Sport Alleen de taal is een probleem Van der Sar vervangt Menzo PSV: een punt armer maar geen blessures Eilander: rode kaart Ook Sonny Silooy moet thuisblijven Alleen Popescu ontbreekt MAANDAG 19 OKTOBER 1992 13 Quick Boys: 8-1 SI ~J Quick Boys zorgde I zaterdag opnieuw vooreen monsterscore. Tegen Serooskerke werd het 8-1 REDACTIE HERMAN JOUSTRA ADV \a 8ROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB V Randstad-speler breekt been voorschoten Peter Hoogduin speelt dit seizoen niet meer. De 32-jarige middenvelder van Randstad Sport brak gisteren in het duel met DOSR zijn been op drie plaatsen. Gisteravond is hij in het AZL geopereerd. De wedstrijd met DOSR was nog geen vier minuten oud toen Hoogduin een duel aanging met een speler van DOSR. De Zoe- termeerder kwam zeer gehavend uit de strijd tevoorschijn. Van opzet was overigens geen sprake. Hoogduin was bezig aan zijn laatste seizoen bij de Voorschotense club. Korbach ontslagen bij Heerenveen heerenveen De eerste thuisnederlaag van Heerenveen, zaterdag tegen FC Zwolle (1-2), heeft trainer Fritz Korbach de kop gekost. Hij werd een dag later door het bestuur van de Friese eerste divi sieclub op non actief gezet. „Wij hadden herkenbaar en positief voetbal verwacht", verklaar de voorzitter Riemer van der Velde. „Maar het elftal hangt al we ken als los zand aan elkaar. Wij bezitten niet het volste vertrou wen dat daarin onder Korbach een verandering komt." Tech nisch manager Foppe de Haan leidt voorlopig de trainingen. Voetbal moet wijken voor honkbal new york Zelfs tijdens de eindronde om de wereldtitel dient het voetbal in de Verenigde Staten te wijken voor het veel populair dere honkbal. Nu al is bekend dat voor het eerst in de geschiede nis van het WK voetbal beide wedstrijden in de halve finale op dezelfde dag, 13 juli, worden gespeeld. In het oorspronkelijke schema zou de eerste wedstrijd om een finaleplaats een dag eerder plaatsvinden. De organisatie van het WK vreest echter zware concurrentie van de All Starwedstrijd, een confrontatie tussen de beste spelers uit de National League en die uit de American League. Een ontmoeting die met de World Series door de miljoenen Amerikaanse honkballiefheb bers als hoogtepunt van het jaar wordt beschouwd. Voorlopig geen interland in Angola zurich De voor 25 oktober vastgestelde WK-kwalificatiewed- strijd van Angola is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat heeft de FIFA besloten. Voor de Afrikaanse groep zou volgende week zondag Angola-Zimbabwe worden gespeeld. De onzekere situa tie in Angola was reden voor uitstel. De zaterdag gespeelde wedstrijd Rijnsburgse Boys - DO- VO stond onder leiding van Darko Kordic. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat het pas de vijfde officiële wedstrijd van Kordic in Nederland betrof. Na Utrecht Al - Emmen Al, Advendo'57 - Stroe, Huizen 2 - IJsselmeer- vogels 2 en Elinkwijk Al - Cambuur Al maakte Kordic za terdag zijn debuut in de eerste klasse van het zaterdag voetbal. Volgens zijn begeleider Heimen van Ark fluit hij binnen afzienbare tijd in het betaalde voetbal. runsburg «gijsv De 31-jarige Kordic komt uit Bosnië-Hercegovina. In april ontvluchtte hij de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Kordic reisde met zijn zoon zijn vrouw achterna die inmiddels in Haarlem met zijn broer een bedrijf in computers had opge zet. Momenteel woont hij met zijn gezin in Harderwijk, maar over enkele weken verhuist hij naar Haarlem. In het voormalige Joegoslavië was hij een aanstormend talent in het scheidsrechtersgilde. Hij floot op het hoogste niveau, reisde gemiddeld vijfhonderd kilometer per weekeinde om een wedstrijd tot een goed