Leidsch Dagblad Kamer wil beloning voor 'groen' beleggen A Chinese partij verjongt kader Duizendste treffer van Quick Boys Veel spookstudenten op de universiteiten Kunst of gewoon kitsch? D'Ancona en Hora Adema krijgen emancipatieprijs Gemaskerde mannen schieten bij overval ZUURKOOL EN SCHOUDERKARBONADE Kamsteeg [SfiHet Motorhuis HOE LANGST MAANDAG 19 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39985 LOSSE NUMMERS 1,50 Arm Greenpeace 2 In Moermansk leeft de Sovjetunie vrolijk voort. Arm Greenpeace, arme bemanning van de Solo Zondagskrant 3 Een vernieuwde redac tie wil nog één poging l wagen het begrip zon- j dagskrant in Nederland in te burgeren. AH en de kleintjes Brits spoedberaad 5 De achterban van de Britse Conservatieven is tegen de mijnensluiting. Het kabinet komt vandaag j te houden. De kosten in spoedberaad bijeen. j moeten omlaag. 6 Albert Heijn gaat intern op de kleintjes letten om de winstmarge op peil De tijd van toen 9 Het Leidse Waagge bouw dat in 1657 werd gebouwd is een ont werp van de beroemde ar chitect Pieter Post. Quick Boys had zaterdag vier treffers nodig om het duizend ste doelpunt in de eerste klasse te laten aantekenen. Het wer den er uiteindelijk acht. Het ar me Serooskerke werd volledig van de mat geveegd: 8-1. Plaats genoot Katwijk draait eveneens soepel. Door de impulsen van Hans Zwaan werd Excelsior Maassluis met 1-2 verslagen. Rijnsburgse Boys heeft het lek nog steeds niet boven water. De tobbende zaterdageersteklasser verloor met 2-4 van DOVO. Scheidsrechter uit Bosnië De wedstrijd Rijnsburgse Boys- DOVO werd zaterdag geleid door een scheidsrechter uit Bosnië-Hercegovina. De31-jari- ge Darko Kordic ontvluchtte in april de burgeroorlog in zijn land en reisde met zijn zoon Vreugde bij Fred Kanbier nadat hij de zesde treffer van Quick Boys heeft gescoord. De Katwijkers walsten het Zeeuwse Serooskerke volledig plat. foto loek zuyderduin zijn vrouw achterna. In het voormalige Joegoslavië was hij een aanstormend talent. Kordic wordt in Nederland nu klaarge stoomd voor het grote werk. Binnenkort wordt hij op de lijst van scheidsrechters in het be taalde voetbal geplaatst. Tony Rominger Tony Rominger heeft de laatste wielerklassieker van dit jaar ge wonnen. De Zwitser boekte in de Ronde van Lombardije zijn veertiende zege van het seizoen en negenenveertigste in zijn loopbaan die in 1986 begon. De 31-jarige kopman van Clas arri veerde evenals drie jaar geleden alleen aan de eindstreep. De Nederlandse renners waren in geen velden of wegen te beken nen. CDA, WD en D66 staan positief tegenover het voorstel van de PvdA om 'groen' sparen en beleggen te belonen. Drie kamerleden van de PvdA willen dat er een wet komt, waarin wordt geregeld dat dividend van fondsen, die be leggen in milieuvriendelijke projecten, en rente op 'groe ne' spaarrekeningen worden vrijgesteld van de inkom stenbelasting. organisaties en beleggings- en bankinstellingen. De PvdA'ers vinden, zo blijkt uit het voorstel, dat de 'groene' belegging pas als zodanig mag gelden als ze door de betrokken ministers wordt erkend. De be lastingvrijstelling, die in de Wet op de inkomstenbelasting moet worden geregeld, gaat pas in na officiële erkenning door een mi nisterie. Om controle mogelijk De betrokken PvdA-kamerleden Melkert, Van der Vaart en Ver meend, hebben inmiddels een voorontwerp van wet inge diend. Het ontwerp zal deze week officieel worden voorge legd aan de andere fracties, de ministers van milieubeheer, landbouw, natuurbeheer en vis serij en van financiën, milieu te maken moet het gaan om Nederlandse projecten, aldus het PvdA-voorstel. Tot milieuvriendelijke projec ten rekenen de indieners van het voorstel niet alleen bosbe- houd en bosaanleg, maar ook natuurrecreatie en behoud van waterwegen van ecologisch be lang. Verder worden genoemd: milieuvriendelijker bouwen, in vesteren in water- en bodem kwaliteit en windenergie. Per saldo zal de nieuwe rege ling om belastingvrij te beleg gen in groene projecten de schatkist niets hoeven te kosten, betogen de indieners van het voorstel. Zij menen dat een ver schuiving van besparingen op treedt van bestaande