooi en op Europees ni- u 1 -2 thuis en 1 -3 uit tegen Sporting Lissabon) was de wel gestelde club eveneens succes vol. Beenhakker, kortom, hoort ireer een beetje bij en wil dat weten ook. Het verhaal zou een variant kunnen zijn op dat van de tien kleine negertjes. Met dien ver stande dat er in dit geval ge sproken kan worden van een happy end. Want hoewel er uit eindelijk maar twee overbleven (Ron Boudrie en Avital Selin- ger), valt er hoe paradoxaal in deze versie geen enke le dode te betreuren en staan de gezichten alom op tevreden heid. Waar de rest van de zilveren Olympische volleybalfamilie ge leefd wordt in Italië, leefde het tweetal thuisblijvers vorige week door Alcom/Capelle voor een jaar vastgelegd zich za terdagavond uit tegen Rentokil- ZVH in de strijd in poule B van de vaderlandse bekercompeti tie. Mede door hun niet geringe inbreng werd de landskam pioen met een 3-1 nederlaag (5- 15,15-5, 15-9, 15-10) op de bus gezet naar Zevenhuizen. Boudrie en Selinger hebben het naar hun zin in Capelle aan den IJssel, waar ze hun collega's za terdagavond tot enthousiasme van het publiek opzweepten tot wellicht niet vermoede presta ties. Boudrie: „Je vormt je een beeld van hoe het zal kunnen zijn, maar je moet toch altijd maar afwachten of dat beeld overeenkomt met de werkelijk heid. Maar Alcom speelt een goede partij volleybal; gecon centreerd en met een goede pass. Ik vind het een uitdaging om hier te spelen. Voor mij is de beleving nauwelijks anders dan wanneer ik wedstrijden speel met het Nederlands team. Het was alleen even zoeken naar de juiste combinaties. De rest ver schilt eigenlijk niet eens zo heel veel met wat we gewend zijn. De goede dingen zijn hetzelfde, alleen worden er wat meer per soonlijke fouten gemaakt." Een feit dat ook Piet Steenaard niet ontging. De onbezoldigd spelersmakelaar van Henk-Jan Held en Ron Zwerver maar ook speaker en vertrouwensman van het Nederlands team amu seerde zich zaterdagavond op perbest in de door het talrijke publiek bijna uit zijn voegen barstende Schenkelhal. Steen- aard: „Onbegrijpelijk dat die twee nog steeds in Nederland actief zijn. Boudrie heeft twee keer de mogelijkheid gehad om naar Portugal te gaan, maar hij besloot toch hier te blijven. Waarom Selinger hier nog speelt, is me al helemaal een raadsel. In Italië hebben ze geen verstand van volleybal. Ze wil len daar alleen maar spektakel. Aanvallers moeten ze hebben." En dan, terugkerend naar de or de van de dag: „De komst van Boudrie en Selinger zal tot ge volg hebben dat de competitie weer een nieuwe impuls krijgt. Het publiek heeft dat in elk ge val goed begrepen." Het begint stilaan kouder te worden, 'dus' komt het schaatsseizoen e wisseld voor een paar glij-ijzers. Om er alvast aa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21