ein de te brengen. Kordic stond op het punt om op de internatio nale lijst te worden geplaatst. De burgeroorlog in het voorma lige Joegoslavië maakte echter een einde aan zijn loopbaan. ,,lk werd bestempeld als de op volger van Zoran Petrovic", ver telt de nog jonge Kordic. „De si tuatie in ex-Joegoslavië dwong mij echter het land te verlaten. Op 5 april floot ik in Belgrado mijn laatste wedstrijd. Rode Ster tegen Sarajevo FK (3-1, red.)" Sneltreinvaart Kordic wordt in sneltreinvaart klaargestoomd voor het grote werk. Cees de Bruin, lid van de landelijke scheidsrechterscom- missie, bekeek de arbiter in Rijnsburg. Volgens Van Ark en De Bruin, beiden oud-scheids- rechter, heeft Kordic genoeg er varing en kwaliteiten om bin nen een jaar op de C-Iijst te worden geplaatst. De Bruin sluit niets uit. „Als we overtuigd zijn van zijn kwaliteiten dan is een snelle doorstroming naar de profs mogelijk. Zoiets hebben we met Dick Jol ook meege maakt", aldus De Bruin. Die de taalbarrière overigens een seri eus probleem vindt. Kordic spreekt geen woord Nederlands, hij kan zich slechts in gebrekkig Engels verstaanbaar maken. Slotklassieker /"v De Zwitser Tony Z U Rominger zegevier de in de Ronde van Lom- bardije, de slotklassieker van het seizoen. Nederlan ders speelden geen rol runsburg» Wim Eilander was zaterdag weer even terug in de Bollen streek en liet zien dat hij zijn streken nog niet heeft verleerd. De voormalige trainer van FC Lisse speelde zaterdag met zijn huidige club DOVO tegen Rijns burgse Boys. Beide ploegen hebben dit seizoen weinig re den tot juichen gehad. Maar za terdag kon Eilander als vanouds de armen in de lucht steken. Zijn ploeg won in Rijnsburg met Eilander had zijn elftal dit sei zoen vijf wedstrijden niet zien winnen en vier wedstrijden niet zien scoren. Toen Ben van der 1391 de Scheidsrechter Darko Kordic kijkt DOVO-doelman Henk van Veenendaal diep in de ogen. De Bosnische scheidsrechter heeft nog taalproblemen. foto henk bouwman Kordic floot op zich niet slecht, hij was resoluut in zijn beslissingen en paste de voor- deelregel goed toe. Hij had wel problemen met het communi ceren met de grensrechters. Met name grensrechter Duyzer was diverse malen voor Kordic een niet te volgen assistent. „Hij (Kordic, red.) maakt nog wat schoonheidsfoutjes", aldus Van Ark, die met Kordic meereist om de wedstrijdformulieren in te vullen. „Je moet ook weten Voorhoutse doelman maakt debuut in Europa Cup jan mennega gpd-verslaggever Het was niet de week van Stan ley Menzo. In het doel van Oranje niet tegen Polen en ook niet bij Ajax. Vlak voor het duel tegen Cambuur (3-1) kwetste hij bij het inwerken zijn rechter duim dermate ernstig dat hij woensdag niet inzetbaar is te gen Vitoria Guimaraes in de tweede ronde van het UEFA- Cuptoemooi. De 21-jarige Voor- houter Edwin van der Sar (ex- Foreholte Noord wijk), gister middag ook al vijfenveertig mi nuten zijn stand-in, is Menzo's vervanger in Portugal. Dennis van der Poll (22) gaat mee als tweede keeper. In de warming-up al raakte Stanley Menzo dus geblesseerd. Hij kreeg een hard schot van John van Loen zo ongelukldg op zijn rechterduim dat het voorste kootje ervan scheurde. „Ik had", laat de pechvogel weten, „direct in de gaten dat er iets fout zat, maar ik vond het niet gepast om niet aan de wedstrijd te beginnen. Nee, niet om iets recht te zetten ten opzichte van woensdag, want dat hoef ik niet, ik ben aan niemand iets ver schuldigd, maar gewoon omdat ik vond dat ik moest keepen." Gips In de rust werd evenwel duide lijk dat het met Menzo, die voor de pauze geen schot op doel kreeg, niet verder ging. Terwijl zijn ploeggenoten aanzetten voor de tweede