belasting vrije spaarvormen naar milieu vriendelijke beleggingen. In een toelichting wordt bovendien ge steld dat iedere burger onder bepaalde voorwaarden nu toch al belastingvrij kan sparen tot maximaal 220.000 gulden. „Uit oogpunt van milieube leid een aantrekkelijk voorstel", reageert CDA-woordvoerder Es- selink. Hij houdt een slag om de arm, omdat het voorstel nog niet in zijn fractie is besproken. D66-woordvoerder Tommei staat eveneens 'symphatiek' te genover het plan, al vraagt hij zich af of met deze voorstellen niet juist de mensen met veel geld ofte wel de hogere inko mens worden geholpen. De WD is vóór, al moet nog wel worden gepraat over wat wel en niet milieuvriendelijk is. HET WOORD IS AAN Fritz Francken Het juiste antwoord op een steke lig gezegde vinden we altijd even te laat VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show- Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Minimumtemperatuur 5 graden. Middagtemperatuur 12 graden. Wind van zuidwest naar noordwest, rond kracht 3. leiden olaf van runsoever Een grote groep studenten komt niet of nauwelijks opdagen op de universiteit. Uit een onder zoek van de faculteit geschiede nis van de Leidse universiteit blijkt dat 27 procent de eerste twee jaar vrijwel geen tentamen haalt, 12 procent slaagt in die periode voor geen enkel tenta men. Het ministerie van onderwijs schat dat 10 tot 15 procent van de ingeschreven studenten niet verschijnt op de universiteit. Een woordvoerder plaatst wel kanttekeningen bij deze cijfers. „Het kan zijn dat studenten bij de ene faculteit niets uitvoeren, maar wel intensief een andere studierichting volgen." De vakgroep geschiedenis van de Leidse universiteit be gint binnenkort een onderzoek naar de motieven van deze zo genoemde 'spookstudenten'. Zij profiteren wel van de voordelen van de inschrijving, zoals de OV-jaarkaart en studiefinacie- ring. „Zes of zeven jaar geleden kwam het nog heel weinig voor, nu steeds vaker", zegt studieco ördinator, D. Verhagen. Volgens M. Visch, beleidsme dewerker van de universiteit, maakt de aanwezigheid van spookstudenten het moeilijk om rendementcijfers nauwkeu rig vast te stellen. „Wij maken ons druk over de kwaliteit van het onderwijs. Maar als je niet weet hoe groot het aantal spookstudenten is, krijg je altijd een vertekend beeld van de werkelijkheid. Vandaar dat we deze groep willen achterhalen." Voor de universiteit wordt het nog een hele klus om alle stu denten die niet studeren op te sporen. Verhagen: „Momenteel proberen we al die mensen tele fonisch te benaderen. Maar vaak geven ze niet toe dat ze ei genlijk niet studeren. Ze zijn bang dat hun beurs wordt stop gezet." Bij het ministerie van onder wijs is het verschijnsel al langer bekend, maar dan onder de naam 'No-show studenten'. Jaarlijks vloeien miljoenen gul dens naar studenten die eigen lijk helemaal geen student zijn. Met ingang van het volgend studiejaar wil het ministerie daar een eind aan maken door middel van een 'tempobeurs'. Alleen studenten die per jaar een bepaald aantal studiepun ten halen, hebben recht op stu diefinanciering. Als de student in het eerste studiejaar niet voor ten minste vier tentamens slaagt, wordt de bijdrage omge zet in een rentedragende lening. leiden» 'Kennis over Kunst' in stedelijk museum De Lakenhal in Leiden trok zaterdag ruim 500 bezoekers. Het veilinghuis Sotheby's taxeerde door het publiek meegebracht 'kunst'bezit. Snel en efficiënt werkten de experts de klanten af: „Leuk dingetje, leuk", zegt de veilingmedewerker die de Oude Meesters taxeert. Maar een echte Rembrandt trof hij niet aan. foto hielco kuipers tische maandblad Opzij. D'Ancona (55) en Hora Ade ma (78) richtten het blad in no vember 1972 op, omdat zij van mening waren dat de media te weinig aandacht besteedden aan de tweede feministische golf. haarlem ronald bartlema amstedam anp De Harriët Freezerring 1992 is toegekend aan minister d'Anco- na van WVC en oud-journaliste Wim Hora Adema. Zij krijgen deze jaarlijkse emancipatieprijs als oprichtsters van het feminis- Twee gemaskerde mannen hebben zater dagavond de 50-jarige directeur in zijn