helft, vertrok hij spoorslags naar het nabijgele gen VU-ziekenhuis, waar zijn hand in het gips werd gezet. Met de rechterarm in een mitel la keerde Menzo direct na de wedstrijd in De Meer terug. „Dit schijnt er ook bij te horen, je hebt zoiets maar te accepte ren", stelde hij schouderopha lend, maar daarom niet minder somber voor zich uitkijkend, vast in het spelershome van Ajax. Technisch-directeur Louis van Gaal verwacht dat zijn eer ste doelman twee a drie weken uit de roulatie is. Hij zal in die periode zijn vertrouwen schen ken aan Edwin van der Sar, in het seizoen 1990-1991 ook al eens de plaatsvervanger van Menzo, die toen door een knie blessure was geveld. Van der Sar keepte destijds negen wedstrij den op rij, verdween weer uit het elftal nadat Menzo was her steld en kwam in de vorige competitie niet één keer in de hoofdmacht in actie. Veel wedstrijdritme heeft de boomlange (1.97 meter) reser ve-keeper toch al niet. In het Marciano Vink (voorgrond) en Frank de Boer zitten elkaar in de weg voor het doel van Cambuur. tweede elftal wisselt hij af met Dennis van der Poll. „Omdat je minder vaak speelt, is het moei lijk je vorm vast te houden", zegt de Voorhouter, net weer hersteld van een lichte kniebles sure, die hem ruim een week aan de kant hield. Nerveus voor de krachtmeting met Vitoria Guimaraes, verklaart hij niet te zijn. „Maar misschien komt dat nog". Bij Ajax is Van der Sar, een na dit seizoen nog één jaar doorlo pend contract ten spijt, waar schijnlijk bezig aan zijn laatste seizoen. Mogelijk keert hij de UEFA-Cupwinnaar zelfs gedu rende deze competitie nog de rug toe. In zijn verbintenis met de Amsterdamse club heeft hij laten opnemen tussentijds te kunnen worden verhuurd. En hij voelt er veel voor van die clausule gebruik te maken. „Ik zit", maakt hij duidelijk, „welis waar bij de beste club van Ne derland, maar als je er na een jaar of drie nog niet in geslaagd bent een plaats in het eerste elf tal af te dwingen, kun je beter vertrekken. Het heeft geen zin om vier, vijf jaar op de bank te gaan zitten". Tegen Cambuur werd Van der Sar één keer gepasseerd. De vroegere Spartaan Ben Spork verschalkte hem halverwege de tweede helft van dichtbij. Ajax leidde op dat moment met 2-0 door doelpunten van Stefan Pettersson in de tweede minuut en Dennis Bergkamp op slag van rust. Nadat Cambuur. in de eredivisie nog altijd zonder overwinning, had tegenge- scoord, zetten de daarvoor on machtige Friezen Behalve over Stanley Menzo kan Louis van Gaal woensdag in de Europa-Cupwedstrijd tegen Vi toria Guimaraes ook niet beschikken over Son ny Silooy. De verdediger, die ook al de interland tegen Polen aan zijn neus voorbij zag gaan en tegen Cambuur eveneens op het appel ontbrak, sukkelt met een enkelblessure. De Fin Jari Lit- manen, Alfons Groenendijk (beiden gebles seerd) en Bryan Roy (opnieuw door Van Gaal buiten de selectie gelaten) blijven eveneens thuis. Ajax vertrekt vanmiddag met de volgende zes tien spelers naar Portugal: Van der Sar, Van der Poll, Aiflen, Blind, Jonk, De Boer. Vink. Over- mars, Kreek, Pettersson, Bergkamp, Davids, Pe tersen, Van Loen. Oulida en Seedorf. dat een grensrechter in Joego slavië een andere rol heeft. Hij vlagt alleen voor buitenspel en als de bal over de lijn is. Daar om ontstond er ook zoveel commotie na de vierde treffer van DOVO. Eén van de DOVO- spelers maakte hands, de grens rechter vlagde. Kordic dacht dat er voor buitenspel werd ge vlagd. Dat was natuurlijk niet zo, daarom liet hij doorspelen." Het gevolg was dat er na de 2- 4 van DOVO nogal wat irritatie op het veld ontstond. De Rijns burgse spelers gingen bij de scheidsrechter verhaal halen, wat vanwege het taalprobleem moeilijk ging. De protesten le verden doelman Jan Blanke- spoor en aanvoerder Dik Heemskerk een gele kaart op. Rijnsburgse Boys, dat overigens met respect over de leiding van Kordic sprak, vond dat een wat dure prijs voor een 'experi ment'. Veenendalers weer eens het net vond hield de trainer zich nog koest. Maar ruim een kwartier voor tijd kon Eilender zijn emo ties niet meer in bedwang hou den. Het doelpunt (2-3) van Dirco de Vries leek voor DOVO de winst veilig te stellen. Eilan der verliet de dug-out en spoed de zich naar de andere kant van het veld om de treffer mei /i|n spelers te vieren. Dit tot onge noegen van scheidsrechter Kor dic die de inwoner van Capelle aan den IJssel de rode kaart toonde. Eilander „Ik was zo blij voor de jongens, daar moest ik bij zijn. Ach. die rode kaart kan me niet schelen. We zijn weer op de goede weg, dat telt." aan voor iets dat leek op een of fensief. Zonder dat dit overigens kansen van betekenis tot gevolg had. Vlak voor sluitingstijd be paalde Dennis Bergkamp, on danks twee treffers minder op dreef dan gewoonlijk, de eind stand op 3-1. Tientallen Louis van Gaal sprak naderhand van een goede eerste helft en een hele gekke tweede vijfen veertig minuten, die door twee tientallen werd afgesloten. Eerst kreeg de Fries Johan Abma van scheidsrechter Jaap Uilenberg een rode kaart (twee maal geel) en even later zag ook de Ajacied Marciano Vink rood (eveneens na twee keer geel). Op beide uitsluitingen van de correct flui tende Tukker, die in totaal acht keer geel en twee keer rood trok, viel niets af te dingen. Vooral Cambuur schopte in het niet bijster boeiende duel bij vlagen te wild van zich af. Met zeven bestrafte overtredin gen was Johan Abma topscorer van de middag. tilburg edwin struis gpd-verslaggever Jan Reker is PSV goed gezind. De Willem Il-trainer bewees zijn oude werkgever gisteren een goede dienst door zijn elftal op de grens van het toelaatbare te laten spelen. Precies zoals de Grieken van PSV's komende Europacup-tegenstander AEK Athene dat overmorgen onge twijfeld ook zullen doen. Nadat de ledematen geteld waren, konden de Eindhovenaren op gelucht adem halen. Weliswaar een punt armer (1-1), maar geen blessures rijker. De wedstrijd van het jaar. Zo wordt de ontmoeting van woensdag in Athene in PSV- kringen afgeschilderd. Het niet halen van de finalepoule zou een ramp betekenen voor de landskampioen. Vorig seizoen zette Anderlecht in de tweede ronde van het EC1-toernooi een forse streep door de PSV-reke- ning die op had kunnen lopen tot zo'n zeven miljoen gulden aan recettes en reclame- en tv- inkomsten. Als AEK, dat in Eu ropa veel minder hoog wordt aangeslagen dan Anderlecht, dat huzarenstukje herhaald, zijn de gevolgen voor Westerhof en de zijnen niet te overzien. De Groningse oefenmeester was zich daar gisteren goed van bewust. „We kunnen wel net doen alsof het niet zo is, maar bij iedereen .spookte vandaag het duel tegen AEK door het hoofd. Dat is de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Vandaar dat we wat behoudender ge speeld hebben. Aan kwetsuren hebben we nu niks." Erwin Koeman, bij ontstente nis van de geblesseerde Popes cu gelegenheids-ausputzer, was te spreken over zijn optreden. „Popescu is natuurlijk een heel ander type voetballer dan ik. Hij is opbouwend van grote waar de. Met die grote passen van hem steekt-ie zo het midden veld over. Mijn taak ligt meer op het organisatorische vlak. De boel sturen en controleren. En dat ging redelijk vandaag." Dat het gisteren tegen het ge havende Willem II, dat aantrad zonder topscorer Martin van Geel, Earnest Stewart, Hans Vincent en Fons Mallien, toch niet echt gesmeerd liep, had