kle- dfnggroothandel in de Haarlemse Waarder- polder neergeschoten. Ook een 38-jarig personeelslid werd geraakt. Beide slachtof fers zijn in een Haarlems ziekenhuis opge nomen en verkeren buiten levensgevaar. De werd de directeur in zijn onderlichaam ge- daders gingen er met een groot geldbedrag schoten. Kort daarna ontdekten de overval- vandoor. Volgens de Haarlemse politie gaat Iers dat een werknemer zich elders in het het om ettelijke tienduizenden guldens. gebouw bevond. Nadat ze hem hadden ge- De directeur, die in zijn kantoor aan de vonden, werd ook hij in de benen gescho- Hendrik Figeeweg aan het werk was, werd ten. zaterdagavond om tien voor elf door over vallers verrast. Tijdens een schermutseling peking yvonne van der heupen medewerker Het Centraal Comité van de Chinese Communistische Partij heeft vanmorgen een nieuwe partijleiding gekozen, die zoals verwacht jonger en hervor mingsgezinder is dan voorheen. De gematigde Jiang Zemin (66) blijft partijleider. Opvallend is dat het leger meer invloed krijgt in de hoogste regionen van de partij. Twee bejaarde aartsconserva tieven zijn uit het dagelijks be stuur van het Politburo verdwe nen. Voor hen in de plaats ko men de hervormingsgezinde vice-premier Zhu Rongji (64), de gematigde generaal Liu Hua- qing (76) en Hu Jintao (49), een tamelijk onbekende partijfunc tionaris uit Tibet. Vooral de pro motie van Zhu, die als burger meester van Sjanghai succesvol experimenteerde met economi sche vrijheid, wordt door waar nemers in Peking als gunstig beoordeeld voor de voortgang van economische veranderin gen. Vier leden uit het oude be stuur blijven aan: partijleider Jiang Zemin, de conservatieve premier Li Peng (64) en de her vormers Qiao Shi (68) en Li Rui- huan (58), de hoogste bazen op het gebied van respectievelijk staatsveiligheid, ideologie en propaganda. Het aanblijven van het duo Jiang en Li Peng bete kent dat de 'vader van de her vormingen' Deng Xiaoping (88) water bij de wijn heeft moeten doen om de economische her vormingen te kunnen door drukken. Het congres verving bijna de helft van de leden van het Cen traal Comité, officieel het hoog ste partijorgaan. Hierbij viel op dat behalve veel ouderen ook veel kinderen van belangrijke leiders moesten plaatsmaken. Zo verloor Deng Xiaopings dochter Deng Nan (45) haar ze tel, net als Chen Yuan. de vice- president van de Volksbank van China en zoon van Chen Yun, Dengs belangrijkste tegenspe ler. Ook president Yang Shankun en parlementsvoorzitter Wan Li, beiden in de 80, verloren hun zetels. In plaats van de presi dent neemt nu zijn jongere broer Yang Baibing (72). een vooraanstaande generaal in het Volksbevrijdingsleger, zitting in het nieuwe Politburo. Het opge ven van officiële functies bete kent in China overigens niet dat ook de macht wordt prijsgege ven. Achter de schermen heeft een clubje hoogbejaarden, on der leiding van Deng Xiaoping, de touwtjes nog stevig in han den. Pagina 2Iedereen kan zijn gang gaan in China. Dode vrouw in het Galgewater Ü1 Zuurkool naturel, CQ pak 500 gram U*/ Schouderkarbonade, 500 gram £9? 4.49 "7QQ 1*^1 kilo /.yy alboH: heijn L. Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 24 oktober as. ™'r 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In het water bij de Blauwpoorts- brug is zaterdagavond het stof felijk overschot gevonden van een nog onbekende vrouw. Twee mannen liepen even na tien uur over de noodbrug en dachten een pop te zien drijven. Voor de zekerheid werd de poli tie gewaarschuwd. Duikers van de brandweer haalden vervolgens het lichaam van een ongeveer 60-jarige vrouw uit de gracht. De vrouw was 1.65 meter groot, had grijs, kruljend haar en droeg een zwartbruine rok, een donker grijze trui, zwarte handschoe nen en een parelketting. De vrouw had geen papieren bij zich. Sporen van geweld zijn niet aangetroffen. De brand weer vermoedt dat zij drie tot zes uur in het water heeft gele gen. AUTOBEDRIJVEN b nt betaal il Per meend (f27,80) vie tische betaling*. Per kwartaal80.10) vi« i controle bezorging) ir bank.-girorekening Leidsch Dagblad knt woordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1