al les te maken met de slappe in stelling waarmee PSV het veld van het Gemeentelijk Sportpark betrad. Vooral Romano had j opgeno- Tijdens de warming-up betrok het gezicht van de Brazi liaan al toen hij van scheids rechter Reygwart te horen kreeg dat hij zijn maillot uit moest trekken omdat de kleur van het ondergoed niet correspondeer de met de kleur van de korte broek. Toen PSV's topscorer tij dens de wedstrijd ook nog eens te maken kreeg met de keihard opererende Adri Bogers hield de spits het al snel voor gezien. Hij hielp in de 37e minuut nog even een opgelegde kans om zeep en liet zich in de rust 'Geheel volgens afspraak', bena drukte Westerhof wisselen voor Kalusha Bwalya. Ook andere spelers lieten zich uit de tent lokken. Zo had Ge rald Vanenburg het constant aan de stok met de wild om zich heen schoppende Marc van Hintum. De aanvoerder van PSV raakte daar zo gefrustreerd van dat hij zijn opponent in het openbaar belachelijk maakte door hem te vergelijken met een dolle stier. Dit tot ongenoe gen van zijn trainer. „Zoiets doe je niet. Het is logisch dat als je constant getrapt wordt, je geïr riteerd raakt, maar reageer dan Scheidsrechter Reygwart had zijn handen vol aan het blussen van de binnenbrandjes die her en der ontstonden. Zeven gele kaarten moesten er aan te pas komen om de vijandelijkheden enigszins af te zwakken. „Als je met zoveel geblesseerden kampt, moet je wel de beuk erin gooienvergoelijkte Reker het. bij vlagen, gewelddadige spel van zijn spelers. „Voor PSV volgt woensdag pas een finale, dit was onze finale." Een eindstrijd die goed afliep voor de thuisploeg, vooral om dat halverwege de tweede helft niemand meer een stuiver gaf voor de kansen van Willem II. Zeker niet nadat de bezoekers in de 62e minuut op voorsprong kwamen. Arthur Numan, die zich snel over zijn mislukte Oranje-debuut lijkt te hebben heen gezet, behield, omringd door drie Tilburgers, het over zicht en zette met een steekbal letje Juul Ellerman aan het werk die alleen op Jansen afkon. Een paar seconden en een stiftbal later konden de Eindhovense armen de lucht in. De enige goed lopende aanval vQn de thuisploeg in de tweede helft was meteen goed voor goud. Marc van Hintum liet een paar minuten voor tijd voor het eerst een fatsoenlijke pass uit zijn voeten komen die werd op gepikt door Jean Paul van Gas tel. De rechtshalf passeerde Edward Linskens alsof hij er niet stond en legde vervolgens ook Jan Heintze in de luren. Zijn voorzet leek te verzanden in een woud van benen maar invaller Sekou Soumah dacht er anders over. De huis- en land genoot (Guinee) van Moham med Sylla punterde de bal par does achter Hans van Breuke- len, die op de valreep zijn feest je (Van Breukelen keepte giste ren zijn 400e wedstrijd in de eredivisie) verstoord zag wor den. PSV-trainer Hans Westerhof kan woensdag, in de belangrij ke Europacup wedstrijd tegen AEK Athene, beschikken over een nagenoeg fitte selectie. Al leen de Roemeen Gheorghe Popescu ontbreekt op het ap pél. De vrije verdediger liep, in de voorbereiding op de inter land van afgelopen week tegen België, een scheurtje in de hamstrings op. Zijn plaats zal woensdag overgenomen wor den door Erwin Koeman. Mandekker Adri van Tiggelen, gisteren vanwege een schor sing niet van de partij tegen Willem II. zal zijn stand-in van gisteren, Ernest Faber, weer komen aflossen. De volgende 17 spelers ver trekken vandaag naar Athene: Van Breukelen, Heintze, Koeman, Van Tiggelen, Van Aerle, Linskens, Ellerman. Va nenburg, Numan, Kieft, Ro- mario, Fabcr, Marco de long, Jerry de Jong, Beerens, De Ron, Kalusha. Popescu FOTO ARCHIEF imwi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13